2020 rugsėjo 30 d. trečiadienis, 18:04
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Vilniaus centro veidas pakis radikaliai: vietoj Žalgirio stadiono – naujas biurų kvartalas

2015-08-10 06:54
Didžiausias Lietuvos Žalgirio stadionas Vilniuje, Žirmūnų mikrorajone, skaičiuoja savo paskutines dienas. Kažkada nacionalinio stadiono titulu besididžiavęs objektas, kuriame dar iki 2011 m. žaidė ir treniravosi futbolo komandos, vasaromis skambėdavo Dainų šventės ir vykdavo Lietuvos bei užsienio muzikos grupių pasirodymai, bus nušluotas nuo žemės paviršiaus. Vietoj 15 030 žiūrovų talpinusio stadiono iškils naujas verslo ir administracinis centras, kuris, tikimasi, dabar į miestą neintegruotą teritoriją pavers gyva Naujojo miesto centro dešiniajame Neries krante dalimi.
nuotrauka
Vietoj Žalgirio stadiono netrukus iškils naujas verslo ir administracinis centras. Rūtos Leitanaitės (LAS) nuotr.


Minimos įmonės
Hanner, UAB
Sweco Lietuva, UAB
Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma,

Vieta – išskirtinė, kaimynystė – neeilinė

6,38 ha ploto centrinėje Vilniaus miesto dalyje esantis sklypas priklauso verslininko Arvydo Avulio valdomos grupės „Hanner“ įmonei „Promola“, kuri jį nusipirko iš Šiaulių banko šių metų balandį už daugiau kaip 40 mln. eurų. Teritorija yra tarp Rinktinės ir Šeimyniškų gatvių ir tęsiasi iki dabartinių Vilniaus koncertų ir Sporto rūmų sklypo, ribojama ji Neries upės, Rinktinės, Šeimyniškių ir Raitininkų gatvių.

Vilniaus miesto Bendrasis planas teritoriją apibrėžia kaip vieną iš svarbiausių miesto centro teritorijų, jai keliami ypatingi reikalavimai pastatų ir viešųjų erdvių architektūros kokybei. Apie 50 procentų teritorijoje atsirasiančių pastatų bus skirta valstybinėms institucijoms, tokioms kaip ministerijoms, likusi dalis – viešbučiams ir biurams. Naujų pastatų architektūra turėtų atitikti šiuolaikinių biuro, administracinių, viešbučių pastatų vartotojų poreikius. Pagal detalųjį planą, sklype leidžiamas pastatų aukštingumas yra devyni aukštai.

Planuojama, kad teritorijos užstatymas – pastatų tūriai, jų aukštis ir išdėstymas – turėtų darniai įsilieti į Vilniaus panoramas ir gatvių ir viešųjų erdvių perspektyvas, nekonfliktuodamas su istorinių pilių siluetu miesto panoramose. Pietinėje teritorijos dalyje yra maždaug 1700 kv. m ploto senosios žydų kapinės, kuriose galioja Kultūros paveldo departamento apribojimai: statyba ten yra draudžiama, numatyta įrengti memorialą, kurio architektūrinį konkursą ateityje turėtų paskelbti Vyriausybė kartu su Vilniaus miesto savivaldybe.

Iš pietų ši teritorija ribojasi su Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilies kompleksu – Vilniaus pilių rezervato teritorija. Taip pat pietinėje dalyje stovi į Kultūros paveldo registrą įtraukti Sporto rūmai, kuriuose netolimoje ateityje numatoma įrengti Kongresų centrą. Rytuose teritorija ribojasi su gyvenamuoju kvartalu tarp Šeimyniškių, Rinktinės gatvių ir Neries upės, vakaruose – su teritorija, kurioje kol kas vyrauja mažaaukštis užstatymas, tačiau jai rengiamas atskiras detalusis planas, pagal kurį numatoma daugiafuncinis užstatymas: turėtų dominuoti gyvenamosios paskirties pastatai ir įsikurs aukštos klasės viešbutis.

Kūrybinės dirbtuvės – teritorijos planavimo principams patikslinti

Teritorijai tarp Šeimyniškių, Rinktinės gatvių ir Neries upės dar 2008 m. buvo rengiamas architektūrinis – urbanistinis konkursas, pagal kurio laimėtojo projekto („a.s.a. Sigito Kuncevičiaus projektavimo biuras“) sprendinius rengtas detalusis planas (SĮ „Vilniaus planas“), vėliau, 2014 m., jis dar patikslintas (UAB „Formatas A1“, bendradarbiaujant su „a.s.a. Sigito Kuncevičiaus projektavimo biuras“). 2015 m. sklypą teritorijos šiaurinėje dalyje įsigijus AB „Hanner“, pakito būsima sklypo programa, todėl iškilo poreikis įvertinti užstatymo struktūras, patikslinti programos turinį ir apimtis, teritorijos planavimo urbanistinius, erdvinius principus, nekeičiant detaliojo plano.

Tam liepos pabaigoje buvo surengtos bendrovės „Hanner“ ir Lietuvos architektų sąjungos organizuotos architektūrinės kūrybinės dirbtuvės. Jose, atsižvelgiant į siekį miesto teritorijas planuoti kompleksiškai, nagrinėta platesnė teritorija, apimanti ir būsimojo Kongresų centro sklypą, Neries upės pakrantės fragmentą, senąsias žydų kapines, sklypus teritorijos pietrytinėje dalyje, kur projektuojami multifunkciniai kvartalai su vyraujančia gyvenamąja paskirtimi.

Kadangi būsimasis verslo ir administracinis kvartalas, o taip pat ir Kongresų centras trauks didžiulius transporto srautus, patekimas į teritoriją ir automobilių statymo klausimas kūrybinėse dirbtuvėse taip pat buvo svarbus.

„Dalyviai siūlė įvairias alternatyvas – požeminius, cokolinius parkingus, daugiaaukščių aikštelių pastatus ar naudotis parkingais gretimuose sklypuose, tačiau, atsižvelgiant į ateities tendencijas, komisija rekomenduoja projektuoti minimalų parkavimo vietų skaičių, pirmenybę atiduodant pėstiesiems ir dviratininkams, skatinti patekti į teritoriją viešuoju transportu. O patogiai patekti į teritoriją racionaliausia būtų numatyti pravažiavimus, kad ir požeminius, jungiančius Olimpiečių, Šeimyniškių ir Rinktinės gatves“, – sakė Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Artūras Blotnys, kuris taip pat teigė, kad nors pateikti projektai labai skirtingi, tačiau visi jie patvirtina, jog ši teritorija turi būti projektuojama kompleksiškai, remiantis viena bendra koncepcija.

„Atsižvelgiant į didelį teritorijos dydį, gretimybę su senamiesčiu ir Vilniaus miesto charakterį, kuriam būdinga įvairovė, čia turėtų būti vengiama vienodo, monotoniško užstatymo: skirtingose teritorijos dalyse geriau kurti įvairias erdves, formuoti nevienodą architektūrinį charakterį. Jas ateityje turėtų projektuoti skirtingos architektų grupės, išrinktos konkurso būdu“, – konkursą komentavo architektas Sigitas Kuncevičius. Jį papildė kolega architektas Edgaras Neniškis: „Kūrybinėse dirbtuvėse pateiktuose projektuose architektai siūlė ir smulkaus, ir stambaus, Frankfurto administraciniams kvartalams būdingo mastelio pastatus. Vis dėlto įsitikinome, jog šioje Vilniaus vietoje labiausiai tiktų prie aplinkinio užstatymo derantys, tačiau ne per smulkūs, atitinkantys šiuolaikinių biurų, valstybinių įstaigų pastatų reikalavimus ir įvaizdį, tūriai. Kvartalo charakterį sustiprintų keli akcentai – išskirtinės šiuolaikiškos architektūros pastatai ir viešosios erdvės, kurios veiktų kaip traukos taškai.“

Sklypo ateities vizija – iš penkių architektų komandų

Skirtingus variantus, kaip gali atrodyti būsimasis biurų, viešbučių ir administracinis kompleksas, po dirbtuvių viešame aptarime Lietuvos architektų sąjungoje pateikė 5 architektų komandos: „Komanda G“ (vadovaujama arch. G. Čaikauskas), UAB „Eventus Pro“ (S. Sparnaičio ir V. Gerliako architektūros studija), studija „PuPa“ (vadovaujama arch. T. Jonauskis), „Ambraso architektų biuras“ (vadovaujama arch. A. Ambrasas), UAB „Sweco Lietuva“ (vadovaujama arch. M. Pakalnis). Kūrybinių dirbtuvių pasiūlymus vertino komisija, sudaryta iš architektų Sigito Kuncevičiaus, Lino Naujokaičio, Mykolo Kurtinaičio, Edgaro Neniškio, Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Artūro Blotnio, Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojo Algimanto Degučio, bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininko Arvydo Avulio. Konkurso konsultantais buvo transporto specialistas Vidualdas Valeika ir architektas Ričardas Stulpinas.

„Dirbdami tokioje ypatingoje Vilniaus miesto dalyje, jaučiame didelę atsakomybę sukurti vietą, kuri taptų vienu gražiausių, lankomiausių, vertingiausių miesto taškų ir tokia išliktų ilgam. Todėl norime nuo pat pirmųjų žingsnių išklausyti ir tartis su profesine, plačiąja visuomene, bendruomenėmis, institucijomis, turinčiomis čia interesų. Šios urbanistinės kūrybinės dirbtuvės – tai vienas iš pirmųjų etapų pradedant konkretizuoti šios teritorijos ateitį“, – sakė bendrovės „Hanner“, valdančios teritoriją, valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Nagrinėdama viešųjų erdvių pasiūlymus, komisija priėjo išvadų, kad aikštės, skverai turėtų turėti suvokiamas ribas, aiškiai skirtis nuo praėjimų, įėjimų. Taip pat rekomenduota atskirti visų miestiečių lankomas erdves nuo kvartalo darbuotojų ar gyventojų naudojamų vidinių erdvių. Teritorijoje turėtų būti projektuojamos lokalios reikšmės viešos erdvės, skirtos centro darbuotojams, lankytojams ir miestiečiams. Šios erdvės turėtų būti sujungtos su miesto viešųjų erdvių sistema, turėti ryšį su paupiu bei būsimojo Kongresų centro erdve. Sklype neturėtų būti projektuojama tranzitinių gatvių, prioritetas teikiamas pėstiesiems, su galimybe patekti į teritoriją aptarnaujančiam transportui.

Architektūrinių dirbtuvių dalyvių pasiūlytų projektų medžiaga publikuojama tinklapyje www.architektusajunga.lt, o oficialiai patvirtintos komisijos išvados visuomenei turėtų būti paviešintos netrukus.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-09-30 13:19
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ Klaipėdoje užbaigė laivų krovos akcinės bendrovės „Klaipėdos Smeltė" konteinerių terminalo rekonstrukcijos darbų III ir IV etapus. Užbaigus beveik 17 mln. eurų vertės svarbiausius teritorijos rekonstrukcijos darbų etapus konteinerių terminalo ...
nuotrauka
2020-09-30 13:12
Vis daugiau žmonių planuodami savo namus pagalvoja apie išmaniųjų technologijų galimybes. Dabar išmaniais gali būti ne tik privatūs namai, bet ir muziejai. Visuomeniniuose ir kultūros pastatuose šios technologijos puikiai tinka ir yra sumaniai pritaikomos.
nuotrauka
2020-09-30 09:16
Vienas iš civilizacijos rodiklių – rankų darbo keitimas mašinomis, mechanizmais. Ir ne tik. Pandemija rodo, kad mašinos yra nepakeičiamos mažinant užsikrėtimo koronavirusu grėsmes.
nuotrauka
2020-09-29 16:27
Nuo rugsėjo 22 d. išmanios infrastruktūros sprendimų kompanijai UAB „Fima“ pradeda vadovauti Jonas Jablonskis, iki šiol bendrovėje ėjęs Projektų departamento vadovo pareigas, o didžiausią profesinę patirtį yra sukaupęs pardavimų bei komercijos srityse.
nuotrauka
2020-09-28 08:02
Jei dalyvauji Lietuvai svarbaus projekto statyboje, dar nereiškia, kad garantuojamas atlygis už darbus. Valdžia giriasi Vilniaus kogeneracine jėgaine (VKJ), o įmonė „Dzūkijos statyba“, viena iš subrangovų, neatgauna beveik 350 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-09-24 15:00
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ atnaujino savo statybinės izoliacijos iš akmens vatos gaminių grupę.
nuotrauka
2020-09-21 09:24
Vilniaus „Grinda“ užbaigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją. Įgyvendinant šį projektą, pirmą kartą Lietuvoje panaudoti inovatyvūs sprendimai aukštai iškėlė panašių inžinerinių projektų vadybos kartelę.
nuotrauka
2020-09-18 08:38
„Continental Automotive Lithuania“ paskelbė, jog įmonės gamykla Kaune buvo apdovanota LEED aukso sertifikatu. Tai aukščiausias LEED įvertinimas gamykliniam pastatui Lietuvoje iki šiol. Gamykla Kaune tapo ir pirmąja „Continental“ korporacijos lokacija pasaulyje gavusia tokį aukštą įvertinimą pastato ...
nuotrauka
2020-09-17 07:50
3D erdvėje galima ne tik atvaizduoti atskirus statinius, bet ir itin tiksliai atgaminti miestus su visomis kultūrinėmis vertybėmis. Tokią galimybę jiems suteikia DRONETEAM.lt komanda.
nuotrauka
2020-09-15 11:05
Penktadienį, rugsėjo 11 d., virtualaus susitikimo metu Turto banko, įvairių ministerijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų suinteresuotų organizacijų atstovai aptarė tolesnius veiksmus, siekiant Lukiškių komplekso dalies panaudojimo edukacijai švietimo, kultūros, inovacijų ir technologijų srityse...
nuotrauka
2020-09-14 09:00
Pradėti rekonstruoti Klaipėdos uosto simboliai – bangolaužiai. Nuo jūros bangų uostą saugantys bangolaužiai pastatyti prieš pusantro šimto metų. Juos atnaujinus bei išgilinus laivybos kanalą iki 17 metrų gylio, Klaipėdos uostas atsivers didžiausiems laivams, galintiems įplaukti į Baltijos jūrą.
nuotrauka
2020-09-14 08:30
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kurias skiriamas finansavimas kogeneracijos projektams Jonavoje, Vilniuje, Visagine bei Alytuje. Visiems šiems projektams skirta suma siekia daugiau nei 19 mln. eurų ir prisideda prie Ateities ekonomikos DNR plano skatinimo.
nuotrauka
2020-09-14 07:51
Lietuviška konstrukcijų projektavimo bendrovė „INHUS Engineering“, priklausanti „INHUS“ įmonių grupei bei eksportuojanti inžinerines paslaugas į įvairias šalis, naujausia plėtros kryptimi pasirinko egzotišką ir kultūros požiūriu visai kitokią Pietų Korėjos rinką.
nuotrauka
2020-09-10 09:23
Klaipėdiečiai, „Baltic Tech Park“ įkūrėjai, įgyvendina ambicingą plėtros viziją – 2020 rugpjūčio mėn. patvirtintas 5,47 mln. vertės projektas Baltijos skaitmeninių inovacijų centro statyboms. Dalinis finansavimas – ES fondų lėšomis.
nuotrauka
2020-09-10 07:30
Covid-19 priminė, kad virusai ir bakterijos yra pavojingi. Jeigu nuo koronaviruso ginamės kaukėmis, tai legionelės, sukeliančios sunkią plaučių uždegimo formą, gali tykoti kiekvienuose namuose ir bet kur, kur įrengtas vandentiekis.
nuotrauka
2020-09-09 14:57
Naujojo Registrų centro duomenų centro įrengimo projektas juda į priekį - trečiadienį Vyriausybė oficialiai įmonei perdavė Vilniuje, Studentų g., esančias patalpas. Šiose patalpose pagrindinius šalies registrus ir informacines sistemas tvarkantis Registrų centras ketina įrengti šiuolaikinius saugumo...
nuotrauka
2020-09-08 10:05
Kaune veikiantis Vytauto Didžiojo karo muziejus šią vasarą pasirašė dvišalę sutartį su konkursą laimėjusia įmone UAB „Statybų laikas“. Pagal sutartį bus pradedami svarbaus muziejaus akcento – kariliono bokšto ir arkados remonto darbai. Remonto darbams Krašto apsaugos ministerija skyrė 455 tūkst. eur...
nuotrauka
2020-09-08 09:54
Rugsėjo 7 d. Krašto apsaugos ministerijoje viceministras Eimutis Misiūnas ir Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn pasirašė sutartį, pagal kurią Vokietija Lietuvai skirs iki 500 tūkst. eurų naujų amunicijos sandėlių Lietuvos kariuomenėje projektuoti. Šios lėšos Lietuvai neatlygintinai skir...
nuotrauka
2020-09-07 16:07
Vyriausybės kanceliarijoje buvo pristatyta futbolo stadiono Vilniuje, Žvėryno rajone (J. I. Kraševskio g. 2) galimybių studija.
nuotrauka
2020-09-07 14:58
Naujai kylančiame S. Dariaus ir S. Girėno stadione Kaune įsibėgėja veiksmas: į teritoriją jau atvyko bendrovės „Autokausta“ technika. Aplink tarptautinius standartus atitiksiantį stadioną iš esmės pasikeis visa plačiai aprėpianti Žaliakalnio erdvė.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...