2020 rugpjūčio 3 d. pirmadienis, 23:16
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„ULTIMATE Protect“ priešgaisriniai ir dūmų šalinimo ortakiai

Raimundas ŠLEKYS, UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ techninis vadovas      2014-04-30 11:52
Dėl gaisrų kasmet žūsta šimtai žmonių, patiriami milžiniški materialiniai nuostoliai. Todėl gaisrinės saugos svarba didėja kasdien, griežtėja reikalavimai priešgaisrinėms konstrukcijoms. Ortakiai yra vieni iš galimų gaisro plitimo kelių. Patikimas priešgaisrinis ortakių įrengimas yra itin svarbus siekiant sustabdyti gaisro plitimą iš gaisro židinio į kitas patalpas. Visų pirma, suteikiant pakankamai laiko žmonėms saugiai palikti pastatą, atvykti ugniagesiams, siekiant išsaugoti materialines vertybes.
nuotrauka
Bendrovės iliustr.


Minimos įmonės
Saint-Gobain statybos gaminiai, UAB
„ULTIMATE Protect“ priešgaisriniai ortakiai (kanalai)

LR aplinkos ministro patvirtintame Reglamentuojamų statybos produktų sąraše nurodoma:
- ugniai atsparūs ortakiai turi būti išbandyti pagal standartą LST EN 1366-1 „Inžinerinių tinklų įrenginių atsparumo ugniai bandymai. 1 dalis. Kanalai“;
- klasifikuojami pagal standartą „LST EN 13501-3+A1:2010 Statybos gaminių ir statinio elementų klasifikavimas pagal atsparumą ugniai. 3 dalis. Klasifikavimas pagal pastatų eksploatavimo įrenginiuose naudojamų gaminių ir elementų atsparumo ugniai bandymų duomenis: ugniai atsparūs kanalai ir priešgaisrinės sklendės“ ir šiuo pagrindu išduodamas atitikties sertifikatas.

Ir stačiakampiai, ir apvalūs priešgaisriniai ortakiai bandomi ir klasifikuojami pagal keturis scenarijus:
 •  vertikalus;
 •  horizontalus;
 •  ugnis ortakio išorėje (ortakis A);
 •  ugnis ortakio viduje (ortakis B);
Bandomi standarte LST EN 1366-1 nurodytų matmenų ortakiai. Klasifikuojant rezultatai galioja visiems mažesnių matmenų ortakiams ir ortakiams, kurių matmenų padidinimas neviršija standarte nurodytų dydžių.

Bandomų ortakių matmenys (LST EN 1366-1)

Ortakis

Stačiakampis

Apvalus

Plotis, mm

Aukštis, mm

Skersmuo,mm

A (ugnis išorėje)

1000±10

500±10

800±10

B (ugnis viduje)

1000±10

250±10

630±10



Tiesioginiam taikymui leidžiamas matmenų padidinimas (LST EN 1366-1)

Ortakis

Stačiakampis

Apvalus

Plotis, mm

Aukštis, mm

Skersmuo,mm

A (ugnis išorėje)

+250

+500

+200

B (ugnis viduje)

+250

+750

+370


Maksimalūs klasifikuojamų ortakių matmenys :

 apvalūs ortakiai, skersmuo 1000 mm;
 stačiakampiai ortakiai 1250x1000 mm.

Priešgaisrinės izoliacijos storiai priklauso nuo bandymų scenarijaus, bet nepriklauso nuo ortakio matmenų.

UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ Lietuvoje tiekia „ULTIMATE Protect (U Protect)“ mineralinės vatos gaminius, skirtus priešgaisrinei ortakių izoliacijai. Ortakiai, izoliuoti „ULTIMATE Protect“ gaminiais, išbandyti pagal LST EN 1366-1 standarte nurodytus ir realiame gyvenime galimus atvejus.

Lentelėse pateikti reikalingi „ULTIMATE Protect“ izoliacijos storiai stačiakampiams ir apvaliems ortakiams, priklausomai nuo ortakio orientacijos ir ugnies padėties


Žymėjimo (klasifikacijos) paaiškinimas:
 • Stačiakampis ugniai atsparus ortakis EI 60 (ve ho o→i)S
 • EI 60 - atsparumas ugniai (vientisumas ir izoliacija), minutėmis
 • ve - vertikalus ortakis
 • ho - horizontalus ortakis
 • o→i - ugnis išorėje;
 • i →o - ugnis viduje
 • o↔i - ugnis išorėje ir viduje
 • S - sandarumas dūmams
Netikslu (ir net klaidinga) nurodyti tik priešgaisrinės izoliacijos storį. Skirtingų gamintojų priešgaisrinių (dūmų šalinimo) ortakių sistemų sprendimai, izoliacinės medžiagos ir jų storiai gali būti skirtingi. Reikalinga nurodyti:
 • paskirtį: „ugniai atsparus ortakis“ („dūmų šalinimo ortakis“);
 • klasifikaciją: atsparumą ugniai EI, ortakio formą ir orientaciją, ugnies padėtį ortakio atžvilgiu, neigiamą slėgį (dūmų šalinimo ortakiams).
„ULTIMATE protect“ kelių patalpų dūmų šalinimo ortakiai (kanalai)

Dūmų šalinimo kanalai yra sudėtinė dūmų ir šilumos kontrolės sistemų dalis. Jų paskirtis:
 •  užtikrinti dūmų ir karštų dujų ištraukimą iš degančios patalpos ir (arba) dūmų šalinimą po gaisro;
 •  viršslėgiui sudaryti neuždūmijamose patalpose;
 •  dūmų šalinimo kanalai taip pat gali būti naudojami kaip kombinuota sistema, skirta dūmų šalinimui ir patalpų vėdinimui.
Skiriami dviejų kategorijų dūmų šalinimo kanalai:
 • vienos patalpos, kai dūmai ir karštos dujos iš degančios patalpos ištraukiami į pastato išorę, bet kanalai neina per kitą patalpą;
 • kelių patalpų, kai dūmų ir šilumos šalinimo kanalai ištraukia dūmus ir karštas dujas ir eina per kitas patalpas. Šiuo atveju iš degančios patalpos turi būti ne tik ištraukiami dūmai ir karštos dujos, bet kanalas privalo atlikti ir ugnies atskyrimo funkciją.
Kelių patalpų dūmų kanalų sekcijų bandymai atliekami pagal EN 1366-1 (prie padidinto 500 Pa viršslėgio) ir EN 1366-8 standartus tik ugniai atspariems (priešgaisriniams) ortakiams, kurie išlaikė bandymus nustatytam laikotarpiui pagal EN 1366-1 standartą.

Dūmui šalinimui skirti ir gali būti naudojami tik papildomai išbandyti ugniai atsparūs ortakiai. Papildomų bandymų esmė – patikrinti mechaninį ortakių atsparumą (ir angos sandarumą) esant padidintiems slėgiams.

UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ siūlo šiuos sprendimus:
 • Apvalus ULTIMATE Protect kelių patalpų dūmų šalinimo kanalas EI 60 (ho) S 1000 multi
 • Izoliacija: 75 mm U Protect WNM 4.0 armuotas mineralinės vatos demblys
 • EI60 - vientisumo ir izoliacijos kriterijai minutėmis;
 • ho - horizontali ortakio padėtis;
 • 1000 - leistinas maksimalus sumažintas slėgis, Pa
 • S - sandarumas dūmams;
 • multi - ortakis skirtas ištraukti dūmus iš kelių patalpų
 • Maksimalus leistinas viršslėgis 500Pa.
Stačiakampis „ULTIMATE Protect“ kelių patalpų dūmų šalinimo kanalas EI30 (ho) S 1500 multi
 • Izoliacija: 60mm U Protect Slab 4.0 mineralinės vatos plokštė
 • EI30 - vientisumo ir izoliacijos kriterijai minutėmis;
 • ho - horizontali ortakio padėtis;
 • 1500 - leistinas maksimalus sumažintas slėgis, Pa
 • S - sandarumas dūmams;
 • multi - ortakis skirtas ištraukti dūmus iš kelių patalpų
 • Maksimalus leistinas viršslėgis 500Pa.
Ugniai atsparių ir dūmų šalinimo ortakių įrengimas

Priešgaisrinių ir dūmų kontrolės ortakių izoliavimas atliekamas „ULTIMATE U Protect“ mineralinės vatos gaminiais. Apvalūs ortakiai izoliuojami armuotais dembliais „ULTIMATE Protect Wired Mat 4.0“, stačiakampiai – plokštėmis „ULTIMATE Protect Slab 4.0“. Reikalavimai keliami ne tik naudojamai priešgaisrinei izoliacijai, bet ir komplektuojantiems gaminiams: plieniniams ortakiams, tvirtinimo detalėms, sandarinimo medžiagoms. Šie reikalavimai, detalios įrengimo taisyklės, angų izoliavimas (sudėtinė ugniai atsparių ir dūmų šalinimo ortakių dalis) ir kita pateikiama instrukcijoje „ULTIMATE Protect“ ugniai atsparūs ortakiai (kanalai). Montavimo instrukcija Nr.SGI-UP1/2013“.

Dūmų kontrolės kanalai montuojami pagal ugniai atsparių kanalų instrukciją, papildomai sutvirtinant apvalius ortakius plieniniais 40x5mm flanšais, stačiakampius ortakius – „L“ profilio 30x30x2mm plieniniais kampuočiais su savisriegiais sraigtais. 

„ULTIMATE Protect“ priešgaisrinių ir dūmų šalinimo kanalų (ortakių) sertifikatas, klasifikavimo ataskaitos ir montavimo instrukcija patalpintos svetainėje www.isover.lt. 
Statybunaujienos.lt



Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir at...
nuotrauka
2019-11-29 10:39
Tauragės savivaldybėje už 900 tūkst. eurų atnaujintas gatvių apšvietimas. „Enefit“ per 4 mėnesius pakeitė daugiau kaip 3,5 tūkst. gatvės šviestuvų mieste ir jo apylinkėse. Įdiegti nauji išmanūs LED gatvės šviestuvai, palyginti su iki tol naudotais šviestuvais, elektros energijos sunaudoja du kartus...
nuotrauka
2019-11-29 09:02
Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) šilumos gamybos objektuose užsienio ekspertai užbaigė dūmų automatinių monitoringo sistemų (AMS) bandymus. Bandymai parodė, kaip rašoma pranešime, jog bendrovės AMS veikia stabiliai ir yra parengtos operatyviai reaguoti į dūmų emisijų pokyčius.
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-11 11:23
Saulės kontrolės sistemos yra ne tik funkcionali, bet ir estetiška priemonė pastatų dizainui ir architektūrai kurti. Naudojant šias sistemas, galima reguliuoti vidaus mikroklimatą, temperatūrą, šviesos srautą. Saulės kontrolės sistemos, priešingai nei lauko žaliuzės, yra modernus sprendimas, leidžia...
nuotrauka
2019-10-24 11:12
Ignas Rėksnys – vilnietis verslininkas, jau daugiau kaip 20 metų parduodantis interjero sprendimus. Tiesa, jis ir savo paties namams kurti skyrė ypatingai daug dėmesio, tad posakis „batsiuvys be batų“ jam negalioja.
nuotrauka
2019-10-03 13:17
Po ypač šiltos vasaros į Lietuvą sugrįžo vėsūs, rudeniški orai, tačiau tokius karščius veikiausiai galėsime pamiršti tik iki kito šiltojo sezono. Mokslininkai tikina, kad alinančios karščio bangos kasmet dažnės. Tad tikėtina, kad dėl besikeičiančio klimato vis daugiau žmonių namuose įsirengs vėsinim...
nuotrauka
2019-09-26 13:28
Šilumos tiekimo įmonės nuolat cirkuliuoja karštą tinklų vandenį iki pastato įvado, nes šilumos punkte visus metus ruošiamas buitinis karštas vanduo. Jeigu pastato vidaus šildymo sistema paruošta, paleisti šildymą paprasta – tereikia atsukti keletą sklendžių, fiksuoti prietaisų parodymus. Tą turi atl...
nuotrauka
2019-05-22 13:03
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą dėl teikiamų apmokėti sąskaitų, pasisakė, kad pastatas laikomas atjungtu nuo centralizuoto šildymo sistemos tik surašius statybos užbaigimo aktą ir iki to momento pagrįstai reik...
nuotrauka
2019-05-20 11:47
Danų įmonė JKF POLSKA jau daugiau nei 60 metų nuosekliai didina savo indėlį į geresnės aplinkos kūrimą visame pasaulyje. Iš galvanizuoto metalo lakštų ir nerūdijančio plieno filtrus, separatorius, pneumotransporto ortakius bei vakuuminio ištraukimo sistemas gaminanti bendrovė savo produktus pristato...
nuotrauka
2019-04-15 13:52
Siekiant nacionalinių energijos vartojimo efektyvumo tikslų, Energetikos ministerija pasirašė susitarimą su įmone „Vilniaus šilumos tinklai“ dėl priemonių, kurios padės taupyti energiją, įgyvendinimo.
nuotrauka
2019-04-01 07:29
Viena didžiausių Šiaulių regiono pramonės įmonių – vėdinimo sistemos įrangos gamintoja „Salda“ – tęsia 2017 metais pradėtą verslo modelio transformaciją ir atsisako mažmeninės prekybos veiklos. Nuo šiol Lietuvos klientai „Saldos“ gaminius galės įsigyti pas prekybos partnerius.
nuotrauka
2019-01-16 07:35
Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais. Deja, dauguma kvapų šalinimo ar dezinfekcijos sprendimų ne tik daug kainuoja, bet daro žalą aplinkai. UAB „A...
nuotrauka
2018-12-13 13:12
Žiemą naujakurių galvosūkiu tampa drėgmės lygis namuose ir namų vėdinimas. Vieni jų kaip tik šiuo metu planuoja užbaigti vidaus apdailą, kiti, jau įsikūrę, po vėsesnės nakties rytą pasitinka aprasojusiais ar net iš vidaus apšalusiais langais. Ką gi daryti, ar tikrai palikti pravirus langus – geriaus...
nuotrauka
2018-10-17 15:56
Lietuvą ištiko paradoksas. Modernizuoti daugiabučiai namai tapo kur kas šiltesni, sąskaitos už šildymą sumažėjo, tačiau butuose tapo drėgna, ėmė veistis pelėsis. Modernizavimas, turėjęs suteikti komfortiškas gyvenimo sąlygas, iš tiesų sukūrė naujų problemų.
nuotrauka
2018-10-17 07:30
Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vis aktualesnis. Sveikas patalpų mikroklimatas leidžia žmonėms geriau jaustis ir produktyviau dirbti bet kuriuo ...
nuotrauka
2018-10-12 10:59
„Lietuvos geležinkelių“ ir Lenkijos PKP Polskie Linie Kolejowie S.A. (PKP PLK), kuri yra Lenkijos geležinkelių infrastruktūros valdytoja, delegacijos dalyvavo bendroje pasienio geležinkelio ruožo Baltstogė (Lenkijos Respublika) - Kaunas (Lietuvos Respublika) apžiūroje ir per dvi dienas aptarė projek...
nuotrauka
2018-09-05 10:08
„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) paskelbė ikiprekybinį pirkimą, kurio dalyvius kviečia sukurti sistemą, padėsiančią be žmogus įsikišimo nustatyti elektros oro linijų būklę. Įgyvendinus tokį sprendimą, tinklo gedimai būtų aptinkami ir pašalinam...
nuotrauka
2018-05-30 11:34
„Patalpų vėdinimo esmė yra paprasta – oro pritekėjimas į vidų ir jo ištekėjimas į išorę. Jeigu viena iš dalių neveikia – patalpa nevėdinama. O oro cirkuliaciją galima atlikti ir su rekuperacine sistema, ir kitomis technologijomis ar būdais“, – sako Robertas Grigalis, nekilnojamojo turto plėtros įmon...
nuotrauka
2018-05-07 09:18
Kokį šildymo katilą pasirinkti, kad būstas būtų šiltas, sąnaudos – ekonomiškos, o priežiūra minimali? Tai yra klausimai, aktualūs ir naujakuriui, ir remontuojamo namo savininkui.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...