2020 spalio 23 d. penktadienis, 11:26
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sandarumo testas – naujovė, kuri netrukus taps privaloma

Margarita ČIŪŽAITĖ      2015-09-04 08:34
Nuo 2016-ųjų visi naujai statomi namai turės atitikti A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Ne tik atitikti, tačiau ir įrodyti, jog yra šilti bei sandarūs. Kad būtų gautas reikiamas energinio naudingumo sertifikatas, statytojams naujai pastatytuose būstuose reikės atlikti sandarumo testą.
nuotrauka
Tam, kad statytojai gautų A energinės klasės namo sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. ATC nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Šiuo metu tokį testą atlikti yra akredituotos vos trys bendrovės – po vieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje įvairius fizikinius tyrimus atliekančio bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė Laura Nariūnienė sutiko plačiau papasakoti, kaip atliekamas minėtas testas ir kodėl neretai jo rezultatai statytojų nenudžiugina.

Nesandarias vietas lengva aptikti ir nespaudžiant šaltukui

„Prieš metus akreditavomės ir pradėjom pirmuosius sandarumo bandymus, – pasakojo Laura Nariūnienė (nuotraukoje). – Pagal reikalavimus sandarumo matavimai reikalingi tik A energinei klasei. Tačiau jau šiais metais pavieniai asmenys kreipėsi į mus tiesiog norėdami išsiaiškinti perkamo būsto – ir namo, ir buto – nesandarias vietas. Energinė klasė jiems nebuvo toks aktualus klausimas.“

Termovizinį tyrimą galima atlikti tik šaltuoju metų laiku – jis parodo, kuriose vietose šildant pastatą iš jo išeina šiluma arba ateina šaltis, bet tai nereiškia, kad yra nesandari vieta, gali būti, kad nėra izoliacinio sluoksnio ar yra kitos priežastys. Tuo metu sandarumo tyrimą galima atlikti ištisus metus, ir jis naudojamas nustatyti būtent nesandarias pastato vietas.

„Yra statytojų, kurie nelaukdami 2016-ųjų stato A energinės klasės namus, – kalbėjo L. Nariūnienė. – Tam, kad jie gautų sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. Jo metu taip pat galima pasižiūrėti, kur yra nesandarios vietos. Šio matavimo metu pastato viduje yra sukuriamas didesnis – arba mažesnis – slėgis. Tuomet mes su dūmais, termovizoriumi arba turint oro judėjimo greičio matuoklį apeiname viso pastato perimetrą. Nesandarias vietas galima pamatyti labai informatyviai ir vaizdžiai.“

Šiam testui atlikti naudojama speciali įranga – pučiančios durys su ventiliatoriumi. Pats testas galėtų būti atliktas greitai, tačiau užtrunka nesandarių vietų aptikimas.

Todėl, bendrovės direktorės L. Nariūnienės teigimu, pats testas gali būti atliktas per porą valandų, tačiau jei reikia ieškoti nesandarių vietų – gali užtrukti ir visą dieną.

Negana to, atliekant šį testą tenka atsižvelgti ir į oro sąlygas – esant stipriam vėjui, matavimų rezultatai tampa nepatikimi.

Kas dažniausiai lemia netenkinantį testo rezultatą?

O kas, jeigu testas rodo, kad patalpa nėra tokia sandari, kokia turėtų būti, siekiant gauti A klasės energinį sertifikatą? Arba rodikliai tiesiog gerokai žemesni, nei tikėtasi.

Bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė L. Nariūnienė sako, jog su tokiais atvejais jų centro ekspertams yra tekę susidurti. „Esame turėję atvejų, kai statytojai buvo nemaloniai nustebinti, jog oro kaita patalpoje yra daug didesnė, nei leidžiama. Ką daryti tuomet? Tuomet statytojai sandarina nesandarias vietas ir atlieka testą iš naujo arba, jei jiems nereikia A klasės sertifikato, tiesiog sutvarko nesandarias vietas ir naujo testo nebedaro“, – kalbėjo Akustinių tyrimų centro vadovė.

Centro Fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vedėjo Andriaus Oskomino teigimu, nesandariame name dažniausiai pasitaiko tokie defektai:
  1. Nesandarus stogas (garo izoliacinės plėvelės nesuklijuotos tarpusavyje arba nepriklijuotos prie sienų).
  2. Nesandariai įstatyti langai, durys (nėra garo izoliacinės plokštės).
  3. Nesandarūs langai ir durys (išsilenkę profiliai, nesandarios tarpinės).
  4. Židinys.
  5. Kištukiniai lizdai, jungikliai, esantys fasadinėse sienose.
  6. Elektros, nuotekų, vandentiekio ir pan. įvadai į pastatą ir t.t.
Jei pastatas niekaip neįsispraudžia į A klasei numatytus reikalavimus (ir jo statytojams trūks plyš reikia A energinės klasės sertifikato), tenka šalinti atrastus defektus, trūkumus ir testą atlikti dar kartą.

Matavimus gali atlikti tik akredituotos laboratorijos

 Ar šis testas yra sudėtingesnis ir brangesnis už įvairius kitus tyrimus?

„Sandarumo testą A energinio naudingumo klasės sertifikatui gauti gali atlikti tik akredituotos laboratorijos. Ir reikia išmatuoti ne tik sandarumą, tenka skaičiuoti ir šalčio tiltelius. Būtent dėl tokių dalykų brangsta pats A energinės klasės sertifikatas“, – kalbėjo centro direktorė L. Nariūnienė.

Sandarumo tyrimo kaina priklauso nuo pastato dydžio, matuojamo pastato tipo (vienbutis ar daugiabutis, gyvenamasis ar pramoninis, gamybinis objektas – red. past.) ir kitų veiksnių, taigi kainos „žirklių“ nurodyti neįmanoma.

„Jei pastatas – itin didelis, gali būti, kad dirbti teks ne vienai laboratorijai. Įranga irgi turi savo ribas“, – gamybinių patalpų statytojus perspėjo L. Nariūnienė.

Kaip jau minėjome iš pradžių, šiuo metu aktyviomis statybomis garsėjančioje sostinėje egzistuoja tik viena akredituota sandarumo testą galinti atlikti laboratorija – tai bendrovė „Akustinių tyrimų centras“. L. Nariūnienė neabejoja, jog ateityje akreditacijas atlikti tokius tyrimus gaus ir daugiau bendrovių.

O kaip gaunama tokio tipo akreditacija? „Lietuvoje bandymų laboratorijas akredituoja Nacionalinis akreditacijos biuras prie Ūkio ministerijos. Laboratorija turi atitikti tam tikrų tarptautinių standartų reikalavimus, taip pat yra specialūs reikalavimai įrangai, žmonių kompetencijai ir panašūs reikalavimai“, – sakė Akustinių tyrimų centro vadovė L. Nariūnienė.

Reikalavimai vis griežtės

Paklausta, ar nesibaimina, jog visiems prireikus gauti sandarumo testo duomenis Akustinių tyrimų centras pristigs pajėgumų, L. Nariūnienė teigė, jog tokios situacijos dar teks palaukti.

„Kas gavo statybos leidimus praėjusiais ir šiais metais, tie dar sėkmingai statys B energinio naudingumo klasės namus. O kas išsiims leidimus nuo kitų metų sausio 1-osios dienos, dar reiks palaukti, kol pastatys... Vis tiek šis testas yra atliekamas jau paskutiniame etape“, – sakė L. Nariūnienė.

Tiesa, reikalavimai naujų pastatų energinio naudingumo klasei tik griežtės – lipsime ant A+ ir A++ laiptelių. Tačiau sandarumo testas, L. Nariūnienės teigimu, vis tiek išliks toks pat, tiesiog augs reikalavimai pastato energiniam efektyvumui.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-10-23 08:55
Kaune pradėtos pirmojo Lietuvoje mokslo ir inovacijų sklaidos centro „Mokslo sala“ statybos. Išskirtinio dizaino 11,5 tūkst. kv. m ploto muziejaus pastate išsiteks interaktyvios nuolatinės ir kintančios ekspozicijos, unikali virtualių projekcijų erdvė, STEAM laboratorijos bei kavinės. Bendra projekt...
nuotrauka
2020-10-23 07:12
Šiuolaikiškos izoliacijos sprendimai gali būti pritaikyti ne tik atnaujinant savo būstą. Moderni izoliacija gali būti pasitelkiama tiek statant pramonei pritaikytus pastatus, tiek atnaujinant bet kokiai kitai reikmei tarnausiančius statinius.
nuotrauka
2020-10-22 14:56
UAB „Meistrų verslo centras“ įkuriama atskiriant logistikos paslaugas nuo UAB „Bendras verslas“. Atskyrimo procedūra planuojama baigti šių metų spalio 31 d. Įmonė „Bendras verslas“ toliau vykdys įvairias investicines projektines veiklas, šiai įmonei priklauso 50 proc. Šiaulių LEZ akcijų.
nuotrauka
2020-10-22 07:45
Šlifuotos pramoninės betoninės grindys iš sandėlių, logistikos pastatų vis intensyviau keliasi į biurus ir gyvenamąsias erdves. Tadas Nausėda, UAB „Tatoma“ direktorius, sako, kad tai lemia ne tik grindų dangų mada, jos tendencijos, bet ir itin paprasta jų priežiūra.
nuotrauka
2020-10-21 07:43
Dolomitas ir klintys Lietuvoje eksploatuojamuose karjeruose dažniausiai smulkinami sprogdinant. Vykdant sprogdinimo darbus, dažnai susiduriama su vandens užlietais gręžiniais, todėl valstybės valdoma AB „Detonas“ nutarė pradėti gaminti emulsinę sprogstamąją medžiagą, kuri nebijo drėgmės. Nauja gamyk...
nuotrauka
2020-10-18 09:03
Prieš kelerius metus atkurta Palangos kurhauzo mūrinė dalis, dabar prie pabaigos artėja medinės dalies restauracijos darbai. Projektą įgyvendina Kultūros ministerijos biudžetinė įstaiga Kultūros infrastruktūros centras (KIC), prie jo inicijavimo prisidėjo ir Kultūros paveldo departamentas.
nuotrauka
2020-10-16 07:27
„Laikas tarp 2019 m. ir 2020 m. Statybininkų dienos mūsų įmonei primena vadinamuosius amerikietiškus kalnelius. Ir ne tik dėl pandemijos, kuri mus pasivijo net tolimojoje Pietų Afrikoje“, – sako Tomas Šidlauskas, įmonės „Alvora“ generalinis direktorius, neslėpdamas, kad tokių iššūkių, kokius patyrė ...
nuotrauka
2020-10-15 11:42
Bendrovė „Darnu Group“ šiandien, splaio 15 d., įsteigė „Darnių iniciatyvų paramos fondą“. Pirmiesiems fondo veiklos metams įmonė skyrė pusę milijono eurų.
nuotrauka
2020-10-15 10:15
Šeštadienis Palangoje iš pelenų prikelta medinė Kurhauzo dalis atvers duris visuomenei. Per pustrečių metų atgimė restauruota medinė Kurhauzo dalis. Mediniais raižiniais sujungta su dar 2013 m. restauruota mūrine dalimi, iš pelenų prikelta medinė pastato dalis Kurhauzui pagaliau grąžino pirminį jo v...
nuotrauka
2020-10-14 09:52
INREAL grupė pradėjo administracinio pastato rekonstrukciją Pavilnio regioniniame parke, A. Kojelavičiaus g. 1, šalia 2019 m. išplėtoto vaikų darželio (vaikų ugdymo centro). Po rekonstrukcijos naujose 1210 kv. m A+ energinės klasės patalpose įsikurs „Diemedžio“ mokykla 5–8 klasių moksleiviams. Proje...
nuotrauka
2020-10-13 15:25
Nemuno saloje duotas simbolinis startas įsibėgėjantiems statybų darbams. Kaune kyla Daugiafunkcis vandens sporto centras su aukščiausių standartų 50 metrų 10 takelių baseinu bei sporto, laisvalaikio ir pramogų zonomis. Išskirtinę miesto vietą prie „Žalgirio“ arenos papildysiantis kompleksas pretendu...
nuotrauka
2020-10-08 08:36
Pasienio kontrolės punktų direkcija prie Susisiekimo ministerijos, įgyvendindama projektą „Medininkų pasienio kontrolės punkto modernizavimas“, pradeda didžiausio Lietuvos–Baltarusijos automobilių kelių transporto pasienio kontrolės punkto modernizavimo darbus.
nuotrauka
2020-10-07 09:34
Neseniai atšventusi naujosios irklavimo bazės atidarymą, Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“ žengia paskutinius žingsnius pasaulinio lygio treniruočių komplekso link. Šią savaitę Lampėdžio ežere pradėti trasos gilinimo darbai. Juos užbaigus, sporto mokyklos atletai irkluos 2 km ilgio tiesiąja be jokių ...
nuotrauka
2020-10-07 08:39
Lentvaryje (Trakų r.) įkasta kapsulė, skelbianti Lentvario geležinkelio pervažos rekonstrukcijos ir tunelio automobiliams po geležinkeliu simbolinę statybos darbų pradžią. Šis eismo sąlygas ir saugą gerinantis projektas žymiai pagerins susisiekimo sąlygas Lentvario mieste, kurį geležinkelio linija d...
nuotrauka
2020-10-06 11:50
„Pastatyti kokybiškus, funkcionalius ir Lietuvos kariuomenės poreikius atitinkančius pastatus ten, kur jie turi būti pastatyti ir tada, kada jie turi būti pastatyti“, – taip svarbiausią naujojo krašto apsaugos sistemos padalinio – Infrastruktūros valdymo agentūros (IVA) prie Krašto apsaugos minister...
nuotrauka
2020-10-06 11:10
Išsikėlusi tikslą iki 2023 m. pb. išplėsti prekybos centrų tinklą iki 100-o visoje Lietuvoje, „Rimi Lietuva" iki šių metų pabaigos atvers dar 6 naujas parduotuves, o kitiems, 2021 metams, jau pasirašė visas nuomos ir pirkimo sutartis bei atidarys mažiausiai 12 naujų parduotuvių skirtinguose šalies m...
nuotrauka
2020-10-06 11:00
Įvertinus surinktų duomenų ir įrodymų visumą, Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriuje priimtas nutarimas atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl privačios nuosavybės teise fiziniam asmeniui priklausančio statinio, esančio Meilės alėjoje, Palangoje.
nuotrauka
2020-10-05 12:29
Pirmadienį į Vilniaus kogeneracinę jėgainę (VKJ) pradedamos vežti pirmosios komunalinės atliekos, kurios buvo atrūšiuotos sostinės mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiuose.
nuotrauka
2020-10-05 08:00
Naujajame SEB banko pastate (Konstitucijos pr. Vilniuje) įdiegta nemažai išmaniųjų naujovių. Atskirų sistemų diegimas kainavo vidutiniškai 30 proc. brangiau, negu esančios rinkoje. Statytojas SEB bankas pasirinko pastatą padaryti patogų ir komfortišką jame dirbantiems ir besilankantiems žmonėms.
nuotrauka
2020-10-02 07:34
Pirmaujančios metalo apdirbimo ir pramoninės statybos bendrovės „Montuotojas“ generaliniu direktoriumi nuo spalio 1 dienos paskirtas Martynas Pargaliauskas, pakeitęs laikinai šias pareigas ėjusį Arūną Raščių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...