2024 balandžio 19 d. penktadienis, 20:41
Reklama  |  facebook

6 mitai ir faktai apie ozono pritaikymą kovai su virusais: dalijasi profesionalai

2020-05-07 08:32
Ketverius metus veikiančių ozono technologijų profesionalų „AirPLUS1 Lituanica“ klientai – nuo vandenvalos įmonių, pramonės objektų, iki didžiųjų prekybos centrų ir valstybinių įstaigų. Vienas pagrindinių ozono panaudojimo tikslų iki šiol buvo kvapų naikinimas, o pastaruoju metu išmanias ozonavimo sistemas vis daugiau įmonių ir organizacijų diegia ir patogenų mažinimui patalpose.
nuotrauka
Vienas pagrindinių ozono panaudojimo tikslų iki šiol buvo kvapų naikinimas, o pastaruoju metu išmanias ozonavimo sistemas vis daugiau įmonių ir organizacijų diegia ir patogenų mažinimui patalpose. „AirPLUS1 Lituanica“ nuotr.


Minimos įmonės
AIRPLUS1 Lituanica, UAB
Kaip rodo naujausi moksliniai tyrimai, ozonas (O3) veiksmingas tiek virusų, tiek bakterijų deaktyvavimui, jo molekulės yra iki 50 kartų aktyvesnės ir 3 000 kartų greičiau veikiančios nei chloro balikliai, o nesunaudotas ozono likutis aplinkoje vos per kelias minutes suskyla į mums įprastą deguonį (O2).
 
Kaip pastebi patentuotus ozonavimo sprendimus siūlančios kompanijos „AirPLUS1 Lituanica“ vadovas Vaidotas Girdvainis, ozonuoti patalpas išmaniomis lietuvių sukurtomis technologijomis pageidauja ir privatūs asmenys, ir gamybinių ar viešųjų patalpų valdytojai, kuriems rūpi tiek higieniška aplinka, tiek darbuotojų ir lankytojų saugumas. 
 
„Ne mažiau svarbi mūsų kasdienio darbo dalis – aiškinti apie ozono poveikį ir komentuoti įvairiausius su ozonavimu susijusius mitus. Vieni jų pervertina ozono poveikį, suteikdami nebūtų savybių, kiti, atvirkščiai, neįvertina šios cheminės medžiagos potencialaus pavojaus ir saugaus naudojimo svarbos“, – sako V. Girdvainis ir dalijasi dažniausiai girdimais mitais ir faktais apie ozoną.

1. Ozonas neveikia koronaviruso

Netiesa: apvalką turintys virusai – tokie kaip SARS-CoV-2, SARS ar Herpes Simplex, yra jautrūs ozonui.

„Kalbant paprastai, veikimo mechanizmas yra toks: mažesnė ozono koncentracija prasiskverbia pro viruso apvalkalą ir pažeidžia DNR genetinę informaciją, o didesnė – suardo apvalkalą chemiškai ir sunaikina DNR“, – aiškina chemijos mokslų daktaras Arvydas Stončius.

2. Ozonas yra bekvapė medžiaga – todėl jo neužuosite

Netiesa: ozonas turi charakteringą kvapą, kurį galime greitai užuosti, o per didelės, nekontroliuojamos koncentracijos turi stiprų dirginantį poveikį, į kurį žmogaus organizmas reaguoja kosuliu, akių perštėjimu (panašiai kaip nuo ašarinių dujų), todėl norime kuo greičiau išeiti iš tokios aplinkos. Tinkamai ozonuotos, higienos normas atitinkančios patalpos daugeliui patinka – primena gaivos, oro po lietaus kvapą, asocijuojasi su švara.

3. Ozonas yra absoliučiai saugus ir nepavojingas naudoti

NE, jei naudojate neaiškios kilmės, nežinia kokiomis apimtimis į patalpą ozoną tiekiantį aparatą ir nesilaikote griežtų saugumo instrukcijų.

TAIP, jei kartu su ozono gamybos prietaisais įrengiama rimta jo koncentracijas patalpoje matuojanti ir reguliuojanti technologija, o ozonavimo sesijų metu (paprastai naktimis) patalpose nėra žmonių.

„Kaip ir bet kuri kita stiprų poveikį mikroorganizmams, virusams ir organiniams junginiams turinti cheminė medžiaga, ozonas turi būti naudojamas saugiai, paisant maksimalaus atsargumo instrukcijų. Kaip plikomis rankomis nevalote paviršių chloru, taip valydami patalpos orą ir paviršius ozonu, naudojate išmaniąsias sistemas, kurios seka ir reguliuoja ozono koncentracijas“, – aiškina „AirPLUS1 Lituanica“ komercijos vadovas Kastytis Trota.

Ozonas reaguoja su organiniais ir neorganiniais junginiais, naikindamas kvapus ir deaktyvuodamas bakterijas bei virusus. Bet lygiai taip pat per didelė, higienos normų neatitinkanti momentinė jo koncentracija gali būti žalinga žmogui ar gyvūnams.

Todėl svarbu, kad darbinėje aplinkoje teikiamos ozonavimo paslaugos atitiktų HN23:2011, o gyvenamose ir visuomeninėse patalpose – HN35:2007 normatyvus, ir būtų vykdomas griežtas ozono koncentracijos stebėjimas.

O ten, kur reikalingas stiprus papildomas patogenų neutralizavimas, jis būtų atliekamas naktimis arba valandomis, kai patalpose nėra žmonių.

Po tokio patalpos ozonavimo, sugrįžti į ją rekomenduojama ne anksčiau kaip po pusvalandžio, patalpą gerai išvėdinus.

4. Ozonas yra labai nesaugus naudoti patalpose

Netiesa: šiuolaikiniai išmanūs ozono generavimo sprendimai – tai ne šiaip ozoną gaminantys aparatai, bet intelektuali oro valymo sistema, maksimaliai užtikrinanti visus šiuolaikinius saugos ir ekologinius normatyvus. O tai reiškia, kad ne jūs savo nuožiūra reguliuojate į patalpą paduodamo ozono laiką bei kiekius, bet profesionaliai sureguliuota ir nuolat prižiūrima sistema su labai jautriais jutikliais.

Ozono jutiklio duomenys apie jo koncentraciją patalpoje realiu laiku yra perduodami į ozono generatorių, kuris, pasiekus nurodytas reikšmes, išsijungia. Jutiklio duomenys taip pat siunčiami į gamintojo serverį, juos gali stebėti ir patys patalpų šeimininkai savo kompiuteryje ar telefone.

Ozonavimo sistema veikia visiškai automatiškai, valdoma programuojamo procesoriaus – valdiklio ir normalaus darbo metu nereikalauja jokio naudotojo įsikišimo. Tokiu būdu sumažinama žmogiškų klaidų tikimybė.

5. Ozonas bakterijas ir virusus veikia taip pat kaip UV lempos

Turbūt didžiausias ozono privalumas prieš UV lempas – platus sklidimas patalpoje: lempų spinduliai veikia tik kelių metrų atstumu ir tik tiesiogiai, o skleidžiamas ozonas pasiekia tolimiausias patalpos kertes ir leisdamasis žemyn visu patalpos tūriu – mat yra sunkesnės už orą dujos – nusėda ir akimirksniu veikia tiek patalpos orą, tiek ant visų paviršių esančius teršalus bei patogenus. Ozonas, priešingai nei UV lempos, naikina kvapus, eliminuoja sporas ir virusus; ozono paveiktos bakterijos neatsistato, jo poveikiui neturi įtakos dulkėtumas.

6. Ozoną naudoja tik specializuota pramonė ir medicinos įstaigos

Toli gražu: ozonavimo sistemos jau ne vieną dešimtmetį yra populiari oro ir vandens valymo, nepageidaujamų kvapų naikinimo priemonė ne tik pramonėje, sanitarinėse patalpose, vandentvarkoje, bet ir tokiuose administraciniuose bei komerciniuose objektuose kaip degalinės, parduotuvės, prekybos centrai, bazės, sandėliai, viešbučiai ar oro uostai. Pastaruoju metu ozonatoriai populiarėja slaugos įstaigose, bendrosiose poliklinikų patalpose, maitinimo įstaigose, kur ne tik mažina kvapus, bet ir valo ventiliacines sistemas. Vienas garsiausių pavyzdžių – Dubajaus oro uostas, kurio visa ventiliacijos ir kondicionavimo sistema yra pastoviai ozonuojama, patalpose esant darbuotojams ir lankytojams: apdorojant ventiliacijos orą ozonu, iš tiekiamo oro šalinami teršalai – bakterijos, virusai (taip pat ir koronavirusas), rūkalų dūmai, reaktyvinių degalų ir išmetamųjų dujų pėdsakai ore, taip pat statybinių medžiagų cheminiai garai, pavyzdžiui, iš dažų, kilimų, valymo chemikalų.

Viena ekologiškiausių priemonių

Verta prisiminti, kad ozonas neeikvoja gamtos resursų, jam nereikalingos jokios iškasenos: medžiaga gaminama iš atsinaujinančių šaltinių – oro deguonies, ir vėliau vėl virsta deguonimi. 

„Šiuo požiūriu ozoną galima palyginti su elektromobiliais – tai tarsi aplinkos valymo priemonių elektrochemikalas. Vienas ekologiškiausių metodų, paliekantis mažiausią pėdsaką gamtoje. Jau nekalbant apie tai, kad ozono naudojimas nereikalauja kenksmingų medžiagų transportavimo, sandėliavimo ir nesukelia su tuo susijusių pavojų – išsipylimo, apsipylimo. Pridėkime dar tai, kad mikroorganizmai negali išvystyti atsparumo ozonui – kaip, pavyzdžiui, cheminėms dezinfekcijos priemonėms, antibiotikams – ir turime visą pluoštą priežasčių, didinančių žmonijos susidomėjimą ozonavimo potencialu“, – reziumuoja chemijos mokslų daktaras Arvydas Stončius.

 „AirPLUS1 Lituanica“  nuotr.
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos