2020 rugsėjo 21 d. pirmadienis, 11:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Statybinių konstrukcijų tyrimai: verslo problemas sprendžia mokslas

2015-08-20 10:37
Veržlią statybų sektoriaus plėtrą ir sėkmingą konkurenciją dinamiškoje rinkoje gali garantuoti tik glaudus mokslo ir verslo bendradarbiavimas. Mokslininkų šiandien siūlomos inovacijos tampa laimingu bilietu į greitai skubantį pažangios statybos traukinį.
nuotrauka
Tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. VGTU nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech Statybos fakultetas,
Swetrak, UAB
Markučiai, UAB
Perdanga, UAB
Vilniaus 3-ioji gelžbetoninių konstrukcijų gamykla, AB
Consolis, koncernas,
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) veikiančio Atviros prieigos Civilinės inžinerijos mokslo centro (CIMC) specialistai neabejoja, kad didelės finansinės investicijos į naują ir Baltijos šalių bei Centrinės Europos regione analogų neturinčią laboratorijų įrangą ir po vienu stogu suburta aukštos kvalifikacijos specialistų komanda atvėrė naujas tyrimų ir mokslinių projektų galimybes.

Šiame mokslo centre įsikūrusi Statybinių konstrukcijų laboratorija yra ta vieta, kur gimusios inovacijos ir naujausi tyrimai vėliau tampa sėkmingo verslo sektoriaus progreso ir pažangos statybų sektoriuje varikliu.

Verslo problemas sprendžia mokslas

Kalbėdamas apie Statybinių konstrukcijų laboratorijoje atliekamus tyrimus prof. dr. Juozas Valivonis, sakė: „Atliekame visų statybose naudojamų – gelžbetoninių, mūrinių, plieninių, medinių, stiklo, kompozicinių konstrukcijų tyrimus. Kokios konstrukcijos šiame sektoriuje bebūtų naudojamos – visas jas kuriame, tiriame, kuriame jų skaičiavimo metodus, projektuojame, atliekame įvairius jau eksploatuojamų konstrukcijų bandymus. Tiriame ne tik konstrukcijas, bet ir joms naudojamas medžiagas.“

Anot profesoriaus, tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. Sunku išskirti konkretų atliekamų tyrimų, kurie itin svarbūs verslui, sąrašą, nes iš tiesų, kaip sako pašnekovas, viskas vyksta gana paprastai – dalis tyrimų atliekama mokslininkų iniciatyva, kita dalis verslo užsakymu. Kai verslas susiduria su problema, kreipiasi į mokslininkus, kurie atlieka problemai išspręsti būtinus tyrimus.

Verslininkų prašymu mokslininkai tyrinėja įvairios paskirties konstrukcijas, o pati tyrimų specifika priklauso nuo konkretaus atvejo. „Nuolat atliekame su gelžbetoniu susijusius tyrimus. Nors pati medžiaga statybos versle naudojama seniai, šių konstrukcijų įvairių tyrimų poreikis nemažėja. Kadangi mūsų laboratorija yra akredituota, tad kai reikia gelžbetonines konstrukcijas sertifikuoti, tuos bandymus atliekame būtent mes“, – kalbėjo J. Valivonis.

Šiuo metu aktualių mokslinių tyrimų sąrašas netrumpas: įvairių kompozicinių ne metalinių armatūrų taikymas gelžbetonio konstrukcijų armavimui, gelžbetoninių konstrukcijų stiprinimas įvairiomis polimerinėmis kompozicinėmis medžiagomis, įvairiausių priedų naudojimas betono bei gelžbetoninių konstrukcijų gamyboje, stipriojo betono tyrimai. Taip pat tiriamos ir mūrinės konstrukcijos, jų jungtys, įvairios jų tvirtinimo detalės. „Tiriame kompozicinę ir plieninę armatūrą – tokie tyrimai yra vieni iš dažnai pasitaikančių užsakomųjų tyrimų. Kompozicinė nemetalinė armatūra, atskirais atvejais gali būti naudojama betoninėms konstrukcijoms armuoti. Ir tai tik keletas mūsų atliekamų darbų pavyzdžių“, – kalbėjo mokslininkas.

Laboratorijoje mokslininkai taip pat aktyviai darbuojasi tirdami plienines konstrukcijas, šių konstrukcijų jungimo mazgus. Apjungus plienines ir betonines konstrukcijas į bendrą darbą gaunamos pakankamai efektyvios kompozicinės plieno-betono konstrukcijos. Tokiose konstrukcijose yra labai svarbus atskirų elementų arba sluoksnių jungčių elgsenos teisingas įvertinimas. Todėl laboratorijoje atliekami tiek kompozitinių plieno-betono kolonų, tiek perdangų tyrimai. Vis daugėja užsakomų tyrimų, susijusių su stiklo fasado elementais ir jų tvirtinimo jungtimis. Pašnekovo teigimu, viena iš aktualių problemų, su kuria susiduria statybų sektorius, – dideli energinio naudingumo reikalavimai pastatams. „Kai įrenginėjamas didelio storio apšiltinimo sluoksnis, atsiranda problema su išorinio apdailinio sluoksnio tvirtinimu – ypač jei jis yra mūrinis“, – sako jis.

Dėmesys jau eksploatuojamiems pastatams

Dar viena laboratorijos darbo kryptis – eksploatuojamų pastatų tyrimai. Šiuo metu laboratorija vykdo didelį užsakymą, kurio metu atliekamas prekybos centrų konstrukcijų tyrimas.

Statybinių konstrukcijų laboratorijoje ne tik atliekami reikalingi eksploatuojamų pastatų laikančiųjų ir atitvarinių konstrukcijų tyrimai, bet ir ruošiami jų stiprinimo projektai. Laboratorijoje dirba mokslininkų grupė, atliekanti transporto statinių (tiltų, viadukų, tunelių) tyrimus. Jie atlieka natūrinius tiltų bandymus, vertindami tiltų atsparumą, veikiant tiek statinėms, tiek ir dinaminėms apkrovoms.

Laboratorijoje plušantys mokslininkai verslo sektoriui nuolat siūlo įvairių inovacijų. „Šių metų pavasarį baigėme didelį projektą – tuštymėtų gelžbetonių perdangų su liktiniais plastikiniais įdėklais tyrimą. Paprastai kalbant, tirtos konstrukcijos, kurias gaminant konstrukcijos viduje išdėstomi plastikiniai tuščiaviduriai įdėklai, kurie leidžia žymiai palengvinti konstrukcijas, tuo pačiu taupyti betono sąnaudas. Kadangi plastikiniai įdėklai yra gaminami iš plastiko atliekų, sprendžiami ir ekologijos klausimai. „Mūsų atlikto tyrimo atveju buvo sukurti nauji racionalios formos plastikiniai elementai, leidžiantys iki 40 proc. sutaupyti betono. Atliktų tyrimų pagrindu buvo pasiūlyti tokių konstrukcijų skaičiavimo metodai, atlikta plačios apimties detali skaitmeninė ir eksperimentinė analizė“, – kalbėjo mokslininkas.

Verslo įmonės UAB „Swetrak“ užsakymu praėjusiais metais laboratorijos mokslininkai atliko geležinkelio statybai naudojamų gelžbetoninių pabėgių laikomosios galios ir ilgalaikiškumo tyrimus. Tyrimų metu buvo atlikti unikalūs bandymai, leidžiantys kartu įvertinti geležinkelio transporto sukeliamų statinių ir dinaminių apkrovų bei tuo pačiu ir atmosferos poveikių įtaką šių pabėgių elgsenai. Darbas buvo puikiai įvertintas vieno iš didžiausių pasaulyje gelžbetoninių konstrukcijų gamybos koncerno „Consolis“, kuriam priklauso minėtoji įmonė, specialistų.

Verslo įmonės į mokslininkus kreipiasi ne tik norėdamos užsakyti tyrimus, bet taip pat ir konsultuodamosi. „Nuolat bendradarbiaujame su gelžbetonio konstrukcijų gamyklomis, tokiomis kaip „Markučiai“, „Betonika“, Vilniaus gelžbetoninių konstrukcijų gamykla Nr. 3, su Klaipėdoje naują gamybos cechą paleidusia „Perdanga“, – vardijo pašnekovas.

Ateitis priklauso ekologijai ir ekonomijai

Kalbėdamas apie ateities statybinių konstrukcijų mokslinių tyrimų prioritetus, J. Valivonis sakė, jog šiuo metu labai aktualūs visi su ekologija susiję klausimai bei medžiagų sąnaudų mažinimas. Tyrimų duomenys rodo, kad gaminant toną cemento į aplinką išmetama 500 kubinių metrų CO 2, tad kiekvienas gelžbetonio konstrukcijų gamyboje sutaupytas kilogramas sprendžia ir ekologijos, ir ekonomijos problemas. Ieškoma būdų, kaip mažinti medžiagų sunaudojimo resursus.

Mokslininko teigimu, dar viena prioritetinė tyrimų kryptis – tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje – įvairių polimerinių kompozicinių medžiagų naudojimas statybinių konstrukcijų gamyboje. „Tai įvairių plaušinių polimerinių medžiagų naudojimas betoninių konstrukcijų gamyboje. Viena iš tokių medžiagų yra anglies plastikas. Statybinių konstrukcijų, armuotų šia medžiaga, tyrimai kelerius metus yra atliekami ir mūsų laboratorijoje. Ši medžiaga jau plačiai naudojama kosmoso ir aviacijos pramonėje, todėl tikėtina, kad netrukus ji taps populiari ir statybų pramonėje“, – įsitikinęs jis.

CIMC – vienintelis toks regione

Pasak J. Valivonio, tokio Civilinės inžinerijos centro, kokiame darbuojasi VGTU mokslininkai, nėra nei Baltijos šalyse, nei Centrinės Europos regione.

Laboratorijos mokslininkai aktyviai bendradarbiauja su kolegomis iš užsienio: palaikomi ryšiai su lenkų, čekų, ispanų, portugalų mokslininkais. J. Valivonio kolegos, kurie tiria medines konstrukcijas, palaiko aktyvius kontaktus su švedų, suomių mokslininkais.

„Bendradarbiaujame su kaimynais latviais, rusų, baltarusių mokslininkais“, – apie darbą su kaimyninių šalių tyrėjais kalbėjo pašnekovas.

VGTU nuotraukos 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-09-18 10:54
Pakeitus teisės aktus, kaip praneša Statybos inspekcija, nebeliko reikalavimo gauti statybą leidžiantį dokumentą statant ar rekonstruojant nesudėtingąjį statinį upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą.
nuotrauka
2020-09-18 10:29
Šiandien, rugsėjo 18 d., Valstybinės miškų tarnybos (VMT) direktoriaus pareigas pradėjo eiti Karolis Mickevičius, pastaruoju metu laikinai vadovavęs šiai tarnybai.
nuotrauka
2020-09-18 09:23
Nauja elektrinės tomografijos įranga, kurią įsigijo Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos, leis šį metodą veiksmingai panaudoti geologiniams tyrimams ir padidins aplinkosaugininkų galimybes fiksuoti nelegalius taršos šaltinius, įvertinti užterštas teritorijas.
nuotrauka
2020-09-18 09:18
Naujos statybos būstai pabrango 1 proc. Vienbučiai ir dvibučiai namai pabrango 1,7 proc., o butai daugiabučiuose namuose – 0,8 proc.
nuotrauka
2020-09-17 12:24
Gerinant eismo sąlygas ir saugą, per ateinančius metus Lentvaryje bus rekonstruota geležinkelio pervaža ir įrengtas tunelis automobiliams po geležinkeliu. Tai žymiai pagerins susisiekimo sąlygas Lentvario mieste, kurį geležinkelio linija dalina į dvi dalis ir dėl intensyvaus traukinių eismo ties per...
nuotrauka
2020-09-17 07:50
3D erdvėje galima ne tik atvaizduoti atskirus statinius, bet ir itin tiksliai atgaminti miestus su visomis kultūrinėmis vertybėmis. Tokią galimybę jiems suteikia DRONETEAM.lt komanda.
nuotrauka
2020-09-16 16:52
Asfaltu pasidengs dar 8 žvyrkeliai, taip pat bus atliktas paprastasis kelio dangos remontas trijų magistralinių kelių ruožuose, o viena keturšalė sankryža bus rekonstruota į saugesnę – žiedinę.
nuotrauka
2020-09-16 12:32
Jau artimiausiu metu ant MRU Studentų namų stogų Vilniaus Didlaukio gatvėje bus sumontuotos pirmosios saulės energijos jėgainės, kurios gamins ir tieks elektros energiją čia gyvenantiems universiteto studentams.
nuotrauka
2020-09-16 09:36
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) nemažai dėmesio skiria įmonėms, vystančioms bei parduodančioms prabangius naujos statybos būstus. Pastebima, kad „pamirštus“ mokesčius verslininkai deklaruoja tik sulaukę VMI dėmesio, o pažeidimai siejami su tyčiniu mokesčių mokėjimo atidėliojimu bei vad...
nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 11:30
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia dalyvauti konkurse ir teikti paraiškas pagal atnaujintą ES priemonės „MTEP rezultatų komercinimo ir tarpautiškumo skatinimas“ kvietimą. Tai priemonė, skirta inovatyvaus produkto, technologijos ar paslaugos komercinimo procesui bei jų patekimu...
nuotrauka
2020-09-15 09:58
Konstituciniam Teismui rugsėjo 11 d. nutarimu pripažinus, kad atestuotų architektų, nesiverčiančių tokia profesine veikla, privaloma narystė Architektų rūmuose pažeidžia Konstituciją, Aplinkos ministerija siūlys priimti reikiamas Architektų rūmų įstatymo pataisas.
nuotrauka
2020-09-15 09:47
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame net 16 asmenų kaltinami sukčiavimu, dokumentų klastojimu, kai buvo padaryta didelė žala, bei apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu. Valstybei ir keliems juridiniams asmenims padaryta ...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...
nuotrauka
2020-09-14 16:14
Jau nuo kitos savaitės – rugsėjo 21 d. – gyventojai galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrinėms įsirengti arba saulės parkuose įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – iki spalio 21 d. Iš viso šiems kvi...
nuotrauka
2020-09-14 16:05
Konkurencijos taryba pateikė skundą antstoliui ir prašo panaikinti patvarkymą, kuriuo šis sutiko su bendrovės Panevėžio statybos tresto (PST) pasiūlytu baudos, skirtos už Konkurencijos įstatymo pažeidimą, ir palūkanų mokėjimo grafiku, bei priimti sprendimą atlikti išieškojimo veiksmus, neišdėstant p...
nuotrauka
2020-09-14 11:18
Viešojoje erdvėje pasirodžius spekuliacijų dėl Vilniaus kongresų centro (buv. Vilniaus koncertų ir sporto rūmų) kainos, projekto įgyvendintojas valstybės įmonė Turto bankas informuoja, kad statinio techninis projektas yra baigtas, tačiau pats projektas nėra priimtas užsakovo – Turto banko.
nuotrauka
2020-09-14 09:24
Konstitucinis Teismas pripažino, kad Architektų rūmų įstatymas (toliau – Įstatymas) tiek, kiek jame nustatyta atestuotų architektų, nesiverčiančių atestuoto architekto veikla, privaloma narystė Lietuvos Respublikos architektų rūmuose (toliau – Rūmai), prieštarauja Konstitucijai, nes „Niekas negali b...
nuotrauka
2020-09-12 08:28,      papildyta 2020-09-17 18:20, Fotogalerijoje 68 nuotraukos
Rugsėjo 11 d. Valdovų rūmuose įvyko didžiausias renginys Lietuvos statybininkų bendruomenei – „Statybininkų diena 2020”. Iškilmingame renginyje apdovanoti ir pagerbti geriausi šalies statybų sektoriaus darbuotojai.
nuotrauka
2020-09-11 12:57
Susisiekimo ministerija, „LTG Infra“ ir paslaugų teikėjas Ispanijos įmonė „Ardanuy Ingenieria S.A.“ pasirašė sutartį dėl projekto „Rail Baltica“ geležinkelių infrastruktūros Kauno geležinkelių mazge susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano rengimo. Sutarties vertė – 1,065 m...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...