2020 birželio 1 d. pirmadienis, 16:37
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Renovacija, atliekama balansuojant ties nelegalumo riba, mokyklas paverčia spąstais

2015-02-24 13:26
Aplinkos ministerijai garsiai džiūgaujant dėl visoje šalyje spurtavusios viešųjų įstaigų ir daugiabučių renovacijos, tarsi negirdomis praslysta garsių šalies architektų ir statybų priežiūros ekspertų pastabos dėl dažnai reikalavimų neatitinkančiomis medžiagomis atliekamų daugiabučių, švietimo ir kitų valstybinių įstaigų pastatų modernizavimo darbų.
nuotrauka
Pastarosiomis dienomis šalies visuomenei smarkiai susirūpinus dėl Norvegijos vaiko teisių gynėjų taikomų metodų, dalis apžvalgininkų visai pagrįstai iškėlė keletą opių klausimų. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Cedra, UAB
Architektūros linija, UAB
Už mažiausią kainą – tiksinti bomba

Pastarosiomis dienomis šalies visuomenei smarkiai susirūpinus dėl Norvegijos vaiko teisių gynėjų taikomų metodų, dalis apžvalgininkų visai pagrįstai iškėlė keletą opių klausimų. Kaip savo jaunaisiais piliečiais rūpinamės patys Lietuvoje? Ar vaikai laimingi ir jaučiasi saugūs šeimose ir mokyklose?

„Kilus gaisrui gimnazija supleškėtų akimirksniu“, „Už milijonus renovuotuose švietimo įstaigose – nelegalios medžiagos“, - tokios ir panašios žinutės mirga regioninėje spaudoje. Tačiau mokyklų bendruomenės, susidūrusios su problemomis, užtarimo iš savivaldos valdžios atstovų sulaukia tik retais atvejais. Įtarimai dėl reikalavimų neatitinkančių ar net pavojingų renovacijai naudojamų statybinių medžiagų užglaistomi formaliais patikrinimais ir patikinimais, jog viskas yra ir bus gerai.

„Apie būtinybę naudoti kokybiškas medžiagas niekas net nekalba. Susiklostė tokia praktika, jog visuomeninių pastatų renovacijos konkursus laimi mažiausią kainą pasiūlę rangovai. Tuomet jie samdo už žemiausią atlygį dirbančius statybininkus ir darbus atlieka pigiausiomis, reikalavimų neatitinkančiomis medžiagomis. Jei techninė priežiūra objekte taip pat vyksta atmestinai, galutinis rezultatas – uždelsto veikimo bomba“, - įsitikinęs bendrovės „Architektūros linija“ vadovas, prof. Gintaras Čaikauskas.

Kas renovuos renovuotas mokyklas?

Apie tai, kad mokyklose bei ikimokyklinio ugdymo įstaigose renovacijos metu nėra visapusiškai užtikrinama, jog darbai būtų atlikti kokybiškai, byloja ne tik pranešimai spaudoje ar statybos darbų bei juose naudojamų medžiagų kokybę prižiūrinčioms institucijoms adresuojami skundai. Akis bado „gyvi“ pavyzdžiai: dalyje pirmųjų renovuotų mokyklų, vos po penkerių metų vėl reikia naujo euroremonto.

„Kai kurios pirmuoju etapu renovuotos švietimo įstaigos, jau dabar atrodo apverktinai, o pinigai išleisti. Jei jų renovacijai būtų naudoję kokybiškas medžiagas, neabejoju, kad dar ir šiandien pastatais grožėtumėmės, o ne turėtume galvoti apie tai, kokiomis lėšomis juos ir vėl teks remontuoti. Geroji, nors ir didesnė investicija, žvelgiant toliaregiškai visuomet atsiperka“, - neabejojo architektūros studijos „Cedra“ vyr. architektė Violeta Beigienė.

Panašu, kad po žiemos imantys blukti šviežiai renovuotų mokyklų fasadai ar moksleiviams ant galvų pamokų metu trupantis tinkas nėra tie trūkumai, kurie priverstų atsakingas institucijas atidžiau prižiūrėti švietimo įstaigų renovacijos procesą, atsakingiau vykdyti viešųjų pirkimų konkursus. Tačiau labiau nei keista, jog į tylos ir abejingumo sieną švietimo įstaigų bendruomenės atsimuša net tuomet, kai moksleivių saugumui kyla tiesioginė grėsmė.

Manipuliuoja atitikties deklaracijomis

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) bei Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) pareigūnams žinomi atvejai, kai mokyklų fasadų apdailai galimai naudojamos plokštės, kurios yra labai degios ir neatitinka keliamų degumo klasės reikalavimų. Atlikdami tyrimą, VNMPI pareigūnai buvo sustabdę vieno Turkijos gamintojo fasado plokščių tiekimą į Lietuvą rinką, tačiau labai greitai draudimą atšaukė.

Inspekcijos teigimu, šias plokštes į Lietuvą tiekiančiai bendrovei pristačius naują atitikties pagal technines specifikacijas deklaraciją, neliko teisinio pagrindo toliau riboti šių plokščių patekimą į šalies rinką. Nepaisant to, kad preliminarūs gaisriniai tyrimai parodė, kad dokumentuose deklaruojama degumo klasė su tikrosiomis minėto produkto savybėmis gali neturėti nieko bendro.

Gaisrinių tyrimų centro specialistai taip pat neoficialiai pripažįsta, kad dalis pastatų renovacijai naudojamų statybinių medžiagų gali būti tiekiamos pateikiant suklastotas atitikties deklaracijas. Kai kurie tiekėjai nekokybiškų medžiagų trūkumus uždangsto sertifikatais, išduotais aplaidžiau veikiančiose kitų šalių kontrolės institucijose.

„Realūs gaisriniai tyrimai akredituotose Lietuvos laboratorijose, esant pagrįstų įtarimų, galėtų atskleisti tikrąją nelegalių aktyviai peršamų fasadų apdailos produktų kokybę. Tačiau tokie tyrimai atliekami labai retai. Atsakingoms institucijoms lengviau priimti sprendimus, peržiūrėjus tik popierines, dažnai suklastotas, deklaracijas, o ne atlikus techninį tyrimą ir įvertinus realią padėtį“, - situaciją įvertino asociacijos „Legalaus verslo aljansas“ (LVA) prezidentas Romas Apulskis.

LVA prezidento teigimu, aktyvesnis legaliai veikiančių ir į statybos darbų bei jose naudojamų medžiagų kokybę orientuotų verslo įmonių dialogas su atsakingomis priežiūros institucijomis ir Aplinkos ministerija galėtų smarkiai prisidėti, gerinant įsibėgėjusios viešųjų įstaigų ir daugiabučių renovacijos kokybę ir siekiant išvengti nelegalių produktų panaudojimo, praneša LVA. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei pr...
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-20 10:23
Vakar, gegužės 19 d., baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 09:08
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą, patvirtino, kad vartotojui mokėjimai už suvartotą karštą vandenį apskaičiuoti teisingai.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-13 10:12
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kilusį vartojimo ginčą, pasisakė, kad bendrovė pagrįstai vartotojo suvartotą karšto vandens kiekį bute apskaičiavo taikydama karšto vandens suvartojimo normatyvus.
nuotrauka
2020-05-12 12:44
Radiacinės saugos centras, atlikęs radono aktyvumo koncentracijos individualiųjų gyvenamųjų pastatų patalpų ore tyrimus, nustatė atvejus, kai radono aktyvumo koncentracija viršijo atskaitos lygį, nustatytą Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.
nuotrauka
2020-05-12 09:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs bylą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Administracijos) išduoto leidimo trečiajam suinteresuotam byloje asmeniui įrengti išorinę reklamą ant gyvenamojo daugiabučio namo fasado teisėtumo ir pagrįstumo, konstatavo, kad ...
nuotrauka
2020-05-11 15:11
Nuo šiandien, gegužės 11-osios, individualių gyvenamųjų namų savininkai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą į 5 klasės biokuro katilus ir šilumos siurblius.
nuotrauka
2020-05-11 08:06
Marijampolės savivaldybės administracija praneša, kad kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, informuodami, kad įvairios privačios firmos primygtinai siūlo savo paslaugas parengti įvairių dokumentų paketus. Firmų atstovai motyvuoja tuo, kad tokių dokumentų reikalauja savivaldybės a...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-07 09:36
Dar beveik 500 – toks skaičius naujų požeminių, pusiau požeminių ir antžeminių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių bus įrengtas Vilniuje iki 2022 metų pabaigos. Tai jau antrasis jų įrengimo etapas: nuo 2018 m. iki šiol įrengta jau apie 800. Pirmiausiai aikštelės atsirado tankiausiai ...
nuotrauka
2020-05-07 09:26
Skatindama daugiabučių modernizaciją, Vilniaus savivaldybė patvirtino finansavimą daugiabučių administratoriams, organizuojantiems namų atnaujinimą. Toks Tarybos sprendimas taps papildoma parama, gaivinant sektorius, nukentėjusius nuo karantino apribojimų.
nuotrauka
2020-05-06 14:03
Dėl Lietuvoje paskelbto karantino lietuviai namuose praleidžia daugiau laiko nei įprasta. Per pastaruosius du mėnesius jie tapo ne tik laisvalaikio, bet ir darbo vieta tiek šeimoms, tiek vieniems gyvenantiems asmenims.
nuotrauka
2020-04-30 09:32
Etiketo specialistas Arminas Lydeka įsitikinęs, kad koronavirusas negrįžtamai pakoreguos daugybę protokolo taisyklių, viena pagrindinių – sveikinimąsi.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...