2019 rugpjūčio 19 d. pirmadienis, 11:10
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sandarumo testas – naujovė, kuri netrukus taps privaloma

Margarita ČIŪŽAITĖ      2015-09-04 08:34
Nuo 2016-ųjų visi naujai statomi namai turės atitikti A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Ne tik atitikti, tačiau ir įrodyti, jog yra šilti bei sandarūs. Kad būtų gautas reikiamas energinio naudingumo sertifikatas, statytojams naujai pastatytuose būstuose reikės atlikti sandarumo testą.
nuotrauka
Tam, kad statytojai gautų A energinės klasės namo sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. ATC nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Šiuo metu tokį testą atlikti yra akredituotos vos trys bendrovės – po vieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje įvairius fizikinius tyrimus atliekančio bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė Laura Nariūnienė sutiko plačiau papasakoti, kaip atliekamas minėtas testas ir kodėl neretai jo rezultatai statytojų nenudžiugina.

Nesandarias vietas lengva aptikti ir nespaudžiant šaltukui

„Prieš metus akreditavomės ir pradėjom pirmuosius sandarumo bandymus, – pasakojo Laura Nariūnienė (nuotraukoje). – Pagal reikalavimus sandarumo matavimai reikalingi tik A energinei klasei. Tačiau jau šiais metais pavieniai asmenys kreipėsi į mus tiesiog norėdami išsiaiškinti perkamo būsto – ir namo, ir buto – nesandarias vietas. Energinė klasė jiems nebuvo toks aktualus klausimas.“

Termovizinį tyrimą galima atlikti tik šaltuoju metų laiku – jis parodo, kuriose vietose šildant pastatą iš jo išeina šiluma arba ateina šaltis, bet tai nereiškia, kad yra nesandari vieta, gali būti, kad nėra izoliacinio sluoksnio ar yra kitos priežastys. Tuo metu sandarumo tyrimą galima atlikti ištisus metus, ir jis naudojamas nustatyti būtent nesandarias pastato vietas.

„Yra statytojų, kurie nelaukdami 2016-ųjų stato A energinės klasės namus, – kalbėjo L. Nariūnienė. – Tam, kad jie gautų sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. Jo metu taip pat galima pasižiūrėti, kur yra nesandarios vietos. Šio matavimo metu pastato viduje yra sukuriamas didesnis – arba mažesnis – slėgis. Tuomet mes su dūmais, termovizoriumi arba turint oro judėjimo greičio matuoklį apeiname viso pastato perimetrą. Nesandarias vietas galima pamatyti labai informatyviai ir vaizdžiai.“

Šiam testui atlikti naudojama speciali įranga – pučiančios durys su ventiliatoriumi. Pats testas galėtų būti atliktas greitai, tačiau užtrunka nesandarių vietų aptikimas.

Todėl, bendrovės direktorės L. Nariūnienės teigimu, pats testas gali būti atliktas per porą valandų, tačiau jei reikia ieškoti nesandarių vietų – gali užtrukti ir visą dieną.

Negana to, atliekant šį testą tenka atsižvelgti ir į oro sąlygas – esant stipriam vėjui, matavimų rezultatai tampa nepatikimi.

Kas dažniausiai lemia netenkinantį testo rezultatą?

O kas, jeigu testas rodo, kad patalpa nėra tokia sandari, kokia turėtų būti, siekiant gauti A klasės energinį sertifikatą? Arba rodikliai tiesiog gerokai žemesni, nei tikėtasi.

Bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė L. Nariūnienė sako, jog su tokiais atvejais jų centro ekspertams yra tekę susidurti. „Esame turėję atvejų, kai statytojai buvo nemaloniai nustebinti, jog oro kaita patalpoje yra daug didesnė, nei leidžiama. Ką daryti tuomet? Tuomet statytojai sandarina nesandarias vietas ir atlieka testą iš naujo arba, jei jiems nereikia A klasės sertifikato, tiesiog sutvarko nesandarias vietas ir naujo testo nebedaro“, – kalbėjo Akustinių tyrimų centro vadovė.

Centro Fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vedėjo Andriaus Oskomino teigimu, nesandariame name dažniausiai pasitaiko tokie defektai:
  1. Nesandarus stogas (garo izoliacinės plėvelės nesuklijuotos tarpusavyje arba nepriklijuotos prie sienų).
  2. Nesandariai įstatyti langai, durys (nėra garo izoliacinės plokštės).
  3. Nesandarūs langai ir durys (išsilenkę profiliai, nesandarios tarpinės).
  4. Židinys.
  5. Kištukiniai lizdai, jungikliai, esantys fasadinėse sienose.
  6. Elektros, nuotekų, vandentiekio ir pan. įvadai į pastatą ir t.t.
Jei pastatas niekaip neįsispraudžia į A klasei numatytus reikalavimus (ir jo statytojams trūks plyš reikia A energinės klasės sertifikato), tenka šalinti atrastus defektus, trūkumus ir testą atlikti dar kartą.

Matavimus gali atlikti tik akredituotos laboratorijos

 Ar šis testas yra sudėtingesnis ir brangesnis už įvairius kitus tyrimus?

„Sandarumo testą A energinio naudingumo klasės sertifikatui gauti gali atlikti tik akredituotos laboratorijos. Ir reikia išmatuoti ne tik sandarumą, tenka skaičiuoti ir šalčio tiltelius. Būtent dėl tokių dalykų brangsta pats A energinės klasės sertifikatas“, – kalbėjo centro direktorė L. Nariūnienė.

Sandarumo tyrimo kaina priklauso nuo pastato dydžio, matuojamo pastato tipo (vienbutis ar daugiabutis, gyvenamasis ar pramoninis, gamybinis objektas – red. past.) ir kitų veiksnių, taigi kainos „žirklių“ nurodyti neįmanoma.

„Jei pastatas – itin didelis, gali būti, kad dirbti teks ne vienai laboratorijai. Įranga irgi turi savo ribas“, – gamybinių patalpų statytojus perspėjo L. Nariūnienė.

Kaip jau minėjome iš pradžių, šiuo metu aktyviomis statybomis garsėjančioje sostinėje egzistuoja tik viena akredituota sandarumo testą galinti atlikti laboratorija – tai bendrovė „Akustinių tyrimų centras“. L. Nariūnienė neabejoja, jog ateityje akreditacijas atlikti tokius tyrimus gaus ir daugiau bendrovių.

O kaip gaunama tokio tipo akreditacija? „Lietuvoje bandymų laboratorijas akredituoja Nacionalinis akreditacijos biuras prie Ūkio ministerijos. Laboratorija turi atitikti tam tikrų tarptautinių standartų reikalavimus, taip pat yra specialūs reikalavimai įrangai, žmonių kompetencijai ir panašūs reikalavimai“, – sakė Akustinių tyrimų centro vadovė L. Nariūnienė.

Reikalavimai vis griežtės

Paklausta, ar nesibaimina, jog visiems prireikus gauti sandarumo testo duomenis Akustinių tyrimų centras pristigs pajėgumų, L. Nariūnienė teigė, jog tokios situacijos dar teks palaukti.

„Kas gavo statybos leidimus praėjusiais ir šiais metais, tie dar sėkmingai statys B energinio naudingumo klasės namus. O kas išsiims leidimus nuo kitų metų sausio 1-osios dienos, dar reiks palaukti, kol pastatys... Vis tiek šis testas yra atliekamas jau paskutiniame etape“, – sakė L. Nariūnienė.

Tiesa, reikalavimai naujų pastatų energinio naudingumo klasei tik griežtės – lipsime ant A+ ir A++ laiptelių. Tačiau sandarumo testas, L. Nariūnienės teigimu, vis tiek išliks toks pat, tiesiog augs reikalavimai pastato energiniam efektyvumui.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-08-19 07:50
Neseniai Vokietijos gamintojas JUNG pristatė naujovę – modulinę sistemą „plug + go“, kuri elektros prietaisų montavimą padaro paprastą, greitą ir švarų. Tuščiavidurių sienų sistemoms ir baldams pritaikytos „plug + go“ sistemos idėja – užsakovą pasiekia iš anksto gamykloje į vieną rėmelį jau surinkti...
nuotrauka
2019-08-14 09:37
Skaitmeninė statyba tampa būtinybe statybų rinkoje. Siekiant inovatyvaus ir konkurencingo statybos sektoriaus, spartus skaitmeninės statybos diegimas Lietuvoje yra neišvengiamas. Pritaikydamas šiuolaikines technologijas ir pasitelkdamas vizualinį programavimą, Vilniaus Gedimino technikos universitet...
nuotrauka
2019-08-13 10:31
2017 m. sausio 26 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2017/1475 dėl keraminių čerpių, kurioms taikomas standartas EN 1304, reikalauja, kad atsparumas temperatūrų svyravimui nekeistų gaminių eksploatacinių savybių, kad čerpės atlaikytų ne mažiau kaip 150 šilumos/šalčio ciklų.
nuotrauka
2019-08-12 16:41
Akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ (KN), naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė, kartu su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD), pasirašė trišalę sutartį dėl „Klaipėdos naftos“ valdomos krantinės Nr. 1 rekonstrukcijos darbų su viešojo konkurso laimėtojais. 22,...
nuotrauka
2019-08-12 14:36
Sostinė šiuo metu įgyvendina ambicingą paviršinių nuotekų sistemų tvarkymo projektą, kurio metu bus rekonstruotas T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų kolektorius. T. Narbuto gatvė yra svarbi transporto arterija, su centrine miesto dalimi jungianti kelis rajonus. Naujojo kolektoriaus tra...
nuotrauka
2019-08-09 15:04
Kaune iškils naujas tiltas per Nerį, kuris bus kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda dalis, taip pat bus pastatytas naujas viadukas per Jonavos gatvę, dešinėje magistralinio kelio pusėje bus įrengtas jungiamasis kelias.
nuotrauka
2019-08-09 07:30
Iš esmės pertvarkyti didelės įmonės struktūrą – rizikingas žingsnis. Rizika dar labiau išauga, kai šie pokyčiai susiję su įmonės pardavimu ir naujos vadovų komandos atėjimu. Tokia yra įmonių valdymo teorija. Kad šie pokyčiai būtų valdomi, o pereinamasis periodas vyktų kuo sklandžiau, iki metų pabaig...
nuotrauka
2019-08-08 11:28
UAB „Merko statyba“ apyvarta pirmąjį 2019 metų pusmetį pasiekė 27,4 mln. eurų ir buvo 34 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (20,4 mln. eurų).
nuotrauka
2019-08-08 08:52
Vieni iš pagrindinių darnaus miestų vystymosi koncepcijos tikslų yra padaryti miestus ir žmonių apgyventas vietoves saugias, atsparias (stichinėms nelaimėms) ir darnias, užtikrinti visiems prieigą prie prieinamos (lengvai pasiekiamos), patikimos, darnios ir modernios energijos.
nuotrauka
2019-08-07 07:50
PIR izoliacinių plokščių gamintojas „UNILIN“ vertina išmanią izoliaciją, kuri reiškia taupomą erdvę, nes montuojamas plonas izoliacinis sluoksnis, o erdvės panaudojamos kuo efektyviau. Todėl įmonė „Moderni izoliacija“, atstovaujanti „UNILIN“, renkasi jos gaminamą PIR PREMIUM su lambda 0,020 W/mK, ne...
nuotrauka
2019-08-05 12:01
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, remdamasis užsienio ir savo paties patirtimi nagrinėja medžiagų tiekimo valdymo problemas ir jų sprendimo būdus, panaudojant šiuolaikinę procesų valdymo automatizavimo AIVA STATYBA programą. Analizuojami medžiagų tiekimo planavimo, ...
nuotrauka
2019-08-01 10:05
Praūžusi audra užliejo purvu Kauno gatves, per kaitrą nudžiūvo mažo miestelio liepos. Apie tai buvo plačiai rašyta žiniasklaidoje, išsakyta daug nuomonių komentaruose, ieškota kaltų. Tokių dviejų skirtingų reiškinių problemos šaknys yra ten pat – neteisingai parinktos naudojamos miestuose dangos. Di...
nuotrauka
2019-07-31 15:01
Vyriausybė įpareigojo Turto banką parengti koncepciją, kaip panaudoti buvusio Lukiškių kalėjimo-tardymo izoliatoriaus pastatus ir teritoriją. Šie pasiūlymai Vyriausybei turėtų būti pateikti iki kitų metų vasario 28 d.
nuotrauka
2019-07-30 13:45
„Modus Group” pradeda naują saulės jėgainių parkų plėtros etapą Lenkijoje. Kaimyninėje rinkoje grupė iki 2020 metų pradžios planuoja įrengti 41 saulės jėgainių parką, kurių bendra galia sieks 41 megavatų (MW). Į šiuos žaliosios energetikos projektus bendrovė numato investuoti apie 36 mln. eurų. Fina...
nuotrauka
2019-07-29 11:49
Šilumos izoliacija teikia komfortą ir mažina sunaudojamos energijos kiekį. Be to, renovacijos projektuose ir naujoms konstrukcijoms yra privalomas kuo mažesnis sunaudojamos energijos kiekis.
nuotrauka
2019-07-25 10:45
Išmanieji namai Lietuvoje atsirado apytiksliai prieš 15 metų, tačiau ne kiekvienas žino, kaip jie veikia, ir nuo ko pradėti savo „protingų“ namų įrengimą. Baiminatės, kad viskas brangiai kainuos, arba kad namas „išprotės“? Jei turėsite pakankamai žinių apie išmaniuosius namus – baimių ir dvejonių ne...
nuotrauka
2019-07-23 14:27
Šalia Klaipėdos įsibėgėja SBA Technologijų ir inovacijų parko plėtra. Dar šiemet numatoma baigtį pirmąjį etapą – žaliosiomis technologijomis paremto logistikos centro statybas. SBA taip pat patvirtino naują antrojo etapo investiciją – baldų komponentų gamyklą, kurios statyba prasidės įpusėjus pirmąj...
nuotrauka
2019-07-22 12:57
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, analizuoja žinomus rinkoje sprendimus statybinių projektų planavimui ir iš savo patirties, dirbant su Lietuvos statybos bendrovėmis, formuluoja projektų planavimo tikslus, analizuoja, kaip šiuos tikslus atitinka labiausiai paplitusi...
nuotrauka
2019-07-22 09:54
Investicijų valdymo bendrovės „Capitalica Asset Management“ valdomas nekilnojamojo turto (NT) fondas „Capitalica Baltic Real Estate Fund I“ pateikė paraišką įtraukti fondo išleistų obligacijų vertybinius popierius į „Nasdaq Vilnius“ administruojamą Baltijos „First North“ alternatyviosios rinkos skol...
nuotrauka
2019-07-19 10:44
Sostinės Pilaitės rajone iškils nauja mokykla „Mokslo aikštė“ – birželį architektūrinės idėjos konkurse varžėsi net 18 dalyvių, o šiandien ekspertų komisija, kurią sudarė ir Pilaitės bendruomenės atstovai, atrinko 3 geriausias idėjas. Pirmąją vietą konkurse laimėjo architektų komandos UAB „DO archit...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...