2020 rugpjūčio 14 d. penktadienis, 13:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šiaudų ir molio namas: ar reikia gintis nuo pelių ir kokių dokumentų reikia pradedant statybas  5 Fotogalerija

2014-05-27 07:53,      Papildyta www.siaudinukas.lt nuotraukomis 2014-03-27 10:09
Darius rengiasi statyti savo svajonių namą, kuriam naudos tik natūralias medžiagas – medį, molį ir šiaudus. Namas stovės viename iš Šilutės rajono kaimų. Namą Darius rengiasi statyti iš šiaudinių kitkų. „Namuko karkasas bus iš medžio, užpildytas šiaudais ir tinkuotas iš abiejų pusių molio tinku“, – pasakojo jis.
nuotrauka
www.siaudinukas.lt nuotr.


Namą renkasi pagal savo gyvenimo būdą

Darius nevalgo mėsos, bet vegetaru savęs nevadina, mėgsta švarą ir tvarką, bet ekologu savęs taip pat nelaiko. Tai yra jaunas žmogus, kuriam buvimas gamtoje teikia didelį pasitenkinimą, leidžia suvokti savo šaknis, pajusti pilnatvę. Todėl ir namą rinkosi pagal savo jauseną.

Kita priežastis, dėl kurios Darius pasirinko šiaudų, medžio ir molio namą, yra noras gyventi sau, o ne tarnauti bankui. Jis yra kalvis, turi darbą, tad užsidirbtų, kaip pats sako, ir brangesniam namui, bet jam reikia tokio – medinio karkaso, šiaudų kitkų ir tinkuoto molio.

Jaunas vyras neskaičiavo, kiek jam kainuos pastatyti namą. Jis yra pasirengęs visa daryti etapais: pasitaupys pinigų, atliks vienus darbus, pasitaupys dar – ateis eilė kitiems. Šiuo metu jo rūpestis – projektas, tada – pamatai, tuomet – sienos ir stogas. Svarbu, kad etapai vyktų laiku, kad šiaudai nepradėtų pūti.

„Kadangi pats daug ką ketinu statyti savo rankomis, nemanau, kad turėsiu didelių išlaidų. Kiek domėjausi, klausinėjau tų, kurie jau tokius ima statyti, sakė, kad 160 kvadratinių metrų ploto namą pasistatė už 10 tūkst. litų“, – dalijosi Darius.

Liko kaime – kad šaknys nedžiūtų

Dariaus šeima – dar tik dviese su žmona. Jie abu baigė Dailės akademiją, abu sutaria, kokio namo norėtų. Paklaustas, ar žmona nenori komfortiškesnio, Darius sako, kad komfortas vienam yra vienoks namas, kitam – kitoks. Tai nereiškia, kad jų name nebus komforto – tokio, kokio jiems su žmona reikia. „Baigęs pagrindinę mokyklą, išvažiavau į Klaipėdą mokytis. Nuo to laiko televizoriaus beveik nežiūrėjau, man nereikia jo, man joks komfortas sėdėti ir žiūrėti. Man daug maloniau – būti gamtoje, nueiti prie upės“, – sakė Darius.

Jauna šeima norėtų vienkiemio aplinkos, bet nuo trejų metų gyvenant kaime, kaip sako pats Darius, negali pabėgti nuo savo šaknų – džiūt pradėtų. Netoli yra Minija, Veiviržo upė. Tad gamtos užtektinai.

Šiaudų kitkos atsparios pelėms ir ugniai

Specialiai mokytis statyti namą, Dariaus nuomone, nereikia. Kaime visa galima išmokti stebint ir domintis. Informacijos begalė yra ir internete – tiek daug, kad net sunku atsirinkti.

Darius vadina tik gandais kalbas apie tai, kad šiaudus puls pelės ir žiurkės. „Kai gyveni kaime, kiekvienas žmogus žino, kad gali padėti rugių kitką – pelės nelįs, kažkodėl jų nemėgsta. Jeigu purkšti chemikalų, į tokią trobą neičiau“, – sako Darius. Ties sujungimais ketina įrengti tinkliukus, kurie užtvers kelią graužikams.

Šiuo metu Darius gyvena alytnamyje. „Kas darėsi su pelėm šią žiemą – stebuklas. Neaišku, kur lenda, takus pasidaro“, – sakė jaunas vyras. Ar nelįs graužikai, jis domėjosi klausinėdamas tuos, kurie gyvena panašiuose namuose, kokius ir jis ketina statyti, bet neišgirdo jokių ypatingų problemų.

Ir gaisras nesąs koks baubas. Jis sakė vaikystėje bandęs su vaikais padegti šiaudų kitką – ji nedega, nelabai bijo ugnies tokia ir įmesta į laužą. Jis sakė skaitęs apie tai, kad kažkurioje šalyje sudegė natūraliomis medžiagomis statytas namas, o šiaudų kitkos išliko – ugnis jų neįveikė. Stogą dengs senomis vokiškomis čerpėmis.

Sudėtingiausia atrodo ne namą pastatyti, o dokumentus susitvarkyti

Name Darius ketina įrengti malkomis kūrenamą koklinę krosnį, prie kurios šaltuoju metų laiku bus malonu pasėdėti. Tik elektros vis tiek reikės įprastos, nes saulės baterijos netinka prie Dariaus sugalvotos namo koncepcijos, o vėjo jėgaines jis laiko ne pačia geriausia priemone. Kaip sako pats, įprastinę elektrą naudos iki tol, kol kas nors sugalvos, kaip ją pasigaminti nekenkiant gamtai.

Svajonių namą šeima sugalvojo tik prieš tris keturis mėnesius, ėmė domėtis. Nors daug žinių, jo nuomone, nė nereikia. Kaime, kur gyvena Darius, esama senų molinių namų, kurie stovi neįveikti nei ugnies, nei lietaus, tad Darius neturi baimių, kad šiaudų kitkos sudegs, o molis ištiš ir nubėgs esant stipriems lietums.

Jaunas vyras apgailestauja gyvenantis toliau nuo sostinės tik dėl vieno – trūksta specialistų, kurie suteiktų informacijos apie tai, kokių reikia dokumentų, nes vienur išgirdo, kad nereikia jokių dokumentų, kitur – kad vienokių, trečiur – dar kitokių.

Namo projektas – nebūtinas

„Statybos teisėtumas nepriklauso nuo medžiagų, iš kurių statomas statinys, o tik nuo to, ar statinį statyti norintis asmuo gali įgyvendinti statytojo teisę. Tai yra, ar statytojas žemės sklypą, kuriame statomas statinys, valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais, ar jis turi statinio statybą leidžiantį dokumentą (SLD), kai jis privalomas“, – portalui sakė Vida Aliukonienė, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Strategijos ir analizės skyriaus vyriausioji specialistė.

Kai namas iki 80 kv. m bendrojo ploto (neįskaičiuojant rūsio ir palėpės, jeigu joje neįrengiamos patalpos, ploto) ir 8,5 m aukščio statomas ne mieste ir ne konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, SLD neprivalomas. Nebūtinas ir statinio projektas.

Tačiau, koks bebūtų statinys, – tiek medžiagų, tiek konstrukcijų požiūriu, – jis turi būti statomas ir pastatytas taip, kad statybos metu ir naudojant pastatytą statinį nebūtų pažeisti trečiųjų asmenų interesai ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimai, tarp jų – gaisrinės saugos, energinio naudingumo, sveikatos, higienos ir kt., akcentavo specialistė. „Todėl sveikintina, kad Darius projektui parengti ieško architekto, kuris atsižvelgtų į minėtus reikalavimus“, – sakė V. Aliukonienė.

Dokumentai, kuriuos privalu pateikti

Statinio pridavimu žmonės paprastai vadina statinio statybos užbaigimo procedūras. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, pastačius vieno ar dviejų butų namą, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai pateikiama tvirtinti statytojo deklaracija apie statybos užbaigimą (Deklaracija). Tokiu būdu statytojas paskelbia, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto (kai jis privalomas) sprendinius ar teisės aktų reikalavimus, jei statinio projektas nebuvo rengiamas. Jokio „priešgaisrinio pridavimo“, kaip buvo girdėjęs Darius, Statybos įstatymas nenumato.

„Prie prašymo patvirtinti Deklaraciją pridedama: Deklaracija, kadastro duomenų byla, energinio naudingumo sertifikatas, Energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos pažyma apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą užbaigus jų montavimo, paleidimo – derinimo darbus (privaloma iki 2014 gruodžio 31 d.) ir kiti konkrečiu statybos atveju būtini dokumentai“, – sakė Inspekcijos atstovė. Dokumentų sąrašas bendruoju atveju nurodytas Prašymo patvirtinti deklaraciją rekvizituose, patvirtintuose VTPSI viršininko 2013 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 1V-196.

Statybos inspekcijos patvirtinta Deklaracija ir namo kadastro duomenų byla pateikiama Registrų centrui kartu su prašymu teisiškai įregistruoti nekilnojamąjį daiktą.
 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

jurate
2017-05-21 22:11
o as noreciau ir statyt ir gyvent
virgis
2014-09-20 16:10
160 kvadratinių metrų ploto namą pasistatė už 10 tūkst. litų kai pastatysi tada fantazuok
pigu
2014-05-28 13:39
o aš labai norėšiau tokiame gyventi. kai susitvarko apdaila, tu šiaudu nesimato, namas šiltas, jaukus ir kvėpuojantis atrodo . o kai pasistate "160 kvadratinių metrų ploto namą pasistatė už 10 tūkst. litų“ tai dar patrauklesnis pasidare
grazu
2014-05-28 13:21
bet nenoreciau tokiame gyventi
visi stato
2014-05-27 13:48
toki nama gali ir vaikai statyti, susikvietei visa kaima ir statai:)

Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2020-08-06 09:03
KLAUSIMAS. Sodo namelis, esantis Jiesios draustinyje, rekonstruojamas ir didinamas – iš 40 kv. m į 112 kv. m su mansarda. Statybos leidimas išduotas 2007 m. ( B energinio naudingumo). Ar galimi ir kokie projekto pakeitimai?
nuotrauka
2020-07-14 10:24
KLAUSIMAS. Per sodininkų bendrijos sklypą eina elektros laidai. Ar galima tokiame sklype statyti namą? Namas pastatytas prie pat sodo sklypo ribos. Tarp gretimų sklypų, kurių viename pastatytas minimas namas, eina 80 cm pločio melioracijos griovys. Ar šiuo atveju privalu laikytis 3 m atstumo?
nuotrauka
2020-07-02 10:38
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atkreipia dėmesį, kad 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauji rinkliavų dydžiai už Statybos inspekcijos teikiamas paslaugas. Pareiškėjai, teikdami Statybos inspekcijai prašymus dėl paslaugų teikimo, ...
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-17 12:08
KLAUSIMAS. Planuojama keisti stogo dangą (iš asbestinio į skardinę dangą), nekeičiant stogo formos, nedidinant jo ir nekeičiant stogo konstrukcijų. Daugiabutis namas yra Kauno mieste – 6 butų, dviejų aukštų. Ar reikalingas projektas, ar reikia gauti statybos leidimą?
nuotrauka
2020-06-11 15:35
KLAUSIMAS. Daugiabutyje kaimynai, gyvenantys virš senyvo amžiaus sergančio žmogaus, įrengė grindis nesilaikydami technologinių reikalavimų, t.y. nedėjo garso izoliacijos. Taigi kiekvienas žingsnis ir juolab vaiko žaidimai, daiktų stumdymas bei ridenimas „varo iš proto“ apačioje gyvenančius žmones. J...
nuotrauka
2020-06-11 11:30
KLAUSIMAS. Nuosavame komercinės paskirties žemės sklype su detaliajam plane numatytu individualiu įvažiavimu norime statyti automobilių aptarnavimo patalpas su dviem darbo vietomis (šeimos verslas). Kokių atstumų reikia laikytis nuo gyvenamųjų namų?
nuotrauka
2020-06-11 08:33
Pirmasis ir būtinas žingsnis prieš pradedant statyti, rekonstruoti, griauti ar atnaujinti (modernizuoti) pastatus, primena Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, – pranešimas apie statybos pradžią.
nuotrauka
2020-06-10 08:01
KLAUSIMAS. Sūnus gyvena mediniame, sename trijų butų name Kauno mieste. Vidus sutvarkytas, o išorė prašosi tvarkoma. Kaimynai investuoti ir tvarkytis nesutinka. Ar gali sūnus renovuoti, apšiltinti savo namo dalį? Ar tam reikalingi leidimai, jei taip – kur kreiptis?
nuotrauka
2020-06-09 15:20
Kadangi šiltnamių statyba – neatsiejama vasaros sezono dalis, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pastaruoju metu sulaukia nemažai klausimų apie šių statinių statybą. Gyventojai teiraujasi, kokiu atstumu nuo sklypo ribos galima stat...
nuotrauka
2020-05-27 10:50
KLAUSIMAS. Moteris gyvena keturbutyje ir vienintelė yra išsipirkusi žemę. Garažas stovi jos sklype, kurio kita dalis priklauso savivaldybei. Bet garažas nėra įregistruotas, nors pastatytas jau seniai. Jis stovi prie pat tvoros kaimynų. Kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis dėl jo įteisinimo?
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-19 09:06
Statybos inspekcijos atliktos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad net 75 proc. apklaustųjų nežino, kur kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo (SLD). Tiesa, net ir tie 25 proc. respondentų, kurie teigė manantys, kad žino, kas išduoda SLD, įvardindami, kas šį dokumentą...
nuotrauka
2020-05-05 09:52
Nulinė dovanų politika, viešai skelbiami duomenys apie padalinių vadovų planuojamus susitikimus, anoniminė dėžutė, skirta pranešti apie kolegų galimai neteisėtus veiksmus, nauji teisėtumo kontrolės įgaliojimai Vidaus tyrimų skyriui – ir tai tik dalis Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos insp...
nuotrauka
2020-04-28 09:41
KLAUSIMAS. Kokiu reikia dokumentų, norint statyti 20 kv. m priestatą prie sodo namelio, kurio plotas – 37 kv. m? Sodo nameliui yra parengtas projektas.
nuotrauka
2020-04-24 08:00
KLAUSIMAS. Vienoje iš Ukmergės rajono sodininkų bendrijų pastatytas biotualetas. Jis įkurdintas vos 50 cm atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos. Kokiu atstumu nuo kaimyninio sklypo galima sgttatyti lauko tualetus. Ką daryti, kai kaimynams nepavyksta susitarti?
nuotrauka
2020-04-22 11:16
KLAUSIMAS. Kokie dokumentai reikalingi, norint įsirengti stoglangius daugiabučiame mediniame name? Ar užtenka 51% savininkų sutikimų? Ar reikalingas projektas, statybos leidimas ir pan.? Kokie teisės aktai reglamentuoja stoglangių įrengimą? Namas yra dviejų aukštų su palėpe, kurioje per visą plotą į...
nuotrauka
2020-04-09 10:55
KLAUSIMAS. Ar galima sodų bendrijoje statyti dviejų butų gyvenamąjį namą?
nuotrauka
2020-03-30 13:39
KLAUSIMAS. Kaimo vietovėje yra 50 aru namų valdos sklypas. Skaitytojas teiraujasi, kokiomis sąlygomis gali statyti pagalbines (be komunikacijų) 40 kv. m patalpas, kurių aukštis – apie 3,5 m. Ar reikia leidimų?
nuotrauka
2020-03-19 09:51
Statybos inspekcija informuoja, kad statinių projektų tikrinimo, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo, deklaracijų apie statybos užbaigimą tvirtinimo, pažymų apie statybą be esminių nukrypimų nuo statinio projekto sprendinių išdavimo ir kitos nuotoliniu būdu informacinės sistemos „Infostatyba“ pri...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...