2020 rugpjūčio 9 d. sekmadienis, 23:50
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šiuolaikinis biuras: ergonomiška darbo vieta  2

2015-11-13 12:10
Patogi ir ergonomiška darbo vieta turėtų būti prieinama kiekvienam biuro darbuotojui, prie darbo stalo praleidžiančiam 9 valandas per dieną. Nuo to, kaip įrengtas biuras, priklauso ne tik darbuotojų našumas, bet ir jų sveikata, o sveiki ir produktyvūs darbuotojai – kiekvieno darbdavio svajonė. Tačiau, nepaisant to, Darbo inspekcija kasmet gauna daugybę nusiskundimų apie pažeidimus, o medikai kovoja su liūdnomis „blogo“ biuro pasekmėmis.
nuotrauka
Centrinio Klaipėdos terminalo apšvietimo sistema. Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB

Erdvė: aiškiai reglamentuotas plotas

Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis pastebi, kad dėl lėšų taupymo, dažnas darbdavys stengiasi į vieną erdvę sutalpinti kuo daugiau žmonių, taip pažeisdamas higienos normų reikalavimus ir keldamas pavojų savo darbuotojų sveikatai.

„Lietuvos higienos normos sako, kad vienai darbo vietai turi būti ne mažiau kaip 6 kvadratiniai metrai darbo patalpos ploto. T. y., 3 m x 2 m ir 20 kub. m erdvės. Taigi 12 kvadratų ploto kambaryje gali būti tik 2 žmonių darbo kabinetas“, – pagrindinį erdvės reikalavimą biure esančiai darbo vietai įvardija G. Šakinis (nuotraukoje kairėje).

Pasak specialisto, projektuojant kabinetų tipo biurus, šio reikalavimo dažniausiai paisoma, tačiau vadinamuosiuose „atviruose“ biuruose, kuomet daug darbuotojų sėdi vienoje patalpoje, erdvės reikalavimai neretai pažeidžiami.

Nemažai galvos skausmo darbdaviams sukeldavo ir reikalavimas katoninius kompiuterių vaizduoklius išdėlioti taip, kad jų nugarines puses skirtų 2 metrų, o šonines 1,2 metrų atstumas. Tačiau darbui parinkus naujos kartos kompiuterius šis reikalavimas nebėra taikomas, todėl tapo paprasčiau išnaudoti turimą erdvę. 

Ergonomiški baldai

(nuotraukoje dešinėje – Verslo centras „Liepų biurai“ Klaipėdoje)

Sėdimoje darbo vietoje praleidžiant 9 valandas, itin svarbus ergonomiškas jos įrengimas. Parinkti baldai turi būti ne tik patogūs naudoti, bet ir ilgainiui nesukelti sveikatos problemų.

„Pagrindiniai reikalavimai baldams – darbo stalas ir jo paviršius turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą ir kitus būtinus įrenginius, o stalo paviršius – mažai atspindintis šviesą. Stalas turėtų būti reguliuojamo aukščio, o jo forma – nevaržanti darbuotojo judesių“, – esminius reikalavimus kompiuterizuotai darbo vietai vardija darbo inspekcijos specialistas.

G. Šakinis pasakoja, kad „atviruose“ biuruose situaciją gelbėja ir darbuotojams daug patogumo suteikia ergonomiški interjero sprendimai. Vienas tokių – darbo stalai su pertvaromis.

„Stalo pertvaros – tai viena iš papildomų priemonių, kad darbuotojui būtų suteikta privačios erdvės. Jos taip pat padeda sureguliuoti iš kitos darbo vietos sklindantį garsą ar sustabdyti nepageidaujamos šviesos sklaidą“, – teigia šalies biurus tikrinantis darbo inspekcijos specialistas G. Šakinis.

Sveikatos specialistai pabrėžia, kad įrengiant biurą ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti ir į kėdes. Mat ilgas valandas sėdint ant nepatogios kėdės ilgainiui gali pasireikšti galvos, nugaros ir riešų skausmais.

„Stacionari kompiuterizuota vieta turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad darbuotojas galėtų laisvai prie jos prieiti, turėtų pakankamai erdvės judėti bei kūno padėčiai keisti“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Darius Karmazas.

Skundžiasi dėl temperatūros

(Nuotraukoje – Europos komisijos atstovybės Lietuvoje biuras, „Gaudrės“ apšvietimo sistema)

Daugiausiai darbuotojų skundų darbo inspekcijai pateikiama dėl netinkamos oro temperatūros biure. Pasak specialisto, skundai dėl darbui netinkamos temperatūros plaukia tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu. Nusiskundimai dėl temperatūros pažeidimų būdingi ir senos statybos, ir moderniuose pastatuose įrengtiems biurams. Senuose pastatuose įrengtų biurų darbuotojai dėl prastos kondicionavimo sistemos, G. Šakinio teigimu, vasarą kenčia net ir 30 laipsnių karštį.

„Naujos statybos pastatuose jau būna įdiegta normali kondicionavimo sistema. Tačiau naujų pastatų didžiausia problema ta, kad dažniausiai jie dabar būna iš stiklo, turi daug langų, kurių šiluminė varža žiemą maža, todėl reikia daugiau šildyti, o dėl taupumo dažnai į tai neatsižvelgiama ir biuro darbuotojams būna per šalta. Vasarą stiklų paviršių labai greitai prišildo saulė ir net nebepakanka kondicionierių pajėgumų orui atvėsinti. Tad su naujais biurais mažiau problemų nebūna“, – dažniausius darbuotojų nusiskundimus analizuoja G. Šakinis.

Švarus oras

Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai sako, kad, be optimalios oro temperatūros, ne mažiau svarbi ir patalpų oro kokybė.

„Tokie negalavimai, kaip galvos skausmas, alergijos paūmėjimas, astmos simptomai, kosulys, čiaudulys, akių sudirgimas ir daugelis kitų, gali būti siejami būtent su prasta patalpų oro kokybe“, – dėsto D. Karmazas (nuotraukoje dešinėje).

Dirbant „atviruose“ ofisuose dažna problema – „prikvėpuotas“ oras, kuris sukelia galvos svaigimą, silpnumą, kartais net pykinimą. Todėl, specialistų teigimu, privaloma užtikrinti, kad darbo vietose būtų įrengta kokybiška vėdinimo sistema.

Sveikatos specialistai rekomenduoja gyvenamąsias patalpas vėdinti maždaug kas keturias valandas, o darbo vietose vėdinimas turėtų būti intensyvesnis.

D. Karmazas pabrėžia, kad ypatingai po pastato renovacijos, kuomet buvo didinamas pastato sandarumas ir energinis efektyvumas, reikia įrengti gerą ventiliacijos sistemą. 

„Yra nustatyta atvejų, kai po renovacijos neįrengus papildomos vėdinimo sistemos patalpose kaupiasi per didelė drėgmė, įsiveisia pelėsis, kuris, kaip žinoma, neigiamai veikia sveikatą“, – sako D. Karmazas.

Natūrali šviesa – privaloma

(Nuotraukoje – advokatų kontoros RAIDLA LEJINS & NORCOUS biuras. Apšvietimo sistema – „Gaudrės“)

Saugant darbuotojų regėjimą darbo vietoje reikia ne tik tinkamame aukštyje ir teisingu kampu pakreipto kompiuterio ekrano, bet ir pakankamai šviesos.

„Darbo stalo paviršius turi būti apšviestas ne mažiau kaip 300 lx. Jeigu šviesos šaltinis yra pakankamai toli, tai ant stalo reikia papildomos lempos“, – apie higienos normos reikalavimus darbo vietos apšvietimui pasakoja Darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis.

Biuruose dažniausiai naudojama šiltesnio spektro dienos šviesa. Tačiau šviesotechnikos specialisto Simo Rinkevičiaus nuomone, reikėtų naudoti šaltesnio spektro, stimuliuojančio organizmo biologinį laikrodį, šviesą. Staliniai šviestuvai rečiau naudojami profesionaliam darbo vietos apšvietimui.

„Jei turime pakankamai gerą (200-300 lx) bendrą apšvietą, tuomet papildomam darbo vietos apšvietimui galima naudoti stalinį šviestuvą. Naudoti vien stalinį šviestuvą nėra gerai nes sukuriami itin dideli kontrastai“, – sako specialistas.

Pasirenkant konkretų šviestuvą darbo vietai, pataria S. Rinkevičius, derėtų rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. LED šviestuvai dažnai yra ekonomiškesni nei dienos šviesos, tačiau kokybiški LED yra gerokai brangesni už dienos šviesos lempas. Todėl norintiems nebrangaus varianto, geriau rinktis dienos šviesos lempas.

Esant dirbtiniam apšvietimui reikalaujama, jog kabinete būtų ir natūralios šviesos. Arba šoniniai langai, arba stoglangiai. 

„Taupant erdvę dažnai darbdaviai įsigudrina darbo vietas įrengti ir tokiose patalpose, kur visiškai nėra natūralios šviesos, nors taip būti neturėtų“, – ne visai teisėtas biurų įrengimo subtilybes atskleidžia specialistas.

Tačiau G. Šakinis tuo pačiu pabrėžia, kad įrengiant darbo vietą, kurioje daug natūralios šviesos, reikėtų nepamiršti, kad privaloma pasirūpinti ir tuo, kaip apsaugoti darbuotoją nuo tiesioginių saulės spindulių ir tam parinkti kokybiškas apsaugos priemones – žaliuzes, roletus, romanetes ir kt.

Ir nors, pasak Darbo inspekcijos atstovo, kol kas Lietuvoje vyrauja bazinis, ekonominis darbo vietos įrengimas, kuomet stengiamasi tiesiog atitikti visus keliamus reikalavimus, pastebima tendencija, kad vis daugiau darbdavių siekia įrengti darbo vietą kuo geriau ir užtikrinti kiek įmanoma patogesnę aplinką darbuotojui. 

Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Rūtai
2018-04-06 10:27
vasarą šiaurinėje pusėje- tobula. Žiemą nepučia vėjas - tobula. Saulė nevargina - tobula
Rūta
2018-04-05 12:05
Laba diena,ar galima įrenginėti darbo kabinetus,dirbant 8 darbo val.šiaurinėje pastato pusėje?

Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2020-08-07 09:02
Panevėžio miesto savivaldybėje visuomenei pristatyti vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai.
nuotrauka
2020-07-21 13:07
Vilniaus stoties rajonas artėja prie didelių pokyčių – įvairių sričių ekspertai atliko daugiau kaip 30 ha rengiamo teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detaliojo plano strateginio pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV) ir pateikė savo rekomendacijas. Iš pateiktų trijų teritori...
nuotrauka
2020-07-15 14:50
„Švyturys-Utenos alus“ uostamiesčio miestui pateikė naują Klaipėdos „Švyturio“ daryklos teritorijos vystymo projektą. Bendrovė siūlo atgaivinti ir atnaujinti senamiesčio erdvę, kuri būtų pritaikyta skubančiam ir patogumą vertinančiam šiuolaikiniam miesto žmogui.
nuotrauka
2020-07-10 12:30
Prasidėjus intensyviems projektavimo darbams, naujausi Kauno apskrities viešosios bibliotekos (Radastų g. 2) rekonstrukcijos projekto sprendiniai palankiai sutikti Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET). Susitikime pristatyti pagrindiniai techniniai pastato parametrai, susiję s...
nuotrauka
2020-07-10 10:53
Visuomenės vertinimui darkart keliauja savivaldybės kartą jau atmesti daugiabučių kvartalo Žvėryne, Paribio g. 12, projektiniai pasiūlymai. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ pateikė juos viešinti, pakoregavusi pagal ankstesniuose svarstymuose (jų, privalomų ir neprivalomų, įvyko jau keturi...
nuotrauka
2020-07-01 13:47
Visus 2019-2020 mokslo metus vykęs projektas „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ bei netikėtas karantinas įrodė, kad daugiau nei 50 moksleivių ir 13 mokytojų iš KTU Inžinerijos licėjaus, Panevėžio J. Balčikonio ir Vilniaus Žemynos gimnazijų geba rasti išeitį bei kūrybiškai dirbti net ir sudėtin...
nuotrauka
2020-06-19 10:30
Vienas iš dažnai atidėliojamų ir ilgiausiai planuojamų darbų yra būsto remontas ar atnaujinimas. Nors šią vasarą daugelis turės daugiau laiko imtis šio darbo, tai savo ruožtu gali atimti ir nemažai pinigų, kurių kartais tenka skolintis. Todėl architektas Irmantas Petrauskas pasakoja, kaip būstą atsi...
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 11:39
„Lietuviams dar nėra įprasta poilsiauti ar dirbti ant stogo, daugelis net neįsivaizduoja, kad stogas gali būti panaudojamas kaip puiki bendro laisvalaikio ar pramogų erdvė. Daugiabučių stogų kultūra pas mus dar tik kuriasi, tai naujas reiškinys. Kitaip nei tokiuose pasaulio didmiesčiuose kaip London...
nuotrauka
2020-06-10 10:13
Statotės, remontuojatės namus, ir pagaliau atėjo laikas šviesos jungikliams bei kištukiniams lizdams. Greičiausiai neketinote tam skirti daugiau laiko kaip užsukti pakeliui po darbo į specializuotą parduotuvę. Tačiau ar tik bežiūrint į milžinišką jungiklių asortimentą nekyla įtarimas, kad visa tai –...
nuotrauka
2020-06-08 10:35
Ambicingam iššūkiui – pateikti savo sprendimą rekonstruoti Vokiečių gatvei – Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos kovo mėnesį paskelbtam tarptautiniam architektūros konkursui idėjas pateikė net 18 dalyvių, dalijasi sostinės savivaldybė. Tai solidus skaičius, palyginti su kita...
nuotrauka
2020-06-01 07:47
Vilniaus miesto savivaldybė rengiasi visuomenei dar kartą pristatyti tris Stoties rajono modernizavimo alternatyvas, parengtas detaliojo plano rengėjų – savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“.
nuotrauka
2020-05-26 09:59
Kairiajame Nemuno krante, greta Vytauto Didžiojo tilto suprojektuotas M. K. Čiurlionio koncertų centras išsiskirs ne tik puikia akustika, bet ir drąsiais architektūriniais sprendimais. Kauno miesto savivaldybė pasirašė sutartį su projektuotojais. Netrukus šiam unikaliam projektui viliamasi sulaukti ...
nuotrauka
2020-05-20 13:38
Lietuvos kultūros taryba paskelbė atstovavimo Lietuvai 2021 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje konkursą. Pasirengti įgyvendinti Lietuvos nacionalinio paviljono projektą 2020 m. ir jį įgyvendinti 2021 m. šiame etape skirta 200 tūkst. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų.
nuotrauka
2020-05-15 15:21
Visą pasaulį netikėtai apėmus pandemijai, o gyvenimus sukausčius karantinui, populiariu tapo posakis „nauja realybė“. Darbas iš namų tapo nauja realybe, o namams šiuo laikotarpiu teko svarbus egzaminas: ar namuose esame produktyvūs? Ar atliekame visas darbo užduotis?
nuotrauka
2020-05-12 11:20
Jaukūs ir funkcionalūs namai, kuriuose ne tik patogu, bet ir malonu leisti laiką – tai, kas pastaruoju metu aktualu daugeliui. Šiemet, kaip ir kasmet, Vokietijos gamintojas JUNG rinką vėl papildė net keliais naujais produktais, kurie, tikimasi, palengvins kasdienį gyvenimą ir padės sutaupyti namus į...
nuotrauka
2020-05-11 09:36
Šv. Jokūbo ligoninės komplekso pertvarkos projektiniai pasiūlymai sulaukė Vilniaus miesto Vyriausiojo architekto skyriaus pritarimo. Po karštų visuomenės ir architektų bendruomenės diskusijų projekto vystytojo paskelbtą tarptautinį architektūros konkursą laimėjusi architektūros studijos „Do Architec...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-04 13:11
Vilniaus Naugarduko gatvės humanizavimo projektas, Šv. Jokūbo ligoninės konversijos projektas, Šnipiškių skvero Kintų ir Giedraičių gatvių sankryžoje projektas, Tauro kalno aplinkos tvarkymo projektas – dešimtys ne tik savivaldybės, bet ir privačių vystytojų projektų visuomenei buvo pristatyti nuoto...
nuotrauka
2020-04-28 14:53
64 butų daugiabučių kompleksas vietoj vienbutės ar dvibutės statybos – Vilniaus vyriausiojo miesto architekto skyrius nepritarė tokiems UAB „Architectura Humana“ (architektas Remigijus Putinas) Vaidagų g. 12, 14, 16, 18 (Trakų Vokėje) projektiniams pasiūlymams ir siūlys platesnę diskusiją su bendruo...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...