2020 balandžio 8 d. trečiadienis, 12:19
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šiuolaikinis biuras: ergonomiška darbo vieta  2

2015-11-13 12:10
Patogi ir ergonomiška darbo vieta turėtų būti prieinama kiekvienam biuro darbuotojui, prie darbo stalo praleidžiančiam 9 valandas per dieną. Nuo to, kaip įrengtas biuras, priklauso ne tik darbuotojų našumas, bet ir jų sveikata, o sveiki ir produktyvūs darbuotojai – kiekvieno darbdavio svajonė. Tačiau, nepaisant to, Darbo inspekcija kasmet gauna daugybę nusiskundimų apie pažeidimus, o medikai kovoja su liūdnomis „blogo“ biuro pasekmėmis.
nuotrauka
Centrinio Klaipėdos terminalo apšvietimo sistema. Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB

Erdvė: aiškiai reglamentuotas plotas

Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis pastebi, kad dėl lėšų taupymo, dažnas darbdavys stengiasi į vieną erdvę sutalpinti kuo daugiau žmonių, taip pažeisdamas higienos normų reikalavimus ir keldamas pavojų savo darbuotojų sveikatai.

„Lietuvos higienos normos sako, kad vienai darbo vietai turi būti ne mažiau kaip 6 kvadratiniai metrai darbo patalpos ploto. T. y., 3 m x 2 m ir 20 kub. m erdvės. Taigi 12 kvadratų ploto kambaryje gali būti tik 2 žmonių darbo kabinetas“, – pagrindinį erdvės reikalavimą biure esančiai darbo vietai įvardija G. Šakinis (nuotraukoje kairėje).

Pasak specialisto, projektuojant kabinetų tipo biurus, šio reikalavimo dažniausiai paisoma, tačiau vadinamuosiuose „atviruose“ biuruose, kuomet daug darbuotojų sėdi vienoje patalpoje, erdvės reikalavimai neretai pažeidžiami.

Nemažai galvos skausmo darbdaviams sukeldavo ir reikalavimas katoninius kompiuterių vaizduoklius išdėlioti taip, kad jų nugarines puses skirtų 2 metrų, o šonines 1,2 metrų atstumas. Tačiau darbui parinkus naujos kartos kompiuterius šis reikalavimas nebėra taikomas, todėl tapo paprasčiau išnaudoti turimą erdvę. 

Ergonomiški baldai

(nuotraukoje dešinėje – Verslo centras „Liepų biurai“ Klaipėdoje)

Sėdimoje darbo vietoje praleidžiant 9 valandas, itin svarbus ergonomiškas jos įrengimas. Parinkti baldai turi būti ne tik patogūs naudoti, bet ir ilgainiui nesukelti sveikatos problemų.

„Pagrindiniai reikalavimai baldams – darbo stalas ir jo paviršius turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą ir kitus būtinus įrenginius, o stalo paviršius – mažai atspindintis šviesą. Stalas turėtų būti reguliuojamo aukščio, o jo forma – nevaržanti darbuotojo judesių“, – esminius reikalavimus kompiuterizuotai darbo vietai vardija darbo inspekcijos specialistas.

G. Šakinis pasakoja, kad „atviruose“ biuruose situaciją gelbėja ir darbuotojams daug patogumo suteikia ergonomiški interjero sprendimai. Vienas tokių – darbo stalai su pertvaromis.

„Stalo pertvaros – tai viena iš papildomų priemonių, kad darbuotojui būtų suteikta privačios erdvės. Jos taip pat padeda sureguliuoti iš kitos darbo vietos sklindantį garsą ar sustabdyti nepageidaujamos šviesos sklaidą“, – teigia šalies biurus tikrinantis darbo inspekcijos specialistas G. Šakinis.

Sveikatos specialistai pabrėžia, kad įrengiant biurą ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti ir į kėdes. Mat ilgas valandas sėdint ant nepatogios kėdės ilgainiui gali pasireikšti galvos, nugaros ir riešų skausmais.

„Stacionari kompiuterizuota vieta turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad darbuotojas galėtų laisvai prie jos prieiti, turėtų pakankamai erdvės judėti bei kūno padėčiai keisti“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Darius Karmazas.

Skundžiasi dėl temperatūros

(Nuotraukoje – Europos komisijos atstovybės Lietuvoje biuras, „Gaudrės“ apšvietimo sistema)

Daugiausiai darbuotojų skundų darbo inspekcijai pateikiama dėl netinkamos oro temperatūros biure. Pasak specialisto, skundai dėl darbui netinkamos temperatūros plaukia tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu. Nusiskundimai dėl temperatūros pažeidimų būdingi ir senos statybos, ir moderniuose pastatuose įrengtiems biurams. Senuose pastatuose įrengtų biurų darbuotojai dėl prastos kondicionavimo sistemos, G. Šakinio teigimu, vasarą kenčia net ir 30 laipsnių karštį.

„Naujos statybos pastatuose jau būna įdiegta normali kondicionavimo sistema. Tačiau naujų pastatų didžiausia problema ta, kad dažniausiai jie dabar būna iš stiklo, turi daug langų, kurių šiluminė varža žiemą maža, todėl reikia daugiau šildyti, o dėl taupumo dažnai į tai neatsižvelgiama ir biuro darbuotojams būna per šalta. Vasarą stiklų paviršių labai greitai prišildo saulė ir net nebepakanka kondicionierių pajėgumų orui atvėsinti. Tad su naujais biurais mažiau problemų nebūna“, – dažniausius darbuotojų nusiskundimus analizuoja G. Šakinis.

Švarus oras

Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai sako, kad, be optimalios oro temperatūros, ne mažiau svarbi ir patalpų oro kokybė.

„Tokie negalavimai, kaip galvos skausmas, alergijos paūmėjimas, astmos simptomai, kosulys, čiaudulys, akių sudirgimas ir daugelis kitų, gali būti siejami būtent su prasta patalpų oro kokybe“, – dėsto D. Karmazas (nuotraukoje dešinėje).

Dirbant „atviruose“ ofisuose dažna problema – „prikvėpuotas“ oras, kuris sukelia galvos svaigimą, silpnumą, kartais net pykinimą. Todėl, specialistų teigimu, privaloma užtikrinti, kad darbo vietose būtų įrengta kokybiška vėdinimo sistema.

Sveikatos specialistai rekomenduoja gyvenamąsias patalpas vėdinti maždaug kas keturias valandas, o darbo vietose vėdinimas turėtų būti intensyvesnis.

D. Karmazas pabrėžia, kad ypatingai po pastato renovacijos, kuomet buvo didinamas pastato sandarumas ir energinis efektyvumas, reikia įrengti gerą ventiliacijos sistemą. 

„Yra nustatyta atvejų, kai po renovacijos neįrengus papildomos vėdinimo sistemos patalpose kaupiasi per didelė drėgmė, įsiveisia pelėsis, kuris, kaip žinoma, neigiamai veikia sveikatą“, – sako D. Karmazas.

Natūrali šviesa – privaloma

(Nuotraukoje – advokatų kontoros RAIDLA LEJINS & NORCOUS biuras. Apšvietimo sistema – „Gaudrės“)

Saugant darbuotojų regėjimą darbo vietoje reikia ne tik tinkamame aukštyje ir teisingu kampu pakreipto kompiuterio ekrano, bet ir pakankamai šviesos.

„Darbo stalo paviršius turi būti apšviestas ne mažiau kaip 300 lx. Jeigu šviesos šaltinis yra pakankamai toli, tai ant stalo reikia papildomos lempos“, – apie higienos normos reikalavimus darbo vietos apšvietimui pasakoja Darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis.

Biuruose dažniausiai naudojama šiltesnio spektro dienos šviesa. Tačiau šviesotechnikos specialisto Simo Rinkevičiaus nuomone, reikėtų naudoti šaltesnio spektro, stimuliuojančio organizmo biologinį laikrodį, šviesą. Staliniai šviestuvai rečiau naudojami profesionaliam darbo vietos apšvietimui.

„Jei turime pakankamai gerą (200-300 lx) bendrą apšvietą, tuomet papildomam darbo vietos apšvietimui galima naudoti stalinį šviestuvą. Naudoti vien stalinį šviestuvą nėra gerai nes sukuriami itin dideli kontrastai“, – sako specialistas.

Pasirenkant konkretų šviestuvą darbo vietai, pataria S. Rinkevičius, derėtų rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. LED šviestuvai dažnai yra ekonomiškesni nei dienos šviesos, tačiau kokybiški LED yra gerokai brangesni už dienos šviesos lempas. Todėl norintiems nebrangaus varianto, geriau rinktis dienos šviesos lempas.

Esant dirbtiniam apšvietimui reikalaujama, jog kabinete būtų ir natūralios šviesos. Arba šoniniai langai, arba stoglangiai. 

„Taupant erdvę dažnai darbdaviai įsigudrina darbo vietas įrengti ir tokiose patalpose, kur visiškai nėra natūralios šviesos, nors taip būti neturėtų“, – ne visai teisėtas biurų įrengimo subtilybes atskleidžia specialistas.

Tačiau G. Šakinis tuo pačiu pabrėžia, kad įrengiant darbo vietą, kurioje daug natūralios šviesos, reikėtų nepamiršti, kad privaloma pasirūpinti ir tuo, kaip apsaugoti darbuotoją nuo tiesioginių saulės spindulių ir tam parinkti kokybiškas apsaugos priemones – žaliuzes, roletus, romanetes ir kt.

Ir nors, pasak Darbo inspekcijos atstovo, kol kas Lietuvoje vyrauja bazinis, ekonominis darbo vietos įrengimas, kuomet stengiamasi tiesiog atitikti visus keliamus reikalavimus, pastebima tendencija, kad vis daugiau darbdavių siekia įrengti darbo vietą kuo geriau ir užtikrinti kiek įmanoma patogesnę aplinką darbuotojui. 

Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Rūtai
2018-04-06 10:27
vasarą šiaurinėje pusėje- tobula. Žiemą nepučia vėjas - tobula. Saulė nevargina - tobula
Rūta
2018-04-05 12:05
Laba diena,ar galima įrenginėti darbo kabinetus,dirbant 8 darbo val.šiaurinėje pastato pusėje?

Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2020-04-07 10:01
Dauguma žmonių, praėjus kiek laiko nuo remonto, ir vėl nori atnaujinti namus. Taip pat yra ir su baldais: seni foteliai dažniausiai keičiami naujesniais. Vieniems namų dizainas pabosta po penkerių, o kitiems – po dešimties ar daugiau metų. Ne paslaptis, kad yra žmonių, kurie renovuoja, konstruoja ir...
nuotrauka
2020-04-03 08:25
Vilniaus miesto savivaldybė grįžta prie visam miestui svarbios užduoties – Sapiegų parko atnaujinimo. Siekdama išrinkti geriausią sprendimą šiai jautriai urbanistinei istorinei aplinkai, savivaldybė inicijavo Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dal...
nuotrauka
2020-04-02 14:24
Vyriausiojo miesto architekto skyrius, įvertinęs administracinio pastato V. Kudirkos g. 14 (Vilniuje) rekonstravimo projektinius pasiūlymus, pateiktus po 2020 m. kovo 3 d. įvykusio svarstymo su visuomene, prašys juos tobulinti: mažinti pastato aukštį ir užstatymo intensyvumą.
nuotrauka
2020-03-30 16:32
Nors kalbant apie interjero dizainą lietuviai, palyginti su kitų Europos šalių gyventojais, galėtų būti įvardinti kaip gan konservatyvūs, tačiau pastaraisiais metais situacija keičiasi. Vis dažniau, kuriant namų jaukumą, dėmesys kreipiamas ne tik į patogumą, bet ir stilių. Ne išimtis ir grindų tende...
nuotrauka
2020-03-30 15:52
Šv. Stepono skvero ir gatvės rekonstrukcijos projektas keliauja pirmyn – Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius pritarė jam po to, kai SĮ „Vilniaus plano" komanda pakoregavo savo darbą pagal viešo pristatymo metu gautas pastabas.
nuotrauka
2020-03-26 11:14
Vilnius kuria gražią tradiciją – jau trečius metus iš eilės rengia konkursą „Kuriu Vilnių", kurio laimėtojai puošia netikėčiausias miesto vietas. Šiemet sulaukta rekordiškai daug – net 110 – paraiškų, iš kurių atrinkti devyni projektai. Jiems įgyvendinti bus skirta net 500 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-03-13 11:24
Lietuviai savo sodybų kiemus pradėjo puošti ne kaimiškais, o miestų ir miestelių senąją kultūrą primenančiais sendaikčiais. „Atsiranda nauja tendencija – atsigręžimas į tarpukario miestų, miestelių istoriją, žydiško paveldo atradimas“, – teigia interjero dizaineris Andrius Juknys.
nuotrauka
2020-03-09 09:56
Yvonne Farrell ir Shelley McNamara, airių architektės ir „Grafton Architects“ bendrasavininkės, tapo 47-ąja ir 48-ąja Pritzkerio architektūros premijos laureatėmis. Pritzkerio premija – garbingiausias architektūros srities apdovanojimas, prilyginamas Nobelio premijai.
nuotrauka
2020-03-05 16:44
Viešas Eduardo Balsio skvero Žvėryne rekonstrukcijos projekto pristatymas sostinės savivaldybėje baigėsi aiškiu susitarimu: projekto rengėjams, IĮ „Gedimino Antano Sakalio projektavimo firma“, teks stipriai koreguoti projektinius pasiūlymus.
nuotrauka
2020-03-05 14:30
Vilniaus Vyriausiojo miesto architekto skyrius pritarė administracinio pastato su gyvenamosiomis patalpomis, esančio Žvėryne, Lapių g. 3, projektiniams pasiūlymams. Projektas, visuomenės dėmesio sulaukęs dėl to, kad nekilnojamojo turto brokeriai dalį patalpų jame pradėjo pardavinėti anksčiau, nei dė...
nuotrauka
2020-02-28 11:33
Naujausia statistika rodo, kad nors visoje Lietuvoje bendrojo ugdymo mokyklose mokinių mažėja, sostinės regione jų skaičius auga. Daugėjant mokinių, iškyla ne tik iššūkis pagal naujausias tendencijas pritaikyti ugdymo programas, bet ir plėsti mokyklų tinklą. Pasak nekilnojamojo turto ekspertų, mokyk...
nuotrauka
2020-02-28 08:24
Vilniaus miesto savivaldybė inicijuoja architektūrinio projekto konkursą geriausiai naujo lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose architektūrinei idėjai sukurti. Maniežas turėtų iškilti Žirmūnų g. 1H. Kovo mėn. 5 dieną architektūrinio projekto konkurso organizatorius – Lietuvos architektų sąjunga – ...
nuotrauka
2020-02-27 10:53
Devyni mėnesiai diskusijų ir trys projektinių pasiūlymų viešinimo procedūros vis atnaujinant rekomendacijų sąrašą – Vilniaus miesto savivaldybei pavyko įtikinti prekybos centro „Lidl“ statytojus reikšmingai pakoreguoti projektą tam, kad Nemenčinės plento pašonėje būtų išsaugotos dešimtys medžių, o p...
nuotrauka
2020-02-26 11:02
Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų gyvena daugiabučiuose, kurių dalis reikalauja rekonstrukcijos. Tačiau, Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) dėstytojo Johan De Wachter teigimu, šie daugiabučių gyvenamieji rajonai turi dar daug neišnaudoto potencialo. „Nor...
nuotrauka
2020-02-18 14:16
Iki balandžio 1 d. Lietuvos architektų sąjungoje eksponuojami geriausi 2019 m. Baltijos šalių architektūros mokyklų absolventų – bakalaurų ir magistrų – baigiamieji darbai.
nuotrauka
2020-02-11 13:31
Rengdamasi tvariai stoties rajono teritorijos konversijai bei daugiafunkcio verslo ir mobilumo centro atsiradimui, Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi ir tuo, kad į miesto ir nekilnojamojo turto objektų plėtotojų dėmesio lauką būtų sugrąžinta visa pietinė miesto dalis.
nuotrauka
2020-02-05 08:33
Metų pradžioje suformuota Lietuvos architektūros meno taryba, antradienį, vasario 4 d., susirinkusi į pirmąjį posėdį, aptarė veiklos gaires, išsirinko tarybos pirmininką ir pavaduotoją.
nuotrauka
2020-01-31 07:47
Prieš įsigyjant dušo kabiną, trumpai apžvelkime svarbiausius pasirinkimo aspektus. Ne visuomet kas iš pažiūros yra gražu, gali tikti jūsų vonios kambariui, kartais prireikia itin praktiškų sprendimų. Visų pirma, būtina pasvarstyti apie tai, kokios konstrukcijos dušo kabina būtų tinkamiausia jūsų tur...
nuotrauka
2020-01-29 16:23
Apželdintas, įvairių laisvalaikio veiklų siūlantis skveras – tokią funkciją Vilniaus miesto savivaldybė ir savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ architektai siūlo asfalto dengiamai ir pramoninės paskirties statinių vis dar nusėtai buvusiai bendrovės „Gatvių statyba“ teritorijai šalia Šv. Stepono baž...
nuotrauka
2020-01-28 13:29
Namai daugeliui asocijuojasi su ramybės ir atsipalaidavimo oaze, kurią sukurti padeda tinkamai parinktos spalvos ir faktūros, galinčios padidinti, sumažinti erdves, paslėpti jų trūkumus. Jau ne vienerius metus Lietuvoje įsirengiant būstą populiarūs natūralūs, akiai įprasti gamtos atspalviai – mėlyni...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras