2024 rugsėjo 13 d. penktadienis, 7:58
Reklama  |  facebook

3D namų spausdinimas: kuo pasaulį gali nustebinti lietuviai?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-03-23 06:30
Statybos technologijos nesikeičia taip greitai, kaip kompiuterinės. Tačiau per amžių amžius lipdžius sienas iš karkaso, betono ar mūrijus plytomis, šį sektorių supurtė 3D spausdinimo galimybės. Tai – vis greičiau populiarėjanti technologija. Apie šią technologiją parodoje „Namų pasaulis 2016“ kalbėjo KTU atstovas Mantas Lazauskas. Skeptikams, burbantiems, kuo jau čia šioje srityje lietuviai pralenks Kiniją, jis paaiškino, ko siekia KTU mokslininkai, savo laboratorijoje diena iš dienos maišydami ne per skystus ir ne per tirštus spausdinimui skirtus mišinius.
nuotrauka
3D spausdintuvas spausdina betono karkasą laboratorijoje. KTU archyvo nuotr.


„Ilja Laursas yra pasakęs, jog šioje inovacijų rinkoje mes turėtume žvelgti 7-erius metus į priekį. Pavyzdžiui, po kelerių metų stipriai pasikeis žaislų gamybos pramonė. Visai gali būti, jog vaikas, pamėgęs kokį nors animacinio filmo herojų, galės parsisiųsti failą, atsispausdinti herojų ir su juo žaisti,“ – ateities viziją brėžė M. Lazauskas.

Nesvarbu, ar tai bus plastikas, ar kita medžiaga – šiandien jau spausdinama ir iš metalo. Tad kodėl nepritaikyti tokios technologijos statybos pramonėje? Kodėl nepasinaudojus tuo, kas jau yra sukurta?

 Nuo pilies mažajai princesei iki modernių kolonų

Kaip viskas vyksta? Lygiai taip, kaip ir spausdinant plastiku: klojamas betoną primenančio mišinio sluoksnis, šiam apdžiūvus – kitas sluoksnis. Galutinis produktas nėra įprastas mūsų akiai, tačiau reikia turėti omenyje, jog pats technologijos principas iš esmės nekinta.

„Kur link žengia pasaulis? Esame matę pranešimus žiniasklaidos priemonėse, jog kinų gamintojai sugebėjo sukurti namus spausdinantį spausdintuvą,“ – primena M. Lazauskas.

Apie kitus technologiją tobulinusius išradimus Statybunaujienos.lt taip pat rašė:

>>> Nauja 3D technologija leidžia spausdinti net sienas ar lubas

>>> KTU mokslininkai sukūrė galimybę 3D namų spausdinimui – betrūksta prisijungti verslui

3D spausdinimas neatsirado tiesiog dabar – pati technologija egzistuoja jau apie 30 metų, tačiau dabar juntamas jos bumas.

Pasauliui modernėjant ir populiarėjant įvairiems technologiniams prietaisams, ši sritis pradėjo ženkliai vystytis.

Tie, kurie yra nusiteikę prieš namų spausdinimą, galėtų pasitenkinti mažaisiais architektūros statiniais: nameliais vaikams, suoliukais, vazonais. Įsivaizduokite: jei turite mažų vaikų, galite atspausdinti jiems pilį. Taigi, ši technologija neturėtų būti suprantama vienareikšmiškai: tai yra įrankis, kuris galėtų būti naudojamas įvairioms paskirtims. Dar vienas pavyzdys – galima atspausdinti sudėtingas, lenktas kolonas.

„Pasitelkus 3D spausdintuvą, vienintelis galvos skausmas – sugalvoti, kokios formos norime. Pačios formos neriboja niekas,“ – tikina M. Lazauskas.

 

 Nereikia atiduoti visko kinams

Lietuvoje mokslininkai jau optimizuoja itin stiprų betoną. Su tokia medžiaga jie, pavyzdžiui,  galėtų atspausdinti korėtus suoliukus, kurie puikiausiai išlaikytų sėdinčiųjų svorį. Sunkesnius baldus galima spausdinti netgi toje vietoje, kur reikia juos pastatyti, kad nereikėtų transportuoti.

100 kvadratų namas atspausdinimas maždaug per 48 valandas. Gerokai pagerinama darbų sauga, nereikia nieko kelti, tempti, kalti. 

Tačiau kalbėdamas apie 3D betono spausdintuvuas Kauno mokslininkų pasiekimus M. Lazauskas suaukia replikų: „Kam mums kurti tą 3D spausdinimą, jei kinai, amerikiečiai jau tai išrado?“

„Atsakau, jog galime uždaryti ir visus popieriaus fabrikus, nes kinai prieš 2000 metų išrado ir popierių. Nebūsime novatoriai šioje srityje, tačiau turime išnaudoti technologijas“, – sakė pranešėjas.

Jis tikino, jog galima dirbti paprasčiau, o spausdintuvas visų darbų už statybininkus nenudirbs.

„Neatimame duonos iš statybininkų. Yra technologija itin susidomėjusių žmonių, pavyzdžiui, vieni iš jų siūlo KTU mokslininkams jų sklype statyti eksperimentinį namą,“ – atskleidė univeristeto atstovas.

3D spausdinimo privalumai

Kuo pranašesnė statyba pasitelkus 3D spausdinimo technologijas? M. Lazauskas išvardijo kelis privalumus:

–Statymo sparta yra ženkliai didesnė, nei statant tradiciniu būdu. Žinoma, per parą ar dvi atspausdinimas tik namo karkasas. Dar reikės padirbėti su šiltinimu, apdaila, be to, jau iš anksto reikia nuspręsti, kaip išvedžiosite visus techninius mazgus (dažniausiai ten, kur turės gulėti vamzdžiai, jie iš karto guldomi dar spausdintuvui dirbant).

–Ženkliai pagerėja darbų sauga, darbuotojams nereikia kažkur aukštai lipti.

– Mažinama aplinkos tarša: kuo labiau sutrumpiname statybos procesą, tuo mažiau reikia visokių išteklių.

– Betono mišiniui galime panaudoti perdirbtas medžiagas. Pavyzdžiui, galima panaudoti perdirbto betono atliekas savaime susitankinančio betono gamybai.

–Begalę visokių kitokių atliekų – kaip, pavyzdžiui, pelenai –  galima panaudoti 3D spausdinimui.

– 3D spausdinimas, kai siekiama kuo didesnio tikslumo ir optimizacijos, tikrai palengvins užduotį pereiti prie BIM. Prie šios duomenų bazės 3D spausdinimo technologiją lengva pritaikyti.

Lietuviai nesnaudžia

Ne tik kiniečiai ar amerikiečiai gali spausdinti 3D namus. Lietuvoje tokios technologijos taip pat gali būti kuriamos. Galbūt tai nematoma taip ryškiai, taip garsiai apie tai nekalbama, tačiau Lietuvos mokslininkai tikrai turi potencialą. Tuo įsitikinęs M. Lazauskas.

Lietuviai plėtodami šias technologijas turėtų žengti koja kojon ir nenusiteikti skeptiškai. Per žiniasklaidą jau nuvilnijo žinia, kad KTU sukūrė 3D spausdintuvo prototipą. Ką gali šis spausdintuvas? Sukurta medžiaga, su kuria galima spausdinti nedidelius objektus.

„Kol kas esame toje stadijoje, kai nežinai nuo ko pradėti ir neturi nuo ko atsispirti. Tokia situacija buvo iš pradžių. Griebėmės paskutinio šiaudo, ir netrukus galėsime įsibėgėti“, – sakė pranešėjas.

Projektas yra tarpdisciplininis ir sujungia įvairių skirtingų specialybių žmones: laboratorijose reikia ir informacinių technologijų specialistų, ir statybos krypties studentų. Kiekvienas naujas iššūkis (jų dirbant su šiuo projektu tikrai netrūksta), verčia plėtoti technologiją.

Sukurta „Cura“ programinė įranga. Tai atviro tipo programinė įranga naudojama valdyti  prietaisus, mechaninius elementus. Sukurtas 3D spausdintuvo mišinys, kurį daugiausia sudaro vanduo, aliuminio cementas, smėlis ir greitiklis (pagreitinantis betono džiuvimą). Turint šį mišinį ir keičiant greitiklio santykį, džiuvimo procesą galima pagreitinti iki 5 min, arba palėtinti iki 30 minučių.


Spausdintuvu atspausdinta betoninė rankena. KTU nuotr.

Beliko dar vienas iššūkis – sukurti spausdinimo mišinio medžiagą, tinkančią Lietuvos klimatui. Mūsų šalyje temperatūra itin svyruoja: atšyla ir staiga vėl pašąla. Todėl medžiaga turi būti atspari atmosferiniam poveikiui, turi nesuirti.


M. Lazauskas neneigia, jog yra alternatyvų: šiandien namai iš šiaudinių skydų, aliuminio plokščių taip pat surenkami itin greitai.Tačiau jis pabrėžia, jog skydinių būstų dalis vis tiek reikia gaminti gamykloje. Tuo metu 3D spausdinimo elementus po valandos nuo atspausdinimo jau galima surinkinėti.

Kokia temperatūra turėtų būti spausdinant namą? M. Lazauskas pripažįsta, jog tai turi didelės įtakos. Jei keičiasi oro sąlygos, technologija turi leisti pakeisti mišinio savybes, būti adaptyvi. Kitaip tariant, dabar svarbiausia užduotis yra rasti sudėtinę dalį, galinčią itin greitai pakeisti betono mišinio džiuvimo laiką – jį pailginti, arba patrumpinti.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-09-11 09:26
Augant Baltijos šalių klientų poreikiui vertinti nekilnojamąjį turtą kaimyninėse šalyse, trys pirmaujančios nekilnojamojo turto bendrovės: „Inreal" (Lietuva), „Uus Maa" (Estija) ir „Latio" (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo tikslas – supaprastinti vertinimo ir paspartinti turto ...
nuotrauka
2024-09-10 13:36
NT projektų kompanijos „Citus" pardavimų komandai nuo rugsėjo pradžios vadovauja Jurga Bagdonavičiūtė-Aldošinienė. Pasak „Citus" atstovų, į įmonę ji atsineša didelę patirtį ir reikšmingų pasiekimų pardavimų bei santykių su klientais kūrimo srityse.
nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-09-10 09:52
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ užbaigė prekybos ir paslaugų miestelio statybas Klaipėdos Baltijos prospekte – jį sudaro prekybinių sandėlių kompleksas „Stock-O“, subursiantis 34 verslų bendruomenę, bei jau porą metų veikianti Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių tinklo „Deca...
nuotrauka
2024-09-10 09:35
1,4 mlrd. eurų vertės portfelį valdanti nacionalinė plėtros įstaiga nuo šiol tęsia veiklą kaip UAB ILTE ir prisistato rinkai nauju prekės ženklu. ILTE ambicija – būti pagrindiniu šalies ekonominės gerovės šaltiniu ir bendradarbiaujant su valstybės institucijomis, klientais ir privačiais finansų rink...
nuotrauka
2024-09-06 07:09
Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.
nuotrauka
2024-09-05 11:33
Praėjusių metų rudenį savo veiklą pradėjęs „Eika“ grupės vystytas ir valdomas bendro gyvenimo namų projektas „Solo Society City House Vilnius“, šį rudens semestrą pasitinka 100 proc. užimtumu. Komanda atskleidė kaip praėjo pirmieji 17 mln. eurų kainavusio projekto metai ir kaip atrodo tipinis „co-li...
nuotrauka
2024-09-05 11:17
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) rugpjūčio 26-30 dienomis vykdė antrąjį kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ etapą, kuriame dalyvavo 130 Lietuvoje veikiančių įmonių. Pratybų metu jų darbuotojams buvo išsiųsta daugiau nei 78...
nuotrauka
2024-09-05 09:44
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ susitarė dėl patalpų nuomos Vilniaus Rinktinės g. vystomame verslo centre „Business Stadium Central“. Pagal pasirašytą nuomos sutartį viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje kitąmet a...
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
2024-09-03 09:33
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA" teigia, kad NT rinka pagal pardavimus rugpjūtį ženklių pokyčių nepatyrė. Vilniuje buvo parduota 9 naujos statybos butais mažiau, lyginant su liepa, tačiau lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, pardavimai buvo didesni 23 proc.
nuotrauka
2024-09-02 16:49
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" šią vasarą įsteigti fondai dviejuose naujuose projektuose išvystys daugiau nei 450 gyvenamųjų būstų ir 25 komercines patalpas. Į projektus Vilniuje iš viso bus investuota daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2024-09-02 16:02
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, rugpjūtį Vilniaus NT pirminėje rinkoje buvo parduoti 254 būstai. Paskutinis kalendorinės vasaros mėnuo sostinėje išsiskyrė sugrįžtančiais investuotojais ir, lyginant su liepos mėnesiu, beveik dvigubai išaugusia prestižinės klasės būsto ...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-30 07:43
Statybų bendrovės bei individualių namų savininkai, brangstant statybinėms medžiagoms ir meistrų darbui, ieško ne tik estetiškai patrauklių, kokybiškų sprendimų fasado apdailai ir apšiltinimui atlikti, bet ir būdų optimaliai sutaupyti. Kaštai neretai išauga dėl užsitęsusių darbų. Pažangių betono fas...
nuotrauka
2024-08-29 10:26
Bendrovės „EfTEN Capital“ valdomas „EfTEN Real Estate Fund 5“ įsigijo ką tik baigtą statyti UNA mažmeninės prekybos parką, esantį adresu Dangeručio g. 1, Vilnius. Tai – didžiausias nekilnojamojo turto sandoris Baltijos šalių mažmeninės prekybos rinkoje šiais metais. Pagrindiniai UNA parko nuomininka...
nuotrauka
2024-08-27 11:51
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Eika" pardavė prekybos centrą „Pupa" Vilniuje, Pilaitės mikrorajone. Gautas lėšas bendrovė planuoja investuoti į naujų projektų vystymą ir plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2024-08-27 09:13
Nekilnojamojo turto vystymo įmonių grupė „Releven" pradeda verslo centro prestižinio sostinės Žvėryno mikrorajono Sėlių ir Lapių gatvių sandūroje statybas. Iki kitų metų žiemos numatomas pastatyti projektas biurų rinką papildys 3,4 tūkst. kvadratinių metrų ploto. Keturių aukštų su antstatu, iš trijų...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas