2020 sausio 27 d. pirmadienis, 10:45
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Užupiečiai net M. Marcinkevičių išmokė dalintis

Aušra POCIENĖ      2015-10-25 08:00
Užupio bendruomenė įrodė, kad yra galinga jėga. Net patį Mindaugą Marcinkevičių privertė atsitraukti. Kompromiso paieškos užtruko dvejus metus, bet užtat „Užupio vartų“ komplekso statybų pradžios ceremonijoje sveikinimo kalbas rėžė ir Užupio respublikos premjeras, ir ministras.
nuotrauka
„Lords LB Opportunity Fund II“ investuoja į istorinį XIX amžiaus pastatų kompleksą, kuris restauruojamas, o dalis statoma naujai. „Lords LB Asset Management“ vizualizacija.


Minimos įmonės
Lords LB Asset Management,
Archinova, UAB
Naresta, UAB
MG Valda, UAB
Valstybinė kultūros paveldo komisija,
Investuojantis fondas „Lords LB Opportunity Fund II“ investuoja išskirtinėje Užupio vietoje – pačioje rajono širdyje esančioje Užupio, Krivių ir Polocko gatvių sankirtoje, priešais skverą, kuriame kadaise buvo šio seniausio Vilniaus priemiesčio turgaus aikštė. Visai šalia įsikūręs ir buvęs miesto meras Artūras Zuokas.

Tiesa, dabar skveras apaugęs medžiais ir, kaip reklaminiame lankstinuke džiaugiasi investuotojai, yra vienintelė žalioji zona Užupyje. Kaip ilgai čia žaliuos medžiai, žinovai sako, tik laiko klausimas.

Keliavo iš rankų į rankas

Fondas, kurį valdo bendrovė „Lords LB Asset Management“  ir kurios vienu iš akcininkų yra M. Marcinkevičius, daugiau nei 5,5 mln. eurų ketina investuoti į istorinį XIX amžiaus pastatų kompleksą, kuris restauruojamas, o dalis statoma naujai. Anksčiau šiame pastatų komplekse veikė Onkologijos institutas, o jam išsikėlus, išskirtinis nekilnojamojo turto objektas keliavo iš rankų į rankas ir du dešimtmečius stovėjo apleistas.

Keturių aukštų komplekse, kurio bendras plotas – beveik 4 200 kvadratinių metrų, bus įrengti 36 butai nuo 34 iki 107 kvadratinių metrų bei komercinės patalpos. Restauruojant dalį senojo pastato, bus atkurtas istorinis buvusio dvarelio fasadas su kolonomis ir lodžija, rūsiuose bus restauruotas autentiškas plytų mūras. Vidinio kiemo centrinėje dalyje ketinama įrengti žaliąją zoną su suoleliais. Komplekse bus įrengta ir požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.

Kompleksą stato bendrovė „Naresta“, projekto autoriai – bendrovė „Archinova“. Planuojama, kad „Užupio vartų“ restauravimo ir statybos darbai bus baigti kitų metų gruodį, o pirmieji gyventojai jau galės įsikelti 2017 metų vasarį.

Kaip sakė butus šiame komplekse parduodančios bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka, butų kainos yra skirtingos, bet vidutinė kvadratinio metro su daline apdaila kaina siekia 2740 Eur. Tai šiuo metu nėra aukščiausia kaina naujuose Užupio gyvenamųjų namų projektuose. Parduoti jau yra 9 iš 36 būsimo komplekso butų.

Buvo atsidūrę aklavietėje

Kompleksas būtų buvęs didesnis, tačiau investuotojams teko sumažinti apetitą. Kaip sako bendrovės „Archinova“ vadovas Antanas Gvildys, pirminiame projekte naujasis dviejų aukštų su mansarda pastatas buvo suprojektuotas aukštesnis, bet Užupio bendruomenei reikalaujant, mansardinę dalį teko pažeminti (vizualizacijoje kairėje)

„Projektas buvo pradėtas nelabai draugiškai ir santykiai tarp Užupio bendruomenės ir investuotojų vienu metu buvo atsidūrę aklavietėje. Buvome pasiekę paskutinę instanciją prieš teismą – administracinių ginčų komisiją savivaldybėje. Bet investuotojai suprato, kad jie praras dar daugiau laiko, nes bendruomenė buvo pasiruošusi iki galo ginti savo interesus“, – sako Užupio respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis.

„Žinoma, mes norėjome įgyvendinti pirminį projektą, bet bendruomenė paprašė projektą pakoreguoti ir mes tai padarėme, – kad teko nusileisti gyventojams, pripažįsta M. Marcinkevičius. – Užupio bendruomenė mus paragino paisyti esamų gyventojų interesų. Kitaip sakant, jie gynė savo interesus, tas gyvenimo sąlygas, kurias jie turi čia susikūrę. Ir toks paraginimas yra visiškai civilizuotas.“ 

Anot M. Marcinkevičiaus, patys investuotojai, norėdami elgtis civilizuotai, privalo paisyti jau čia gyvenančių žmonių interesų. O gyventojai privalo ginti savus interesus ir nepraleisti progų priminti investuotojams apie save.

„Jei tikslas būtų tik pastatyti namą, rasti kompromisų su kaimynais nebūtų jokio poreikio. Bet kadangi tikslas yra pastatyti namus, vienas pagrindinių dalykų, kurį reikėjo padaryti, – rasti kompromisą, siekiant gražiai sugyventi su kaimynais. Todėl tam skyrėme daug laiko ir pastangų. Iš nuotaikos, tvyrančios ceremonijoje, suprantu, kad visi yra laimingi“, – sako jis.

Paklaustas, ar šio projekto istorija jį ko nors išmokė, M. Marcinkevičius pirmiausia primena, kad per savo praktiką jau yra įgyvendinęs beveik 300 projektų. „Pagrindinis dalykas – nori turėti, mokėk dalintis. Jeigu šitą supranti, visa kita tampa lengviau“, – apie tai, kokių tiesų išmokė ilgametė investuotojo praktika, kalba verslininkas.

Kreipėsi į prokuratūrą

Visai kitaip toje pačioje gatvėje klostosi kito investicinio projekto – bendrovės „MG Valda“ vietoj „Vilijos“ trikotažo fabriko statomo daugiabučio „Užupio krantinės“ istorija.

Dėl šių statybų į prokuratūrą, prašydami ginti viešąjį interesą, kreipėsi ne tik Užupio bendruomenė, bet ir Gražinos Drėmaitės vadovaujama Valstybinė kultūros paveldo komisija, kuri taip pat prašo ištirti ir kitų Užupyje vykdomų statybų teisėtumą. „Užupio krantinių“ projekto autorių architektą Alvydą Songailą užupiečiai paskelbė nepageidaujama persona.

Užupio respublikos propagandos ministras Vytaras Radzevičius sako, kad bendruomenė nėra nusiteikusi prieš naujas statybas Užupyje – apleistus pastatus, sovietmečio laikų fabrikus būtina griauti, vietoj jų statyti naujus. Tačiau klausimas, kaip tai yra daroma.

„Iš pradžių mes džiaugėmės ir statybomis vietoje buvusio „Vilijos“ fabriko, kol nepaaiškėjo tikrieji šių statybų užmojai. Išduoti leidimai aukščiui, kurio ten niekada nebuvo: vietoj dviejų aukštų su mansarda kyla keturaukščiai, o 12 pastatų kompleksas, statomas pusantro hektaro teritorijoje, įvardijamas kaip vienas daugiabutis, kad būtų galima padidinti pastatų aukštį“, – pasakoja V. Radzevičius.

Anot jo, panašus svetimkūnis, pastatytas bankrutavusios bendrovės „Remada“, jau stovi Krivių gatvėje. Dabar ant Vilnelės kranto tokį patį disneilendą stato „MG Valda“ („Užupio krantinių“ vizualizacija). 

„Labiausiai pikta, kad bendruomenė yra priversta vykdyti valstybės priežiūros tarnybų funkcijas: aiškintis, kas ne taip, fiksuoti pažeidimus, apie juos pranešti atsakingoms institucijoms. Jos dabar mums dėkoja, kad pajudinome reikalą, o ką daro jie patys? Kultūros paveldo departamento kontrolės skyrius nustatė pažeidimus, tačiau departamentas jokių sprendimų dėl „Užupio krantinių“ daugiabučio nepriima. Argumentuoja, kad sprendimą turi priimti Statybų inspekcija. O ši aiškina, kad tai ne jos kompetencija. Kol tarp institucijų vyksta žaidimas „tu – man, aš – tau“, sienos kyla“, – apmaudu nesitveria V. Radzevičius.

Jo teigimu, greičiausiai toje istorijoje stebuklas neįvyks, nebent prokuratūra „kažką rastų“. Tačiau bendruomenės kova tikrai nėra beprasmė. „Tai jau nebėra vien tik Užupio reikalas. Sakyčiau, ta kova yra virtusi nacionaliniu reikalu. Į mus, susidūrę su panašiomis problemomis, kreipiasi žmonės iš Klaipėdos, Kauno. Konsultuojasi, kaip apsiginti, o mes dalinamės patirtimi“, – sako užupietis ir viliasi, kad galbūt bent jau ateityje gyventojams, ginant savo interesus, nereikės galva daužyti sienos, nes priežiūros institucijos savo darbą atliks tinkamai.

„Tokio žmonių gluminimo ir spaudimo, su kokiu susidūrėme dėl šių statybų, neprisimenu nuo sovietmečio. Jie žmones laiko tiesiog durneliais“, – sako V. Radzevičius.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-01-22 14:34
Praėjusiais metais šalyje buvo nupirkta butų ir gyvenamųjų namų už maždaug 2,1 mlrd. eurų. Tai didžiausia per metus būstui Lietuvoje įsigyti išleista suma per visą istoriją. Tradiciškai apie pusė šios sumos išleista perkant senos statybos butus, rodo Registrų centro sandorių duomenų bazėje sukaupti ...
nuotrauka
2020-01-22 11:02
„Citadele“ bankas suteikė 12,4 milijonų eurų paskolą bendrovei „Liepų projektai“, kuri vysto prekybos centrą Klaipėdoje. Numatomos bendros investicijos į projektą – apie 20 mln. eurų. Projektas plėtojamas Liepų g.
nuotrauka
2020-01-21 10:08
Vilniaus Šnipiškių mikrorajone, Linkmenų ir Žalgirio gatvių ribojamoje teritorijoje, darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda šios sostinės dalies atgimimą žadančio urbanistinio projekto „Naujasis Skansenas“ I etapo darbus. Jo metu teritorijoje iškilsiančius modernius daugiabučius supro...
nuotrauka
2020-01-16 10:21
Per metus (2019 metų gruodžio mėnesį, palyginti su 2018 metų gruodžio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 6,9%, Kaune – 7%, Klaipėdoje – 5,7%, Šiauliuose – 11,4% ir Panevėžyje – 13,1%, tvirtina „Ober-Haus“.
nuotrauka
2020-01-13 11:46
Naujųjų metų pradžia – pokyčių metas. Vieni keičia plaukų spalvą, kiti garderobą, o kai kurie gyvenamąją vietą. Keičiant namus kyla nemažai klausimų, o ypač, jei ruošiamasi įsigyti pirmąjį būstą. Namas ar butas, miesto centre, miegamajame rajone, o gal šalia miesto?
nuotrauka
2020-01-09 09:58
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „M.M.M. projektai“ Vilniaus Laisvės prospekte pradeda statyti B+ klasės verslo centrą „Freedom 36“. Šis biurų pastatas rinkai pasiūlys apie 14.000 kv. m modernių biurų patalpų, investicijos į projektą sieks apie 30 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-08 09:15
UAB „Eika Asset Management“ valdomas fondas „EIKA Residential Fund“ pradeda vystyti gyvenamosios paskirties projektą Skroblų g. 12 ir 14. Projektas bus plėtojamas dviem etapais, kurių metu bus pastatyta apie 260 butų; numatytų investicijų suma siekia 20,7 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-06 15:55
2019-ieji Lietuvos NT rinkoje buvo pažymėti stebinančio aktyvumo ir sėkmės. Vilniuje, preliminariais „Citus“ duomenimis, per 12 praėjusių metų mėnesių parduoti 5 932 butai ir kotedžai – vidutiniškai, po 494 per mėn. arba po 16 kasdien. Per visus 2018 m. sostinėje parduotas 4 281 būstas (vid. po 357)...
nuotrauka
2019-12-23 09:47
„Ober-Haus“ atlikta naujausia brangiausių trijų didžiausių šalies miestų butų analizė rodo, kad atotrūkis tarp šių miestų sparčiai auga. Ypatingai tai matoma žvelgiant į naujausius Kauno ir Klaipėdos miesto duomenis. Šį kartą buvo nagrinėtas 2018 metų antrojo ir 2019 metų pirmojo pusmečio laikotarpi...
nuotrauka
2019-12-19 13:05
Vienas didžiausių pasaulyje lanksčių biurų nuomos operatorių IWG tinklo plėtrą tęsia franšizės būdu. Pagal naująjį verslo modelį siūloma franšizės būdu prisijungti ir plėtoti „Regus“ bendradarbystės erdves.
nuotrauka
2019-12-19 08:44
„Lithome“ Vilniuje netrukus pradės naujo gyvenamojo namo statybas Šnipiškėsė. A+ energinės klasės namas iškils Šatrijos gatvės pradžioje, jame bus įrengta 50 butų, o bendras objekto plotas sieks 2650 kv. m. „Lithome“ į „Šnipiškių perspektyvomis“ pavadintą projektą investuos daugiau kaip 3 mln. Eur.
nuotrauka
2019-12-17 11:47
„Omberg“ sostinėje, šalia Vanaginės geomorfologinio draustinio, suplanavo II uždaros „Bajorų lajų“ gyvenvietės etapą su 147 A+ energinės klasės butais.
nuotrauka
2019-12-17 11:18
Nors Lietuvos ir Latvijos sostinės dažnai tapatinamos, naujų butų rinka Vilniuje ir Rygoje pakankamai ryškiai skiriasi – tiek dydžiu, tiek aktyvumu, tiek pirkėjų lūkesčiais, rašoma „Hanner“ pranešime.
nuotrauka
2019-12-13 06:16
„Citus“ viename perspektyviausių Vilniaus mikrorajonų, Šnipiškėse, tarp Linkmenų ir Utenos gatvių planuoja gyvenamųjų namų projektą. Sklype planuojami du A+ energinio efektyvumo klasės daugiabučiai gyvenamieji namai, kuriuose bus pasiūlyta apie 100-120 butų – viso daugiau nei 5 000 m2 gyvenamojo plo...
nuotrauka
2019-12-11 16:57
Pavasarį Lietuvoje veiklą pradėjusi skandinavų nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Bonava“ paskelbė savo pirmojo projekto lokaciją. Jei procedūriniai veiksmai bus sėkmingi, jau kitais metais Vilniaus Pašilaičių mikrorajone esančioje Girulių gatvėje iškils 6 aukštų ir 132 butų daugiabutis su 135 p...
nuotrauka
2019-12-06 11:25
XIX a. pirmoje pusėje šioje Vilniaus vietoje driekėsi negrįstas kelias, veikė turgus. Vėliau pradėjo plėtotis infrastruktūra, dygti pastatai, riedėti troleibusai. Dabar troleibusų transporto eismo nelikę nė pėdsako, o šios gatvės veidą keičia modernios erdvės. Tai pagrindine sostinės arterija vadina...
nuotrauka
2019-11-29 09:37
Bendrovė Merko statyba baigė naujo biurų pastato – „Quadrum South“ statybas Vilniuje, „Quadrum“ verslo centre, adresu Konstitucijos pr. 21. Kaip ir planuota, statinys iškilo per metus.
nuotrauka
2019-11-27 08:39
Paprastai pristatant namus kalbama apie patogų susisiekimą, jaukumą, komfortą, dizaino sprendimus ir kitus būstui įprastus dalykus. O kas, jei projektas yra tiek unikalus, kad tokie įprasti apibūdinimai tiesiog nublanksta? Istorinį aerodromą atveriantys langai, lėktuvų kilimo ir tūpimo takas tiesiog...
nuotrauka
2019-11-26 13:28
Vilniuje pabaigtas statyti dar vienas naujos koncepcijos daugiabučių namų projektas, kuriame kiekvienas butas turi atskirą įėjimą, nuosavą kiemelį ir aiškiai atskirtas funkcines erdves viduje. Šie butai atitinka žmonių, kurie norėtų kotedžo ar nuosavo namo, lūkesčius, o kainuoja panašiai, kaip būsta...
nuotrauka
2019-11-25 12:16
Plėtotojai pačius brangiausius butus sostinėje stato greičiau, nei juos spėja nupirkti pirkėjai. Kita vertus, didelės rizikos rinkai tai neturėtų sukelti, nes šios klasės būstui galioja šiek tiek kitokie dėsniai.

Statybunaujienos.lt » NT projektai