2020 birželio 4 d. ketvirtadienis, 22:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Startuolių parko Vilniuje įkūrėjų verslo planas sukėlė abejonių

Aušra POCIENĖ      2015-10-13 09:08
Jau gruodžio mėnesį Vilniuje, istoriniame Sapiegos parke, duris turėjo atverti technologijų miestelis „Vilnius Tech Park“, tačiau kol kas jo ateitis skęsta migloje. Savivaldybė teigia, kad investuotojų reikalavimai prieštarauja miestiečių interesams, o verslininkai miesto valdžią kaltina noru perimti projekto kontrolę.
nuotrauka
Istoriniame Sapiegų parke kuriamo startuolių centro vizualizacija. Savivaldybės iliustr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
Ergolain, UAB
„Savo netrumpame verslininko gyvenime dar nesu matęs tokio pasiūlymo – tu investuok, o aš kontroliuosiu. Savivaldybė nori perimti viso projekto kontrolę, t. y. nori 51 proc. akcijų. O mes turėtume investuoti ir prisiimti atsakomybę“, – apmaudo dėl susiklosčiusios situacijos neslepia vienas projekto iniciatorių, verslininkas Darius Žakaitis.

Vilnius – startuolių centras

Startuolių parko projektą Sapiegų parke palaimino Artūro Zuoko vadovaujama savivaldybė. Būsimajam startuolių centrui buvusios ligoninės pastatai 25 metams išnuomuoti už simbolinę 8000 litų (2,3 tūkst. Eur) per mėnesį sumą. Bendras 18-kos nuomojamų pastatų plotas – 8000 kv. metrų.

Technologijų miestelyje numatoma įkurti ne mažiau nei 800 darbo vietų ir ne mažiau kaip 50 naujų verslų. Naujasis startuolių centras turėtų sudominti Didžiosios Britanijos, Skandinavijos investicinius fondus, žadama papildomai pritraukti apie 50 mln. eurų investicijų.

„Kodėl mes sugalvojome šį projektą ir ko siekiame? Visi norėtume, kad Vilnius būtų startuolių centras, nes būtent startuoliai turi didžiausią potencialą kurti pridėtinę vertę. Šiuolaikiniame informacijos, interneto amžiuje, sėdėdamas prie stalo žmogus gali sukurti produktą, kuriuo naudosis šimtai milijonų vartotojų. Bet problema ta, kad dirbant atskirai, sukurti visiems svarbius, aktualius projektus nėra lengva. Todėl labai svarbu konsoliduoti tiek talentus, tiek kapitalą – būtent to labiausiai ir trūksta startuoliams, kad jie pritrauktų investuotojus, sudomintų pasaulį“, – kokių tikslų siekia lietuviško Silicio slėnio kūrėjai, aiškina D. Žakaitis.

Ši iniciatyva, jo teigimu, sulaukė neįtikėtino pačių startuolių palaikymo. Vos tik paskelbus apie projektą, dalyvauti jame norą pareiškė dvigubai daugiau pageidaujančiųjų, nei centras gali priimti. Jau paskelbta, kad čia įsikurs rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“, didžiausias verslo akceleratorius Baltijos šalyse „Startup Highway“ su savo startuoliais, vienas sėkmingiausių Lietuvoje startuolių – „Vinted“.

Nepatinka taryba ir atrankos komitetas?

Šiuo metu jau sudaryta 150 patalpų nuomos sutarčių, yra įpusėję pirmojo pastato įrengimo darbai. Erdvės startuoliams, kūrybinės laboratorijos įrenginėjamos buvusios ligoninės pastatuose, kurie yra XVIII amžiaus kultūros paveldo objektai. Interjerus stratuoliams kuria trys architektų biurai, baldus, apšvietimą – lietuvių gamintojai „Narbutas“, „Ergolain“, „Gaudrė“.

Parke planuojama įrengti 4 konferencijų sales (apie 500 darbo vietų), kuriose galėtų vykti įvairūs renginiai: susitikimai su investuotojais, konferencijos, kūrybinės dirbtuvės. Pirmajame etape į savivaldybės turtą numatyta investuoti apie 5 mln. eurų.

Tačiau D. Žakaitis sako, kad savivaldybei nepatinka „Sapiegos Vilnius Techparkas“ taryba ir atrankos komitetas, kuris ir atrenka dalyvius. Norima perimti projekto kontrolę, revizuoti sutartį.

„Kaip taip gali būti? Projektas vykdomas jau daugiau nei metus, yra sutartys su nuomininkais, suderinti projektai. Tik gavę partnerių palaikymą, sutikimą investuoti ir dalyvauti taryboje, atrankos komisijoje, pradėjome projektą“, – stebisi verslininkas.

Technologijų parko taryboje šiuo metu yra pats D. Žakaitis („Startup Highway“), Igoris Matsanyukas („IMI.VC Advisors“), Antanas Mišeikis („Game Insight“), Kęstutis Šliužas (TEO), Donatas Keras („Practica Capital“), Justas Janauskas („Vinted“), Indrė Jakaitytė (buvo „Smart Vilnius“), Dovydas Varkulevičius („Versli Lietuva“) ir Raimonda Pilipavičiūtė (Vilniaus miesto savivaldybė). Atrankos komitetą sudaro tie patys D. Žakaitis, I. Matsanyukas, A. Mišeikis, K. Šliužas, D. Keras, jame taip pat yra Edmundas Jakilaitis („Media 3“) ir Justas Kučinskas (ISM).

Nori įkeisti nuomos pajamas

Tačiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad dėl susidariusios situacijos kalti patys verslininkai. Paaiškėjo, kad žadėję sukurti šimtus darbo vietų verslininkai kreipėsi į bankus, prašydami suteikti jiems paskolas būsimai veiklai, mainais užstatydami dar negautas pajamas iš būsimų patalpų.

„Tokio įsipareigojimo nebuvo sutartyje. Be to, be konkurso išnuomojusi 10 mln. eurų vertės turtą miesto centre savivaldybė prisiimtų papildomus finansinius įsipareigojimus, nors ir taip daug prisidėjo prie projekto įgyvendinimo. Savivaldybė siekė pagerinti sutarties sąlygas vilniečių naudai, deja, verslininkai reikalauja papildomų sąlygų, kurių nėra dabartinėje sutartyje, o savivaldybė negali pritarti tokiems sutarties pakeitimams, kurie neatitinka miesto poreikių. Savivaldybė projekto nenutraukia, tačiau norint jį tęsti, plėtotojai turi ieškoti kitų būdų, kaip finansuoti projektą, neįkeičiant su savivaldybės turtu susijusių pajamų“, – sako R. Šimašius.

Sapiegos parkas yra istorinis parkas miesto centre ir žemės vertė toje vietoje – mažiausiai 10 mln. eurų. Tuo tarpu technologijų parko steigėjai siekia nuomoti savivaldybės turtą be konkurso už simbolinį 1 litą (0,29 Eur) už 1 kvadratinio metro plotą. Pasirašius sutartį 25 metų laikotarpiui su galimybe vėliau ją pratęsti dar tokiam pat laikotarpiui, savivaldybės negautos pajamos į biudžetą sudarytų apie pusę milijono eurų per metus.

„Išnuomojus objektą konkurso būdu, taikant net ir simbolinį 5 eurų už kvadratinį metrą įkainį, savivaldybės pajamos į biudžetą už tokias patalpas būtų apie 40 tūkst. eurų per mėnesį. Tai – minimali suma, kurią butu galima gauti išnuomojus patalpas konkurso tvarka ambasadoms ar kitiems subjektams“, – skaičiuoja R. Šimašius.

D. Žakaitis tikina, kad nepriklausomai nuo savivaldybės pozicijos, Vilniuje bus technologijų parkas ir „joks meras ir jo ginklanešiai to nesustabdys“.

„Jau esame įsigiję sklypą Žvėryne, kur planavome įkurti antrąjį startuolių centrą. Gali būti rimtai svarstoma alternatyva visą projektą perkelti į Žvėryną. Todėl ir sakau, kad startuolių parkas Vilniuje tikrai bus“, – žada D. Žakaitis.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-06-04 12:57
Paskutinysis pavasario mėnuo pagal oficialiai įregistruotų nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičių vis dar atsiliko nuo ilgalaikio vidurkio, tačiau tam tikrose NT objektų kategorijose jau buvo galima matyti ir atsigavimo ženklų, skelbia sukauptus įregistruotų NT sandorių duomenis analizuojantis Re...
nuotrauka
2020-06-02 11:10
Karantino statistika buvo negailestinga: Vilniaus būsto rinka balandį patyrė seniai matytą nokautą po itin rezultatyvios metų pradžios. Dalis nekilnojamojo turto (NT) rinkos analitikų ir ekonomistų prognozavo, kad ši letargo būsena gali užsitęsti, tačiau tam tikri ženklai rodo, kad rinka pamažu atsi...
nuotrauka
2020-06-02 10:48
Šešių daugiabučių kvartalas iškilo ant Vilnelės kranto, sostinės savivaldybės inicijuoto projekto „Architektūros parkas“ teritorijoje, kuri driekiasi nuo Užupio iki Belmonto miško ir ribojasi su šalia vingiuojančios Vilnelės krantais. Iš erdvių butų balkonų bei terasų naujakuriams veriasi puikūs vai...
nuotrauka
2020-06-01 11:21
Bendrovė „Darnu Group“ pabaigė trijų pirmųjų gyvenamųjų kvartalų statybas istoriniame Vilniaus senamiesčio „Paupio“ rajone. Iš 382 rinkai pasiūlytų naujų butų parduota daugiau nei 75 proc.
nuotrauka
2020-05-28 20:00
Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius susidūrė su dar vienu įžūliu statytojų ir projektuotojų elgesio atveju, kai pažeidžiami tvaraus teritorijų plėtojimo principai ir galimai apgaudinėjami potencialūs pirkėjai. Nekilnojamojo turto agentūra jau pardavinėja namus, kurių statybai...
nuotrauka
2020-05-18 09:31
2019 m. ir 2020 m. pradžia Lietuvos būsto rinkai buvo kaip niekad rezultatyvi. 2019 m. rodikliai išsiskyrė tiek rekordinėmis sumomis, išleistomis būstui įsigyti, tiek bendru būsto rinkos aktyvumu bei butų pardavimo ir nuomos kainų pokyčiais. O 2020 m. I ketvirčio rezultatai žadėjo dar vienus rezulta...
nuotrauka
2020-05-14 12:05
Bendrovė „Galio Group“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „Namai-Kintai“ Šnipiškėse, Kintų g. 13, Vilniuje. Keturių aukštų daugiabučio namo ir dvylikos kotedžų komplekso statybos darbus planuojama pradėti dar šį mėnesį – investicijos į projektą sieks 11,1 mln. eurų.
nuotrauka
2020-05-14 10:43
Priešais „Žalgirio“ areną ir šalia senamiesčio besiformuojančiame Kauno verslo kvartale duris atveria vienas moderniausių verslo centrų mieste. Šiuolaikiška architektūra išsiskiriančiame beveik 11 tūkst. kv. m bendro ploto A+ energinio naudingumo klasės verslo centre SQVERAS jau įsikūrė pirmieji nuo...
nuotrauka
2020-05-13 11:28
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, būsto paskolų paklausa pamažu stabilizuojasi. COVID-19 pandemijos sąlygomis jai ženkliai sumažėjus, šiuo metu naujų gyventojų užklausų sulaukiama vidutiniškai dukart daugiau nei kovo viduryje. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad apibendrinti COVID-19 nulemtą ...
nuotrauka
2020-05-13 11:09
EIKA šiuo metu NT rinkoje vyraujantį neapibrėžtumą mažina pasitelkdama finansinio saugumo programą, kurioje – du nauji pasiūlymai klientams: „Būsto paskolos mokumo garantija“ – paskolos įmokas ir palūkanas apibrėžtą laikotarpį už klientą, jam netekus darbo, mokės EIKA; „Pakitusių sąlygų garantija“ –...
nuotrauka
2020-05-12 11:51
Centrinėje sostinės dalyje, Neries pakrantėje, baigti statyti šiuolaikiški „Naujoji Rivjera“ gyvenamieji namai. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ projektą Sporto gatvėje užbaigė keliais mėnesiais anksčiau nei planuota.
nuotrauka
2020-05-12 11:37
2020 m. gegužės 4 d. tinklalapyje „Zillow“ E. Muskas paskelbė, jog parduoda du savo gyvenamuosius namus, kurių bendra vertė sudaro apie 39,5 milijono dolerių. Nors „Tesla“ savininkas yra tik vienas iš daugelių nekilnojamo turto (NT) investuotojų, vis dėlto užsitęsusios karantino sąlygos neramina NT ...
nuotrauka
2020-05-11 09:46
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 m. balandžio mėnesio reikšmė išaugo 0,1%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2020-05-07 15:06
2020 m. Europos nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje prognozuojami pokyčiai: sandorių apimtys tikėtina kris 45 proc., o judėjimo apribojimai tarp šalių investuotojus privers atsigręžti į namų rinkas. Tuo tarpu Baltijos regione savo patrauklumą toliau išlaikys biurų bei logistikos segmentai, o p...
nuotrauka
2020-05-07 14:49
Lygiai prieš metus Kaune, Maironio gatvėje, buvo pradėtas statyti 14 mln. eurų vertės tarptautinio „Marriott“ tinklo viešbutis „Moxy“, orientuotas į 2-3 naktims apsistojančius svečius – tiek keliaujančius laisvalaikiu, tiek jaunus verslininkus. Kaip ir buvo planuota, pastatas jau yra pilnai pastatyt...
nuotrauka
2020-05-07 10:47
Neseniai pasibaigęs balandžio mėnesis buvo pirmasis mėnuo, per kurį įregistruotų užbaigtų NT sandorių duomenys gali tapti pirmąją oficialia indikacija, parodančia, kokią įtaką koronavirusas ir šalyje vis dar besitęsiantis karantinas turi NT rinkai. Palyginti su pastaruosius keletą metų per mėnesį fi...
nuotrauka
2020-04-29 14:20
Šiuo metu nekilnojamo turto (NT) rinka visame pasaulyje yra tarsi po padidinamuoju stiklu, o Lietuvoje vis labiau bandoma sugretinti esamą situaciją su 2008-ųjų metų ekonomine krize. NT ekspertas tikina, kad to daryti nederėtų ir pabrėžia, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos šalyse bei Skandinavi...
nuotrauka
2020-04-29 08:19
Bendrovė „Newsec“ pastebi, kad koronaviruso pandemijos krizei spręsti ir neišvengiamiems jos padariniams Lietuvoje mažinti susitelkė ne tik visuomeninės organizacijos, privatus verslas, bet ir valstybės valdomos įmonės (VVĮ).
nuotrauka
2020-04-28 15:50
Pirmąjį šių metų ketvirtį, kai koronaviruso infekcijos poveikis šalies ekonomikai dar nebuvo toks akivaizdus, Lietuvoje butų ir gyvenamųjų namų įsigyta už daugiau kaip 540 mln. eurų. Tai yra penktadaliu didesnė suma, nei buvo išleista 2019-ųjų sausio-kovo mėnesiais. Nors šių metų pradžioje augo ir į...
nuotrauka
2020-04-28 14:59
EIKA balandžio 21-23 d. atliko savo naujienų prenumeratorių apklausą, siekdama išsiaiškinti potencialių būsto klientų lūkesčius karantino ir pokarantininiu laikotarpiu. Apklausoje dalyvavo net 504 naujienų prenumeratoriai. Respondentų teirautasi apie planus artimiausiu metu įsigyti būstą, priežastis...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...