2019 gruodžio 8 d. sekmadienis, 20:51
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė: statybos reglamentavime neturi likti galimybės skirtingai aiškinti ir taikyti reikalavimus  1

2016-09-15 11:30
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Statybos inspekcija) konsultavimo telefonas „karštas“ – per pusmetį 7 tūkst. skambučių. Į 1,5 tūkst. paklausimų atsakyta raštu ar elektroniniu paštu. Konsultacijos besikreipiančiųjų skaičius kasmet vis dar auga. Išvadas galima daryti dvejopas.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotrauka


Džiugu, kad siekiama išsiaiškinti konkrečiu atveju taikytiną statybos reglamentavimą, kad pasitikima inspekcijos specialistų kompetencija. Kita vertus, neslūgstantis interesantų srautas rodo, kad teisės aktų reikalavimus suvokti ir kai kurias procedūras atlikti nepaprasta ne tik eiliniams statytojams, bet ir projektuotojams, statybos dokumentus išduodantiems savivaldybių darbuotojams. Net statybos projektus privalančių tikrinti subjektų atstovai kartais skirtingai traktuoja tą patį reikalavimą ar aplinkybę. Pasitaiko ir statytojų gudravimo atvejų, teisės aktų nuostatų interpretavimo, naudojantis reglamentavimo spragomis.

1 ar 2 butų namų virsmas daugiabučiais

Vienas ryškiausių pastarųjų metų pavyzdžių – ir viešoje erdvėje jau daugkart linksniuotas 1 ar 2 butų namų virsmas daugiabučiais tose teritorijose, kuriose jų negali būti. Labiausiai šiame procese pasidarbuoja projektuotojai, paklūstantys kuo didesnio pelno siekiantiems nesąžiningiems verslininkams.

Nuotraukoje – VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė

Vienbučio ar dvibučio namo projekte „užprogramuojamas“ daugiabutis. Pastačius statinį paprastojo remonto darbais suformuojamos daugiabučiam gyvenamajam namui būdingos patalpų grupės. Šiam reiškiniui pažaboti reikėjo priimti naujas reglamentų nuostatas ar patikslinti, papildyti galiojančias.

Numatytas nuo 1 ar 2 butų namo naudingojo ploto priklausantis privalomas automobilių stovėjimo vietų skaičius, maksimalus sklypo užstatymo intensyvumas pagal užstatymo tipą. Pakeitus Teritorijų planavimo normas, žemės sklype, kuriame nustatytas sodybinio užstatymo tipas, gali būti statomas tik vienas 1-3 aukštų vieno ar dviejų butų namas su pagalbinio ūkio pastatais. Be to, savivaldybės administracijos tarnautojai, tikrinantys statybą leidžiantiems dokumentams gauti pateiktus projektus, įpareigoti įvertinti ir neišduoti leidimo, jei suprojektuotas statinys neatitinka numatomo statinio tipo ar naudojimo paskirties. Naujosios teisės aktų nuostatos leidžia pagal aiškesnius kriterijus objektyviau vertinti projektus ir suvaržo galimybę pagal juos pastatytus didelio ploto 1 ar 2 butų namus faktiškai paversti daugiabučiais.

Atsižvelgdami į užsienio šalių praktiką, siūlome numatyti ir svaresnį vietos bendruomenės dalyvavimą, valdant šį procesą. Turėtų būti suteikta teisė konkrečios teritorijos žemės sklypų savininkams spręsti, ar didelio ploto pastatai gali atsirasti toje teritorijoje, nustatant statytojui prievolę gauti daugumos (50 proc.+1) jų sutikimą.

Kai skirtingai suprantami dokumentai

Su teritorijų planavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų taikymu susiję ginčai dėl statybų vadinamajame Signatarų kvartale, Vilniuje. Dėl skirtingai suprastų statybos galimybių teritorijoje, kurioje galioja patvirtintas detalusis planas, Džiaugsmo gatvėje atsirado sublokuotų 1 ar 2 butų namų sklypuose, kuriuose pagal detalųjį planą galimas sodybinio tipo užstatymas vienbučiais ir dvibučiais mažaaukščiais namais. Vietos bendruomenės atstovų manymu, blokuotų namų statyba kvartale apskritai negalima.

Teko sukviesti Aplinkos ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir bendruomenės atstovus, kad būtų išsiaiškinta, kur šiame kvartale galima statyti blokuotus, o kur tik pavienius namus.
Bendru posėdžio dalyvių sutarimu nuspręsta nustatyti tam tikrus reikalavimus, padėsiančius išvengti problemų toliau įgyvendinant detaliojo plano sprendinius.

Teritorijose, kuriose nustatytas žemės sklypų sodybinio užstatymo tipas, gali būti statomas tik vienas tam pačiam gyvenamųjų pastatų tipui priklausantis pastatas – vienbutis ar dvibutis gyvenamasis namas su priklausiniais. Nekeičiant detaliojo plano, parengus sklypų pertvarkymo projektus, sodybinio užstatymo sklypai gali būti skaidomi į ne mažesnius kaip 9 arų sklypus, namus blokuoti juose galima tik per sklypo ribą.

Norint realizuoti kitokią plėtros programą (sodybinio užstatymo teritorijoje formuoti blokuotų namų užstatymą ne per sklypo ribą, numatyti daugiabutį užstatymą ir pan.), galiojantis detalusis planas turi būti koreguojamas. Teritorijose, kurių žemės sklypuose nustatytas naudojimo pobūdis – mažaaukščių statinių statyba ir formuojant blokuotą užstatymą prie gatvių gali būti statomi tam pačiam gyvenamųjų pastatų tipui priklausantys pastatai – vienbučiai ar dvibučiai gyvenamieji namai (jie gali būti ir 3 aukštų). Šie reikalavimai taikytini ne tik Signatarų kvartale, bet visose teritorijose, kuriose nustatytas sodybinio užstatymo tipas.

Konsultacijos padeda išvengti konfliktų

Inspekcija pagal galimybes ir kompetenciją nuolat teikia pasiūlymus dėl teritorijų planavimo ir statybos reglamentavimo tobulinimo, daugelis iš jų jau įtvirtinti teisės aktuose. Teisės aktų kūrėjams neįmanoma aprašyti visų realybėje galimų situacijų ir jų sprendimo būdų, todėl norėtųsi paraginti su veikla šiose srityse susijusius tiek juridinius, tiek ir fizinius asmenis domėtis skelbiamais dokumentų projektais ir teikti pasiūlymus, taip pat naudotis teise patiems inicijuoti pakeitimus, o ne tik kritikuoti. Juk tiesiogiai susiduriantys su nustatytų reikalavimų taikymu praktikoje geriausiai mato jų trūkumus.

Nuosekliai siekiame įtvirtinti vienodą ir kokybišką konsultavimą. Jau keletą metų veikia speciali, tik konsultacijoms skirta telefono linija. Profesionalias konsultacijas šia linija teikia šiemet įsteigto atskiro Konsultavimo skyriaus specialistai. Įdiegtas automatinis skambučių peradresavimas, kai reikalinga specialiosios srities (pvz., informacinių technologijų) konsultacija.

Siekiant kuo geriau patenkinti klientų lūkesčius, būtinas grįžtamasis ryšys. Todėl po suteiktos konsultacijos automatiškai perskambinama klientui, prašant įvertinti konsultacijos kokybę. Džiugu, kad pastaruoju metu teigiamų atsiliepimų dalis ženkliai padidėjo. Rugpjūtį daugiau kaip 90 proc. nuomonę pateikusių interesantų inspekcijos specialistų konsultacijas telefonu įvertino teigiamai.

Matydami akivaizdžią konsultavimo naudą, vienodam teisės aktų aiškinimui skiriame ypatingą dėmesį. Organizuojame mokymus ir seminarus inspekcijos darbuotojams, viešai skelbiame patvirtintas rašytines konsultacijas, reikalui esant, prašome ir kitų institucijų nuomonės. Pastebėję teisės aktų spragas, taip pat atsižvelgdami į šių dienų aktualijas, inicijuojame jų pakeitimus.

Nelikus galimybės skirtingai aiškinti ir taikyti teisės aktų nuostatų, palengvėtų visų statybos procese dalyvaujančiųjų dalia. Aiškesnis reglamentavimas ir statybos valstybinės priežiūros pareigūnams leistų išvengti nesusikalbėjimo su statybos dalyviais ir nesudarytų prielaidų abejoti inspektoriaus veiklos skaidrumu. 

Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Giedre
2017-11-20 14:36
Laba diena..Aciu,kad esate ,nes sioje teisiniu aktu"juroje",daugialiu i atveju, i teisiniu aktu pasikeitimus,papildymus,galiojimo terminus, intepretuoja ir tikrintojai ,ir architektai.,skirtingai.Ypac,kai liecia teisinius dokumentus ,isduotus iki 2014m.ir galiohancius pasikeitimus nuo 2016-2017m. Pagarbiai, arch.Giedre Dindiene

Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2019-12-04 16:10,      papildyta 2019-12-05 10:53, patikslinta informacija
KLAUSIMAS. Padarytas ūkininko sodybos ir ūkinio pastato iki 80 m² planas bei atiduotas derinti ir gauti statybos leidimą. Tačiau klausėjas persigalvojo – ūkinį pastatą norėtų statyti kitoj vietoj, negu nurodyta plane. Ar tokiu atveju reikia daryti naują planą, ar užtenka pakeitimų. Gal yra koks nors...
nuotrauka
2019-12-04 08:47
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) nusprendė nutraukti privalomą Vilniaus miesto bendrojo plano patikrinimą dėl netinkamai atliktos šio plano viešinimo procedūros. VTPSI taip pat pateikė pastabas planavimo organizatoriui (savivaldybės administracijos direktoriui) dėl kai ...
nuotrauka
2019-11-21 09:28
KLAUSIMAS. Kaimo teritorijoje planuojama statyti 240 kv. m tentu dengtą angarą be pamatų. Jo matmenys – (IxPxA):26 x 9,15 x 4,5 m. Koks įstatymas reglamentuoja tokių statinių statybą? Ar reikia statybos leidimo?
nuotrauka
2019-11-18 12:57
KLAUSIMAS. Nuo kokio ploto, statant priestatą, reikia projekto?
nuotrauka
2019-11-15 10:03
KLAUSIMAS. Kur ir kokiu būdu, kaip (reglamentuoja statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 trečio skirsnio ir p.51 2) galima įsigyti elektroninį statinio techninį pasą ar pastato techninį-energetinį pasą, elektroninį statinio techninės priežiūros žurnalą, elektroninius statinio periodinių ir s...
nuotrauka
2019-11-04 11:23
KLAUSIMAS. Ar privaloma daryti grunto geologinį tyrimą, statant individualų namą?
nuotrauka
2019-10-21 09:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena apie privalomus inžinerinius geologinius ir geotechninius tyrimus (IGG), kurie turi būti atlikti rengiant statybos, rekonstravimo ir tvarkybos darbų projektus, taip pat kapitalinio remonto projektus, kai keičiamos pamatų konstruk...
nuotrauka
2019-10-17 10:24
KLAUSIMAS. Koks atstumas turi būti nuo autoserviso iki gyvenamųjų pastatų ar sklypų? Ar statant autoservisą reikia kaimynų sutikimo?
nuotrauka
2019-10-11 09:06
KLAUSIMAS. Ar užbaigus stogo kapitalinį remontą, reikia pateikti tai patvirtinančius dokumentus Statybos inspekcijai pagal projektą, kurio autorius miręs? 2016 m. rangovas darbus atliko pagal projektą. Ar reikalinga registracija Registrų centre? Registrų centras atsisako registruoti pusės namo stogo...
nuotrauka
2019-10-09 09:50
KLAUSIMAS. Ar reikia statybą leidžiančio dokumento, norint iš dvišlaičio stogo padaryti vienšlaitį?
nuotrauka
2019-10-08 09:31
Kaip skelbia Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, modernizavus statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“, ji taps kur kas patogesnė naudotis.
nuotrauka
2019-10-07 16:15
KLAUSIMAS. Koks turi būti minimalus statomos tvoros atstumas nuo kadastre įteisintos ribos tarp kaimyninių sodininkų bendrijos sklypų, jei nerandama gretimo sklypo savininko ir neįmanoma susiderinti dėl bendros vakarinės ekspozicijos tvoros?
nuotrauka
2019-08-08 15:36
Sienas griauti galima. Tačiau reikia žinoti, kokias ir kaip. Apie tai – Statybos inspekcija.
nuotrauka
2019-08-05 16:05
Paprastai, kai vieno sklypo savininkai imasi reljefo pertvarkymų, kitiems kyla problemų. Ką daryti?
nuotrauka
2019-08-02 11:49
Portalo skaitytojas iš Kanados nusipirko angarą ir pastatė jį broliui priklausančiame sklype. Jis teiraujasi, kokių dokumentų reikia, kad statyba būtų teisėta.
nuotrauka
2019-06-27 09:18
Šeima planuoja statyti 2 grupės nesudėtingą statinį – namą, kurio plotas sieks iki 80 kv. metrų. Tačiau būsimieji namo savininkai suabejojo, ar jiems privaloma aukšta energinio naudingumo klasė.
nuotrauka
2019-06-14 14:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atkreipia gyventojų dėmesį, kad pastebėjus pastato išorinių ar vidinių sienų įtrūkius ar skilimus jokiu būdu nereikėtų numoti ranka. Inspekcijos specialistai pažymi, kad bet kokios pastato deformacijos turi būti skubiai ištirtos įvertina...
nuotrauka
2019-06-12 10:40
Ar galima prie savo nuosavo namo, esančio kaimo vietovėje, pristatyti 8 kv. metrų priestatą, kuris būtų sujungtas su namu? Kokių dokumentų reikia tokiai statybai?
nuotrauka
2019-06-10 14:32
Kaip teisėtai pasistatyti pirtelę, kurios plotas – iki 80 kv. metrų, žemės ūkio paskirties sklype?
nuotrauka
2019-06-06 15:59
Septynių savivaldybių administracijų atstovai dalyvavo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (VTPSI) surengtame pasitarime, kuriame diskutavo probleminiais statybą leidžiančių dokumentų išdavimo klausimais. VTPSI pažymi, kad aktyvesnis bendradarbiavimas su savivaldybių administr...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja