2021 sausio 17 d. sekmadienis, 1:59
Reklama  |  facebook

Sandarumo testas – naujovė, kuri netrukus taps privaloma

Margarita ČIŪŽAITĖ      2015-09-04 08:34
Nuo 2016-ųjų visi naujai statomi namai turės atitikti A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Ne tik atitikti, tačiau ir įrodyti, jog yra šilti bei sandarūs. Kad būtų gautas reikiamas energinio naudingumo sertifikatas, statytojams naujai pastatytuose būstuose reikės atlikti sandarumo testą.
nuotrauka
Tam, kad statytojai gautų A energinės klasės namo sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. ATC nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Šiuo metu tokį testą atlikti yra akredituotos vos trys bendrovės – po vieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje įvairius fizikinius tyrimus atliekančio bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė Laura Nariūnienė sutiko plačiau papasakoti, kaip atliekamas minėtas testas ir kodėl neretai jo rezultatai statytojų nenudžiugina.

Nesandarias vietas lengva aptikti ir nespaudžiant šaltukui

„Prieš metus akreditavomės ir pradėjom pirmuosius sandarumo bandymus, – pasakojo Laura Nariūnienė (nuotraukoje). – Pagal reikalavimus sandarumo matavimai reikalingi tik A energinei klasei. Tačiau jau šiais metais pavieniai asmenys kreipėsi į mus tiesiog norėdami išsiaiškinti perkamo būsto – ir namo, ir buto – nesandarias vietas. Energinė klasė jiems nebuvo toks aktualus klausimas.“

Termovizinį tyrimą galima atlikti tik šaltuoju metų laiku – jis parodo, kuriose vietose šildant pastatą iš jo išeina šiluma arba ateina šaltis, bet tai nereiškia, kad yra nesandari vieta, gali būti, kad nėra izoliacinio sluoksnio ar yra kitos priežastys. Tuo metu sandarumo tyrimą galima atlikti ištisus metus, ir jis naudojamas nustatyti būtent nesandarias pastato vietas.

„Yra statytojų, kurie nelaukdami 2016-ųjų stato A energinės klasės namus, – kalbėjo L. Nariūnienė. – Tam, kad jie gautų sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. Jo metu taip pat galima pasižiūrėti, kur yra nesandarios vietos. Šio matavimo metu pastato viduje yra sukuriamas didesnis – arba mažesnis – slėgis. Tuomet mes su dūmais, termovizoriumi arba turint oro judėjimo greičio matuoklį apeiname viso pastato perimetrą. Nesandarias vietas galima pamatyti labai informatyviai ir vaizdžiai.“

Šiam testui atlikti naudojama speciali įranga – pučiančios durys su ventiliatoriumi. Pats testas galėtų būti atliktas greitai, tačiau užtrunka nesandarių vietų aptikimas.

Todėl, bendrovės direktorės L. Nariūnienės teigimu, pats testas gali būti atliktas per porą valandų, tačiau jei reikia ieškoti nesandarių vietų – gali užtrukti ir visą dieną.

Negana to, atliekant šį testą tenka atsižvelgti ir į oro sąlygas – esant stipriam vėjui, matavimų rezultatai tampa nepatikimi.

Kas dažniausiai lemia netenkinantį testo rezultatą?

O kas, jeigu testas rodo, kad patalpa nėra tokia sandari, kokia turėtų būti, siekiant gauti A klasės energinį sertifikatą? Arba rodikliai tiesiog gerokai žemesni, nei tikėtasi.

Bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė L. Nariūnienė sako, jog su tokiais atvejais jų centro ekspertams yra tekę susidurti. „Esame turėję atvejų, kai statytojai buvo nemaloniai nustebinti, jog oro kaita patalpoje yra daug didesnė, nei leidžiama. Ką daryti tuomet? Tuomet statytojai sandarina nesandarias vietas ir atlieka testą iš naujo arba, jei jiems nereikia A klasės sertifikato, tiesiog sutvarko nesandarias vietas ir naujo testo nebedaro“, – kalbėjo Akustinių tyrimų centro vadovė.

Centro Fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vedėjo Andriaus Oskomino teigimu, nesandariame name dažniausiai pasitaiko tokie defektai:
  1. Nesandarus stogas (garo izoliacinės plėvelės nesuklijuotos tarpusavyje arba nepriklijuotos prie sienų).
  2. Nesandariai įstatyti langai, durys (nėra garo izoliacinės plokštės).
  3. Nesandarūs langai ir durys (išsilenkę profiliai, nesandarios tarpinės).
  4. Židinys.
  5. Kištukiniai lizdai, jungikliai, esantys fasadinėse sienose.
  6. Elektros, nuotekų, vandentiekio ir pan. įvadai į pastatą ir t.t.
Jei pastatas niekaip neįsispraudžia į A klasei numatytus reikalavimus (ir jo statytojams trūks plyš reikia A energinės klasės sertifikato), tenka šalinti atrastus defektus, trūkumus ir testą atlikti dar kartą.

Matavimus gali atlikti tik akredituotos laboratorijos

 Ar šis testas yra sudėtingesnis ir brangesnis už įvairius kitus tyrimus?

„Sandarumo testą A energinio naudingumo klasės sertifikatui gauti gali atlikti tik akredituotos laboratorijos. Ir reikia išmatuoti ne tik sandarumą, tenka skaičiuoti ir šalčio tiltelius. Būtent dėl tokių dalykų brangsta pats A energinės klasės sertifikatas“, – kalbėjo centro direktorė L. Nariūnienė.

Sandarumo tyrimo kaina priklauso nuo pastato dydžio, matuojamo pastato tipo (vienbutis ar daugiabutis, gyvenamasis ar pramoninis, gamybinis objektas – red. past.) ir kitų veiksnių, taigi kainos „žirklių“ nurodyti neįmanoma.

„Jei pastatas – itin didelis, gali būti, kad dirbti teks ne vienai laboratorijai. Įranga irgi turi savo ribas“, – gamybinių patalpų statytojus perspėjo L. Nariūnienė.

Kaip jau minėjome iš pradžių, šiuo metu aktyviomis statybomis garsėjančioje sostinėje egzistuoja tik viena akredituota sandarumo testą galinti atlikti laboratorija – tai bendrovė „Akustinių tyrimų centras“. L. Nariūnienė neabejoja, jog ateityje akreditacijas atlikti tokius tyrimus gaus ir daugiau bendrovių.

O kaip gaunama tokio tipo akreditacija? „Lietuvoje bandymų laboratorijas akredituoja Nacionalinis akreditacijos biuras prie Ūkio ministerijos. Laboratorija turi atitikti tam tikrų tarptautinių standartų reikalavimus, taip pat yra specialūs reikalavimai įrangai, žmonių kompetencijai ir panašūs reikalavimai“, – sakė Akustinių tyrimų centro vadovė L. Nariūnienė.

Reikalavimai vis griežtės

Paklausta, ar nesibaimina, jog visiems prireikus gauti sandarumo testo duomenis Akustinių tyrimų centras pristigs pajėgumų, L. Nariūnienė teigė, jog tokios situacijos dar teks palaukti.

„Kas gavo statybos leidimus praėjusiais ir šiais metais, tie dar sėkmingai statys B energinio naudingumo klasės namus. O kas išsiims leidimus nuo kitų metų sausio 1-osios dienos, dar reiks palaukti, kol pastatys... Vis tiek šis testas yra atliekamas jau paskutiniame etape“, – sakė L. Nariūnienė.

Tiesa, reikalavimai naujų pastatų energinio naudingumo klasei tik griežtės – lipsime ant A+ ir A++ laiptelių. Tačiau sandarumo testas, L. Nariūnienės teigimu, vis tiek išliks toks pat, tiesiog augs reikalavimai pastato energiniam efektyvumui.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-01-12 11:37
Vilniaus Karoliniškių mikrorajone esanti ugniagesių-gelbėtojų stotis bus modernizuota, taip užtikrinant operatyvesnį reagavimą į gyventojų iškvietimus. Po rekonstrukcijos bus sukurtos šiuolaikinės darbo bei treniruočių sąlygos ir čia dirbantiems gelbėtojams.
nuotrauka
2021-01-11 11:16
Nuolatiniai garsai gali ilgam sutrikdyti ramybę, kenkti darbingumui, kokybiškam poilsiui ir žmogaus sveikatai. Projektuojant ir statant naujus ar renovuojant senus namus, daug dėmesio skiriama pastatų konstrukciniams sprendimams, šilumos izoliacijai, inžinerinių sistemų efektyvumui, tačiau jo pritrū...
nuotrauka
2021-01-11 09:33
Praėjusių metų gruodžio pradžia mokslo bendruomenei apkarto – viena didžiausių pasaulyje, tačiau pastaruoju metu vis labiau apleista Puerto Rike įkurta Arecibo observatorija galutinai sugriuvo į radijo bangas atspindinčią lėkštę nukritus virš jos pakabintam radioteleskopui.
nuotrauka
2021-01-10 20:26
Sausio 8 d. krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasirašė viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutartis su UAB „Salvinta“ ir UAB „Partnerystės projektai keturi“, kurių galiojimo metu bus sukurta visiškai nauja karinė infrastruktūra trims Lietuvos kariuomenės bataliono dydžio vienetams ...
nuotrauka
2021-01-06 10:43
Gyvenamuosius ir komercinius projektus plėtojanti bendrovė „Baltic Asset Management“ įsigijo sostinės centre esantį viešbutį „Ecotel“. Slucko g. 8 įsikūręs viešbutis turi 166 kambarius ir stovi beveik 0,4 ha ploto sklype.
nuotrauka
2020-12-30 10:56
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) ir „Grinda" pasirašė sutartį, kuria numato plėsti bendradarbiavimo apimtis vykdant bendrus mokslinius tyrimus ir rengiant aukštos kvalifikacijos specialistus.
nuotrauka
2020-12-21 09:41
Nostalgiją ir sentimentus kauniečiams keliančioje sporto halėje daugiau kaip metus laiko plušantys statybininkai jau mato finišo tiesiąją. Atlikta per du trečdalius suplanuotų rekonstrukcijos darbų: uždengtas stogas, išlietos betono konstrukcijos, atnaujinama vidaus bei išorės apdaila. Užbaigus darb...
nuotrauka
2020-12-18 11:43
Kauno Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika buvo statoma miestiečių lėšomis bei didikų fundacijomis ilgus dešimtmečius, vėliau – atstatoma po gaisrų, užsienio kariuomenių antpuolių, ir dabartinį savo interjero vaizdą įgavo tik XVIII amžiaus antroje pusėje. Dabar ji vėl tvarkoma, restauru...
nuotrauka
2020-12-18 07:30
Konkurencijos taryba leido įmonei „Hanner“ vykdyti koncentraciją įsigyjant 50 proc. bendrovės „SPV-43“ ir 50 proc. „Arenos NT“ akcijų bei kartu su esama akcininke UAB „NT draudimo grupė“ įgyjant bendrąją abiejų įmonių kontrolę.
nuotrauka
2020-12-14 06:30
Dažnai net nepastebime, kaip vos ne kasdien mieste atsiduriame ant kokio nors stogo. Tarsi Karlsonas. Tik ne šiaip sau ant stogo, bet – ant eksploatuojamo. Tai gali būti automobilių statymo aikštelė ant prekybos centro, pamėgta terasa ant banko ar kokio kito administracinio pastato, šokio festivalis...
nuotrauka
2020-12-11 10:15
Vilniaus oro uoste baigtas svarbus aerodromo rekonstrukcijos etapas - modernizuoti pietinėje oro uosto dalyje esantys du orlaivių riedėjimo takai. Teigiama, kad aerodromo rekonstrukcijos pagrindiniai tikslai yra pagerinti ne tik oro uosto operacijų saugą, atnaujintą infrastruktūrą pritaikyti greites...
nuotrauka
2020-12-11 08:27
Metams baigiantis įvertinta, kiek darbų atlikta Plungės Mendeno gatvėje statomame sporto ir sveikatingumo komplekse.
nuotrauka
2020-12-11 06:41
Aukščiausia energinio efektyvumo klasė A++ žymi energijos beveik nevartojantį pastatą. Būtent tokie namai Lietuvoje bus statomi nuo 2021 m. sausio 1 d., kai visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios aukščiausi energinio efektyvumo reikalavimai pastatams. Kokie su šiais reikalavimais susiję pokyčiai la...
nuotrauka
2020-12-09 10:28
Buvusioje „Spartos“ teritorijoje pradedamas statyti „Cyber City“ – technologijų bendruomenei skirtas miestelis Vilniaus Naujamiestyje. Statybos darbus atliks UAB „Veikmės statyba“, juos planuojama užbaigti iki 2022 m. antro ketvirčio. Planuojama investicijų suma siekia daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2020-12-08 12:14
INHUS pradeda naują daugiafunkcį projektą „BonTop“ Švedijos Geteborgo regione. Konstrukcijų projektavimo darbus įmonė pradėjo dar 2018 m., o kitų metų sausį planuoja imtis gamybos ir montavimo.
nuotrauka
2020-12-08 07:59
Lietuvoje verslo ir kokybės konstanta laikoma tezė, kad pigiai, greitai ir kokybiškai nebūna. Vis tik trijų brolių Švykų valdomos įmonės „Švykai“ direktorius Vytautas Švykas tvirtina, kad užsakovams turi pateikti „ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, o tai reiškia ir pigiausią“. Paklaustas, kaip tai...
nuotrauka
2020-12-07 12:00
Lietuvoje aktualus tiek senų, tiek naujų pastatų bei namų šiltinimas. Gyvename tokioje klimato zonoje, kur vyrauja daug drėgmės ir iškrenta daug kritulių, o šaltasis sezonas reikalauja efektyvaus šildymo ir šilumos išlaikymo namo viduje. Deja, ne visi pastatai atitinka aukštos klasės energinį efekty...
nuotrauka
2020-12-04 15:02
Trys partneriai – KTU, Kauno miesto savivaldybė bei „Kaunas 2022“ inicijuoja projektą „T-Factor“, kurio metu bus regeneruota Kauno miesto dalis – 30 hektarų ploto Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) ir čia esanti aviacijos gamyklos teritorija. Kaunas, kartu su Milanu, Londonu, Amsterdamu, Bilb...
nuotrauka
2020-12-01 12:21
„Caverion Lietuva“ – tarptautinė inžinerinių paslaugų įmonė – jau kurį laiką energinį tvarumą ir aplinkos tausojimą kelia kaip vieną reikšmingiausių įmonės strateginių tikslų bei siekia energiją, pagamintą iš iškastinio kuro, pakeisti atsinaujinančių šaltinių energija. Dėl to nuo šių metų gruodžio 1...
nuotrauka
2020-11-30 11:38
Pastaruosius penkerius metus Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo bažnyčia vis sulaukia restauratorių dėmesio. Prieš kelerius metus sutvarkytas pagrindinis fasadas ir bokštai, šiomis dienomis Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas remontuoti stogas, savo eilės laukia signatarinis bokštelis ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...