2020 gegužės 26 d. antradienis, 3:22
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sodininkai jaučiasi apgauti valstybės – moka mokesčius, o infrastruktūrą turi tvarkyti savo lėšomis  6

Marijus VEČERSKIS      2015-06-19 11:37
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Jie pasigenda konkretumo ir mano, kad patarimai kai kuriais atvejais prasilenkia su logika bei yra paremti iliuzijomis, siekiant nusimesti atsakomybę nuo savo pečių.
nuotrauka
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Asociatyvi portalo nuotr.


Pasiūlymai gražūs, bet realybė kitokia

Nors sodininkų bendrijos įeina į savivaldybių teritorijas, jų gyventojai už savo lėšas perka iš valstybės žvyrą ir remontuoja bei prižiūri jos kelius, bet dėl to jie netampa sutvarkytų kelių savininkais. Gi valdžios atstovai tvirtina, kad trūksta ir pačių sodininkų iniciatyvų. Tuo labiau, kad lėšas už atliktus darbus galima atgauti.

„Pasiūlymai dėl sodininkų bendrijų infrastruktūros yra su daugybe abstrakcijų ir neaiškia informacija. Skamba gražiai, tačiau realybė truputį skiriasi“, – portalui www.statybunaujienos.lt sakė sodininkų bendrijos „Bartonys“, esančios Jonavos rajone, sodininkas Mindaugas Uoka.

Žemės nuomos sutartys neegzistuoja?

Pasak jo, tvirtinimas, kad sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui, t. y. savivaldybei, prasilenkia su realybe, nes tik mažuma sodų bendrijų yra sudarę nuomos sutartis su valstybe.

„Labai būtų gražu pateikti konkrečių kompensavimo pavyzdžių, o ne kurti bereikalingas iliuzijas. Šiuo metu tik 5 proc. sodininkų bendrijų turi sudarytas bendros žemės nuomos sutartis su valstybe. Taip skelbiama www.kaunosodai.lt svetainėje. Ką tuomet daryti likusiems 95 proc. bendrijų? Sudarinėti sutartis dėl žemės nuomos? Sodininkai atsikando „žemės nuomos“, kuri buvo privaloma ilgą laiką ir panaikinta labai neseniai. Iš žmonių kišenės buvo „išpompuoti“ milijonai. Kur jie dingo, gal buvo skirti sodų bendrijų nuomojamų žemių tvarkymui?“ – klausia M. Uoka.

Todėl jis kategoriškai nesutinka, kad sodininkų bendrija yra žemės nuomotojas. „Būtų labai malonu pamatyti sutartį tarp nuomotojo ir nuomininko. Nes tokios apskritai nėra. Tėra tik pareiga susimokėti pinigus už žemę. O gal kur nors yra aprašyta sodų bendrijos – kaip nuomotojo – ir valstybės – kaip nuomininko – pareigos, įsipareigojimai, atliekamų darbų derinimo, kompensavimo mechanizmas? Nėra. Šiais laikais apskritai nėra jokios prasmės sodininkų bendrijai nuomotis žemę, nes reikia mokėti mokesčius, o naudos iš to nėra jokios. Gal sodininkai tuose nuomojamuose viešuose plotuose augina bulves, agurkus? Ne“, – teigė sodininkas.

Savivaldybės pinigais nesišvaisto

Beje, pasak sodininkų bendrijos „Bartonys“ atstovo, kalbant apie galimybę už atliktus darbus gauti kompensaciją, reikėtų pasiremti skaičiais, faktais o ne teoriniais svarstymais. Nes savivaldybės, net ir skiriančios lėšų sodininkų bendrijoms, finansuoja labai kukliai.

„Keli faktai – Alytaus savivaldybė tėra numačiusi 7000 eurų sodininkų bendrijų rėmimui, o bendrijų ten yra dešimtys. Tad apie kokią kompensaciją galima šnekėti? Pagaliau Jonavos rajono savivaldybė apskritai nenumačiusi skirti lėšų sodininkams. Manau, ir kitose savivaldybėse panaši situacija. Net jei kažkiek lėšų ir yra numatyta, oficialiai tai neskelbiama. Todėl nesuprantama, kokiais kriterijais remiantis jos dalinamos. Apskritai, procesai yra tokie, kad laikas persvarstyti visų sodininkų bendrijų ateitį ir likimą“, – sakė M. Uoka.

Prašo rasti aiškų atsakymą, kas atsakingas už žemę

Sodininkų bendrijos atstovas siūlo apsvarstyti ir pagaliau išsiaiškinti, kas atsakingas už žemę, teritoriją, kuri nėra privati ir patenka į sodininkų bendrijos teritoriją. Anot jo, privalu pradėti viešai diskutuoti, kodėl kaimo, miesto rekreacinėmis valstybės žemėmis rūpinasi savivaldybės, o sodininkų bendrijose esančia valstybine žeme priversti rūpintis patys sodininkai, nors valdžios nustatyti mokesčiai – tiek sodininkų bendrijų gyventojams, tiek miestiečiams – yra vienodi.

„Be to, sodininkai papildomai moka sodininkų bendrijos susirinkime nustatytus mokesčius bendrijos veiklai vykdyti. Todėl aktualesnis klausimas būtų – kas atsakingas už valstybinės žemės tvarkymą sodininkų bendrijos teritorijoje, kuri yra valstybės nuosavybė? Yra absurdiška, kai teritorijos administraciją, tiesiogiai iš savo piniginės yra priversti išlaikyti žmonės, toje teritorijoje turintys nekilnojamojo turto. Ir nepriklauso nuo to, ar jie yra sodų bendrijos nariai, ar ne, naudojasi sodininkų bendrijos vandentiekiu, keliais ar kitais objektais. Savivaldybės – neoficialiai, o kai kada ir oficialiai – prasitaria, kad sodininkų bendrijos teritorijos reikalai yra ne jos rūpestis“, – piktinosi M. Uoka.

Sodininkų bendrijos – neefektyvios institucijos

Pati sodininkų bendrija kaip institucija, M. Uokos manymu, yra pakankamai neefektyvi, kelianti daugiau rūpesčių ir neaiškumų nei sugebanti spręsti.

„Vis bandoma ir bandoma keisti įstatymus, pritaikyti seniai atgyvenusią instituciją šių dienų realijai. O sodininkų organizacijų vadovai, kurie vadovauja jau ne viena dešimtmetį, tik neseniai „pastebėjo“ absurdus dėl kelių, dėl beprasmiškos valdiškos žemės nuomos, privedę prie sodininkų abejingumo ir susiskaldymo, pradeda deklaruoti apie sodininkų susivienijimą. Pirmiausia reikalingi dideli pokyčiai „apačioje“ – sodininkų organizacijose, tada galime tikėtis ir kitų pokyčių. Šiuo metu, sodininkai, kurių deklaruojama, kad yra apie 250 000 tūkstančių, tėra pasyvi minia, stebinti ir vykdanti tai, kas liepiama“, – stebėjosi M. Uoka. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Sodininkas
2018-06-28 07:22
Visur ta pati situacija. Kodel miesto teritorijoje uz keliu remonta gyventojai nemoka, o sodu bendrijose tai yra paciu sodininku rupestis. Zinoma nesiulau visiems apmokestinti remonto, tiesiog nesuprantu kodel taip yra. Soduose dabar nemazai zmoniu nuolat gyvena, ne tik laisvalaiki leidzia. Ir tai nera kazkokie stambus ukininkai, turintys technikos privaziavimui pagerinti. Tinkamiausi turimi padargai butu nebent kultivatoriai https://www.tgp.lt/kultivatoriai/ (zinoma cia sarkazmas)
Midnaugas U
2015-06-22 16:52
Dekojui v. Grumbinui uz atskyma, jo laisko neskelbiu (toks ispudis, kad zmogus nemato cia laiko gaistis diskutuojant, tai suprantama visiems iskyrus man ir aplamai ka cia diskutuoti su kazkokiu sodininkeliu...,) skelbiu viesai savo atsakyma ir tikiuosi sis zmogus ras laiko padiskutuoti gyvai o vaizdo irasa paskelbus viesai, daugeliui sodininku gal tikrai paaisketu, kai pgi atgauti lesas is padarytus darbus... Sveiki, Gaila, kad dėstydamas "sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui. Tai reglamentuoja teisės aktai." nematote jokios problemos kaip tai įgyvendinti realiai ir neverta gaištis diskutuojant viešai. Ir vis dėl to, aš manau kad vertėtu viešai padiskutuoti, nes tokai informacija ir žinios praverstu daugeliui sodininkų. Nes man panašu, kaip ir Jūsų organizacijos Kauno "Sodai" vadovas Šeštakauskas nusišnekėjo ir melavo viešai dėstydamas apie administratorius pasinaikinusiosm sodų bendrijoms (pvz. Sodų gyventojai nenori tapti miestiečiais), taip ir Jūs dabar viešai skleidžiate melą. Pasiūlymas viešai padiskutuoti vis dar galioja ir jei sugebėsite paremti savo teiginius faktais, nuorodomis į įstatymus (bent jau deklaruojate, kad juos išmanote, norėtusi realiai tuo įsitikinti) -ką gi, teliks man atsiprašyti Jūsų ir pakeisti savo poziciją. Su pagarba, Mindaugas Uoka
ko ten einat
2015-06-19 16:25
tai ko grustis i tuos sodus, statykites kurkaime namuka ir sventa
Midnaugas U
2015-06-19 15:31
As parasiau gerb. V. Grumbinui, siulydamas gyvai padiskutuoti internetu, pasianudojant "skype", viska irasyti ir vaizdo irasa paskelbti viesai. Nemegstu, kai tokie sodininku veikejai, seimo nario patarejei skelbia tokias klaidinancias zinias. Informuosiu atskirai, ar sis zmogus sutiks padiskutuoti gyvai ar ne.
Gitana
2015-06-19 12:37
sb - kaip pats tvarinys - keistas ir nesuprantamas. Skelbia demokratijos ir bendradarbiavimo principus, o is tiesu - tai prievarta paremta organizacija. Kaip is zaidimo "pirk drambli" - istatymu nebutina laikytis, nes teismai palaiko ta darini, o pinigus mokek. O dauguma , - taip . pasyvi mase, kuriems viskas vienodai, kol neatsiranda "kox" pirmininkiukstis, sugalvojes isgrezt pinigeliu ir patenkint savo vadovavimo ambicijas.
Mindaugas U
2015-06-19 12:29
reiktu pamineti, kad zmogus kuris aiskina apie tokias galimybes, sneka apie sodininku zemes nuomavimasi yra V. Grumbinas: Kauno "Sodai" valdybos narys ir R. Zilinsko patarejes. Tad klausiams: kai toks zmogus delioja viesai savo postringavimus, ar jis suvokia realybe? Ka jis gali patarineti seimo nariui, kokia jo ten veikla sodininku organizacijoje? Kai zmones postringauja (nepateikdami jokiu faktu, nuorodu i istatyma) apie kazkokias galimybes atgauti pinigus is valstybes uz padarytus darbus, paskaoja apie zemes nuomavimasi -gal nereiktu stebetis, kad kai tokie zmones uzsiema spresti sodininku problemas.. rezultato gero nelauk.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-20 10:23
Vakar, gegužės 19 d., baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 09:08
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą, patvirtino, kad vartotojui mokėjimai už suvartotą karštą vandenį apskaičiuoti teisingai.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-13 10:12
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kilusį vartojimo ginčą, pasisakė, kad bendrovė pagrįstai vartotojo suvartotą karšto vandens kiekį bute apskaičiavo taikydama karšto vandens suvartojimo normatyvus.
nuotrauka
2020-05-12 12:44
Radiacinės saugos centras, atlikęs radono aktyvumo koncentracijos individualiųjų gyvenamųjų pastatų patalpų ore tyrimus, nustatė atvejus, kai radono aktyvumo koncentracija viršijo atskaitos lygį, nustatytą Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.
nuotrauka
2020-05-12 09:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs bylą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Administracijos) išduoto leidimo trečiajam suinteresuotam byloje asmeniui įrengti išorinę reklamą ant gyvenamojo daugiabučio namo fasado teisėtumo ir pagrįstumo, konstatavo, kad ...
nuotrauka
2020-05-11 15:11
Nuo šiandien, gegužės 11-osios, individualių gyvenamųjų namų savininkai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą į 5 klasės biokuro katilus ir šilumos siurblius.
nuotrauka
2020-05-11 08:06
Marijampolės savivaldybės administracija praneša, kad kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, informuodami, kad įvairios privačios firmos primygtinai siūlo savo paslaugas parengti įvairių dokumentų paketus. Firmų atstovai motyvuoja tuo, kad tokių dokumentų reikalauja savivaldybės a...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-07 09:36
Dar beveik 500 – toks skaičius naujų požeminių, pusiau požeminių ir antžeminių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių bus įrengtas Vilniuje iki 2022 metų pabaigos. Tai jau antrasis jų įrengimo etapas: nuo 2018 m. iki šiol įrengta jau apie 800. Pirmiausiai aikštelės atsirado tankiausiai ...
nuotrauka
2020-05-07 09:26
Skatindama daugiabučių modernizaciją, Vilniaus savivaldybė patvirtino finansavimą daugiabučių administratoriams, organizuojantiems namų atnaujinimą. Toks Tarybos sprendimas taps papildoma parama, gaivinant sektorius, nukentėjusius nuo karantino apribojimų.
nuotrauka
2020-05-06 14:03
Dėl Lietuvoje paskelbto karantino lietuviai namuose praleidžia daugiau laiko nei įprasta. Per pastaruosius du mėnesius jie tapo ne tik laisvalaikio, bet ir darbo vieta tiek šeimoms, tiek vieniems gyvenantiems asmenims.
nuotrauka
2020-04-30 09:32
Etiketo specialistas Arminas Lydeka įsitikinęs, kad koronavirusas negrįžtamai pakoreguos daugybę protokolo taisyklių, viena pagrindinių – sveikinimąsi.
nuotrauka
2020-04-29 08:53
Aplinkos ministerija, siekdama mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus ir COVID-19 pandemijos ekonominius padarinius, sudarys lankstesnes sąlygas gyventojams įsigyti saulės elektrines.
nuotrauka
2020-04-29 08:03
Paskutinį balandžio mėnesio trečiadienį visoje Europoje minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...