2019 gruodžio 7 d. šeštadienis, 6:11
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sandarumo testas – naujovė, kuri netrukus taps privaloma

Margarita ČIŪŽAITĖ      2015-09-04 08:34
Nuo 2016-ųjų visi naujai statomi namai turės atitikti A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Ne tik atitikti, tačiau ir įrodyti, jog yra šilti bei sandarūs. Kad būtų gautas reikiamas energinio naudingumo sertifikatas, statytojams naujai pastatytuose būstuose reikės atlikti sandarumo testą.
nuotrauka
Tam, kad statytojai gautų A energinės klasės namo sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. ATC nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Šiuo metu tokį testą atlikti yra akredituotos vos trys bendrovės – po vieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje įvairius fizikinius tyrimus atliekančio bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė Laura Nariūnienė sutiko plačiau papasakoti, kaip atliekamas minėtas testas ir kodėl neretai jo rezultatai statytojų nenudžiugina.

Nesandarias vietas lengva aptikti ir nespaudžiant šaltukui

„Prieš metus akreditavomės ir pradėjom pirmuosius sandarumo bandymus, – pasakojo Laura Nariūnienė (nuotraukoje). – Pagal reikalavimus sandarumo matavimai reikalingi tik A energinei klasei. Tačiau jau šiais metais pavieniai asmenys kreipėsi į mus tiesiog norėdami išsiaiškinti perkamo būsto – ir namo, ir buto – nesandarias vietas. Energinė klasė jiems nebuvo toks aktualus klausimas.“

Termovizinį tyrimą galima atlikti tik šaltuoju metų laiku – jis parodo, kuriose vietose šildant pastatą iš jo išeina šiluma arba ateina šaltis, bet tai nereiškia, kad yra nesandari vieta, gali būti, kad nėra izoliacinio sluoksnio ar yra kitos priežastys. Tuo metu sandarumo tyrimą galima atlikti ištisus metus, ir jis naudojamas nustatyti būtent nesandarias pastato vietas.

„Yra statytojų, kurie nelaukdami 2016-ųjų stato A energinės klasės namus, – kalbėjo L. Nariūnienė. – Tam, kad jie gautų sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. Jo metu taip pat galima pasižiūrėti, kur yra nesandarios vietos. Šio matavimo metu pastato viduje yra sukuriamas didesnis – arba mažesnis – slėgis. Tuomet mes su dūmais, termovizoriumi arba turint oro judėjimo greičio matuoklį apeiname viso pastato perimetrą. Nesandarias vietas galima pamatyti labai informatyviai ir vaizdžiai.“

Šiam testui atlikti naudojama speciali įranga – pučiančios durys su ventiliatoriumi. Pats testas galėtų būti atliktas greitai, tačiau užtrunka nesandarių vietų aptikimas.

Todėl, bendrovės direktorės L. Nariūnienės teigimu, pats testas gali būti atliktas per porą valandų, tačiau jei reikia ieškoti nesandarių vietų – gali užtrukti ir visą dieną.

Negana to, atliekant šį testą tenka atsižvelgti ir į oro sąlygas – esant stipriam vėjui, matavimų rezultatai tampa nepatikimi.

Kas dažniausiai lemia netenkinantį testo rezultatą?

O kas, jeigu testas rodo, kad patalpa nėra tokia sandari, kokia turėtų būti, siekiant gauti A klasės energinį sertifikatą? Arba rodikliai tiesiog gerokai žemesni, nei tikėtasi.

Bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė L. Nariūnienė sako, jog su tokiais atvejais jų centro ekspertams yra tekę susidurti. „Esame turėję atvejų, kai statytojai buvo nemaloniai nustebinti, jog oro kaita patalpoje yra daug didesnė, nei leidžiama. Ką daryti tuomet? Tuomet statytojai sandarina nesandarias vietas ir atlieka testą iš naujo arba, jei jiems nereikia A klasės sertifikato, tiesiog sutvarko nesandarias vietas ir naujo testo nebedaro“, – kalbėjo Akustinių tyrimų centro vadovė.

Centro Fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vedėjo Andriaus Oskomino teigimu, nesandariame name dažniausiai pasitaiko tokie defektai:
  1. Nesandarus stogas (garo izoliacinės plėvelės nesuklijuotos tarpusavyje arba nepriklijuotos prie sienų).
  2. Nesandariai įstatyti langai, durys (nėra garo izoliacinės plokštės).
  3. Nesandarūs langai ir durys (išsilenkę profiliai, nesandarios tarpinės).
  4. Židinys.
  5. Kištukiniai lizdai, jungikliai, esantys fasadinėse sienose.
  6. Elektros, nuotekų, vandentiekio ir pan. įvadai į pastatą ir t.t.
Jei pastatas niekaip neįsispraudžia į A klasei numatytus reikalavimus (ir jo statytojams trūks plyš reikia A energinės klasės sertifikato), tenka šalinti atrastus defektus, trūkumus ir testą atlikti dar kartą.

Matavimus gali atlikti tik akredituotos laboratorijos

 Ar šis testas yra sudėtingesnis ir brangesnis už įvairius kitus tyrimus?

„Sandarumo testą A energinio naudingumo klasės sertifikatui gauti gali atlikti tik akredituotos laboratorijos. Ir reikia išmatuoti ne tik sandarumą, tenka skaičiuoti ir šalčio tiltelius. Būtent dėl tokių dalykų brangsta pats A energinės klasės sertifikatas“, – kalbėjo centro direktorė L. Nariūnienė.

Sandarumo tyrimo kaina priklauso nuo pastato dydžio, matuojamo pastato tipo (vienbutis ar daugiabutis, gyvenamasis ar pramoninis, gamybinis objektas – red. past.) ir kitų veiksnių, taigi kainos „žirklių“ nurodyti neįmanoma.

„Jei pastatas – itin didelis, gali būti, kad dirbti teks ne vienai laboratorijai. Įranga irgi turi savo ribas“, – gamybinių patalpų statytojus perspėjo L. Nariūnienė.

Kaip jau minėjome iš pradžių, šiuo metu aktyviomis statybomis garsėjančioje sostinėje egzistuoja tik viena akredituota sandarumo testą galinti atlikti laboratorija – tai bendrovė „Akustinių tyrimų centras“. L. Nariūnienė neabejoja, jog ateityje akreditacijas atlikti tokius tyrimus gaus ir daugiau bendrovių.

O kaip gaunama tokio tipo akreditacija? „Lietuvoje bandymų laboratorijas akredituoja Nacionalinis akreditacijos biuras prie Ūkio ministerijos. Laboratorija turi atitikti tam tikrų tarptautinių standartų reikalavimus, taip pat yra specialūs reikalavimai įrangai, žmonių kompetencijai ir panašūs reikalavimai“, – sakė Akustinių tyrimų centro vadovė L. Nariūnienė.

Reikalavimai vis griežtės

Paklausta, ar nesibaimina, jog visiems prireikus gauti sandarumo testo duomenis Akustinių tyrimų centras pristigs pajėgumų, L. Nariūnienė teigė, jog tokios situacijos dar teks palaukti.

„Kas gavo statybos leidimus praėjusiais ir šiais metais, tie dar sėkmingai statys B energinio naudingumo klasės namus. O kas išsiims leidimus nuo kitų metų sausio 1-osios dienos, dar reiks palaukti, kol pastatys... Vis tiek šis testas yra atliekamas jau paskutiniame etape“, – sakė L. Nariūnienė.

Tiesa, reikalavimai naujų pastatų energinio naudingumo klasei tik griežtės – lipsime ant A+ ir A++ laiptelių. Tačiau sandarumo testas, L. Nariūnienės teigimu, vis tiek išliks toks pat, tiesiog augs reikalavimai pastato energiniam efektyvumui.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2019-12-05 13:53
Didžiausiame šalyje – Vilniaus oro uoste – pradeda veikti moderni daugiafunkcė automobilių stovėjimo aikštelė. Joje įrengta beveik 1 000 naujų stovėjimo vietų, baigiamas įkurtas automobilių nuomos centras, veikia elektromobilių įkrovos aikštelės.
nuotrauka
2019-12-04 15:08
Šiandien, gruodžio 4 d., Vilniaus miesto taryboje po pateikimo pritarta koncesijos sutarčiai dėl daugiafunkcio sporto komplekso statybų ant Šeškinės kalvos, kuriame numatytas ir nacionalinis stadionas.
nuotrauka
2019-12-04 07:15
Sostinės Naujosios Vilnios mikrorajone pradedamas rekonstrukcijos projektas. Čia atnaujinamos automobilių techninės patikros paslaugas teikiančios įmonės „Tuvlita“ patalpos. Linksmojoje gatvėje esančios techninės apžiūros stoties rekonstrukcijos darbus vykdo statybų ir darnios miestų plėtros bendrov...
nuotrauka
2019-11-28 10:21
Investicijų valdymo bendrovės „Lighthouse asset management“ valdomas fondas „Lighthouse alternative fund“ įsigijo statybų bendrovę UAB „Viremida“ ir pakeitė jos vardą į „Lighthouse contracting“.
nuotrauka
2019-11-27 11:42
Danielius Makulavičius, bendrovės „Milsa“ įkūrėjas, sako, kad 1995–2003 m. įsigyti „Granito“, „Granitinės skaldos“ ir „Klovainių skaldos“ kontrolinius akcijų paketus buvo logiškas sprendimas. Įmones siejo ir panaši veikla – granito ir dolomito skaldos gamyba, ir tie patys klientai. Danieliaus Makula...
nuotrauka
2019-11-27 09:54
Nemenkstanti gyvenamojo būsto paklausa didžiuosiuose šalies miestuose ir toliau lemia augančius naujų butų pardavimus bei tolimesnę NT projektų plėtrą. Statybų ir darnios miestų plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būstų pardavimai per pirmuosius tris šių metų ketvirčius šoktelėjo 76 proc., lyginant su t...
nuotrauka
2019-11-25 07:36
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, straipsnyje nagrinėja Lietuvos ir užsienio patirtį darbų valdymo automatizavimo srityje. Aprašomi galimi darbų valdymo ir apskaitos automatizavimo sprendimai ir kokią naudą iš to gali gauti statybų bendrovė
nuotrauka
2019-11-22 14:30
Susisiekimo ministerija inicijavo tarpinstitucinį pasitarimą dėl Lietuvos paštui priklausančių centrinių pašto pastatų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje tolesnio panaudojimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2019-11-22 07:41
Pasaulyje ekonomika jau daug metų veikia „negalvok – išgauk, gamink, vartok ir išmesk“ principu. Išgaunami gamtos ištekliai naudojami gamybos procese, o gaminiai po tam tikro eksploatavimo laiko tampa atliekomis, kurios kaupiasi sąvartynuose arba mūsų gyvenamoje aplinkoje. Žiedinė ekonomika gali tap...
nuotrauka
2019-11-21 16:04
Investicijų valdymo bendrovės UAB „Eika Asset Management“ (EAM) valdomas fondas „Eika Real Estate Fund“ (EREF) už 5,8 mln. EUR įsigijo verslo centrą „Highway“, esantį Savanorių pr. 178A, Vilniuje. Fondas įsigijo 100 proc. UAB „Akvilas“, kuriai priklauso verslo centras „Highway“, akcijų iš AB „Invald...
nuotrauka
2019-11-21 11:37
Kiekvienais metais vis labiau tobulėjant dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi galimybėmis tam turi ruoštis ir statybos sektoriaus įmonės – nuo didžiausių ir daugiausia darbuotojų turinčių iki vos kelių žmonių startuolių. Tuo įsitikinę Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros f...
nuotrauka
2019-11-20 09:01
Vilniuje, Pašilaičių rajone, duris atvers naujas lopšelio-darželio „Gabijėlė“ modulinis priestatas, kurį nuo gruodžio 2 d. pradės lankyti 105 mažieji vilniečiai. Modulius tiekė ir montavo UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Ryterna Modul“.
nuotrauka
2019-11-11 16:24
Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu, SĮ „Vilniaus planas“ suprojektavo naują požeminį tunelį Zuikių gatvėje po geležinkeliu.
nuotrauka
2019-11-11 13:12
Vilnius imasi aktyvių veiksmų dėl autobusų stoties atnaujinimo – lapkričio 11 d. savivaldybėje pasirašyti keturšaliai sostinės, AB „Lietuvos geležinkeliai”, UAB „Vilniaus autobusų stotis“ ir UAB „Baltisches Haus“ ketinimai rajoną drauge paversti prestižiniu mobilumo centru. Tokiu būdu dvi pastarosio...
nuotrauka
2019-11-07 11:37
Vilkaviškyje kyla nauja autobusų stotis. Šį mėnesį jau pradėti darbai pastato viduje, o į naujosios stoties atidarymą tikimasi keleivius pakviesti 2020 metų kovo 1 dieną.
nuotrauka
2019-11-07 11:35
Šį gruodį Latvijoje baigiamos išparduotuvių miestelio „Via Jurmala Outlet Village“ (VJOV) statybos. Pirmasis projekto etapas, kurio parduotuvių plotas sieks 13,500 kv. m., duris atvers jau 2020 metų pavasarį. Čia lankytojų lauks 70 drabužių, avalynės, aksesuarų ir laisvalaikio parduotuvių, kavinės b...
nuotrauka
2019-11-07 10:01
UAB „Merko statyba“ apyvarta per tris 2019 m. ketvirčius pasiekė 45 mln. eurų, buvo parduota 210 iš 500 šiuo metu statomų butų.
nuotrauka
2019-10-29 16:33
Netrukus vietoj uždarosios akcinės bendrovės EIKA veiks dvi įmonės: EIKA ir veiklą pradės naujai įsteigta įmonė UAB AVI INVEST LT, praneša EIKA.
nuotrauka
2019-10-28 07:56
Šiuolaikiški pastatai turi būti saugūs ir efektyvūs energijos vartojimo požiūriu. Dažnai jie turi tenkinti ir kitas papildomas sąlygas, pavyzdžiui, bent jau akustinio komforto. Norint tai pasiekti, geriausia naudoti aukštos kokybės ir ilgaamžius termoizoliacinius gaminius iš akmens vatos. Tai, kas g...
nuotrauka
2019-10-24 11:12
Ignas Rėksnys – vilnietis verslininkas, jau daugiau kaip 20 metų parduodantis interjero sprendimus. Tiesa, jis ir savo paties namams kurti skyrė ypatingai daug dėmesio, tad posakis „batsiuvys be batų“ jam negalioja.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos