2021 gruodžio 6 d. pirmadienis, 0:33
Reklama  |  facebook

5 dažniausiai užduodami klausimai namą prižiūrinčioms įmonėms

2016-09-07 16:19
Daugiabutyje dingo šiltas vanduo, laiptinėje perdegė lemputė, prakiuro stogas ir pradėjo tekėti vanduo, o vaikų žaidimo aikštelėje sulūžo supynės. Tai tik kelios iš daugelio problemų, kurias privalo spręsti namą administruojanti įmonė. Vis tik naujakuriams neretai trūksta detalesnės informacijos apie namų priežiūros įmonių veiklą.
nuotrauka
„Eika“ namai Pilaitėje, Vilniuje. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
UAB „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda (nuotraukoje kairėje) išskiria 5 pagrindinius klausimus namus prižiūrinčioms įmonėms, kurie turėtų būti aktualūs gyvetojams.

Kam reikalinga daugiabutį administruojanti įmonė?

Pasak „Eika” atstovo, norint atsakyti į klausimą, kam reikalinga daugiabutį administruojanti įmonė, pirmiausia reikia suprasti, kad nuosavas butas ir bendro naudojimo patalpos (liftas, laiptinė, rūsys) – yra dvi skirtingos erdvės. Pastarosiomis naudojasi visi daugiabučio gyventojai, vadinasi, jos dėvisi greičiau ir joms būtina nuolatinė priežiūra.

Antra, bendro naudojimo patalpų priežiūra neapsiriboja laiptinės išvalymu kartą per savaitę ir perdegusios lemputės pakeitimu. „Daugiabutis yra sudėtingas konstrukcinis organizmas, todėl jo priežiūrai reikia specifinių techninių, buhalterinių bei teisinių žinių, kurias gali užtikrinti tik daugiabučio administratorius“, – tvirtina M. Žibūda.

Be to, administruojanti įmonė bei jos paskirtas asmeninis daugiabučio vadybininkas į iškilusią problemą privalo reaguoti ir imtis veiksmų itin greitai, būti pasiekiamas bet kada, nes nuo to neretai priklauso gyventojų ir jų turto saugumas. Vadinasi, operatyvumas, ištikus nenumatytai avarijai (dingus elektrai, užstrigus laiptinės durims ar esant dujų nuotekiui), yra neatsiejama paslaugos, už kurią daugiabučio gyventojai moka mokesčius namą prižiūrinčiai įmonei, dalis.

Kaip apskaičiuojami mokesčiai?


Gyventojai, kuriems kyla klausimų dėl mokesčių dydžio, visada turi turėti galimybę kreiptis į administratorių. Šis turi tiksliai ir teisingai sudarytą namo bendrojo naudojimo objektų aprašą bei gali tiksliai atsakyti į visus, su mokėjimais už namo priežiūrą susijusius klausimus.

„Aiškiai sudarytame bendro naudojimo objekto apraše turėtų būti pažymėta, kokie darbai buvo atlikti atskirose pastato dalyse ir inžinerinėse sistemose bei kaip už šiuos darbus buvo paskirstyti mokesčiai. Šis aprašas užtikrina, kad mokėjimai apskaičiuojami proporcingai ir sąžiningai, pavyzdžiui, mokesčiai už lifto remontą paskirstomi konkrečiai laiptinei, o ne visam namui“, – sako „Eika” atstovas M. Žibūda.

Prieš samdydami daugiabutį administruojančią įmonę, gyventojai turėtų žinoti, kad mokesčiai už bendrų patalpų apšvietimą ir jų valymą, šilumos tinklų eksploataciją, remonto darbus, lifto priežiūrą ir šiukšlių išvežimą bus skaičiuojami ne pagal bute gyvenančių žmonių skaičių, o pagal būsto plotą.

Kaip galiu susisiekti su administruojančia įmone?

Įprastai kiekvienam daugiabučiui priežiūros įmonė paskiria asmeninį administratorių, kurio kontaktai iškabinami laiptinės skelbimų lentoje. Kai kurios įmonės nustato konkrečias savaitės dienas ir valandas, kada su administratoriumi galima susisiekti. Tačiau savo veiklą atsakingai vertinančios įmonės, M. Žibūdos teigimu, turėtų sudaryti kuo palankesnes sąlygas komunikacijai.

Viena jų – savitarnos paslauga. Dalis įmonių gyventojams siūlo internetinę svetainę, kurioje jie gali rasti visą reikiamą ir naudingą informaciją apie daugiabutį, su juo susijusius darbus bei siųsti užklausas su klausimais namo administratoriui bet kuriuo paros metu.

„Į klientų lūkesčius orientuota įmonė savitarnos svetainėje internete pateikia metinius planus, atliktų darbų ataskaitas, planuojamų darbų sąrašus, mokesčių išklotines. Tai patogus įrankis ne tik gyventojams, kuriems nereikia kaskart skambinti priežiūros įmonei, kai iškyla skubus klausimas, tačiau ir laiką taupančiam administratoriui“, – teigia įmonės „Eika” atstovas.

Kaip patikrinti administratoriaus darbą?

Pastebėti naujai įsuktą elektros lemputę ar išvalytą laiptinę nesunku, tačiau administruojanti įmonė atlieka daugelį darbų, kurių gyventojai paprastai nepastebi, todėl negali įvertinti jų kokybės. Pavyzdžiui, visų namo konstrukcijų (sienų, vamzdžių sistemos, stogo) apžiūra pasibaigus žiemai, nuolatinė bendrojo naudojimo sistemų priežiūra ir pan.

Tokiais atvejais prižiūrinti įmonė informaciją apie atliktus ir planuojamus darbus privalo pateikti kuo paprastesne forma bent kartą per mėnesį. Paprastai ši informacija daugiabučio gyventojus pasiekia susirinkimų metu arba yra prieinama internete.

Naudodamiesi internetine svetaine, gyventojai gali sekti, kokie konkretūs darbai jau atlikti, kokia jų apimtis ir kaina, kas buvo darbų rangovas, taip pat – susipažinti su planuojamais darbais. Be to, internetinė savitarnos svetainė suteikia galimybę apmokėti sąskaitas už suteiktas paslaugas bei matyti kiekvieno mėnesio įmokų išklotinę.

Ar galiu daryti įtaką administratoriaus priimamiems sprendimams?

Nemažai ginčų tarp gyventojų ir administratoriaus kyla dėl to, jog pastarasis, vykdydamas veiklą, sprendimus priima nepasitaręs su gyventojais. Tokia praktika, daugiabučių priežiūros specialistų teigimu, yra nepriimtina ir neturėtų būti toleruojama.

M. Žibūda teigia, kad patikima administruojanti įmonė turėtų suteikti gyventojams teisę patiems dalyvauti priimant visam daugiabučiui svarbius sprendimus. Pavyzdžiui, dėl pastato renovacijos ar automobilių stovėjimo aikštelės remonto darbų turėtų būti organizuojami visų gyventojų susirinkimai arba apklausos, kurių metu kiekvieno buto šeimininkas galėtų išsakyti savo nuomonę apie ateities darbų būtinybę ar kaštus. Balsuojant priimti sprendimai yra teisėti, jeigu jiems pritaria daugiau kaip pusė visų patalpų savininkų.  

Bendrovės nuotr.

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-12-01 13:35
Baigėsi kvietimas savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC) teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 50 paraiškų iš 53 savivaldybių daugiau kaip 2 mln. eurų sumai.
nuotrauka
2021-11-30 13:35
Šildytis taupiau ir švariau norintys gyventojai turėtų suskubti. Iki 2022 m. vasario 1 d. skiriama 50 proc. valstybės parama atsisakantiems šilumos gamybai iškastinį kurą (dujas, anglį, durpes, skalūnus) naudojančių įrenginių ir prisijungiantiems prie centralizuotai tiekiamos miesto šilumos.
nuotrauka
2021-11-26 13:10
83 proc. šalies gyventojų, gyvenančių senuose daugiabučiuose, norėtų juos atnaujinti. Didžioji dauguma lengviau ryžtųsi renovacijai, jei žinotų, kad jų namas įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą.
nuotrauka
2021-11-25 11:38
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos siūlomoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, kurios turėtų pagerinti šilumos punktų priežiūros paslaugų kokybę, didinti daugiabučių šilumos punktų energetinį efektyvumą ir sumažinti dėl neefektyvios jų priežiūros atsirandančius energijos švaistymus.
nuotrauka
2021-11-24 14:21
Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos patikslintą Klimato kaitos programos 2021 m. sąmatą. Siekiant suminkštinti energijos kainų šuolį, 21,5 mln. eurų nukreipiama gyventojų poreikiams: individualiam būstui atnaujinti, mažiau taršiems šildymo įrenginiams įsigyti, panaudoti atsinaujinančius ište...
nuotrauka
2021-11-20 07:24
Seime po svarstymo pritarus Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui, socialinių tinklų erdvėje pasirodė nepagrįstų baimių ir mitų apie šio įstatymo tikslą.
nuotrauka
2021-11-18 09:23
Seimas pradėjo svarstyti aplinkos ministro Simono Gentvilo pristatytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisas, kurios numato nuo 2023 m. didinti mokestį už nepavojingųjų atliekų šalinimą sąvartyne ir išplėsti mokėtojų už aplinkos teršimą sąrašą. Aplinkos ministerija dalijasi dažniausiai uždu...
nuotrauka
2021-11-05 11:37
Šią savaitę darbą pradėjęs pastatų renovacijos procesus šalyje koordinuosiantis kompetencijų centras yra sutelktas apjungus dvi Aplinkos ministerijai pavaldžias įstaigas – Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA).
nuotrauka
2021-10-29 11:54
Palankias sąlygas greičiau ir tiksliau parengti daugiabučio renovacijos investicijų planą sudaro šiandien, spalio 29 d., įsigaliojusi Aplinkos ministerijos patikslinta Daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) investicijų plano rengimo tvarka.
nuotrauka
2021-10-27 15:21
Vilniaus miesto savivaldybės taryba apsisprendė – vilniečiai nebeturės kentėti smogo, kurį metai iš metų sukeldavo taršus kuras, naudojamas šildymui. Nuo 2023 m. birželio kūrenti anglį ar durpių briketus Vilniaus mieste bus draudžiama.
nuotrauka
2021-10-27 14:27
Savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai gali teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos tam skirta 925 tūkst. eurų. Gyventojams nebereikės patiems mokėti už tokių atliekų išvežim...
nuotrauka
2021-10-25 10:41
Svarbu žinoti, kad įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado, šlaitinio stogo ar ant pastato plokščiojo stogo, kai jos iškyla daugiau kaip 1 m virš plokščiojo stogo parapeto, laikomas pastato išorės išvaizdą keičiančiais darbais, primena Statybos inspekcija...
nuotrauka
2021-10-18 09:20
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, Plungės rajono savivaldybė yra viena iš lyderių renovuojant daugiabučius namus – pagal rezultatus lenkia net 49 Lietuvos savivaldybes iš 60.
nuotrauka
2021-10-07 07:15
Individualiųjų gyvenamųjų namų, sodų bendrijų, kaimiškųjų vietovių gyventojai, kuriems nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, įsirengia vietinius nuotekų valymo įrenginius, skirtus buitinėms arba joms artimoms nuotekoms valyti. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos...
nuotrauka
2021-10-07 06:46
Šalia verslo centrų ar Senamiestyje iš kaminų rūkstantys juodi anglies dūmai greitai turėtų tapti praeitimi – Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto uždrausti gyvenamuosiuose būstuose naudoti taršų kietąjį kurą – akmens anglį ir durpių briketus. Juos deginant sklinda blogas kvapas, teršiamas or...
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:25
Nuo 2022 m. pabaigos trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose nebegalės būti naudojami suskystintų naftos dujų balionai dujų (toliau – dujų balionai).
nuotrauka
2021-09-29 10:26
Nepaisant pernai įvykusios balkono griūties, sostinės Architektų g. 65 esančio daugiabučio gyventojai atsisakė daugiabučio renovacijos. Vilniaus miesto savivaldybė apgailestauja, kad gyventojai į savo namo priežiūrą numojo ranka ir ragina juos apsigalvoti, nes ant kortos – ir aplinkinių saugumas, ir...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai