2020 sausio 24 d. penktadienis, 9:46
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Svarbi teisinė pergalė – socialinio būsto gyventojų naudai

2015-08-20 16:32
Kauno teisininkai iškovojo svarbią pergalę: daliai socialinių būstų gyventojų atsivėrė galimybė įsigyti būstą, net jei iki tol jie buvo laikomi neturinčiais teisės jį privatizuoti.
nuotrauka
Renovuotas socialinis būstas Viekšniuose, Mažeikių raj. Mažeikių raj. sav. nuotr.


Šia galimybe pasinaudoti gali tie gyventojai, kuriems būstas išnuomotas iki 2003 m. sausio 1 d. pagal tuo metu galiojusius teisės aktus ir kurie iš buvusių „valdiškų“ butų nuomininkų ne sava valia yra tapę socialinio būsto nuomininkais.

Ši problema ganėtinai aštri Kaune, kuriame skirtumas tarp neprivatizuoto ir socialinio savivaldybės būsto valdininkų pastangomis buvo ištrintas. Tačiau apginti savo teises gali ir kitų miestų nuomininkai.

Gyventojus, kurie nėra privatizavę vadinamojo „valdiško“ buto, ir šiuo metu gyvena socialinio būsto nuomininkų sąlygomis, advokatės Dianos Višinskienės kontoros teisininkai ragina įdėmiai perskaityti su Kauno miesto savivaldybe pasirašytą gyvenamosios patalpos nuomos sutartį.

Jei sutartyje įrašyti apribojimai – jog ji nutraukiama, nuomininkui ar jo šeimos nariui įsigijus kitą nuosavą būstą, ar pajamoms viršijus tam tikrą dydį, jei gyventojai įpareigoti periodiškai pateikti teisę į socialinį būstą patvirtinančius dokumentus, pajamų ir turto deklaracijas – jau įmanoma teismo keliu pasiekti, kad tokios jų teises suvaržiusios sutarties sąlygos būtų pripažintos negaliojančiomis.

Neseniai tokios dvi D.Višinskienės kontoros atstovautos bylos su Kauno miesto savivaldybe pasibaigė taikos sutartimis. Nepagrįstai įrašyti nuomos sutarčių punktai panaikinti, abiem atvejais nuomininkai tapo neprivatizuoto būsto gyventojais ir galės įsigyti butus, kuriuose yra gyvenę ne vieną dešimtį metų. Tai padaryti leidžia šiemet sausio 1 dieną įsigaliojęs Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas.

Skirtumo tarp neprivatizuoto ir socialinio būsto – neliko

Visoje Lietuvoje iki nustatyto termino – 2002 metų pabaigos – gyventojų neišpirkti „valdiški“ butai buvo perduoti savivaldybėms. Vienos savivaldybės išsaugojo teisinį skirtumą tarp neprivatizuoto ir socialinio būsto, o kitos, kaip Kauno miesto savivaldybė, maždaug prieš dešimtmetį su nuomininkais pradėjo sudarinėti šabloniškas socialinio būsto nuomos sutartis.

Gyventojams pasirinkimo nebeliko: su jais buvo pasirašomos sutartys tik dėl socialinio būsto nuomos, buvo „ištrintas“ skirtumas tarp neprivatizuoto ir socialinio būsto. „Valdiškas“ būstas Kaune tarsi išnyko. Be to, pakeitus nuomos sutartis, butai iš galimų privatizuoti virto socialiniais, kurių privatizuoti nevalia – o ir gyventi juose galima su tam tikromis sąlygomis.

Advokatės D.Višinskienės pastebėjimu, daugeliu atvejų žmonės tokias sutartis pasirašė, net nežinodami apie esminius pakeitimus arba nesuprasdami, kaip smarkiai tai pablogins jų padėtį. Iš neprivatizuoto į socialinį pakeistas teisinis būsto statusas jiems ne tik užkirto kelią įsigyti butus lengvatinėmis sąlygomis – žmonėms dar buvo primesti tam tikri turtinės padėties apribojimai, atsirado prievolių, kurių jie anksčiau neturėjo.

Juk sovietmečiu ir pirmaisiais atgautos nepriklausomybės metais „valdiški“ butai buvo suteikiami nekeliant reikalavimų gyventojų turtinei padėčiai.

Daugiau uždirbsi – liksi be stogo virš galvos

Advokatė D.Višinskienė pasakojo, kad į advokatų kontorą dėl nepalankių socialinių sutarčių sąlygų susirūpinę kauniečiai kreipėsi jau prieš keletą metų. Pirmoji byla, ginant neprivatizuoto buto gyventojų teises, laimėta 2009 m.

Tąsyk kreipėsi suglumusi klientė: dešimtmečius gyveno neprivatizuotame, po skyrybų padalintame bute. 2002 m. su Kauno miesto savivaldybe pasirašius naują nuomos sutartį, visas butas tapo socialiniu būstu – o po kurio laiko savivaldybė pareikalavo deklaruoti pajamas.

„Tai buvo vienas pirmųjų nerimo signalų Kaune: nejau, jei mano pajamos didės – ateityje neteksiu būsto? Kokiu pagrindu, jei visą gyvenimą čia gyvenau? O socialinio būsto sutartyje numatyta, jog nuomininko turtui ar pajamoms viršijus Vyriausybės nustatytą dydį, sutartis nutrūksta, būstą jis turi palikti. Neiškovojus tokios nuomos sutarties pripažinimo negaliojančia, gresia vos prakutus, daugiau uždirbus netekti vienintelio stogo virš galvos“, – konstatavo advokatė.

Privatizuoti galėjo, bet – neprivalėjo

D.Višinskienė pabrėžė, jog tokio pobūdžio bylose teismų praktika – palanki gyventojams.

„Vien ta aplinkybė, kad butas priklauso savivaldybei, savaime nereiškia, jog toks būstas turi socialinio būsto statusą, o jame gyvenantiems nuomininkams turi būti taikomos socialinio būsto nuomos sąlygos“, – vienoje iš nutarčių yra pasisakęs Lietuvos Aukščiausiasis teismas.

Kitoje to paties teismo nutartyje pabrėžiama, jog įstatymai anuomet nenustatė pareigos būtinai pirkti nuomojamas patalpas, o asmenų, kurie nuomojamų butų neįsigijo nuosavybėn, teisinis statusas nepakito – jie ir toliau liko gyvenamųjų patalpų nuomininkai.

Tuo tarpu pastaruoju metu dažnėja atvejų, kai žmonės, paskatinti Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo, kreipiasi į savivaldybę tikėdamiesi nusipirkti butą, kuriame gyveno dešimtmečiais – ir tik tada sužino, kad to padaryti negalės dėl socialinio būsto statuso.

Apie buto statusą sužinojo tik šiemet

Dviejų šią vasarą taikos sutartimi teisme baigtų bylų faktinės aplinkybės panašios. Abiejose bylose advokatės D.Višinskienės kontoros teisininkai kovojo, kad būtų pripažintos negaliojančiomis tos pačios privalomosios socialinio būsto sutarties nuomos sąlygos, kurios į ginamų klientų gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį buvo įtrauktos nepagrįstai ir neteisėtai.

Vienu atveju, mirus pagrindinei būsto nuomininkei V.T. ir perrašant 1985 m. jos vardu sudarytą nuomos sutartį kitų šeimos narių (marčios, vėliau – anūkės) vardu, Kauno miesto savivaldybė sudarė socialinio būsto nuomos sutartį, nors turėjo tiesiog pratęsti susiklosčiusius gyvenamosios nuomos santykius.

Antruoju atveju daugiau nei 50 metų nuomojamose patalpose gyvenantys kauniečiai – motina ir sūnus – tik šiemet, kreipęsi dėl galimybės nusipirkti butą, sužinojo, kad jam taikomas socialinio būsto statusas. Tuo tarpu mirus pagrindiniam nuomininkui J.M., iš tikrųjų su jo šeimos nariais tęsėsi gyvenamosios patalpos nuomos santykiai. Perrašius sutartį su savivaldybe, būstas virto socialiniu, nuomininkams to net nesupratus.

Ieškinyje teismui advokatė D.Višinskienė priminė tuometį teisinį reguliavimą: sovietmečiu, išnuomojant butą tiek V.T., tiek J.M., socialinis būstas net negalėjo būti suteiktas – nes tokių būstų nenumatė to laikotarpio įstatymai. Vadinasi, abiem atvejais išnuomota gyvenamoji patalpa, o ne socialinis būstas.

„Įstatymas neturi grįžtamosios galios. Negalima iš asmens reikalauti laikytis taisyklių, kurių jo veiklos metu nebuvo“, – pabrėžė advokatė.

Taip pat konstatuota, jog ieškovų, gyvenusių kaip pagrindinio nuomininko šeimos nariai, teisė naudotis butu automatiškai neišnyko įsigaliojus kitiems teisės aktams, be to, nė vienas iš nuomininkų nėra kreipęsis į savivaldybę, kad jiems būtų suteiktas socialinis būstas. Ieškovai netgi nebuvo informuoti, kad į nuomos sutartį bus įrašytos būsto ir jų pačių statusą keičiančios sąlygos.

Ieškinyje pasiremta ir teisės aktais, nustačiusiais, jog nuomos sutarčių, sudarytų iki 2002 m. pabaigos, pagrindu būstą nuomojantiems asmenims nuomos sutartis negali būti nutraukta viršijus turto ir pajamų ribą, šių nuomininkų teisė į nuomojamas patalpas neturi ribojimų, taikomų sutartims, sudarytoms nuo 2003 m. pradžios jau pagal kitus teisės aktus.

Dėl savo būsto pakovoti verta

D.Višinskienė pabrėžė, kad socialinių nuomos sutarčių sąlygos pripažintos negaliojančiomis nepaisant to, kad patys gyventojai kažkada šią, jiems nepalankią, sutartį pasirašė. Paprastiems piliečiams, neturintiems teisinių žinių, teko pasikliauti valstybės institucija, kuri turėjo ir valdžios įgaliojimus, ir profesionalių darbuotojų, taigi, ir perdėto pranašumo.

Šios ir kitos faktinės aplinkybės advokatei leido konstatuoti, jog savivaldybė, būdama stipresnė teisinių santykių dalis, tikslingai ir nesąžiningai pasinaudojo savo padėtimi ir pranašumu, į nuomos sutartį įtraukusi nepagrįstas, neteisėtas sąlygas.

„Sutartį sudaro dvi šalys – šiuo atveju savivaldybė ir žmogus. Teoriškai šalys sutartį gali keisti. Tačiau iki šiol kreipęsi į savivaldybę gyventojai susilaukdavo tik formalių atsakymų – esą, pasirašę sutartį jie patvirtino sutinkantys su jos sąlygomis, ir dėl to nėra pagrindo ją keisti.

Vis dėto pastebėjome, kad kai 2009 m. laimėjome bylą, savivaldybės būsto nuomos sutartyse, sudaromose su naujais nuomininkais, mūsų ginčytos sąlygos buvo išbraukiamos.

Vadinasi, pakovoti už galimybę turėti savo būstą – verta“, – kalbėjo advokatė D.Višinskienė.

Kol kas nežinoma, kiek gali būti atvejų, kai savo teises nuomininkams teks ginti teisme. Vien iki 2009 m. sudarytų neva socialinio būsto sutarčių – daugybė, ir jau nuo pavasario teisininkai stebi tam tikrą interesantų sujudimą – spėjama, kad rudenį pagausės ir bylų, informuoja Diana Višinskienė.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-01-23 15:57
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ ketvirtadienį, sausio 23 d., įvykusiame aukcione pardavė paskutinius aukcione siūlytus įsigyti nekilnojamojo turto objektus už daugiau nei 218 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Pirkėjai jame įsigijo tris objektus, esančius s...
nuotrauka
2020-01-23 13:03
Atsižvelgiant į darbdavių ir socialinių partnerių siūlymus, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, 2020 m. planuojama priimti į profesinio mokymo įstaigas 20 610 naujų mokinių, tai 420 daugiau nei pernai. Vyriausybė patvirtino 2020 m. priėmimo į profesinio mokymo įstaigas planą.
nuotrauka
2020-01-23 12:01
Šiandien, sausio 23 d., „Vilniaus vandenų“ darbuotojai su antstoliu nustatė dar vieną atvejį, kuomet smulkinto plastiko atliekos išleidžiamos į nuotekų tinklus. Taršos neleistinomis atliekomis atvejis nustatytas nuotekų šulinyje šalia Savanorių prospekto ir Liepsnos gatvės sankryžos Žemuosiuose Pane...
nuotrauka
2020-01-23 11:59
Konkurencijos taryba 2019 m. už Konkurencijos, Reklamos įstatymų ir Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pažeidimus ūkio subjektams iš viso skyrė baudų už 2 660 480 Eur.
nuotrauka
2020-01-23 11:54
Vakar, sausio 22 d., Vyriausybė pakeitė valstybės paramos seniems daugiabučiams atnaujinti teikimo ir jų atnaujinimo projektų įgyvendinimo priežiūros taisykles. Pasak aplinkos viceministro Mariaus Narmonto, pakeitimai padės sparčiau įgyvendinti renovacijos projektus, mažinti jos dalyvių administraci...
nuotrauka
2020-01-23 10:49
Kėdainių rajono savivaldybė paskelbė Kėdainių kultūros centro atnaujinimo darbų viešąjį pirkimą. Darbus ketinama įsigyti 5 metams ir juos vykdyti pagal kiekvienais metais skiriamą finansavimą pagal Valstybės investicijų programą.
nuotrauka
2020-01-23 10:06
Panevėžio apygardos teismas atvertė baudžiamąją bylą, kurioje UAB „Panevėžio melioracija“ ir 5 fiziniai asmenys kaltinami piktnaudžiavimu ir dokumentų klastojimu.
nuotrauka
2020-01-22 09:47
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, esantis Lukiškių skg. 6, Vilniuje, buvo uždarytas 2019 liepos 2 d., iš jo į kitas įkalinimo įstaigas išgabenus paskutinius ten kalėjusius kalinius. Taip baigėsi daugiau nei 100 metų besitęsusi šio komplekso kaip kalėjimo istorija ir atverčiamas naujas reikšmi...
nuotrauka
2020-01-22 09:35
Trečiadienio naktį, po gautos informacijos apie galimai nuotekomis teršiamą bevardį upelį Kėdainių pramoniniame rajone, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai surengė naktinę upelio vagos, kylančios aukštyn nuo Šerkšnio upelio, apžiūrą, p...
nuotrauka
2020-01-22 09:31
Vadovaudamasis Lietuvos architektūros meno tarybos nuostatais, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino jos sudėtį.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-22 07:47
Sėkmingai įgyvendinusi Europos Sąjungai strategiškai svarbų „Balticconnector“ projektą, kuris jungia Baltijos ir Suomijos dujų rinkas, bendrovė „Alvora“ kartu su jungtinės veiklos partnere UAB „Šiaulių dujotiekio statyba“ pradėjo GIPL projekto veiklas. Tai Lenkijos ir Lietuvos dujotiekių jungtis, ku...
nuotrauka
2020-01-21 16:07
Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus pasirašytame bendrovės „Eksploit“ direktoriui Martynui Mačiuliui adresuotame pranešime dėl vienašališko sutarties nutraukimo įvardyta daugybė projekto valdytojo – Vilniaus vystymo kompanijos – užfiksuotų pažeidimų. Tai buvo pagrindas, kodėl Vilnia...
nuotrauka
2020-01-21 11:42
Panevėžyje sukurtas dronas, matuojantis taršą. Pernai Panevėžio miesto savivaldybė tam skyrė finansavimą Panevėžio mechatronikos centro (PMC) mokslininkų komandai.
nuotrauka
2020-01-21 10:33
Prokuratūra atlieka tyrimą dėl PC „Europa“ automobilių aikštelės saugumo. Balandį iš aikštelės 5 aukšto iškritus automobiliui, nukentėjusi vairuotoja atsidūrė reanimacijoje dėl sunkių sveikatos sužalojimų.
nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-20 08:48
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdyba kartu su Kauno apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame kauniečiai sutuoktiniai įtariami klastoję žemės sklypų pirkimo–pardavimo sutartis.
nuotrauka
2020-01-17 14:55
Generalinė prokuratūra praneša, kad itin intensyviai vykstančiame ikiteisminiame tyrime dėl galimų aplinkosaugos pažeidimų ir galimai padarytos didelės žalos gamtai tvarkant nuotekas uostamiestyje įtarimai yra pareikšti vienam juridiniam ir trims fiziniams asmenims. Įtariamųjų ratas gali didėti.
nuotrauka
2020-01-17 13:27
Kasacinis teismas sprendė dėl teisės normų aiškinimo ir taikymo, reglamentuojančių rangovo teisinį statusą, savininko teisę nukreipti reikalavimus dėl statinio trūkumų tiesiogiai rangovui, kai šis pažeidžia pareigą garantuoti daikto kokybę, ir dėl tokio pažeidimo taikytinų teisių gynimo būdų bei ieš...
nuotrauka
2020-01-17 13:11
Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras Klaipėdos apygardos teismui pateikė apeliacinį skundą byloje dėl Palangoje veikiančios keleivių pervežimo paslaugas teikiančios bendrovės vadovo S. Š. bei matininko E. M. Vyrai buvo kaltinami tuo, kad veikdami bendrai suklastojo kadastrinių matavimų dokume...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos