2021 kovo 1 d. pirmadienis, 17:25
Reklama  |  facebook

Startuolių parko Vilniuje įkūrėjų verslo planas sukėlė abejonių

Aušra POCIENĖ      2015-10-13 09:08
Jau gruodžio mėnesį Vilniuje, istoriniame Sapiegos parke, duris turėjo atverti technologijų miestelis „Vilnius Tech Park“, tačiau kol kas jo ateitis skęsta migloje. Savivaldybė teigia, kad investuotojų reikalavimai prieštarauja miestiečių interesams, o verslininkai miesto valdžią kaltina noru perimti projekto kontrolę.
nuotrauka
Istoriniame Sapiegų parke kuriamo startuolių centro vizualizacija. Savivaldybės iliustr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
Ergolain, UAB
„Savo netrumpame verslininko gyvenime dar nesu matęs tokio pasiūlymo – tu investuok, o aš kontroliuosiu. Savivaldybė nori perimti viso projekto kontrolę, t. y. nori 51 proc. akcijų. O mes turėtume investuoti ir prisiimti atsakomybę“, – apmaudo dėl susiklosčiusios situacijos neslepia vienas projekto iniciatorių, verslininkas Darius Žakaitis.

Vilnius – startuolių centras

Startuolių parko projektą Sapiegų parke palaimino Artūro Zuoko vadovaujama savivaldybė. Būsimajam startuolių centrui buvusios ligoninės pastatai 25 metams išnuomuoti už simbolinę 8000 litų (2,3 tūkst. Eur) per mėnesį sumą. Bendras 18-kos nuomojamų pastatų plotas – 8000 kv. metrų.

Technologijų miestelyje numatoma įkurti ne mažiau nei 800 darbo vietų ir ne mažiau kaip 50 naujų verslų. Naujasis startuolių centras turėtų sudominti Didžiosios Britanijos, Skandinavijos investicinius fondus, žadama papildomai pritraukti apie 50 mln. eurų investicijų.

„Kodėl mes sugalvojome šį projektą ir ko siekiame? Visi norėtume, kad Vilnius būtų startuolių centras, nes būtent startuoliai turi didžiausią potencialą kurti pridėtinę vertę. Šiuolaikiniame informacijos, interneto amžiuje, sėdėdamas prie stalo žmogus gali sukurti produktą, kuriuo naudosis šimtai milijonų vartotojų. Bet problema ta, kad dirbant atskirai, sukurti visiems svarbius, aktualius projektus nėra lengva. Todėl labai svarbu konsoliduoti tiek talentus, tiek kapitalą – būtent to labiausiai ir trūksta startuoliams, kad jie pritrauktų investuotojus, sudomintų pasaulį“, – kokių tikslų siekia lietuviško Silicio slėnio kūrėjai, aiškina D. Žakaitis.

Ši iniciatyva, jo teigimu, sulaukė neįtikėtino pačių startuolių palaikymo. Vos tik paskelbus apie projektą, dalyvauti jame norą pareiškė dvigubai daugiau pageidaujančiųjų, nei centras gali priimti. Jau paskelbta, kad čia įsikurs rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“, didžiausias verslo akceleratorius Baltijos šalyse „Startup Highway“ su savo startuoliais, vienas sėkmingiausių Lietuvoje startuolių – „Vinted“.

Nepatinka taryba ir atrankos komitetas?

Šiuo metu jau sudaryta 150 patalpų nuomos sutarčių, yra įpusėję pirmojo pastato įrengimo darbai. Erdvės startuoliams, kūrybinės laboratorijos įrenginėjamos buvusios ligoninės pastatuose, kurie yra XVIII amžiaus kultūros paveldo objektai. Interjerus stratuoliams kuria trys architektų biurai, baldus, apšvietimą – lietuvių gamintojai „Narbutas“, „Ergolain“, „Gaudrė“.

Parke planuojama įrengti 4 konferencijų sales (apie 500 darbo vietų), kuriose galėtų vykti įvairūs renginiai: susitikimai su investuotojais, konferencijos, kūrybinės dirbtuvės. Pirmajame etape į savivaldybės turtą numatyta investuoti apie 5 mln. eurų.

Tačiau D. Žakaitis sako, kad savivaldybei nepatinka „Sapiegos Vilnius Techparkas“ taryba ir atrankos komitetas, kuris ir atrenka dalyvius. Norima perimti projekto kontrolę, revizuoti sutartį.

„Kaip taip gali būti? Projektas vykdomas jau daugiau nei metus, yra sutartys su nuomininkais, suderinti projektai. Tik gavę partnerių palaikymą, sutikimą investuoti ir dalyvauti taryboje, atrankos komisijoje, pradėjome projektą“, – stebisi verslininkas.

Technologijų parko taryboje šiuo metu yra pats D. Žakaitis („Startup Highway“), Igoris Matsanyukas („IMI.VC Advisors“), Antanas Mišeikis („Game Insight“), Kęstutis Šliužas (TEO), Donatas Keras („Practica Capital“), Justas Janauskas („Vinted“), Indrė Jakaitytė (buvo „Smart Vilnius“), Dovydas Varkulevičius („Versli Lietuva“) ir Raimonda Pilipavičiūtė (Vilniaus miesto savivaldybė). Atrankos komitetą sudaro tie patys D. Žakaitis, I. Matsanyukas, A. Mišeikis, K. Šliužas, D. Keras, jame taip pat yra Edmundas Jakilaitis („Media 3“) ir Justas Kučinskas (ISM).

Nori įkeisti nuomos pajamas

Tačiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad dėl susidariusios situacijos kalti patys verslininkai. Paaiškėjo, kad žadėję sukurti šimtus darbo vietų verslininkai kreipėsi į bankus, prašydami suteikti jiems paskolas būsimai veiklai, mainais užstatydami dar negautas pajamas iš būsimų patalpų.

„Tokio įsipareigojimo nebuvo sutartyje. Be to, be konkurso išnuomojusi 10 mln. eurų vertės turtą miesto centre savivaldybė prisiimtų papildomus finansinius įsipareigojimus, nors ir taip daug prisidėjo prie projekto įgyvendinimo. Savivaldybė siekė pagerinti sutarties sąlygas vilniečių naudai, deja, verslininkai reikalauja papildomų sąlygų, kurių nėra dabartinėje sutartyje, o savivaldybė negali pritarti tokiems sutarties pakeitimams, kurie neatitinka miesto poreikių. Savivaldybė projekto nenutraukia, tačiau norint jį tęsti, plėtotojai turi ieškoti kitų būdų, kaip finansuoti projektą, neįkeičiant su savivaldybės turtu susijusių pajamų“, – sako R. Šimašius.

Sapiegos parkas yra istorinis parkas miesto centre ir žemės vertė toje vietoje – mažiausiai 10 mln. eurų. Tuo tarpu technologijų parko steigėjai siekia nuomoti savivaldybės turtą be konkurso už simbolinį 1 litą (0,29 Eur) už 1 kvadratinio metro plotą. Pasirašius sutartį 25 metų laikotarpiui su galimybe vėliau ją pratęsti dar tokiam pat laikotarpiui, savivaldybės negautos pajamos į biudžetą sudarytų apie pusę milijono eurų per metus.

„Išnuomojus objektą konkurso būdu, taikant net ir simbolinį 5 eurų už kvadratinį metrą įkainį, savivaldybės pajamos į biudžetą už tokias patalpas būtų apie 40 tūkst. eurų per mėnesį. Tai – minimali suma, kurią butu galima gauti išnuomojus patalpas konkurso tvarka ambasadoms ar kitiems subjektams“, – skaičiuoja R. Šimašius.

D. Žakaitis tikina, kad nepriklausomai nuo savivaldybės pozicijos, Vilniuje bus technologijų parkas ir „joks meras ir jo ginklanešiai to nesustabdys“.

„Jau esame įsigiję sklypą Žvėryne, kur planavome įkurti antrąjį startuolių centrą. Gali būti rimtai svarstoma alternatyva visą projektą perkelti į Žvėryną. Todėl ir sakau, kad startuolių parkas Vilniuje tikrai bus“, – žada D. Žakaitis.  
Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2021-03-01 09:23
Vilniaus būsto rinka toliau stebina: išankstiniai „Citus“ rinkos duomenys rodo, kad vasaris sostinėje pažymėtas dar vienu rekordu. Net ir atėmus galimus „sukritimus“ (tikėtina, anksčiau įvykusias rezervacijas) antrąjį metų mėnesį buvo rezervuota net 720 naujų būstų (butų ir kotedžų).
nuotrauka
2021-03-01 08:00
2021-aisiais 100 metų gimtadienį švenčianti didžiausia šalies draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ įkasė kapsulę į naujai statomų pastatų komplekso pamatus Vilniaus centre, Basanavičiaus gatvėje. Dėl pandemijos, kapsulės įkasimas buvo įgyvendintas be tradicinio susibūrimo, įvykis fiksuotas dronais...
nuotrauka
2021-02-26 14:44
Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
nuotrauka
2021-02-15 12:46
Bendrovė „Baltic Asset Management“ investuoja 4 mln. eurų į dviejų mažaaukščių gyvenamųjų namų projektą Naujininkuose. Naujos statybos projektas „Ramu Du“ įsikurs Brolių g. 16 ir nekilnojamojo turto rinką Vilniuje papildys 56 butais.
nuotrauka
2021-02-11 09:07
Nekilnojamo turto plėtros įmonės „Eika“ plėtojamame projekte „Mindaugo Baltas lapas“ (Vilniuje) pradedami III etapo butų pardavimai. Pirmajame etape pardavus visus butus, o ir antrajame likus nedideliam butų kiekiui, III projekto etapas pasiūlą Naujamiestyje papildys dar 51 butu.
nuotrauka
2021-02-10 11:36
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros sektoriuje veikiantiems verslams dabar itin tinkamas metas imtis drąsių pokyčių: keisti pastatų funkcijas, diegti inovacijas, plėsti tvarumo projektus. Tuo tarpu geriausia valdžios pagalba šiuo metu būtų tiesiog galimybė veikti. Tokiomis įžvalgomis dalinasi Lietuvos ...
nuotrauka
2021-02-05 13:28
Į ilgametę patirtį turinčių „Capital“ NT brokerių Arūno Pranevičiaus, Justo Pranskaičio ir Manto Sladkevičiaus akiratį pateko šiuo metu Vilniuje populiariausi pirminės rinkos projektai. Ekspertai pateikė savo profesionalų vertinimą bei pasidalino asmeniniais bei pirkėjų įspūdžiais.
nuotrauka
2021-02-02 14:56
Sostinės Naujamiesčio laukia permainos – Algirdo g. esančiame tuščiame sklype netrukus pradės kilti unikalus gyvenamasis pastatas. Vilniaus miesto savivaldybei viešinimui pateikti šio statinio projektiniai pasiūlymai. Beveik 0,5 ha ploto sklype suprojektuotame daugiabutyje planuojama įrengti 96 butu...
nuotrauka
2021-02-02 13:17
„Rinvest“ Vilniaus Lazdynėlių rajone pradeda antrąjį kotedžų ir daugiabučių komplekso „Riverland“ statybų etapą. Projektas išsiskirs laisvalaikio erdvėmis ir sieks atliepti pasikeitusius rinkos poreikius – atlikta apklausa rodo, kad kas trečias vilnietis, rinkdamasis naujus namus, pirmiausia atkreip...
nuotrauka
2021-02-02 08:56
SEB banko duomenimis, pernai gyventojams būstui suteiktų paskolų suma padidėjo 7 proc., o paskolų skaičius ūgtelėjo 3 procentais. Pandeminiais metais būsto paskolų smukimas buvo pastebimas tik pavasarį, pirmojo karantino metu. Antrasis karantinas rudenį ir vėlesnis jo sugriežtinimas pastebimos įtako...
nuotrauka
2021-02-01 12:24
„Citus“ analitikų išankstiniais duomenimis, šių metų sausio mėnuo Vilniuje „uždarytas“ su daugiau nei 700 rezervuotų naujų būstų (butų ir kotedžų) pirminėje rinkoje. Palyginimui, rekordiniu greičiu startavusiais 2020 m. sausį rezervuota 556, sėkmingiausiais, vertinant visus metus, 2019–aisiais – 507...
nuotrauka
2021-01-26 08:11
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros UAB „Omberg“ Vilniuje suplanavo naują gyvenamųjų dangoraižių tipo modernų projektą „Skylum“, į kurį investuoja 28,5 mln. eurų. Pagal geriausius užsienio pavyzdžius plėtojami du 20-ies aukštų išskirtinės architektūros daugiabučiai prisidės prie naujo Vilniaus dangorai...
nuotrauka
2021-01-14 14:38
Bendrovė „Newsec“ tarpininkavo sudarant biuro nuomos sandorį – sparčiai augantis žaidimų startuolis „Eneba“ nuomosis biuro patalpas Kaune iš bendrovės „Inoversa“. Pasirašyta ilgalaikė nuomos sutartis, objekto ploto nuoma bus vykdoma etapais.
nuotrauka
2021-01-14 14:21
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ gavo statybos leidimą daliai gyvenamojo projekto „Jomanto parkas“ Vilniaus Baltupių rajone ir pradėjo pirmojo etapo statybos darbus. Šiame projekte iš viso bus įrengti 236 butai, investicijos į jį sieks 16.5 mln. eurų.
nuotrauka
2021-01-07 13:05
Pasibaigę 2020-ieji nekilnojamojo turto (NT) rinkai buvo palyginti aktyvūs - bendras įregistruotų pirkimo-pardavimo sandorių skaičius nedaug atsiliko nuo ganėtinai aktyvių 2019 metų, o atskirose NT objektų kategorijose netgi fiksuotas išaugęs sandorių skaičius, skelbia Registrų centras. Bendra gyven...
nuotrauka
2021-01-07 10:32
Kylant pragyvenimo lygiui, sostinėje auga ne tik nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų galimybės, bet ir poreikiai – besirenkantys ekonominės klasės būstą neretai reikalauja prestižiniams projektams būdingų sprendimų. Tai trina ribas tarp būsto klasių, kurias aiškiau identifikuoja nebent kaina.
nuotrauka
2021-01-06 10:34
Dešiniojoje Vilniaus Neries krantinėje, šalia sostinės senamiesčio, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ užbaigė antrąjį „Raitininkų sodo“ namų statybų etapą, kuriuo užbaigiamas šiuolaikiškas miesto centre įsikūręs, tačiau gamtos supamas gyvenamųjų namų projektas. Išskirtinio gyv...
nuotrauka
2021-01-06 09:39
Sostinėje statomam 62 tūkst. kvadratinių metrų ploto prekybos centrui „Vilnius OUTLET“ bankas „Luminor“ ir Šiaulių bankas skolina 44 mln. eurų. Sindikuotos paskolos sutartį bankai pasirašė su projektą įgyvendinančia įmone „Trečioji kregždė“. Bankai skolina lygiomis dalimis – po 22 mln. eurų. Bendra ...
nuotrauka
2021-01-04 08:44
Pilaitėje, šalia Buivydiškių tvenkinių, REWO pradeda naujo gyvenamųjų namų projekto plėtros darbus. Tai bus butai su atskirais įėjimais ir kiemeliais bei mažaaukščiai, 3 aukštų daugiabučiai, atitinkantys jaunų žmonių ir jaunų šeimų poreikius. Plėtojamos teritorijos plotas - 2,5 ha.
nuotrauka
2020-12-30 10:30
Šeškinė – puikiai išvystyta infrastruktūra išsiskiriantis Vilniaus rajonas, iš kurio greitai ir patogiai pasiekiamas ne tik sostinės centras, bet ir kiti rajonai. Šeškinės rajono patrauklumą dar labiau padidins kitais metais numatomi pradėti Šiaurinės gatvės, sujungsiančios Vakarinį aplinkkelį ir Fa...

Statybunaujienos.lt » NT projektai