2020 liepos 12 d. sekmadienis, 14:53
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šaltas vasaris ir brangus kuras pučia šildymo kainas

Audronė GRIEŽIENĖ, Kretingos rajono laikraštis „Pajūrio naujienos"      2018-03-07 07:03
Stipriai atšalę vasario orai ir padidėjusi biokuro kaina augina daugiabučių namų gyventojų sąskaitas už šildymą. Tačiau bendrovės „Kretingos šilumos tinklai“ specialistai sklaido mitą, kad metas, kai nuo žvarbos pyška tvoros, jiems yra džiaugsmingiausias.
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Egzaminą išlaikė

Pasak įmonės direktoriaus pavaduotojo šilumos realizacijai Tomo Liaučio, lauke esant minus 20 laipsnių temperatūrai, visu pajėgumu dirba šilumą gaminanti įranga, ir negali žinoti, kada katilas sustos, sutrikus kuro padavimui. „Kai lauke tokie šalčiai, sandėlyje kurą judiname kas tris valandas. Geriausia žiema, kai už lango – 0–5 laipsniai šalčio“, – sakė pavaduotojas.

„Itin šaltas šis vasaris mums buvo patikrinimas, ar esame pasiruošę ekstremaliems išbandymams. Šį egzaminą kolektyvas išlaikė labai gerai“, – pridūrė direktorius Jonas Barzdys.

Iš viso rajone veikia 26 katilinės. Kretingos mieste, Melioratorių g., esanti rūpesčių nekelia. Tiesa, 2011-aisiais dėl gedimo elektros tinkluose visas miestas dviem valandoms buvo paliktas be elektros ir be šilumos. Bet tai – ne dėl bendrovės kaltės.

Kur kas jautresnė įranga yra kaimų katilinėse, o dar nerimo šiemet įnešė ir iš biržos „Baltpoool“ perkama biokuro kokybė.

„Rudenį miškus merkė liūtys, o vėliau užklupo šalčiai. Mažų katilinių įranga nepritaikyta pasiekti vartotojui reikalingą temperatūrą, kai į katilą paduodami sušalę, suledėję medienos gabaliukai. Kol jie atitirpsta, ilgiau dega, smilksta ir energijos duoda mažai“, – teigė direktorius.

Be to, biokuras dėl objektyvių priežasčių pabrango. Tiekėjai aiškina rudenį neįbridę į miškus, medienos neprisivežę pakankamai, todėl biokuro pagaminę kukliau. O ne iš kuro biržos prisipirkti jo daugiau ir kaupti šilumą tiekiančioms įmonėms Lietuvos įstatymai neleidžia vien dėl neprognozuojamų kainų vidurkių.

Daugiau pagamino, daugiau suvartojo

Praėjusiais metais biokuro kaina biržoje už toną naftos ekvivalento vidutiniškai siekė 140-180 Eur, o šį sezoną – 240–270 Eur.

„Vos ne dviguba šio sezono biokuro kaina didina įmonės sąnaudas, o tai atsiliepia galutiniam vartotojui“, – teigė direktoriaus pavaduotojas gamybai Aidas Keblys. Anot jo, „Kretingos šilumos tinklai“ nemažai lėšų yra investavę į rajono katilinių, kūrenamų medienos granulėmis, įrangą. O granulės pabrango dar labiau negu skiedros. „Kas galėjo pagalvoti, kad taip išaugs medienos kaina? – svarstė A. Keblys. – Niekada nebuvo tokio kainų šuolio, kaip šiemet.“

Praėjusių metų sausio mėnesio vidutinė lauko temperatūra buvo minus 2,36, vasario – minus 0,90, o šių metų atitinkamai minus 0,79 ir minus 6,1.

„Lyginant su šių metų sausiu, vasarį šilumos energijos pagaminome apie 16 procentų daugiau, panašiai tiek daugiau suvartojo ir daugiabučių gyventojai“, – sakė T. Liaučys.
Sausį šilumos kaina gyventojams buvo nustatyta už kilovatvalandę 6,63 ct, vasarį 6,66 ct, o kovą – 7,17 ct (su PVM). Standartinio renovuoto namo 60 kv. m ploto buto gyventojai už šildymą mokės apie 48 Eur, o nerenovuoto – ir apie 100 Eur.

Renovuoti namai sutaupo gerokai

Šiuo metu Kretingoje yra 17 modernizuotų pastatų. Tie namai, kuriuose įrengti šilumos dalikliai ar individuali apskaita butuose, gali sutaupyti apie 50 proc. šilumos. Tarp šilumą taupančių namų pavaduotojas paminėjo Savanorių g. Nr. 54, Lazdynų g. Nr. 5, Kęstučio g. Nr. 7 ir 9. Daugiausiai šilumos suryja mažesni, seni, prastos būklės, nesandarūs miesto namai. Pavyzdžiui, senos statybos namas J. K. Chodkevičiaus g. Nr. 26 vieno kvadratinio metro apšildymui per mėnesį sunaudoja 26 kilovatvalandes šilumos energijos, kai renovuotose namuose – po 10-12 kilovatvalandžių.

Apie 60 proc. Kretingos miesto pastatų veikia šilumos punktai, kuriuose pagal lauko oro temperatūrą šiluma reguliuojama automatiškai. Tai taip pat padeda taupyti. Anot T. Liaučio, automatinius punktus raginami įsirengti ir kitų daugiabučių namų gyventojai.

Lietuvoje vasarį mažiausia – 4,39 ct/kWh su PVM – šilumos kaina buvo Utenoje, o didžiausia – 9,49 ct/kWh su PVM – Biržų rajone. 
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-07-09 11:20
Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elekt...
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-07 09:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), konstatavo, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti įmonę nereikalauti iš jo apmokėti sąskaitą už atliktus darbus yra nepagrįstas.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-06-19 09:55
Istorinis Vilniaus senamiesčio Paupio rajonas atveria vis daugiau viešųjų erdvių. Miestiečių ir sostinės svečių atgimusiame rajone laukia nauja centrinė aikštė, kurioje įrengtas ir dinaminis fontanas.
nuotrauka
2020-06-18 17:14
Seimas po svarstymo pritarė draudimui rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-18 08:48
Aplinkos ministerija parengė Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų pakeitimus, skirtus padidinti privalomą atstumą nuo įrengiamos komunalinių atliekų konteinerių aikštelės iki gyvenamojo pastato langų ir durų.
nuotrauka
2020-06-17 08:27
Iš Danijos laboratorijos, kurioje buvo ištirti šiaurinės Klaipėdos dalies dirvožemio mėginiai, gautas atsakymas: sveikatai kenksmingo chromo rasta tik viename mėginyje. Kiekis labai mažas.
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 14:58
Seimas pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-11 09:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Šiomis pataisomis siekiama sukurti veiksmingesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą, išsamiai reglamentuojant šių paslaugų kainų nustatymo, paskirstymo ir atskaitomyb...
nuotrauka
2020-06-11 09:28
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo 769 gyventojų prašymus kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą V klasės biokuro katilais ir šilumos siurbliais.
nuotrauka
2020-06-09 13:55
Konkurencijos taryba išnagrinėjo Aplinkos ministerijos parengtą Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir rekomendavo jai dar kartą apsvarstyti siūlomus pakeitimus, kuriais savivaldybėms gali kilti interesų konfliktas, bei atlikti poveikio konkurencijai vertinimą.
nuotrauka
2020-06-04 13:11
Seimas papildė Šilumos ūkio įstatymą, reglamentuodamas nuotolinių šilumos apskaitos priemonių įrengimą.
nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai