2020 spalio 20 d. antradienis, 0:35
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sodininkai jaučiasi apgauti valstybės – moka mokesčius, o infrastruktūrą turi tvarkyti savo lėšomis  6

Marijus VEČERSKIS      2015-06-19 11:37
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Jie pasigenda konkretumo ir mano, kad patarimai kai kuriais atvejais prasilenkia su logika bei yra paremti iliuzijomis, siekiant nusimesti atsakomybę nuo savo pečių.
nuotrauka
Valdžios atstovų siūlymai, kaip reikėtų spręsti problemas, gerinant sodininkų bendrijų infrastruktūrą, gerokai nustebino ir papiktino pačius sodų gyventojus. Asociatyvi portalo nuotr.


Pasiūlymai gražūs, bet realybė kitokia

Nors sodininkų bendrijos įeina į savivaldybių teritorijas, jų gyventojai už savo lėšas perka iš valstybės žvyrą ir remontuoja bei prižiūri jos kelius, bet dėl to jie netampa sutvarkytų kelių savininkais. Gi valdžios atstovai tvirtina, kad trūksta ir pačių sodininkų iniciatyvų. Tuo labiau, kad lėšas už atliktus darbus galima atgauti.

„Pasiūlymai dėl sodininkų bendrijų infrastruktūros yra su daugybe abstrakcijų ir neaiškia informacija. Skamba gražiai, tačiau realybė truputį skiriasi“, – portalui www.statybunaujienos.lt sakė sodininkų bendrijos „Bartonys“, esančios Jonavos rajone, sodininkas Mindaugas Uoka.

Žemės nuomos sutartys neegzistuoja?

Pasak jo, tvirtinimas, kad sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui, t. y. savivaldybei, prasilenkia su realybe, nes tik mažuma sodų bendrijų yra sudarę nuomos sutartis su valstybe.

„Labai būtų gražu pateikti konkrečių kompensavimo pavyzdžių, o ne kurti bereikalingas iliuzijas. Šiuo metu tik 5 proc. sodininkų bendrijų turi sudarytas bendros žemės nuomos sutartis su valstybe. Taip skelbiama www.kaunosodai.lt svetainėje. Ką tuomet daryti likusiems 95 proc. bendrijų? Sudarinėti sutartis dėl žemės nuomos? Sodininkai atsikando „žemės nuomos“, kuri buvo privaloma ilgą laiką ir panaikinta labai neseniai. Iš žmonių kišenės buvo „išpompuoti“ milijonai. Kur jie dingo, gal buvo skirti sodų bendrijų nuomojamų žemių tvarkymui?“ – klausia M. Uoka.

Todėl jis kategoriškai nesutinka, kad sodininkų bendrija yra žemės nuomotojas. „Būtų labai malonu pamatyti sutartį tarp nuomotojo ir nuomininko. Nes tokios apskritai nėra. Tėra tik pareiga susimokėti pinigus už žemę. O gal kur nors yra aprašyta sodų bendrijos – kaip nuomotojo – ir valstybės – kaip nuomininko – pareigos, įsipareigojimai, atliekamų darbų derinimo, kompensavimo mechanizmas? Nėra. Šiais laikais apskritai nėra jokios prasmės sodininkų bendrijai nuomotis žemę, nes reikia mokėti mokesčius, o naudos iš to nėra jokios. Gal sodininkai tuose nuomojamuose viešuose plotuose augina bulves, agurkus? Ne“, – teigė sodininkas.

Savivaldybės pinigais nesišvaisto

Beje, pasak sodininkų bendrijos „Bartonys“ atstovo, kalbant apie galimybę už atliktus darbus gauti kompensaciją, reikėtų pasiremti skaičiais, faktais o ne teoriniais svarstymais. Nes savivaldybės, net ir skiriančios lėšų sodininkų bendrijoms, finansuoja labai kukliai.

„Keli faktai – Alytaus savivaldybė tėra numačiusi 7000 eurų sodininkų bendrijų rėmimui, o bendrijų ten yra dešimtys. Tad apie kokią kompensaciją galima šnekėti? Pagaliau Jonavos rajono savivaldybė apskritai nenumačiusi skirti lėšų sodininkams. Manau, ir kitose savivaldybėse panaši situacija. Net jei kažkiek lėšų ir yra numatyta, oficialiai tai neskelbiama. Todėl nesuprantama, kokiais kriterijais remiantis jos dalinamos. Apskritai, procesai yra tokie, kad laikas persvarstyti visų sodininkų bendrijų ateitį ir likimą“, – sakė M. Uoka.

Prašo rasti aiškų atsakymą, kas atsakingas už žemę

Sodininkų bendrijos atstovas siūlo apsvarstyti ir pagaliau išsiaiškinti, kas atsakingas už žemę, teritoriją, kuri nėra privati ir patenka į sodininkų bendrijos teritoriją. Anot jo, privalu pradėti viešai diskutuoti, kodėl kaimo, miesto rekreacinėmis valstybės žemėmis rūpinasi savivaldybės, o sodininkų bendrijose esančia valstybine žeme priversti rūpintis patys sodininkai, nors valdžios nustatyti mokesčiai – tiek sodininkų bendrijų gyventojams, tiek miestiečiams – yra vienodi.

„Be to, sodininkai papildomai moka sodininkų bendrijos susirinkime nustatytus mokesčius bendrijos veiklai vykdyti. Todėl aktualesnis klausimas būtų – kas atsakingas už valstybinės žemės tvarkymą sodininkų bendrijos teritorijoje, kuri yra valstybės nuosavybė? Yra absurdiška, kai teritorijos administraciją, tiesiogiai iš savo piniginės yra priversti išlaikyti žmonės, toje teritorijoje turintys nekilnojamojo turto. Ir nepriklauso nuo to, ar jie yra sodų bendrijos nariai, ar ne, naudojasi sodininkų bendrijos vandentiekiu, keliais ar kitais objektais. Savivaldybės – neoficialiai, o kai kada ir oficialiai – prasitaria, kad sodininkų bendrijos teritorijos reikalai yra ne jos rūpestis“, – piktinosi M. Uoka.

Sodininkų bendrijos – neefektyvios institucijos

Pati sodininkų bendrija kaip institucija, M. Uokos manymu, yra pakankamai neefektyvi, kelianti daugiau rūpesčių ir neaiškumų nei sugebanti spręsti.

„Vis bandoma ir bandoma keisti įstatymus, pritaikyti seniai atgyvenusią instituciją šių dienų realijai. O sodininkų organizacijų vadovai, kurie vadovauja jau ne viena dešimtmetį, tik neseniai „pastebėjo“ absurdus dėl kelių, dėl beprasmiškos valdiškos žemės nuomos, privedę prie sodininkų abejingumo ir susiskaldymo, pradeda deklaruoti apie sodininkų susivienijimą. Pirmiausia reikalingi dideli pokyčiai „apačioje“ – sodininkų organizacijose, tada galime tikėtis ir kitų pokyčių. Šiuo metu, sodininkai, kurių deklaruojama, kad yra apie 250 000 tūkstančių, tėra pasyvi minia, stebinti ir vykdanti tai, kas liepiama“, – stebėjosi M. Uoka. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Sodininkas
2018-06-28 07:22
Visur ta pati situacija. Kodel miesto teritorijoje uz keliu remonta gyventojai nemoka, o sodu bendrijose tai yra paciu sodininku rupestis. Zinoma nesiulau visiems apmokestinti remonto, tiesiog nesuprantu kodel taip yra. Soduose dabar nemazai zmoniu nuolat gyvena, ne tik laisvalaiki leidzia. Ir tai nera kazkokie stambus ukininkai, turintys technikos privaziavimui pagerinti. Tinkamiausi turimi padargai butu nebent kultivatoriai https://www.tgp.lt/kultivatoriai/ (zinoma cia sarkazmas)
Midnaugas U
2015-06-22 16:52
Dekojui v. Grumbinui uz atskyma, jo laisko neskelbiu (toks ispudis, kad zmogus nemato cia laiko gaistis diskutuojant, tai suprantama visiems iskyrus man ir aplamai ka cia diskutuoti su kazkokiu sodininkeliu...,) skelbiu viesai savo atsakyma ir tikiuosi sis zmogus ras laiko padiskutuoti gyvai o vaizdo irasa paskelbus viesai, daugeliui sodininku gal tikrai paaisketu, kai pgi atgauti lesas is padarytus darbus... Sveiki, Gaila, kad dėstydamas "sodininkų bendrijų gyventojai turi teisę gauti kompensacijas už atliktus darbus, kurie priklausytų žemės nuomotojui. Tai reglamentuoja teisės aktai." nematote jokios problemos kaip tai įgyvendinti realiai ir neverta gaištis diskutuojant viešai. Ir vis dėl to, aš manau kad vertėtu viešai padiskutuoti, nes tokai informacija ir žinios praverstu daugeliui sodininkų. Nes man panašu, kaip ir Jūsų organizacijos Kauno "Sodai" vadovas Šeštakauskas nusišnekėjo ir melavo viešai dėstydamas apie administratorius pasinaikinusiosm sodų bendrijoms (pvz. Sodų gyventojai nenori tapti miestiečiais), taip ir Jūs dabar viešai skleidžiate melą. Pasiūlymas viešai padiskutuoti vis dar galioja ir jei sugebėsite paremti savo teiginius faktais, nuorodomis į įstatymus (bent jau deklaruojate, kad juos išmanote, norėtusi realiai tuo įsitikinti) -ką gi, teliks man atsiprašyti Jūsų ir pakeisti savo poziciją. Su pagarba, Mindaugas Uoka
ko ten einat
2015-06-19 16:25
tai ko grustis i tuos sodus, statykites kurkaime namuka ir sventa
Midnaugas U
2015-06-19 15:31
As parasiau gerb. V. Grumbinui, siulydamas gyvai padiskutuoti internetu, pasianudojant "skype", viska irasyti ir vaizdo irasa paskelbti viesai. Nemegstu, kai tokie sodininku veikejai, seimo nario patarejei skelbia tokias klaidinancias zinias. Informuosiu atskirai, ar sis zmogus sutiks padiskutuoti gyvai ar ne.
Gitana
2015-06-19 12:37
sb - kaip pats tvarinys - keistas ir nesuprantamas. Skelbia demokratijos ir bendradarbiavimo principus, o is tiesu - tai prievarta paremta organizacija. Kaip is zaidimo "pirk drambli" - istatymu nebutina laikytis, nes teismai palaiko ta darini, o pinigus mokek. O dauguma , - taip . pasyvi mase, kuriems viskas vienodai, kol neatsiranda "kox" pirmininkiukstis, sugalvojes isgrezt pinigeliu ir patenkint savo vadovavimo ambicijas.
Mindaugas U
2015-06-19 12:29
reiktu pamineti, kad zmogus kuris aiskina apie tokias galimybes, sneka apie sodininku zemes nuomavimasi yra V. Grumbinas: Kauno "Sodai" valdybos narys ir R. Zilinsko patarejes. Tad klausiams: kai toks zmogus delioja viesai savo postringavimus, ar jis suvokia realybe? Ka jis gali patarineti seimo nariui, kokia jo ten veikla sodininku organizacijoje? Kai zmones postringauja (nepateikdami jokiu faktu, nuorodu i istatyma) apie kazkokias galimybes atgauti pinigus is valstybes uz padarytus darbus, paskaoja apie zemes nuomavimasi -gal nereiktu stebetis, kad kai tokie zmones uzsiema spresti sodininku problemas.. rezultato gero nelauk.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-10-16 10:19
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnybos parengtiems įstatymų pakeitimams, skirtiems sustiprinti požeminio vandens kokybės ir išteklių apsaugą, ir teiks juos Seimui svarstyti.
nuotrauka
2020-10-08 10:04
Netrukus dalyje Vilniaus pastatų karštas vanduo gali nusidažyti skaisčiai žalia spalva – tai reiškia, kad pastate įrengtas šilumokaitis nesandarus ir jį reikia nedelsiant keisti, siekiant užtikrinti kokybišką karšto vandens tiekimą.
nuotrauka
2020-10-07 10:26
Prasidedant naujam šildymo sezonui Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) prognozuoja, kad didžiojoje dalyje šalies miestų centralizuoti šildymo tinklu tiekiamos šilumos kaina išliks bemaž nepakitusi, o atskiruose miestuose vyksiančias korekcijas lems techninio pobūdžio faktoriai. Didžiausią įta...
nuotrauka
2020-10-06 08:25
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Ignitis“ ginčą dėl susidariusio įsiskolinimo už suvartotą elektros energiją, nepripažino vartotojo reikalavimo pagrįstu ir patvirtino, kad bendrovė teisingai bei pagrįstai reikalauja apmokėti skolą.
nuotrauka
2020-10-01 14:52
Seimas priėmė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas kuriomis nutarta nuo 2021 m. drausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-09-30 13:38
Ketvirtadienį, spalio 1 dieną, Seimas balsuos už Tabako kontrolės įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma spręsti konfliktus dėl rūkymo balkonuose ir įteisinti galimybę rūkyti balkone tik nekenkiant kaimynui.
nuotrauka
2020-09-29 11:14
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymą, kuriuo iki spalio 5 d. pratęsiamas terminas, iki kada daugiabučių namų bendrijos ir administratoriai privalo pateikti paraiškas dėl dujų balionų keitimo daugiabučiuose namuose, kurie yra 3 aukštų ir didesni. Taip pat įsakymu sudarytos gali...
nuotrauka
2020-09-29 10:59
Beveik 100 tūkst. nekilnojamojo turto objektų savininkai jau gali rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. 2021 m. sausio 1 d. visuomeninis elektros tiekėjas nebetieks elektros gyventojo turimam nekilnojamojo turto objektui, nes nustos galioti sutartys su visuomeniniu tiekėju. Nepasirinkusiems neprik...
nuotrauka
2020-09-25 14:47
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atkreipia dėmesį, kad kai kurie nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, vykdydami elektros energijos rinkos liberalizavimo reklamą, savo pasiūlymuose nurodo išskirtinai tik elektros energijos, kaip produkto kainą, taip sudarydami įspūdį, kad galuti...
nuotrauka
2020-09-25 13:58
Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėja Aldona Burbienė išnagrinėjo civilinę bylą pagal daugiabučio namo gyventojo ieškinį savivaldybės įmonei „Plungės būstas“, tretiesiems asmenims Plungės rajono savivaldybės administracijai bei fiziniams asmenims.
nuotrauka
2020-09-25 13:33
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu.
nuotrauka
2020-09-25 11:43
Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo kontrolę vykdanti įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad kai kurių rūšių atliekų kiekiai priklauso nuo sezoniškumo: įsibėgėjus rudeniui nuosavų namų, kotedžų atliekų surinkimo konteineriuose ir daugiabučių namų kiemuose įr...
nuotrauka
2020-09-24 16:24
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant valstybinės žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savi...
nuotrauka
2020-09-24 11:25
Būsto remontas dažniausiai – džiuginantis įvykis, reiškiantis atsinaujinimą ir gražesnę bei šiuolaikiškesnę namų erdvę, tačiau jį apkartinti gali rūpesčiai, ryjantys tiek energiją, tiek pinigus. Dažniausiai pasitaikančias būsto remonto klaidas ir būdus jų išvengti pateikia SEB.
nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 13:50
Klaipėdos miesto savivaldybė pati pasinaudojo valstybės teikiama parama daugiabučių namų renovacijai. Neseniai eksploatacijai priduotas namas, savivaldybės užsakymu atnaujintas pagal valstybės paramos programą. Trylikos aukštų gyvenamajame name Klaipėdoje, Vingio g. 35, kuriame iš 103 butų 96 nuosav...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...
nuotrauka
2020-09-14 16:14
Jau nuo kitos savaitės – rugsėjo 21 d. – gyventojai galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrinėms įsirengti arba saulės parkuose įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – iki spalio 21 d. Iš viso šiems kvi...
nuotrauka
2020-09-14 15:10
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
nuotrauka
2020-09-10 10:21
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) visiems nepriklausomiems tiekėjams, pasirašiusiems asmens duomenų teikimo ir kitas reikalingas sutartis, išsiuntė į 1 etapą patenkančių elektros buitinių vartotojų, kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis. Šie vartotojai netrukus bus kviečiami iki šių me...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...