2021 sausio 24 d. sekmadienis, 21:11
Reklama  |  facebook

Statybų rinka alkana, bet tinkamų specialistų darbdaviai negauna

Viktorija KARSOKAITĖ      2015-07-23 11:00
Pasibaigus egzaminų karštinei ir prasidėjus stojamųjų – visi lyg išprotėję klausia: „kuo noriu būti?“ Dažniausiai jaunuoliai renkasi specialybes iš socialinių mokslų srities, o tiksliųjų ir inžinerinių studijų programos net nebūna pilnai užpildytos. Portalas www.statybunaujienos.lt statybos sektoriui specialistus ruošiančių mokyklų klausė, kiek šiais metais į rinką išleido jaunųjų specialistų, kokių šiuo metu reikia ir kokios vyrauja tendencijos.
nuotrauka
Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais. KTU archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Raseinių statyba, UAB
Vilniaus statybininkų rengimo centras, VŠĮ
Kauno technikos kolegija,
Yvas, UAB
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija,
Vilniaus statybininkų rengimo centras: „dirbtinų“ programų neleisime

Vilniaus statybininkų rengimo centrą (VSRC) šiais metais baigė 384 absolventai. Daugiausiai – apdailininkų. Jų šiemet į rinką mokymo įstaiga išleido net 169. Taip pat nemažai išleista stalių (53), pastatų elektros sistemų montuotojų (18), santechnikų (13), statybos verslo paslaugų teikėjų (80), dekoratyvinio apželdinimo verslo darbuotojų (20) ir nekilnojamo turto agentų (31).

VSRC direktorius Juozas Baranauskas sako, kad šiemet planuojama priimti 425 asmenis. Darbo biržos darbo rinkos prognozės rodo, kad Vilniaus regione paklausiausi bus apdailininkai, betonuotojai, elektromontuotojai, mūrininkai, santechnikai ir plataus profilio statybininkai. Vidutines galimybes gauti darbą turi nekilnojamo turto agentai.

J. Baranauskas teigia, kad šias tendencijos mokymo įstaiga išryškina analizuodama Lietuvos darbo biržos parengtas prognozes, o taip pat bendraudama su statybos įmonėmis.

„Centras turi licencijas ir rengimo bazę visoms pagrindinėms statybos sektoriuje reikalingoms programoms rengti, todėl naujų „dirbtinai sugalvotų“ įsivesti neketiname. Tačiau, siekdami kokybiškesnio, labiau darbdavių lūkesčius atitinkančio specialistų parengimo, planuojame plačiau naudoti „pameistrystės“ mokymo būdą, kai besimokantis mokykloje įgytus pradinius įgūdžius tobulina mokydamasis darbo vietoje“, – kalba J. Baranauskas.

Kauno technikos kolegija: karjerą reikia rinktis pagal rinkos poreikius

Kauno technikos kolegija (KTK) išleido jau 11-ąją koleginių studijų absolventų laidą. Šiais metais profesinio bakalauro diplomai buvo įteikti 282 absolventams: 90 iš jų gavo automobilių transporto inžinerijos profesinio bakalauro diplomus, 12 diplomų įteikta mechanikos inžinerijos profesinio bakalauro studijų absolventams, 52 autotransporto elektronikos, 27 elektros energetikos, 12 elektronikos technikos studijų programų absolventams. Profesinio bakalauro diplomai įteikti ir 89 statybos inžinerijos krypties absolventams: 50-čiai jų suteiktas statybos inžinerijos profesinio bakalauro vardas, 39 tapo kelių inžinerijos profesiniais bakalaurais.

Atsižvelgdami į rinkos poreikius ir statybos sektoriaus rezultatus, šiemet planuoja į Statybos inžinerijos studijų programą priimti virš 70 pirmakursių.

Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais – yra atsiradęs nemažas kvalifikuotų specialistų deficitas, tačiau tik nedaugelis būsimų studentų į tai dar atkreipia dėmesį. Pasak Kauno technikos kolegijos direktoriaus Nerijaus Varno (nuotraukoje kairėje), daugelis jaunų žmonių savo karjerą turėtų planuoti analizuodami rinkos poreikį, o ne kadaise buvusių prestižinių specialybių sąrašus. Tai turėtų būti pirmasis kriterijus, norintiems sėkmingos karjeros.

„Juk jau keletą metų iš eilės tarp labiausiai trūkstamų specialistų matome tas pačias profesijas – IT srities specialistai ir inžinerinių specialybių atstovai – kaip elektros energetikos specialistai, medžiagų apdirbimo ar statybos ir paveldo statinių inžinieriai. Nors apie tai daug kalbame, tačiau rinka vis dar alkana, o šios srities darbuotojų poreikis tik didėja“, – sako N. Varnas.

KTK įsitikinusi – šiandien mes išgyvename techninių specialybių renesansą. Skaičiuojama, kad artimiausius trejus metus Europos Sąjungoje (ES) inžinieriams planuojama sukurti daugiau nei 30 tūkstančių darbo vietų.

„Natūralu, kad IT ir inžinerinės profesijos kopia į populiariausiųjų bei geriausiai apmokamų specialybių lentelių pirmąsias vietas. Juk dauguma procesų automatizuojami, statyba Lietuvoje sparčiai skaitmenizuojasi, tokiems procesams valdyti reikalingi aukštos kvalifikacijos, naujos kartos specialistai, kurie geba komunikuoti keliomis kalbomis, supranta naujausias technologijas, gali patys rasti ir pasiūlyti geriausią problemos sprendimo būdą“, – teigia N. Varnas.

YVAS: renovacija augina statybininkų paklausą

UAB „Yvas“, suaugusiųjų mokymo ir atestavimo centro, direktorius Aurelijus Raugalas (nuotraukoje dešinėje) sako, kad šiemet mokymo centrą baigė apie 1500 mokinių: 60 suvirintojų, 30 apdailininkų, 40 pastatų renovatorių, 20 pastatų apšiltintojų , 450 krautuvų vairuotojų, 85 krovinių kabinėtojai, 220 aukštalipių, 120 telferistų. Šiemet planuojama apmokyti apie 500 žmonių: į rinką ateis suvirintojai, medienos apdirbimo staklininkai, pastatų apšiltintojai, renovatoriai, apdailininkai, savaeigių platforminių keltuvų operatoriai.

„Specialybių tendencijas diktuoja darbo pasiūla. Šiuo metu vykstant renovacijai visos statybinės specialybės išlieka populiarios, išskyrus (net keista) mūrininkus ir tinkuotojus. Mūrininkų mūsų centras nemokė jau 5 metus“, – teigia A. Raugalas.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija: aukštasis išsilavinimas – ne kliūtis mokytis dar kartą

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Statybos fakulteto dekanė Lina Sakalauskienė (nuotraukoje kairėje) sako, kad šiemet jų mokymo įstaigą iš viso baigė 671 absolventas, tačiau iš jų statybos fakultete – net septynis kartus mažiau – tik 97. Į rinką išleista 30 statybos specialistų, 23 statinių inžinerinių sistemų specialistų, susisiekimo, kelių ir statinių specialybę baigė 31, termoinžineriją – 18 bei geodeziją ir kadastrą – 25 žmonės. Šiais metais planuojama į statybos sektoriaus specialybes priimti dar 200 abiturientų.

„Darbo rinkoje paklausesni įgiję technologijų studijų srities Statybos inžinerijos krypties profesinį bakalaurą specialistai. Taigi tarp paklausiausių kolegijos studijų programų yra ir Statybos inžinerija, Susisiekimo keliai ir statiniai, Statinių inžinerinių sistemų studijų programos. Daugėja stojančiųjų, kurie jau turi aukštąjį išsilavinimą (statybos, mechanikos ar kt. techninį). Studentai motyvuoja tokį apsisrendimą praktinių kompetencijų poreikiu“, – teigia L. Sakalauskienė.

