2019 spalio 20 d. sekmadienis, 17:03
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Tyrimas. Aktualiausia valdant statybos projektus yra nustatyti kainą, suvaldyti išlaidas, planuoti ir sudaryti grafikus

Dr. Darius MIGILINSKAS      2015-09-09 09:15
Žinios ir patirtis, kaip valdyti statybos projektą, yra svarbiausios, siekiant plėtoti statybos įmonių veiklą visoje Europoje. Tai esminis dalykas, apimantis visų projekto dalyvių kompetenciją ir darantis įtaką bendram tikslui – sėkmingam statybos projekto įgyvendinimui nuo pirminės vizijos iki galutinio rezultato.
nuotrauka
Viena didžiausių problemų, kylanti įgyvendinant statybos projektą, yra nuolatinės informacijos trūkumas. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
VGTU Kokybės vadybos centras,

Kelios Europos Sąjungos šalys, ypač Jungtinė Karalystė, Danija ir Vokietija, yra sukaupusios žinių taikant akademinio mokymo medžiagą, profesinės kvalifikacijos kėlimo kursų patirtį ir profesionalios patirties žinias. Šalims tapus naujomis Europos Sąjungos narėmis ir atsivėrus darbo rinkoms, dėl integracijos matoma nemaža įtaka socialinėms, ekonominėms ir kitoms sritims. Pavyzdžiui, nuolatinis darbuotojų kvalifikacijos kėlimas turėtų būti suvokiamas ne tik kaip ugdymas, bet ir kaip nelaimių statybose prevencinė priemonė.

Lenkijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje atlikto tyrimo metu mokslininkai nagrinėjo statybos ir su statyba susijusių įmonių profesinio ugdymo ir tęstinio mokymo poreikį, taip pat buvo kaupiami duomenys, norint sukurti mokymo priemonių rinkinį tęstiniam profesiniam ugdymui. Buvo surinkti 1489 specialistų kvalifikacijos kėlimo ir profesinio mokymo poreikio duomenys (žiūrėti į 1 Pav.).

1 Pav. Aktualiausios kvalifikacijos kėlimo ir statybos valdymo sritys (Leonardo da Vinci Project Reference).

Remiantis atlikto tyrimo duomenimis ir išnagrinėjus kitus mokslinių tyrimų šaltinius, galima padaryti išvadas, kad nuolatinis darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, įmonių profesinis ugdymas bei tęstinis mokymas yra labai svarbūs. Iš visų nagrinėtų statybos projekto valdymo sričių projekto kainos nustatymas bei išlaidų valdymas, planavimas ir grafikų sudarymas yra aktualiausi. Nustatyta, kad šioms sritims labiausiai reikia nuolatinių vidinių ir išorinių mokymų, nes juos įgyvendinant priimami svarbiausi statybos projekto sprendiniai.

Projekto dalių valdymo ir darbo priemonių poreikis statybos aikštelėje

Per 2010-2015 metų laikotarpį kvalifikacijos kėlimo kursų „Statybos vadovų, statybos specialiųjų darbų vadovų, statybos ir specialiosios statybos techninės priežiūros vadovų parengimo atestacijai“ metu VšĮ „Kokybės vadybos centre“ (VšĮ KVC, VGTU) buvo atliktas tyrimas. Tyrimo metu buvo analizuojamos tikslinės profesionalių atestuotų statybos specialistų, kurie vykdo, vadovauja ir prižiūri ypatingos svarbos statybos projektų įgyvendinimą, grupės.

Per nagrinėjamą 64 mėnesių laikotarpį buvo apklausta 2090 profesionalų (žiūrėti į 2 pav.). Tyrimo pradžioje (2010 metais) buvo nustatyta, kad: statybos metu naudojamų programinių ir techninių priemonių lygis yra labai žemas, net 40 proc. specialistų neturi kompiuterių ir esminių kasdienio / efektyvaus statybos valdymo įrankių (techninės ir programinės įrangos), o rankinio darbo efektyviai, laiku ir be klaidų negali atlikti.

2 Pav. Kvalifikuoti statybos specialistai, turintys technines ir programines priemones statybos aikštelėje (VšĮ VGTU KVC tyrimo metu).

Vykdant aktyvų profesinės kvalifikacijos kėlimą (nuolatinį profesinį ugdymą VšĮ KVC VGTU) ir didėjant Lietuvos statybos profesionalų kompetencijai bei didinat statybos ir statybos valdymo darbų efektyvumą situacija keitėsi. Po 64 mėnesių laikotarpio išnagrinėjus agreguotus tyrimo rezultatus galima pastebėti, kad:

  • Darbuotojų, dirbančių kompiuteriais statybos aikštelėse, skaičius padidėjo nuo 60 iki 90 proc.;
  • Darbuotojų, dirbančių su CAD peržiūros (mokamų, nemokamų ar laisvos prieigos) programine įranga, skaičius padidėjo nuo 15 iki 75 proc.;
  • Darbuotojų, dirbančių su sąmatų sudarymo programine įranga, skaičius didėjo, bet vis dar svyruoja 15-40 proc. intervale;
  • Darbuotojų, dirbančių su kalendorinio planavimo programine įranga, skaičius didėjo nežymiai ir svyruoja 10-25 proc. intervale.

Paskutinės dvi tyrimų rezultatų pozicijos rodo lėtai didėjančią kompetenciją kainų nustatymo ir išlaidų valdymo bei planavimo ir grafikų sudarymo srityse. Būtina gerinti nuolatinį profesinį ugdymą šiose svarbiose statybos projekto valdymo srityse.

Statybos projekto informacijos valdymo poreikis

Anksčiau nagrinėti kvalifikacijos ir efektyvių darbo priemonių poreikiai yra labai svarbūs, tačiau be vieningo statybos projekto informacijos valdymo ir be sprendimų, priimamų pagal aktualiausią tikslią informaciją, nebus pasiektas aukštas statybos projekto valdymo kompetencijos lygis.

Viena didžiausių problemų, kylanti įgyvendinant statybos projektą, yra nuolatinės informacijos trūkumas, kuris gali pasireikšti: projekto pakitimų nesuderinamumais, neefektyviu darbu ir vilkinimu, statybos vėlavimu, investicijų neatsipirkimu, sutartinėmis nuobaudomis ir pan. Siekiant išvengi šių informacijos trūkumo problemų ir jų pasekmių, būtina suderinti ir palaikyti nuolatinius informacijos srautus tarp dalyvių, įgyvendinančių statybos projektą.

Tai galima pasiekti naudojant automatizuotas kompiuterinio projektavimo priemones/technologijas, tokias, kaip statinio informacinis modeliavimas, kitaip žinomas kaip BIM (angl. Building Information Modeling).
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-18 14:21
Seime įvyko Seimo nario Algirdo Butkevičiaus inicijuota spaudos konferencija „Statybininko kortelė: kodėl valstybė už 1,5 mln. eurų kuria tai, kas jau yra sukurta?“, kurioje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Simonas Gentvilas bei Lietuvos...
nuotrauka
2019-10-18 13:13
Pasinaudodama ES finansine parama Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet įsigijo 4 naujas gatvių valymo vakuumines mašinas. Šią savaitę jos perduotos operatoriui – UAB „Klaipėdos autobusų parkui“ (KLAP), laimėjusiam uostamiesčio gatvių valymo vakuuminėmis mašinomis paslaugos viešųjų pirkimų konkursą.
nuotrauka
2019-10-18 10:42
Valstybinėje darbo inspekcijoje (toliau – VDI) per 2019 m. III ketvirčius buvo gauti 29 pranešimai (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (10 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 88 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai...
nuotrauka
2019-10-18 10:29
Dėl gaisro Alytuje netoli gaisravietės esančioms įmonėms stabdant veiklą, Valstybinė darbo inspekcija sulaukia laikinai nuo darbo atleidžiamų darbuotojų klausimų ne tik dėl jų saugos ir sveikatos užtikrinimo, bet ir dėl darbo užmokesčio mokėjimo, nedirbto laiko įforminimo.
nuotrauka
2019-10-18 10:10
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija atmetė atsakovų apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriuo visiškai patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, Marijaus Šalčiaus pareiškimą dėl Kauno mieste, Baltijos g...
nuotrauka
2019-10-18 10:09
Vakar, spalio 17 d., pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šią savaitę Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro, pranešė Generalinė prokuratūra.
nuotrauka
2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau...
nuotrauka
2019-10-17 15:08
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2019-10-17 11:44
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir sporto erdvę Gargždų mieste.
nuotrauka
2019-10-17 09:37,      papildyta 2019-10-17 12:08, Atnaujinta informacija
„Tai viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, atvykęs į padangų perdirbimo įmonę Alytuje, kur tebegesinamas gaisras. – Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencin...
nuotrauka
2019-10-17 09:22
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, atsižvelgdamas į Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Dianą Vilytę iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pareigų.
nuotrauka
2019-10-16 16:23
Viešųjų pirkimų tarnyba, kaip rašoma pranešime, vis dažniau sulaukia klausimų, ar galima keisti pasirašytą viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, kadangi subtiekėjai išreiškė pageidavimą, jog su jais būtų atsiskaityta tiesiogiai, nors nei pirkimo dokumentuose, nei pirkimo sutartyje tai nebuvo numatyta.
nuotrauka
2019-10-16 16:01
Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma taikyti tokias pat įmokų lubas kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Tokiai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai trečiadienį pritarė Vyriausybė, tvirtinusi valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų projektus.
nuotrauka
2019-10-16 15:44,      papildyta 2019-10-16 16:15, Papildyta nauja informacija
Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė ministrų kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.
nuotrauka
2019-10-16 09:28
Š. m. lapkričio 14 dieną įvyks 3-ioji skaitmeninės statybos konferencija „BIMLINK 2019“.
nuotrauka
2019-10-15 16:35
Didžioji dalis Lietuvos Respublikos Seimo priimtų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo ir Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo pakeitimo įstatymais num...
nuotrauka
2019-10-15 15:06
Statybos darbų viešuosiuose pirkimuose vyrauja mažiausios kainos kriterijus, o užsakovų numatomi biudžetai atsilieka net po kelerius metus. Tai vis labiau verčia ne tik sunerimti statybos rangovus, bet ir valstybei stabdyti ne vieną statybos darbų pirkimo konkursą ar net vykdomą projektą. Ar valstyb...
nuotrauka
2019-10-15 10:43
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad Konkurencijos taryba pagrįstai nustatė konkurenciją ribojantį susitarimą komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo paslaugų sektoriuje ir kartelį sudariusioms bendrovėms „Ecoservice“ ir „Marijampolės švara“ skyrė adekvačias b...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-15 09:49
Vilniaus apygardos teismas atmetė Visagino atominės elektrinės (VAE) buvusio direktoriaus R. V. apeliacinį skundą ir paliko galioti 2019 m. gegužės 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo jis pripažintas kaltu piktnaudžiavus tarnybine padėtimi. Teismas buvusiam VAE direktoriui skyrė...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...