2020 rugpjūčio 4 d. antradienis, 2:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sodininkai jaučiasi apgauti valstybės – moka mokesčius, o infrastruktūrą turi tvarkyti savo lėšomis  6

Marijus VEČERSKIS      2015-06-19 11:37
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Jie pasigenda konkretumo ir mano, kad patarimai kai kuriais atvejais prasilenkia su logika bei yra paremti iliuzijomis, siekiant nusimesti atsakomybę nuo savo pečių.
nuotrauka
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Asociatyvi portalo nuotr.


Pasiūlymai gražūs, bet realybė kitokia

Nors sodininkų bendrijos įeina į savivaldybių teritorijas, jų gyventojai už savo lėšas perka iš valstybės žvyrą ir remontuoja bei prižiūri jos kelius, bet dėl to jie netampa sutvarkytų kelių savininkais. Gi valdžios atstovai tvirtina, kad trūksta ir pačių sodininkų iniciatyvų. Tuo labiau, kad lėšas už atliktus darbus galima atgauti.

„Pasiūlymai dėl sodininkų bendrijų infrastruktūros yra su daugybe abstrakcijų ir neaiškia informacija. Skamba gražiai, tačiau realybė truputį skiriasi“, – portalui www.statybunaujienos.lt sakė sodininkų bendrijos „Bartonys“, esančios Jonavos rajone, sodininkas Mindaugas Uoka.

Žemės nuomos sutartys neegzistuoja?

Pasak jo, tvirtinimas, kad sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui, t. y. savivaldybei, prasilenkia su realybe, nes tik mažuma sodų bendrijų yra sudarę nuomos sutartis su valstybe.

„Labai būtų gražu pateikti konkrečių kompensavimo pavyzdžių, o ne kurti bereikalingas iliuzijas. Šiuo metu tik 5 proc. sodininkų bendrijų turi sudarytas bendros žemės nuomos sutartis su valstybe. Taip skelbiama www.kaunosodai.lt svetainėje. Ką tuomet daryti likusiems 95 proc. bendrijų? Sudarinėti sutartis dėl žemės nuomos? Sodininkai atsikando „žemės nuomos“, kuri buvo privaloma ilgą laiką ir panaikinta labai neseniai. Iš žmonių kišenės buvo „išpompuoti“ milijonai. Kur jie dingo, gal buvo skirti sodų bendrijų nuomojamų žemių tvarkymui?“ – klausia M. Uoka.

Todėl jis kategoriškai nesutinka, kad sodininkų bendrija yra žemės nuomotojas. „Būtų labai malonu pamatyti sutartį tarp nuomotojo ir nuomininko. Nes tokios apskritai nėra. Tėra tik pareiga susimokėti pinigus už žemę. O gal kur nors yra aprašyta sodų bendrijos – kaip nuomotojo – ir valstybės – kaip nuomininko – pareigos, įsipareigojimai, atliekamų darbų derinimo, kompensavimo mechanizmas? Nėra. Šiais laikais apskritai nėra jokios prasmės sodininkų bendrijai nuomotis žemę, nes reikia mokėti mokesčius, o naudos iš to nėra jokios. Gal sodininkai tuose nuomojamuose viešuose plotuose augina bulves, agurkus? Ne“, – teigė sodininkas.

Savivaldybės pinigais nesišvaisto

Beje, pasak sodininkų bendrijos „Bartonys“ atstovo, kalbant apie galimybę už atliktus darbus gauti kompensaciją, reikėtų pasiremti skaičiais, faktais o ne teoriniais svarstymais. Nes savivaldybės, net ir skiriančios lėšų sodininkų bendrijoms, finansuoja labai kukliai.

„Keli faktai – Alytaus savivaldybė tėra numačiusi 7000 eurų sodininkų bendrijų rėmimui, o bendrijų ten yra dešimtys. Tad apie kokią kompensaciją galima šnekėti? Pagaliau Jonavos rajono savivaldybė apskritai nenumačiusi skirti lėšų sodininkams. Manau, ir kitose savivaldybėse panaši situacija. Net jei kažkiek lėšų ir yra numatyta, oficialiai tai neskelbiama. Todėl nesuprantama, kokiais kriterijais remiantis jos dalinamos. Apskritai, procesai yra tokie, kad laikas persvarstyti visų sodininkų bendrijų ateitį ir likimą“, – sakė M. Uoka.

Prašo rasti aiškų atsakymą, kas atsakingas už žemę

Sodininkų bendrijos atstovas siūlo apsvarstyti ir pagaliau išsiaiškinti, kas atsakingas už žemę, teritoriją, kuri nėra privati ir patenka į sodininkų bendrijos teritoriją. Anot jo, privalu pradėti viešai diskutuoti, kodėl kaimo, miesto rekreacinėmis valstybės žemėmis rūpinasi savivaldybės, o sodininkų bendrijose esančia valstybine žeme priversti rūpintis patys sodininkai, nors valdžios nustatyti mokesčiai – tiek sodininkų bendrijų gyventojams, tiek miestiečiams – yra vienodi.

„Be to, sodininkai papildomai moka sodininkų bendrijos susirinkime nustatytus mokesčius bendrijos veiklai vykdyti. Todėl aktualesnis klausimas būtų – kas atsakingas už valstybinės žemės tvarkymą sodininkų bendrijos teritorijoje, kuri yra valstybės nuosavybė? Yra absurdiška, kai teritorijos administraciją, tiesiogiai iš savo piniginės yra priversti išlaikyti žmonės, toje teritorijoje turintys nekilnojamojo turto. Ir nepriklauso nuo to, ar jie yra sodų bendrijos nariai, ar ne, naudojasi sodininkų bendrijos vandentiekiu, keliais ar kitais objektais. Savivaldybės – neoficialiai, o kai kada ir oficialiai – prasitaria, kad sodininkų bendrijos teritorijos reikalai yra ne jos rūpestis“, – piktinosi M. Uoka.

Sodininkų bendrijos – neefektyvios institucijos

Pati sodininkų bendrija kaip institucija, M. Uokos manymu, yra pakankamai neefektyvi, kelianti daugiau rūpesčių ir neaiškumų nei sugebanti spręsti.

„Vis bandoma ir bandoma keisti įstatymus, pritaikyti seniai atgyvenusią instituciją šių dienų realijai. O sodininkų organizacijų vadovai, kurie vadovauja jau ne viena dešimtmetį, tik neseniai „pastebėjo“ absurdus dėl kelių, dėl beprasmiškos valdiškos žemės nuomos, privedę prie sodininkų abejingumo ir susiskaldymo, pradeda deklaruoti apie sodininkų susivienijimą. Pirmiausia reikalingi dideli pokyčiai „apačioje“ – sodininkų organizacijose, tada galime tikėtis ir kitų pokyčių. Šiuo metu, sodininkai, kurių deklaruojama, kad yra apie 250 000 tūkstančių, tėra pasyvi minia, stebinti ir vykdanti tai, kas liepiama“, – stebėjosi M. Uoka. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Sodininkas
2018-06-28 07:22
Visur ta pati situacija. Kodel miesto teritorijoje uz keliu remonta gyventojai nemoka, o sodu bendrijose tai yra paciu sodininku rupestis. Zinoma nesiulau visiems apmokestinti remonto, tiesiog nesuprantu kodel taip yra. Soduose dabar nemazai zmoniu nuolat gyvena, ne tik laisvalaiki leidzia. Ir tai nera kazkokie stambus ukininkai, turintys technikos privaziavimui pagerinti. Tinkamiausi turimi padargai butu nebent kultivatoriai https://www.tgp.lt/kultivatoriai/ (zinoma cia sarkazmas)
Midnaugas U
2015-06-22 16:52
Dekojui v. Grumbinui uz atskyma, jo laisko neskelbiu (toks ispudis, kad zmogus nemato cia laiko gaistis diskutuojant, tai suprantama visiems iskyrus man ir aplamai ka cia diskutuoti su kazkokiu sodininkeliu...,) skelbiu viesai savo atsakyma ir tikiuosi sis zmogus ras laiko padiskutuoti gyvai o vaizdo irasa paskelbus viesai, daugeliui sodininku gal tikrai paaisketu, kai pgi atgauti lesas is padarytus darbus... Sveiki, Gaila, kad dėstydamas "sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui. Tai reglamentuoja teisės aktai." nematote jokios problemos kaip tai įgyvendinti realiai ir neverta gaištis diskutuojant viešai. Ir vis dėl to, aš manau kad vertėtu viešai padiskutuoti, nes tokai informacija ir žinios praverstu daugeliui sodininkų. Nes man panašu, kaip ir Jūsų organizacijos Kauno "Sodai" vadovas Šeštakauskas nusišnekėjo ir melavo viešai dėstydamas apie administratorius pasinaikinusiosm sodų bendrijoms (pvz. Sodų gyventojai nenori tapti miestiečiais), taip ir Jūs dabar viešai skleidžiate melą. Pasiūlymas viešai padiskutuoti vis dar galioja ir jei sugebėsite paremti savo teiginius faktais, nuorodomis į įstatymus (bent jau deklaruojate, kad juos išmanote, norėtusi realiai tuo įsitikinti) -ką gi, teliks man atsiprašyti Jūsų ir pakeisti savo poziciją. Su pagarba, Mindaugas Uoka
ko ten einat
2015-06-19 16:25
tai ko grustis i tuos sodus, statykites kurkaime namuka ir sventa
Midnaugas U
2015-06-19 15:31
As parasiau gerb. V. Grumbinui, siulydamas gyvai padiskutuoti internetu, pasianudojant "skype", viska irasyti ir vaizdo irasa paskelbti viesai. Nemegstu, kai tokie sodininku veikejai, seimo nario patarejei skelbia tokias klaidinancias zinias. Informuosiu atskirai, ar sis zmogus sutiks padiskutuoti gyvai ar ne.
Gitana
2015-06-19 12:37
sb - kaip pats tvarinys - keistas ir nesuprantamas. Skelbia demokratijos ir bendradarbiavimo principus, o is tiesu - tai prievarta paremta organizacija. Kaip is zaidimo "pirk drambli" - istatymu nebutina laikytis, nes teismai palaiko ta darini, o pinigus mokek. O dauguma , - taip . pasyvi mase, kuriems viskas vienodai, kol neatsiranda "kox" pirmininkiukstis, sugalvojes isgrezt pinigeliu ir patenkint savo vadovavimo ambicijas.
Mindaugas U
2015-06-19 12:29
reiktu pamineti, kad zmogus kuris aiskina apie tokias galimybes, sneka apie sodininku zemes nuomavimasi yra V. Grumbinas: Kauno "Sodai" valdybos narys ir R. Zilinsko patarejes. Tad klausiams: kai toks zmogus delioja viesai savo postringavimus, ar jis suvokia realybe? Ka jis gali patarineti seimo nariui, kokia jo ten veikla sodininku organizacijoje? Kai zmones postringauja (nepateikdami jokiu faktu, nuorodu i istatyma) apie kazkokias galimybes atgauti pinigus is valstybes uz padarytus darbus, paskaoja apie zemes nuomavimasi -gal nereiktu stebetis, kad kai tokie zmones uzsiema spresti sodininku problemas.. rezultato gero nelauk.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-08-03 15:48
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), reaguodama į gyventojų užklausas dėl suskystintų naftos dujų (SND) balionų šalinimo 3-jų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose, pakartotinai kreipėsi į savivaldybes su prašymu iki rugpjūčio 14 d. peržiūrėti ir patikrinti pateiktus daugiabučių namų...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-07-31 13:17
Iki rugsėjo galo nelegalių metalinių garažų savininkai Vilniuje yra raginami geruoju atlaisvinti kelis dešimtmečius metaliniais garažais užstatytą valstybinę žemę. Pašalinus garažus, praneša sostinės savivaldybė, atsilaisvinusi teritorija bus panaudota plėtojant patogesnę infrastruktūrą vilniečiams:...
nuotrauka
2020-07-30 14:30
Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realybe. Dar daugiau. Kaip sako Nerijus Paklonskas, įmonės EST LT rinkodaros vadovas, sureguliavus gaminamos ir suv...
nuotrauka
2020-07-29 11:18
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Šiaulių energija“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui pagrįstai skaičiuojami mokėjimai už šilumos kiekį karšto vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai), su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį bei už ...
nuotrauka
2020-07-28 11:36
Prasidėjo dujų balionų, naudojamų maistui gaminti daugiabučiuose namuose, keitimo elektra arba gamtinėmis dujomis programos įgyvendinimas. Šis dujų balionų keitimas trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose bus finansuojamas valstybės. Parama vienam butui sieks iki 600 eurų, iš viso tam šiemet ...
nuotrauka
2020-07-23 10:10
Mažos detalės gali sukurti didelius pokyčius. Šimtą žaliųjų salelių – poilsio skverų daugiabučių kiemuose – suplanavusi Vilniaus miesto savivaldybė tikisi, kad jie taps bendruomenių gyvenimo centru, o kartu ir impulsu, įkvėpsiančiu visas 20 sostinės seniūnijų tolesniems kokybiniams gyvenamosios apli...
nuotrauka
2020-07-20 10:16
Sostinės gyventojų apklausa atskleidė, jog vilniečiams svarbiausios gyvenamojo rajono savybės yra patogus susisiekimas, saugumas, švari aplinka, žaliosios zonos, paslaugų pasiūla bei automobilių parkavimo galimybės. Apklausos rezultatai taip pat rodo gyventojus manant, jog nemažą dalį jų poreikių Vi...
nuotrauka
2020-07-15 15:29
Į Vilniaus miesto ir apskrities kiemus atvyks „Švaros ambasadoriai“. Šis „Atliekų kultūros“ ir Vilniaus savivaldybės projektas skirtas išsiaiškinti, kokios priežastys lemia gyventojų rūšiavimo pasirinkimą ir kokie klausimai iškyla atliekų tvarkymo tema.
nuotrauka
2020-07-13 16:27
Netinkamas garažo išplanavimas ir apšvietimas gali lemti ne tik mažėjantį darbo produktyvumą, bet ir didėjantį nelaimingų atsitikimų skaičių. Interjero dizaineriai ir apšvietimo ekspertai išskyrė pagrindines daromas klaidas projektuojant garažo zoną ir patarė, į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint ti...
nuotrauka
2020-07-13 13:44
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos pareigūnai įvertino karšto vandens tiekimo daugiabučiams parinkimo būdus ir su tuo susijusią karšto vandens kainodarą. Nustatyta, kad teisinio reglamentavimo spragos apsunkina gyventojų pasirinkimą.
nuotrauka
2020-07-09 11:20
Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elekt...
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-07 09:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), konstatavo, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti įmonę nereikalauti iš jo apmokėti sąskaitą už atliktus darbus yra nepagrįstas.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-06-19 09:55
Istorinis Vilniaus senamiesčio Paupio rajonas atveria vis daugiau viešųjų erdvių. Miestiečių ir sostinės svečių atgimusiame rajone laukia nauja centrinė aikštė, kurioje įrengtas ir dinaminis fontanas.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...