2020 spalio 29 d. ketvirtadienis, 19:13
Reklama  |  facebook

Statybų rinka alkana, bet tinkamų specialistų darbdaviai negauna  1

Viktorija KARSOKAITĖ      2015-07-23 11:00
Pasibaigus egzaminų karštinei ir prasidėjus stojamųjų – visi lyg išprotėję klausia: „kuo noriu būti?“ Dažniausiai jaunuoliai renkasi specialybes iš socialinių mokslų srities, o tiksliųjų ir inžinerinių studijų programos net nebūna pilnai užpildytos. Portalas www.statybunaujienos.lt statybos sektoriui specialistus ruošiančių mokyklų klausė, kiek šiais metais į rinką išleido jaunųjų specialistų, kokių šiuo metu reikia ir kokios vyrauja tendencijos.
nuotrauka
Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais. KTU archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Raseinių statyba, UAB
Vilniaus statybininkų rengimo centras, VŠĮ
Kauno technikos kolegija,
Yvas, UAB
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija,
Vilniaus statybininkų rengimo centras: „dirbtinų“ programų neleisime

Vilniaus statybininkų rengimo centrą (VSRC) šiais metais baigė 384 absolventai. Daugiausiai – apdailininkų. Jų šiemet į rinką mokymo įstaiga išleido net 169. Taip pat nemažai išleista stalių (53), pastatų elektros sistemų montuotojų (18), santechnikų (13), statybos verslo paslaugų teikėjų (80), dekoratyvinio apželdinimo verslo darbuotojų (20) ir nekilnojamo turto agentų (31).

VSRC direktorius Juozas Baranauskas sako, kad šiemet planuojama priimti 425 asmenis. Darbo biržos darbo rinkos prognozės rodo, kad Vilniaus regione paklausiausi bus apdailininkai, betonuotojai, elektromontuotojai, mūrininkai, santechnikai ir plataus profilio statybininkai. Vidutines galimybes gauti darbą turi nekilnojamo turto agentai.

J. Baranauskas teigia, kad šias tendencijos mokymo įstaiga išryškina analizuodama Lietuvos darbo biržos parengtas prognozes, o taip pat bendraudama su statybos įmonėmis.

„Centras turi licencijas ir rengimo bazę visoms pagrindinėms statybos sektoriuje reikalingoms programoms rengti, todėl naujų „dirbtinai sugalvotų“ įsivesti neketiname. Tačiau, siekdami kokybiškesnio, labiau darbdavių lūkesčius atitinkančio specialistų parengimo, planuojame plačiau naudoti „pameistrystės“ mokymo būdą, kai besimokantis mokykloje įgytus pradinius įgūdžius tobulina mokydamasis darbo vietoje“, – kalba J. Baranauskas.

Kauno technikos kolegija: karjerą reikia rinktis pagal rinkos poreikius

Kauno technikos kolegija (KTK) išleido jau 11-ąją koleginių studijų absolventų laidą. Šiais metais profesinio bakalauro diplomai buvo įteikti 282 absolventams: 90 iš jų gavo automobilių transporto inžinerijos profesinio bakalauro diplomus, 12 diplomų įteikta mechanikos inžinerijos profesinio bakalauro studijų absolventams, 52 autotransporto elektronikos, 27 elektros energetikos, 12 elektronikos technikos studijų programų absolventams. Profesinio bakalauro diplomai įteikti ir 89 statybos inžinerijos krypties absolventams: 50-čiai jų suteiktas statybos inžinerijos profesinio bakalauro vardas, 39 tapo kelių inžinerijos profesiniais bakalaurais.

Atsižvelgdami į rinkos poreikius ir statybos sektoriaus rezultatus, šiemet planuoja į Statybos inžinerijos studijų programą priimti virš 70 pirmakursių.

Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais – yra atsiradęs nemažas kvalifikuotų specialistų deficitas, tačiau tik nedaugelis būsimų studentų į tai dar atkreipia dėmesį. Pasak Kauno technikos kolegijos direktoriaus Nerijaus Varno (nuotraukoje kairėje), daugelis jaunų žmonių savo karjerą turėtų planuoti analizuodami rinkos poreikį, o ne kadaise buvusių prestižinių specialybių sąrašus. Tai turėtų būti pirmasis kriterijus, norintiems sėkmingos karjeros.

„Juk jau keletą metų iš eilės tarp labiausiai trūkstamų specialistų matome tas pačias profesijas – IT srities specialistai ir inžinerinių specialybių atstovai – kaip elektros energetikos specialistai, medžiagų apdirbimo ar statybos ir paveldo statinių inžinieriai. Nors apie tai daug kalbame, tačiau rinka vis dar alkana, o šios srities darbuotojų poreikis tik didėja“, – sako N. Varnas.

KTK įsitikinusi – šiandien mes išgyvename techninių specialybių renesansą. Skaičiuojama, kad artimiausius trejus metus Europos Sąjungoje (ES) inžinieriams planuojama sukurti daugiau nei 30 tūkstančių darbo vietų.

„Natūralu, kad IT ir inžinerinės profesijos kopia į populiariausiųjų bei geriausiai apmokamų specialybių lentelių pirmąsias vietas. Juk dauguma procesų automatizuojami, statyba Lietuvoje sparčiai skaitmenizuojasi, tokiems procesams valdyti reikalingi aukštos kvalifikacijos, naujos kartos specialistai, kurie geba komunikuoti keliomis kalbomis, supranta naujausias technologijas, gali patys rasti ir pasiūlyti geriausią problemos sprendimo būdą“, – teigia N. Varnas.

YVAS: renovacija augina statybininkų paklausą

UAB „Yvas“, suaugusiųjų mokymo ir atestavimo centro, direktorius Aurelijus Raugalas (nuotraukoje dešinėje) sako, kad šiemet mokymo centrą baigė apie 1500 mokinių: 60 suvirintojų, 30 apdailininkų, 40 pastatų renovatorių, 20 pastatų apšiltintojų , 450 krautuvų vairuotojų, 85 krovinių kabinėtojai, 220 aukštalipių, 120 telferistų. Šiemet planuojama apmokyti apie 500 žmonių: į rinką ateis suvirintojai, medienos apdirbimo staklininkai, pastatų apšiltintojai, renovatoriai, apdailininkai, savaeigių platforminių keltuvų operatoriai.

„Specialybių tendencijas diktuoja darbo pasiūla. Šiuo metu vykstant renovacijai visos statybinės specialybės išlieka populiarios, išskyrus (net keista) mūrininkus ir tinkuotojus. Mūrininkų mūsų centras nemokė jau 5 metus“, – teigia A. Raugalas.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija: aukštasis išsilavinimas – ne kliūtis mokytis dar kartą

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Statybos fakulteto dekanė Lina Sakalauskienė (nuotraukoje kairėje) sako, kad šiemet jų mokymo įstaigą iš viso baigė 671 absolventas, tačiau iš jų statybos fakultete – net septynis kartus mažiau – tik 97. Į rinką išleista 30 statybos specialistų, 23 statinių inžinerinių sistemų specialistų, susisiekimo, kelių ir statinių specialybę baigė 31, termoinžineriją – 18 bei geodeziją ir kadastrą – 25 žmonės. Šiais metais planuojama į statybos sektoriaus specialybes priimti dar 200 abiturientų.

„Darbo rinkoje paklausesni įgiję technologijų studijų srities Statybos inžinerijos krypties profesinį bakalaurą specialistai. Taigi tarp paklausiausių kolegijos studijų programų yra ir Statybos inžinerija, Susisiekimo keliai ir statiniai, Statinių inžinerinių sistemų studijų programos. Daugėja stojančiųjų, kurie jau turi aukštąjį išsilavinimą (statybos, mechanikos ar kt. techninį). Studentai motyvuoja tokį apsisrendimą praktinių kompetencijų poreikiu“, – teigia L. Sakalauskienė.

UAB „Raseinių statyba“ vadovas S. Bekampis: paruošimo lygis mūsų netenkina

Saulius Bekampis (nuotraukoje dešinėje), UAB „Raseinių statyba“ vadovas, sako, kad pagal savo darbų apimtis gali priimti dar apie 30 žmonių. Tačiau atėjusius iš mokymo įstaigų, kolegijų, profesinių mokyklų, reikia mokyti iš naujo.

„Įmonėje turime „pameistrystės“ programą, kai prie meistro „pririšam" mokinį ir bandome išsiugdyti, išmokyti. Tačiau po to būna problematiška tokį žmogų išlaikyti. Mes į jį investuojam pinigų, išmokom amato, o konkurentas, neinvestavęs pinigų, gali pasiūlyti didesnį atlyginimą“, – teigia S. Bekampis.

Be to, anot įmonės vadovo, tai nėra pati didžiausia problema. Įgavę žinių ir kompetencijų jaunuoliai išvažiuoja į užsienį. Tokia situacija susidarė, nes konkursai vyksta pagal mažiasią kainą ir verslininkai tiesiog negali pagal tokias sąmatas mokėti žmonės didesnio atlyginimo.

Tiesa, S. Bekampis nemano, kad laikas, praleistas mokymo įstaigoje, – tuščias. Pasak jo, kolegijoje ar profesinėje mokykloje jaunimas gauna bendrų teorinių žinių, kurias po to gali tobulinti pasirinktoje įmonė. Tačiau net ir tas teorinis parengimas jo netenkina.

„Gal kitiems pasisekė geriau, bet mūsų tikrai netenkina tas lygis. Turime kiekvienu atveju papildomai investuoti patys“, – teigia S. Bekampis.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Linas
2015-07-23 13:24
Tinkamas specialistas ju manymu: dirba uz 100 ir 18 val per para .

Aktualijos

nuotrauka
2020-10-29 16:36
Gudrus planas neišdegė – taip galima apibūdinti Kauno apskrityje veikiančios bendrovės atvejį, kurį nustatė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Kauno AVMI) specialistai. Mokesčių administratoriaus dėmesio sulaukusi bendrovė ištaisė klaidas ir papildomai deklaravo daugiau nei 154 tūkst...
nuotrauka
2020-10-29 14:15
„Ignitis grupės“ valdyba antradienį, spalio 27 d., pritarė naujo biuro nuomos sutarties sudarymui su konkursą laimėjusia „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“. Sutartis pritaikyta pandemijos metu pasikeitusiems darbo įpročiams.
nuotrauka
2020-10-29 13:15
Kauno apygardos prokuratūra pateikė daugiau nei 5 milijonų eurų civilinį ieškinį dėl valstybei padarytos žalos atlyginimo šalinant Alytaus gaisro sukeltus padarinius. Žalos atlyginimą siekiama priteisti iš asmenų, kuriems teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje pareikšti kaltinimai.
nuotrauka
2020-10-29 10:08
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo pagal Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą iš vėjo jėgainių eksploatacija užsiimančių bendrovių UAB ...
nuotrauka
2020-10-29 09:42
Turto bankas per ateinančius 10 metų į centralizuotai valdomą valstybės turtą investuos 285 mln. Eur sumą. Investicijos bus nukreiptos tiek į esamo valstybės turto atnaujinimą, tiek į naujų projektų vystymą. Skaičiuojama, kad padarytos investicijos leis valstybei kiek daugiau nei ketvirtadaliu sumaž...
nuotrauka
2020-10-29 09:28
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo 0,7 proc. vidutinio valandos bruto darbo užmokesčio, 0,4 proc. statybinių medžiagų ir gaminių kainų sumažėjimas bei 0,2 proc. pridėtinių išlaidų padidėjimas, praneša Statistikos departamentas. Iš statybinių medžiagų ir gaminių daugiausia atpigo vamzdžia...
nuotrauka
2020-10-29 09:00
Už neteisėtai į vandenį išmestus teršalus Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) juridiniams asmenims per tris šių metų ketvirčius skyrė baudų už 9380 eurų, o aplinkai padaryta žala, kurią reikės atlyginti, yra 1 496 684 eurai. Reikia atkreipti dėmesį, kad metų gale už taršą, viršijančią leidime nuro...
nuotrauka
2020-10-29 07:58
Kauno apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir paskelbė nuosprendį kyšininkavimo ir papirkimo byloje valstybės tarnautojui L. T. (50 m.) ir bendrovės technikos direktoriui D. B. (42 m.).
nuotrauka
2020-10-28 09:00
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės – vienos uždarosios akcinės bendrovės pateiktą civilinį ieškinį atsakovei Mažeikių rajone esančiai vienai gimnazijai dėl viešojo pirkimo procedūrų nutraukimo pripažinimo neteisėtu, viešojo pirkimo sąlygų pripaži...
nuotrauka
2020-10-27 15:39
Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atvirą tarptautinį architektūrinį projekto konkursą. Konkurso būdu bus perkamos Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dalies projektavimo paslaugos.
nuotrauka
2020-10-27 12:06
Neigiamą COVID-19 poveikį patyrę mokesčių mokėtojai kreiptis į VMI dėl mokestinės paskolos sutarties be palūkanų gali iki 2021 m. vasario 28 d.
nuotrauka
2020-10-27 11:11
Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų nuosprendžiu, R. B., dirbdamas įmonės darbų vadovu bei būdamas darbdavio įgaliotas asmuo, pripažintas kaltu dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo ir nuteistas 40 MGL dydžio bauda.
nuotrauka
2020-10-27 08:15
2019 m. gruodžio 31 d. duomenimis, sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje sudarė 18,6 mlrd. EUR ir, palyginti su 2018 m. gruodžio 31 d. duomenimis, padidėjo 9,5 proc. Sostinės regione padidėjo 11,6 proc. vidurio ir vakarų Lietuvos regione – 4,2 proc.
nuotrauka
2020-10-26 07:53
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Taryba išrinko naująjį LSA viceprezidentą – Vytautą Vankevičių, įmonės STATICUS įkūrėją.
nuotrauka
2020-10-23 14:59
Šiandien, spalio 23 d., Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu panaikinta Vilniaus apygardos teismo 2020 m. balandžio 15 d. išteisinamojo nuosprendžio dalis. Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu Gedvydas Vainauskas ir Rolandas Paksas pripažinti kaltais dėl prekybos poveikiu ir jiems už šio nus...
nuotrauka
2020-10-23 07:46
Apskaičiuota, skelbia Valstybinė darbo inspekcija (VDI), kad trečdalis darbuotojų dėl raumenų ir kaulų sutrikimų negalės dirbti iki pensinio amžiaus, todėl daug dėmesio skiriama su darbu susijusių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų prevencijai bei valdymui. Kampaniją „Saugiose darbo vietose mažesni...
nuotrauka
2020-10-22 14:56
UAB „Meistrų verslo centras“ įkuriama atskiriant logistikos paslaugas nuo UAB „Bendras verslas“. Atskyrimo procedūra planuojama baigti šių metų spalio 31 d. Įmonė „Bendras verslas“ toliau vykdys įvairias investicines projektines veiklas, šiai įmonei priklauso 50 proc. Šiaulių LEZ akcijų.
nuotrauka
2020-10-22 13:25
Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje...
nuotrauka
2020-10-22 11:44
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2020 metus mokėtiną žemės mokestį ir šiandien išsamias deklaracijas įkėlė į VMI Elektroninio deklaravimo sistemą.
nuotrauka
2020-10-22 10:23
„Vilniaus vandenys“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą, prašydama suteikti informacijos apie netinkamai atliekas tvarkančias įmones. Aplinkosaugininkų valdoma apskaitos informacinė sistema leistų nustatyti ir nubausti tikruosius nuotekų teršėjus bei atgrasyti visus nesąžiningus atliekų tvarky...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...