2020 rugsėjo 27 d. sekmadienis, 19:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sukčiai nusitaikė į bendrijų pinigus: kaip atpažinti ir apsisaugoti?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-11 06:30
Vilniaus būsto rūmai jau sulaukė kelių susirūpinusių daugiabučių bendrijų pirmininkų skundų. Šie sulaukia skambučių, kurių metu įvairių institucijų darbuotojais prisistatę asmenys kamantinėja, kiek bendrija turi sukaupusi lėšų. Apie tai, kokias naujas pinkles sugalvojo telefoniniai sukčiai ir kaip atpažinti jų apgavystę, kalbėjomės su Policijos departamento Viešosios policijos valdybos prevencijos skyriaus vyriausiuoju tyrėju Gintaru Mažintu.
nuotrauka
Sukčiai nusitaikė ne tik į Lietuvos namų bendrijas, tačiau ir į rusakalbius Izraelio gyventojus. Asociatyvi portalo Pixabay nuotr.


„Konkrečių skundų vis dar neturime, nes bendrijų pirmininkai, išgirdę klausimus apie kaupiamąsias lėšas, dažniausiai užbaigia pokalbį su sukčiumi“, – sako Policijos departamento atstovas.

G. Mažintas pasakoja, jog sukčiai jau nebėra „policininkai“ – jie prisistato Finansinių nusikaltimų tarnybos (FNTT) darbuotojais ir ima klausinėti, ar name veikia bendrija, ar ji teisingai kaupia privalomąsias lėšas, kiek jų turi sukaupusi.

„Jei pratęsite pokalbį su sukčiumi, išgirstumėte, kad neva yra kažkokių neatitikimų sąskaitose: bendrija yra sukaupusi tiek, o FNTT mato kitokius skaičius“, – sukčių kuriamas istorijas paviešino pašnekovas.

Sąskaitos iššluojamos per 3 minutes

Tuomet bendrijos pirmininkas pakviečiamas atvykti į Šermukšnių gatvę (ten įsikūrusi FNTT, – red. past.) tam tikrą dieną ir valandą, prisistatoma realiai FNTT dirbančio pareigūno vardu.
Jei užkibtumėte ant tokio kabliuko, iki tikrųjų FNTT kabinetų jums vis tik nebūtų leista prieiti. G. Mažinto (Asm. archyvo nuotr. kairėje) teigimu, sukčius netikėtai paskambina ir teigia kaip tik važiuojąs pro jūsų namą. Taip pat pradeda reikalauti pateikti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenis.
Kitaip tariant, su grynaisiais pinigais šiais moderniųjų technologijų laikais jau „nesiterliojama“.

Policijos atstovas sako, jog iki šiol nė vienas bendrijos pirmininkas šių duomenų nesutiko atskleisti.

„Bendrijų pirmininkai manęs klausė, ką daryti – ar kreiptis į policiją, net jei nebuvo apgauti?“, – prisiminė pašnekovas.
  Policininkas perspėjo, jog ant sukčių kabliuko visai netyčia gali „pasimauti“ ir pakankamai nuovokus, protingas ir išsilavinęs žmogus.

„Sukčiai yra įvaldę neurolingvistinio programavimo technikas. Tikrai gali „pasimauti“ ant to jauko: „O kaupiamąsias lėšas ar tinkamai kaupiate? Mes matome, jog jų sąskaitoje yra daugiau. Kalbėdami su manimi, prašau, prisijunkite patikrinti... O, tiesa, koks yra jūsų prisijungimo kodas?“, – tipiškas frazes perpasakojo G. Mažintas.

Atsitokėjimas net ir po kelių minučių dažniausiai negelbėja: sukčiai per maždaug 3 minutes gali švariausiai „iššluoti“ sąskaitą, pervesti pinigus į kokią nors pagalbinę sąskaitą ir pinigus iš jos išsiimti.
Taip pat per 15 minučių įmanoma pasiimti greitųjų kreditų už didžiausią įmanoma sumą.

Policijai praneškite bet kokiu atveju

„Pasikabinkite savo kabinete kelis reikšminius žodžius: „FNTT“, „policija“, „sukčiai. Kartais jie gali prašyti atnešti kyšį, kad dėl finansinių neatitikimų jūsų bendrijoje nebūtų pradėtas tyrimas. Mes rekomenduojame kaimynams būti bendruomeniškiems ir visuomet pasiteirauti kitų kaimynų: „Kur einate?“ Jei žmogus pasiguos, kad eina nusiimti pinigų, nes reikia nunešti kyšį FNTT, manau, žmogui iš šalies iškart bus aišku, kad jis užkibo ant sukčių kabliuko. Taip bus užkirstas kelias nuostoliams“, – sakė G. Mažintas.

Jei „perkandote“ sukčiaus kėslus, galite pasistengti akimirkai nutraukti pokalbį – pasakyti, jog šiuo metu negalite kalbėti ir perskambinsite.

„Per pertrauką susisiekite su policija telefonu 112 ir susitarkite, kaip jie sulaikytų tą žmogų, kuris ateis paimti pinigų. O jei pokalbis tiesiog nutrūksta, per e-policija.lt vis tiek suformuokite pranešimą policijai, nurodykite mobilaus telefono numerį, iš kurio sulaukėte tokio skambučio“, – G. Mažintas prašė būti pilietiškiems.

Gavę tokius duomenis, policijos pareigūnai gali susisiekti su mobiliojo ryšio operatoriais ir pasiekti, kad mobilaus telefono kortelė būtų užblokuota. Sukčiams ją gauti yra didelis žygis: dažniausiai jie skambina iš laisvės atėmimo vietų, čia vykdomi kontroliniai patikrinimai, tad gauti ar išlaikyti telefono kortelę nėra paprasta.

Nors šiokį tokį nuostolį sukčiui padarysite“, – sakė G. Mažintas.

Policijos departamento atstovas atskleidė, jog sukčių skambučiai jau siekia net Izraelį. Šios šalies pareigūnai pranešė užfiksavę skambučių ir sukčiavimo atvejų. Tyrimo keliai veda iki Lietuvos kalėjimų.

Jei jau jiems pavyksta rusų kalba įtikinti Izraelio gyventojus... Lietuvoje, manau, kad žmonės pasidarė atsparesni, tačiau gaila, jog mums nepraneša tais atvejais, kai neapsigauna. Taip, tyrimo pradėti nėra dėl ko, tačiau užblokuoti telefono numerį galime“, – sakė G. Mažintas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-09-25 14:47
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atkreipia dėmesį, kad kai kurie nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, vykdydami elektros energijos rinkos liberalizavimo reklamą, savo pasiūlymuose nurodo išskirtinai tik elektros energijos, kaip produkto kainą, taip sudarydami įspūdį, kad galuti...
nuotrauka
2020-09-25 13:58
Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėja Aldona Burbienė išnagrinėjo civilinę bylą pagal daugiabučio namo gyventojo ieškinį savivaldybės įmonei „Plungės būstas“, tretiesiems asmenims Plungės rajono savivaldybės administracijai bei fiziniams asmenims.
nuotrauka
2020-09-25 13:33
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu.
nuotrauka
2020-09-25 11:43
Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo kontrolę vykdanti įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad kai kurių rūšių atliekų kiekiai priklauso nuo sezoniškumo: įsibėgėjus rudeniui nuosavų namų, kotedžų atliekų surinkimo konteineriuose ir daugiabučių namų kiemuose įr...
nuotrauka
2020-09-24 16:24
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant valstybinės žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savi...
nuotrauka
2020-09-24 11:25
Būsto remontas dažniausiai – džiuginantis įvykis, reiškiantis atsinaujinimą ir gražesnę bei šiuolaikiškesnę namų erdvę, tačiau jį apkartinti gali rūpesčiai, ryjantys tiek energiją, tiek pinigus. Dažniausiai pasitaikančias būsto remonto klaidas ir būdus jų išvengti pateikia SEB.
nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 13:50
Klaipėdos miesto savivaldybė pati pasinaudojo valstybės teikiama parama daugiabučių namų renovacijai. Neseniai eksploatacijai priduotas namas, savivaldybės užsakymu atnaujintas pagal valstybės paramos programą. Trylikos aukštų gyvenamajame name Klaipėdoje, Vingio g. 35, kuriame iš 103 butų 96 nuosav...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...
nuotrauka
2020-09-14 16:14
Jau nuo kitos savaitės – rugsėjo 21 d. – gyventojai galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrinėms įsirengti arba saulės parkuose įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – iki spalio 21 d. Iš viso šiems kvi...
nuotrauka
2020-09-14 15:10
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
nuotrauka
2020-09-10 10:21
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) visiems nepriklausomiems tiekėjams, pasirašiusiems asmens duomenų teikimo ir kitas reikalingas sutartis, išsiuntė į 1 etapą patenkančių elektros buitinių vartotojų, kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis. Šie vartotojai netrukus bus kviečiami iki šių me...
nuotrauka
2020-09-10 08:45
Daugiabučių gyventojai, norintys pasinaudojant valstybės parama pasikeisti suskystintųjų naftos dujų balionus į saugius energijos šaltinius, iki rugsėjo 7 d. kartu su bendrijomis ir namo administratoriais turėjo priimti sprendimus dėl kito alternatyvaus energijos šaltinio – elektros arba dujų. Spren...
nuotrauka
2020-09-09 16:26
Vyriausybės pritarė, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn neatlygintinai perduotų penkis valstybinės žemės sklypus, kurie bus skirti komunalinių atliekų tvarkymo sistemai įdiegti.
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-09-04 07:11
Pakeista tvarka, kuria palengvinama dujų balionų daugiabučiuose keitimo tvarka, pratęsiami numatyti terminai, o gyventojams suteikiama daugiau galimybių priimti sprendimus dėl savo būstų atnaujinimo.
nuotrauka
2020-09-02 10:49
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pagal paskelbtą papildomą kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms individualių namų renovacijai, skirtai sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį, sulaukė 406 prašymų už 3,88 mln. eurų.
nuotrauka
2020-08-31 10:23
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
nuotrauka
2020-08-28 17:38
Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama padėti greičiau atlaisvinti metaliniais garažais nelegaliai užstatytą valstybinę teritoriją, pirmoms trims geranoriškoms garažų bendrijoms organizuoja patogesnį atliekų sutvarkymą. Metalinių garažų savininkams nereikės patiems vežti atliekų – pastarųjų surinkėja...
nuotrauka
2020-08-28 11:59
Apie pareigą pasirinkti naują tiekėją liepą informuota per 98 tūkst. šalies namų ūkių, patenkančių į pirmąjį pokyčio etapą. Vis dėlto pirmoji grupė tesudaro vos 6 proc. reformos dalyvių, mat iš viso Lietuvoje yra apie 1,6 mln. privačių elektros vartotojų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...