2020 liepos 11 d. šeštadienis, 18:20
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šildymas. N. Puteikis vartotojus išvadavo nuo „geležinių klumpių“

2014-11-06 09:32
Išnagrinėjusi norminę administracinę bylą pagal Seimo nario Naglio Puteikio pareiškimą, išplėstinė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija 2014 m. spalio 31 d. sprendimu pripažino, kad 2010 m. spalio 25 d. energetikos ministro įsakymu patvirtintų Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių punktai, nustatantys pastato ar patalpų šildymo būdo pakeitimo tvarką, prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui.
nuotrauka
Atrodo, kad teismas pripažino vartotojų teisę šildytis arba nesišildyti ir mokėti tik už tai, kiek šilumos sunaudojo. Portalo nuotr.


Seimo narys Naglis Puteikis (nuotraukoje) įsitikinęs, kad ši žinia aktuali daugybei šilumos vartotojų, o ypač tiems, kurie nukentėjo, pabandę atsikratyti brangaus ir „rubikonine baudžiava“ vadinamo centralizuoto šildymo. „Prašymą teismui pateikiau reaguodamas į visuomeninių organizacijų ir piliečių prašymus bei skundus dėl vartotojų teisių pažeidimų, kuriems sąlygas sudarė Energetikos ministerijos parengtos taisyklės, ir vykdydamas parlamentinę kontrolę. Dabar, kai teismas pripažino jų nuostatas antikonstitucinėmis, žmonėms bus lengviau ginti savo teises“, – teigia Seimo narys.

Gyventojai, išdrįsę „nusipjauti radiatorius“, pralaimėdavo bylas 

Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių punktai, kuriuos LVAT pripažino prieštaraujančiais konstituciniam teisinės valstybės principui, buvo vadinami „geležinėmis klumpėmis“, nes nustatė ypač sudėtingą šildymo būdo pakeitimo tvarką. Dėl šios tvarkos įstatymuose numatyta piliečių teisė atsisakyti centralizuoto šildymo buvo praktiškai neįgyvendinama, o gyventojai, išdrįsę „nusipjauti radiatorius“, pralaimėdavo bylas teismuose ir turėdavo sumokėti šilumininkams už šilumą, kurios nesuvartojo.

LVAT konstatavo, kad Energetikos ministerija, Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse nustatydama šildymo būdo pakeitimo tvarką, reguliavo statybos teisinius santykius (statinio projektavimą, statybą leidžiančių dokumentų išdavimą, statybos darbų užbaigimą), kuriuos jai nėra pavesta reguliuoti, ir nustatė naujus, šią sritį reglamentuojančiame Statybos įstatyme nenumatytus, o kai kuriais atvejais ir neaiškius bei prieštaringus reikalavimus.

"Mes pripažįstame, kad vartotojas šilumos energijos faktiškai negavo, tačiau turi už ją mokėti"

Anot N. Puteikiui byloje atstovavusio teisininko Pauliaus Markevičiaus, šis LVAT sprendimas padės daugybei žmonių — pirmiausia tiems, kurie šiuo metu teismuose ginasi nuo nepagrįstų šilumininkų reikalavimų.

„Teismas panaikino absurdišką ir teisinėje valstybėje negalimą padėtį, kai du teisės aktai skirtingai reglamentavo šilumos būdo pakeitimą. Įsivaizduokite: vienas kelio ženklas liepia eiti į kairę, o kitas — į dešinę. Žmonės laikydavosi Statybos įstatymo, bet ir šilumininkai, ir teismai atsisakydavo tai pripažinti, tvirtindami, kad reikėjo laikytis kitos tvarkos, nustatytos Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse. Todėl tie, kas išdrįsdavo pakeisti centralizuotą šildymą kitokiu, labai skaudžiai nukentėdavo. Mat 2007 m. Aukščiausiasis teismas suformavo naują, pavadinčiau, doktriną: kad jei vartotojas nesilaikė tų taisyklių, kurios dabar pripažintos neteisėtomis, jis privalo mokėti už energiją, kurios negauna. Tai vienas iš atvejų, kai knieti paklausti, kiek šilumininkams toks sprendimas kainavo. Dabar tokių sprendimų — daugybė. Visai neseniai Panevėžio apygardos teismas „sublizgėjo“, nutartyje parašęs: taip, mes pripažįstame, kad vartotojas šilumos energijos faktiškai negavo, tačiau turi už ją mokėti, nes nesilaikė taisyklių. Tų pačių taisyklių, kurios buvo neteisėtos, korumpuotos, ir, mano nuomone, priimtos vadovaujantis ne teisingumo ir teisėtumo principais, o būtent už pinigus. Šis LVAT sprendimas padės daugybei žmonių, šiuo metu besibylinėjančių su energetikų mafija. Vien aš žinau apie keliasdešimt tokių bylų, bet per visą Lietuvą jų gali būti ir daugiau,“ — teigė teisininkas P. Markevičius.

LVAT sprendimas pasitarnaus ir tiems, kas dar tik planuoja pakeisti centralizuotą savo butų šildymą kitokiu. „Panaikinta dalis perteklinių ir neteisėtų reikalavimų, kurie buvo it geležinės kurpaitės žmonėms, norintiems atsikratyti „rubikoninės baudžiavos“. Dabar tos kurpaitės bus lengvesnės,“ – tikisi P. Markevičius.

LVAT sprendimas paskelbtas čia.

Daugiau apie šią bylą
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-07-09 11:20
Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elekt...
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-07 09:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), konstatavo, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti įmonę nereikalauti iš jo apmokėti sąskaitą už atliktus darbus yra nepagrįstas.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-06-19 09:55
Istorinis Vilniaus senamiesčio Paupio rajonas atveria vis daugiau viešųjų erdvių. Miestiečių ir sostinės svečių atgimusiame rajone laukia nauja centrinė aikštė, kurioje įrengtas ir dinaminis fontanas.
nuotrauka
2020-06-18 17:14
Seimas po svarstymo pritarė draudimui rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-18 08:48
Aplinkos ministerija parengė Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų pakeitimus, skirtus padidinti privalomą atstumą nuo įrengiamos komunalinių atliekų konteinerių aikštelės iki gyvenamojo pastato langų ir durų.
nuotrauka
2020-06-17 08:27
Iš Danijos laboratorijos, kurioje buvo ištirti šiaurinės Klaipėdos dalies dirvožemio mėginiai, gautas atsakymas: sveikatai kenksmingo chromo rasta tik viename mėginyje. Kiekis labai mažas.
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 14:58
Seimas pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-11 09:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Šiomis pataisomis siekiama sukurti veiksmingesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą, išsamiai reglamentuojant šių paslaugų kainų nustatymo, paskirstymo ir atskaitomyb...
nuotrauka
2020-06-11 09:28
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo 769 gyventojų prašymus kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą V klasės biokuro katilais ir šilumos siurbliais.
nuotrauka
2020-06-09 13:55
Konkurencijos taryba išnagrinėjo Aplinkos ministerijos parengtą Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir rekomendavo jai dar kartą apsvarstyti siūlomus pakeitimus, kuriais savivaldybėms gali kilti interesų konfliktas, bei atlikti poveikio konkurencijai vertinimą.
nuotrauka
2020-06-04 13:11
Seimas papildė Šilumos ūkio įstatymą, reglamentuodamas nuotolinių šilumos apskaitos priemonių įrengimą.
nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai