2020 sausio 24 d. penktadienis, 10:46
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

VDI darbo teisės konsultacijų ciklas, 20 d. Garantijos ir lengvatos neįgaliesiems

2014-11-08 09:16
Neįgaliesiems teisė į darbą pripažįstama lygiai su kitais asmenimis, tačiau jiems taikomos tam tikros lengvatos, garantijos ir apribojimai.
nuotrauka
Justina Leišytė, Vilniaus dailės akademija, Grafinio dizaino katedra, logotipas saugaus darbo tema, 2013 m.


Minimos įmonės
Valstybinė darbo inspekcija (VDI),

Diskriminuoti – neleistina

Priimant neįgalųjį į darbą, nustatant jam darbo sąlygas, darbo užmokestį, suteikiant kvalifikacijos kėlimo ir persikvalifikavimo galimybes, naudojant darbo vertinimo kriterijus, skiriant drausmines nuobaudas, perkeliant ar atleidžiant iš darbo ir kt., neleistina jį diskriminuoti dėl neįgalumo. Tačiau specialios priemonės, siekiant neįgaliesiems sukurti ir taikyti integraciją į darbo aplinką garantuojančias ir skatinančias sąlygas bei galimybes, nėra laikomos diskriminacija, kadangi darbo teisinių santykių dalyviai (neįgalūs asmenys) yra skirtingų fiziologinių savybių žmonės, todėl jiems yra būtinos papildomos garantijos (papildoma apsauga).

Privalu atsižvelgti į išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų

Išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Darbdavys, sudarydamas darbo sąlygas neįgaliajam, privalo atsižvelgti į darbuotojui išduotą išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų, kurioje yra nurodyta, kokiems rizikos veiksniams esant asmuo, dėl jam diagnozuotų susirgimų ir dėl to sumažėjus darbingumo lygiui, negali dirbti. Išvada dėl neįgaliojo darbo pobūdžio ir sąlygų privaloma darbdaviui ir darbuotojui.

Pabrėžtina, kad išvada dėl darbo pobūdžio ir sąlygų nesieja neįgalaus asmens darbingumo su konkrečia darbo vieta ir konkrečiomis darbo sąlygomis. Darbuotojui, pateikus išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų, darbdavys su šia išvada turėtų jį siųsti tikrintis sveikatą, nurodydamas konkrečius kenksmingus darbo aplinkos veiksnius, esančius konkrečioje darbo vietoje. Šeimos medicinos paslaugas teikiantis arba darbo medicinos gydytojas dėl neįgaliojo galimybės dirbti konkretų darbą parašo išvadą, kuria turi vadovautis darbdavys.

Darbo laikas

Jei išvadoje dėl neįgaliojo galimybės dirbti konkretų darbą nenumatyta apribojimų dėl jo darbo laiko, šis darbuotojas gali dirbti visą darbo laiką. Darbdavys neturi teisės ne visą darbo laiką nustatyti vienašališkai. Tačiau darbuotojui pareiškus reikalavimą dirbti ne visą darbo laiką, šis pageidavimas darbdaviui tampa privalomas. Tokiu atveju darbas apmokamas proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui.

Neįgaliuosius dirbti viršvalandžius arba naktį (jei to nedraudžia išvada dėl darbo pobūdžio ir sąlygų), budėti įmonėje arba namuose galima skirti tik gavus jų sutikimą.

Atostogos

Neįgaliesiems priklauso kasmetinės minimaliosios 35 kalendorinių dienų atostogos, kurios suteikiamos už einamuosius metus nuo dokumentų, patvirtinančių darbuotojo neįgalumą, pateikimo darbdaviui dienos. Neįgaliojo reikalavimu taip pat turi būti suteiktos iki 30 kalendorinių dienų nemokamos atostogos.

Darbo sutarties nutraukimas

Darbo sutartis su neįgaliaisiais gali būti nutraukta tik ypatingais atvejais, jeigu darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus. Neįgalieji apie atleidimą iš darbo darbdavio iniciatyva turi būti įspėti ne vėliau kaip prieš 4 mėnesius.

Darbuotojas, kuris dėl sveikatos būklės nebegali dirbti sutarto darbo (eiti pareigų), jo sutikimu turi būti perkeltas į jo sveikatą ir, esant galimybei, kvalifikaciją atitinkantį darbą. Tik išimtiniais atvejais, kai nustatoma, kad darbdavys dėjo maksimalias pastangas neįgaliu tapusį darbuotoją perkelti jo sutikimu į kitą darbą ir taip bent iš dalies kompensuoti darbuotojo sveikatos praradimą, tačiau realiai to padaryti nebuvo galimybės, atleidimas iš darbo gali būti pripažįstamas teisėtu.

Tuo atveju, kai darbuotojo sveikatos sutrikimas nėra tokio sunkaus laipsnio, kad būtų nesuderinamas su tolesniu darbu, tačiau jo neįgalumas objektyviai apsunkina tinkamą darbo pareigų vykdymą, darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas.

Jei neįgalumas nuslepiamas

Jeigu darbuotojas, nuslėpdamas nuo darbdavio savo neįgalumo faktą, nepateikia su neįgalumu susijusių dokumentų, iš darbdavio negali būti reikalaujama tokio darbuotojo atžvilgiu taikyti teisės aktų nuostatas, įtvirtinančias papildomas apsaugas (garantijas) neįgaliesiems. Šiuo atveju darbuotojas pats prisiima potencialią riziką (savo veiksmais pripažįsta savo norą nesinaudoti garantijomis).

Klausimais, susijusiais su neįgaliųjų darbu, konsultaciją galite gauti Valstybinės darbo inspekcijos telefonu (8 5) 213 9772, raštu – užpildę paklausimo formą www.vdi.lt arba Facebook‘e.
 Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-01-23 15:57
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ ketvirtadienį, sausio 23 d., įvykusiame aukcione pardavė paskutinius aukcione siūlytus įsigyti nekilnojamojo turto objektus už daugiau nei 218 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Pirkėjai jame įsigijo tris objektus, esančius s...
nuotrauka
2020-01-23 13:03
Atsižvelgiant į darbdavių ir socialinių partnerių siūlymus, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, 2020 m. planuojama priimti į profesinio mokymo įstaigas 20 610 naujų mokinių, tai 420 daugiau nei pernai. Vyriausybė patvirtino 2020 m. priėmimo į profesinio mokymo įstaigas planą.
nuotrauka
2020-01-23 12:01
Šiandien, sausio 23 d., „Vilniaus vandenų“ darbuotojai su antstoliu nustatė dar vieną atvejį, kuomet smulkinto plastiko atliekos išleidžiamos į nuotekų tinklus. Taršos neleistinomis atliekomis atvejis nustatytas nuotekų šulinyje šalia Savanorių prospekto ir Liepsnos gatvės sankryžos Žemuosiuose Pane...
nuotrauka
2020-01-23 11:59
Konkurencijos taryba 2019 m. už Konkurencijos, Reklamos įstatymų ir Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pažeidimus ūkio subjektams iš viso skyrė baudų už 2 660 480 Eur.
nuotrauka
2020-01-23 11:54
Vakar, sausio 22 d., Vyriausybė pakeitė valstybės paramos seniems daugiabučiams atnaujinti teikimo ir jų atnaujinimo projektų įgyvendinimo priežiūros taisykles. Pasak aplinkos viceministro Mariaus Narmonto, pakeitimai padės sparčiau įgyvendinti renovacijos projektus, mažinti jos dalyvių administraci...
nuotrauka
2020-01-23 10:49
Kėdainių rajono savivaldybė paskelbė Kėdainių kultūros centro atnaujinimo darbų viešąjį pirkimą. Darbus ketinama įsigyti 5 metams ir juos vykdyti pagal kiekvienais metais skiriamą finansavimą pagal Valstybės investicijų programą.
nuotrauka
2020-01-23 10:06
Panevėžio apygardos teismas atvertė baudžiamąją bylą, kurioje UAB „Panevėžio melioracija“ ir 5 fiziniai asmenys kaltinami piktnaudžiavimu ir dokumentų klastojimu.
nuotrauka
2020-01-22 09:47
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, esantis Lukiškių skg. 6, Vilniuje, buvo uždarytas 2019 liepos 2 d., iš jo į kitas įkalinimo įstaigas išgabenus paskutinius ten kalėjusius kalinius. Taip baigėsi daugiau nei 100 metų besitęsusi šio komplekso kaip kalėjimo istorija ir atverčiamas naujas reikšmi...
nuotrauka
2020-01-22 09:35
Trečiadienio naktį, po gautos informacijos apie galimai nuotekomis teršiamą bevardį upelį Kėdainių pramoniniame rajone, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai surengė naktinę upelio vagos, kylančios aukštyn nuo Šerkšnio upelio, apžiūrą, p...
nuotrauka
2020-01-22 09:31
Vadovaudamasis Lietuvos architektūros meno tarybos nuostatais, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino jos sudėtį.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-22 07:47
Sėkmingai įgyvendinusi Europos Sąjungai strategiškai svarbų „Balticconnector“ projektą, kuris jungia Baltijos ir Suomijos dujų rinkas, bendrovė „Alvora“ kartu su jungtinės veiklos partnere UAB „Šiaulių dujotiekio statyba“ pradėjo GIPL projekto veiklas. Tai Lenkijos ir Lietuvos dujotiekių jungtis, ku...
nuotrauka
2020-01-21 16:07
Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus pasirašytame bendrovės „Eksploit“ direktoriui Martynui Mačiuliui adresuotame pranešime dėl vienašališko sutarties nutraukimo įvardyta daugybė projekto valdytojo – Vilniaus vystymo kompanijos – užfiksuotų pažeidimų. Tai buvo pagrindas, kodėl Vilnia...
nuotrauka
2020-01-21 11:42
Panevėžyje sukurtas dronas, matuojantis taršą. Pernai Panevėžio miesto savivaldybė tam skyrė finansavimą Panevėžio mechatronikos centro (PMC) mokslininkų komandai.
nuotrauka
2020-01-21 10:33
Prokuratūra atlieka tyrimą dėl PC „Europa“ automobilių aikštelės saugumo. Balandį iš aikštelės 5 aukšto iškritus automobiliui, nukentėjusi vairuotoja atsidūrė reanimacijoje dėl sunkių sveikatos sužalojimų.
nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-20 08:48
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdyba kartu su Kauno apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame kauniečiai sutuoktiniai įtariami klastoję žemės sklypų pirkimo–pardavimo sutartis.
nuotrauka
2020-01-17 14:55
Generalinė prokuratūra praneša, kad itin intensyviai vykstančiame ikiteisminiame tyrime dėl galimų aplinkosaugos pažeidimų ir galimai padarytos didelės žalos gamtai tvarkant nuotekas uostamiestyje įtarimai yra pareikšti vienam juridiniam ir trims fiziniams asmenims. Įtariamųjų ratas gali didėti.
nuotrauka
2020-01-17 13:27
Kasacinis teismas sprendė dėl teisės normų aiškinimo ir taikymo, reglamentuojančių rangovo teisinį statusą, savininko teisę nukreipti reikalavimus dėl statinio trūkumų tiesiogiai rangovui, kai šis pažeidžia pareigą garantuoti daikto kokybę, ir dėl tokio pažeidimo taikytinų teisių gynimo būdų bei ieš...
nuotrauka
2020-01-17 13:11
Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras Klaipėdos apygardos teismui pateikė apeliacinį skundą byloje dėl Palangoje veikiančios keleivių pervežimo paslaugas teikiančios bendrovės vadovo S. Š. bei matininko E. M. Vyrai buvo kaltinami tuo, kad veikdami bendrai suklastojo kadastrinių matavimų dokume...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos