2020 rugsėjo 27 d. sekmadienis, 4:03
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Renovacija, atliekama balansuojant ties nelegalumo riba, mokyklas paverčia spąstais

2015-02-24 13:26
Aplinkos ministerijai garsiai džiūgaujant dėl visoje šalyje spurtavusios viešųjų įstaigų ir daugiabučių renovacijos, tarsi negirdomis praslysta garsių šalies architektų ir statybų priežiūros ekspertų pastabos dėl dažnai reikalavimų neatitinkančiomis medžiagomis atliekamų daugiabučių, švietimo ir kitų valstybinių įstaigų pastatų modernizavimo darbų.
nuotrauka
Pastarosiomis dienomis šalies visuomenei smarkiai susirūpinus dėl Norvegijos vaiko teisių gynėjų taikomų metodų, dalis apžvalgininkų visai pagrįstai iškėlė keletą opių klausimų. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Cedra, UAB
Architektūros linija, UAB
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos,
Už mažiausią kainą – tiksinti bomba

Pastarosiomis dienomis šalies visuomenei smarkiai susirūpinus dėl Norvegijos vaiko teisių gynėjų taikomų metodų, dalis apžvalgininkų visai pagrįstai iškėlė keletą opių klausimų. Kaip savo jaunaisiais piliečiais rūpinamės patys Lietuvoje? Ar vaikai laimingi ir jaučiasi saugūs šeimose ir mokyklose?

„Kilus gaisrui gimnazija supleškėtų akimirksniu“, „Už milijonus renovuotuose švietimo įstaigose – nelegalios medžiagos“, - tokios ir panašios žinutės mirga regioninėje spaudoje. Tačiau mokyklų bendruomenės, susidūrusios su problemomis, užtarimo iš savivaldos valdžios atstovų sulaukia tik retais atvejais. Įtarimai dėl reikalavimų neatitinkančių ar net pavojingų renovacijai naudojamų statybinių medžiagų užglaistomi formaliais patikrinimais ir patikinimais, jog viskas yra ir bus gerai.

„Apie būtinybę naudoti kokybiškas medžiagas niekas net nekalba. Susiklostė tokia praktika, jog visuomeninių pastatų renovacijos konkursus laimi mažiausią kainą pasiūlę rangovai. Tuomet jie samdo už žemiausią atlygį dirbančius statybininkus ir darbus atlieka pigiausiomis, reikalavimų neatitinkančiomis medžiagomis. Jei techninė priežiūra objekte taip pat vyksta atmestinai, galutinis rezultatas – uždelsto veikimo bomba“, - įsitikinęs bendrovės „Architektūros linija“ vadovas, prof. Gintaras Čaikauskas.

Kas renovuos renovuotas mokyklas?

Apie tai, kad mokyklose bei ikimokyklinio ugdymo įstaigose renovacijos metu nėra visapusiškai užtikrinama, jog darbai būtų atlikti kokybiškai, byloja ne tik pranešimai spaudoje ar statybos darbų bei juose naudojamų medžiagų kokybę prižiūrinčioms institucijoms adresuojami skundai. Akis bado „gyvi“ pavyzdžiai: dalyje pirmųjų renovuotų mokyklų, vos po penkerių metų vėl reikia naujo euroremonto.

„Kai kurios pirmuoju etapu renovuotos švietimo įstaigos, jau dabar atrodo apverktinai, o pinigai išleisti. Jei jų renovacijai būtų naudoję kokybiškas medžiagas, neabejoju, kad dar ir šiandien pastatais grožėtumėmės, o ne turėtume galvoti apie tai, kokiomis lėšomis juos ir vėl teks remontuoti. Geroji, nors ir didesnė investicija, žvelgiant toliaregiškai visuomet atsiperka“, - neabejojo architektūros studijos „Cedra“ vyr. architektė Violeta Beigienė.

Panašu, kad po žiemos imantys blukti šviežiai renovuotų mokyklų fasadai ar moksleiviams ant galvų pamokų metu trupantis tinkas nėra tie trūkumai, kurie priverstų atsakingas institucijas atidžiau prižiūrėti švietimo įstaigų renovacijos procesą, atsakingiau vykdyti viešųjų pirkimų konkursus. Tačiau labiau nei keista, jog į tylos ir abejingumo sieną švietimo įstaigų bendruomenės atsimuša net tuomet, kai moksleivių saugumui kyla tiesioginė grėsmė.

Manipuliuoja atitikties deklaracijomis

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) bei Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) pareigūnams žinomi atvejai, kai mokyklų fasadų apdailai galimai naudojamos plokštės, kurios yra labai degios ir neatitinka keliamų degumo klasės reikalavimų. Atlikdami tyrimą, VTPSI pareigūnai buvo sustabdę vieno Turkijos gamintojo fasado plokščių tiekimą į Lietuvą rinką, tačiau labai greitai draudimą atšaukė.

Inspekcijos teigimu, šias plokštes į Lietuvą tiekiančiai bendrovei pristačius naują atitikties pagal technines specifikacijas deklaraciją, neliko teisinio pagrindo toliau riboti šių plokščių patekimą į šalies rinką. Nepaisant to, kad preliminarūs gaisriniai tyrimai parodė, kad dokumentuose deklaruojama degumo klasė su tikrosiomis minėto produkto savybėmis gali neturėti nieko bendro.

Gaisrinių tyrimų centro specialistai taip pat neoficialiai pripažįsta, kad dalis pastatų renovacijai naudojamų statybinių medžiagų gali būti tiekiamos pateikiant suklastotas atitikties deklaracijas. Kai kurie tiekėjai nekokybiškų medžiagų trūkumus uždangsto sertifikatais, išduotais aplaidžiau veikiančiose kitų šalių kontrolės institucijose.

„Realūs gaisriniai tyrimai akredituotose Lietuvos laboratorijose, esant pagrįstų įtarimų, galėtų atskleisti tikrąją nelegalių aktyviai peršamų fasadų apdailos produktų kokybę. Tačiau tokie tyrimai atliekami labai retai. Atsakingoms institucijoms lengviau priimti sprendimus, peržiūrėjus tik popierines, dažnai suklastotas, deklaracijas, o ne atlikus techninį tyrimą ir įvertinus realią padėtį“, - situaciją įvertino asociacijos „Legalaus verslo aljansas“ (LVA) prezidentas Romas Apulskis.

LVA prezidento teigimu, aktyvesnis legaliai veikiančių ir į statybos darbų bei jose naudojamų medžiagų kokybę orientuotų verslo įmonių dialogas su atsakingomis priežiūros institucijomis ir Aplinkos ministerija galėtų smarkiai prisidėti, gerinant įsibėgėjusios viešųjų įstaigų ir daugiabučių renovacijos kokybę ir siekiant išvengti nelegalių produktų panaudojimo, praneša LVA. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-09-24 15:00
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ atnaujino savo statybinės izoliacijos iš akmens vatos gaminių grupę.
nuotrauka
2020-09-22 07:33
Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė armatūra, o polipropileno fibros. Viso gyvavimo ciklo metu šis pasirinkimas į aplinką išmetamo anglies dvideginio ...
nuotrauka
2020-09-21 09:24
Vilniaus „Grinda“ užbaigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją. Įgyvendinant šį projektą, pirmą kartą Lietuvoje panaudoti inovatyvūs sprendimai aukštai iškėlė panašių inžinerinių projektų vadybos kartelę.
nuotrauka
2020-09-18 08:38
„Continental Automotive Lithuania“ paskelbė, jog įmonės gamykla Kaune buvo apdovanota LEED aukso sertifikatu. Tai aukščiausias LEED įvertinimas gamykliniam pastatui Lietuvoje iki šiol. Gamykla Kaune tapo ir pirmąja „Continental“ korporacijos lokacija pasaulyje gavusia tokį aukštą įvertinimą pastato ...
nuotrauka
2020-09-17 07:50
3D erdvėje galima ne tik atvaizduoti atskirus statinius, bet ir itin tiksliai atgaminti miestus su visomis kultūrinėmis vertybėmis. Tokią galimybę jiems suteikia DRONETEAM.lt komanda.
nuotrauka
2020-09-15 11:05
Penktadienį, rugsėjo 11 d., virtualaus susitikimo metu Turto banko, įvairių ministerijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų suinteresuotų organizacijų atstovai aptarė tolesnius veiksmus, siekiant Lukiškių komplekso dalies panaudojimo edukacijai švietimo, kultūros, inovacijų ir technologijų srityse...
nuotrauka
2020-09-14 09:00
Pradėti rekonstruoti Klaipėdos uosto simboliai – bangolaužiai. Nuo jūros bangų uostą saugantys bangolaužiai pastatyti prieš pusantro šimto metų. Juos atnaujinus bei išgilinus laivybos kanalą iki 17 metrų gylio, Klaipėdos uostas atsivers didžiausiems laivams, galintiems įplaukti į Baltijos jūrą.
nuotrauka
2020-09-14 08:30
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kurias skiriamas finansavimas kogeneracijos projektams Jonavoje, Vilniuje, Visagine bei Alytuje. Visiems šiems projektams skirta suma siekia daugiau nei 19 mln. eurų ir prisideda prie Ateities ekonomikos DNR plano skatinimo.
nuotrauka
2020-09-14 07:51
Lietuviška konstrukcijų projektavimo bendrovė „INHUS Engineering“, priklausanti „INHUS“ įmonių grupei bei eksportuojanti inžinerines paslaugas į įvairias šalis, naujausia plėtros kryptimi pasirinko egzotišką ir kultūros požiūriu visai kitokią Pietų Korėjos rinką.
nuotrauka
2020-09-10 09:23
Klaipėdiečiai, „Baltic Tech Park“ įkūrėjai, įgyvendina ambicingą plėtros viziją – 2020 rugpjūčio mėn. patvirtintas 5,47 mln. vertės projektas Baltijos skaitmeninių inovacijų centro statyboms. Dalinis finansavimas – ES fondų lėšomis.
nuotrauka
2020-09-10 07:30
Covid-19 priminė, kad virusai ir bakterijos yra pavojingi. Jeigu nuo koronaviruso ginamės kaukėmis, tai legionelės, sukeliančios sunkią plaučių uždegimo formą, gali tykoti kiekvienuose namuose ir bet kur, kur įrengtas vandentiekis.
nuotrauka
2020-09-09 14:57
Naujojo Registrų centro duomenų centro įrengimo projektas juda į priekį - trečiadienį Vyriausybė oficialiai įmonei perdavė Vilniuje, Studentų g., esančias patalpas. Šiose patalpose pagrindinius šalies registrus ir informacines sistemas tvarkantis Registrų centras ketina įrengti šiuolaikinius saugumo...
nuotrauka
2020-09-08 10:05
Kaune veikiantis Vytauto Didžiojo karo muziejus šią vasarą pasirašė dvišalę sutartį su konkursą laimėjusia įmone UAB „Statybų laikas“. Pagal sutartį bus pradedami svarbaus muziejaus akcento – kariliono bokšto ir arkados remonto darbai. Remonto darbams Krašto apsaugos ministerija skyrė 455 tūkst. eur...
nuotrauka
2020-09-08 09:54
Rugsėjo 7 d. Krašto apsaugos ministerijoje viceministras Eimutis Misiūnas ir Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn pasirašė sutartį, pagal kurią Vokietija Lietuvai skirs iki 500 tūkst. eurų naujų amunicijos sandėlių Lietuvos kariuomenėje projektuoti. Šios lėšos Lietuvai neatlygintinai skir...
nuotrauka
2020-09-07 16:07
Vyriausybės kanceliarijoje buvo pristatyta futbolo stadiono Vilniuje, Žvėryno rajone (J. I. Kraševskio g. 2) galimybių studija.
nuotrauka
2020-09-07 14:58
Naujai kylančiame S. Dariaus ir S. Girėno stadione Kaune įsibėgėja veiksmas: į teritoriją jau atvyko bendrovės „Autokausta“ technika. Aplink tarptautinius standartus atitiksiantį stadioną iš esmės pasikeis visa plačiai aprėpianti Žaliakalnio erdvė.
nuotrauka
2020-09-07 09:58
Ilgai lauktas gyventojų ir miesto svečių, rugsėjo 4-ąją Tauragėje atidarytas pirmasis baseinas su pirčių erdve. Modernus suaugusiųjų, šeimų su vaikais bei senjorų pramogoms bei laisvalaikiui pritaikytas kompleksas bus skirtas ir gyventojų plaukimo bei sveikatinimo užsiėmimams organizuoti.
nuotrauka
2020-09-04 08:12
Vilniaus pataisos namuose baigiama pertvarkyti iš uždaryto Lukiškių kalėjimo perkelto tardymo izoliatoriaus infrastruktūrą. Rekonstruotos patalpos nuteistiesiems užtikrins aukščiausius tokioms įstaigoms taikomus higienos, sanitarijos, buitinių sąlygų standartus.
nuotrauka
2020-09-02 15:06
AB Panevėžio statybos trestas (PST) pateikė prašymą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui atnaujinti teisminį procesą dėl konkurencijos įstatymo pažeidimo. Bendrovė pažymi, kad nepaisant šio žingsnio, jau vykdo paskirtos baudos mokėjimus pagal sutartą grafiką.
nuotrauka
2020-09-02 08:30
UAB „Concretus group“, valdanti vieną didžiausių aplinkotvarkos produktų gamintojų Lietuvoje UAB „Betono mozaika“ bei SIA „Betono mozaika“ Latvijoje, įsigijo 100 proc. Latvijos kompanijos AS „NordBrik“ akcijų. Šis žingsnis leis sustiprinti prekinio ženklo pozicijas Latvijos rinkoje.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...