2024 vasario 28 d. trečiadienis, 1:24
Reklama  |  facebook

3D namų spausdinimas: kuo pasaulį gali nustebinti lietuviai?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-03-23 06:30
Statybos technologijos nesikeičia taip greitai, kaip kompiuterinės. Tačiau per amžių amžius lipdžius sienas iš karkaso, betono ar mūrijus plytomis, šį sektorių supurtė 3D spausdinimo galimybės. Tai – vis greičiau populiarėjanti technologija. Apie šią technologiją parodoje „Namų pasaulis 2016“ kalbėjo KTU atstovas Mantas Lazauskas. Skeptikams, burbantiems, kuo jau čia šioje srityje lietuviai pralenks Kiniją, jis paaiškino, ko siekia KTU mokslininkai, savo laboratorijoje diena iš dienos maišydami ne per skystus ir ne per tirštus spausdinimui skirtus mišinius.
nuotrauka
3D spausdintuvas spausdina betono karkasą laboratorijoje. KTU archyvo nuotr.


„Ilja Laursas yra pasakęs, jog šioje inovacijų rinkoje mes turėtume žvelgti 7-erius metus į priekį. Pavyzdžiui, po kelerių metų stipriai pasikeis žaislų gamybos pramonė. Visai gali būti, jog vaikas, pamėgęs kokį nors animacinio filmo herojų, galės parsisiųsti failą, atsispausdinti herojų ir su juo žaisti,“ – ateities viziją brėžė M. Lazauskas.

Nesvarbu, ar tai bus plastikas, ar kita medžiaga – šiandien jau spausdinama ir iš metalo. Tad kodėl nepritaikyti tokios technologijos statybos pramonėje? Kodėl nepasinaudojus tuo, kas jau yra sukurta?

 Nuo pilies mažajai princesei iki modernių kolonų

Kaip viskas vyksta? Lygiai taip, kaip ir spausdinant plastiku: klojamas betoną primenančio mišinio sluoksnis, šiam apdžiūvus – kitas sluoksnis. Galutinis produktas nėra įprastas mūsų akiai, tačiau reikia turėti omenyje, jog pats technologijos principas iš esmės nekinta.

„Kur link žengia pasaulis? Esame matę pranešimus žiniasklaidos priemonėse, jog kinų gamintojai sugebėjo sukurti namus spausdinantį spausdintuvą,“ – primena M. Lazauskas.

Apie kitus technologiją tobulinusius išradimus Statybunaujienos.lt taip pat rašė:

>>> Nauja 3D technologija leidžia spausdinti net sienas ar lubas

>>> KTU mokslininkai sukūrė galimybę 3D namų spausdinimui – betrūksta prisijungti verslui

3D spausdinimas neatsirado tiesiog dabar – pati technologija egzistuoja jau apie 30 metų, tačiau dabar juntamas jos bumas.

Pasauliui modernėjant ir populiarėjant įvairiems technologiniams prietaisams, ši sritis pradėjo ženkliai vystytis.

Tie, kurie yra nusiteikę prieš namų spausdinimą, galėtų pasitenkinti mažaisiais architektūros statiniais: nameliais vaikams, suoliukais, vazonais. Įsivaizduokite: jei turite mažų vaikų, galite atspausdinti jiems pilį. Taigi, ši technologija neturėtų būti suprantama vienareikšmiškai: tai yra įrankis, kuris galėtų būti naudojamas įvairioms paskirtims. Dar vienas pavyzdys – galima atspausdinti sudėtingas, lenktas kolonas.

„Pasitelkus 3D spausdintuvą, vienintelis galvos skausmas – sugalvoti, kokios formos norime. Pačios formos neriboja niekas,“ – tikina M. Lazauskas.

 

 Nereikia atiduoti visko kinams

Lietuvoje mokslininkai jau optimizuoja itin stiprų betoną. Su tokia medžiaga jie, pavyzdžiui,  galėtų atspausdinti korėtus suoliukus, kurie puikiausiai išlaikytų sėdinčiųjų svorį. Sunkesnius baldus galima spausdinti netgi toje vietoje, kur reikia juos pastatyti, kad nereikėtų transportuoti.

100 kvadratų namas atspausdinimas maždaug per 48 valandas. Gerokai pagerinama darbų sauga, nereikia nieko kelti, tempti, kalti. 

Tačiau kalbėdamas apie 3D betono spausdintuvuas Kauno mokslininkų pasiekimus M. Lazauskas suaukia replikų: „Kam mums kurti tą 3D spausdinimą, jei kinai, amerikiečiai jau tai išrado?“

„Atsakau, jog galime uždaryti ir visus popieriaus fabrikus, nes kinai prieš 2000 metų išrado ir popierių. Nebūsime novatoriai šioje srityje, tačiau turime išnaudoti technologijas“, – sakė pranešėjas.

Jis tikino, jog galima dirbti paprasčiau, o spausdintuvas visų darbų už statybininkus nenudirbs.

„Neatimame duonos iš statybininkų. Yra technologija itin susidomėjusių žmonių, pavyzdžiui, vieni iš jų siūlo KTU mokslininkams jų sklype statyti eksperimentinį namą,“ – atskleidė univeristeto atstovas.

3D spausdinimo privalumai

Kuo pranašesnė statyba pasitelkus 3D spausdinimo technologijas? M. Lazauskas išvardijo kelis privalumus:

–Statymo sparta yra ženkliai didesnė, nei statant tradiciniu būdu. Žinoma, per parą ar dvi atspausdinimas tik namo karkasas. Dar reikės padirbėti su šiltinimu, apdaila, be to, jau iš anksto reikia nuspręsti, kaip išvedžiosite visus techninius mazgus (dažniausiai ten, kur turės gulėti vamzdžiai, jie iš karto guldomi dar spausdintuvui dirbant).

–Ženkliai pagerėja darbų sauga, darbuotojams nereikia kažkur aukštai lipti.

– Mažinama aplinkos tarša: kuo labiau sutrumpiname statybos procesą, tuo mažiau reikia visokių išteklių.

– Betono mišiniui galime panaudoti perdirbtas medžiagas. Pavyzdžiui, galima panaudoti perdirbto betono atliekas savaime susitankinančio betono gamybai.

–Begalę visokių kitokių atliekų – kaip, pavyzdžiui, pelenai –  galima panaudoti 3D spausdinimui.

– 3D spausdinimas, kai siekiama kuo didesnio tikslumo ir optimizacijos, tikrai palengvins užduotį pereiti prie BIM. Prie šios duomenų bazės 3D spausdinimo technologiją lengva pritaikyti.

Lietuviai nesnaudžia

Ne tik kiniečiai ar amerikiečiai gali spausdinti 3D namus. Lietuvoje tokios technologijos taip pat gali būti kuriamos. Galbūt tai nematoma taip ryškiai, taip garsiai apie tai nekalbama, tačiau Lietuvos mokslininkai tikrai turi potencialą. Tuo įsitikinęs M. Lazauskas.

Lietuviai plėtodami šias technologijas turėtų žengti koja kojon ir nenusiteikti skeptiškai. Per žiniasklaidą jau nuvilnijo žinia, kad KTU sukūrė 3D spausdintuvo prototipą. Ką gali šis spausdintuvas? Sukurta medžiaga, su kuria galima spausdinti nedidelius objektus.

„Kol kas esame toje stadijoje, kai nežinai nuo ko pradėti ir neturi nuo ko atsispirti. Tokia situacija buvo iš pradžių. Griebėmės paskutinio šiaudo, ir netrukus galėsime įsibėgėti“, – sakė pranešėjas.

Projektas yra tarpdisciplininis ir sujungia įvairių skirtingų specialybių žmones: laboratorijose reikia ir informacinių technologijų specialistų, ir statybos krypties studentų. Kiekvienas naujas iššūkis (jų dirbant su šiuo projektu tikrai netrūksta), verčia plėtoti technologiją.

Sukurta „Cura“ programinė įranga. Tai atviro tipo programinė įranga naudojama valdyti  prietaisus, mechaninius elementus. Sukurtas 3D spausdintuvo mišinys, kurį daugiausia sudaro vanduo, aliuminio cementas, smėlis ir greitiklis (pagreitinantis betono džiuvimą). Turint šį mišinį ir keičiant greitiklio santykį, džiuvimo procesą galima pagreitinti iki 5 min, arba palėtinti iki 30 minučių.


Spausdintuvu atspausdinta betoninė rankena. KTU nuotr.

Beliko dar vienas iššūkis – sukurti spausdinimo mišinio medžiagą, tinkančią Lietuvos klimatui. Mūsų šalyje temperatūra itin svyruoja: atšyla ir staiga vėl pašąla. Todėl medžiaga turi būti atspari atmosferiniam poveikiui, turi nesuirti.


M. Lazauskas neneigia, jog yra alternatyvų: šiandien namai iš šiaudinių skydų, aliuminio plokščių taip pat surenkami itin greitai.Tačiau jis pabrėžia, jog skydinių būstų dalis vis tiek reikia gaminti gamykloje. Tuo metu 3D spausdinimo elementus po valandos nuo atspausdinimo jau galima surinkinėti.

Kokia temperatūra turėtų būti spausdinant namą? M. Lazauskas pripažįsta, jog tai turi didelės įtakos. Jei keičiasi oro sąlygos, technologija turi leisti pakeisti mišinio savybes, būti adaptyvi. Kitaip tariant, dabar svarbiausia užduotis yra rasti sudėtinę dalį, galinčią itin greitai pakeisti betono mišinio džiuvimo laiką – jį pailginti, arba patrumpinti.

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-02-27 08:50
SBA grupės nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „SBA Urban“ savo prekybos ir verslo miestus „Urban HUB“ plėtos su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB). Su naujuoju strateginiu investuotoju pasirašyta akcininkų sutartis dėl 30 mln. eurų vertės nuosavo kapitalo investicijos į jau vysto...
nuotrauka
2024-02-23 08:44
Panevėžys atsinaujina ir jau šį pavasarį duris atvers dar vienas ambicingas ir perspektyvus miesto traukos objektas – Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Šio projekto rangos darbai jau užbaigti, šiuo metu vyksta vidaus įrangos, baldų, ekspozicijos detalių montavimo, įrengimo ir kt. darbai.
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-22 11:24
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ planuoja statyti gyvenamuosius namus Lenkijoje. Įmonė pasirašė preliminarias sutartis žemės sklypui Varšuvoje įsigyti, investicijos į projektą sieks 24 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-21 08:37
Pirmaujanti Latvijos medinių langų gamintoja „Arbo Windows" įsigijo vieną didžiausių Lietuvos medinių langų gamybos įmonių UAB „Arlanga Wood", kuri priklausė įmonių grupės „Arlanga Group" įkūrėjui Arūnui Mažoniui. Sandorį finansavo bankas „BluOr Bank" su Latvijos „Plėtros finansų įstaigos Altum" užt...
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-20 10:40
Didžiausia prekybinių sandėlių (angl. stock office) plėtotoja Vilniuje „Darnu Group“ Gariūnų gatvėje pradeda antrojo „Vilniaus verslo parko“ etapo statybas. Šiuo metu baigiamą statyti 4700 kv. m. ploto I etapą papildys dar 3500 kv. m. patalpų, kuriose bus įrengta 12 savarankiškas inžinerines sistema...
nuotrauka
2024-02-20 07:51
Kaip statyti pastatus greitai, naudoti kuo mažiau darbo jėgos, bet užtikrinti kuo aukštesnę kokybę? Atsakas – didinti statybos darbų mechanizacijos lygį, o sienas statant naudoti stambiagabarites sienines plokštes, kurios tinka ne tik pramoninei, bet ir gyvenamųjų pastatų statybai. Šiems rinkos iššū...
nuotrauka
2024-02-19 12:02
Suomijoje, Joensuu Abloy gamykloje, sukurta „Abloy Cumulus“ – naujos kartos platforma įeigos sistemai be raktų. CUMULUS sujungia aukštos kokybės užraktus ir saugų įeigos teisių valdymą.
nuotrauka
2024-02-15 17:38
Sostinės biurų rinka pasipildė nauju verslo centru. Administracinės paskirties pastato, iškilusio Vilniaus centre, Sporto gatvėje, rangos darbus atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Naująjį verslo centrą rangovas pastatė už daugiau nei 12 mln. eurų nekilnojamojo turto plė...
nuotrauka
2024-02-12 16:09
Vykdydama verslo centro „Europa“ atnaujinimo ir modernizavimo planą, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ baigė daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės renovacijos darbus. Jie truko vienerius metus, įmonės investicijos siekė 5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-12 10:33
Lietuvos apeliacinis teismas iš dalies tenkino akcinės draudimo bendrovės „Gjensidige“ apeliacinį skundą ir konstatavo, kad UAB „Agromena lt“ ir BĮ Kultūros infrastruktūros centras, dėl kurių darbuotojų kaltės Tytuvėnų Bernardinų vienuolyne ir bažnyčioje 2012 m. kilo gaisras, šiuos pastatus apdraudu...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...
nuotrauka
2024-02-08 08:04
Rinkoje vertinami sprendimai, kurie sudaro sąlygas statyti greitai, optimaliomis sąnaudomis bei gauti kokybišką rezultatą. Todėl itin populiarūs lego principu surenkami namai. Vieną tokių galimybių siūlo „ShellBau“ – karkasiniai namai iš patobulintų struktūrinių izoliacinių skydų (SIP).
nuotrauka
2024-02-07 14:39
Daugiau kaip dvejus metus sostinės prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama" intensyviai vykdyti atnaujinimo darbai oficialiai baigti. Pasak „Panoramos" vadovės Birutės Kalanovaitės, šie pokyčiai buvo didžiausi per 15 prekybos centro veiklos metų ir pareikalavo beveik 15 mln. eurų dydžio investicij...
nuotrauka
2024-02-07 13:23
Lietuvos bankas skelbia mūsų šalies ir kitų euro zonos šalių kredito įstaigų (bankų, kredito unijų) paskolų ir sutarto termino (terminuotųjų) indėlių palūkanų normų palyginimą 2023 m. gruodžio mėn. duomenimis. Į paveikslus įtrauktos tos euro zonos šalys, kurių duomenys skelbiami Europos Centrinio Ba...
nuotrauka
2024-02-07 09:42
Nekilnojamojo turto projektų vystytojas „Releven" gavo 20 mln. eurų finansavimą Vilniaus Senamiestyje plėtojamam gyvenamajam kvartalui „Sanguškų parkas", į kurį per visą statybų laikotarpį ketinama investuoti apie 40 mln. eurų. Finansavimą projektui suteikė specializuotas Estijos kapitalo bankas „Bi...
nuotrauka
2024-02-05 09:12
Pokyčiai Daugiafunkcio komplekso projekte: fondas „Baltcap" pasitraukia, bendrovė „Hanner" planuoja perimti projektą. Vasario pabaigoje dėl projekto statybos indeksavimo ir kitų pakeitimų balsuos Vilniaus miesto savivaldybės taryba.
nuotrauka
2024-02-05 07:41
Kaip patikimai užsandarinti konstrukcines ir išsiplečiančias siūles fasaduose, stoguose ar pėsčiųjų takuose? Sprendimas – naujos kartos hermetikas „Fome Flex ROOF & FAÇADE“, padedantis suformuoti ypatingai elastingą ir patvarią siūlę.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas