2021 rugpjūčio 6 d. penktadienis, 5:27
Reklama  |  facebook

5 dažniausiai užduodami klausimai namą prižiūrinčioms įmonėms

2016-09-07 16:19
Daugiabutyje dingo šiltas vanduo, laiptinėje perdegė lemputė, prakiuro stogas ir pradėjo tekėti vanduo, o vaikų žaidimo aikštelėje sulūžo supynės. Tai tik kelios iš daugelio problemų, kurias privalo spręsti namą administruojanti įmonė. Vis tik naujakuriams neretai trūksta detalesnės informacijos apie namų priežiūros įmonių veiklą.
nuotrauka
„Eika“ namai Pilaitėje, Vilniuje. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
UAB „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda (nuotraukoje kairėje) išskiria 5 pagrindinius klausimus namus prižiūrinčioms įmonėms, kurie turėtų būti aktualūs gyvetojams.

Kam reikalinga daugiabutį administruojanti įmonė?

Pasak „Eika” atstovo, norint atsakyti į klausimą, kam reikalinga daugiabutį administruojanti įmonė, pirmiausia reikia suprasti, kad nuosavas butas ir bendro naudojimo patalpos (liftas, laiptinė, rūsys) – yra dvi skirtingos erdvės. Pastarosiomis naudojasi visi daugiabučio gyventojai, vadinasi, jos dėvisi greičiau ir joms būtina nuolatinė priežiūra.

Antra, bendro naudojimo patalpų priežiūra neapsiriboja laiptinės išvalymu kartą per savaitę ir perdegusios lemputės pakeitimu. „Daugiabutis yra sudėtingas konstrukcinis organizmas, todėl jo priežiūrai reikia specifinių techninių, buhalterinių bei teisinių žinių, kurias gali užtikrinti tik daugiabučio administratorius“, – tvirtina M. Žibūda.

Be to, administruojanti įmonė bei jos paskirtas asmeninis daugiabučio vadybininkas į iškilusią problemą privalo reaguoti ir imtis veiksmų itin greitai, būti pasiekiamas bet kada, nes nuo to neretai priklauso gyventojų ir jų turto saugumas. Vadinasi, operatyvumas, ištikus nenumatytai avarijai (dingus elektrai, užstrigus laiptinės durims ar esant dujų nuotekiui), yra neatsiejama paslaugos, už kurią daugiabučio gyventojai moka mokesčius namą prižiūrinčiai įmonei, dalis.

Kaip apskaičiuojami mokesčiai?


Gyventojai, kuriems kyla klausimų dėl mokesčių dydžio, visada turi turėti galimybę kreiptis į administratorių. Šis turi tiksliai ir teisingai sudarytą namo bendrojo naudojimo objektų aprašą bei gali tiksliai atsakyti į visus, su mokėjimais už namo priežiūrą susijusius klausimus.

„Aiškiai sudarytame bendro naudojimo objekto apraše turėtų būti pažymėta, kokie darbai buvo atlikti atskirose pastato dalyse ir inžinerinėse sistemose bei kaip už šiuos darbus buvo paskirstyti mokesčiai. Šis aprašas užtikrina, kad mokėjimai apskaičiuojami proporcingai ir sąžiningai, pavyzdžiui, mokesčiai už lifto remontą paskirstomi konkrečiai laiptinei, o ne visam namui“, – sako „Eika” atstovas M. Žibūda.

Prieš samdydami daugiabutį administruojančią įmonę, gyventojai turėtų žinoti, kad mokesčiai už bendrų patalpų apšvietimą ir jų valymą, šilumos tinklų eksploataciją, remonto darbus, lifto priežiūrą ir šiukšlių išvežimą bus skaičiuojami ne pagal bute gyvenančių žmonių skaičių, o pagal būsto plotą.

Kaip galiu susisiekti su administruojančia įmone?

Įprastai kiekvienam daugiabučiui priežiūros įmonė paskiria asmeninį administratorių, kurio kontaktai iškabinami laiptinės skelbimų lentoje. Kai kurios įmonės nustato konkrečias savaitės dienas ir valandas, kada su administratoriumi galima susisiekti. Tačiau savo veiklą atsakingai vertinančios įmonės, M. Žibūdos teigimu, turėtų sudaryti kuo palankesnes sąlygas komunikacijai.

Viena jų – savitarnos paslauga. Dalis įmonių gyventojams siūlo internetinę svetainę, kurioje jie gali rasti visą reikiamą ir naudingą informaciją apie daugiabutį, su juo susijusius darbus bei siųsti užklausas su klausimais namo administratoriui bet kuriuo paros metu.

„Į klientų lūkesčius orientuota įmonė savitarnos svetainėje internete pateikia metinius planus, atliktų darbų ataskaitas, planuojamų darbų sąrašus, mokesčių išklotines. Tai patogus įrankis ne tik gyventojams, kuriems nereikia kaskart skambinti priežiūros įmonei, kai iškyla skubus klausimas, tačiau ir laiką taupančiam administratoriui“, – teigia įmonės „Eika” atstovas.

Kaip patikrinti administratoriaus darbą?

Pastebėti naujai įsuktą elektros lemputę ar išvalytą laiptinę nesunku, tačiau administruojanti įmonė atlieka daugelį darbų, kurių gyventojai paprastai nepastebi, todėl negali įvertinti jų kokybės. Pavyzdžiui, visų namo konstrukcijų (sienų, vamzdžių sistemos, stogo) apžiūra pasibaigus žiemai, nuolatinė bendrojo naudojimo sistemų priežiūra ir pan.

Tokiais atvejais prižiūrinti įmonė informaciją apie atliktus ir planuojamus darbus privalo pateikti kuo paprastesne forma bent kartą per mėnesį. Paprastai ši informacija daugiabučio gyventojus pasiekia susirinkimų metu arba yra prieinama internete.

Naudodamiesi internetine svetaine, gyventojai gali sekti, kokie konkretūs darbai jau atlikti, kokia jų apimtis ir kaina, kas buvo darbų rangovas, taip pat – susipažinti su planuojamais darbais. Be to, internetinė savitarnos svetainė suteikia galimybę apmokėti sąskaitas už suteiktas paslaugas bei matyti kiekvieno mėnesio įmokų išklotinę.

Ar galiu daryti įtaką administratoriaus priimamiems sprendimams?

Nemažai ginčų tarp gyventojų ir administratoriaus kyla dėl to, jog pastarasis, vykdydamas veiklą, sprendimus priima nepasitaręs su gyventojais. Tokia praktika, daugiabučių priežiūros specialistų teigimu, yra nepriimtina ir neturėtų būti toleruojama.

M. Žibūda teigia, kad patikima administruojanti įmonė turėtų suteikti gyventojams teisę patiems dalyvauti priimant visam daugiabučiui svarbius sprendimus. Pavyzdžiui, dėl pastato renovacijos ar automobilių stovėjimo aikštelės remonto darbų turėtų būti organizuojami visų gyventojų susirinkimai arba apklausos, kurių metu kiekvieno buto šeimininkas galėtų išsakyti savo nuomonę apie ateities darbų būtinybę ar kaštus. Balsuojant priimti sprendimai yra teisėti, jeigu jiems pritaria daugiau kaip pusė visų patalpų savininkų.  

Bendrovės nuotr.

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-08-05 11:35
Karantino metu išaugusi buitinės įrangos bei elektronikos prekių paklausa privertė vartotojus dažniau pagalvoti apie jų namų elektros energijos galios keitimą. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau nei 2,8 tūkst. gyventojų prašymų dėl elektros galios įvado didi...
nuotrauka
2021-08-05 09:54
Būstas neabejotinai yra vienas reikšmingiausių pirkinių, todėl gyventojams kyla įvairių abejonių ir nemažai nerimo. Kaip rodo darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva tyrimų kompanijos „Norstat“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, daugiausiai baimių nekilnojamąjį turtą į...
nuotrauka
2021-08-04 14:03
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) suteikė 67,5 mln. eurų paskolą daugiabučių gyvenamųjų namų energijos vartojimo efektyvumo gerinimo projektams finansuoti. Ji skirta projektams, jau vykdomiems pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ir suteiks galimybę atnaujinti a...
nuotrauka
2021-08-04 10:12
Norintys renovuoti daugiabutį neretai nežino, nuo ko pradėti. Daugiabučio atnaujinimas – ilgas procesas, kuris prasideda gerokai ankščiau prieš darbininkams įžengiant į statybų aikštelę.
nuotrauka
2021-08-02 13:28
Vilniuje pastebima nauja tendencija – į gyvenamuosius rajonus ateina senamiesčiams būdinga tradicija pirmuosius daugiabučių pastatų aukštus skirti komercinei ar kitai ūkinei veiklai. Šį pokytį lemia tiek naujas miesto bendrasis planas, tiek plėtotojų noras kurti darnesnį ir gyventojams patogesnį mie...
nuotrauka
2021-07-29 10:27
Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia NT plėtros bendrovės „Realco“ e...
nuotrauka
2021-07-26 10:09
Papildoma patalpa prie pastato ne tik apsaugo šildomas patalpas nuo vėjo, lietaus ar šalto oro, bet ir leidžia taupyti gyvenamojo būsto šildymo išlaidas, o papildomą patalpą įrengus pastate, sukuriama dar viena erdvė įvairiems daiktams laikyti. Visgi, norintiems pasistatyti pagalbines (ar papildomas...
nuotrauka
2021-07-22 10:05,      papildyta 2021-07-27 09:50, papildyta informacija
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (toliau – Statybos inspekcija) primena, kad prieš imantis tvoros statybos, verta išsiaiškinti, kokie reikalavimai jai keliami.
nuotrauka
2021-07-21 08:25
Už dokumentų klastojimą ir jų panaudojimą 47 metų V. Z. Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai skyrė 3 000 Eur baudą, kurią jis turės sumokėti per 10 mėnesių nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.
nuotrauka
2021-07-16 08:33
Nuo šiol gyventojai galės lengviau pasirinkti ir keisti elektros tiekėją, bus kuriama nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymų (planų) vieninga palyginimo sistema. Tai numatyta liepos 15 d. įsigaliojus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams. Jais siekiama didesnės elektros rinkos dalyvių konkuren...
nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-15 11:16
Blogai veikiantis elektros ar dujų apskaitos prietaisas – skaitiklis – gali nulemti mokesčių už šias paslaugas permokas ar nepriemokas, kurias anksčiau ar vėliau gyventojams teks padengti. Vidutinė tokios nepriemokos suma siekia 85 eurų, tačiau gali virsti ir gerokai didesne – 5 tūkst. eurų suma, ro...
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-08 06:30
Vilnius siūlo gyventojams išlaisvinti savo kiemus nuo automobilių chaoso ir gyventi jaukesnėje aplinkoje. „Gyventojų zona" – tai vieta, kur tvarkomos kiemų prieigos, apmokestinamas svečių automobilių stovėjimas, o gyventojai, pasinaudoję Kaimynijų programa, pačius kiemus gali tvarkyti taip, kaip jie...
nuotrauka
2021-07-05 07:27
Birželio pradžioje startavo paskutinis šiais metais paramos etapas, kurio metu gyventojai gali teikti paraiškas ir gauti paramą nuosavai salės elektrinei iš elektrinių parko įsigyti. Teikti paraiškas bus galima iki rugpjūčio 2 d. iš viso numatoma paramos suma siekia 3 mln. eurų.
nuotrauka
2021-07-01 13:48
Išaugus nekilnojamojo turto rinkos aktyvumui, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau kaip 7,5 tūkst. gyventojų prašymų jų statomą būstą prijungti prie elektros bei dujų tinklų. Ši procedūra vidutiniškai užtrunka 40 kalendorinių dienų prisijungiant prie elektros ...
nuotrauka
2021-06-30 16:44
Oro kondicionierius yra nepakeičiamas sprendimas karštomis vasaros dienomis, tačiau jį įsirengiant, būtina laikytis nustatytų taisyklių.
nuotrauka
2021-06-30 09:32
Efektyviau ir tvariau: sostinėje startavo pilotinis AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) projektas, kurio pirmame etape temperatūra centrinio šildymo tinkle bus palaipsniui žeminama nuo 70 iki 65 laipsnių, o antrame – tol, kol temperatūra tolimiausiose tinklo vietose pasieks 55 laipsnius.
nuotrauka
2021-06-29 11:49
Daugiabučių kiemuose palikta sena vonia ar nudėvėta sofa aplinkos ne tik nepuošia, bet ir ją teršia, o neretai pakursto nesutarimus su kaimynais. Vien šiemet tokių stambaus gabarito atliekų Vilniaus kiemuose rasta kone 400 tonų.
nuotrauka
2021-06-28 11:55
Natūralus apšvietimas daugeliui žmonių yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis naujus namus. Jį vertinant pirmiausia visuomet tikriname būste esančių langų dydį ir kryptį. Vis dėlto, tai nėra vienintelis svarbus dalykas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai