2020 rugpjūčio 12 d. trečiadienis, 11:37
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Startuolių parko Vilniuje įkūrėjų verslo planas sukėlė abejonių

Aušra POCIENĖ      2015-10-13 09:08
Jau gruodžio mėnesį Vilniuje, istoriniame Sapiegos parke, duris turėjo atverti technologijų miestelis „Vilnius Tech Park“, tačiau kol kas jo ateitis skęsta migloje. Savivaldybė teigia, kad investuotojų reikalavimai prieštarauja miestiečių interesams, o verslininkai miesto valdžią kaltina noru perimti projekto kontrolę.
nuotrauka
Istoriniame Sapiegų parke kuriamo startuolių centro vizualizacija. Savivaldybės iliustr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
Ergolain, UAB
„Savo netrumpame verslininko gyvenime dar nesu matęs tokio pasiūlymo – tu investuok, o aš kontroliuosiu. Savivaldybė nori perimti viso projekto kontrolę, t. y. nori 51 proc. akcijų. O mes turėtume investuoti ir prisiimti atsakomybę“, – apmaudo dėl susiklosčiusios situacijos neslepia vienas projekto iniciatorių, verslininkas Darius Žakaitis.

Vilnius – startuolių centras

Startuolių parko projektą Sapiegų parke palaimino Artūro Zuoko vadovaujama savivaldybė. Būsimajam startuolių centrui buvusios ligoninės pastatai 25 metams išnuomuoti už simbolinę 8000 litų (2,3 tūkst. Eur) per mėnesį sumą. Bendras 18-kos nuomojamų pastatų plotas – 8000 kv. metrų.

Technologijų miestelyje numatoma įkurti ne mažiau nei 800 darbo vietų ir ne mažiau kaip 50 naujų verslų. Naujasis startuolių centras turėtų sudominti Didžiosios Britanijos, Skandinavijos investicinius fondus, žadama papildomai pritraukti apie 50 mln. eurų investicijų.

„Kodėl mes sugalvojome šį projektą ir ko siekiame? Visi norėtume, kad Vilnius būtų startuolių centras, nes būtent startuoliai turi didžiausią potencialą kurti pridėtinę vertę. Šiuolaikiniame informacijos, interneto amžiuje, sėdėdamas prie stalo žmogus gali sukurti produktą, kuriuo naudosis šimtai milijonų vartotojų. Bet problema ta, kad dirbant atskirai, sukurti visiems svarbius, aktualius projektus nėra lengva. Todėl labai svarbu konsoliduoti tiek talentus, tiek kapitalą – būtent to labiausiai ir trūksta startuoliams, kad jie pritrauktų investuotojus, sudomintų pasaulį“, – kokių tikslų siekia lietuviško Silicio slėnio kūrėjai, aiškina D. Žakaitis.

Ši iniciatyva, jo teigimu, sulaukė neįtikėtino pačių startuolių palaikymo. Vos tik paskelbus apie projektą, dalyvauti jame norą pareiškė dvigubai daugiau pageidaujančiųjų, nei centras gali priimti. Jau paskelbta, kad čia įsikurs rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“, didžiausias verslo akceleratorius Baltijos šalyse „Startup Highway“ su savo startuoliais, vienas sėkmingiausių Lietuvoje startuolių – „Vinted“.

Nepatinka taryba ir atrankos komitetas?

Šiuo metu jau sudaryta 150 patalpų nuomos sutarčių, yra įpusėję pirmojo pastato įrengimo darbai. Erdvės startuoliams, kūrybinės laboratorijos įrenginėjamos buvusios ligoninės pastatuose, kurie yra XVIII amžiaus kultūros paveldo objektai. Interjerus stratuoliams kuria trys architektų biurai, baldus, apšvietimą – lietuvių gamintojai „Narbutas“, „Ergolain“, „Gaudrė“.

Parke planuojama įrengti 4 konferencijų sales (apie 500 darbo vietų), kuriose galėtų vykti įvairūs renginiai: susitikimai su investuotojais, konferencijos, kūrybinės dirbtuvės. Pirmajame etape į savivaldybės turtą numatyta investuoti apie 5 mln. eurų.

Tačiau D. Žakaitis sako, kad savivaldybei nepatinka „Sapiegos Vilnius Techparkas“ taryba ir atrankos komitetas, kuris ir atrenka dalyvius. Norima perimti projekto kontrolę, revizuoti sutartį.

„Kaip taip gali būti? Projektas vykdomas jau daugiau nei metus, yra sutartys su nuomininkais, suderinti projektai. Tik gavę partnerių palaikymą, sutikimą investuoti ir dalyvauti taryboje, atrankos komisijoje, pradėjome projektą“, – stebisi verslininkas.

Technologijų parko taryboje šiuo metu yra pats D. Žakaitis („Startup Highway“), Igoris Matsanyukas („IMI.VC Advisors“), Antanas Mišeikis („Game Insight“), Kęstutis Šliužas (TEO), Donatas Keras („Practica Capital“), Justas Janauskas („Vinted“), Indrė Jakaitytė (buvo „Smart Vilnius“), Dovydas Varkulevičius („Versli Lietuva“) ir Raimonda Pilipavičiūtė (Vilniaus miesto savivaldybė). Atrankos komitetą sudaro tie patys D. Žakaitis, I. Matsanyukas, A. Mišeikis, K. Šliužas, D. Keras, jame taip pat yra Edmundas Jakilaitis („Media 3“) ir Justas Kučinskas (ISM).

Nori įkeisti nuomos pajamas

Tačiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad dėl susidariusios situacijos kalti patys verslininkai. Paaiškėjo, kad žadėję sukurti šimtus darbo vietų verslininkai kreipėsi į bankus, prašydami suteikti jiems paskolas būsimai veiklai, mainais užstatydami dar negautas pajamas iš būsimų patalpų.

„Tokio įsipareigojimo nebuvo sutartyje. Be to, be konkurso išnuomojusi 10 mln. eurų vertės turtą miesto centre savivaldybė prisiimtų papildomus finansinius įsipareigojimus, nors ir taip daug prisidėjo prie projekto įgyvendinimo. Savivaldybė siekė pagerinti sutarties sąlygas vilniečių naudai, deja, verslininkai reikalauja papildomų sąlygų, kurių nėra dabartinėje sutartyje, o savivaldybė negali pritarti tokiems sutarties pakeitimams, kurie neatitinka miesto poreikių. Savivaldybė projekto nenutraukia, tačiau norint jį tęsti, plėtotojai turi ieškoti kitų būdų, kaip finansuoti projektą, neįkeičiant su savivaldybės turtu susijusių pajamų“, – sako R. Šimašius.

Sapiegos parkas yra istorinis parkas miesto centre ir žemės vertė toje vietoje – mažiausiai 10 mln. eurų. Tuo tarpu technologijų parko steigėjai siekia nuomoti savivaldybės turtą be konkurso už simbolinį 1 litą (0,29 Eur) už 1 kvadratinio metro plotą. Pasirašius sutartį 25 metų laikotarpiui su galimybe vėliau ją pratęsti dar tokiam pat laikotarpiui, savivaldybės negautos pajamos į biudžetą sudarytų apie pusę milijono eurų per metus.

„Išnuomojus objektą konkurso būdu, taikant net ir simbolinį 5 eurų už kvadratinį metrą įkainį, savivaldybės pajamos į biudžetą už tokias patalpas būtų apie 40 tūkst. eurų per mėnesį. Tai – minimali suma, kurią butu galima gauti išnuomojus patalpas konkurso tvarka ambasadoms ar kitiems subjektams“, – skaičiuoja R. Šimašius.

D. Žakaitis tikina, kad nepriklausomai nuo savivaldybės pozicijos, Vilniuje bus technologijų parkas ir „joks meras ir jo ginklanešiai to nesustabdys“.

„Jau esame įsigiję sklypą Žvėryne, kur planavome įkurti antrąjį startuolių centrą. Gali būti rimtai svarstoma alternatyva visą projektą perkelti į Žvėryną. Todėl ir sakau, kad startuolių parkas Vilniuje tikrai bus“, – žada D. Žakaitis.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-08-10 10:28
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 0,1% (2020 metų birželį buvo fiksuojamas 0,2% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2020-08-04 09:15
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Rinvest“ skelbia apie kotedžų kvartalo „Pavilnio parkas“ statybų pabaigą. Sostinės Pavilnių regioninio parko pakraštyje iškilusiame kvartale iš viso pastatyti 59 kotedžai, bendra investicijų suma siekia 3,5 mln. eurų.
nuotrauka
2020-08-03 10:38
EIKA pradėjo plėtoti du naujus daugiabučius namus antrajame „Bajorų alėjų“ kvartale Vilniuje, Bajoruose, Salaspilio gatvėje. Tai yra pirmasis antrojo kvartalo etapas, kuriuo planuojama pastatyti du keturių aukštų daugiabučius gyvenamuosius namus „Beržus“, juose – 54 butus. Numatytų investicijų suma ...
nuotrauka
2020-07-29 11:08
Dalinė būsto apdaila paprastai suvokiama kaip „daugiau nei plikos sienos“. Tačiau kas konkrečiai turėtų ją sudaryti, nėra apibrėžta jokiame dokumente. Taigi tai atveria rankas nekilnojamojo turto vystytojams žongliruoti įvairiomis sąvokomis, paslėpti nepabaigtus darbus, o pirkėjas, įsigijęs pigiau k...
nuotrauka
2020-07-29 11:00
Kauno komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinka toliau smarkiai auga – per 2020 m. pirmąjį pusmetį nuomai siūlomų biurų patalpų plotas padidėjo 12 proc., o per metus net 33 proc. Toks spartus biurų augimas šiuo metu atveria plačias pasirinkimo galimybes nuomininkams, tačiau šis laikotarpis ilgai nes...
nuotrauka
2020-07-24 13:02
UAB „Eika“ savo vystomuose projektuose pradeda pardavinėti butus su saulės elektros energija, o „Antakalnio panorama“ – pirmasis projektas, kurio klientai, įsigiję butus iki rudens, kartu taps ir nutolusios saulės elektrinės bendrasavininkais. „Žalioji“ elektros energija jiems bus tiekiama iš saulės...
nuotrauka
2020-07-23 10:02
Šiuo metu skelbiami naujausi tarptautinių kompanijų duomenys ir apklausos rodo, skelbia „Ober-Haus“, kad pandemijos akivaizdoje komercinio nekilnojamojo turto (NT) investicinių sandorių rinkos globaliu mastu patiria didesnius ar mažesnius neigiamus pokyčius.
nuotrauka
2020-07-16 14:53
Ekonomikai karantino metu skelbtos neigiamos prognozės dabar matomos pozityviau. Stebint pirmuosius atsigavimo ženklus, Vilniaus komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje ženklių nuomos kainų svyravimų per antrą ketvirtį neužfiksuota, o didieji rinkos nuomininkai ir toliau vykdė numatytus plėtros ...
nuotrauka
2020-07-13 09:38
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 m. birželio reikšmė išaugo 0,2% (2020 m. gegužę indekso reikšmė nesikeitė). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didm...
nuotrauka
2020-07-09 09:44
Nekilnojamojo turto projektų plėtros ir valdymo įmonė „Citus“ Kaune, Dainavos ir Žaliakalnio rajonų sankirtoje pradėjo statyti „Klevų namus“ – investicija siekia apie 8,8 mln. eurų. Statybos darbai pradėti birželio mėnesį, o 80 proc. statybos baigtumą planuojama pasiekti per 10 mėn. – 2021 m. antrąj...
nuotrauka
2020-07-08 11:46
Šiaulių bankas suteikė paskolą EIKA valdomo gyvenamųjų namų projekto Naujamiestyje „Baltas lapas“ II statybų etapui. 5 mln. EUR suma suteikiama trejiems metams.
nuotrauka
2020-07-08 11:41
2020 m. birželio mėnesį Vilniaus ir Kauno naujos statybos butų rinkoje antrą mėnesį iš eilės fiksuojamos augančios realizacijos apimtys. Tuo tarpu Klaipėdoje jos išliko panašiame lygyje kaip ir šių metų gegužės mėnesį.
nuotrauka
2020-07-07 11:26
Darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Kaune užbaigė paskutinį – 9-ąjį – gyvenamųjų namų kvartalo „Šilo namai“ statybų etapą. Čia pastatytas 8 aukštų daugiabutis, kuris, kartu su 11 anksčiau iškilusių namų, suformuoja gamtos apsuptyje ant Nemuno šlaito įsikūrusį šiuolaikišką daugiabučių kvart...
nuotrauka
2020-07-03 09:44
Vilniaus Viršuliškių mikrorajone įkasta projekto „Viršuliškių stogai“ statybų pradžios kapsulė. Trijuose 11-os aukštų daugiabučiuose bus įrengti 157 butai, o juos supančios viešosios erdvės bus sutvarkytos ir atnaujintos. Į projektą investuojama 12 mln. eurų, jį vysto nekilnojamojo turto plėtros ben...
nuotrauka
2020-06-30 10:23
„Rinvest“ skelbia apie naujo butų projekto „Šeškinės 55“ statybų pradžią. Sostinės Šeškinės rajone statomame daugiabutyje iš viso bus įrengti 25 vieno, dviejų arba trijų kambarių butai.
nuotrauka
2020-06-29 14:30
„Galio Group“ sostinės teritorijoje tarp Šeimyniškių, Raitininkų ir Sporto gatvių plėtos daugiafunkcį projektą. Šiuo metu nenaudojamoje teritorijoje bendrovė planuoja pastatyti daugiabučių namų kompleksą, kur būtų įrengta apie 280 butų ir beveik 2000 kv. m komercinių patalpų pirmuose namų aukštuose.
nuotrauka
2020-06-25 10:20
Bendrovė „Citus“ sostinėje, Burbiškėse valdomame projekte „Miško ardai“, pradeda statyti antrą iš trijų projekto etapų su 119 butų. Šį etapą planuojama baigti 2021 m. antrą ketvirtį ir investuoti apie 9,6 mln. eurų.
nuotrauka
2020-06-23 10:42
Bendrovė „Baltic Asset Management“ investuoja daugiau kaip 4 mln. eurų į gyvenamąjį pastatą su stogo terasa Naujamiesčio ir Stoties rajonų sankirtoje. Projektas „Storyline“ – 69 butų kompleksas netoli senamiesčio, ir šalia būsimo daugiafunkcio mobilumo, verslo ir laisvalaikio centro „Vilnius Connect...
nuotrauka
2020-06-22 09:52
„Grand House LT“ skelbia apie galutinai užbaigtą pirmąjį Antežerių kvartalo statybų etapą ir pirmųjų gyventojų įkurtuves. Šiuo metu jau užbaigti 68 kotedžai bei pilnai išvystyta kvartalo infrastruktūra.
nuotrauka
2020-06-19 09:26
2020 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 2,6 proc.

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...