2020 balandžio 5 d. sekmadienis, 11:51
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sutelktinio finansavimo pasiūlymas įmonėms: milijoniniai projektai finansavimui – misija įmanoma

2019-09-23 10:52
„25 procentai vidutinių ir 22 procentai didelių įmonių Lietuvoje jaučia alternatyvaus finansavimo poreikį“, – tokį verdiktą 2019 m. pradžioje paskelbė Lietuvos bankas. Išryškėjus tokiems didesnių įmonių poreikiams, su bankais ir unijoms vis sėkmingiau konkuruoja sutelktinio finansavimo platformos, akcentuojančios NT projektų finansavimą, greitį ir lankstumą. Jų naujai siūlomas etapinio finansavimo modelis suteikia galimybę finansuoti milijoną eurų viršijančius projektus ir inovatyviai suderina NT vystytojų ir investuotojų naudas.
nuotrauka
„Profitus“ iliustr.


Minimos įmonės
Profitus, UAB
2019 metais Lietuvos banko (LB) atlikta įmonių apklausa, vertinanti įvairaus dydžio Lietuvos įmonių paklausą finansiniams ištekliams ir skolinimosi įpročius, atskleidė tris esmines tendencijas.

Pirmiausiai įrodyta, kad auga tokių išorinių finansavimosi šaltinių kaip bankų paskolos ar sutelktinis finansavimas populiarumas. Pavyzdžiui, 2014 metais tokiais išoriniais finansavimo šaltiniais aktyviai naudojosi maždaug 19 procentų apklaustų įmonių, o 2019 metais tokį finansavimąsi renkasi jau net 35 procentai įmonių. Tai reiškia, kad vis daugiau įmonių finansuoja verslą skolintais, o ne nuosavais pinigais.

Antra, tokių alternatyvių finansavimo priemonių kaip sutelktinis finansavimas poreikį patvirtino beveik ketvirtadalis apklaustų įmonių. Tarp jų itin išsiskiria statybų sektoriaus įmonės – net 34 proc. jų domisi alternatyvaus finansavimo priemonėmis.

Taip pat apklausos duomenys patvirtino, jog tradicinių kredito įstaigų finansavimo sąlygos įmonėms pastaraisiais metais pastebimai griežtėja. Beveik 50 proc. apklaustų įmonių vadovai arba finansininkai teigė, kad šiuo metu skolinimo sąlygos verslui yra bent iš dalies apribotos. Lietuvos banko teigimu, tai rodo sparčiai išaugęs atmestų naujo kredito prašymų skaičius.

Galimybė plėtoti didesnius projektus


Stebint minėtąsias tendencijas, sutelktinio finansavimo su NT įkeitimu platformos NT vystytojams pristato etapinį finansavimą. Pagal šį finansavimo telkimo modelį, projektui reikalinga, milijoną ar kelis milijonus eurų siekianti, suma surenkama per kelis etapus.

„Pasitelkę etapinį finansavimą turimus kelių milijonų vertės projektus skaidome į etapus. Pirmajame vystymo etape įkeisto ir su kiekvienu finansavimo etapu vystomo NT vertė nuolat keliama, o nuo padidintos vertės išmokama papildoma paskolos suma. Tai užtikrina du vystytojams svarbiausius aspektus – konkrečiam vystymo etapui reikalinga suma surenkama greitai ir nereikia mokėti palūkanų už dar neįdarbintus pinigus”, - pranešime cituojama sutelktinio finansavimo platformos „Profitus“ įkūrėja ir vadovė Viktorija Vanagė.

Alternatyvaus finansavimo atstovai pabrėžia, jog sutelktinio finansavimo platformų su NT įkeitimu veikimo taisyklės ir Lietuvos banko priežiūra užtikrina, kad finansavimui neatrenkamos įmonės su prasta finansine būkle ir rizikinga bendra ekonomine padėtimi. Tai formuoja tvirtą alternatyvaus finansavimo reputaciją, skatinančią vis daugiau didesnių įmonių naudotis sutelktinio finansavimo platformomis.

Anot Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, šiame platformų veiklos etape, prie jų reputacijos kūrimo svariai prisideda ir naudojami finansavimo telkimo modeliai.

„Alternatyvaus finansavimo poreikis išliks didelis, nes tradiciniai finansiniai instrumentai dėl konkurencijos trūkumo ir koncentracijos tampa riboti. Platformų žinomumas ir pasirinkimas auga, tačiau joms reikia ir laiko, ir paslaugų, padedančių užsitarnauti pasitikėjimą. Čia etapinis finansavimas atsiranda ne tik kaip galimybė platformoms augti, bet ir kaip priemonė auginti pasitikėjimą investuotojų tarpe, stabiliai kurti gerą istoriją“, - komentuoja M. Statulevičius.

LNTPA vadovui pritaria ir Palangoje kylančių „Birutės parko vilų“ projekto vystytojas Vidmantas Maslauskas – pasiūlytas etapinis finansavimas sprendžia visiems NT vystytojams itin aktualius klausimus.

„Nors etapiniu finansavimu per sutelktinio finansavimo platformą naudojamės pirmą kartą, jau galime įvardyti aiškią jo naudą. Šis modelis leidžia paspartinti statybų procesą ir padidinti statybų apimtis – pavyzdžiui, vienu metu vystyti keletą projektų“, - nurodo vystytojas.

Investuotojo perspektyva

Etapinis finansavimas nėra vien NT vystytojui palankus finansavimo modelis – jis teikia papildomos naudos ir investavimo paprastumą bei didelę grąžą vertinančiam investuotojui.

„Finansuojant milijoninį projektą etapais, kaip ir bet kurio kito projekto atveju, investuotojas gauna visą informaciją apie projektą ir renkasi patraukliausią grąžą. Investicija šiuo atveju patikimai apsaugoma pirminiu NT įkeitimu (hipoteka). Papildomais saugikliais etapinio finansavimo atveju tampa sprendimas finansuoti tik 60% nuo pakeltos NT vertės ir nuosekliai auganti įkeisto turto vertė“, - nurodo V.Vanagė.

Strategija, kai gerinama investuotojo pozicija, pirminiais duomenimis, pasiteisina – „Profitus“ fiksuoja stabilų vidutinės investuojamos sumos augimą. Nors minimali investicija šiuo metu yra 100 eurų, šį mėnesį vidutinė investicija platformoje jau viršija 9450 eurų.

Atsižvelgiant į esamą NT vystytojų poreikių analizę ir augantį susidomėjimą sutelktinio finansavimo platformomis, milijono eurų vertės ir didesnius NT vystymo projektus planuojančioms įmonėms etapinis finansavimas tampa ne tik inovatyviu, bet ir praktišku pasirinkimu. Esami pavyzdžiai jau įrodo modelio veiksmingumą, o investuotojų susidomėjimas ir gaunama papildoma nauda leidžia prognozuoti ir tolimesnį jo populiarėjimą. 

Parengta pagal „Profitus“ informaciją

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-04-03 12:44
Nuo šiandien sunkumų dėl COVID-19 patiriantys smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali teikti paraiškas INVEGAI dėl atidėtų paskolų ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimų palūkanų kompensavimo. Finansų įstaigai atidėjus paskolos ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimą, paskolų gavėjams bus kompe...
nuotrauka
2020-04-03 11:49
Artimiausiu metu stebėsime, kaip pasaulyje siaučianti koronaviruso pandemija pamažu keičia ne tik ekonominę situaciją, bet ir socialinius mūsų įpročius, taip pat ir nekilnojamojo turto (NT) rinką. Ekspertai aptaria jau pastebimas tendencijas ir apžvelgia NT situaciją Baltijos šalyse bei Ukrainoje – ...
nuotrauka
2020-04-03 08:39
Ekonominės krizės reikėjo tikėtis, nes jos kartojasi kas 10–12 metų. Tad ir ši krizė ne pirma ir ne paskutinė. Tačiau tai, kas buvo blogai, žmogus linkęs pamiršti. Krizių žmonijos istorijoje būta ir žiauresnių, kai ligų protrūkis sutapdavo su nederliaus metais.
nuotrauka
2020-04-03 08:25
Vilniaus miesto savivaldybė grįžta prie visam miestui svarbios užduoties – Sapiegų parko atnaujinimo. Siekdama išrinkti geriausią sprendimą šiai jautriai urbanistinei istorinei aplinkai, savivaldybė inicijavo Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dal...
nuotrauka
2020-04-03 07:48
10 tūkst. eurų. Tiek COVID-19 pasekmių mažinimo fondui paaukojo bendrovė „Alvora“. Kaip sako įmonės akcininkas Nikolaj Kolesnik, visi įmonės darbuotojai bent kol kas yra sveiki, o auka yra būdas padėti tiems, kam pagalbos šiuo metu reikia labiausiai.
nuotrauka
2020-04-02 16:24
Seimui antradienį, kovo 30 d., atidėjus sprendimus dėl subsidijų darbo užmokesčiui prastovos metu ir kriterijų dirbantiems savarankiškai, darbdaviai ir dirbantys savarankiškai toliau kviečiami dėl pagalbos iš valstybės į Užimtumo tarnybą kreiptis nuo balandžio 5 dienos.
nuotrauka
2020-04-02 15:44
Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbus karantiną, statybų sektorius susiduria su iššūkiais – statybinių medžiagų vėlavimu, darbo jėgos iš užsienio pasitraukimu, vietinių darbuotojų saugumo užtikrinimu ir, svarbiausia, užsakymų krepšelio mažėjimu.
nuotrauka
2020-04-02 15:15
Vyriausybė ir INVEGA šią savaitę pristatė priemonių paketą, kuris padės įmonėms spręsti likvidumo ir finansines problemas, kylančias dėl COVID-19. Viena jų – paskolų garantijos per INVEGA. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) teigia, kad Vyriausybės siūloma paramos schema verslui turi geresnę alte...
nuotrauka
2020-04-02 12:48
Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane numatytos mokestinės (mokesčių administravimo) paramos priemonės sunkumus dėl koronaviruso patiriantiems mokesčių mokėtojams.
nuotrauka
2020-04-01 15:44
Siekdama mažinti pandemijos COVID-19 padarinius ekonomikai, užtikrinti Lietuvoje veikiančių bendrovių likvidumą ir skatinti verslo plėtrą, Vyriausybė šiandien, balandžio 1 d., nusprendė įsteigti fondą, skirtą investuoti į sunkumus dėl COVID-19 patiriantį verslą.
nuotrauka
2020-04-01 13:28
Aplinkos ministerija inicijavo teisės aktų pakeitimus, skirtus statybos sektoriui prisitaikyti prie karantino, paskelbto šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės, sąlygų, ir išplatino parengtas rekomendacijas visuomenei ir skirtinguose sektoriuose veikiantiems subjektams, ypač skatindama naudotis šiu...
nuotrauka
2020-04-01 13:17
Dėl COVID-19 plėtros sukeltų ekonominių ir finansinių iššūkių, įmonėms tenka priimti įvairius sudėtingus sprendimus. Ką daryti verslininkui, susidūrusiam su finansiniais sunkumais ir tapus nemokiu? Kaip elgtis tokiu atveju? Ar nemokumas būtinai reiškia bankrotą?
nuotrauka
2020-04-01 07:50
Civilizacija suteikia ne tik galimybių, bet kelia ir grėsmių, kurių viena – grunto tarša pavojingomis atliekomis. Problema dažnai sprendžiama paprastuoju būdu: užterštą gruntą išveža, naują atveža. Tačiau tai nedera su tvarumu, prieštarauja žiedinės ekonomikos principui, reikalauja papildomų sąnaudų...
nuotrauka
2020-03-31 09:25
Sąvoka „ūkio subjektai, kurių pajėgumais remiamasi“ Viešųjų pirkimų įstatyme atsirado 2017 metais, tačiau praėjus beveik 3 metams, vis dar dažnai ji yra klaidingai traktuojama, painiojama su „subrangovo“ sąvoka, primena Viešųjų pirkimų tarnyba.
nuotrauka
2020-03-31 09:13
Ekonominių vertinimų rodiklis, t. y. bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, 2020 m. kovą, palyginti su vasariu, sumažėjo 7 procentiniais punktais ir sudarė 1 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Tam įtakos turėjo susidarius...
nuotrauka
2020-03-31 07:41
Šiuolaikiškas ir funkcionalus požiūris į profesinį mokymą atveria naujas galimybes siekiantiems įgyti paklausią profesiją. Darbo rinkos poreikius nuspėjantys profesinio mokymo centrai žengia koja kojon su permainom ir „rytojaus“ specialistus darbdaviui gali pasiūlyti jau šiandien.
nuotrauka
2020-03-30 15:41
Darbdaviams, kurių ūkinė veikla dėl ekstremaliosios situacijos ar karantino turi būti stabdyta, sudaryta galimybė nuomoti savo darbuotojus gaunant laikinojo įdarbinimo įmonės statusą.
nuotrauka
2020-03-30 15:36
Lietuvoje sparčiai augant bedarbių skaičiui, Vyriausybė skubos tvarka priėmė sprendimą dėl sąlygų paprastinimo darbdaviams „nuomotis“ darbuotojus iš įmonių, kurios dėl paskelbto karantino savo veiklą privalėjo sustabdyti.
nuotrauka
2020-03-30 14:04
Lietuvos statybos įmonės vis dar stengiasi neprarasti optimizmo, tačiau jau ruošiasi blogiausiam scenarijui. Statybos sektorius, sudarantis beveik 10% šalies BVP, nuo karantino paskelbimo pradžios susiduria su iššūkiais tiekimo grandinėje, jaučia grėsmę dėl pasirašytų sutarčių įgyvendinimo ir laukia...
nuotrauka
2020-03-30 13:39
KLAUSIMAS. Kaimo vietovėje yra 50 aru namų valdos sklypas. Skaitytojas teiraujasi, kokiomis sąlygomis gali statyti pagalbines (be komunikacijų) 40 kv. m patalpas, kurių aukštis – apie 3,5 m. Ar reikia leidimų?

Statybunaujienos.lt » Aktualijos