2019 spalio 18 d. penktadienis, 4:57
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Vidinių ir išorinių iššūkių valdymas pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje

2017-06-09 09:42
Jau penktus metus iš eilės vykusi VŠĮ „Pakuočių tvarkymo asociacijos“ (PTO) organizuojama konferencija- diskusija sutraukė draugėn Lietuvos savivaldybių, regioninių atliekų tvarkymo centrų, atliekų tvarkymo įmonių ir valstybinio sektoriaus atstovus. Dalyvių gausa ir aktyvus įsitraukimas, dar kartą patvirtino atliekų tvarkymo tematikos aktualumą ir pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje tvyrančią įtampą. Turbūt neatsitiktinai ir konferencijos-diskusijos organizatoriai, konferencijos pavadinime užduoda visiems dalyviams retorinį klausimą „5-ti metai kartu. Saldu ar kartu?“
nuotrauka
Asociatyvi am.lt nuotr.


Minimos įmonės
Kauno švara, UAB
Pakuočių tvarkymo asociacija (PTO), VŠĮ

Didžiausias dėmesys buvo kreipiamas karčiausioms šiandieninėms aktualijoms: komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių atliekų tvarkymo problematikai, pakuočių atliekų apskaitai, pakuočių perdirbimui. Neliko neaptartas ir gyventojų įsitraukimo į atliekų ir pakuočių tinkamo tvarkymo sistemą svarba bei motyvavimo būdai, naujų paieškos, infrastruktūros tobulinimo svarba. Atskira diskusija paskirta ir gamintojo atsakomybės principo įgyvendinimo problematikai, savivaldos ir gamintojų bei importuotojų bendradarbiavimo ypatumams.

Diskusijų fone išryškėjęs pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje veikiančių dalyvių interesų suderinamumo trapumas, dar kartą patvirtino sistemoje tvyrančią įtampą, juntamą ir UAB „Kauno švara“ kasdienėje veikloje. Kaip diskusijos metu pastebėjo UAB „Kauno švara“ generalinis direktorius ir Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) prezidentas Dalius Tumynas „norint kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema veiktų darniai, kiekvienas sektoriaus dalyvis turi turėti naudą, pradedant pakuočių gamintojais, importuotojais, rūšiuotojais, baigiant surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo įmonėmis. Negali kažkuris vienas dalyvis pakreipti sistemos tik jam naudinga linkme. Pagrindinė spraga visame tame - unifikuotos, tvarkingos, pirminės apskaitos trūkumas. Kiekvienas sektoriaus dalyvis savaip pateikia ir interpretuoja skaičius, ko pasekoje nėra aiškumo visoje sistemos veikloje.“

Sistemą būtina tobulinti

Ką būtų galima patobulinti ar pakeisti, kad būtų ne tik kartu, bet ir saldu? Daugiau pasvarstymų ir pasiūlymų iš UAB „Kauno švara“ pozicijų ir patirties, kurie konferencijos – diskusijos metu nebuvo iki galo aptarti ir išgryninti.

Gamintojų bei importuotojų atsakomybės strategija ir įgyvendinimo sunkumai. Gamintojo atsakomybės principas, kuris Lietuvoje įteisintas daugiau nei prieš 10 metų, nurodo, kad gamintojai ir importuotojai yra atsakingi už jų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai tiekiamų gaminių ir pakuočių poveikį aplinkai per visą būvio ciklą nuo gamybos iki saugaus atliekų sutvarkymo, šios sistemos organizavimą ir (ar) finansavimą. Bet ar pilnumoje ši strategija yra įgyvendama?

Lietuvoje įdiegta užstato už vienkartines pakuotes sistema iš sistemos „išgriebia“ vertingiausią pakuotės dalį, kuri gali būti perdirbama. Taigi, atliekų ir pakuotės mažėja, tačiau ženkliai didėja sistemos aptarnavimo ir sutvarkymo kaštai, o subsidijos iš gamintojų ir importuotojų nepadengia patirtų kaštų. Pastaruosius dengia atliekas tvarkančios įmonės.

Dar viena iš problemų, kurią būtina spręsti – tai atliekos, susidariusios po rūšiavimo. Tai tokios pakuočių atliekos, likusios po rūšiavimo operacijų, kurios nėra tinkamos perdirbimui (atliekų sąrašo kodas 19 12 12 – kito mechaninio atliekų (įskaitant medžiagų mišinius)). Tai tas atliekų srautas, kurio tvarkymui vėl gi pilnai nėra išgrynintas gamintojų ir importuotojų atsakomybės taikymas, ir nėra gaunamos lėšos padengti turėtoms išlaidoms. Dalis ir gyventojų surūšiuotų atliekų yra netinkamos perdirbti. Kaip pažymi Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė „tokios atliekos vežamos į Kauno regiono nepavojingų atliekų sąvartyną. Beveik visas (ypač plastikinės) pakuotės atliekas, kurių nėra galimybės parduoti perdirbėjams, būtų galima deginti, o už degių pakuotės atliekų sutvarkymą (deginimą energijai gauti) turėtų būti išduodami pakuotės atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai. Tačiau Lietuvoje nėra galimybės to padaryti, nes atliekas deginančios įmonės neturi leidimo deginti pakuočių atliekas, o anksčiau minėtos netinkamos perdirbti atliekos (sąrašo kodas 19 12 12) nėra laikomos pakuočių atliekomis“.

Analogiška situacija sutinkama ir Kauno MBA gamykloje, kur mechaninio – biologinio apdorojimo įrenginiuose iš bendro atliekų srauto ne tik atskiriamas biologiškai skaidžių atliekų kiekis, bet ir pakuotės atliekos bei antrinės žaliavos, kurias būtų galima nukreipti perdirbimui. Tačiau dėl perdirbėjų nebuvimo, atliekos nukreipiamos visai kitu keliu, ko pasekoje vėl gi nėra iki galo įgyvendinamas gamintojų ir importuotojų atsakomybės principas. Ir šiuo metu deja gyventojai priversti kelis kartu susimokėti už pakuočių tvarkymą: pirmą kartą pirkdami prekes, antrą kartą – mokėdami mokesčius už komunalinių atliekų sutvarkymą.

Kaip elgtis su atliekomis po rūšiavimo? 

Susirūpinimą kelia kasmet krintančios antrinių žaliavų supirkimo kainos. Pateikti UAB „Kauno švara“ žaliavų supirkimo kainų pokyčiai 2015 – 2017 m. (prisegtame faile "Zaliavu supirkimas") aiškiai parodo, kad gerokai anksčiau sudarytos sutartys su gamintojų ir importuotojų organizacijomis, su įsivertintais padengimo įkainiais, jau nebeatitinka realios situacijos. Problema opi daugeliui tokių įmonių - nėra kompensuojami patirti nuostoliai.

Nėra unifikuotos pakuočių atliekų morfologinės sudėties nustatymo metodikos. Kaip pastebi SKIA direktorė Aušra Zigmontienė, „nagrinėjant problemas kompleksiškai ir ieškant sprendimo būdų, svarbu įvertinti kokie pakuočių atliekų kiekiai susidaro, kokia jų dalis yra perdirbama, kitaip panaudojama ar deginama, kokia neperdirbama. Tad svarbu priimti vieningą standartizuotą tvarką ir ja visiems vadovautis, su didesniu dažniu ir atitinkama imtimi atliekamais morfologiniais tyrimais“. Apskaita ir morfologiniai tyrimai turi aiškiai, ir nedviprasmiškai parodyti kokie susidaro neperdirbamų pakuočių kiekiai, kurių tvarkymo kaštai gamintojų bei importuotojų nėra subsidijuojami. Šioje veikloje atliekas tvarkančios įmonės patiria papildomų išlaidų.

Griežtos vieningos pirminės pakuočių atliekų apskaitos nebuvimas. Ar atliekų apskaita šiuo metu yra tiksli? Ar apskaitomas kiekvienas pakuočių atliekų kilogramas? Turbūt būtų sudėtinga tikėtis teigiamo atsakymo į šiuos klausimus, ypač iš privataus sektoriaus. UAB „ Kauno švara“, kaip savivaldybės kontroliuojamos įmonės statusas, įpareigoja įmonę teikti informaciją viešai. Ko pasekoje dažnai matome nesutapimus, lyginant savo skaičius su pateikiamais . Šiuo metu deklaruojami organizacijų duomenys, negali adekvačiai parodyti kaip vykdomos nustatytos užduotys. Pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje nėra vieningo atskaitos taško, todėl paliekama vietos interpretacijoms.

Superkamos pakuotės apskaita. Taškus ant „i“ padėtų sudėti ir įvesta griežta superkamos pakuotės apskaita, tiek iš juridinių, tiek iš fizinių asmenų. Pirmuoju atveju išrašant sąskaitas, antruoju – pateikiant asmens duomenis, nepriklausomai nuo superkamų atliekų kiekio.

Atrodo reikėtų tiek nedaug, sėkmingam pakuočių atliekų tvarkymo sistemos veikimo užtikrinimui. Tik analize paremtų sprendimų, griežtai ir tvarkingai veikiančios kontrolės sistemos bei stebėsenos, ir vieno, viską savo žinion ir kontrolėn paimančio, arbitro. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-10-16 14:14
Būstas su pilna apdaila. Tokį sprendimą kol kas Lietuvoje siūlo nedaug nekilnojamo turto vystymo bendrovių, tačiau, specialistų teigimu, galimybe įsigyti įrengtą būstą susivilioja vis daugiau pirkėjų. Pagrindinės priežastys, lemiančios norą įsigyti būstą su pilna apdaila, yra laiko planavimas ir gal...
nuotrauka
2019-10-10 10:53
Šiuo metu viešojoje erdvėje suintensyvėjus diskusijoms dėl naujų mokestinių pasiūlymų, konkrečiai susijusių su žemės sklypų ir statinių (NT) apmokestinimu, Registrų centras pateikia aktualią informaciją NT savininkams apie tai, kaip apskaičiuojamos mokestinės vertės ir pagal ką yra mokami NT mokesči...
nuotrauka
2019-10-09 09:22
Neslūgstant gyventojų norui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo elektrinę, ESO klientus ragina būti budriems ir nepasikliauti vien gražiais rangovų pasiūlymais suspėti gauti valstybės dotaciją dar šiemet. Ne vienas atvejis rodo, kad klientai, skubėdami kuo greičiau įrengti ...
nuotrauka
2019-10-08 09:52
Nepasiduoti emocijoms ir pirmajam įspūdžiui, kruopščiai įvertinti visus pliusus ir minusus, pagalvoti apie smulkmenas, kurios gali būti labai reikšmingos, – tokiais praktiškais patarimais su pirkėjais dalijasi nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlaus...
nuotrauka
2019-10-07 16:15
KLAUSIMAS. Koks turi būti minimalus statomos tvoros atstumas nuo kadastre įteisintos ribos tarp kaimyninių sodininkų bendrijos sklypų, jei nerandama gretimo sklypo savininko ir neįmanoma susiderinti dėl bendros vakarinės ekspozicijos tvoros?
nuotrauka
2019-10-03 14:41
Geriamasis vanduo yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui, todėl labai svarbu, kad jis būtų kokybiškas ir saugus. Centralizuotai tiekiamą vandenį geriantys vilniečiai ir kitų miestų gyventojai dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs, o štai nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį naudojantys gyventoj...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-10-01 09:42
Šnipiškės ir Žirmūnai sparčiai atsinaujina – nuo Šeimyniškių iki Žalgirio gatvės Vilniuje jau netrukus bus pradėtas tiesti naujas šaligatvis ir dviračių takas. Iki kitų metų vasaros 1 km ilgio gatvės atkarpoje nusidrieks dviračių ir pėsčiųjų takas, bus pasodinti nauji želdiniai, paklota nauja gatvės...
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...
nuotrauka
2019-09-27 13:44
Finansinę paramą saulės elektrinėms gyventojai įvardija kaip esminę paskatą įsirengti nuosavą saulės jėgainę ir patiems pasigaminti elektros. Daugiau nei pusei žmonių svarbus užtikrinimas, kad nuosava saulės elektrinė padės sumažinti išlaidas elektrai. O daugiau nei trečdalį didmiesčių gyventojų mot...
nuotrauka
2019-09-27 10:33,      papildyta 2019-09-27 13:00, Papildyta „Danpower Baltic“ komentaru
Vilniaus miesto savivaldybei rugsėjo 23 d. paskelbus naujo šildymo pradžią sostinės ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigoms, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) siekdami užtikrinti vilniečiams mažesnę šilumos kainą, nedelsiant kreipėsi į nepriklausomus šilumos gamintojus (NŠG) – UAB „Danpower Baltic Zie...
nuotrauka
2019-09-27 09:31
Naujo būsto pirkėjai dažnai pasiduoda emocijoms ir neįvertina aplinkybių visumos, nepagalvoja apie galimus pokyčius jau artimiausioje ateityje, - pagrindines pirkėjų klaidas vardijo nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlauskienė. Ji atvirai kalba ir a...
nuotrauka
2019-09-26 13:28
Šilumos tiekimo įmonės nuolat cirkuliuoja karštą tinklų vandenį iki pastato įvado, nes šilumos punkte visus metus ruošiamas buitinis karštas vanduo. Jeigu pastato vidaus šildymo sistema paruošta, paleisti šildymą paprasta – tereikia atsukti keletą sklendžių, fiksuoti prietaisų parodymus. Tą turi atl...
nuotrauka
2019-09-26 11:08
Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad beveik du trečdaliai jų bent viename iš šių etapų į pagalbą pasitelktų specialistus....
nuotrauka
2019-09-25 15:08
Vyriausybė patvirtino Valstybės pagalbos, tenkančios ūkinę veiklą vykdančiam buto ar kitos patalpos savininkui, įgyvendinančiam daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą, apskaičiavimo tvarkos aprašą.
nuotrauka
2019-09-24 09:07
Sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) inicijavo susitikimą su Vilniaus miesto pastatų administratoriais. Diskusijoje dalyvavo VŠT gen. direktorius Gerimantas Bakanas, jo pavaduotas Arvydas Darulis, Vilniaus miesto daugiabučių namų ir pastatų administratorių asociacijos prezident...
nuotrauka
2019-09-23 11:48
Gyvenamųjų namų kvartalais virtusios Kretingos rajono sodininkų bendrijos sulaukė kelininkų. Numatoma, kad vien šiemet nauja asfalto danga bus paklota trijų rajono sodininkų bendrijų pagrindinėse gatvėse.
nuotrauka
2019-09-23 11:16
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Ignitis“ ginčą, pritarė vartotojo reikalavimams ir įpareigojo bendrovę anuliuoti pateiktą sąskaitą ir susidariusią nepriemoką už elektrą bendrosioms reikmėms, nes jos apskaičiuotos remiantis oficialiai veiklos nevykdan...
nuotrauka
2019-09-23 11:07
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos ir UAB „Ignitis“ ginčą dėl pateikto apmokėjimo už elektros energiją, pripažino, kad elektros energijos tiekėjo reikalavimas yra nepagrįstas – UAB „Ignitis“ įpareigota perrašyti sąskaitą, į...
nuotrauka
2019-09-23 11:00
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą dėl apskaičiuoto apmokėti karšto vandens kiekio, su kuriuo vartotojas nesutinka, nepritarė vartotojo reikalavimams: bendrovė karšto vandens kiekį apskaičiavo pagal nuotoliniu būdu nuskait...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...