2019 spalio 19 d. šeštadienis, 16:02
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šiuolaikinis biuras: ergonomiška darbo vieta  2

2015-11-13 12:10
Patogi ir ergonomiška darbo vieta turėtų būti prieinama kiekvienam biuro darbuotojui, prie darbo stalo praleidžiančiam 9 valandas per dieną. Nuo to, kaip įrengtas biuras, priklauso ne tik darbuotojų našumas, bet ir jų sveikata, o sveiki ir produktyvūs darbuotojai – kiekvieno darbdavio svajonė. Tačiau, nepaisant to, Darbo inspekcija kasmet gauna daugybę nusiskundimų apie pažeidimus, o medikai kovoja su liūdnomis „blogo“ biuro pasekmėmis.
nuotrauka
Centrinio Klaipėdos terminalo apšvietimo sistema. Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB

Erdvė: aiškiai reglamentuotas plotas

Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis pastebi, kad dėl lėšų taupymo, dažnas darbdavys stengiasi į vieną erdvę sutalpinti kuo daugiau žmonių, taip pažeisdamas higienos normų reikalavimus ir keldamas pavojų savo darbuotojų sveikatai.

„Lietuvos higienos normos sako, kad vienai darbo vietai turi būti ne mažiau kaip 6 kvadratiniai metrai darbo patalpos ploto. T. y., 3 m x 2 m ir 20 kub. m erdvės. Taigi 12 kvadratų ploto kambaryje gali būti tik 2 žmonių darbo kabinetas“, – pagrindinį erdvės reikalavimą biure esančiai darbo vietai įvardija G. Šakinis (nuotraukoje kairėje).

Pasak specialisto, projektuojant kabinetų tipo biurus, šio reikalavimo dažniausiai paisoma, tačiau vadinamuosiuose „atviruose“ biuruose, kuomet daug darbuotojų sėdi vienoje patalpoje, erdvės reikalavimai neretai pažeidžiami.

Nemažai galvos skausmo darbdaviams sukeldavo ir reikalavimas katoninius kompiuterių vaizduoklius išdėlioti taip, kad jų nugarines puses skirtų 2 metrų, o šonines 1,2 metrų atstumas. Tačiau darbui parinkus naujos kartos kompiuterius šis reikalavimas nebėra taikomas, todėl tapo paprasčiau išnaudoti turimą erdvę. 

Ergonomiški baldai

(nuotraukoje dešinėje – Verslo centras „Liepų biurai“ Klaipėdoje)

Sėdimoje darbo vietoje praleidžiant 9 valandas, itin svarbus ergonomiškas jos įrengimas. Parinkti baldai turi būti ne tik patogūs naudoti, bet ir ilgainiui nesukelti sveikatos problemų.

„Pagrindiniai reikalavimai baldams – darbo stalas ir jo paviršius turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą ir kitus būtinus įrenginius, o stalo paviršius – mažai atspindintis šviesą. Stalas turėtų būti reguliuojamo aukščio, o jo forma – nevaržanti darbuotojo judesių“, – esminius reikalavimus kompiuterizuotai darbo vietai vardija darbo inspekcijos specialistas.

G. Šakinis pasakoja, kad „atviruose“ biuruose situaciją gelbėja ir darbuotojams daug patogumo suteikia ergonomiški interjero sprendimai. Vienas tokių – darbo stalai su pertvaromis.

„Stalo pertvaros – tai viena iš papildomų priemonių, kad darbuotojui būtų suteikta privačios erdvės. Jos taip pat padeda sureguliuoti iš kitos darbo vietos sklindantį garsą ar sustabdyti nepageidaujamos šviesos sklaidą“, – teigia šalies biurus tikrinantis darbo inspekcijos specialistas G. Šakinis.

Sveikatos specialistai pabrėžia, kad įrengiant biurą ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti ir į kėdes. Mat ilgas valandas sėdint ant nepatogios kėdės ilgainiui gali pasireikšti galvos, nugaros ir riešų skausmais.

„Stacionari kompiuterizuota vieta turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad darbuotojas galėtų laisvai prie jos prieiti, turėtų pakankamai erdvės judėti bei kūno padėčiai keisti“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Darius Karmazas.

Skundžiasi dėl temperatūros

(Nuotraukoje – Europos komisijos atstovybės Lietuvoje biuras, „Gaudrės“ apšvietimo sistema)

Daugiausiai darbuotojų skundų darbo inspekcijai pateikiama dėl netinkamos oro temperatūros biure. Pasak specialisto, skundai dėl darbui netinkamos temperatūros plaukia tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu. Nusiskundimai dėl temperatūros pažeidimų būdingi ir senos statybos, ir moderniuose pastatuose įrengtiems biurams. Senuose pastatuose įrengtų biurų darbuotojai dėl prastos kondicionavimo sistemos, G. Šakinio teigimu, vasarą kenčia net ir 30 laipsnių karštį.

„Naujos statybos pastatuose jau būna įdiegta normali kondicionavimo sistema. Tačiau naujų pastatų didžiausia problema ta, kad dažniausiai jie dabar būna iš stiklo, turi daug langų, kurių šiluminė varža žiemą maža, todėl reikia daugiau šildyti, o dėl taupumo dažnai į tai neatsižvelgiama ir biuro darbuotojams būna per šalta. Vasarą stiklų paviršių labai greitai prišildo saulė ir net nebepakanka kondicionierių pajėgumų orui atvėsinti. Tad su naujais biurais mažiau problemų nebūna“, – dažniausius darbuotojų nusiskundimus analizuoja G. Šakinis.

Švarus oras

Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai sako, kad, be optimalios oro temperatūros, ne mažiau svarbi ir patalpų oro kokybė.

„Tokie negalavimai, kaip galvos skausmas, alergijos paūmėjimas, astmos simptomai, kosulys, čiaudulys, akių sudirgimas ir daugelis kitų, gali būti siejami būtent su prasta patalpų oro kokybe“, – dėsto D. Karmazas (nuotraukoje dešinėje).

Dirbant „atviruose“ ofisuose dažna problema – „prikvėpuotas“ oras, kuris sukelia galvos svaigimą, silpnumą, kartais net pykinimą. Todėl, specialistų teigimu, privaloma užtikrinti, kad darbo vietose būtų įrengta kokybiška vėdinimo sistema.

Sveikatos specialistai rekomenduoja gyvenamąsias patalpas vėdinti maždaug kas keturias valandas, o darbo vietose vėdinimas turėtų būti intensyvesnis.

D. Karmazas pabrėžia, kad ypatingai po pastato renovacijos, kuomet buvo didinamas pastato sandarumas ir energinis efektyvumas, reikia įrengti gerą ventiliacijos sistemą. 

„Yra nustatyta atvejų, kai po renovacijos neįrengus papildomos vėdinimo sistemos patalpose kaupiasi per didelė drėgmė, įsiveisia pelėsis, kuris, kaip žinoma, neigiamai veikia sveikatą“, – sako D. Karmazas.

Natūrali šviesa – privaloma

(Nuotraukoje – advokatų kontoros RAIDLA LEJINS & NORCOUS biuras. Apšvietimo sistema – „Gaudrės“)

Saugant darbuotojų regėjimą darbo vietoje reikia ne tik tinkamame aukštyje ir teisingu kampu pakreipto kompiuterio ekrano, bet ir pakankamai šviesos.

„Darbo stalo paviršius turi būti apšviestas ne mažiau kaip 300 lx. Jeigu šviesos šaltinis yra pakankamai toli, tai ant stalo reikia papildomos lempos“, – apie higienos normos reikalavimus darbo vietos apšvietimui pasakoja Darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų sk. vyr. specialistas Gintaras Šakinis.

Biuruose dažniausiai naudojama šiltesnio spektro dienos šviesa. Tačiau šviesotechnikos specialisto Simo Rinkevičiaus nuomone, reikėtų naudoti šaltesnio spektro, stimuliuojančio organizmo biologinį laikrodį, šviesą. Staliniai šviestuvai rečiau naudojami profesionaliam darbo vietos apšvietimui.

„Jei turime pakankamai gerą (200-300 lx) bendrą apšvietą, tuomet papildomam darbo vietos apšvietimui galima naudoti stalinį šviestuvą. Naudoti vien stalinį šviestuvą nėra gerai nes sukuriami itin dideli kontrastai“, – sako specialistas.

Pasirenkant konkretų šviestuvą darbo vietai, pataria S. Rinkevičius, derėtų rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. LED šviestuvai dažnai yra ekonomiškesni nei dienos šviesos, tačiau kokybiški LED yra gerokai brangesni už dienos šviesos lempas. Todėl norintiems nebrangaus varianto, geriau rinktis dienos šviesos lempas.

Esant dirbtiniam apšvietimui reikalaujama, jog kabinete būtų ir natūralios šviesos. Arba šoniniai langai, arba stoglangiai. 

„Taupant erdvę dažnai darbdaviai įsigudrina darbo vietas įrengti ir tokiose patalpose, kur visiškai nėra natūralios šviesos, nors taip būti neturėtų“, – ne visai teisėtas biurų įrengimo subtilybes atskleidžia specialistas.

Tačiau G. Šakinis tuo pačiu pabrėžia, kad įrengiant darbo vietą, kurioje daug natūralios šviesos, reikėtų nepamiršti, kad privaloma pasirūpinti ir tuo, kaip apsaugoti darbuotoją nuo tiesioginių saulės spindulių ir tam parinkti kokybiškas apsaugos priemones – žaliuzes, roletus, romanetes ir kt.

Ir nors, pasak Darbo inspekcijos atstovo, kol kas Lietuvoje vyrauja bazinis, ekonominis darbo vietos įrengimas, kuomet stengiamasi tiesiog atitikti visus keliamus reikalavimus, pastebima tendencija, kad vis daugiau darbdavių siekia įrengti darbo vietą kuo geriau ir užtikrinti kiek įmanoma patogesnę aplinką darbuotojui. 

Bendrovės „Gaudrė“ projektas ir nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Rūtai
2018-04-06 10:27
vasarą šiaurinėje pusėje- tobula. Žiemą nepučia vėjas - tobula. Saulė nevargina - tobula
Rūta
2018-04-05 12:05
Laba diena,ar galima įrenginėti darbo kabinetus,dirbant 8 darbo val.šiaurinėje pastato pusėje?

Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-10-14 09:48
Pirmoji vieta skirta architektų biurui „DO Architects“, projekto autoriai: Gilma Teodora Gylytė, Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Algimantas Neniškis, Domantas Baltrūnas, Gediminas Aismontas. Nugalėtojams atiteko 12 tūkst. eurų premija.
nuotrauka
2019-10-07 09:55
Šeštadienį baigėsi tris dienas trukusi kasmetinė paroda „Baldai Interjeras Dizainas 2019“. Vienas iš svarbiausių parodos renginių – Dizaino apdovanojimai. Šiemet tarptautinė žiuri pirmąją vietą skyrė originalios formos ir kelių atspalvių stalui „Lauro lapas“, kurį sukūrė studijos „KiTAIP“ dizainerė ...
nuotrauka
2019-10-07 08:10
Apskritimas ar ovalas vizualiai aplygina aštrius kampus, suteikia patalpai minkštumo, harmonijos, kompozicijai išbaigtumo ir sujungia daiktus į bendrą erdvę. Praustuvų „Moon“ autorius sukūrė penkių produktų liniją. Tai ant plokštės tvirtinamų praustuvų iš lieto marmuro kolekcija.
nuotrauka
2019-10-04 15:06
Lietuvoje statomi butai su nuosavo namo privalumais diktuoja naują gyvenimo būdą, apjungdami miesto infrastruktūros patogumus ir privatumą. Kompanijos „Archplius“ dizaineriai, įrengdami demonstracinį butą kvartale „Nok Nok home“ Pilaitėje, sukūrė erdvius namus, išnaudodami šių butų ypatingo išplanav...
nuotrauka
2019-10-04 13:48
Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g. 1, Vilniuje) atidaryta buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos vystymo architektūrinio konkurso darbų ekspozicija. Iš viso sulaukta 12 projektinių pasiūlymų.
nuotrauka
2019-10-03 10:04
Spalio 3-ią prasideda kasmetinė paroda „Baldai Interjeras Dizainas“ parodų centre „Litexpo“ organizuojama jau 25-erius metus. Baldų srityje dirbančių specialistų teigimu, tai bene vienintelis renginys Baltijos šalyse, kur galima pamatyti ryškiausius, kokybiškiausius Lietuvos ir aplinkinių šalių gami...
nuotrauka
2019-09-24 13:26
Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko sukurtos Laisvės kalvos maketas. Dvi savaites čia stovėsiantį maketą kviečiami įvertinti visi vilniečiai. Taip pat startavo specialiai Laisvės kalvai sukurta interneto svetainėje, kurioje visi norintys gali rasti informaciją apie šį proje...
nuotrauka
2019-09-24 13:11
Per paskutinius šimtą metų sugebėjome sukontroliuoti didžiąją dalį virusinių ligų, padidinome gyvenimo komforto lygį, turime galimybę gyventi technologiškai pažangiuose namuose, bet visi šie patogumai sukūrė naujų problemų. Patogus ir pasyvus gyvenimo būdas sumažino fizinį aktyvumą, mažiau dėmesio s...
nuotrauka
2019-09-20 13:01
Iš Skandinavijos atsklidusi „hygge“ arba „geros savijautos“ filosofija pasaulyje vis dar triumfuoja kaip karšta naujiena. O štai mums, lietuviams, anot interjero dizainerės Jovitos Jankauskienės, „hygge“ idėjos buvo artimos dar tada, kai nežinojome, ką šis daniškas žodis reiškia. Specialistė patarė,...
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-12 10:17
„Visų pirma, viešosios erdvės yra vieta demokratijai“, – neabejoja vokiečių kraštovaizdžio architektė Lola Meyer. Šį kartą architektų biuro „Urbikon“ profesionalė į Lietuvą atvyko pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos studentais – veda dviejų savaičių kūrybines dirbtuves Vilniaus Gedimino technikos...
nuotrauka
2019-09-11 09:58
Įsigijus naują būstą ar jį renovuojant, iškyla klausimų, kiek kainuoja įsirengti būstą, kokie patys svarbiausi įrengimo etapai. Antradienio pavakarę vykusio renginio metu, šias ir kitas susijusias temas nagrinėjo interjero dizainerė, architektė Simona Vilutė. Seminaras „Interjero įrengimo kaina“ vyk...
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 12:17
Palangos koncertų salės fasadą puošiantis dainininko ir dainų tekstų autoriaus Stasio Povilaičio autografas oficialiai pripažintas didžiausiu parašu šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“.
nuotrauka
2019-08-21 14:05
Besirengdama Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkai bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ kviečia jaunimą kurti meninę savo ateities stoties viziją. Rugsėjo 6 dieną rengiamose moksleivių kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo ateities stotį“ gabūs jaunuoliai turės progą pademonstruoti meninius...
nuotrauka
2019-08-17 09:02
Artėjant šildymo sezonui, imame sukti galvą, kaip sutaupyti pinigų, neprarandant komfortiškų gyvenimo sąlygų. Pirmasis žingsnis – pradėti nuo savo įpročių ir namuose naudojamų technologijų. Vienos šių technologijų – vandens maišytuvai ir dušas, tai yra priemonės, kurias naudojame kiekvieną dieną ir ...
nuotrauka
2019-08-12 13:48
Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse – tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo Ole Gustavsen, pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą. Jo viršuje rikiuojasi geriausios idėjos: kol kas pirmauja Ispa...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-08 11:27
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus, susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pa...
nuotrauka
2019-07-31 15:01
Vyriausybė įpareigojo Turto banką parengti koncepciją, kaip panaudoti buvusio Lukiškių kalėjimo-tardymo izoliatoriaus pastatus ir teritoriją. Šie pasiūlymai Vyriausybei turėtų būti pateikti iki kitų metų vasario 28 d.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...