2021 rugsėjo 24 d. penktadienis, 14:31
Reklama  |  facebook

7 klausimai ir atsakymai apie NT mokestines vertes

2020-12-08 10:39
Iki nekilnojamojo turto (NT) deklaracijų pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) termino pabaigos liko savaitė. Gyventojų skambučių ir klausimų, susijusių su jų turimo NT mokestinėmis vertėmis, sulaukiantys Registrų centro konsultantai pateikia 7 dažniausiai pasitaikančius klausimus ir atsakymų į juos.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (PROGRESYVŪS PROJEKTAI) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Registrų centras, VĮ,
Paprastai mokestinė NT vertė, pagal kurią skaičiuojami mokėtini mokesčiai, yra konkretaus NT objekto vidutinė rinkos vertė, kurią Registrų centras masinio vertinimo būdu perskaičiuoja kiekvienais metais. Vis dėlto, mokestinė vertė vidutinei rinkos vertei prilyginama ne rečiau kaip kas 5 metus. Pažymėtina, kad NT mokestinė vertė atskirais atvejais gali būti ir individualaus turto vertinimo būdu nustatyta NT rinkos vertė.

Pavyzdžiui, šiuo metu statiniams (butams, gyvenamiesiems namams, komercinėms patalpoms) aktualios mokestinės vertės nustatytos 2016 metais, tad nuo 2021 metų sausio 1 d. jos bus atnaujintos, t. y. prilygintos aktualioms vidutinėms rinkos vertėms. Taigi šiemet gyventojai NT mokestį už valdomą nekilnojamąjį turtą turi sumokėti pagal 2016 metų mokestines vertes, tačiau kitąmet mokestį reikės mokėti jau pagal atnaujintas 2021 metų mokestines vertes.

1. Kaip sužinoti savo NT mokestinę vertę?

Paprasčiausias būdas sužinoti savo valdomo NT mokestinę vertę - pasinaudoti nemokama paieška Registrų centro internetiniame puslapyje adresu www.registrucentras.lt/masvert/paieska-un. Paieškai reikalingas NT unikalus numeris, jį taip pat galima rasti Registrų centro interneto svetainėje https://www.registrucentras.lt/ntr/p/.

Šiuo metu paieškoje rodoma aktuali NT mokestinė vertė - būtent ją ir reikia naudoti VMI teikiant NT mokesčio deklaracijas už 2020 metus. Norėdami sužinoti, kokią mokestinę vertę už butus, namus ar kitus statinius reikės deklaruoti ateinančiais metais, kai galios atnaujintos mokestinės vertės, NT savininkai vidutinės rinkos vertės paieškoje adresu https://www.registrucentras.lt/masvert/paieska-obj gali pasitikrinti masiniu vertinimu įvertintų NT objektų projektines vidutines rinkos vertes, įsigaliosiančias nuo kitų metų. Paieškai taip pat reikės NT unikalaus numerio.

NT savininkai mokestinę vertę taip pat gali sužinoti atvykę į Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį ir užpildę prašymą.

Norint sužinoti bendrosios jungtinės nuosavybės teise valdomo nekilnojamojo turto mokestines vertes, būtina pateikti santuokos liudijimą. Kai norima sužinoti sutuoktinio ar kito savininko valdomo nekilnojamojo turto mokestines vertes, būtina pateikti notaro patvirtintą įgaliojimą.

2. Kas pateikia Valstybinei mokesčių inspekcijai duomenis, pagal ką skaičiuojamas turto mokestis?

NT mokesčio deklaracijas VMI teikia patys gyventojai. Deklaracijoje reikia įrašyti asmeniui priklausančio viso turto bendrą mokestinę vertę. NT mokestis yra taikomas ir deklaraciją pateikti reikia tuo atveju, kai NT objektų bendra mokestinė vertė viršija nustatytą NT neapmokestinamąjį dydį:
  • bendras neapmokestinamasis nekilnojamojo turto dydis yra 150 tūkst. eurų. Bendrai mokestinei vertei viršijus šią ribą taikomi tarifai:
- nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas;
- nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. mokesčio tarifas;
- daugiau kaip 500 tūkst. eurų, taikomas 2 proc. mokesčio tarifas.
  • neapmokestinamasis nekilnojamojo turto dydis yra 200 tūkst. eurų, asmenims, auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir asmenims, auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialus nuolatinės slaugos poreikis. Bendrai mokestinei vertei viršijus šią ribą, gali būti taikomi keli tarifai:
- nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas;
- nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. mokesčio tarifas;
- daugiau kaip 650 tūkst. eurų, taikomas 2 proc. mokesčio tarifas.
Registru centras rengia mokestinės vertės išrašus, tačiau neskaičiuoja nekilnojamojo turto mokesčio, neadministruoja mokesčio surinkimo.

3. Kaip mokesčiai skaičiuojami: nuo vidutinės rinkos vertės ar nuo mokestinės vertės?

NT mokestis yra skaičiuojamas nuo mokestinės vertės, o mokestinė vertė ne rečiau kaip kas 5 metus prilyginama vidutinei rinkos vertei.

Šiuo metu galiojančios statinių, įvertintu masiniu vertinimo būdu, mokestinės vertės įsigaliojo nuo 2016 m. sausio 1 d., žemės sklypų - nuo 2018 m. sausio 1 d. Taigi, nuo 2021 m. įsigalios naujos statinių mokestinės vertės, o žemės sklypams mokestinės vertės bus perskaičiuotos nuo 2023 m. sausio 1 d.

4. Ką daryti, jei NT mokestinė vertės yra nenustatyta?

Kai kurie statiniai, pavyzdžiui, pramoniniai statiniai, kūrybos dirbtuvės ar inžineriniai statiniai, vertinami ne masiniu vertinimo būdu, o išlaidų (kaštų) metodu.

Neradus norimo NT objekto mokestinės vertės, reikėtų Registrų centre užsisakyti mokestinės vertės perskaičiavimą.

Be to, jei visas žemės sklypas yra miško paskirties žemė, toks turtas neapmokestinamas ir jo vidutinė rinkos vertė mokesčiams apskaičiuoti neteikiama.

5. Kodėl paieškoje įvedus unikalų NT numerį nerodo mokestinės vertės?

Priežastys, kodėl Registrų centro internetinės svetainės paieškoje nerodoma nekilnojamojo turto mokestinė vertė gali būti:
- Neteisingai įrašytas nekilnojamojo turto unikalus numeris (panaikinkite tuščius laukelius paieškos langelyje);
- Pastatą sudaro patalpos, kurios turi atskirus unikalius numerius, tada rodoma atskirų patalpų vertė, o viso pastato vertė nerodoma;
- Statinio vertė yra nustatoma išlaidų (kaštų) metodu;
- Nepakankami (netikslūs) nekilnojamojo turto kadastro duomenys;
- Visą žemės sklypo plotą sudaro miško žemė arba žemės ūkio paskirties žemė, kurioje įveistas miškas.
6. Gavau pranešimą iš VMI, kad turiu sumokėti mokesčius už ankstesnius metus. Ar ta vertė, kuri yra nurodyta Registrų centro puslapyje bus teisinga, ar turiu užsisakyti mokestinės vertės paskaičiavimą už ankstesnius metus?

Registrų centro puslapyje skelbiama tik aktuali NT mokestinė vertė. Kadangi NT mokestinė vertė statiniams ir žemės sklypams atnaujinama ne rečiau kaip kas 5 metus, šiuo metu statiniams galioja nuo 2016 m. atnaujintos mokestinės vertės, o žemės sklypams - nuo 2018 metų.

Norint sužinoti ankstesnių metų vidutinę rinkos ar mokestinę vertę reikia pateikti laisvos formos prašymą Registrų centrui (paštu, elektroniniu paštu ar atvykus į vieną iš klientų aptarnavimo padalinių). Daugiau informacijos apie istorines vidutinės rinkos ar mokestinės vertės pažymas galima rasti adresu https://www.registrucentras.lt/p/776.

7. Kaip nustatomos NT mokestinės vertės?

Registrų centras kiekvienais metais, atlikdamas visos šalies masinį NT vertinimą, perskaičiuoja NT objektų vidutines rinkos vertes. Šios vertės ne rečiau kaip kas penkerius metus prilyginamos mokestinėms vertėms. Statiniams mokestinės vertės paskutinį kartą nustatytos ir galioja nuo 2016 m. sausio 1 dienos, žemės sklypams - nuo 2018 m. sausio 1 dienos. Taigi, naujos mokestinės vertės statiniams įsigalios nuo 2021 m. sausio 1 dienos, o žemės sklypams - ne vėliau kaip nuo 2023 m. sausio 1 dienos.

Atliekant masinį vertinimą naudojami Registrų centro duomenų bazėse sukaupti pirkimo-pardavimo sandorių duomenys ir įvertinama panašių NT objektų grupė. Nustatyta jų vidutinė rinkos vertė yra pagrįsta realiai įvykusių NT sandorių duomenimis. Nustatant vidutines rinkos vertes masinio vertinimo būdu atsižvelgiama į NT objekto buvimo vietą, naudojimo paskirtį, fizines savybes, tačiau šio objekto valdymo forma, suplanavimas, dizainas ir interjero detalės ir kitos individualios savybės, skirtingai nei individualaus vertinimo metu, skaičiuojamai vertei įtakos neturi.

Masinio vertinimo metodika leidžia per santykinai trumpą laiką, vienodais principais ir nedideliais kaštais įvertinti didelį nekilnojamojo turto objektų kiekį.

NT mokestį gyventojai turi kasmet deklaruoti ir sumokėti iki einamųjų metų gruodžio 15 dienos. Preliminariais VMI duomenimis, už 2020 m. mokestinį laikotarpį NT mokesčio deklaracijas turės pateikti apie 19 tūkst. gyventojų ir jiems preliminariai apskaičiuota apie 7,1 mln. eurų mokėtina suma. Iki šiol deklaracijas už 2020 metus jau pateikė 3,6 tūkst. gyventojų, kurie deklaravo beveik 1,5 mln. eurų NT mokesčio. 

Šaltinis – Registrų centras

Statybunaujienos.lt
Žymės  Mokesčiai, NT rinka
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai