2020 vasario 28 d. penktadienis, 5:37
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šventosios uostą švedai, papirkti Rygos pirklių, užvertė akmenimis. Lietuviai bando jį atstatyti 400 metų

Aušra PETRONIENĖ      2014-10-12 15:04
Prieš metus pristatyta Šventosios uosto urbanistinė koncepcija, regis, nenugulė stalčiuose. Vizijos, kurioje Šventosios miestelis piešiamas kaip turistų traukos centras, turintis rekreacinės paskirties uostelį su nuostabia pasivaikščiojimų alėja, laiptais į jūrą, želdynais ir kitais turistų traukos objektais, įgyvendinimas pamažu įsibėgėja – netrukus bus baigtas rengti Šventosios uosto infrastruktūros statybos ir akvatorijos gilinimo techninis projektas ir gautas leidimas statybai.
nuotrauka
Nauja Šventoji projektuotojų vizualizacijose. UAB „Sweco Lietuva“


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB

Šventosios kurortas nuo seno yra vadinamas šeimų kurortu

Uosto direkcijos užsakymu UAB „Sweco Lietuva“ specialistų, baigiančių rengti Šventosios uosto atkūrimo techninį projektą, manymu, šalia uosto galėtų atsirasti žuvų turgus, pasivaikščiojimo takai, atversiantys nuostabią Baltijos panoramą, galbūt viešbutis. „Į uostą mes pažvelgėme ne tik kaip į uosto funkcijas atliekantį objektą, bet labiau kaip į socialiai reikšmingą kurorto rekreacinę teritoriją, todėl rengiant šį projektą neapsiribojome vien uosto gilinimo ir molo statymo darbais. Mums rūpėjo pažvelgti, ką ši teritorija galėtų pasiūlyti į uostą atplaukusio laivo įgulai ar tiesiog į Šventąją automobiliu atvykusiam poilsiautojui“, – sakė UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis (nuotraukoje).

Architekto įsitikinimu, Šventoji turi ką parodyti turistams, todėl svarbu yra ne tik praplėsti laivų trasų ilgį Baltijos jūroje bei padidinti tų laivų švartavimosi vietų skaičių, bet ir pritraukti kitomis transporto priemonėmis atvykstančius poilsiautojus į Šventąją.

„Kadangi Šventosios kurortas nuo seno yra vadinamas šeimų kurortu, numatėme galimybę padaryti poilsiautojams prieigą su aikštelėmis prie pat jūros, į kurias galėtų užvažiuoti neįgaliųjų bei vaikiški vežimėliai. Yra pastebėta, jog žmonės geriau vertina tuos kurortus, kuriuose galima pasivaikščioti ne tik pirmyn atgal, bet ir apeiti teritoriją ratu, todėl buvo sugalvotas toks žiedo formos pasivaikščiojimo takas“, – sakė pašnekovas. Atstačius šiaurinį molą, jo pabaigoje būtų galima įrengti į jūrą nusileidžiančius laiptus, populiarius daugumoje šalių.

Turėtų įsijungti savivaldybė

M. Pakalnio teigimu, uosto projektas gali labai pasitarnauti pačiam miesteliui. „Uostas galėtų tapti pagrindiniu infrastruktūros objektu, o savivaldybė turėtų pasirūpinti teritorijų, esančių šalia uostelio, pritaikymu pažinimui – sutvarkyti takus, einančius per kopas ir link uosto, sutvarkyti aplinką, miškus“, – sakė pašnekovas. Pasak jo, pagrindinė priemonė, padėsianti uostą plėtoti neatsiejamai nuo Šventosios miestelio, turėtų būti uosto ir centrinės gatvės sąsajos – jų pėstiesiems reikia įrengti kaip įmanoma daugiau.

„Tuomet miestelis įgautų visai kitą kokybę su pakankamai nedidelėmis investicijomis. Šiuo atveju gautųsi, kad 1+1 lygu 3, tai yra, uostas įgautų papildomą vertę dėl to, kad tvarkosi miestelis, o besitvarkydamas miestelis gautų papildomą traukos objektą – uostą su jo rekreacinėmis zonomis“, – pasakojo architektas. Šios rekreacinės zonos, anot jo, galėtų būti kuriamos pasinaudojant Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Šventosios vizijai pritaria ir VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD). KVJUD generalinio direktoriaus Arvydo Vaitkaus įsitikinimu, uosto atkūrimo darbai turėtų būti vykdomi lygiagrečiai atkuriant ir kuriant naujas Šventosios mieste esančias viešąsias erdves ir želdynus, kurie sudarytų vientisą viešųjų erdvių sistemą Šventosios mieste. „Šių viešųjų erdvių ir želdynų formavimu Šventosios uoste turėtų būti suinteresuota Palangos miesto savivaldybė. Suformavus viešųjų erdvių karkasą ir pėsčiųjų srautų arterijas, į Šventosios kurortą būtų galima lengviau pritraukti privačias investicijas ir įgyvendinti komercinius projektus kuriant Šventosios uosto ir miesto suprastruktūrą [uosto suprastruktūra – laivų krovos įrenginių kompleksas ir kiti statiniai bei įrenginiai, nepriskirti uosto infrastruktūrai, red. past.], – tikina jis.

Sėkmė įgyvendinant šį projektą, anot A. Vaitkaus, lydės tik tada, kai juo bus suinteresuota Palangos savivaldybė. „Labai svarbu, kad savivaldybė atliktų tai, kas gyvybiškai svarbu vystant Šventosios uostą. Būtina tinkamai parengti pėsčiųjų takus ir gatves, prie šio objekto juos sutvarkyti. Uostas turi būti traukos centru, todėl reikia organizuoti suinteresuotų verslo grupių pasitarimus dėl viešbučių, restoranų, uostelio aptarnavimo paslaugų vykdymo. Be šių sprendimų, ši statyba yra beprasmė, nes uostelis turi alsuoti gyvybe“,- įsitikinęs jis. Uosto direkcijos atstovai savo ruožtu inicijuoja direkcijos ir savivaldybės susitikimus, kuriuose bus aptarti svarbiausi projektą išjudinti padėsiantys darbai.

Pretenduos į ES paramą, nes kai kurias investicijas laiko finansiškai neatsiperkančiomis

Direkcija skaičiuoja, jog su uosto atstatymu susijusiems parengiamiesiems darbams jau išleista apie 8 mln. litų, projektinės dokumentacijos rengimui – apie 986 tūkst. litų. Preliminariai skaičiuojama, kad Šventosios uosto infrastruktūrai – molų ir krantinių statybai bei uosto gilinimui reikės apie 150-170 mln. litų. „Atsižvelgiant į tikėtinas sąlyginai mažas Uosto direkcijos pajamas iš veiklos šiame uoste įrengus infrastruktūrą, šios investicijos yra finansiškai neatsiperkančios, tačiau projekto įgyvendinimas yra prasmingas socialiniu ir ekonominiu požiūriu, dėl ko Uosto direkcija gali pretenduoti gauti ES paramą finansuoti šį projektą“, – įsitikinęs A. Vaitkus.

Jam pritaria ir UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas. „Kalbėti apie šių investicijų tiesioginį atsiperkamumą iš rinkliavų už laivų stovėjimą ar įplaukimą net neverta. Kalba eina apie socialinę naudą, kuri atsirastų sutvarkius šias teritorijas, į jas pritraukus privatų kapitalą. Jeigu į šias teritorijas pavyktų pritraukti įvairaus verslo atstovus, būtų galima kalbėti apie naujas darbo vietas, naujus traukos objektus ir per mokesčius atnešamą naudą. Atgijus miestui, jame kyla nekilnojamojo turto vertė. Čia panašiai kaip ir su kelių infrastruktūra – tiesiogiai keliai neatsiperka, bet šalis be kelių neturi jokios ateities“, – kalbėjo M. Pakalnis.

Atstatyti uostą bandoma jau 400 metų

Uosto urbanistinę koncepciją pristačiusios UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas M. Pakalnis pasakoja, kad apie Šventosios uosto atkūrimą buvo kalbama jau labai seniai. Dar XVIII a. tartasi atnaujinti uostą, bet planų įgyvendinti nepavyko.

„Smetonos laikais labai nedaug trūko, kad šis uostas būtų galėjęs veikti, buvo paruoštas atkūrimo projektas, kuris pradėtas įgyvendinti, tačiau prasidėjęs karas sutrukdė įgyvendinti šiuos planus – pietinį molą pastatė, o šiaurinio nebespėjo. Tada švedai, papirkti Rygos pirklių, užvertė uostą akmenimis. Praktiškai po to jis jau nebeatsigavo“, – istorinius įvykius prisiminė architektas. Jo teigimu, kol nebus pastatytas molas, saugantis uostą nuo užnešimo, apie jokią laivybą negalima net svajoti.

Pasak architekto, pristačius uosto atstatymo koncepciją, su uosto direkcija vyko daug diskusijų dėl galimybės sumažinti kai kurias projekto sąnaudas. „Kai kurias išlaidas pavyko sumažinti, bet tai padarėme ne kokybės sąskaita ir uostas nepraras tos rekreacinės vertės, kuri buvo numatyta koncepcijoje“, – tikino pašnekovas.

Dabar rengiamą techninį projektą, kuris apima molų statybą, akvatorijos gilinimą, automobilių stovėjimo aikštelės statybą, inžinerinių tinklų sutvarkymą, vakarinės, rytinės ir šiaurinės krantinių rekonstrukcija, planuojama užbaigti ir statybą leidžiantį dokumentą gauti iki šių metų lapkričio pabaigos.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-02-25 08:46
Neilgai trukus Šventojoje prasidės modernaus viešbučio su gydomuoju SPA centru statybos.
nuotrauka
2020-02-21 09:01
Bendrovė „Baltisches Haus“ ir Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė paramos sutartį, pagal kurią bendrovė finansuos naujos autobusų stoties techninį projektą ir užtikrins statybų vykdymo priežiūros paslaugas. Bendra paramos suma – 123 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-02-19 10:44
Penktoji Interchemie werken „De Adelaar“ gamykla, įsikūrusi Kauno LEZ, gamybinę veiklą pradės vasario mėnesį. 1500 kv. m ploto patalpose sumontuotos dvi gamybos linijos: tirpiųjų ir geriamųjų produktų, galinčios per parą pagaminti iki 6 tonų produkcijos. Tiek technologijomis, tiek įranga Kauno padal...
nuotrauka
2020-02-19 09:15
UAB Merko statyba apyvarta 2019 metais pasiekė 59,5 mln. eurų, lyginant su ankstesniais metais ji išaugo 56 proc. Bendrovės pelnas prieš mokesčius buvo 1,8 mln. eurų.
nuotrauka
2020-02-18 15:49
Vasario 18 d., antradienį, Kauno kogeneracinėje jėgainėje (KKJ) šiluma paverstos pirmosios atliekos, o šilumos energija patiekta į Kauno miesto centrinio šildymo sistemą. Planuojama, kad KKJ vasario mėnesį Kaunui patieks 22600 MWh šiluminės energijos. Tai turėtų sudaryti apie 12% Kauno miesto vasari...
nuotrauka
2020-02-18 11:02
Prieš metus Klaipėdoje duris atvėrė viena didžiausių Baltijos šalyse bendradarbystės (angl. coworking) erdvė su integruota gyvenamąja vieta (angl. coliving). Šis projektas – tai Klaipėdoje kuriamo technologijų parko „Baltic Tech Park“ dalis. Sausio pabaigoje „Light House“ atšventė pirmąjį veiklos gi...
nuotrauka
2020-02-18 09:49
EIKA plėtotam biurų pastatui Gedimino prospekte „Live Square“ suteiktas „BREEAM In Use“ „Excellent“ įvertinimas. Tai vienas aukščiausių įvertinimų, skiriamų pastatui už efektyviai pritaikytus tvarumo sprendimus.
nuotrauka
2020-02-17 10:02
Prieš kelerius metus pradėto statyti Šiaulių tardymo izoliatoriaus statybos bus tęsiamos įgyvendinant viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektą. Tokiam Teisingumo ministerijos siūlymui buvo pritarta Vyriausybės pasitarime.
nuotrauka
2020-02-13 09:16
Klaipėdos rajono savivaldybė pasirašė sutartį su UAB „Synergy Solutions“, projektuosiančia Gargždų daugiafunkcį centrą. Savivaldybė rangovui kelią užduotį suprojektuoti modernią, šiuolaikišką ir funkcionalią sporto bei laisvalaikio erdvę mieste. Sutarties vertė – kiek daugiau nei 79 tūkst. eurų, o p...
nuotrauka
2020-02-12 11:37
Įrangos nuomos paslaugų teikimo bendrovė – „Cramo“ neseniai paskelbė apie susijungimą su įrankių ir technikos nuomos rinkos žaidėju „Boels Rental“.
nuotrauka
2020-02-12 10:14
Į Kauno kogeneracinę jėgainę (KKJ) trečiadienį pradėtos vežti pirmosios atliekos. Šios mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiuose atrūšiuotos, netinkamos perdirbti ir energetinę vertę turinčios komunalinės atliekos kartu su nepavojingomis pramoninėmis atliekomis jėgainėje bus naudojamos kai...
nuotrauka
2020-02-11 13:18
Užbaigus projektavimo darbus ir gavus statybos leidimą, UAB „Merko statyba“ Kaune, Radvilėnų plente pradeda Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato statybas. Darbus planuojama baigti 2022 metų pradžioje.
nuotrauka
2020-02-11 10:09
Bendrovė „Justicija“, teikianti buhalterinės apskaitos, teisines bei ekspertų paslaugas, pernai paminėjo 15-ąsias veiklos metines. Sukaktis buvo paminėta ne tik su gimtadienio tortu, bet ir praplečiant veiklų spektrą – prie jau vykdomų veiklų, susijusių su verslo, teisės, buhalterinių ir kitų klausi...
nuotrauka
2020-02-10 11:35
Lietuvių ir vokiečių mokslininkai, kartu kuriantys tandeminius saulės elementus, pasiekė naują efektyvumo rekordą – jų sukurtas saulės elementas elektros energija paverčia 29,15 proc. krintančios šviesos. (Šiandien rinkoje paplitusių monokristalinio silicio elementų efektyvumas tesiekia 20 proc.) Re...
nuotrauka
2020-02-10 09:13
Procesų automatizaciją taiko kone kiekvienas Lietuvoje veikiantis užsienio kompanijų verslo ir IT paslaugų centras, tačiau stinga platesnio kalbėjimo apie robotizacijos poveikį visos šalies ekonomikai, tvirtina specialistai. Iki šiol nėra daug galimybių dalintis savo patirtimi bei sėkmės istorijomis...
nuotrauka
2020-02-06 14:04
Siūloma prie mokyklų papildomai įrengti modulines sporto sales, kuriose, pasirinkę įvairias sporto šakas, sportuotų vaikai, ypač jaunesnio amžiaus. Tokią iniciatyvą pristatė Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas (LKF) Arvydas Sabonis, LKF generalinis sekretorius-direktorius Mindaugas Špokas, Li...
nuotrauka
2020-02-06 09:59
Šią savaitę Kauno kogeneracinėje jėgainėje baigti prancūzų kompanijos LAB dūmų valymo sistemos paskutinio technologinio elemento – rankovinio filtro – montavimo darbai.
nuotrauka
2020-02-04 09:57
Keturių aukštų, 12 000 kv. m ploto pastatas, pritaikytas 1000 moksleivių, kurių ugdymui suplanuotos 88 klasės ir ne viena sporto salė – Tolminkiemio gimnazija jau ne tik architektūros studijos „DO architects“ komandos ir Vilniaus miesto savivaldybėje periodiškai susirenkančios darbo grupės eskizuose...
nuotrauka
2020-02-04 07:51
Standartiniu būdu pagaminto betono struktūra yra akyta, su daugybę kapiliarų ir mikroskopinių įtrūkių. Betono poros, kapiliarai ir įtrūkiai susidaro dėl kelių veiksnių: garuojant vandeniui, kai betonas kietėja; esant nepakankamam betono sutankinimui liejimo metu; dėl betono suslūgimo rišantis, susid...
nuotrauka
2020-01-31 15:46
Lukiškių komplekso transformacija suteikia unikalią galimybę gauti didžiausią naudą valstybei, privatiems investuotojams ir visuomenei. Diskusijos apie Lukiškių kalėjimo konversijos galimybes pereina į analizės ir realių perspektyvų vertinimo stadiją.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos