2020 birželio 5 d. penktadienis, 9:19
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Tyrimas. Aktualiausia valdant statybos projektus yra nustatyti kainą, suvaldyti išlaidas, planuoti ir sudaryti grafikus

Dr. Darius MIGILINSKAS      2015-09-09 09:15
Žinios ir patirtis, kaip valdyti statybos projektą, yra svarbiausios, siekiant plėtoti statybos įmonių veiklą visoje Europoje. Tai esminis dalykas, apimantis visų projekto dalyvių kompetenciją ir darantis įtaką bendram tikslui – sėkmingam statybos projekto įgyvendinimui nuo pirminės vizijos iki galutinio rezultato.
nuotrauka
Viena didžiausių problemų, kylanti įgyvendinant statybos projektą, yra nuolatinės informacijos trūkumas. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
VGTU Kokybės vadybos centras,

Kelios Europos Sąjungos šalys, ypač Jungtinė Karalystė, Danija ir Vokietija, yra sukaupusios žinių taikant akademinio mokymo medžiagą, profesinės kvalifikacijos kėlimo kursų patirtį ir profesionalios patirties žinias. Šalims tapus naujomis Europos Sąjungos narėmis ir atsivėrus darbo rinkoms, dėl integracijos matoma nemaža įtaka socialinėms, ekonominėms ir kitoms sritims. Pavyzdžiui, nuolatinis darbuotojų kvalifikacijos kėlimas turėtų būti suvokiamas ne tik kaip ugdymas, bet ir kaip nelaimių statybose prevencinė priemonė.

Lenkijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje atlikto tyrimo metu mokslininkai nagrinėjo statybos ir su statyba susijusių įmonių profesinio ugdymo ir tęstinio mokymo poreikį, taip pat buvo kaupiami duomenys, norint sukurti mokymo priemonių rinkinį tęstiniam profesiniam ugdymui. Buvo surinkti 1489 specialistų kvalifikacijos kėlimo ir profesinio mokymo poreikio duomenys (žiūrėti į 1 Pav.).

1 Pav. Aktualiausios kvalifikacijos kėlimo ir statybos valdymo sritys (Leonardo da Vinci Project Reference).

Remiantis atlikto tyrimo duomenimis ir išnagrinėjus kitus mokslinių tyrimų šaltinius, galima padaryti išvadas, kad nuolatinis darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, įmonių profesinis ugdymas bei tęstinis mokymas yra labai svarbūs. Iš visų nagrinėtų statybos projekto valdymo sričių projekto kainos nustatymas bei išlaidų valdymas, planavimas ir grafikų sudarymas yra aktualiausi. Nustatyta, kad šioms sritims labiausiai reikia nuolatinių vidinių ir išorinių mokymų, nes juos įgyvendinant priimami svarbiausi statybos projekto sprendiniai.

Projekto dalių valdymo ir darbo priemonių poreikis statybos aikštelėje

Per 2010-2015 metų laikotarpį kvalifikacijos kėlimo kursų „Statybos vadovų, statybos specialiųjų darbų vadovų, statybos ir specialiosios statybos techninės priežiūros vadovų parengimo atestacijai“ metu VšĮ „Kokybės vadybos centre“ (VšĮ KVC, VGTU) buvo atliktas tyrimas. Tyrimo metu buvo analizuojamos tikslinės profesionalių atestuotų statybos specialistų, kurie vykdo, vadovauja ir prižiūri ypatingos svarbos statybos projektų įgyvendinimą, grupės.

Per nagrinėjamą 64 mėnesių laikotarpį buvo apklausta 2090 profesionalų (žiūrėti į 2 pav.). Tyrimo pradžioje (2010 metais) buvo nustatyta, kad: statybos metu naudojamų programinių ir techninių priemonių lygis yra labai žemas, net 40 proc. specialistų neturi kompiuterių ir esminių kasdienio / efektyvaus statybos valdymo įrankių (techninės ir programinės įrangos), o rankinio darbo efektyviai, laiku ir be klaidų negali atlikti.

2 Pav. Kvalifikuoti statybos specialistai, turintys technines ir programines priemones statybos aikštelėje (VšĮ VGTU KVC tyrimo metu).

Vykdant aktyvų profesinės kvalifikacijos kėlimą (nuolatinį profesinį ugdymą VšĮ KVC VGTU) ir didėjant Lietuvos statybos profesionalų kompetencijai bei didinat statybos ir statybos valdymo darbų efektyvumą situacija keitėsi. Po 64 mėnesių laikotarpio išnagrinėjus agreguotus tyrimo rezultatus galima pastebėti, kad:

  • Darbuotojų, dirbančių kompiuteriais statybos aikštelėse, skaičius padidėjo nuo 60 iki 90 proc.;
  • Darbuotojų, dirbančių su CAD peržiūros (mokamų, nemokamų ar laisvos prieigos) programine įranga, skaičius padidėjo nuo 15 iki 75 proc.;
  • Darbuotojų, dirbančių su sąmatų sudarymo programine įranga, skaičius didėjo, bet vis dar svyruoja 15-40 proc. intervale;
  • Darbuotojų, dirbančių su kalendorinio planavimo programine įranga, skaičius didėjo nežymiai ir svyruoja 10-25 proc. intervale.

Paskutinės dvi tyrimų rezultatų pozicijos rodo lėtai didėjančią kompetenciją kainų nustatymo ir išlaidų valdymo bei planavimo ir grafikų sudarymo srityse. Būtina gerinti nuolatinį profesinį ugdymą šiose svarbiose statybos projekto valdymo srityse.

Statybos projekto informacijos valdymo poreikis

Anksčiau nagrinėti kvalifikacijos ir efektyvių darbo priemonių poreikiai yra labai svarbūs, tačiau be vieningo statybos projekto informacijos valdymo ir be sprendimų, priimamų pagal aktualiausią tikslią informaciją, nebus pasiektas aukštas statybos projekto valdymo kompetencijos lygis.

Viena didžiausių problemų, kylanti įgyvendinant statybos projektą, yra nuolatinės informacijos trūkumas, kuris gali pasireikšti: projekto pakitimų nesuderinamumais, neefektyviu darbu ir vilkinimu, statybos vėlavimu, investicijų neatsipirkimu, sutartinėmis nuobaudomis ir pan. Siekiant išvengi šių informacijos trūkumo problemų ir jų pasekmių, būtina suderinti ir palaikyti nuolatinius informacijos srautus tarp dalyvių, įgyvendinančių statybos projektą.

Tai galima pasiekti naudojant automatizuotas kompiuterinio projektavimo priemones/technologijas, tokias, kaip statinio informacinis modeliavimas, kitaip žinomas kaip BIM (angl. Building Information Modeling).
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-06-04 15:36
Klaipėdos miesto savivaldybė pasirašė sutartį su rangovu, kuris rekonstruos išskirtinį uostamiesčiui objektą – pagrindinį įvažiavimą į Klaipėdą, vadinamąją Baltijos prospekto estakadą. Atvirą konkursą dėl Baltijos pr., Šilutės pl. ir Vilniaus pl. žiedinės sankryžos rekonstravimo darbų su darbo proje...
nuotrauka
2020-06-04 15:09
Seimas nutarimu patvirtino Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano valstybės teritorijos erdvinio vystymo kryptis ir teritorijos naudojimo funkcinius prioritetus.
nuotrauka
2020-06-04 13:11
Seimas papildė Šilumos ūkio įstatymą, reglamentuodamas nuotolinių šilumos apskaitos priemonių įrengimą.
nuotrauka
2020-06-04 09:29
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlomoms Teritorijų planavimo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui.
nuotrauka
2020-06-04 09:08
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdyba kartu su Kauno apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame Kaune veikusios įmonės vadovas įtariamas pasisavinęs apie 233 tūkst. eurų ir nuslėpęs beveik 29 tūkst. eurų mokesčių.
nuotrauka
2020-06-04 09:00
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė statybų bendrovės Panevėžio statybos tresto (PST) ir bendrovės „Active Construction Management“, kuri anksčiau vadinosi „Irdaiva“, apeliacinius skundus ir paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo buvo pripažinta, kad Kon...
nuotrauka
2020-06-03 15:22
Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo, vakar, birželio 2 d., pareikšti įtarimai 6 asmenims.
nuotrauka
2020-06-03 09:07
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame uostamiesčio įmonės vadybininkas įtariamas sukčiavimu, daugiau nei 200 tūkst. Eur bendrovės turto pasisavinimu ir bendrovės klientų pinigų išviliojimu apgaule...
nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-02 11:48
Gavus duomenų apie galimai vykdomas neteisėtas veikas: stambaus masto kyšininkavimą, papirkimą, prekybą poveikiu, turto iššvaistymą ir dokumentų klastojimą, šiandien, birželio 2 d., sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zala...
nuotrauka
2020-06-02 09:28
Aplinkos ministerija iš Klimato kaitos programos šiemet skyrė 10 mln. eurų paramos taršioms technologijoms keisti mažiau taršiomis ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje dalyvaujančiose įmonėse.
nuotrauka
2020-06-02 09:05
Vilniaus miesto savivaldybės kontroliuojama UAB „Grinda“ per 2019 m. pardavimų apimtis išaugino iki 21,512 mln. Eur ir uždirbo 1,798 mln. Eur audituoto pelno. Tai – bene didžiausias per visą įmonės istoriją pasiektas grynojo pelno rodiklis.
nuotrauka
2020-06-01 11:13
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 20 neplaninių patikrinimų vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio finansų ir draudimo įstaigose priežastims nustatyti. Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2018 m. Lietuvoje moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis finansinės ir draudimo veiklos įm...
nuotrauka
2020-06-01 11:02
Kauno miesto savivaldybė paskelbė tarptautinį „Mokslo salos“ rangovo parinkimo konkursą. Jo nugalėtojas statys pirmąjį mokslo muziejų Lietuvoje. Šiuo metu, kaip skelbia Kauno savivaldybė, atliekami namų darbai: Nemuno saloje į būsimą muziejų jau tiesiamos požeminės komunikacijos, įsibėgėja Karaliaus...
nuotrauka
2020-06-01 07:57
Koronavirusas pakeitė Lietuvos ir viso pasaulio verslo aplinką, o viena didžiausių dilemų verslui – kaip pritaikyti biurus naujoms higienos normoms ir ar apskritai verta į tai investuoti. Gal nuosavas biuras – prabanga? Kiekvienas atvejis unikalus, visgi yra sprendimų, kurie leidžia atsikratyti rūpe...
nuotrauka
2020-06-01 07:55
Įvertinus gautas visuomenės pastabas ir pasiūlymus, Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas bus teikiamas Vyriausybei svarstyti. Terminas, kai buvo galima pareikšti atsiliepimus, baigėsi.
nuotrauka
2020-05-29 10:15
Nuo birželio 1 d. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) savo veiklą vykdys įprasta tvarka: atnaujinami ūkio subjektų planiniai ir neplaniniai patikrinimai darbo inspektoriams apsilankant patikros vietose.
nuotrauka
2020-05-29 08:27
AB „Grigeo Klaipėda“ Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos departamentui pateikė paraišką Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (toliau – TIPK) leidimui pakeisti. Tačiau Klaipėdos miesto savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą, prašydama, kad būtų sustabdyti nesavalaikiai veiksmai, siekian...
nuotrauka
2020-05-28 09:10
Statybos sąnaudų elementų kainos 2020 m. balandį, palyginti su kovu, padidėjo 0,3 proc.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...