2020 lapkričio 30 d. pirmadienis, 22:04
Reklama  |  facebook

Užupiečiai net M. Marcinkevičių išmokė dalintis

Aušra POCIENĖ      2015-10-25 08:00
Užupio bendruomenė įrodė, kad yra galinga jėga. Net patį Mindaugą Marcinkevičių privertė atsitraukti. Kompromiso paieškos užtruko dvejus metus, bet užtat „Užupio vartų“ komplekso statybų pradžios ceremonijoje sveikinimo kalbas rėžė ir Užupio respublikos premjeras, ir ministras.
nuotrauka
„Lords LB Opportunity Fund II“ investuoja į istorinį XIX amžiaus pastatų kompleksą, kuris restauruojamas, o dalis statoma naujai. „Lords LB Asset Management“ vizualizacija.


Minimos įmonės
Lords LB Asset Management,
Archinova, UAB
Naresta, UAB
MG Valda, UAB
Valstybinė kultūros paveldo komisija,
Investuojantis fondas „Lords LB Opportunity Fund II“ investuoja išskirtinėje Užupio vietoje – pačioje rajono širdyje esančioje Užupio, Krivių ir Polocko gatvių sankirtoje, priešais skverą, kuriame kadaise buvo šio seniausio Vilniaus priemiesčio turgaus aikštė. Visai šalia įsikūręs ir buvęs miesto meras Artūras Zuokas.

Tiesa, dabar skveras apaugęs medžiais ir, kaip reklaminiame lankstinuke džiaugiasi investuotojai, yra vienintelė žalioji zona Užupyje. Kaip ilgai čia žaliuos medžiai, žinovai sako, tik laiko klausimas.

Keliavo iš rankų į rankas

Fondas, kurį valdo bendrovė „Lords LB Asset Management“  ir kurios vienu iš akcininkų yra M. Marcinkevičius, daugiau nei 5,5 mln. eurų ketina investuoti į istorinį XIX amžiaus pastatų kompleksą, kuris restauruojamas, o dalis statoma naujai. Anksčiau šiame pastatų komplekse veikė Onkologijos institutas, o jam išsikėlus, išskirtinis nekilnojamojo turto objektas keliavo iš rankų į rankas ir du dešimtmečius stovėjo apleistas.

Keturių aukštų komplekse, kurio bendras plotas – beveik 4 200 kvadratinių metrų, bus įrengti 36 butai nuo 34 iki 107 kvadratinių metrų bei komercinės patalpos. Restauruojant dalį senojo pastato, bus atkurtas istorinis buvusio dvarelio fasadas su kolonomis ir lodžija, rūsiuose bus restauruotas autentiškas plytų mūras. Vidinio kiemo centrinėje dalyje ketinama įrengti žaliąją zoną su suoleliais. Komplekse bus įrengta ir požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.

Kompleksą stato bendrovė „Naresta“, projekto autoriai – bendrovė „Archinova“. Planuojama, kad „Užupio vartų“ restauravimo ir statybos darbai bus baigti kitų metų gruodį, o pirmieji gyventojai jau galės įsikelti 2017 metų vasarį.

Kaip sakė butus šiame komplekse parduodančios bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka, butų kainos yra skirtingos, bet vidutinė kvadratinio metro su daline apdaila kaina siekia 2740 Eur. Tai šiuo metu nėra aukščiausia kaina naujuose Užupio gyvenamųjų namų projektuose. Parduoti jau yra 9 iš 36 būsimo komplekso butų.

Buvo atsidūrę aklavietėje

Kompleksas būtų buvęs didesnis, tačiau investuotojams teko sumažinti apetitą. Kaip sako bendrovės „Archinova“ vadovas Antanas Gvildys, pirminiame projekte naujasis dviejų aukštų su mansarda pastatas buvo suprojektuotas aukštesnis, bet Užupio bendruomenei reikalaujant, mansardinę dalį teko pažeminti (vizualizacijoje kairėje)

„Projektas buvo pradėtas nelabai draugiškai ir santykiai tarp Užupio bendruomenės ir investuotojų vienu metu buvo atsidūrę aklavietėje. Buvome pasiekę paskutinę instanciją prieš teismą – administracinių ginčų komisiją savivaldybėje. Bet investuotojai suprato, kad jie praras dar daugiau laiko, nes bendruomenė buvo pasiruošusi iki galo ginti savo interesus“, – sako Užupio respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis.

„Žinoma, mes norėjome įgyvendinti pirminį projektą, bet bendruomenė paprašė projektą pakoreguoti ir mes tai padarėme, – kad teko nusileisti gyventojams, pripažįsta M. Marcinkevičius. – Užupio bendruomenė mus paragino paisyti esamų gyventojų interesų. Kitaip sakant, jie gynė savo interesus, tas gyvenimo sąlygas, kurias jie turi čia susikūrę. Ir toks paraginimas yra visiškai civilizuotas.“ 

Anot M. Marcinkevičiaus, patys investuotojai, norėdami elgtis civilizuotai, privalo paisyti jau čia gyvenančių žmonių interesų. O gyventojai privalo ginti savus interesus ir nepraleisti progų priminti investuotojams apie save.

„Jei tikslas būtų tik pastatyti namą, rasti kompromisų su kaimynais nebūtų jokio poreikio. Bet kadangi tikslas yra pastatyti namus, vienas pagrindinių dalykų, kurį reikėjo padaryti, – rasti kompromisą, siekiant gražiai sugyventi su kaimynais. Todėl tam skyrėme daug laiko ir pastangų. Iš nuotaikos, tvyrančios ceremonijoje, suprantu, kad visi yra laimingi“, – sako jis.

Paklaustas, ar šio projekto istorija jį ko nors išmokė, M. Marcinkevičius pirmiausia primena, kad per savo praktiką jau yra įgyvendinęs beveik 300 projektų. „Pagrindinis dalykas – nori turėti, mokėk dalintis. Jeigu šitą supranti, visa kita tampa lengviau“, – apie tai, kokių tiesų išmokė ilgametė investuotojo praktika, kalba verslininkas.

Kreipėsi į prokuratūrą

Visai kitaip toje pačioje gatvėje klostosi kito investicinio projekto – bendrovės „MG Valda“ vietoj „Vilijos“ trikotažo fabriko statomo daugiabučio „Užupio krantinės“ istorija.

Dėl šių statybų į prokuratūrą, prašydami ginti viešąjį interesą, kreipėsi ne tik Užupio bendruomenė, bet ir Gražinos Drėmaitės vadovaujama Valstybinė kultūros paveldo komisija, kuri taip pat prašo ištirti ir kitų Užupyje vykdomų statybų teisėtumą. „Užupio krantinių“ projekto autorių architektą Alvydą Songailą užupiečiai paskelbė nepageidaujama persona.

Užupio respublikos propagandos ministras Vytaras Radzevičius sako, kad bendruomenė nėra nusiteikusi prieš naujas statybas Užupyje – apleistus pastatus, sovietmečio laikų fabrikus būtina griauti, vietoj jų statyti naujus. Tačiau klausimas, kaip tai yra daroma.

„Iš pradžių mes džiaugėmės ir statybomis vietoje buvusio „Vilijos“ fabriko, kol nepaaiškėjo tikrieji šių statybų užmojai. Išduoti leidimai aukščiui, kurio ten niekada nebuvo: vietoj dviejų aukštų su mansarda kyla keturaukščiai, o 12 pastatų kompleksas, statomas pusantro hektaro teritorijoje, įvardijamas kaip vienas daugiabutis, kad būtų galima padidinti pastatų aukštį“, – pasakoja V. Radzevičius.

Anot jo, panašus svetimkūnis, pastatytas bankrutavusios bendrovės „Remada“, jau stovi Krivių gatvėje. Dabar ant Vilnelės kranto tokį patį disneilendą stato „MG Valda“ („Užupio krantinių“ vizualizacija). 

„Labiausiai pikta, kad bendruomenė yra priversta vykdyti valstybės priežiūros tarnybų funkcijas: aiškintis, kas ne taip, fiksuoti pažeidimus, apie juos pranešti atsakingoms institucijoms. Jos dabar mums dėkoja, kad pajudinome reikalą, o ką daro jie patys? Kultūros paveldo departamento kontrolės skyrius nustatė pažeidimus, tačiau departamentas jokių sprendimų dėl „Užupio krantinių“ daugiabučio nepriima. Argumentuoja, kad sprendimą turi priimti Statybų inspekcija. O ši aiškina, kad tai ne jos kompetencija. Kol tarp institucijų vyksta žaidimas „tu – man, aš – tau“, sienos kyla“, – apmaudu nesitveria V. Radzevičius.

Jo teigimu, greičiausiai toje istorijoje stebuklas neįvyks, nebent prokuratūra „kažką rastų“. Tačiau bendruomenės kova tikrai nėra beprasmė. „Tai jau nebėra vien tik Užupio reikalas. Sakyčiau, ta kova yra virtusi nacionaliniu reikalu. Į mus, susidūrę su panašiomis problemomis, kreipiasi žmonės iš Klaipėdos, Kauno. Konsultuojasi, kaip apsiginti, o mes dalinamės patirtimi“, – sako užupietis ir viliasi, kad galbūt bent jau ateityje gyventojams, ginant savo interesus, nereikės galva daužyti sienos, nes priežiūros institucijos savo darbą atliks tinkamai.

„Tokio žmonių gluminimo ir spaudimo, su kokiu susidūrėme dėl šių statybų, neprisimenu nuo sovietmečio. Jie žmones laiko tiesiog durneliais“, – sako V. Radzevičius.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-11-30 09:37
2019 m. sandėliavimo ir transporto įmonių veiklos rodikliams Lietuvoje pasiekus rekordines aukštumas, 2020 m. II ir III ketvirtį jau fiksuojamas nuosmukis. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, transportui būdingų paslaugų įmonių pardavimo pajamos (be PVM) Lietuvoje per š. m. 9 mėn. sudarė 3...
nuotrauka
2020-11-25 11:17
Nekilnojamojo turto (NT) ir statybos rinka kol kas tebėra atspari koronaviruso pandemijos poveikiui, nors atskirų rinkos segmentų būklė yra skirtinga. Po pirminio išgąsčio pavasarį būsto rinka pastaruoju metu yra istoriškai aktyvi. Tačiau numatomas neužimtų biurų dalies augimas rodo, kad komercinio ...
nuotrauka
2020-11-25 10:06
Darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ užbaigė antrąjį etapą Vilniaus centre vystomame gyvenamųjų namų projekte „Matau Vilnių“. Į šalia Tauro kalno kylančius namus jau kitų metų pradžioje galės keltis naujakuriai. Netrukus bus pradedamos ir trečiojo etapo statybos.
nuotrauka
2020-11-24 16:21
„Citus“ sostinės Justiniškių mikrorajone, buvusio Buivydiškių dvaro pašonėje pristato naują būsto projektą „PaJustis“. Projektą sudarys 5 triaukščiai daugiabučiai su 100 butų ir 80 dviejų aukštų kotedžų, kurie bus statomi keturiais etapais. Bus galima rinktis iš skirtingo ploto bei išplanavimo 1–3 k...
nuotrauka
2020-11-24 13:46
Kalnėnuose pabaigtas įrengti vienas didžiausių pastarojo meto sklypų kvartalas – „Sklypai Kalnėnuose“. Individualių namų statybai skirtas sklypų projektas išsiskiria darnia plėtra, kada įrengiamos ne tik visos komunikacijos, bet kvartale statomi ir visuomeninės paskirties objektai. Plėtotojas – NT k...
nuotrauka
2020-11-24 08:39
Vakarų šalyse vyraujančios daugiabučių tendencijos rodo, kad butą besirenkantiems pirkėjams vis svarbesne tampa bendruomeniška aplinka, būste integruotos išmaniosios technologijos, ekologiškumas, papildomą vertę ir patogumą kuriančios paslaugos bei infrastruktūra, pavyzdžiui, specialios erdvės ketur...
nuotrauka
2020-11-20 11:25
Įvedus antrąjį karantiną Lietuvoje, viešbučiams beveik nebeliko būdų išgyventi. Verslo viešbučiai vasaros periodu galėjo priimti konferencijas bei restorano svečius: drastiškai sumažėjus turistų, renginių bei maitinimo pajamos buvo gyvybiškai svarbios. Tuščias erdves viešbučiai stengiasi užpildyti n...
nuotrauka
2020-11-18 15:55
Paskelbus antrąjį karantiną, jį sutikome ramiau: iš vienos pusės, pavasarį išmokome su tuo gyventi, iš kitos – supratome, kad reikia situaciją vertinti rimtai ir negalima su ja žaisti. Tai reiškia, kad matėme, kokios pasekmės bus, jei gyvenimas sustos – o to nenorime niekas. Todėl turime prisitaikyt...
nuotrauka
2020-11-17 13:19
Investicijų į nekilnojamąjį turtą valdymo bendrovė „Capital Mill“ baigė projektavimo darbus ir gavo statybos leidimą verslo centrui „UNUM“ statyti. Naujas biurų kompleksas iškils Vakarinio aplinkkelio ir Pilaitės prospekto sankirtoje, šalia statomo išparduotuvių centro „Vilnius Outlet“.
nuotrauka
2020-11-12 09:27
Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo buvusio Lukiškių kalėjimo pastatų kompleksą perdavė valstybės įmonei Turto bankui. Savo ruožtu, Turto bankas tęsia pasirengimą šio pastatų komplekso perėmimui bei ilgalaikiam įveiklinimui.
nuotrauka
2020-11-11 16:22
„Darnu Group“ Vilniuje pradeda naujo projekto „Vilniaus verslo parkas“ vystymą. Ukmergės gatvėje, šalia „Apranga“ grupės logistikos ir administracijos centro, „Vilniaus verslo parke“ projektuojamas daugiafunkcinės paskirties patalpų kompleksas (angl. „stock office“), kur po vienu stogu bus įrengtos ...
nuotrauka
2020-11-09 14:00
Karantino metu daugeliui verslų teko sustabdyti savo veiklą ir tuo periodu mokėti pilną patalpų nuomos kainą. Manoma, jog tai galėjo įmones paskatinti apsvarstyti galimybes biurus verčiau įsigyti tam, kad tokie nuostoliai taptų mažiau skausmingi. Komercinių patalpų vystytojai sureagavo atitinkamai –...
nuotrauka
2020-11-09 10:50
Šių metų spalio viduryje leidimą pirmojo daugiabučio Vilniaus Pašilaičių mikrorajone statyboms gavusi Švedijos kapitalo nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovė „Bonava Lietuva“ skelbiasi ieškanti naujų sklypų tolesnei plėtrai šalies sostinėje.
nuotrauka
2020-11-06 13:16
Kauno Šilainių rajone kyla dviejų bokštų devynaukštis, darniai papildysiantis daugiaaukščių dominuojamą šio rajono peizažą. Išskirtinės architektūros daugiabučio statybas planuojama pabaigti iki 2021 m. pabaigos.
nuotrauka
2020-11-06 09:35
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų spalio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2020 metų rugsėjį buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2020-11-06 09:07
Sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse du verslo centrus vystanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ pasirašė vieno jų nuomos sutartį. Pirmuoju projekto „Naujasis Skansenas Ž“ nuomininku tapo JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Vilniaus padalinys, išsinuomojęs daugiau n...
nuotrauka
2020-11-05 10:11
Per spalį įregistruotų nekilnojamojo turto (NT) pirkimo-pardavimo sandorių kiekis buvo didžiausias per pastaruosius keletą metų. Pagrindinių NT objektų kategorijų - butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų - praeito mėnesio pardavimai didžiausi šiais metais. Toks rinkos spurtas, anot įregistruotų NT sa...
nuotrauka
2020-11-03 08:19
Spalio mėnesį, išankstiniais „Citus“ duomenimis, rezervuoti 627 butai ir kotedžai. Iš viso per 10 šių metų mėnesių sostinėje rezervuoti 4 254 nauji būstai.
nuotrauka
2020-10-30 13:28
Vilniaus komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje įsivyravo štilis – trečiąjį ketvirtį naujų nuomos sandorių buvo sudaroma mažiau, o nuomininkams toliau auga biurų pasirinkimo galimybės. Prognozuojama, kad per paskutinį šių metų ketvirtį vakansijos rodiklis Vilniuje palaipsniui augs iki 7-8 proc....
nuotrauka
2020-10-29 13:43
Sostinės Šnipiškėse prasideda naujo objekto „Aurea Home“ statybos, kurias vykdys NT vystytojas „Lithome“. Kompleksą sudarys 2 gyvenamieji namai, juose iš viso bus įkurti 86 butai ir 3 komercinės patalpos. 31–62 kv. m ploto butų kompleksas statomas atsižvelgiant į augančią būsto paklausą Vilniaus cen...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.