2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 4:06
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Šventosios uostą švedai, papirkti Rygos pirklių, užvertė akmenimis. Lietuviai bando jį atstatyti 400 metų

Aušra PETRONIENĖ      2014-10-12 15:04
Prieš metus pristatyta Šventosios uosto urbanistinė koncepcija, regis, nenugulė stalčiuose. Vizijos, kurioje Šventosios miestelis piešiamas kaip turistų traukos centras, turintis rekreacinės paskirties uostelį su nuostabia pasivaikščiojimų alėja, laiptais į jūrą, želdynais ir kitais turistų traukos objektais, įgyvendinimas pamažu įsibėgėja – netrukus bus baigtas rengti Šventosios uosto infrastruktūros statybos ir akvatorijos gilinimo techninis projektas ir gautas leidimas statybai.
nuotrauka
Nauja Šventoji projektuotojų vizualizacijose. UAB „Sweco Lietuva“


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB

Šventosios kurortas nuo seno yra vadinamas šeimų kurortu

Uosto direkcijos užsakymu UAB „Sweco Lietuva“ specialistų, baigiančių rengti Šventosios uosto atkūrimo techninį projektą, manymu, šalia uosto galėtų atsirasti žuvų turgus, pasivaikščiojimo takai, atversiantys nuostabią Baltijos panoramą, galbūt viešbutis. „Į uostą mes pažvelgėme ne tik kaip į uosto funkcijas atliekantį objektą, bet labiau kaip į socialiai reikšmingą kurorto rekreacinę teritoriją, todėl rengiant šį projektą neapsiribojome vien uosto gilinimo ir molo statymo darbais. Mums rūpėjo pažvelgti, ką ši teritorija galėtų pasiūlyti į uostą atplaukusio laivo įgulai ar tiesiog į Šventąją automobiliu atvykusiam poilsiautojui“, – sakė UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis (nuotraukoje).

Architekto įsitikinimu, Šventoji turi ką parodyti turistams, todėl svarbu yra ne tik praplėsti laivų trasų ilgį Baltijos jūroje bei padidinti tų laivų švartavimosi vietų skaičių, bet ir pritraukti kitomis transporto priemonėmis atvykstančius poilsiautojus į Šventąją.

„Kadangi Šventosios kurortas nuo seno yra vadinamas šeimų kurortu, numatėme galimybę padaryti poilsiautojams prieigą su aikštelėmis prie pat jūros, į kurias galėtų užvažiuoti neįgaliųjų bei vaikiški vežimėliai. Yra pastebėta, jog žmonės geriau vertina tuos kurortus, kuriuose galima pasivaikščioti ne tik pirmyn atgal, bet ir apeiti teritoriją ratu, todėl buvo sugalvotas toks žiedo formos pasivaikščiojimo takas“, – sakė pašnekovas. Atstačius šiaurinį molą, jo pabaigoje būtų galima įrengti į jūrą nusileidžiančius laiptus, populiarius daugumoje šalių.

Turėtų įsijungti savivaldybė

M. Pakalnio teigimu, uosto projektas gali labai pasitarnauti pačiam miesteliui. „Uostas galėtų tapti pagrindiniu infrastruktūros objektu, o savivaldybė turėtų pasirūpinti teritorijų, esančių šalia uostelio, pritaikymu pažinimui – sutvarkyti takus, einančius per kopas ir link uosto, sutvarkyti aplinką, miškus“, – sakė pašnekovas. Pasak jo, pagrindinė priemonė, padėsianti uostą plėtoti neatsiejamai nuo Šventosios miestelio, turėtų būti uosto ir centrinės gatvės sąsajos – jų pėstiesiems reikia įrengti kaip įmanoma daugiau.

„Tuomet miestelis įgautų visai kitą kokybę su pakankamai nedidelėmis investicijomis. Šiuo atveju gautųsi, kad 1+1 lygu 3, tai yra, uostas įgautų papildomą vertę dėl to, kad tvarkosi miestelis, o besitvarkydamas miestelis gautų papildomą traukos objektą – uostą su jo rekreacinėmis zonomis“, – pasakojo architektas. Šios rekreacinės zonos, anot jo, galėtų būti kuriamos pasinaudojant Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Šventosios vizijai pritaria ir VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD). KVJUD generalinio direktoriaus Arvydo Vaitkaus įsitikinimu, uosto atkūrimo darbai turėtų būti vykdomi lygiagrečiai atkuriant ir kuriant naujas Šventosios mieste esančias viešąsias erdves ir želdynus, kurie sudarytų vientisą viešųjų erdvių sistemą Šventosios mieste. „Šių viešųjų erdvių ir želdynų formavimu Šventosios uoste turėtų būti suinteresuota Palangos miesto savivaldybė. Suformavus viešųjų erdvių karkasą ir pėsčiųjų srautų arterijas, į Šventosios kurortą būtų galima lengviau pritraukti privačias investicijas ir įgyvendinti komercinius projektus kuriant Šventosios uosto ir miesto suprastruktūrą [uosto suprastruktūra – laivų krovos įrenginių kompleksas ir kiti statiniai bei įrenginiai, nepriskirti uosto infrastruktūrai, red. past.], – tikina jis.

Sėkmė įgyvendinant šį projektą, anot A. Vaitkaus, lydės tik tada, kai juo bus suinteresuota Palangos savivaldybė. „Labai svarbu, kad savivaldybė atliktų tai, kas gyvybiškai svarbu vystant Šventosios uostą. Būtina tinkamai parengti pėsčiųjų takus ir gatves, prie šio objekto juos sutvarkyti. Uostas turi būti traukos centru, todėl reikia organizuoti suinteresuotų verslo grupių pasitarimus dėl viešbučių, restoranų, uostelio aptarnavimo paslaugų vykdymo. Be šių sprendimų, ši statyba yra beprasmė, nes uostelis turi alsuoti gyvybe“,- įsitikinęs jis. Uosto direkcijos atstovai savo ruožtu inicijuoja direkcijos ir savivaldybės susitikimus, kuriuose bus aptarti svarbiausi projektą išjudinti padėsiantys darbai.

Pretenduos į ES paramą, nes kai kurias investicijas laiko finansiškai neatsiperkančiomis

Direkcija skaičiuoja, jog su uosto atstatymu susijusiems parengiamiesiems darbams jau išleista apie 8 mln. litų, projektinės dokumentacijos rengimui – apie 986 tūkst. litų. Preliminariai skaičiuojama, kad Šventosios uosto infrastruktūrai – molų ir krantinių statybai bei uosto gilinimui reikės apie 150-170 mln. litų. „Atsižvelgiant į tikėtinas sąlyginai mažas Uosto direkcijos pajamas iš veiklos šiame uoste įrengus infrastruktūrą, šios investicijos yra finansiškai neatsiperkančios, tačiau projekto įgyvendinimas yra prasmingas socialiniu ir ekonominiu požiūriu, dėl ko Uosto direkcija gali pretenduoti gauti ES paramą finansuoti šį projektą“, – įsitikinęs A. Vaitkus.

Jam pritaria ir UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas. „Kalbėti apie šių investicijų tiesioginį atsiperkamumą iš rinkliavų už laivų stovėjimą ar įplaukimą net neverta. Kalba eina apie socialinę naudą, kuri atsirastų sutvarkius šias teritorijas, į jas pritraukus privatų kapitalą. Jeigu į šias teritorijas pavyktų pritraukti įvairaus verslo atstovus, būtų galima kalbėti apie naujas darbo vietas, naujus traukos objektus ir per mokesčius atnešamą naudą. Atgijus miestui, jame kyla nekilnojamojo turto vertė. Čia panašiai kaip ir su kelių infrastruktūra – tiesiogiai keliai neatsiperka, bet šalis be kelių neturi jokios ateities“, – kalbėjo M. Pakalnis.

Atstatyti uostą bandoma jau 400 metų

Uosto urbanistinę koncepciją pristačiusios UAB „Sweco Lietuva“ vyriausiasis architektas M. Pakalnis pasakoja, kad apie Šventosios uosto atkūrimą buvo kalbama jau labai seniai. Dar XVIII a. tartasi atnaujinti uostą, bet planų įgyvendinti nepavyko.

„Smetonos laikais labai nedaug trūko, kad šis uostas būtų galėjęs veikti, buvo paruoštas atkūrimo projektas, kuris pradėtas įgyvendinti, tačiau prasidėjęs karas sutrukdė įgyvendinti šiuos planus – pietinį molą pastatė, o šiaurinio nebespėjo. Tada švedai, papirkti Rygos pirklių, užvertė uostą akmenimis. Praktiškai po to jis jau nebeatsigavo“, – istorinius įvykius prisiminė architektas. Jo teigimu, kol nebus pastatytas molas, saugantis uostą nuo užnešimo, apie jokią laivybą negalima net svajoti.

Pasak architekto, pristačius uosto atstatymo koncepciją, su uosto direkcija vyko daug diskusijų dėl galimybės sumažinti kai kurias projekto sąnaudas. „Kai kurias išlaidas pavyko sumažinti, bet tai padarėme ne kokybės sąskaita ir uostas nepraras tos rekreacinės vertės, kuri buvo numatyta koncepcijoje“, – tikino pašnekovas.

Dabar rengiamą techninį projektą, kuris apima molų statybą, akvatorijos gilinimą, automobilių stovėjimo aikštelės statybą, inžinerinių tinklų sutvarkymą, vakarinės, rytinės ir šiaurinės krantinių rekonstrukcija, planuojama užbaigti ir statybą leidžiantį dokumentą gauti iki šių metų lapkričio pabaigos.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-09-20 10:18
Po daugelio metų tyrimų BASF sukūrė naują šilumą izoliuojančią medžiagą „SLENTITE ®“. Tai aukštos kokybės produktas, kurio gebėjimas izoliuoti šilumą pagrįstas organiniu aerogeliu, 90 proc. sudarytu iš oro.
nuotrauka
2019-09-19 14:04
Statybininkų dienos išvakarėse „Eikos statybą“ pasiekė džiugi žinia – BREEAM galutinis sertifikatas suteiktas prieš metus Vilniaus Balsių rajone įmonės pastatytam prekybos ir paslaugų centrui „Žali“. Pažymėtina, kad tai yra pirmasis pastatas Baltijos šalyse, gavęs „very good“ lygio BREEAM įvertinimą...
nuotrauka
2019-09-19 10:31
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „M.M.M. projektai“ pabaigė beveik 2 mln. eurų vertės Vilniaus Geležinio Vilko gatvės atkarpos rekonstrukciją. Šia investicija į infrastruktūrą siekiama pagerinti bendrovės plėtojamo biurų komplekso „S7“ poveikį aplinkai – rekonstrukcija padidins Geležinio Vilko i...
nuotrauka
2019-09-17 10:21
15 metų – beveik tiek laiko Lietuvoje vyksta daugiabučių renovacijos procesas, kurio metu atnaujinta šimtai gyvenamųjų namų. Padidintas jų energinis efektyvumas, akį glosto pasikeitusi išorė, tačiau ar išaugo butų vertė ir gyvenimo juose kokybė?
nuotrauka
2019-09-16 10:05
Įsibėgėjant „Rail Baltica“ projektui, Kauno pašonėje esančiame Palemone ryškėja naujų automobiliams ir pėstiesiems skirtų tunelių kontūrai. Spūsčių mažinimui ir saugumui skirti požeminiai tuneliai – tik maža dalis naudos, kurią kitąmet pajus kauniečiai.
nuotrauka
2019-09-12 15:12,      papildyta 2019-09-14 10:20, tikslinamas transportavimo laikas
Dėl sudėtingo oro sąlygų ir papildomų darbų transportavimas atidėtas šeštadienio vakarui. Alytaus bendrovė „Traidenis“ pradės Kauno kogeneracinei jėgainei skirto įrenginio – skruberio, dydžiu prilygstančio 12 aukštų namui, transportavimą. Vietomis bus ribojamas eismas.
nuotrauka
2019-09-12 09:46
Įmonė „Raseinių statyba“, įgyvendindama vieną iš sudėtingiausių technologiniu požiūriu objektų – „Intersurgical“ užsakymu statydama automatizuotą specialios paskirties sandėlį Pabradėje – būtinos statybinės technikos turėjo ieškoti užsienyje. Tai buvo tik vienas iš iššūkių, kuriuos teko įveikti gene...
nuotrauka
2019-09-10 11:00
Lietuvos paštas į savo tinklo atnaujinimą Kaune iki šių metų pabaigos investuos 610 tūkst. Eur – tiek numatyta skirti „miegamuosiuose“ mikrorajonuose šiuolaikiškiems pašto skyriams įrengti.
nuotrauka
2019-09-05 08:00
Savo žmones „Caverion Lietuva“ vadovas Egidijus Šydeikis vadina žvaigždžių komanda. Visomis prasmėmis: tiek inžinerinių žinių ir inovatyvumo, tiek požiūrio į gyvenimą, lankstumo ir įsiklausymo. Darbštūs, talentingi bei nuolat tobulėjantys darbuotojai – tai ir yra įmonės sėkmės pagrindas.
nuotrauka
2019-09-03 12:03
Šiuolaikinis pasaulis jau garsiai konstatuoja faktą – dirbtinis intelektas (DI) sparčiai transformuoja verslą ir ekonominius procesus. Vykstantys pokyčiai neišvengiamai keičia ir darbų prigimtį, ir pačią darbo vietos koncepciją. Dar didesnių transformacijų galime tikėtis jau visai netolimoje ateityj...
nuotrauka
2019-09-02 15:24
Pašilaičiuose, Medeinos gatvėje, 14 numeriu pažymėtame sklype nauja mokykla iškilo greičiau nei per metus – praėjusių metų rugpjūčio 28 d. pradėtus darbus bendrovė „Merko statyba“ baigė šiemet pirmosiomis liepos dienomis, rugpjūčio 27 d. pastatas oficialiai perduotas savininkui.
nuotrauka
2019-09-02 09:44
Vilniaus oro uoste planuojama lėktuvų riedėjimo takų plėtra, leisianti orlaiviams atlikti mažiau sudėtingų manevrų bei sutrumpinti nutūpusių ir pakilimui riedančių lėktuvų riedėjimo laiką. Panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, numatoma praplatinti ir pailginti vieną esamą riedėjimo taką b...
nuotrauka
2019-09-02 08:00
Jau 40 metų „UNILIN“ kuria sprendimus pastatų sandarinimui ir šioje įmonių grupėje „tvarumas“ yra ne skambus žodis, o apgalvota strategija. „Tvarus mąstymas yra būtina sąlyga kiekviename mūsų įmonės lygmenyje. Kad ilgainiui sukeltum pokytį, turi dirbti ekologiškai ir sukurti žiedinę ekonomiką. Visuo...
nuotrauka
2019-08-30 11:13
Prie Balsių progimnazijos sparčiai kyla nauja pradinė mokykla, kurią lankys apie 600 moksleivių. Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius apsilankė statybų aikštelėje ir drauge su rangovais, UAB „Jungtiniai projektai“ atstovais aptarė darbų eigą.
nuotrauka
2019-08-30 11:03
Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos (Kelių direkcija) pasirašė sutartį su UAB „Tilsta“ dėl viaduko, dar kitaip vadinamo „Nausodės viaduku“, virš kelio Panevėžys–Šiauliai, rekonstravimo. Pagal sutartį bus keičiamos viaduko perdangos (sijos), atnaujintos statinio dangos ...
nuotrauka
2019-08-29 13:05
Iki metų pabaigos Vilniuje duris atvers penki moduliniai darželiai. Keturiems iš jų – „Gabijėlei“, „Atžalėlei“, „Gintarėliui“ ir „Medynėliui“ – modulius pagamino ir tiekė bendrovė „Ryterna Modul“.
nuotrauka
2019-08-29 08:32
Aplinkos ministerija toliau sėkmingai tęsia Klimato kaitos programą, jau patvirtinta kompensacinių išmokų fiziniams asmenims tvarka, vis daugiau įmonių ir asmenų dalyvauja mažindami aplinkos taršą. Padažnėjus klimato atšilimo reiškiniams (liūtys, sausra, karštis), pasikeitė ir visuomenės požiūris. T...
nuotrauka
2019-08-28 14:12
Žaliausias Lietuvoje būsto projektas „Aeronamai“ tapo pirmuoju ir kol kas vieninteliu Baltijos šalyse būsto projektu, įvertintu dviem aukščiausios energinės klasės sertifikatais. Negana to, visą reikiamą elektros energiją – ir skirtą šildymui, vėsinimui ar vėdinimui, ir kasdienėms gyventojų reikmėms...
nuotrauka
2019-08-27 15:58
Nuo rugpjūčio pradžios bendrovėje „Dzūkijos statyba“ – pokyčiai. Įmonės generalinio direktoriaus pareigas eina naujas vadovas – Edvardas Mačiulaitis.
nuotrauka
2019-08-27 14:06
Vilniaus Balsių rajone jau metus veikiančiam 6,5 mln. eurų vertės prekybos ir paslaugų centrui „Žali“ suteiktas BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) galutinis sertifikatas. Centrą pastatė bendrovė „Eikos statyba“.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...