2021 vasario 28 d. sekmadienis, 9:10
Reklama  |  facebook

Tikrinamose įmonėse pajamos padidėja keliskart, darbuotojų atlyginimai ūgteli dvigubai

2015-04-19 15:18
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos, atlikdama tyrimą „Atsakinga statyba“, nustatė, kad pajamų neapskaitymo mastas su statybomis susijusiame sektoriuje yra išplitęs.
nuotrauka
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos, atlikdama tyrimą „Atsakinga statyba“, nustatė, kad pajamų neapskaitymo mastas su statybomis susijusiame sektoriuje yra išplitęs. UAB „Geometra“ nuotr.


Minimos įmonės
Geometra, UAB
VMI, vykdydama projektą „Atsakinga statyba“, šiais metais ypatingą dėmesį skiria bendrovėms, teikiančioms su statybos veikla susijusias geodezijos, kadastrinių matavimų, teritorijų planavimo, projektavimo veiklą. Po pirmųjų mokesčių specialistų vizitų deklaruojamos įmonių pajamos padidėjo daugiau kaip 0,6 mln. Lt (180 tūkst. €), bendrovių darbuotojų atlyginimai šoktelėjo iki dviejų kartų, o į biudžetą bendrovėms teks sumokėti beveik 140 tūkst. Lt (apie 40 tūkst. €) mokesčių.

Patikrinimų metu, įvertinus tris Klaipėdos apskrityje kadastrinių matavimų ir panašias paslaugas teikiančias bendroves, nustatyta, kad už suteiktas paslaugas dalies klientų sumokėtos pinigų sumos liko neapskaitytos. Preliminariai paskaičiuota, kad bendrovės nedeklaravo mažiausiai 510 tūkst. litų pajamų.

Pajamos neapskaitomos neišrašant apskaitos dokumentų arba išrašant juos sumažinus kainą

„Vykdant projektą VMI patikrino bendrovę, kuri per pastaruosius trejus metus galimai neapskaitė pajamų už daugiau kaip 1100 topografinių ir geodezinių matavimų. Net imant mažiausią apklaustų asmenų nurodytą kadastrinių matavimų kainą – 250 Lt (72 €), neapskaityta pajamų suma gali siekti ketvirtį milijono litų, šiuo metu medžiaga perduota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, VMI specialistai tęsią patikrinimą“, – sako VMI Kontrolės departamento operatyvios kontrolės organizavimo skyriaus vedėjas, projekto vadovas, Rolandas Puncevičius pažymėdamas, kad šio sektoriaus įmonėms ypač būdinga neapskaityti pajamų neišrašant apskaitos dokumentų arba išrašant juos sumažinus kainą, taip išvengiant mokėti mokesčius.

Mokesčiai slepiami tikintis, kad „nepagaus“

VMI nustatė, kad kita bendrovė už atliktus kadastrinius matavimus klientams sąskaitas išrašė tik po metų, neva kai šie atsiskaitė, kitiems gyventojams sąskaitų neišrašė visai. Tai besikartojanti situacija, kai mokėtojai sąmoningai vengia išrašyti apskaitos dokumentus ir dirba pagal principą „o jeigu nepagaus“. Po patikrinimo bendrovė deklaravo per 20 proc. daugiau apmokestinamųjų pajamų, „prisiminė“ išmokėjusi dividendus iš pelno – atitinkamai išaugo beveik 28 tūkst. litų (per 8 tūkst. €) mokėtina pridėtinės vertės, gyventojų pajamų ir pelno mokesčių suma. „Pagerėjo“ ne tik įmonės, bet ir joje dirbančių geodezininkų, matininkų situacija – jų oficialus mėnesio atlyginimas šoktelėjo nuo 300 iki 580 €.

Parengta metodika leis faktiškai apskaičiuoti atliktų darbų įkainius

„Pagal oficialius duomenis matyti, kad įmonės, teikiančios geodezijos, kadastrinių matavimų, teritorijų planavimo, projektavimo veiklą, darbuotojams moka minimalų ar vos didesnį darbo užmokestį. Sunku patikėti, kad tokias paslaugas teikiantys kvalifikuoti darbuotojai įmonei generuoja nedideles pajamas ir pelno neuždirba. Jau atlikti tikrinimai parodė pagrindinius pajamų apskaitymo vengimo būdus, kai gautos pajamos už atliktus matavimus neapskaitomos įmonės apskaitos dokumentuose arba išrašomas dokumentas ženkliai mažesnei sumai, nei buvo apmokėta. Projekto „Atsakinga statyba“ darbo grupė yra parengusi metodiką, kuri leis faktiškai apskaičiuoti atliktų darbų įkainius taip užkertant kelią pajamų neapskaitymui“, – teigia Rolandas Puncevičius.

VMI projektą „Atsakinga statyba“ pradėjo vykdyti pernai. Iš pradžių didelis dėmesys buvo skirtas statybos sektoriaus įmonių stebėsenai, analizei bei rizikingų mokėtojų atrankai. Šiais metais projektas tęsiamas, pradėti kontrolės veiksmai jau davė apčiuopiamų rezultatų: papildomai nustatyta 2,4 mln. € (8,2 mln. Lt) pardavimo pajamų, mokestinis nuostolis sumažintas 408 tūkst. € (1,4 mln. Lt), o biudžetą papildys 864 tūkst. € (beveik 3 mln. Lt) mokesčių.

„Šešėlyje“ dirbančios įmonės kenkia ir sau ir kitiems

Pasak UAB „Geometra“ generalinio direktoriaus Egidijaus Stašelio, statybų rinkoje, ypač veikloje, susijusioje su geodezija, kadastriniais matavimais, teritorijų planavimu, projektavimu, vyrauja jau gana įsisenėjusi neskaidrumo problema, kuomet dalis juridinių asmenų dirba „šešėlyje“, taip vengdami mokesčių.

„Esant tokioms aplinkybėms nukenčia ne tik įmonės, tačiau ir darbuotojai. Visų pirma, skaidrioms įmonėms kur kas sunkiau konkuruoti „šešėlyje“, mat klientai ir kitos susijusios šalys negali įvertinti realios situacijos, tampa sunku pasiūlyti konkurencingą paslaugų kainą dėl kitur slepiamų mokesčių. Tačiau nukenčia ir „šešėlyje“ dirbančios įmonės, taip pasistatydamos sau barjerą pelnyti kliento ir darbuotojo pasitikėjimą bei tapti patikima ir ilgalaike rinkos žaidėja“, – teigė E. Stašelis (nuotraukoje).

Nuostolius patiria ir darbuotojai

Neskaidriose įmonėse dirbantiems darbuotojams, pasak E.Stašelio, nesuteikiamos visos socialinės garantijos, nelieka užtikrintumo dėl ateities bei darbo vietos, darbuotojai negali pasinaudoti darbo kodekso teikiamomis garantijomis. „Dar svarbiau – slepiami mokesčiai ir atlyginimų mokėjimas „vokeliuose“ pildo neskaidrių įmonių vadovų, neturinčių pilietinės ir socialinės atsakomybės, kišenes, taip nuskriaudžiant savo darbuotojus ir visus valstybės piliečius, – sakė UAB „Geometra“ generalinis direktoriaus Egidijus Stašelis. – Nederėtų pamiršti ir to, kad „šešėlį“ garbinančios įmonės taip pat iššaukia pasekmę, kuomet rinkoje kompanijos negali vienytis į bendrus organus ir atstovauti visos rinkos interesams, dirbti kartu. Visgi džiugu tai, kad skaidrumą palaikančių įmonių vis daugėja ir jos jungiasi į tokias iniciatyvas kaip „Baltoji banga“. Tokiu būdu skaidrios įmonės užtikrina savo atsakomybę prieš klientus ir darbuotojus bei požiūrį į verslą, jo principus ir geriausias praktikas. Galima pasidžiaugti ir tuo, kad Valstybinė mokesčių inspekcija taip pat nenumoja ranka į pažeidimus, o prisijungia prie besiplečiančios iniciatyvos atsikratyti „šešėlio“, tad tikimės, kad šis inspekcijos projektas bus vystomas ir ateityje.“ 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-02-26 14:28
Projektavimas ir statybos – sritys, kurias visada verta patikėti profesionalams. Pastaruoju metu kvalifikuotų specialistų poreikis nuolat auga, o kiekvienas savo srities ekspertas žino, kad technologijos vietoje nestovi, atsiranda naujų medžiagų bei sprendimų, tad būtina domėtis naujovėmis bei nuola...
nuotrauka
2021-02-26 10:28
Pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“, kuri nuo spalio 1 d. pusę metų vyks Dubajuje, jau pastatytas Lietuvos paviljonas. Šiuo metu baigiami jo įrengimo darbai.
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2021-02-25 10:57
Teismas nusprendė, kad Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno skyriaus reikalavimas stabdyti pastato, esančio Kauno miesto istorinėje dalyje, vadinamoje Kauno Žaliakalnio 1-oji, griovimo darbus, yra pagrįstas ir teisėtas.
nuotrauka
2021-02-25 10:42
Panevėžio apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo. Kaltinimai apgaule pasisavinus apie 60 tūkst. eurų pareikšti Panevėžyje gyvenančiam bendrovės direktoriui G. R. Nukentėjusiais šioje byloje pripažinta beveik 30 asmenų ir įmonių iš įvairių Li...
nuotrauka
2021-02-25 09:51
Nekilnojamojo turto fondas „Baltic Horizon Fund“ pradėjo konkursą turto valdymo ir apskaitos paslaugoms įsigyti. Konkurso metu fondas siekia atrinkti partnerius, teiksiančius „Baltic Horizon Fund“ priklausančio nekilnojamojo turto techninės priežiūros, rinkodaros, nuomos, komercinio valdymo ir buhal...
nuotrauka
2021-02-25 09:16
„Ignitis grupė“ sieks įgyvendinti Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) plėtros projektą iki Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.
nuotrauka
2021-02-25 08:38
SBA grupės investicijų valdymo įmonė „Capitalica Asset Management“ steigia pirmąjį Baltijos šalyse logistikos nekilnojamojo turto (NT) fondą. Lietuvos bankas suteikė veiklos licenciją uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtam investiciniam fondui „Capitalica Green Logistics Fund“, kuris ...
nuotrauka
2021-02-25 07:02
Naujoji oro skaidymo gamykla, užtikrinsianti Baltijos šalių deguonies ir azoto produktų poreikį, pradeda savo veiklą visu pajėgumu.
nuotrauka
2021-02-24 11:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad pagal statybos procesą reglamentuojančius LR teisės aktus, inžineriniai geologiniai ir geotechniniai (toliau – IGG) tyrimai yra privaloma statinių projektavimo ir statybos proceso dal...
nuotrauka
2021-02-24 10:17
Vakar, vasario 23 d., įsigaliojus Aplinkos ministerijos patikslintam statybos techniniam reglamentui „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ (STR 2.06.04:2014), pasikeitė privalomas minimalus automobilių stovėjimo vietų skaičius šalia vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų.
nuotrauka
2021-02-23 14:30
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsia tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2021-02-23 14:08
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su įmone „Vilniaus planas“ pristato 2020 m. požeminio vandens kokybės analizę, kurioje atsispindi duomenys iš 32-jų skirtingų požeminio ir šaltinio vandens monitoringo vietų, esančių įvairiame gylyje.
nuotrauka
2021-02-23 13:49
Lietuvos laisvųjų ekonominių zonų asociacijos (LAFEZ) vadovas Giedrius Valuckas įsitikinęs, kad „Rail Baltica“ projektas suveiks kaip didelė paskata į Lietuvą privilioti dar daugiau investicijų, plėtoti veiklą Laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ) bei vystyti pridėtinę vertę kuriančią perdirbimo pram...
nuotrauka
2021-02-23 06:51
Siekdama, kad viešųjų pirkimų procesas būtų sklandus ir efektyvus, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) siūlo atsisakyti jungtinio veiklos modelio ir solidarios atsakomybės principo, kai vykdomi valstybiniai statybos projektai, o partnerių santykius projekte grįsti generalinės rangos – subrangos p...
nuotrauka
2021-02-23 06:50
Per 300 atstovų iš techninę priežiūrą atliekančių įmonių, kelių statybos ir projektavimo įmonių, su kuriomis VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) yra sudariusi sutartis, mokėsi, kaip naudotis elektroniniu statybos darbų žurnalu (ESDŽ).
nuotrauka
2021-02-22 17:42
Lazdynų baseino statybas tęs naujas rangovas – šiandien, vasario 22 d., Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį su viešąjį konkursą laimėjusia akcine bendrove Panevėžio statybos trestu. Baseino statybos darbai turėtų būti atnaujinti artimiausiu metu. Ankstesni rangovai buvo atlikę apie 40 proc....
nuotrauka
2021-02-19 17:28
Aplinkos ministerija su socialiniais partneriais ir suinteresuotomis institucijomis aptarė naują, itin svarbų statybos sektoriaus ateičiai projektą – jo skaitmeninimo reformą.
nuotrauka
2021-02-19 14:27
Panevėžio apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Panevėžio miesto savivaldybės meras Rytis Mykolas Račkauskas kaltinamas prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi. Kartu su juo į teisiamųjų suolą sės vieno krepšinio klubo prezidentas...
nuotrauka
2021-02-19 08:14
Aplinkos ministerija kviečia visuomenę susipažinti su siūlomais teisės aktų pakeitimais, skirtais sudaryti galimybę daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams, taip pat daugiabučių namų ar kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų nariams balsuoti nuotoliniu būdu priimant sprendimus.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos