2020 vasario 28 d. penktadienis, 8:01
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sandarumo testas – naujovė, kuri netrukus taps privaloma

Margarita ČIŪŽAITĖ      2015-09-04 08:34
Nuo 2016-ųjų visi naujai statomi namai turės atitikti A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Ne tik atitikti, tačiau ir įrodyti, jog yra šilti bei sandarūs. Kad būtų gautas reikiamas energinio naudingumo sertifikatas, statytojams naujai pastatytuose būstuose reikės atlikti sandarumo testą.
nuotrauka
Tam, kad statytojai gautų A energinės klasės namo sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. ATC nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Šiuo metu tokį testą atlikti yra akredituotos vos trys bendrovės – po vieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje įvairius fizikinius tyrimus atliekančio bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė Laura Nariūnienė sutiko plačiau papasakoti, kaip atliekamas minėtas testas ir kodėl neretai jo rezultatai statytojų nenudžiugina.

Nesandarias vietas lengva aptikti ir nespaudžiant šaltukui

„Prieš metus akreditavomės ir pradėjom pirmuosius sandarumo bandymus, – pasakojo Laura Nariūnienė (nuotraukoje). – Pagal reikalavimus sandarumo matavimai reikalingi tik A energinei klasei. Tačiau jau šiais metais pavieniai asmenys kreipėsi į mus tiesiog norėdami išsiaiškinti perkamo būsto – ir namo, ir buto – nesandarias vietas. Energinė klasė jiems nebuvo toks aktualus klausimas.“

Termovizinį tyrimą galima atlikti tik šaltuoju metų laiku – jis parodo, kuriose vietose šildant pastatą iš jo išeina šiluma arba ateina šaltis, bet tai nereiškia, kad yra nesandari vieta, gali būti, kad nėra izoliacinio sluoksnio ar yra kitos priežastys. Tuo metu sandarumo tyrimą galima atlikti ištisus metus, ir jis naudojamas nustatyti būtent nesandarias pastato vietas.

„Yra statytojų, kurie nelaukdami 2016-ųjų stato A energinės klasės namus, – kalbėjo L. Nariūnienė. – Tam, kad jie gautų sertifikatą, vienas iš privalomųjų bandymų yra sandarumo matavimas. Jo metu taip pat galima pasižiūrėti, kur yra nesandarios vietos. Šio matavimo metu pastato viduje yra sukuriamas didesnis – arba mažesnis – slėgis. Tuomet mes su dūmais, termovizoriumi arba turint oro judėjimo greičio matuoklį apeiname viso pastato perimetrą. Nesandarias vietas galima pamatyti labai informatyviai ir vaizdžiai.“

Šiam testui atlikti naudojama speciali įranga – pučiančios durys su ventiliatoriumi. Pats testas galėtų būti atliktas greitai, tačiau užtrunka nesandarių vietų aptikimas.

Todėl, bendrovės direktorės L. Nariūnienės teigimu, pats testas gali būti atliktas per porą valandų, tačiau jei reikia ieškoti nesandarių vietų – gali užtrukti ir visą dieną.

Negana to, atliekant šį testą tenka atsižvelgti ir į oro sąlygas – esant stipriam vėjui, matavimų rezultatai tampa nepatikimi.

Kas dažniausiai lemia netenkinantį testo rezultatą?

O kas, jeigu testas rodo, kad patalpa nėra tokia sandari, kokia turėtų būti, siekiant gauti A klasės energinį sertifikatą? Arba rodikliai tiesiog gerokai žemesni, nei tikėtasi.

Bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ direktorė L. Nariūnienė sako, jog su tokiais atvejais jų centro ekspertams yra tekę susidurti. „Esame turėję atvejų, kai statytojai buvo nemaloniai nustebinti, jog oro kaita patalpoje yra daug didesnė, nei leidžiama. Ką daryti tuomet? Tuomet statytojai sandarina nesandarias vietas ir atlieka testą iš naujo arba, jei jiems nereikia A klasės sertifikato, tiesiog sutvarko nesandarias vietas ir naujo testo nebedaro“, – kalbėjo Akustinių tyrimų centro vadovė.

Centro Fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vedėjo Andriaus Oskomino teigimu, nesandariame name dažniausiai pasitaiko tokie defektai:
  1. Nesandarus stogas (garo izoliacinės plėvelės nesuklijuotos tarpusavyje arba nepriklijuotos prie sienų).
  2. Nesandariai įstatyti langai, durys (nėra garo izoliacinės plokštės).
  3. Nesandarūs langai ir durys (išsilenkę profiliai, nesandarios tarpinės).
  4. Židinys.
  5. Kištukiniai lizdai, jungikliai, esantys fasadinėse sienose.
  6. Elektros, nuotekų, vandentiekio ir pan. įvadai į pastatą ir t.t.
Jei pastatas niekaip neįsispraudžia į A klasei numatytus reikalavimus (ir jo statytojams trūks plyš reikia A energinės klasės sertifikato), tenka šalinti atrastus defektus, trūkumus ir testą atlikti dar kartą.

Matavimus gali atlikti tik akredituotos laboratorijos

 Ar šis testas yra sudėtingesnis ir brangesnis už įvairius kitus tyrimus?

„Sandarumo testą A energinio naudingumo klasės sertifikatui gauti gali atlikti tik akredituotos laboratorijos. Ir reikia išmatuoti ne tik sandarumą, tenka skaičiuoti ir šalčio tiltelius. Būtent dėl tokių dalykų brangsta pats A energinės klasės sertifikatas“, – kalbėjo centro direktorė L. Nariūnienė.

Sandarumo tyrimo kaina priklauso nuo pastato dydžio, matuojamo pastato tipo (vienbutis ar daugiabutis, gyvenamasis ar pramoninis, gamybinis objektas – red. past.) ir kitų veiksnių, taigi kainos „žirklių“ nurodyti neįmanoma.

„Jei pastatas – itin didelis, gali būti, kad dirbti teks ne vienai laboratorijai. Įranga irgi turi savo ribas“, – gamybinių patalpų statytojus perspėjo L. Nariūnienė.

Kaip jau minėjome iš pradžių, šiuo metu aktyviomis statybomis garsėjančioje sostinėje egzistuoja tik viena akredituota sandarumo testą galinti atlikti laboratorija – tai bendrovė „Akustinių tyrimų centras“. L. Nariūnienė neabejoja, jog ateityje akreditacijas atlikti tokius tyrimus gaus ir daugiau bendrovių.

O kaip gaunama tokio tipo akreditacija? „Lietuvoje bandymų laboratorijas akredituoja Nacionalinis akreditacijos biuras prie Ūkio ministerijos. Laboratorija turi atitikti tam tikrų tarptautinių standartų reikalavimus, taip pat yra specialūs reikalavimai įrangai, žmonių kompetencijai ir panašūs reikalavimai“, – sakė Akustinių tyrimų centro vadovė L. Nariūnienė.

Reikalavimai vis griežtės

Paklausta, ar nesibaimina, jog visiems prireikus gauti sandarumo testo duomenis Akustinių tyrimų centras pristigs pajėgumų, L. Nariūnienė teigė, jog tokios situacijos dar teks palaukti.

„Kas gavo statybos leidimus praėjusiais ir šiais metais, tie dar sėkmingai statys B energinio naudingumo klasės namus. O kas išsiims leidimus nuo kitų metų sausio 1-osios dienos, dar reiks palaukti, kol pastatys... Vis tiek šis testas yra atliekamas jau paskutiniame etape“, – sakė L. Nariūnienė.

Tiesa, reikalavimai naujų pastatų energinio naudingumo klasei tik griežtės – lipsime ant A+ ir A++ laiptelių. Tačiau sandarumo testas, L. Nariūnienės teigimu, vis tiek išliks toks pat, tiesiog augs reikalavimai pastato energiniam efektyvumui.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-02-25 08:46
Neilgai trukus Šventojoje prasidės modernaus viešbučio su gydomuoju SPA centru statybos.
nuotrauka
2020-02-21 09:01
Bendrovė „Baltisches Haus“ ir Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė paramos sutartį, pagal kurią bendrovė finansuos naujos autobusų stoties techninį projektą ir užtikrins statybų vykdymo priežiūros paslaugas. Bendra paramos suma – 123 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-02-19 10:44
Penktoji Interchemie werken „De Adelaar“ gamykla, įsikūrusi Kauno LEZ, gamybinę veiklą pradės vasario mėnesį. 1500 kv. m ploto patalpose sumontuotos dvi gamybos linijos: tirpiųjų ir geriamųjų produktų, galinčios per parą pagaminti iki 6 tonų produkcijos. Tiek technologijomis, tiek įranga Kauno padal...
nuotrauka
2020-02-19 09:15
UAB Merko statyba apyvarta 2019 metais pasiekė 59,5 mln. eurų, lyginant su ankstesniais metais ji išaugo 56 proc. Bendrovės pelnas prieš mokesčius buvo 1,8 mln. eurų.
nuotrauka
2020-02-18 15:49
Vasario 18 d., antradienį, Kauno kogeneracinėje jėgainėje (KKJ) šiluma paverstos pirmosios atliekos, o šilumos energija patiekta į Kauno miesto centrinio šildymo sistemą. Planuojama, kad KKJ vasario mėnesį Kaunui patieks 22600 MWh šiluminės energijos. Tai turėtų sudaryti apie 12% Kauno miesto vasari...
nuotrauka
2020-02-18 11:02
Prieš metus Klaipėdoje duris atvėrė viena didžiausių Baltijos šalyse bendradarbystės (angl. coworking) erdvė su integruota gyvenamąja vieta (angl. coliving). Šis projektas – tai Klaipėdoje kuriamo technologijų parko „Baltic Tech Park“ dalis. Sausio pabaigoje „Light House“ atšventė pirmąjį veiklos gi...
nuotrauka
2020-02-18 09:49
EIKA plėtotam biurų pastatui Gedimino prospekte „Live Square“ suteiktas „BREEAM In Use“ „Excellent“ įvertinimas. Tai vienas aukščiausių įvertinimų, skiriamų pastatui už efektyviai pritaikytus tvarumo sprendimus.
nuotrauka
2020-02-17 10:02
Prieš kelerius metus pradėto statyti Šiaulių tardymo izoliatoriaus statybos bus tęsiamos įgyvendinant viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektą. Tokiam Teisingumo ministerijos siūlymui buvo pritarta Vyriausybės pasitarime.
nuotrauka
2020-02-13 09:16
Klaipėdos rajono savivaldybė pasirašė sutartį su UAB „Synergy Solutions“, projektuosiančia Gargždų daugiafunkcį centrą. Savivaldybė rangovui kelią užduotį suprojektuoti modernią, šiuolaikišką ir funkcionalią sporto bei laisvalaikio erdvę mieste. Sutarties vertė – kiek daugiau nei 79 tūkst. eurų, o p...
nuotrauka
2020-02-12 11:37
Įrangos nuomos paslaugų teikimo bendrovė – „Cramo“ neseniai paskelbė apie susijungimą su įrankių ir technikos nuomos rinkos žaidėju „Boels Rental“.
nuotrauka
2020-02-12 10:14
Į Kauno kogeneracinę jėgainę (KKJ) trečiadienį pradėtos vežti pirmosios atliekos. Šios mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiuose atrūšiuotos, netinkamos perdirbti ir energetinę vertę turinčios komunalinės atliekos kartu su nepavojingomis pramoninėmis atliekomis jėgainėje bus naudojamos kai...
nuotrauka
2020-02-11 13:18
Užbaigus projektavimo darbus ir gavus statybos leidimą, UAB „Merko statyba“ Kaune, Radvilėnų plente pradeda Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato statybas. Darbus planuojama baigti 2022 metų pradžioje.
nuotrauka
2020-02-11 10:09
Bendrovė „Justicija“, teikianti buhalterinės apskaitos, teisines bei ekspertų paslaugas, pernai paminėjo 15-ąsias veiklos metines. Sukaktis buvo paminėta ne tik su gimtadienio tortu, bet ir praplečiant veiklų spektrą – prie jau vykdomų veiklų, susijusių su verslo, teisės, buhalterinių ir kitų klausi...
nuotrauka
2020-02-10 11:35
Lietuvių ir vokiečių mokslininkai, kartu kuriantys tandeminius saulės elementus, pasiekė naują efektyvumo rekordą – jų sukurtas saulės elementas elektros energija paverčia 29,15 proc. krintančios šviesos. (Šiandien rinkoje paplitusių monokristalinio silicio elementų efektyvumas tesiekia 20 proc.) Re...
nuotrauka
2020-02-10 09:13
Procesų automatizaciją taiko kone kiekvienas Lietuvoje veikiantis užsienio kompanijų verslo ir IT paslaugų centras, tačiau stinga platesnio kalbėjimo apie robotizacijos poveikį visos šalies ekonomikai, tvirtina specialistai. Iki šiol nėra daug galimybių dalintis savo patirtimi bei sėkmės istorijomis...
nuotrauka
2020-02-06 14:04
Siūloma prie mokyklų papildomai įrengti modulines sporto sales, kuriose, pasirinkę įvairias sporto šakas, sportuotų vaikai, ypač jaunesnio amžiaus. Tokią iniciatyvą pristatė Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas (LKF) Arvydas Sabonis, LKF generalinis sekretorius-direktorius Mindaugas Špokas, Li...
nuotrauka
2020-02-06 09:59
Šią savaitę Kauno kogeneracinėje jėgainėje baigti prancūzų kompanijos LAB dūmų valymo sistemos paskutinio technologinio elemento – rankovinio filtro – montavimo darbai.
nuotrauka
2020-02-04 09:57
Keturių aukštų, 12 000 kv. m ploto pastatas, pritaikytas 1000 moksleivių, kurių ugdymui suplanuotos 88 klasės ir ne viena sporto salė – Tolminkiemio gimnazija jau ne tik architektūros studijos „DO architects“ komandos ir Vilniaus miesto savivaldybėje periodiškai susirenkančios darbo grupės eskizuose...
nuotrauka
2020-02-04 07:51
Standartiniu būdu pagaminto betono struktūra yra akyta, su daugybę kapiliarų ir mikroskopinių įtrūkių. Betono poros, kapiliarai ir įtrūkiai susidaro dėl kelių veiksnių: garuojant vandeniui, kai betonas kietėja; esant nepakankamam betono sutankinimui liejimo metu; dėl betono suslūgimo rišantis, susid...
nuotrauka
2020-01-31 15:46
Lukiškių komplekso transformacija suteikia unikalią galimybę gauti didžiausią naudą valstybei, privatiems investuotojams ir visuomenei. Diskusijos apie Lukiškių kalėjimo konversijos galimybes pereina į analizės ir realių perspektyvų vertinimo stadiją.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos