2020 balandžio 3 d. penktadienis, 22:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Statybinių konstrukcijų tyrimai: verslo problemas sprendžia mokslas

2015-08-20 10:37
Veržlią statybų sektoriaus plėtrą ir sėkmingą konkurenciją dinamiškoje rinkoje gali garantuoti tik glaudus mokslo ir verslo bendradarbiavimas. Mokslininkų šiandien siūlomos inovacijos tampa laimingu bilietu į greitai skubantį pažangios statybos traukinį.
nuotrauka
Tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. VGTU nuotr.


Minimos įmonės
VGTU Statybos fakultetas,
Swetrak, UAB
Markučiai, UAB
Perdanga, UAB
Vilniaus 3-ioji gelžbetoninių konstrukcijų gamykla, AB
Consolis, koncernas,
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) veikiančio Atviros prieigos Civilinės inžinerijos mokslo centro (CIMC) specialistai neabejoja, kad didelės finansinės investicijos į naują ir Baltijos šalių bei Centrinės Europos regione analogų neturinčią laboratorijų įrangą ir po vienu stogu suburta aukštos kvalifikacijos specialistų komanda atvėrė naujas tyrimų ir mokslinių projektų galimybes.

Šiame mokslo centre įsikūrusi Statybinių konstrukcijų laboratorija yra ta vieta, kur gimusios inovacijos ir naujausi tyrimai vėliau tampa sėkmingo verslo sektoriaus progreso ir pažangos statybų sektoriuje varikliu.

Verslo problemas sprendžia mokslas

Kalbėdamas apie Statybinių konstrukcijų laboratorijoje atliekamus tyrimus prof. dr. Juozas Valivonis, sakė: „Atliekame visų statybose naudojamų – gelžbetoninių, mūrinių, plieninių, medinių, stiklo, kompozicinių konstrukcijų tyrimus. Kokios konstrukcijos šiame sektoriuje bebūtų naudojamos – visas jas kuriame, tiriame, kuriame jų skaičiavimo metodus, projektuojame, atliekame įvairius jau eksploatuojamų konstrukcijų bandymus. Tiriame ne tik konstrukcijas, bet ir joms naudojamas medžiagas.“

Anot profesoriaus, tyrimų specifiką neretai padiktuoja verslo sektoriaus poreikiai. Sunku išskirti konkretų atliekamų tyrimų, kurie itin svarbūs verslui, sąrašą, nes iš tiesų, kaip sako pašnekovas, viskas vyksta gana paprastai – dalis tyrimų atliekama mokslininkų iniciatyva, kita dalis verslo užsakymu. Kai verslas susiduria su problema, kreipiasi į mokslininkus, kurie atlieka problemai išspręsti būtinus tyrimus.

Verslininkų prašymu mokslininkai tyrinėja įvairios paskirties konstrukcijas, o pati tyrimų specifika priklauso nuo konkretaus atvejo. „Nuolat atliekame su gelžbetoniu susijusius tyrimus. Nors pati medžiaga statybos versle naudojama seniai, šių konstrukcijų įvairių tyrimų poreikis nemažėja. Kadangi mūsų laboratorija yra akredituota, tad kai reikia gelžbetonines konstrukcijas sertifikuoti, tuos bandymus atliekame būtent mes“, – kalbėjo J. Valivonis.

Šiuo metu aktualių mokslinių tyrimų sąrašas netrumpas: įvairių kompozicinių ne metalinių armatūrų taikymas gelžbetonio konstrukcijų armavimui, gelžbetoninių konstrukcijų stiprinimas įvairiomis polimerinėmis kompozicinėmis medžiagomis, įvairiausių priedų naudojimas betono bei gelžbetoninių konstrukcijų gamyboje, stipriojo betono tyrimai. Taip pat tiriamos ir mūrinės konstrukcijos, jų jungtys, įvairios jų tvirtinimo detalės. „Tiriame kompozicinę ir plieninę armatūrą – tokie tyrimai yra vieni iš dažnai pasitaikančių užsakomųjų tyrimų. Kompozicinė nemetalinė armatūra, atskirais atvejais gali būti naudojama betoninėms konstrukcijoms armuoti. Ir tai tik keletas mūsų atliekamų darbų pavyzdžių“, – kalbėjo mokslininkas.

Laboratorijoje mokslininkai taip pat aktyviai darbuojasi tirdami plienines konstrukcijas, šių konstrukcijų jungimo mazgus. Apjungus plienines ir betonines konstrukcijas į bendrą darbą gaunamos pakankamai efektyvios kompozicinės plieno-betono konstrukcijos. Tokiose konstrukcijose yra labai svarbus atskirų elementų arba sluoksnių jungčių elgsenos teisingas įvertinimas. Todėl laboratorijoje atliekami tiek kompozitinių plieno-betono kolonų, tiek perdangų tyrimai. Vis daugėja užsakomų tyrimų, susijusių su stiklo fasado elementais ir jų tvirtinimo jungtimis. Pašnekovo teigimu, viena iš aktualių problemų, su kuria susiduria statybų sektorius, – dideli energinio naudingumo reikalavimai pastatams. „Kai įrenginėjamas didelio storio apšiltinimo sluoksnis, atsiranda problema su išorinio apdailinio sluoksnio tvirtinimu – ypač jei jis yra mūrinis“, – sako jis.

Dėmesys jau eksploatuojamiems pastatams

Dar viena laboratorijos darbo kryptis – eksploatuojamų pastatų tyrimai. Šiuo metu laboratorija vykdo didelį užsakymą, kurio metu atliekamas prekybos centrų konstrukcijų tyrimas.

Statybinių konstrukcijų laboratorijoje ne tik atliekami reikalingi eksploatuojamų pastatų laikančiųjų ir atitvarinių konstrukcijų tyrimai, bet ir ruošiami jų stiprinimo projektai. Laboratorijoje dirba mokslininkų grupė, atliekanti transporto statinių (tiltų, viadukų, tunelių) tyrimus. Jie atlieka natūrinius tiltų bandymus, vertindami tiltų atsparumą, veikiant tiek statinėms, tiek ir dinaminėms apkrovoms.

Laboratorijoje plušantys mokslininkai verslo sektoriui nuolat siūlo įvairių inovacijų. „Šių metų pavasarį baigėme didelį projektą – tuštymėtų gelžbetonių perdangų su liktiniais plastikiniais įdėklais tyrimą. Paprastai kalbant, tirtos konstrukcijos, kurias gaminant konstrukcijos viduje išdėstomi plastikiniai tuščiaviduriai įdėklai, kurie leidžia žymiai palengvinti konstrukcijas, tuo pačiu taupyti betono sąnaudas. Kadangi plastikiniai įdėklai yra gaminami iš plastiko atliekų, sprendžiami ir ekologijos klausimai. „Mūsų atlikto tyrimo atveju buvo sukurti nauji racionalios formos plastikiniai elementai, leidžiantys iki 40 proc. sutaupyti betono. Atliktų tyrimų pagrindu buvo pasiūlyti tokių konstrukcijų skaičiavimo metodai, atlikta plačios apimties detali skaitmeninė ir eksperimentinė analizė“, – kalbėjo mokslininkas.

Verslo įmonės UAB „Swetrak“ užsakymu praėjusiais metais laboratorijos mokslininkai atliko geležinkelio statybai naudojamų gelžbetoninių pabėgių laikomosios galios ir ilgalaikiškumo tyrimus. Tyrimų metu buvo atlikti unikalūs bandymai, leidžiantys kartu įvertinti geležinkelio transporto sukeliamų statinių ir dinaminių apkrovų bei tuo pačiu ir atmosferos poveikių įtaką šių pabėgių elgsenai. Darbas buvo puikiai įvertintas vieno iš didžiausių pasaulyje gelžbetoninių konstrukcijų gamybos koncerno „Consolis“, kuriam priklauso minėtoji įmonė, specialistų.

Verslo įmonės į mokslininkus kreipiasi ne tik norėdamos užsakyti tyrimus, bet taip pat ir konsultuodamosi. „Nuolat bendradarbiaujame su gelžbetonio konstrukcijų gamyklomis, tokiomis kaip „Markučiai“, „Betonika“, Vilniaus gelžbetoninių konstrukcijų gamykla Nr. 3, su Klaipėdoje naują gamybos cechą paleidusia „Perdanga“, – vardijo pašnekovas.

Ateitis priklauso ekologijai ir ekonomijai

Kalbėdamas apie ateities statybinių konstrukcijų mokslinių tyrimų prioritetus, J. Valivonis sakė, jog šiuo metu labai aktualūs visi su ekologija susiję klausimai bei medžiagų sąnaudų mažinimas. Tyrimų duomenys rodo, kad gaminant toną cemento į aplinką išmetama 500 kubinių metrų CO 2, tad kiekvienas gelžbetonio konstrukcijų gamyboje sutaupytas kilogramas sprendžia ir ekologijos, ir ekonomijos problemas. Ieškoma būdų, kaip mažinti medžiagų sunaudojimo resursus.

Mokslininko teigimu, dar viena prioritetinė tyrimų kryptis – tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje – įvairių polimerinių kompozicinių medžiagų naudojimas statybinių konstrukcijų gamyboje. „Tai įvairių plaušinių polimerinių medžiagų naudojimas betoninių konstrukcijų gamyboje. Viena iš tokių medžiagų yra anglies plastikas. Statybinių konstrukcijų, armuotų šia medžiaga, tyrimai kelerius metus yra atliekami ir mūsų laboratorijoje. Ši medžiaga jau plačiai naudojama kosmoso ir aviacijos pramonėje, todėl tikėtina, kad netrukus ji taps populiari ir statybų pramonėje“, – įsitikinęs jis.

CIMC – vienintelis toks regione

Pasak J. Valivonio, tokio Civilinės inžinerijos centro, kokiame darbuojasi VGTU mokslininkai, nėra nei Baltijos šalyse, nei Centrinės Europos regione.

Laboratorijos mokslininkai aktyviai bendradarbiauja su kolegomis iš užsienio: palaikomi ryšiai su lenkų, čekų, ispanų, portugalų mokslininkais. J. Valivonio kolegos, kurie tiria medines konstrukcijas, palaiko aktyvius kontaktus su švedų, suomių mokslininkais.

„Bendradarbiaujame su kaimynais latviais, rusų, baltarusių mokslininkais“, – apie darbą su kaimyninių šalių tyrėjais kalbėjo pašnekovas.

VGTU nuotraukos 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-04-03 12:44
Nuo šiandien sunkumų dėl COVID-19 patiriantys smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali teikti paraiškas INVEGAI dėl atidėtų paskolų ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimų palūkanų kompensavimo. Finansų įstaigai atidėjus paskolos ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimą, paskolų gavėjams bus kompe...
nuotrauka
2020-04-03 11:49
Artimiausiu metu stebėsime, kaip pasaulyje siaučianti koronaviruso pandemija pamažu keičia ne tik ekonominę situaciją, bet ir socialinius mūsų įpročius, taip pat ir nekilnojamojo turto (NT) rinką. Ekspertai aptaria jau pastebimas tendencijas ir apžvelgia NT situaciją Baltijos šalyse bei Ukrainoje – ...
nuotrauka
2020-04-03 08:39
Ekonominės krizės reikėjo tikėtis, nes jos kartojasi kas 10–12 metų. Tad ir ši krizė ne pirma ir ne paskutinė. Tačiau tai, kas buvo blogai, žmogus linkęs pamiršti. Krizių žmonijos istorijoje būta ir žiauresnių, kai ligų protrūkis sutapdavo su nederliaus metais.
nuotrauka
2020-04-03 08:25
Vilniaus miesto savivaldybė grįžta prie visam miestui svarbios užduoties – Sapiegų parko atnaujinimo. Siekdama išrinkti geriausią sprendimą šiai jautriai urbanistinei istorinei aplinkai, savivaldybė inicijavo Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dal...
nuotrauka
2020-04-03 07:48
10 tūkst. eurų. Tiek COVID-19 pasekmių mažinimo fondui paaukojo bendrovė „Alvora“. Kaip sako įmonės akcininkas Nikolaj Kolesnik, visi įmonės darbuotojai bent kol kas yra sveiki, o auka yra būdas padėti tiems, kam pagalbos šiuo metu reikia labiausiai.
nuotrauka
2020-04-02 16:24
Seimui antradienį, kovo 30 d., atidėjus sprendimus dėl subsidijų darbo užmokesčiui prastovos metu ir kriterijų dirbantiems savarankiškai, darbdaviai ir dirbantys savarankiškai toliau kviečiami dėl pagalbos iš valstybės į Užimtumo tarnybą kreiptis nuo balandžio 5 dienos.
nuotrauka
2020-04-02 15:44
Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbus karantiną, statybų sektorius susiduria su iššūkiais – statybinių medžiagų vėlavimu, darbo jėgos iš užsienio pasitraukimu, vietinių darbuotojų saugumo užtikrinimu ir, svarbiausia, užsakymų krepšelio mažėjimu.
nuotrauka
2020-04-02 15:15
Vyriausybė ir INVEGA šią savaitę pristatė priemonių paketą, kuris padės įmonėms spręsti likvidumo ir finansines problemas, kylančias dėl COVID-19. Viena jų – paskolų garantijos per INVEGA. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) teigia, kad Vyriausybės siūloma paramos schema verslui turi geresnę alte...
nuotrauka
2020-04-02 12:48
Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane numatytos mokestinės (mokesčių administravimo) paramos priemonės sunkumus dėl koronaviruso patiriantiems mokesčių mokėtojams.
nuotrauka
2020-04-01 15:44
Siekdama mažinti pandemijos COVID-19 padarinius ekonomikai, užtikrinti Lietuvoje veikiančių bendrovių likvidumą ir skatinti verslo plėtrą, Vyriausybė šiandien, balandžio 1 d., nusprendė įsteigti fondą, skirtą investuoti į sunkumus dėl COVID-19 patiriantį verslą.
nuotrauka
2020-04-01 13:28
Aplinkos ministerija inicijavo teisės aktų pakeitimus, skirtus statybos sektoriui prisitaikyti prie karantino, paskelbto šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės, sąlygų, ir išplatino parengtas rekomendacijas visuomenei ir skirtinguose sektoriuose veikiantiems subjektams, ypač skatindama naudotis šiu...
nuotrauka
2020-04-01 13:17
Dėl COVID-19 plėtros sukeltų ekonominių ir finansinių iššūkių, įmonėms tenka priimti įvairius sudėtingus sprendimus. Ką daryti verslininkui, susidūrusiam su finansiniais sunkumais ir tapus nemokiu? Kaip elgtis tokiu atveju? Ar nemokumas būtinai reiškia bankrotą?
nuotrauka
2020-04-01 07:50
Civilizacija suteikia ne tik galimybių, bet kelia ir grėsmių, kurių viena – grunto tarša pavojingomis atliekomis. Problema dažnai sprendžiama paprastuoju būdu: užterštą gruntą išveža, naują atveža. Tačiau tai nedera su tvarumu, prieštarauja žiedinės ekonomikos principui, reikalauja papildomų sąnaudų...
nuotrauka
2020-03-31 09:25
Sąvoka „ūkio subjektai, kurių pajėgumais remiamasi“ Viešųjų pirkimų įstatyme atsirado 2017 metais, tačiau praėjus beveik 3 metams, vis dar dažnai ji yra klaidingai traktuojama, painiojama su „subrangovo“ sąvoka, primena Viešųjų pirkimų tarnyba.
nuotrauka
2020-03-31 09:13
Ekonominių vertinimų rodiklis, t. y. bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, 2020 m. kovą, palyginti su vasariu, sumažėjo 7 procentiniais punktais ir sudarė 1 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Tam įtakos turėjo susidarius...
nuotrauka
2020-03-31 07:41
Šiuolaikiškas ir funkcionalus požiūris į profesinį mokymą atveria naujas galimybes siekiantiems įgyti paklausią profesiją. Darbo rinkos poreikius nuspėjantys profesinio mokymo centrai žengia koja kojon su permainom ir „rytojaus“ specialistus darbdaviui gali pasiūlyti jau šiandien.
nuotrauka
2020-03-30 15:41
Darbdaviams, kurių ūkinė veikla dėl ekstremaliosios situacijos ar karantino turi būti stabdyta, sudaryta galimybė nuomoti savo darbuotojus gaunant laikinojo įdarbinimo įmonės statusą.
nuotrauka
2020-03-30 15:36
Lietuvoje sparčiai augant bedarbių skaičiui, Vyriausybė skubos tvarka priėmė sprendimą dėl sąlygų paprastinimo darbdaviams „nuomotis“ darbuotojus iš įmonių, kurios dėl paskelbto karantino savo veiklą privalėjo sustabdyti.
nuotrauka
2020-03-30 14:04
Lietuvos statybos įmonės vis dar stengiasi neprarasti optimizmo, tačiau jau ruošiasi blogiausiam scenarijui. Statybos sektorius, sudarantis beveik 10% šalies BVP, nuo karantino paskelbimo pradžios susiduria su iššūkiais tiekimo grandinėje, jaučia grėsmę dėl pasirašytų sutarčių įgyvendinimo ir laukia...
nuotrauka
2020-03-30 13:39
KLAUSIMAS. Kaimo vietovėje yra 50 aru namų valdos sklypas. Skaitytojas teiraujasi, kokiomis sąlygomis gali statyti pagalbines (be komunikacijų) 40 kv. m patalpas, kurių aukštis – apie 3,5 m. Ar reikia leidimų?

Statybunaujienos.lt » Aktualijos