2021 balandžio 14 d. trečiadienis, 10:14
Reklama  |  facebook

Statybinių konstrukcijų tyrimai: verslo problemas sprendžia mokslas

2015-08-20 10:37
Veržlią statybų sektoriaus plėtrą ir sėkmingą konkurenciją dinamiškoje rinkoje gali garantuoti tik glaudus mokslo ir verslo bendradarbiavimas. Mokslininkų šiandien siūlomos inovacijos tampa laimingu bilietu į greitai skubantį pažangios statybos traukinį.
nuotrauka
Tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. VGTU nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech Statybos fakultetas,
Swetrak, UAB
Markučiai, UAB
Perdanga, UAB
Vilniaus 3-ioji gelžbetoninių konstrukcijų gamykla, AB
Consolis, koncernas,
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) veikiančio Atviros prieigos Civilinės inžinerijos mokslo centro (CIMC) specialistai neabejoja, kad didelės finansinės investicijos į naują ir Baltijos šalių bei Centrinės Europos regione analogų neturinčią laboratorijų įrangą ir po vienu stogu suburta aukštos kvalifikacijos specialistų komanda atvėrė naujas tyrimų ir mokslinių projektų galimybes.

Šiame mokslo centre įsikūrusi Statybinių konstrukcijų laboratorija yra ta vieta, kur gimusios inovacijos ir naujausi tyrimai vėliau tampa sėkmingo verslo sektoriaus progreso ir pažangos statybų sektoriuje varikliu.

Verslo problemas sprendžia mokslas

Kalbėdamas apie Statybinių konstrukcijų laboratorijoje atliekamus tyrimus prof. dr. Juozas Valivonis, sakė: „Atliekame visų statybose naudojamų – gelžbetoninių, mūrinių, plieninių, medinių, stiklo, kompozicinių konstrukcijų tyrimus. Kokios konstrukcijos šiame sektoriuje bebūtų naudojamos – visas jas kuriame, tiriame, kuriame jų skaičiavimo metodus, projektuojame, atliekame įvairius jau eksploatuojamų konstrukcijų bandymus. Tiriame ne tik konstrukcijas, bet ir joms naudojamas medžiagas.“

Anot profesoriaus, tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. Sunku išskirti konkretų atliekamų tyrimų, kurie itin svarbūs verslui, sąrašą, nes iš tiesų, kaip sako pašnekovas, viskas vyksta gana paprastai – dalis tyrimų atliekama mokslininkų iniciatyva, kita dalis verslo užsakymu. Kai verslas susiduria su problema, kreipiasi į mokslininkus, kurie atlieka problemai išspręsti būtinus tyrimus.

Verslininkų prašymu mokslininkai tyrinėja įvairios paskirties konstrukcijas, o pati tyrimų specifika priklauso nuo konkretaus atvejo. „Nuolat atliekame su gelžbetoniu susijusius tyrimus. Nors pati medžiaga statybos versle naudojama seniai, šių konstrukcijų įvairių tyrimų poreikis nemažėja. Kadangi mūsų laboratorija yra akredituota, tad kai reikia gelžbetonines konstrukcijas sertifikuoti, tuos bandymus atliekame būtent mes“, – kalbėjo J. Valivonis.

Šiuo metu aktualių mokslinių tyrimų sąrašas netrumpas: įvairių kompozicinių ne metalinių armatūrų taikymas gelžbetonio konstrukcijų armavimui, gelžbetoninių konstrukcijų stiprinimas įvairiomis polimerinėmis kompozicinėmis medžiagomis, įvairiausių priedų naudojimas betono bei gelžbetoninių konstrukcijų gamyboje, stipriojo betono tyrimai. Taip pat tiriamos ir mūrinės konstrukcijos, jų jungtys, įvairios jų tvirtinimo detalės. „Tiriame kompozicinę ir plieninę armatūrą – tokie tyrimai yra vieni iš dažnai pasitaikančių užsakomųjų tyrimų. Kompozicinė nemetalinė armatūra, atskirais atvejais gali būti naudojama betoninėms konstrukcijoms armuoti. Ir tai tik keletas mūsų atliekamų darbų pavyzdžių“, – kalbėjo mokslininkas.

Laboratorijoje mokslininkai taip pat aktyviai darbuojasi tirdami plienines konstrukcijas, šių konstrukcijų jungimo mazgus. Apjungus plienines ir betonines konstrukcijas į bendrą darbą gaunamos pakankamai efektyvios kompozicinės plieno-betono konstrukcijos. Tokiose konstrukcijose yra labai svarbus atskirų elementų arba sluoksnių jungčių elgsenos teisingas įvertinimas. Todėl laboratorijoje atliekami tiek kompozitinių plieno-betono kolonų, tiek perdangų tyrimai. Vis daugėja užsakomų tyrimų, susijusių su stiklo fasado elementais ir jų tvirtinimo jungtimis. Pašnekovo teigimu, viena iš aktualių problemų, su kuria susiduria statybų sektorius, – dideli energinio naudingumo reikalavimai pastatams. „Kai įrenginėjamas didelio storio apšiltinimo sluoksnis, atsiranda problema su išorinio apdailinio sluoksnio tvirtinimu – ypač jei jis yra mūrinis“, – sako jis.

Dėmesys jau eksploatuojamiems pastatams

Dar viena laboratorijos darbo kryptis – eksploatuojamų pastatų tyrimai. Šiuo metu laboratorija vykdo didelį užsakymą, kurio metu atliekamas prekybos centrų konstrukcijų tyrimas.

Statybinių konstrukcijų laboratorijoje ne tik atliekami reikalingi eksploatuojamų pastatų laikančiųjų ir atitvarinių konstrukcijų tyrimai, bet ir ruošiami jų stiprinimo projektai. Laboratorijoje dirba mokslininkų grupė, atliekanti transporto statinių (tiltų, viadukų, tunelių) tyrimus. Jie atlieka natūrinius tiltų bandymus, vertindami tiltų atsparumą, veikiant tiek statinėms, tiek ir dinaminėms apkrovoms.

Laboratorijoje plušantys mokslininkai verslo sektoriui nuolat siūlo įvairių inovacijų. „Šių metų pavasarį baigėme didelį projektą – tuštymėtų gelžbetonių perdangų su liktiniais plastikiniais įdėklais tyrimą. Paprastai kalbant, tirtos konstrukcijos, kurias gaminant konstrukcijos viduje išdėstomi plastikiniai tuščiaviduriai įdėklai, kurie leidžia žymiai palengvinti konstrukcijas, tuo pačiu taupyti betono sąnaudas. Kadangi plastikiniai įdėklai yra gaminami iš plastiko atliekų, sprendžiami ir ekologijos klausimai. „Mūsų atlikto tyrimo atveju buvo sukurti nauji racionalios formos plastikiniai elementai, leidžiantys iki 40 proc. sutaupyti betono. Atliktų tyrimų pagrindu buvo pasiūlyti tokių konstrukcijų skaičiavimo metodai, atlikta plačios apimties detali skaitmeninė ir eksperimentinė analizė“, – kalbėjo mokslininkas.

Verslo įmonės UAB „Swetrak“ užsakymu praėjusiais metais laboratorijos mokslininkai atliko geležinkelio statybai naudojamų gelžbetoninių pabėgių laikomosios galios ir ilgalaikiškumo tyrimus. Tyrimų metu buvo atlikti unikalūs bandymai, leidžiantys kartu įvertinti geležinkelio transporto sukeliamų statinių ir dinaminių apkrovų bei tuo pačiu ir atmosferos poveikių įtaką šių pabėgių elgsenai. Darbas buvo puikiai įvertintas vieno iš didžiausių pasaulyje gelžbetoninių konstrukcijų gamybos koncerno „Consolis“, kuriam priklauso minėtoji įmonė, specialistų.

Verslo įmonės į mokslininkus kreipiasi ne tik norėdamos užsakyti tyrimus, bet taip pat ir konsultuodamosi. „Nuolat bendradarbiaujame su gelžbetonio konstrukcijų gamyklomis, tokiomis kaip „Markučiai“, „Betonika“, Vilniaus gelžbetoninių konstrukcijų gamykla Nr. 3, su Klaipėdoje naują gamybos cechą paleidusia „Perdanga“, – vardijo pašnekovas.

Ateitis priklauso ekologijai ir ekonomijai

Kalbėdamas apie ateities statybinių konstrukcijų mokslinių tyrimų prioritetus, J. Valivonis sakė, jog šiuo metu labai aktualūs visi su ekologija susiję klausimai bei medžiagų sąnaudų mažinimas. Tyrimų duomenys rodo, kad gaminant toną cemento į aplinką išmetama 500 kubinių metrų CO 2, tad kiekvienas gelžbetonio konstrukcijų gamyboje sutaupytas kilogramas sprendžia ir ekologijos, ir ekonomijos problemas. Ieškoma būdų, kaip mažinti medžiagų sunaudojimo resursus.

Mokslininko teigimu, dar viena prioritetinė tyrimų kryptis – tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje – įvairių polimerinių kompozicinių medžiagų naudojimas statybinių konstrukcijų gamyboje. „Tai įvairių plaušinių polimerinių medžiagų naudojimas betoninių konstrukcijų gamyboje. Viena iš tokių medžiagų yra anglies plastikas. Statybinių konstrukcijų, armuotų šia medžiaga, tyrimai kelerius metus yra atliekami ir mūsų laboratorijoje. Ši medžiaga jau plačiai naudojama kosmoso ir aviacijos pramonėje, todėl tikėtina, kad netrukus ji taps populiari ir statybų pramonėje“, – įsitikinęs jis.

CIMC – vienintelis toks regione

Pasak J. Valivonio, tokio Civilinės inžinerijos centro, kokiame darbuojasi VGTU mokslininkai, nėra nei Baltijos šalyse, nei Centrinės Europos regione.

Laboratorijos mokslininkai aktyviai bendradarbiauja su kolegomis iš užsienio: palaikomi ryšiai su lenkų, čekų, ispanų, portugalų mokslininkais. J. Valivonio kolegos, kurie tiria medines konstrukcijas, palaiko aktyvius kontaktus su švedų, suomių mokslininkais.

„Bendradarbiaujame su kaimynais latviais, rusų, baltarusių mokslininkais“, – apie darbą su kaimyninių šalių tyrėjais kalbėjo pašnekovas.

VGTU nuotraukos 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-04-14 08:47
Registrų centras – be jau įprastų elektroninių paslaugų, tokių kaip e. varžytynės, e. aukcionai, e. įgaliojimai, e. parašas ar e. pristatymas, – nuo šiol sudaro galimybę elektroniniu būdu organizuoti ir nuomos konkursus. Tikimasi, kad nuomos konkursų organizavimas elektroninėje erdvėje padės užtikri...
nuotrauka
2021-04-13 11:02
Artimiausiu metu vidaus reikalų sistemos pareigūnams – ugniagesiams gelbėtojams, policininkams ir kitiems – bus pagerintos gydymo ir reabilitacijos sąlygos. Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas, įgyvendinantis Vidaus reikalų ministerijos Reabilitacijos c...
nuotrauka
2021-04-13 09:03
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo buvo tenkintas Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Lauros Paulikienės, ginančios viešąjį interesą, pareiškimas užkertant kelią neteisėt...
nuotrauka
2021-04-12 17:25
Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“. Pastato statybos darbų vertė gali siekti apie 2...
nuotrauka
2021-04-12 13:34
Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) paskelbė du svarbius biokurą naudojančių įrenginių statybos projekto viešuosius pirkimus. Paskelbtais konkursais ieškoma biokurą naudojančios jėgainės dalies statybos valdytojo bei statybos darbų rangovo.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-12 11:23
Registrų centras šiuo metu intensyviai įgyvendina archyvo centralizavimo ir skaitmenizavimo projektą. Įvertinus fizinių Registrų centro naudojamų archyvo patalpų būklę, paaiškėjo, kad kai kurios patalpos nebeatitinka griežtų bylų saugojimo reikalavimų, todėl dar šiais metais dalis archyvų bus sukonc...
nuotrauka
2021-04-09 13:44
Lietuvos verslo organizacijos – Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija – kreipėsi į Finansų ministeriją, ragindamos dar šiais metais keisti įmonių pelno mokestį, pereinant prie paskirstytojo pelno apmokestinimo (i...
nuotrauka
2021-04-09 07:40
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovės Akmenės rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų (preliminariųjų nuostolių), rekonstruojant Naujosios Akmenės miesto centrinę aikštę, atlyginimo priteisimo...
nuotrauka
2021-04-07 13:36
Bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija" tęsia praėjusį rudenį paskelbtą viešąjį pirkimą kairiajai Neries krantinės pusei sutvarkyti. Atnaujinti dėl tiekėjo ieškinio sustabdytas pirkimo procedūras leido palankus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas.
nuotrauka
2021-04-07 11:39
Seimas po Vyriausybės išvadų ketina svarstyti Žemės įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo numatoma įvesti naują mokestį už nekilnojamojo turto projektų plėtrą valstybinėje žemėje. Įstatymas buvo nemažai aptarinėtas žiniasklaidoje, bruzda verslas, tačiau visuomenė šioje istorijoje lyg ir neturi jokio v...
nuotrauka
2021-04-02 08:43
Seimas po pateikimo pritarė tęstinio profesinio mokymo įstatymo pataisoms ir atidavė projektą tolimesniems svarstymams. Pataisos leistų 25-erių ir vyresniems asmenims, iki tol neįgijusiems profesinės kvalifikacijos, dalyvauti trumpesnės trukmės Užimtumo tarnybos organizuojamose tęstinio profesinio m...
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-04-01 13:40
Kovo 31 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Dėl institucijų veiksmų galimai stabdant vėjo jėgainių plėtros projektus“. Minėtą parlamentinės kontrolės klausimą įtraukti į darbotvarkę paskatino gauti raštai iš Lietuvos verslo konfederacijos (LVF) ...
nuotrauka
2021-04-01 11:12,      papildyta 2021-04-01 13:07, Papildyta „Rapsoilos“ komentaru
Kovo 31-osios rytą Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kartu su aplinkosaugos specialistais ir ugniagesiais-gelbėtojais atliko kratą Mažeikių rajono uždarojoje akcinėje bendrovėje „Rapsoila“, kurios veikla – pagrindinio ekologiškai švarių degalų komponento – iš rapsų išga...
nuotrauka
2021-03-31 11:49
Aplinkos ministerija atnaujino Lietuvoje veikiančių įmonių, kurioms 2021-2025 m. planuojama paskirstyti nemokamus apyvartinius taršos leidimus, sąrašą. Jis sudarytas įvertinus Europos Komisijos patikslintus taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis tikslus 2021–2030 m.
nuotrauka
2021-03-31 11:37
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsią tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2021-03-31 11:24
Seimas priėmė Notariato įstatymo pataisas, kurios reglamentuoja notarų paslaugų teikimą ir kurios jau po kelių mėnesių – nuo liepos 1 dienos – leis notarų biurams beveik visas paslaugas teikti nuotoliniu būdu.
nuotrauka
2021-03-31 10:30
Vilniaus miesto savivaldybė šį pavasarį imsis stadiono Kaukysos gatvėje atnaujinimo darbų. Aplinkinėse gatvėse sparčiai kylant daugiabučiams, nuspręsta naujame mikrorajone pasirūpinti gyventojams viešai prieinama, kokybiška sporto infrastruktūra, tad sostinės savivaldybė paskelbė viešąjį pirkimą rei...
nuotrauka
2021-03-30 18:00
Šiandien, 2021 m. kovo 30 d. įvykus pakartotiniam viešam aukcionui, Lietuvos paštas sėkmingai pardavė buvusį logistikos centrą Vilniuje. Jis pirkėjui parduotas už kiek daugiau nei 2 mln. eurų. Gautas lėšas bendrovė investuos į strateginius prioritetus: darbo sąlygų gerinimą, pašto skyrių bei logisti...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos