2020 birželio 4 d. ketvirtadienis, 11:52
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Vidinių ir išorinių iššūkių valdymas pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje

2017-06-09 09:42
Jau penktus metus iš eilės vykusi VŠĮ „Pakuočių tvarkymo asociacijos“ (PTO) organizuojama konferencija- diskusija sutraukė draugėn Lietuvos savivaldybių, regioninių atliekų tvarkymo centrų, atliekų tvarkymo įmonių ir valstybinio sektoriaus atstovus. Dalyvių gausa ir aktyvus įsitraukimas, dar kartą patvirtino atliekų tvarkymo tematikos aktualumą ir pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje tvyrančią įtampą. Turbūt neatsitiktinai ir konferencijos-diskusijos organizatoriai, konferencijos pavadinime užduoda visiems dalyviams retorinį klausimą „5-ti metai kartu. Saldu ar kartu?“
nuotrauka
Asociatyvi am.lt nuotr.


Minimos įmonės
Kauno švara, UAB
PTO (Pakuočių tvarkymo asociacija), VŠĮ

Didžiausias dėmesys buvo kreipiamas karčiausioms šiandieninėms aktualijoms: komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių atliekų tvarkymo problematikai, pakuočių atliekų apskaitai, pakuočių perdirbimui. Neliko neaptartas ir gyventojų įsitraukimo į atliekų ir pakuočių tinkamo tvarkymo sistemą svarba bei motyvavimo būdai, naujų paieškos, infrastruktūros tobulinimo svarba. Atskira diskusija paskirta ir gamintojo atsakomybės principo įgyvendinimo problematikai, savivaldos ir gamintojų bei importuotojų bendradarbiavimo ypatumams.

Diskusijų fone išryškėjęs pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje veikiančių dalyvių interesų suderinamumo trapumas, dar kartą patvirtino sistemoje tvyrančią įtampą, juntamą ir UAB „Kauno švara“ kasdienėje veikloje. Kaip diskusijos metu pastebėjo UAB „Kauno švara“ generalinis direktorius ir Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) prezidentas Dalius Tumynas „norint kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema veiktų darniai, kiekvienas sektoriaus dalyvis turi turėti naudą, pradedant pakuočių gamintojais, importuotojais, rūšiuotojais, baigiant surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo įmonėmis. Negali kažkuris vienas dalyvis pakreipti sistemos tik jam naudinga linkme. Pagrindinė spraga visame tame - unifikuotos, tvarkingos, pirminės apskaitos trūkumas. Kiekvienas sektoriaus dalyvis savaip pateikia ir interpretuoja skaičius, ko pasekoje nėra aiškumo visoje sistemos veikloje.“

Sistemą būtina tobulinti

Ką būtų galima patobulinti ar pakeisti, kad būtų ne tik kartu, bet ir saldu? Daugiau pasvarstymų ir pasiūlymų iš UAB „Kauno švara“ pozicijų ir patirties, kurie konferencijos – diskusijos metu nebuvo iki galo aptarti ir išgryninti.

Gamintojų bei importuotojų atsakomybės strategija ir įgyvendinimo sunkumai. Gamintojo atsakomybės principas, kuris Lietuvoje įteisintas daugiau nei prieš 10 metų, nurodo, kad gamintojai ir importuotojai yra atsakingi už jų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai tiekiamų gaminių ir pakuočių poveikį aplinkai per visą būvio ciklą nuo gamybos iki saugaus atliekų sutvarkymo, šios sistemos organizavimą ir (ar) finansavimą. Bet ar pilnumoje ši strategija yra įgyvendama?

Lietuvoje įdiegta užstato už vienkartines pakuotes sistema iš sistemos „išgriebia“ vertingiausią pakuotės dalį, kuri gali būti perdirbama. Taigi, atliekų ir pakuotės mažėja, tačiau ženkliai didėja sistemos aptarnavimo ir sutvarkymo kaštai, o subsidijos iš gamintojų ir importuotojų nepadengia patirtų kaštų. Pastaruosius dengia atliekas tvarkančios įmonės.

Dar viena iš problemų, kurią būtina spręsti – tai atliekos, susidariusios po rūšiavimo. Tai tokios pakuočių atliekos, likusios po rūšiavimo operacijų, kurios nėra tinkamos perdirbimui (atliekų sąrašo kodas 19 12 12 – kito mechaninio atliekų (įskaitant medžiagų mišinius)). Tai tas atliekų srautas, kurio tvarkymui vėl gi pilnai nėra išgrynintas gamintojų ir importuotojų atsakomybės taikymas, ir nėra gaunamos lėšos padengti turėtoms išlaidoms. Dalis ir gyventojų surūšiuotų atliekų yra netinkamos perdirbti. Kaip pažymi Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė „tokios atliekos vežamos į Kauno regiono nepavojingų atliekų sąvartyną. Beveik visas (ypač plastikinės) pakuotės atliekas, kurių nėra galimybės parduoti perdirbėjams, būtų galima deginti, o už degių pakuotės atliekų sutvarkymą (deginimą energijai gauti) turėtų būti išduodami pakuotės atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai. Tačiau Lietuvoje nėra galimybės to padaryti, nes atliekas deginančios įmonės neturi leidimo deginti pakuočių atliekas, o anksčiau minėtos netinkamos perdirbti atliekos (sąrašo kodas 19 12 12) nėra laikomos pakuočių atliekomis“.

Analogiška situacija sutinkama ir Kauno MBA gamykloje, kur mechaninio – biologinio apdorojimo įrenginiuose iš bendro atliekų srauto ne tik atskiriamas biologiškai skaidžių atliekų kiekis, bet ir pakuotės atliekos bei antrinės žaliavos, kurias būtų galima nukreipti perdirbimui. Tačiau dėl perdirbėjų nebuvimo, atliekos nukreipiamos visai kitu keliu, ko pasekoje vėl gi nėra iki galo įgyvendinamas gamintojų ir importuotojų atsakomybės principas. Ir šiuo metu deja gyventojai priversti kelis kartu susimokėti už pakuočių tvarkymą: pirmą kartą pirkdami prekes, antrą kartą – mokėdami mokesčius už komunalinių atliekų sutvarkymą.

Kaip elgtis su atliekomis po rūšiavimo? 

Susirūpinimą kelia kasmet krintančios antrinių žaliavų supirkimo kainos. Pateikti UAB „Kauno švara“ žaliavų supirkimo kainų pokyčiai 2015 – 2017 m. (prisegtame faile "Zaliavu supirkimas") aiškiai parodo, kad gerokai anksčiau sudarytos sutartys su gamintojų ir importuotojų organizacijomis, su įsivertintais padengimo įkainiais, jau nebeatitinka realios situacijos. Problema opi daugeliui tokių įmonių - nėra kompensuojami patirti nuostoliai.

Nėra unifikuotos pakuočių atliekų morfologinės sudėties nustatymo metodikos. Kaip pastebi SKIA direktorė Aušra Zigmontienė, „nagrinėjant problemas kompleksiškai ir ieškant sprendimo būdų, svarbu įvertinti kokie pakuočių atliekų kiekiai susidaro, kokia jų dalis yra perdirbama, kitaip panaudojama ar deginama, kokia neperdirbama. Tad svarbu priimti vieningą standartizuotą tvarką ir ja visiems vadovautis, su didesniu dažniu ir atitinkama imtimi atliekamais morfologiniais tyrimais“. Apskaita ir morfologiniai tyrimai turi aiškiai, ir nedviprasmiškai parodyti kokie susidaro neperdirbamų pakuočių kiekiai, kurių tvarkymo kaštai gamintojų bei importuotojų nėra subsidijuojami. Šioje veikloje atliekas tvarkančios įmonės patiria papildomų išlaidų.

Griežtos vieningos pirminės pakuočių atliekų apskaitos nebuvimas. Ar atliekų apskaita šiuo metu yra tiksli? Ar apskaitomas kiekvienas pakuočių atliekų kilogramas? Turbūt būtų sudėtinga tikėtis teigiamo atsakymo į šiuos klausimus, ypač iš privataus sektoriaus. UAB „ Kauno švara“, kaip savivaldybės kontroliuojamos įmonės statusas, įpareigoja įmonę teikti informaciją viešai. Ko pasekoje dažnai matome nesutapimus, lyginant savo skaičius su pateikiamais . Šiuo metu deklaruojami organizacijų duomenys, negali adekvačiai parodyti kaip vykdomos nustatytos užduotys. Pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje nėra vieningo atskaitos taško, todėl paliekama vietos interpretacijoms.

Superkamos pakuotės apskaita. Taškus ant „i“ padėtų sudėti ir įvesta griežta superkamos pakuotės apskaita, tiek iš juridinių, tiek iš fizinių asmenų. Pirmuoju atveju išrašant sąskaitas, antruoju – pateikiant asmens duomenis, nepriklausomai nuo superkamų atliekų kiekio.

Atrodo reikėtų tiek nedaug, sėkmingam pakuočių atliekų tvarkymo sistemos veikimo užtikrinimui. Tik analize paremtų sprendimų, griežtai ir tvarkingai veikiančios kontrolės sistemos bei stebėsenos, ir vieno, viską savo žinion ir kontrolėn paimančio, arbitro. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei pr...
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-20 10:23
Vakar, gegužės 19 d., baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 09:08
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą, patvirtino, kad vartotojui mokėjimai už suvartotą karštą vandenį apskaičiuoti teisingai.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-13 10:12
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kilusį vartojimo ginčą, pasisakė, kad bendrovė pagrįstai vartotojo suvartotą karšto vandens kiekį bute apskaičiavo taikydama karšto vandens suvartojimo normatyvus.
nuotrauka
2020-05-12 12:44
Radiacinės saugos centras, atlikęs radono aktyvumo koncentracijos individualiųjų gyvenamųjų pastatų patalpų ore tyrimus, nustatė atvejus, kai radono aktyvumo koncentracija viršijo atskaitos lygį, nustatytą Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.
nuotrauka
2020-05-12 09:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs bylą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Administracijos) išduoto leidimo trečiajam suinteresuotam byloje asmeniui įrengti išorinę reklamą ant gyvenamojo daugiabučio namo fasado teisėtumo ir pagrįstumo, konstatavo, kad ...
nuotrauka
2020-05-11 15:11
Nuo šiandien, gegužės 11-osios, individualių gyvenamųjų namų savininkai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą į 5 klasės biokuro katilus ir šilumos siurblius.
nuotrauka
2020-05-11 08:06
Marijampolės savivaldybės administracija praneša, kad kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, informuodami, kad įvairios privačios firmos primygtinai siūlo savo paslaugas parengti įvairių dokumentų paketus. Firmų atstovai motyvuoja tuo, kad tokių dokumentų reikalauja savivaldybės a...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-07 09:36
Dar beveik 500 – toks skaičius naujų požeminių, pusiau požeminių ir antžeminių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių bus įrengtas Vilniuje iki 2022 metų pabaigos. Tai jau antrasis jų įrengimo etapas: nuo 2018 m. iki šiol įrengta jau apie 800. Pirmiausiai aikštelės atsirado tankiausiai ...
nuotrauka
2020-05-07 09:26
Skatindama daugiabučių modernizaciją, Vilniaus savivaldybė patvirtino finansavimą daugiabučių administratoriams, organizuojantiems namų atnaujinimą. Toks Tarybos sprendimas taps papildoma parama, gaivinant sektorius, nukentėjusius nuo karantino apribojimų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...