2020 balandžio 2 d. ketvirtadienis, 14:37
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šeši patarimai pirmojo būsto pirkėjams: ką žinoti, kad vėliau netektų gailėtis?

2015-08-10 11:11
Pirmojo būsto pirkimas – viena svarbiausių gyvenimo investicijų. Prieš įsigijant svarbu ne tik tinkamai įvertinti savo finansines galimybes, bet ir apie perkamą būstą gauti kuo daugiau informacijos.
nuotrauka
Nekilnojamojo turto specialistai pataria atkreipti dėmesį į būsto vietą pastate, vėdinimo galimybes, natūralų apšvietimą, orientaciją pagal pasaulio šalis, patalpų paskirtį ir atkreipti dėmesį į būsto ekslploatavimo kaštus bei garantijas. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
Nekilnojamojo turto specialistai pataria atkreipti dėmesį į būsto vietą pastate, vėdinimo galimybes, natūralų apšvietimą, orientaciją pagal pasaulio šalis, patalpų paskirtį ir atkreipti dėmesį į būsto ekslploatavimo kaštus bei garantijas.

Vieta pastate

Pasak Martyno Žibūdos, „Eika“ plėtros direktoriaus, rinkdamiesi butą, žmonės daug dėmesio skiria rajonui, tačiau kartais pamiršta pasidomėti buto vieta pačiame pastate. Nuo to, kuriame aukšte arba kurioje pastato vietoje yra butas, gali priklausyti jo šildymo kaštai.

„Visi to paties daugiabučio gyventojai už šildymą moka skirtingas sumas, nors ir gyvena tame pačiame name. Naujuose daugiabučiuose dažniausiai kaštų skirtumą lemia individualus šildymo reguliavimas, kur kas mažesnę įtaką daro buto vieta name. Tačiau neretai net ir ten, kur šildymas nereguliuojamas, sąskaitos skiriasi. O jeigu jos vienodos, tuomet skiriasi šilumos kiekis namuose. Norintys šilčiau gyventi ar mažiau negu kaimynai mokėti už šildymą, senos statybos namuose turėtų rinktis vidinius butus. Dvi išorines sienas turintys kampiniai butai dalį šilumos „atiduoda“ į išorę. Su panašia problema susiduria ir apatiniame arba viršutiniame pastato aukšte esančių butų savininkai“, – pasakoja „Eika“ atstovas.

Vėdinimas

Šiuo metu dauguma daugiabučių Lietuvoje turi natūralią vėdinimo sistemą. Deja, ji ne visada užtikrina gryno oro cirkuliaciją bute. Ekspertai pataria nuolat vėdinti patalpas, t.y. reguliariai, bent keletą kartų per dieną atidaryti langus. Taip vėdinti patalpas patartina net ir žiemos metu, tačiau tuomet iškyla pavojus susirgti ar prarasti dalį šilumos.

„Atsižvelgiant į energijos suvartojimą ir siekiant sutaupyti šildymo kaštus, naudingiau rinktis būstą su rekuperacine sistema, t.y. vėdinimu, naudojant šilumokaitį. Tiesa, senuose būstuose tokios sistemos nėra, nedaug ir naujų projektų, kuriuose įdiegta rekuperacija. Veikiant šiai vėdinimo sistemai ne tik užtikrinamas šviežias oras, bet ir neišleidžiama šiluma į išorę, neleidžiama susidaryti pelėsiui, nerasoja langai. Tai ypač aktualu žmonėms, turintiems kvėpavimo takų problemų“, - privalumus vardija „Eika“ atstovas. Jau nuo 2016 metų visi naujos statybos namai privalės būti projektuojami ir statomi A energinės klasės, kuri numato privalomą rekuperacijos įrengimą.

Natūralus apšvietimas (insoliacija)

Perkant butą svarbu apžiūrėti, ar kambariai turės pakankamai saulės šviesos. Būtina kiekvieno gyvenamosios paskirties buto insoliacija yra dvi valandos nepertraukiamos, pro langus patenkančios šviesos. Kartais naujakuriai susiduria su nenumatyta problema – priešais išdygsta naujas daugiabutis, dėl kurio į namus patenka mažiau šviesos.

„Nutarę įsigyti butą, būtinai pasidomėkite, ar kaimynystėje neplanuojamos statybos. Tą galima padaryti detaliai išnagrinėjus bendruosius statybų planus, kurie yra rengiami penkeriems ar dešimčiai metų į priekį. Taip bus išvengta nemalonios staigmenos, kuomet prieš jūsų buto langus netikėtai pradės kilti daugiaaukštis“, – sako „Eika“ atstovas.

Dažniausiai insoliacijos reikalavimų neatitinka senamiestyje esantys butai, nes jų statymo metais reikalavimo natūraliam apšvietimui nebuvo. Tad mėgstantys apšviestus kambarius itin atidžiai turėtų rinktis būstą centrinėje miesto dalyje. Taip pat, jeigu būsto paskirtis yra negyvenamoji, toks butas neprivalo atitikti dviejų valandų saulės šviesos reikalavimo.

Buto vieta pagal pasaulio kryptis

Šviesos ir šilumos kiekis bute priklauso ir nuo to, į kurią pasaulio pusę nukreipti buto langai. Šiandien statomi itin sandarūs daugiabučiai vasaros metu gali sukelti papildomų nepatogumų gyventojams, kurių buto langai nukreipti į pietinę pusę. Tokiame bute vasarą gali tekti kęsti karštį, kurį vargu, ar išsklaidys net ir kondicionierius. Tačiau žiemą saulė prišildys kambarius, tad bus reikalingas tik minimalus šildymas.

Itin šilti būna ir į vakarus orientuoti butai, kadangi Lietuvoje labai ilgai šviečia vakarinė saulė. Jeigu mėgstate žiūrėti televizorių, siūloma įvertinti, kad vakarinės saulės apšviestame kambaryje reikės naktinių užuolaidų ar roletų, nes saulės šviesos gali būti per daug. Taip pat jeigu pietinėje ar vakarinėje pusėje yra miegamasis, jo langus taip pat reikės uždengti, nes šis kambaryje bus įšildytas nuo saulės spindulių. Neutraliausia rytinė pusė, kadangi ryte saulė nėra kaitri, be to šviečia trumpiau negu vakarinė.

Patalpų paskirtis

Šis faktorius ypatingai svarbus perkantiems vis labiau populiarėjančius lofto tipo butus. M.Žibūdos teigimu, išsirinkusiems loftą patartina pasidomėti, kokios paskirties patalpos jame buvo anksčiau.

Jeigu pastate anksčiau buvo gamykla ar kitos gamyklinės patalpos, naudinga būtų atlikti matavimus, kurie parodytų, ar patalpoje nėra likusių cheminių medžiagų, kurios ilgainiui gali kenkti sveikatai. Taip pat verta atidžiai patikrinti ir dokumentus, jeigu įsigyjate negyvenamosios, o kitos paskirties patalpas. Joms netaikomi tam tikri reikalavimai, pavyzdžiui, minėta insoliacija, nėra privaloma vaikų žaidimo aikštelė, skiriasi nuo gyvenamosios paskirties pastatų atstumai iki automobilių stovėjimo aikštelės ar kito pastato ir t.t. Pravartu ne tik sužinoti pastato paskirtį, bet kokius reikalavimus ši paskirtis nurodo. Taip pat įsigijus kitos paskirties patalpas gyvenimui galima susidurti su papildomais mokesčiais arba ribojimais, pvz. vaikų registracija į vaikų darželius.

Buto pasas

Tai dar vienas dalykas, kuriam naujakuriai neskiria pakankamai dėmesio. „Eika“ atstovas buto pasą vadina buto enciklopedija, kurią atsivertęs šeimininkas gali sužinoti visą informaciją apie butą ir, esant reikalui, ją pasinaudoti. Šis dokumentas su garantijomis turėtų būti įteikiamas kiekvienam naujo buto šeimininkui. Buto pase šeimininkas gali rasti visus kontaktus rangovų, kurie atliko statybos, apdailos ir kitus darbus. Jame taip pat pateikiama garantinio aptarnavimo ir apdailos atlikimo tvarka, surašomos visos eksploatacinės instrukcijos – pavyzdžiui, šildymo ir vėdinimo sistemų. Tačiau tik nedidelė dalis didžiųjų vystytojų pirkėjams įteikia tokį buto rinkinį.

„Būsto pirkėjai turi būti aktyvūs bei smalsūs ir reikalauti iš pardavėjo buto paso, kuriame būtų aiškiai nurodytos jo garantijos, eksploatavimo taisyklės, rangovai ir kontaktai, kur kreiptis esant garantiniam atvejui. Žmonės nepirktų salyginai kelis šimtus kartų pigesnio technikos prietaiso, pvz. skalbimo mašinos nors ir kokybiškos, jeigu jie negautų garantinės knygelės, tačiau perka būstą, kurio kaina didesnė net už prabangų naują automobilį”, - teigia „Eika“ plėtros direktorius. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-04-01 08:13
Netikėtai visam pasauliui ypač greitai ir plačiai išplitusi koronaviruso infekcija, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbta pandemija bei daugelyje šalių imtos taikyti karantino sąlygos neaplenkė ir Lietuvos. Kovo viduryje įvesti apribojimai žmonių judėjimui, įsigaliojęs nuotolinis darbas i...
nuotrauka
2020-03-30 14:48
Atnaujinus notarų darbą, nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Rinvest“ jau skaičiuoja vėl pasirašomas nekilnojamo turto pirkimo-pardavimo sutartis ir vardija dažniausiai pirkėjų šiuo metu užduodamus klausimus.
nuotrauka
2020-03-17 11:36
Įsigijus būstą su daline apdaila, arba vadinamąją „dėžutę“, reikia nusiteikti, jog galimai teks įsivelti į ilgą apdailos darbų maratoną. Specialistai pataria atkreipti dėmesį į kelias taisykles, kurios padės užtikrinti, kad visi darbai būtų atlikti kuo kokybiškiau ir laiku arba tiesiog rinktis alter...
nuotrauka
2020-03-12 16:15
Rekordus ir toliau mušanti nekilnojamojo turto (NT) rinka stiprina diskusijas, esą, lietuviai būstus perka nesirinkdami, pernelyg nesusimąstydami apie kokybę ar garantijas, statytojų bei vystytojų reputaciją – perka viską, kas parduodama. Tačiau NT plėtros įmonės „Citus“ užsakymu atlikta Vilniaus ir...
nuotrauka
2020-03-12 08:52
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų vasario mėnesio reikšmė išaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2020-03-09 14:19
Vilniečiams pristatomi Antakalnio rajone planuojamo daugiabučio projektiniai pasiūlymai. Adresu M. K. Oginskio g. 17 esantis vienbutis gyvenamasis namas numatomas rekonstruoti į 14-os butų daugiabutį. Vilniaus m. savivaldybė praneša, kad kovo 26 d. vyksiančio viešo projekto aptarimo jį vertins ir sa...
nuotrauka
2020-03-06 10:00
EIKA pradeda plėtoti gyvenamąjį daugiabutį namą „Mažvydo 2“ Vilniuje, Pilaitėje, Mažvydo gatvėje. Planuojama pastatyti 95 butus, numatytų investicijų suma siekia 5,3 mln. eurų. Statybų pradžia numatoma 2020 m. kovo mėnesį, pabaiga – 2021 m. pirmoje pusėje. Butai pasiūlyti rinkai bus šių metų balandį...
nuotrauka
2020-03-04 10:18
Šių metų pradžioje nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka ir toliau pasižymi aktyvumu ir pakiliomis nuotaikomis. Pirmąjį metų mėnesį stebėtas NT objektų pardavimų augimas ne tik neišsikvėpė, tačiau net padidino apsukas.
nuotrauka
2020-02-28 14:09
Svarstydamas, kur gyventi, jaunas žmogus dažnai renkasi tarp trijų didžiųjų miestų. Pagal gyventojų pasiskirstymą ir tendencijas, paskutiniu metu vis daugiau jaunų šeimų, rašoma pranešime, renkasi Klaipėdą ir gyvenimą prie jūros. Didmiestis su mažo miesto privalumais – tokį Klaipėdos apibūdinimą gal...
nuotrauka
2020-02-24 09:27
Modernių biuro patalpų sektorius, skatinamas stiprios paklausos, ir toliau sparčiai plečiasi. Tačiau kalbant apie biurų sektoriaus plėtrą šalyje, ir toliau reikšmingi pokyčiai fiksuojami tik dviejuose didžiausiuose miestuose – Vilniuje ir Kaune, skelbiama „Ober-Haus“ 2019 metų biuro patalpų rinkos a...
nuotrauka
2020-02-21 13:22
Vieta, vieta ir dar kartą vieta – taip dažnai įvardijami esminiai būsto pasirinkimo kriterijai. Ir, žinoma, kaina. Nors kaina ir vieta mieste išlieka dominuojančiais kriterijai renkantis būstą, tačiau jų svarba skiriasi Vilniuje ir Kaune, rodo nekilnojamojo turto (NT) projektų vystymo įmonės „Citus“...
nuotrauka
2020-02-21 11:35
Kotedžų kvartalas Antežeriuose, šalia Vilniaus, pasiekė pirmojo statybos etapo pabaigą. Šiuo metu pastatyti 68 namai, o visą projektą, į kurį bus investuota 12 mln. eurų, planuojama baigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2020-02-19 10:30
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) dėl vartotojų viešojo intereso gynimo ir atsakomybės už galimai klaidinančios (melagingos) informacijos teikimą taikymo. Priežastis – pasikartojantys atvejai, kai nekilnojamojo turto pardavėjai pardavinėja „o...
nuotrauka
2020-02-18 10:50
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų sausio mėnesio reikšmė išaugo 0,6%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnes...
nuotrauka
2020-02-18 10:06
Ekspertų teigimu, Vilniaus nekilnojamojo turto (NT) rinka pasižymi sparčiu ir tolygiu augimu – tai matyti stebint sandorių, naujų statybų ir objektų vystymo apimtis. Miesto teritorijų konversijos taip pat keičia NT rinkos paveikslą – apleistų miesto dalių atgaivinimas suteikia likvidumo šalia esanti...
nuotrauka
2020-02-14 13:14
Vilniaus Žvėryne pradedamas statyti 32 butų gyvenamasis pastatas. Investicijos į keturių aukštų, A+ energinės klasės daugiabutį sieks 5,8 mln. eurų. Tai bus pirmasis daugiabutis Lietuvoje, statomas pagal Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemą ir siekiantis aukščiausio lygio sertifikato.
nuotrauka
2020-02-12 10:06
Vilniaus Baltupių rajone bus plėtojamas daugiabučių projektas „Jomanto parkas“, kuriame bus įrengti 224 butai. Investicijos į šį gyvenamąjį projektą sieks apie 16 mln. eurų.
nuotrauka
2020-02-04 16:09
Praėję metai, pasižymėję naujų butų pardavimų ir pasiūlos rekordu sostinėje, išsiskyrė pirkėjų dėmesiu patiems naujausiems projektams – butų naujausiuose projektuose nupirkta daugiausiai nuo 2012 m. Vidutinės klasės butų paklausa pernai viršijo pasiūlą, tai rodo, jog gali formuotis vidutinės klasės ...
nuotrauka
2020-02-04 11:59
Sparčiai besiplečiančiame Šnipiškių mikrorajone per artimiausius kelerius metus iškils du nauji A+ energinės klasės verslo centrai. Darnios miestų plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ Žalgirio ir Linkmenų gatvėse statomi biurų pastatai sostinės komercinio nekilnojamojo turto rinką papildys per 13 tūkst. ...
nuotrauka
2020-01-30 09:43
Vangus praėjusių metų pirmasis pusmetis Lietuvos komercinės paskirties nekilnojamojo turto investicinių sandorių sektoriuje buvo su kaupu kompensuotas tų pačių metų antrąjį pusmetį, skelbiama naujausioje „Ober-Haus“ apžvalgoje.

Statybunaujienos.lt » NT projektai