2019 spalio 19 d. šeštadienis, 14:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Sutelktinio finansavimo pasiūlymas įmonėms: milijoniniai projektai finansavimui – misija įmanoma

2019-09-23 10:52
„25 procentai vidutinių ir 22 procentai didelių įmonių Lietuvoje jaučia alternatyvaus finansavimo poreikį“, – tokį verdiktą 2019 m. pradžioje paskelbė Lietuvos bankas. Išryškėjus tokiems didesnių įmonių poreikiams, su bankais ir unijoms vis sėkmingiau konkuruoja sutelktinio finansavimo platformos, akcentuojančios NT projektų finansavimą, greitį ir lankstumą. Jų naujai siūlomas etapinio finansavimo modelis suteikia galimybę finansuoti milijoną eurų viršijančius projektus ir inovatyviai suderina NT vystytojų ir investuotojų naudas.
nuotrauka
„Profitus“ iliustr.


2019 metais Lietuvos banko (LB) atlikta įmonių apklausa, vertinanti įvairaus dydžio Lietuvos įmonių paklausą finansiniams ištekliams ir skolinimosi įpročius, atskleidė tris esmines tendencijas.

Pirmiausiai įrodyta, kad auga tokių išorinių finansavimosi šaltinių kaip bankų paskolos ar sutelktinis finansavimas populiarumas. Pavyzdžiui, 2014 metais tokiais išoriniais finansavimo šaltiniais aktyviai naudojosi maždaug 19 procentų apklaustų įmonių, o 2019 metais tokį finansavimąsi renkasi jau net 35 procentai įmonių. Tai reiškia, kad vis daugiau įmonių finansuoja verslą skolintais, o ne nuosavais pinigais.

Antra, tokių alternatyvių finansavimo priemonių kaip sutelktinis finansavimas poreikį patvirtino beveik ketvirtadalis apklaustų įmonių. Tarp jų itin išsiskiria statybų sektoriaus įmonės – net 34 proc. jų domisi alternatyvaus finansavimo priemonėmis.

Taip pat apklausos duomenys patvirtino, jog tradicinių kredito įstaigų finansavimo sąlygos įmonėms pastaraisiais metais pastebimai griežtėja. Beveik 50 proc. apklaustų įmonių vadovai arba finansininkai teigė, kad šiuo metu skolinimo sąlygos verslui yra bent iš dalies apribotos. Lietuvos banko teigimu, tai rodo sparčiai išaugęs atmestų naujo kredito prašymų skaičius.

Galimybė plėtoti didesnius projektus


Stebint minėtąsias tendencijas, sutelktinio finansavimo su NT įkeitimu platformos NT vystytojams pristato etapinį finansavimą. Pagal šį finansavimo telkimo modelį, projektui reikalinga, milijoną ar kelis milijonus eurų siekianti, suma surenkama per kelis etapus.

„Pasitelkę etapinį finansavimą turimus kelių milijonų vertės projektus skaidome į etapus. Pirmajame vystymo etape įkeisto ir su kiekvienu finansavimo etapu vystomo NT vertė nuolat keliama, o nuo padidintos vertės išmokama papildoma paskolos suma. Tai užtikrina du vystytojams svarbiausius aspektus – konkrečiam vystymo etapui reikalinga suma surenkama greitai ir nereikia mokėti palūkanų už dar neįdarbintus pinigus”, - pranešime cituojama sutelktinio finansavimo platformos „Profitus“ įkūrėja ir vadovė Viktorija Vanagė.

Alternatyvaus finansavimo atstovai pabrėžia, jog sutelktinio finansavimo platformų su NT įkeitimu veikimo taisyklės ir Lietuvos banko priežiūra užtikrina, kad finansavimui neatrenkamos įmonės su prasta finansine būkle ir rizikinga bendra ekonomine padėtimi. Tai formuoja tvirtą alternatyvaus finansavimo reputaciją, skatinančią vis daugiau didesnių įmonių naudotis sutelktinio finansavimo platformomis.

Anot Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, šiame platformų veiklos etape, prie jų reputacijos kūrimo svariai prisideda ir naudojami finansavimo telkimo modeliai.

„Alternatyvaus finansavimo poreikis išliks didelis, nes tradiciniai finansiniai instrumentai dėl konkurencijos trūkumo ir koncentracijos tampa riboti. Platformų žinomumas ir pasirinkimas auga, tačiau joms reikia ir laiko, ir paslaugų, padedančių užsitarnauti pasitikėjimą. Čia etapinis finansavimas atsiranda ne tik kaip galimybė platformoms augti, bet ir kaip priemonė auginti pasitikėjimą investuotojų tarpe, stabiliai kurti gerą istoriją“, - komentuoja M. Statulevičius.

LNTPA vadovui pritaria ir Palangoje kylančių „Birutės parko vilų“ projekto vystytojas Vidmantas Maslauskas – pasiūlytas etapinis finansavimas sprendžia visiems NT vystytojams itin aktualius klausimus.

„Nors etapiniu finansavimu per sutelktinio finansavimo platformą naudojamės pirmą kartą, jau galime įvardyti aiškią jo naudą. Šis modelis leidžia paspartinti statybų procesą ir padidinti statybų apimtis – pavyzdžiui, vienu metu vystyti keletą projektų“, - nurodo vystytojas.

Investuotojo perspektyva

Etapinis finansavimas nėra vien NT vystytojui palankus finansavimo modelis – jis teikia papildomos naudos ir investavimo paprastumą bei didelę grąžą vertinančiam investuotojui.

„Finansuojant milijoninį projektą etapais, kaip ir bet kurio kito projekto atveju, investuotojas gauna visą informaciją apie projektą ir renkasi patraukliausią grąžą. Investicija šiuo atveju patikimai apsaugoma pirminiu NT įkeitimu (hipoteka). Papildomais saugikliais etapinio finansavimo atveju tampa sprendimas finansuoti tik 60% nuo pakeltos NT vertės ir nuosekliai auganti įkeisto turto vertė“, - nurodo V.Vanagė.

Strategija, kai gerinama investuotojo pozicija, pirminiais duomenimis, pasiteisina – „Profitus“ fiksuoja stabilų vidutinės investuojamos sumos augimą. Nors minimali investicija šiuo metu yra 100 eurų, šį mėnesį vidutinė investicija platformoje jau viršija 9450 eurų.

Atsižvelgiant į esamą NT vystytojų poreikių analizę ir augantį susidomėjimą sutelktinio finansavimo platformomis, milijono eurų vertės ir didesnius NT vystymo projektus planuojančioms įmonėms etapinis finansavimas tampa ne tik inovatyviu, bet ir praktišku pasirinkimu. Esami pavyzdžiai jau įrodo modelio veiksmingumą, o investuotojų susidomėjimas ir gaunama papildoma nauda leidžia prognozuoti ir tolimesnį jo populiarėjimą. 

Parengta pagal „Profitus“ informaciją

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-18 14:21
Seime įvyko Seimo nario Algirdo Butkevičiaus inicijuota spaudos konferencija „Statybininko kortelė: kodėl valstybė už 1,5 mln. eurų kuria tai, kas jau yra sukurta?“, kurioje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Simonas Gentvilas bei Lietuvos...
nuotrauka
2019-10-18 13:13
Pasinaudodama ES finansine parama Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet įsigijo 4 naujas gatvių valymo vakuumines mašinas. Šią savaitę jos perduotos operatoriui – UAB „Klaipėdos autobusų parkui“ (KLAP), laimėjusiam uostamiesčio gatvių valymo vakuuminėmis mašinomis paslaugos viešųjų pirkimų konkursą.
nuotrauka
2019-10-18 10:42
Valstybinėje darbo inspekcijoje (toliau – VDI) per 2019 m. III ketvirčius buvo gauti 29 pranešimai (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (10 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 88 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai...
nuotrauka
2019-10-18 10:29
Dėl gaisro Alytuje netoli gaisravietės esančioms įmonėms stabdant veiklą, Valstybinė darbo inspekcija sulaukia laikinai nuo darbo atleidžiamų darbuotojų klausimų ne tik dėl jų saugos ir sveikatos užtikrinimo, bet ir dėl darbo užmokesčio mokėjimo, nedirbto laiko įforminimo.
nuotrauka
2019-10-18 10:10
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija atmetė atsakovų apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriuo visiškai patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, Marijaus Šalčiaus pareiškimą dėl Kauno mieste, Baltijos g...
nuotrauka
2019-10-18 10:09
Vakar, spalio 17 d., pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šią savaitę Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro, pranešė Generalinė prokuratūra.
nuotrauka
2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau...
nuotrauka
2019-10-17 15:08
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2019-10-17 11:44
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir sporto erdvę Gargždų mieste.
nuotrauka
2019-10-17 09:37,      papildyta 2019-10-17 12:08, Atnaujinta informacija
„Tai viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, atvykęs į padangų perdirbimo įmonę Alytuje, kur tebegesinamas gaisras. – Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencin...
nuotrauka
2019-10-17 09:22
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, atsižvelgdamas į Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Dianą Vilytę iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pareigų.
nuotrauka
2019-10-16 16:23
Viešųjų pirkimų tarnyba, kaip rašoma pranešime, vis dažniau sulaukia klausimų, ar galima keisti pasirašytą viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, kadangi subtiekėjai išreiškė pageidavimą, jog su jais būtų atsiskaityta tiesiogiai, nors nei pirkimo dokumentuose, nei pirkimo sutartyje tai nebuvo numatyta.
nuotrauka
2019-10-16 16:01
Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma taikyti tokias pat įmokų lubas kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Tokiai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai trečiadienį pritarė Vyriausybė, tvirtinusi valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų projektus.
nuotrauka
2019-10-16 15:44,      papildyta 2019-10-16 16:15, Papildyta nauja informacija
Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė ministrų kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.
nuotrauka
2019-10-16 09:28
Š. m. lapkričio 14 dieną įvyks 3-ioji skaitmeninės statybos konferencija „BIMLINK 2019“.
nuotrauka
2019-10-15 16:35
Didžioji dalis Lietuvos Respublikos Seimo priimtų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo ir Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo pakeitimo įstatymais num...
nuotrauka
2019-10-15 15:06
Statybos darbų viešuosiuose pirkimuose vyrauja mažiausios kainos kriterijus, o užsakovų numatomi biudžetai atsilieka net po kelerius metus. Tai vis labiau verčia ne tik sunerimti statybos rangovus, bet ir valstybei stabdyti ne vieną statybos darbų pirkimo konkursą ar net vykdomą projektą. Ar valstyb...
nuotrauka
2019-10-15 10:43
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad Konkurencijos taryba pagrįstai nustatė konkurenciją ribojantį susitarimą komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo paslaugų sektoriuje ir kartelį sudariusioms bendrovėms „Ecoservice“ ir „Marijampolės švara“ skyrė adekvačias b...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-15 09:49
Vilniaus apygardos teismas atmetė Visagino atominės elektrinės (VAE) buvusio direktoriaus R. V. apeliacinį skundą ir paliko galioti 2019 m. gegužės 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo jis pripažintas kaltu piktnaudžiavus tarnybine padėtimi. Teismas buvusiam VAE direktoriui skyrė...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...