2023 birželio 2 d. penktadienis, 8:14
Reklama  |  facebook

3D namų spausdinimas: kuo pasaulį gali nustebinti lietuviai?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-03-23 06:30
Statybos technologijos nesikeičia taip greitai, kaip kompiuterinės. Tačiau per amžių amžius lipdžius sienas iš karkaso, betono ar mūrijus plytomis, šį sektorių supurtė 3D spausdinimo galimybės. Tai – vis greičiau populiarėjanti technologija. Apie šią technologiją parodoje „Namų pasaulis 2016“ kalbėjo KTU atstovas Mantas Lazauskas. Skeptikams, burbantiems, kuo jau čia šioje srityje lietuviai pralenks Kiniją, jis paaiškino, ko siekia KTU mokslininkai, savo laboratorijoje diena iš dienos maišydami ne per skystus ir ne per tirštus spausdinimui skirtus mišinius.
nuotrauka
3D spausdintuvas spausdina betono karkasą laboratorijoje. KTU archyvo nuotr.


„Ilja Laursas yra pasakęs, jog šioje inovacijų rinkoje mes turėtume žvelgti 7-erius metus į priekį. Pavyzdžiui, po kelerių metų stipriai pasikeis žaislų gamybos pramonė. Visai gali būti, jog vaikas, pamėgęs kokį nors animacinio filmo herojų, galės parsisiųsti failą, atsispausdinti herojų ir su juo žaisti,“ – ateities viziją brėžė M. Lazauskas.

Nesvarbu, ar tai bus plastikas, ar kita medžiaga – šiandien jau spausdinama ir iš metalo. Tad kodėl nepritaikyti tokios technologijos statybos pramonėje? Kodėl nepasinaudojus tuo, kas jau yra sukurta?

 Nuo pilies mažajai princesei iki modernių kolonų

Kaip viskas vyksta? Lygiai taip, kaip ir spausdinant plastiku: klojamas betoną primenančio mišinio sluoksnis, šiam apdžiūvus – kitas sluoksnis. Galutinis produktas nėra įprastas mūsų akiai, tačiau reikia turėti omenyje, jog pats technologijos principas iš esmės nekinta.

„Kur link žengia pasaulis? Esame matę pranešimus žiniasklaidos priemonėse, jog kinų gamintojai sugebėjo sukurti namus spausdinantį spausdintuvą,“ – primena M. Lazauskas.

Apie kitus technologiją tobulinusius išradimus Statybunaujienos.lt taip pat rašė:

>>> Nauja 3D technologija leidžia spausdinti net sienas ar lubas

>>> KTU mokslininkai sukūrė galimybę 3D namų spausdinimui – betrūksta prisijungti verslui

3D spausdinimas neatsirado tiesiog dabar – pati technologija egzistuoja jau apie 30 metų, tačiau dabar juntamas jos bumas.

Pasauliui modernėjant ir populiarėjant įvairiems technologiniams prietaisams, ši sritis pradėjo ženkliai vystytis.

Tie, kurie yra nusiteikę prieš namų spausdinimą, galėtų pasitenkinti mažaisiais architektūros statiniais: nameliais vaikams, suoliukais, vazonais. Įsivaizduokite: jei turite mažų vaikų, galite atspausdinti jiems pilį. Taigi, ši technologija neturėtų būti suprantama vienareikšmiškai: tai yra įrankis, kuris galėtų būti naudojamas įvairioms paskirtims. Dar vienas pavyzdys – galima atspausdinti sudėtingas, lenktas kolonas.

„Pasitelkus 3D spausdintuvą, vienintelis galvos skausmas – sugalvoti, kokios formos norime. Pačios formos neriboja niekas,“ – tikina M. Lazauskas.

 

 Nereikia atiduoti visko kinams

Lietuvoje mokslininkai jau optimizuoja itin stiprų betoną. Su tokia medžiaga jie, pavyzdžiui,  galėtų atspausdinti korėtus suoliukus, kurie puikiausiai išlaikytų sėdinčiųjų svorį. Sunkesnius baldus galima spausdinti netgi toje vietoje, kur reikia juos pastatyti, kad nereikėtų transportuoti.

100 kvadratų namas atspausdinimas maždaug per 48 valandas. Gerokai pagerinama darbų sauga, nereikia nieko kelti, tempti, kalti. 

Tačiau kalbėdamas apie 3D betono spausdintuvuas Kauno mokslininkų pasiekimus M. Lazauskas suaukia replikų: „Kam mums kurti tą 3D spausdinimą, jei kinai, amerikiečiai jau tai išrado?“

„Atsakau, jog galime uždaryti ir visus popieriaus fabrikus, nes kinai prieš 2000 metų išrado ir popierių. Nebūsime novatoriai šioje srityje, tačiau turime išnaudoti technologijas“, – sakė pranešėjas.

Jis tikino, jog galima dirbti paprasčiau, o spausdintuvas visų darbų už statybininkus nenudirbs.

„Neatimame duonos iš statybininkų. Yra technologija itin susidomėjusių žmonių, pavyzdžiui, vieni iš jų siūlo KTU mokslininkams jų sklype statyti eksperimentinį namą,“ – atskleidė univeristeto atstovas.

3D spausdinimo privalumai

Kuo pranašesnė statyba pasitelkus 3D spausdinimo technologijas? M. Lazauskas išvardijo kelis privalumus:

–Statymo sparta yra ženkliai didesnė, nei statant tradiciniu būdu. Žinoma, per parą ar dvi atspausdinimas tik namo karkasas. Dar reikės padirbėti su šiltinimu, apdaila, be to, jau iš anksto reikia nuspręsti, kaip išvedžiosite visus techninius mazgus (dažniausiai ten, kur turės gulėti vamzdžiai, jie iš karto guldomi dar spausdintuvui dirbant).

–Ženkliai pagerėja darbų sauga, darbuotojams nereikia kažkur aukštai lipti.

– Mažinama aplinkos tarša: kuo labiau sutrumpiname statybos procesą, tuo mažiau reikia visokių išteklių.

– Betono mišiniui galime panaudoti perdirbtas medžiagas. Pavyzdžiui, galima panaudoti perdirbto betono atliekas savaime susitankinančio betono gamybai.

–Begalę visokių kitokių atliekų – kaip, pavyzdžiui, pelenai –  galima panaudoti 3D spausdinimui.

– 3D spausdinimas, kai siekiama kuo didesnio tikslumo ir optimizacijos, tikrai palengvins užduotį pereiti prie BIM. Prie šios duomenų bazės 3D spausdinimo technologiją lengva pritaikyti.

Lietuviai nesnaudžia

Ne tik kiniečiai ar amerikiečiai gali spausdinti 3D namus. Lietuvoje tokios technologijos taip pat gali būti kuriamos. Galbūt tai nematoma taip ryškiai, taip garsiai apie tai nekalbama, tačiau Lietuvos mokslininkai tikrai turi potencialą. Tuo įsitikinęs M. Lazauskas.

Lietuviai plėtodami šias technologijas turėtų žengti koja kojon ir nenusiteikti skeptiškai. Per žiniasklaidą jau nuvilnijo žinia, kad KTU sukūrė 3D spausdintuvo prototipą. Ką gali šis spausdintuvas? Sukurta medžiaga, su kuria galima spausdinti nedidelius objektus.

„Kol kas esame toje stadijoje, kai nežinai nuo ko pradėti ir neturi nuo ko atsispirti. Tokia situacija buvo iš pradžių. Griebėmės paskutinio šiaudo, ir netrukus galėsime įsibėgėti“, – sakė pranešėjas.

Projektas yra tarpdisciplininis ir sujungia įvairių skirtingų specialybių žmones: laboratorijose reikia ir informacinių technologijų specialistų, ir statybos krypties studentų. Kiekvienas naujas iššūkis (jų dirbant su šiuo projektu tikrai netrūksta), verčia plėtoti technologiją.

Sukurta „Cura“ programinė įranga. Tai atviro tipo programinė įranga naudojama valdyti  prietaisus, mechaninius elementus. Sukurtas 3D spausdintuvo mišinys, kurį daugiausia sudaro vanduo, aliuminio cementas, smėlis ir greitiklis (pagreitinantis betono džiuvimą). Turint šį mišinį ir keičiant greitiklio santykį, džiuvimo procesą galima pagreitinti iki 5 min, arba palėtinti iki 30 minučių.


Spausdintuvu atspausdinta betoninė rankena. KTU nuotr.

Beliko dar vienas iššūkis – sukurti spausdinimo mišinio medžiagą, tinkančią Lietuvos klimatui. Mūsų šalyje temperatūra itin svyruoja: atšyla ir staiga vėl pašąla. Todėl medžiaga turi būti atspari atmosferiniam poveikiui, turi nesuirti.


M. Lazauskas neneigia, jog yra alternatyvų: šiandien namai iš šiaudinių skydų, aliuminio plokščių taip pat surenkami itin greitai.Tačiau jis pabrėžia, jog skydinių būstų dalis vis tiek reikia gaminti gamykloje. Tuo metu 3D spausdinimo elementus po valandos nuo atspausdinimo jau galima surinkinėti.

Kokia temperatūra turėtų būti spausdinant namą? M. Lazauskas pripažįsta, jog tai turi didelės įtakos. Jei keičiasi oro sąlygos, technologija turi leisti pakeisti mišinio savybes, būti adaptyvi. Kitaip tariant, dabar svarbiausia užduotis yra rasti sudėtinę dalį, galinčią itin greitai pakeisti betono mišinio džiuvimo laiką – jį pailginti, arba patrumpinti.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės prieži...
nuotrauka
2023-05-31 09:49
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 14:50
Nekilnojamo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo leidimą verslo centro „Business Stadium Central“ sostinės Rinktinės gatvėje statyboms. Darbus įmonė planuoja pradėti iš karto, investicijos sieks 60 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-22 09:53
Estijos kapitalo bankas „Bigbank“ suteikė 9,8 mln. eurų finansavimą NT vystymo grupei „Lithome“, įgyvendinančiai aukštos klasės gyvenamąjį kompleksą Vilniaus Naujamiestyje – „Algirdo promenada“. Bendros investicijos į 119 butų ir 10 komercinių patalpų kompleksą sieks 14,5 mln. eurų, o komplekso dydi...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 08:04
Statybos pramonė ieško būdų, kaip pagaminti tokius gaminius, kurie pastatams padėtų kuo taupiau naudoti energiją ir būtų tvarūs – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką ir būtų perdirbami. Vienas tokių gaminių – BIOPORAS, kuris naudojamas kaip efektyvi termoizoliacinė medžiaga.
nuotrauka
2023-05-18 06:46
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam A. Goštauto gatvės administracinio kvartalo konversijos pirmojo etapo investiciniam projektui. Šis projektas apima pastato, esančio A. Goštauto g. 11, kapitalinį remontą. Skaičiuojama darbų vertė siekia 16,185 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2025 m...
nuotrauka
2023-05-18 06:20
Fondas „East Capital Real Estate Fund IV“ susitarė dėl dviejų Vilniuje esančių 10 aukštų biurų pastatų – „Duetto A“ ir „Duetto B“, kurių bendras nuomai skirtas plotas sudaro 17 260 kv. m. Sandoris bus užbaigtas 2023 m. birželio pradžioje.
nuotrauka
2023-05-15 09:39
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas ...
nuotrauka
2023-05-15 09:36
Pilnai rekonstravęs vieną universiteto bendrabutį, Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja turimus gyvenamosios paskirties pastatus. Siekiant sukurti šiuolaikišką, studento poreikius atitinkančią gyvenamąją aplinką, šiuo metu ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos pro...
nuotrauka
2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
2023-05-09 07:49
Pavasaris, kaip rodo ilgametė specialistų patirtis, yra geriausias metas apšiltinti sienas ir stogą. Itin svarbu, kad statybų ekspertams siūloma vis daugiau patikimų sprendimų, kurių vienas populiariausių – greičiausio stingimo putų klijai rinkoje „FOME FLEX 60 Seconds Fast Fix“.
nuotrauka
2023-05-08 09:18
„SBA Urban“ naujos koncepcijos verslo miestelio „Urban HUB“ pirmojo etapo statyboms partneriu pasirinko įmonę „YIT Lietuva“. Pasirašytos generalinės rangos sutarties vertė – 30 mln. eurų. Pirmojo etapo darbus numatoma baigti jau 2024 m. pradžioje.
nuotrauka
2023-05-05 11:35
Vilniaus oro uoste prasidėjęs darbų įkarštis vyksta ne tik naujojo terminalo statybų aikštelėje. Intensyviai planuojamas naujas oro uosto išplanavimas, naujos erdvės ir kiti pokyčiai. Pastačius naująjį terminalą ir sujungus jį su esamu, Vilniaus oro uoste keleiviai skrydžių lauks šiuolaikiškoje erdv...
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-05-03 10:08
Dronai skverbiasi į daugelį sričių. Jie reikalingi pramonės, karybos, žemės ūkio, privataus gyvenimo sferose. Statybos sektorius – viena iš sričių, kur vis daugiau ir plačiau naudojami dronai bei jų sistemos.
nuotrauka
2023-05-02 11:32
Buvusiame Subačiaus priemiestyje, šalia Vilniaus gynybinės sienos bastėjos, įsikūrusi rokoko stiliaus Vilniaus Misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia, dar žinoma Misionierių vardu, pasitinka savo grakščiais bokštais ir proporcijomis. Užpernai prasidėjo šio išskirtinio komplekso...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas