2020 rugsėjo 19 d. šeštadienis, 2:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė: statybos reglamentavime neturi likti galimybės skirtingai aiškinti ir taikyti reikalavimus  1

2016-09-15 11:30
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Statybos inspekcija) konsultavimo telefonas „karštas“ – per pusmetį 7 tūkst. skambučių. Į 1,5 tūkst. paklausimų atsakyta raštu ar elektroniniu paštu. Konsultacijos besikreipiančiųjų skaičius kasmet vis dar auga. Išvadas galima daryti dvejopas.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotrauka


Džiugu, kad siekiama išsiaiškinti konkrečiu atveju taikytiną statybos reglamentavimą, kad pasitikima inspekcijos specialistų kompetencija. Kita vertus, neslūgstantis interesantų srautas rodo, kad teisės aktų reikalavimus suvokti ir kai kurias procedūras atlikti nepaprasta ne tik eiliniams statytojams, bet ir projektuotojams, statybos dokumentus išduodantiems savivaldybių darbuotojams. Net statybos projektus privalančių tikrinti subjektų atstovai kartais skirtingai traktuoja tą patį reikalavimą ar aplinkybę. Pasitaiko ir statytojų gudravimo atvejų, teisės aktų nuostatų interpretavimo, naudojantis reglamentavimo spragomis.

1 ar 2 butų namų virsmas daugiabučiais

Vienas ryškiausių pastarųjų metų pavyzdžių – ir viešoje erdvėje jau daugkart linksniuotas 1 ar 2 butų namų virsmas daugiabučiais tose teritorijose, kuriose jų negali būti. Labiausiai šiame procese pasidarbuoja projektuotojai, paklūstantys kuo didesnio pelno siekiantiems nesąžiningiems verslininkams.

Nuotraukoje – VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė

Vienbučio ar dvibučio namo projekte „užprogramuojamas“ daugiabutis. Pastačius statinį paprastojo remonto darbais suformuojamos daugiabučiam gyvenamajam namui būdingos patalpų grupės. Šiam reiškiniui pažaboti reikėjo priimti naujas reglamentų nuostatas ar patikslinti, papildyti galiojančias.

Numatytas nuo 1 ar 2 butų namo naudingojo ploto priklausantis privalomas automobilių stovėjimo vietų skaičius, maksimalus sklypo užstatymo intensyvumas pagal užstatymo tipą. Pakeitus Teritorijų planavimo normas, žemės sklype, kuriame nustatytas sodybinio užstatymo tipas, gali būti statomas tik vienas 1-3 aukštų vieno ar dviejų butų namas su pagalbinio ūkio pastatais. Be to, savivaldybės administracijos tarnautojai, tikrinantys statybą leidžiantiems dokumentams gauti pateiktus projektus, įpareigoti įvertinti ir neišduoti leidimo, jei suprojektuotas statinys neatitinka numatomo statinio tipo ar naudojimo paskirties. Naujosios teisės aktų nuostatos leidžia pagal aiškesnius kriterijus objektyviau vertinti projektus ir suvaržo galimybę pagal juos pastatytus didelio ploto 1 ar 2 butų namus faktiškai paversti daugiabučiais.

Atsižvelgdami į užsienio šalių praktiką, siūlome numatyti ir svaresnį vietos bendruomenės dalyvavimą, valdant šį procesą. Turėtų būti suteikta teisė konkrečios teritorijos žemės sklypų savininkams spręsti, ar didelio ploto pastatai gali atsirasti toje teritorijoje, nustatant statytojui prievolę gauti daugumos (50 proc.+1) jų sutikimą.

Kai skirtingai suprantami dokumentai

Su teritorijų planavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų taikymu susiję ginčai dėl statybų vadinamajame Signatarų kvartale, Vilniuje. Dėl skirtingai suprastų statybos galimybių teritorijoje, kurioje galioja patvirtintas detalusis planas, Džiaugsmo gatvėje atsirado sublokuotų 1 ar 2 butų namų sklypuose, kuriuose pagal detalųjį planą galimas sodybinio tipo užstatymas vienbučiais ir dvibučiais mažaaukščiais namais. Vietos bendruomenės atstovų manymu, blokuotų namų statyba kvartale apskritai negalima.

Teko sukviesti Aplinkos ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir bendruomenės atstovus, kad būtų išsiaiškinta, kur šiame kvartale galima statyti blokuotus, o kur tik pavienius namus.
Bendru posėdžio dalyvių sutarimu nuspręsta nustatyti tam tikrus reikalavimus, padėsiančius išvengti problemų toliau įgyvendinant detaliojo plano sprendinius.

Teritorijose, kuriose nustatytas žemės sklypų sodybinio užstatymo tipas, gali būti statomas tik vienas tam pačiam gyvenamųjų pastatų tipui priklausantis pastatas – vienbutis ar dvibutis gyvenamasis namas su priklausiniais. Nekeičiant detaliojo plano, parengus sklypų pertvarkymo projektus, sodybinio užstatymo sklypai gali būti skaidomi į ne mažesnius kaip 9 arų sklypus, namus blokuoti juose galima tik per sklypo ribą.

Norint realizuoti kitokią plėtros programą (sodybinio užstatymo teritorijoje formuoti blokuotų namų užstatymą ne per sklypo ribą, numatyti daugiabutį užstatymą ir pan.), galiojantis detalusis planas turi būti koreguojamas. Teritorijose, kurių žemės sklypuose nustatytas naudojimo pobūdis – mažaaukščių statinių statyba ir formuojant blokuotą užstatymą prie gatvių gali būti statomi tam pačiam gyvenamųjų pastatų tipui priklausantys pastatai – vienbučiai ar dvibučiai gyvenamieji namai (jie gali būti ir 3 aukštų). Šie reikalavimai taikytini ne tik Signatarų kvartale, bet visose teritorijose, kuriose nustatytas sodybinio užstatymo tipas.

Konsultacijos padeda išvengti konfliktų

Inspekcija pagal galimybes ir kompetenciją nuolat teikia pasiūlymus dėl teritorijų planavimo ir statybos reglamentavimo tobulinimo, daugelis iš jų jau įtvirtinti teisės aktuose. Teisės aktų kūrėjams neįmanoma aprašyti visų realybėje galimų situacijų ir jų sprendimo būdų, todėl norėtųsi paraginti su veikla šiose srityse susijusius tiek juridinius, tiek ir fizinius asmenis domėtis skelbiamais dokumentų projektais ir teikti pasiūlymus, taip pat naudotis teise patiems inicijuoti pakeitimus, o ne tik kritikuoti. Juk tiesiogiai susiduriantys su nustatytų reikalavimų taikymu praktikoje geriausiai mato jų trūkumus.

Nuosekliai siekiame įtvirtinti vienodą ir kokybišką konsultavimą. Jau keletą metų veikia speciali, tik konsultacijoms skirta telefono linija. Profesionalias konsultacijas šia linija teikia šiemet įsteigto atskiro Konsultavimo skyriaus specialistai. Įdiegtas automatinis skambučių peradresavimas, kai reikalinga specialiosios srities (pvz., informacinių technologijų) konsultacija.

Siekiant kuo geriau patenkinti klientų lūkesčius, būtinas grįžtamasis ryšys. Todėl po suteiktos konsultacijos automatiškai perskambinama klientui, prašant įvertinti konsultacijos kokybę. Džiugu, kad pastaruoju metu teigiamų atsiliepimų dalis ženkliai padidėjo. Rugpjūtį daugiau kaip 90 proc. nuomonę pateikusių interesantų inspekcijos specialistų konsultacijas telefonu įvertino teigiamai.

Matydami akivaizdžią konsultavimo naudą, vienodam teisės aktų aiškinimui skiriame ypatingą dėmesį. Organizuojame mokymus ir seminarus inspekcijos darbuotojams, viešai skelbiame patvirtintas rašytines konsultacijas, reikalui esant, prašome ir kitų institucijų nuomonės. Pastebėję teisės aktų spragas, taip pat atsižvelgdami į šių dienų aktualijas, inicijuojame jų pakeitimus.

Nelikus galimybės skirtingai aiškinti ir taikyti teisės aktų nuostatų, palengvėtų visų statybos procese dalyvaujančiųjų dalia. Aiškesnis reglamentavimas ir statybos valstybinės priežiūros pareigūnams leistų išvengti nesusikalbėjimo su statybos dalyviais ir nesudarytų prielaidų abejoti inspektoriaus veiklos skaidrumu. 

Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Giedre
2017-11-20 14:36
Laba diena..Aciu,kad esate ,nes sioje teisiniu aktu"juroje",daugialiu i atveju, i teisiniu aktu pasikeitimus,papildymus,galiojimo terminus, intepretuoja ir tikrintojai ,ir architektai.,skirtingai.Ypac,kai liecia teisinius dokumentus ,isduotus iki 2014m.ir galiohancius pasikeitimus nuo 2016-2017m. Pagarbiai, arch.Giedre Dindiene

Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2020-09-18 10:54
Pakeitus teisės aktus, kaip praneša Statybos inspekcija, nebeliko reikalavimo gauti statybą leidžiantį dokumentą statant ar rekonstruojant nesudėtingąjį statinį upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą.
nuotrauka
2020-09-07 16:24
Statybos įstatyme nustatyti atvejai, kai statyba užbaigiama statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą, ją patvirtinant ir įregistruojant Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekci...
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-08-28 13:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) pastebi, kad vis dar neišvengiama pažeidimų, kai netinkamai ar atmestinai tvarkomas statybos darbų žurnalas: apie statybvietėje vykdytus darbus įrašoma gerokai vėluojant, kartais visai pamirštama tai padaryti, pasitaiko atv...
nuotrauka
2020-08-27 10:48
Statybų teisės normoms dažniausiai nusižengiama, kaip informavo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), didžiuosiuose šalies miestuose. Beveik pusė pernykščių savavališkos statybos aktų (iš viso 318) buvo surašyta Kaune (79) ir Vilniuje (70). Kaunas ir šiemet lenkia sostinę. ...
nuotrauka
2020-08-25 12:11
Nukritusi Lazdynuose esančios Architektų gatvės daugiabučio namo penkiolikto aukšto balkono gelžbetoninė plokštė atkreipė visuomenės dėmesį į pastatų konstrukcijų deformacijas ir galimas tokių defektų pasekmes.
nuotrauka
2020-08-20 15:47
Reido metu Kaune, Kaimelės g., Statybos inspekcijos specialistai užfiksavo savavališkai pradėtas gyvenamųjų namų statybas: viename iš sklypų įrengti trijų gyvenamųjų namų pamatai, vienas namas pradėtas mūryti, du namai jau sumūryti, įrengti jų stogai.
nuotrauka
2020-08-06 09:03
KLAUSIMAS. Sodo namelis, esantis Jiesios draustinyje, rekonstruojamas ir didinamas – iš 40 kv. m į 112 kv. m su mansarda. Statybos leidimas išduotas 2007 m. ( B energinio naudingumo). Ar galimi ir kokie projekto pakeitimai?
nuotrauka
2020-07-14 10:24
KLAUSIMAS. Per sodininkų bendrijos sklypą eina elektros laidai. Ar galima tokiame sklype statyti namą? Namas pastatytas prie pat sodo sklypo ribos. Tarp gretimų sklypų, kurių viename pastatytas minimas namas, eina 80 cm pločio melioracijos griovys. Ar šiuo atveju privalu laikytis 3 m atstumo?
nuotrauka
2020-07-02 10:38
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atkreipia dėmesį, kad 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauji rinkliavų dydžiai už Statybos inspekcijos teikiamas paslaugas. Pareiškėjai, teikdami Statybos inspekcijai prašymus dėl paslaugų teikimo, ...
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-17 12:08
KLAUSIMAS. Planuojama keisti stogo dangą (iš asbestinio į skardinę dangą), nekeičiant stogo formos, nedidinant jo ir nekeičiant stogo konstrukcijų. Daugiabutis namas yra Kauno mieste – 6 butų, dviejų aukštų. Ar reikalingas projektas, ar reikia gauti statybos leidimą?
nuotrauka
2020-06-11 15:35
KLAUSIMAS. Daugiabutyje kaimynai, gyvenantys virš senyvo amžiaus sergančio žmogaus, įrengė grindis nesilaikydami technologinių reikalavimų, t.y. nedėjo garso izoliacijos. Taigi kiekvienas žingsnis ir juolab vaiko žaidimai, daiktų stumdymas bei ridenimas „varo iš proto“ apačioje gyvenančius žmones. J...
nuotrauka
2020-06-11 11:30
KLAUSIMAS. Nuosavame komercinės paskirties žemės sklype su detaliajam plane numatytu individualiu įvažiavimu norime statyti automobilių aptarnavimo patalpas su dviem darbo vietomis (šeimos verslas). Kokių atstumų reikia laikytis nuo gyvenamųjų namų?
nuotrauka
2020-06-11 08:33
Pirmasis ir būtinas žingsnis prieš pradedant statyti, rekonstruoti, griauti ar atnaujinti (modernizuoti) pastatus, primena Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, – pranešimas apie statybos pradžią.
nuotrauka
2020-06-10 08:01
KLAUSIMAS. Sūnus gyvena mediniame, sename trijų butų name Kauno mieste. Vidus sutvarkytas, o išorė prašosi tvarkoma. Kaimynai investuoti ir tvarkytis nesutinka. Ar gali sūnus renovuoti, apšiltinti savo namo dalį? Ar tam reikalingi leidimai, jei taip – kur kreiptis?
nuotrauka
2020-06-09 15:20
Kadangi šiltnamių statyba – neatsiejama vasaros sezono dalis, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pastaruoju metu sulaukia nemažai klausimų apie šių statinių statybą. Gyventojai teiraujasi, kokiu atstumu nuo sklypo ribos galima stat...
nuotrauka
2020-05-27 10:50
KLAUSIMAS. Moteris gyvena keturbutyje ir vienintelė yra išsipirkusi žemę. Garažas stovi jos sklype, kurio kita dalis priklauso savivaldybei. Bet garažas nėra įregistruotas, nors pastatytas jau seniai. Jis stovi prie pat tvoros kaimynų. Kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis dėl jo įteisinimo?
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-19 09:06
Statybos inspekcijos atliktos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad net 75 proc. apklaustųjų nežino, kur kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo (SLD). Tiesa, net ir tie 25 proc. respondentų, kurie teigė manantys, kad žino, kas išduoda SLD, įvardindami, kas šį dokumentą...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...