2020 liepos 12 d. sekmadienis, 15:50
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Verslininkai: trūksta kvalifikuotų jaunų statybininkų

2016-05-04 13:56
Šiandien statybų sektoriuje jaunimo maža: jauni žmonės nesirenka profesinių statybos mokslų, jei renkasi – išvyksta dirbti į užsienį ar baigę dirba ne pagal specialybę. Tai lemia, kad išsikvietę statybininkus vis rečiau sulaukiame jaunesnių nei penkiasdešimties metų žmonių. Blogai tai ar gerai, sprendžiame kiekvienas, vis dėlto statybų sektorius nesuvaldomai sensta. Kodėl?
nuotrauka
Norint jauninti ir stiprinti statybų sektorių, būtina gerinti profesinių mokyklų įvaizdį. „Knauf“ iliustr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
Knauf, UAB

Būtinos realybę ir lūkesčius atitinkančios algos

„Šiandien statybų sektorius Lietuvoje vis dar yra ta ūkio šaka, kurioje lėčiau nei kitur ne tik diegiamos šiuolaikinės vadybos žinios, kuriamas ilgalaikis santykis su darbuotoju, bet ir formuojamas paties darbuotojo požiūris. Deja, pastebime, kad šios srities darbuotojų požiūris į darbą ne visada atsakingas, daugiau koncentruojamas į konkrečią atliekamą užduotį, o ne į bendrą viso projekto rezultatą. Statybų sektorius mūsų šalyje turėtų daugiau potencialo augti ir tobulėti, jei sulauktų didesnio skaičiaus naujų, motyvuotų, kompetentingų specialistų. Kol kas jų trūksta“, – sako UAB „Eika“ projektavimo skyriaus vadovas Simonas Potupis.

Pasak S. Potupio, jei statybų sektorius Lietuvoje atsinaujintų, tikėtina, kad išaugtų statybos darbų kokybė ir procesų optimizavimo galimybė, atsirastų geresnės sąlygos diegti darbuotojų motyvavimo sistemas, darbų procesų kontrolė taptų paprastesnė.

„Tiesa, ir šiandien yra daugybė statybų specialistų, kurie kokybiškai ir greitai atlieka savo darbą, atsakingai į jį žiūri, prisitaiko prie naujovių – tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai, nepaisant jo amžiaus. Vis dėlto kvalifikuotų specialistų, taip pat viduriniojo lygio vadovų stipriai mažėja, todėl būtina imtis priemonių šiai problemai spręsti. Vienas iš sprendimų galėtų būti statybininko profesijos prestižo kėlimas bei geresnių darbo sąlygų darbuotojams sudarymas“, – teigia S. Potupis.

Profesinis mokslas nevertinamas

„Lietuvoje profesinis išsilavinimas yra praradęs bet kokią vertę, šiandien visi mano, kad svarbiausia įgyti aukštojo mokslo diplomą. Tai yra viena priežasčių, kodėl mūsų šalyje trūksta jaunų kvalifikuotų statybininkų. Ne visi supranta, kad net ir baigę, pavyzdžiui, teisės studijas nebūtinai gaus gerą darbą pagal specialybę ir galės pilnavertiškai gyventi. Visiškai kitokia situacija su statybų sritimi: jos specialistų stygius stipriai jaučiamas, jų reikėjo, reikia ir reikės visada. Turėdamas profesinį išsilavinimą ir būdamas geru meistru bet kuriuo metu bet kokiomis sąlygomis darbą turėsi. Reikia nebijoti profesinio išsilavinimo, profesinio darbo“, – sako „Knauf“ sausos statybos produktų grupės vadovas Kęstutis Janeika.

Pasak K. Janeikos, norint jauninti ir stiprinti statybų sektorių yra būtina gerinti profesinių mokyklų įvaizdį. Pavyzdį verta imti iš užsienio. Pavyzdžiui, Austrijoje siekiama, kad 50 procentų studentų rinktųsi akademines studijas, kiti 50 procentų – profesines, ruošiamos specialios programos. Taip pat šia kryptimi aktyviai dirba ir Latvija, rezultatai kasmet gerėja.

Motyvuoti ir imlūs darbą randa greitai

„Statybininko darbas retai suprantamas kaip pelningas. Daugeliui atrodo, kad iš statybų duonos eiliniam meistrui uždirbti pakankamai sunku. Dirbu su daugybe Lietuvos statybų verslo atstovų ir galiu drąsiai pasakyti: motyvuoti, imlūs ir gabūs žmonės greitai randa darbą privačiame statybų sektoriuje ir ten uždirba tiek, kad gali gyventi pilnavertiškai. Svarbiausia stengtis ir atsakingai žiūrėti į savo darbą“, – teigia K. Janeika.

Pasak K. Janeikos, jaunimas nesirenka profesinių mokslų dėl įvairių šias mokymo įstaigas ir statybininko profesiją supančių stereotipų: bijo, kad mokslau bus neįdomūs ir nenaudingi, o darbas nesukurs sąlygų patogiam gyvenimui.

„Visa tai yra plačiai paplitę mitai, mat profesinės mokyklos ne tik moko dirbti naujausiomis technologijomis bei metodais, bet ir kuria papildomas veiklas, projektus, siunčia mokinius stažuotis į užsienį, dalyvauti konkursuose. Pernai būtent lietuvių profesinių mokyklų moksleiviai laimėjo tarptautinį jaunųjų gipskartonio montuotojų konkursą „Junior Trophy“ ir dėl to šiemet jis vyks Lietuvoje“, – pasakoja K. Janeika.

„Knauf“ atstovo teigimu, jauninti statybų sektorių yra būtina, tačiau tam koją labiausiai kiša neigiamas šios profesijos įvaizdis, mitai ir stereotipai, supantys profesinį mokymą ir mokyklas. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-07-10 10:16
„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) keliasi arčiau traukinių – bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties teritorijoje esančius įvairius pastatus, o ilgus metus bendrovės simboliu buvęs pastatas Mindaugo g. 12 bus perduotas Lietuvos v...
nuotrauka
2020-07-10 09:11
Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
nuotrauka
2020-07-09 13:33
Liepos pradžioje pasibaigęs kvietimas, skirtas viešųjų pastatų atnaujinimui finansuoti, sulaukė rekordinio paraiškų skaičiaus, o prašoma skirti finansavimo suma – beveik 100 mln. eurų.
nuotrauka
2020-07-09 11:15
Reaguodama į miesto pasirinktą – pramonės – kryptį, sparčiai išaugusį robotikos mokymų šuolį ugdymo įstaigose, STEAM projekto populiarumą ir vis labiau juntamą technologijos specialybių darbuotojų trūkumą Panevėžio regione, Panevėžio kolegija stiprina savo mokymų bazę.
nuotrauka
2020-07-09 09:56
Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
nuotrauka
2020-07-09 09:28
Ministrų kabinetas pritarė Energetikos ministerijos pateiktiems projektams, kuriais nustatomos aiškios tapimo atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) bendrija sąlygos.
nuotrauka
2020-07-08 14:37
Šiandien, liepos 8 d., sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria įtvirtino bendrą siekį plėsti bendrus mokslinius tyrimus tvarios energetikos srityje bei rengti aukštos kvalifikacijos specia...
nuotrauka
2020-07-08 14:10
Registrų centras nuo šių metų spalio pasiūlys naujus aiškiais principais grįstus bei šiuolaikinio vartotojo lūkesčius atitinkančius paslaugų įkainius. Nauja įmonės kainodara, nustatanti pagrindinių valstybės registrų įkainius, patvirtinta liepos 8 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje.
nuotrauka
2020-07-08 09:54
Klaipėdos apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu pripažino kaltais keturis Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) Klaipėdos teritorinio skyriaus darbuotojus dėl kyšininkavimo. Bylą tyrė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2020-07-08 09:41
Už tai, kad iš dviejų Panevėžio daugiabučių namų savininkų bendrijos sąskaitos pasisavino per 40 tūkst. eurų Panevėžio apygardos teismas buvusiam bendrijos vadovui E. B. skyrė 9 tūkst. eurų baudą.
nuotrauka
2020-07-08 09:05
Bus remiami su itin novatoriškomis technologijomis, procesais ar produktais susiję pakankamai brandūs projektai, skirti atsinaujinančiųjų išteklių energijai, energijos kaupimo technologijoms, saugiam CO2 surinkimui ir geologiniam saugojimui ar panaudojimui.
nuotrauka
2020-07-07 10:35
Aplinkos ministerija primena, kad 2021 m. sausio 1 d. įsigalios pakeisti reikalavimai nuotekų dumblui tvarkyti ir panaudoti. Žiedinės ekonomikos tikslais nustatyta, kad apdorotą dumblą bus galima naudoti žemės ūkyje, energiniams augalams, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijoms ir pan. auginti, paže...
nuotrauka
2020-07-05 13:16
Lietuvos automobilių kelių direkcija, sutarusi su tiekėju Rusnės estakados ir kelio šalia jos rangos darbus vykdyti ilgiau, nei buvo nustatyta jų sudarytoje sutartyje, pažeidė imperatyviąsias viešųjų pirkimų teisės normas, pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).
nuotrauka
2020-07-03 12:54
Iki liepos 31 d. įmonėms ir verslininkams, kurie kreipiasi į finansų tarpininkus dėl nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams, turi būti išmokėtos visos paskolos lėšos. Nuo paskolų teikimo pradžios, kaip praneša...
nuotrauka
2020-07-03 12:18
Visuotiniame Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių susirinkime prezidentu išrinktas organizacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, jis pakeis ilgametį prezidentą Robertą Dargį.
nuotrauka
2020-07-03 09:48
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Viešųjų pirkimų įstatymo ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-07-02 11:21
Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas Civilinio kodekso pataisas, kurios praplečia IT priemonėmis sudaromų įgaliojimų sąrašą ir suteikia teisę tokius įgaliojimus sudaryti ir juridiniams asmenims.
nuotrauka
2020-07-02 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija nuo šių mokslo metų pradžios planuoja skirti 200 eurų tikslines skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems studijuoti Lietuvos regionų plėtrai aktualius informatikos, matematikos ir inžinerijos mokslus Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančios...
nuotrauka
2020-07-02 10:04
Per pastaruosius penkerius sergamumas profesinės ligomis šalyje mažėja, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau ryškėja naujos profesinių ligų tendencijos.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos