2019 spalio 19 d. šeštadienis, 19:53
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Startuolių parko Vilniuje įkūrėjų verslo planas sukėlė abejonių

Aušra POCIENĖ      2015-10-13 09:08
Jau gruodžio mėnesį Vilniuje, istoriniame Sapiegos parke, duris turėjo atverti technologijų miestelis „Vilnius Tech Park“, tačiau kol kas jo ateitis skęsta migloje. Savivaldybė teigia, kad investuotojų reikalavimai prieštarauja miestiečių interesams, o verslininkai miesto valdžią kaltina noru perimti projekto kontrolę.
nuotrauka
Istoriniame Sapiegų parke kuriamo startuolių centro vizualizacija. Savivaldybės iliustr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
Ergolain, UAB
„Savo netrumpame verslininko gyvenime dar nesu matęs tokio pasiūlymo – tu investuok, o aš kontroliuosiu. Savivaldybė nori perimti viso projekto kontrolę, t. y. nori 51 proc. akcijų. O mes turėtume investuoti ir prisiimti atsakomybę“, – apmaudo dėl susiklosčiusios situacijos neslepia vienas projekto iniciatorių, verslininkas Darius Žakaitis.

Vilnius – startuolių centras

Startuolių parko projektą Sapiegų parke palaimino Artūro Zuoko vadovaujama savivaldybė. Būsimajam startuolių centrui buvusios ligoninės pastatai 25 metams išnuomuoti už simbolinę 8000 litų (2,3 tūkst. Eur) per mėnesį sumą. Bendras 18-kos nuomojamų pastatų plotas – 8000 kv. metrų.

Technologijų miestelyje numatoma įkurti ne mažiau nei 800 darbo vietų ir ne mažiau kaip 50 naujų verslų. Naujasis startuolių centras turėtų sudominti Didžiosios Britanijos, Skandinavijos investicinius fondus, žadama papildomai pritraukti apie 50 mln. eurų investicijų.

„Kodėl mes sugalvojome šį projektą ir ko siekiame? Visi norėtume, kad Vilnius būtų startuolių centras, nes būtent startuoliai turi didžiausią potencialą kurti pridėtinę vertę. Šiuolaikiniame informacijos, interneto amžiuje, sėdėdamas prie stalo žmogus gali sukurti produktą, kuriuo naudosis šimtai milijonų vartotojų. Bet problema ta, kad dirbant atskirai, sukurti visiems svarbius, aktualius projektus nėra lengva. Todėl labai svarbu konsoliduoti tiek talentus, tiek kapitalą – būtent to labiausiai ir trūksta startuoliams, kad jie pritrauktų investuotojus, sudomintų pasaulį“, – kokių tikslų siekia lietuviško Silicio slėnio kūrėjai, aiškina D. Žakaitis.

Ši iniciatyva, jo teigimu, sulaukė neįtikėtino pačių startuolių palaikymo. Vos tik paskelbus apie projektą, dalyvauti jame norą pareiškė dvigubai daugiau pageidaujančiųjų, nei centras gali priimti. Jau paskelbta, kad čia įsikurs rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“, didžiausias verslo akceleratorius Baltijos šalyse „Startup Highway“ su savo startuoliais, vienas sėkmingiausių Lietuvoje startuolių – „Vinted“.

Nepatinka taryba ir atrankos komitetas?

Šiuo metu jau sudaryta 150 patalpų nuomos sutarčių, yra įpusėję pirmojo pastato įrengimo darbai. Erdvės startuoliams, kūrybinės laboratorijos įrenginėjamos buvusios ligoninės pastatuose, kurie yra XVIII amžiaus kultūros paveldo objektai. Interjerus stratuoliams kuria trys architektų biurai, baldus, apšvietimą – lietuvių gamintojai „Narbutas“, „Ergolain“, „Gaudrė“.

Parke planuojama įrengti 4 konferencijų sales (apie 500 darbo vietų), kuriose galėtų vykti įvairūs renginiai: susitikimai su investuotojais, konferencijos, kūrybinės dirbtuvės. Pirmajame etape į savivaldybės turtą numatyta investuoti apie 5 mln. eurų.

Tačiau D. Žakaitis sako, kad savivaldybei nepatinka „Sapiegos Vilnius Techparkas“ taryba ir atrankos komitetas, kuris ir atrenka dalyvius. Norima perimti projekto kontrolę, revizuoti sutartį.

„Kaip taip gali būti? Projektas vykdomas jau daugiau nei metus, yra sutartys su nuomininkais, suderinti projektai. Tik gavę partnerių palaikymą, sutikimą investuoti ir dalyvauti taryboje, atrankos komisijoje, pradėjome projektą“, – stebisi verslininkas.

Technologijų parko taryboje šiuo metu yra pats D. Žakaitis („Startup Highway“), Igoris Matsanyukas („IMI.VC Advisors“), Antanas Mišeikis („Game Insight“), Kęstutis Šliužas (TEO), Donatas Keras („Practica Capital“), Justas Janauskas („Vinted“), Indrė Jakaitytė (buvo „Smart Vilnius“), Dovydas Varkulevičius („Versli Lietuva“) ir Raimonda Pilipavičiūtė (Vilniaus miesto savivaldybė). Atrankos komitetą sudaro tie patys D. Žakaitis, I. Matsanyukas, A. Mišeikis, K. Šliužas, D. Keras, jame taip pat yra Edmundas Jakilaitis („Media 3“) ir Justas Kučinskas (ISM).

Nori įkeisti nuomos pajamas

Tačiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad dėl susidariusios situacijos kalti patys verslininkai. Paaiškėjo, kad žadėję sukurti šimtus darbo vietų verslininkai kreipėsi į bankus, prašydami suteikti jiems paskolas būsimai veiklai, mainais užstatydami dar negautas pajamas iš būsimų patalpų.

„Tokio įsipareigojimo nebuvo sutartyje. Be to, be konkurso išnuomojusi 10 mln. eurų vertės turtą miesto centre savivaldybė prisiimtų papildomus finansinius įsipareigojimus, nors ir taip daug prisidėjo prie projekto įgyvendinimo. Savivaldybė siekė pagerinti sutarties sąlygas vilniečių naudai, deja, verslininkai reikalauja papildomų sąlygų, kurių nėra dabartinėje sutartyje, o savivaldybė negali pritarti tokiems sutarties pakeitimams, kurie neatitinka miesto poreikių. Savivaldybė projekto nenutraukia, tačiau norint jį tęsti, plėtotojai turi ieškoti kitų būdų, kaip finansuoti projektą, neįkeičiant su savivaldybės turtu susijusių pajamų“, – sako R. Šimašius.

Sapiegos parkas yra istorinis parkas miesto centre ir žemės vertė toje vietoje – mažiausiai 10 mln. eurų. Tuo tarpu technologijų parko steigėjai siekia nuomoti savivaldybės turtą be konkurso už simbolinį 1 litą (0,29 Eur) už 1 kvadratinio metro plotą. Pasirašius sutartį 25 metų laikotarpiui su galimybe vėliau ją pratęsti dar tokiam pat laikotarpiui, savivaldybės negautos pajamos į biudžetą sudarytų apie pusę milijono eurų per metus.

„Išnuomojus objektą konkurso būdu, taikant net ir simbolinį 5 eurų už kvadratinį metrą įkainį, savivaldybės pajamos į biudžetą už tokias patalpas būtų apie 40 tūkst. eurų per mėnesį. Tai – minimali suma, kurią butu galima gauti išnuomojus patalpas konkurso tvarka ambasadoms ar kitiems subjektams“, – skaičiuoja R. Šimašius.

D. Žakaitis tikina, kad nepriklausomai nuo savivaldybės pozicijos, Vilniuje bus technologijų parkas ir „joks meras ir jo ginklanešiai to nesustabdys“.

„Jau esame įsigiję sklypą Žvėryne, kur planavome įkurti antrąjį startuolių centrą. Gali būti rimtai svarstoma alternatyva visą projektą perkelti į Žvėryną. Todėl ir sakau, kad startuolių parkas Vilniuje tikrai bus“, – žada D. Žakaitis.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2019-10-18 13:56
Pasaulyje besiformuojantys nauji darbo įpročiai stebina ir neįprastu gyvenimo būdu. Pasak ekspertų, matyti tendencijos, kad sėkmingas, verslą auginantis savo srities specialistas neprivalo turėti nuosavo automobilio, o gyvenamoji vieta viename mieste gali net trukdyti, jeigu dirbant tenka daug kelia...
nuotrauka
2019-10-18 09:41
Vilniaus Savanorių prospekto nuotraukos iš drono jau kitąmet atrodys gerokai kitaip nei iki šiol: jose akivaizdžiai matysis 500 kv. m stogas, ant kurio žmonės augins prieskonius, deginsis, žiūrės kiną ir kūrens grilį. Tai didžiausio Baltijos šalyse loftų pastato „Freiheit“ dalis, suprojektuota archi...
nuotrauka
2019-10-16 14:14
Būstas su pilna apdaila. Tokį sprendimą kol kas Lietuvoje siūlo nedaug nekilnojamo turto vystymo bendrovių, tačiau, specialistų teigimu, galimybe įsigyti įrengtą būstą susivilioja vis daugiau pirkėjų. Pagrindinės priežastys, lemiančios norą įsigyti būstą su pilna apdaila, yra laiko planavimas ir gal...
nuotrauka
2019-10-15 15:46
Tarptautinė nekilnojamojo turto plėtotoja „Pro Kapital Grupp“ užbaigė vieno didžiausių gyvenamosios paskirties projektų Senamiestyje „Šaltinių namai | Attico“ pirmąjį etapą. Jo metu kvartale baigti statyti penki mažaaukščiai namai. Bendros investicijos į tris šio projekto etapus sieks 17 mln. eurų.
nuotrauka
2019-10-15 15:37
„Citus“ Vilniuje, Lazdynėliuose suplanavo naują būsto projektą „Būk čia“, į kurį investuos apie 7,5 mln. Eur. Jame iškils du A+ energinės klasės daugiabučiai ir 5 tos pačios energinės klasės kotedžai. 5 aukštų namuose suplanuoti 104 butai, kuriuose bus nuo 1 iki 4 kambarių, jų plotas – 28–79 kv. m. ...
nuotrauka
2019-10-11 09:07
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2019 m. rugsėjo mėnesio reikšmė išaugo 0,4%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesi...
nuotrauka
2019-10-10 13:21
Besikeičiantis gyvenimo būdas keičia požiūrį į būstą ir jam keliamus reikalavimus. Jei kažkada būstas buvo didžiausiu gyvenimo turtu, kurį žmonės stengėsi pirkti tokį, kad jis tiktų visą gyvenimą, šiandien situaciją yra pasikeitusi kardinaliai. Finansavimo galimybės, paprastesnis būsto pirkimo ir pa...
nuotrauka
2019-10-09 10:07
Pastaruosius trejus metus Lietuvos statybos sektorius ir nekilnojamojo turto rinka išgyvena didžiulius ne tik kiekybinius, bet ir kokybinius pokyčius. Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. naujai projektuojami ir statomi pastatai turėjo būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės (išskyrus rekonstruoja...
nuotrauka
2019-10-07 14:48
Prieš kelerius metus iš valstybės išsinuomoję žemę vystytojai, šiuo metu aktyviai dirbantys ties šių teritorijų vystymo klausimais, staiga pasijuto lyg nusipirkę katę maiše. Vos per pastaruosius trejus metus pasikeitęs dvidešimtmetį egzistuojančio teisinio reguliavimo interpretavimas gali akimirksni...
nuotrauka
2019-10-03 10:43
Prabėgę devyni šių metų mėnesiai ir per juos į įvairius registrus patekę duomenys leidžia pamatyti ryškesnį nekilnojamojo turto (NT) rinkos, verslo aplinkos ir demografinės situacijos paveikslą, kurį piešia sukauptus duomenis analizuojantys Registrų centro analitikai. NT sandorių rinką į priekį, kai...
nuotrauka
2019-10-01 11:30
Kasmet vis daugiau žmonių skundžiasi ilgalaikio streso pasekmėmis: emociniai sutrikimai, lėtinis nuovargis, nuolatinė įtampa, depresija ir perdegimas – Pasaulio sveikatos organizacija jau paskelbusi šiuos sutrikimus XXI a. epidemija.
nuotrauka
2019-09-18 14:30
Nekilnojamo turto plėtros įmonės „Eika“ vystomame projekte „Baltas lapas“ pradeda kilti dar trys projekto namai, kartu pradedami ir šio projekto II etapo butų pardavimai.
nuotrauka
2019-09-10 15:39
Šiųmetinė vasara Lietuvoje lepino ne tik šiltais ir saulėtais orais, tačiau augimo nuotaikomis džiugino ir gyvenamojo nekilnojamojo turto rinką. Sulig kylančiu termometro stulpeliu augo ir parduotų butų bei namų kiekiai, kurie buvo didžiausi per pastarąjį dešimtmetį, atsilikdami tik nuo prieš krizę ...
nuotrauka
2019-09-10 10:12
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2019 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,7%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mė...
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-04 11:06
Per aštuonis šių metų mėnesius nekilnojamojo turto bendrovė „Omberg“ pardavė 82 proc. daugiau būstų nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Ambicingų augimo tikslų siekiantis vystytojas skaičiuoja ir sėkmingus neseniai rinkai pristatytų naujų projektų ar jų etapų rezultatus.
nuotrauka
2019-09-04 09:26
UAB „Hanner“ Vilniuje pradeda projekto „Centro rezidencija“ trečiojo etapo statybas. Šiame etape bus statomi trys mūriniai A+ energinės klasės daugiabučiai namai. „Hanner“ rinkai pasiūlys 176 butus, kurių plotas sieks nuo 25 iki 97 kvadratinių metrų.
nuotrauka
2019-09-03 10:14
Vasaros pabaiga nekilnojamojo turto (NT) rinkoje išliko aktyvi - pagal perleistų NT objektų skaičių kiek lėčiau startavęs šiltasis metų sezonas vėliau sugrįžo į įprastas augimo vėžes. Visus šiuos metus banguojanti žemės sklypų rinka rugpjūtį vėl judėjo žemyn, tačiau bendras metinis perleistų sklypų ...
nuotrauka
2019-09-03 09:29
Į 47 hektarų ploto Panevėžio laisvąją ekonominę zoną (LEZ) milijonines investicijas suplanavo vystytojas „Gedstos NT“. Nuomai skirtas (angl. build-to-suit) 10 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas bus statomas dviem etapais, investicijos vien į pirmąjį etapą sieks daugiau nei 2,5 mln. eurų. Planuo...
nuotrauka
2019-09-02 15:24
Pašilaičiuose, Medeinos gatvėje, 14 numeriu pažymėtame sklype nauja mokykla iškilo greičiau nei per metus – praėjusių metų rugpjūčio 28 d. pradėtus darbus bendrovė „Merko statyba“ baigė šiemet pirmosiomis liepos dienomis, rugpjūčio 27 d. pastatas oficialiai perduotas savininkui.

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...