UAB „Raseinių statyba“ vadovas S. Bekampis: paruošimo lygis mūsų netenkina

Saulius Bekampis (nuotraukoje dešinėje), UAB „Raseinių statyba“ vadovas, sako, kad pagal savo darbų apimtis gali priimti dar apie 30 žmonių. Tačiau atėjusius iš mokymo įstaigų, kolegijų, profesinių mokyklų, reikia mokyti iš naujo.

„Įmonėje turime „pameistrystės“ programą, kai prie meistro „pririšam" mokinį ir bandome išsiugdyti, išmokyti. Tačiau po to būna problematiška tokį žmogų išlaikyti. Mes į jį investuojam pinigų, išmokom amato, o konkurentas, neinvestavęs pinigų, gali pasiūlyti didesnį atlyginimą“, – teigia S. Bekampis.

Be to, anot įmonės vadovo, tai nėra pati didžiausia problema. Įgavę žinių ir kompetencijų jaunuoliai išvažiuoja į užsienį. Tokia situacija susidarė, nes konkursai vyksta pagal mažiasią kainą ir verslininkai tiesiog negali pagal tokias sąmatas mokėti žmonės didesnio atlyginimo.

Tiesa, S. Bekampis nemano, kad laikas, praleistas mokymo įstaigoje, – tuščias. Pasak jo, kolegijoje ar profesinėje mokykloje jaunimas gauna bendrų teorinių žinių, kurias po to gali tobulinti pasirinktoje įmonė. Tačiau net ir tas teorinis parengimas jo netenkina.

„Gal kitiems pasisekė geriau, bet mūsų tikrai netenkina tas lygis. Turime kiekvienu atveju papildomai investuoti patys“, – teigia S. Bekampis.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2021-01-22 14:50
Vilniaus miesto savivaldybės prašymu, šiandien į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą įtrauktos buvusios Lazdynų daugiafunkcio centro statytojos – pagal jungtinės veiklos sutartį su vėliau bankrutavusia įmone „Irdaiva" dirbusios bendrovės „Montuotojas", „Mitnija", „HSC Baltic"...
nuotrauka
2021-01-22 12:08
Lietuvos apeliacinis teismas 2021 m. sausio 21 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo atmestas ieškovių – UAB „Montuotojas“, UAB „Mitnija“, UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Axis Power“ ieškinys atsakovei Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl Vilniaus daugiaf...
nuotrauka
2021-01-22 11:07
Nors naujuosius metus jau paženklino pirmoji žūtis darbe, praėjusių metų Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys rodo, kad mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe mažėja.
nuotrauka
2021-01-21 14:07
Aliuzija į „gyvą“ statinį, darniai įsiliejantį į pušynų horizontą, – tokia pagrindinė projekto „Gyvas“, laimėjusio uosto radiolokacinės kontrolės sistemos bokšto architektūrinės koncepcijos konkursą, idėja. Su pirmosios vietos laimėtoja AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) pasirašyta Klaipėdos uost...
nuotrauka
2021-01-21 11:55
Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be to, trečdalis – apie 95 tūkst. – apskritai šį laikotarpį nėra dirbę samdomo darbo Lietuvoje ir neturi jokio nedarbo socialinio draudimo stažo, ro...
nuotrauka
2021-01-21 07:30
Šalies profesinio mokymo centruose rengiami įvairių sričių specialistai. Dalis baigusiųjų darbinasi įmonėse, dalis ryžtasi kurti savo verslus ar verstis individualia veikla. Absolventams, svarstantiems pasirinkti verslininko ar individualios veiklos teikėjo kelią ir sėkmingai plėtoti verslą, dažnai ...
nuotrauka
2021-01-20 16:01
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo pardavimą organizuojanti valstybės įmonė Turto bankas šiemet planuoja rinkai pasiūlyti apie 700 valstybei priklausančių nekilnojamojo turto (NT) objektų. Investuotojai sulauks bent 10-ies didesnių NT objektų aukcionų.
nuotrauka
2021-01-20 10:25
Vilniaus miesto tarybai sausio 6 dieną pritarus susitarimui su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG), jau pirmąjį šių metų ketvirtį bus skelbiamas bendras tarptautinis architektūros konkursas, kuris lems, kaip ateityje pasikeis pagrindinė erdvė prie sostinės geležinkelio stoties. Tikimasi, kad šio...
nuotrauka
2021-01-20 07:36
Statybų sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio sričių, o statybos darbų viešiesiems pirkimams Lietuvoje kasmet išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd. Eur. Sausio 21 d. forume „Viešieji pirkimai: Statybų sėkmės kodas“ rinkos dalyviai, ekspertai, perkančiųjų organizacijų ir valdžios institucijų atsto...
nuotrauka
2021-01-19 11:15
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), išnagrinėjusi Lietuvos Respublikos Seimo narių pranešimą, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kotedžų Vilniuje statybų leidimo išdavimo ir statybos užbaigimo aplinkybių.
nuotrauka
2021-01-19 07:11
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsia tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2021-01-18 10:30
Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skelbia priemonės „Gatvių apšvietimo modernizavimas“ Nr. 2 kvietimą šalies savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Tai jau antrasis kvietimas pagal šią priemonę, kuris skelbiamas pastebėjus didelį pareiškėjų susidomėjimą ir investicijų poreikį.
nuotrauka
2021-01-15 11:40
Mirus asmeniui, palikimą būtina priimti per tris mėnesius, tačiau nuosavybės registravimą galima atidėti iki kovo, kol atpigs registro teikiamos paslaugos, teigia notarai.
nuotrauka
2021-01-15 10:10
Saugomų teritorijų – nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų – direkcijų pastatuose, lankytojų centruose ir pagalbinėse patalpose naudojama iš saulės energijos pagaminta elektra. Saulės elektrinėms įsigyti ir įrengti Vyriausybė valstybinių parkų direkcijoms skyrė 511 tūkst. eurų.
nuotrauka
2021-01-15 10:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato naują paslaugą – interneto tinklalapyje viešai galima peržiūrėti po 2021-01-01 savivaldybių sudarytas infrastruktūros plėtros sutartis ir susipažinti su sprendimais dėl tokių sutarčių nut...
nuotrauka
2021-01-14 13:43
Keturios miesto širdyje esančios patalpos išvengė privatizavimo – Vilniaus savivaldybė nusprendė paskirti jas geriausių idėjų įgyvendinimui keturiose srityse: Baltarusijos kultūros puoselėjimo, socialinės, kultūrinės veiklos ir vizualiųjų menų. Savivaldybė skelbia viešus patalpų Senamiestyje ir Nauj...
nuotrauka
2021-01-14 12:39
GEALAN kviečia naujuosius 2021 metus pradėti susitikimu virtualioje erdvėje. Sausio 20–21 dienomis sužinoti paskutines naujienas ir keistis informacija apie statybų ir langų pramonės naujoves galėsite neišeidami iš savo namų ar biuro, nes GEALAN jau tradicija tapusį tarptautinį ATEITIES FORUMĄ pirmą...
nuotrauka
2021-01-14 11:03
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskirstė papildomą beveik 19 mln. eurų finansavimą Europos Sąjungos fondų priemonių „Eco-inovacijos LT+“ ir „Pramonės skaitmeninimas LT“ rezerviniams projektams.
nuotrauka
2021-01-13 09:25
Statybų sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio sričių, o statybos darbų viešiesiems pirkimams Lietuvoje kasmet išleidžiama net apie 2,5 mlrd. Eur.
nuotrauka
2021-01-12 13:19
Seimas pailgino senaties terminą visuomenės (viešąjį) interesą ginantiems subjektams pareikšti reikalavimus dėl patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų ginčijimo; užtikrinti skaidresnį teritorijų planavimo procesą numatant didesnes visuomenės įtraukties į jį galimybes, tinkamą visuomenės informav...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...