Apie užsakovų statybininkams spendžiamus pelėkautus ir aplinkos ministro nugarą
Praėjusią savaitę įvykusiame Lietuvos statybos sektoriaus asociacijų forume kalbėdamas Č. Zabarauskas tikino, kad atvejai, kai užsakovai nurodo konkrečią pirkimo sumą, tampa masišku reiškiniu.
Nuotraukoje kairėje – Česlovas Zabarauskas, bendrovės „Avona“ generalinis direktorius
„Mus juodai apgaudinėja, juodai. Techninėje specifikacijoje, sutartyje nurodo viena, o reikalauja kito“, – kalbėjo Č. Zabarauskas. Todėl dalį darbų rangovams tenka atlikti tiesiog savo sąskaita.
Kas nutinka, kai statybininkai kenkia patys sau
„Mes per pigiai statome“, – kalbėjo ir „Panevėžio statybos tresto“ (PST) generalinis direktorius Dalius Gesevičius. Tačiau skirtingai nuo Č. Zabarausko, jis atkreipė dėmesį į kitą tendenciją. Statybos įmonių konkurencija įgyja iškreiptą formą, kurią PST vadovas apibūdino kaip bandymą „vienas kitam įkirsti per pakinklius“. Jo žodžiais, įmonės darbus perka mažiausia kaina, o tada „verkia, kad per pigiai stato, kad neužtenka pinigų“.
„Mes bandome kažką apgauti – gerai pagalvokite, ką bandome apgauti, ir kuo tai baigiasi. Ne tiek seniai Panevėžyje atėjo kompanija, kuri pateikė konkursui kainą – dukart mažesnę, negu reali skaičiuojamoji kaina. Nebaigė darbų, pabėgo numetusi kastuvus ir bankrutavo, – kalbėjo D. Gesevičius. – Mes daug kalbame apie skaitmeninimą, korteles, bet pasitikrinkime, kaip mes galvojame.“
Nuotraukoje kairėje – Dalius Gesevičius, „Panevėžio statybos tresto“ generalinis direktorius
Ir „Avonos“, ir PST vadovas atkreipė Forumo dalyvių dėmesį į užsakovus, į nešvarius jų „žaidimus“. Susidarė situacija, kai klientas, koks jis bebūtų – valstybinis ar privatus, nors šiuo atveju, privatūs elgiasi padoriau, – ruošdamas konkurso dokumentaciją bando apgauti statybininkus, stengiasi ką nors nutylėti, paslėpti ir parašyti tokias sutarties sąlygas, kurioms esant rangovai patenka į pelėkautus – tampa įkaitais.
Tačiau PST vadovas D. Gesevičius šias problemas sieja ir su viešųjų pirkimų dalyvių kultūra, supratimu apie verslą. Jo žodžiais, vyresnioji karta, atėjusi iš anuometinės darbo ir santykių kultūros, ją įdiegusi ir naujomis sąlygomis, pati tapo tos kultūros įkaite. D. Gesevičiaus nuomone, nerealu tikėtis, kad šie žmonės pasikeis ir pradės galvoti kitaip – ydinga kultūra per giliai įsismelkusi į pasąmonę. Tačiau jis išskyrė du dalykus, kuriuos verslui būtina padaryti – pradėti statyti brangiau ir niekam nenuolaidžiauti.„Kol nebus ministerijoje vadų, kurie suvoktų statybą, nieko nebus“
Forume dalyvavęs naujai paskirtas aplinkos ministras Kęstutis Mažeika statybininkams tvirtino, kad „ateina aukso amžius“. Tačiau kaip ir visi iki jo buvę ministrai, su savo svita išėjo taip ir neišgirdęs, kas statybininkams yra „aukso amžius“, su kokiomis problemomis jie susiduria.
Statybos ir susijusių įmonių bei asociacijų vadovai gal ir atleis naujai paskirtam ministrui, kuris prisistatė esąs veterinaras, kad jis nežino, kiek Aplinkos ministerijoje dirba specialistų, susijusių su statybos sektoriumi, nes to negalėjo pasakyti ir žmogus, ministro pristatytas kaip vadovaujantis šiems specialistams ministerijoje. Tačiau išeinančio ministro nugara, atsukta statybininkams susirinkus kalbėti apie savo srities aktualijas ir problemas, niekais paverčia kalbas apie „ateinantį aukso amžių“.
Pauliaus Gvildžio (Statybunaujienos.lt) nuotraukoje kairėje – Zenonas Mackevičius, buvęs Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorius
„Kol nebus ministerijoje vadų, kurie suvoktų statybą, nieko nebus. Liko politikos formuotojai ir popieriukų rengėjai, – Forume kalbėjo buvęs ilgametis Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorius, statybos inžinierius Zenonas Mackevičius. – Aplinkos ministerijoje statybos nebėra.“
Nuotraukoje kairėje – Edita Meškauskienė, viena iš buvusių AM Statybos ir būsto departamento direktorių, dabar – Mineralinės vatos gamintojų asociacijos (MVGA) prezidentė
Kaip vieną iš neteisingų ministerijos vadovų sprendimų jis įvardino Statybos ir būsto departamento sujungimą su Teritorijų planavimo departamentu. Replikuodamas į statybininkų bendruomenės svarstymus sektoriaus politikos formavimą perduoti kitai ministerijai, Z. Mackevičius tarstelėjo, kad Aplinkos ministerijoje nebeliko nieko, susijusio su statyba, ką būtų galima kam nors perduoti.
„Jeigu iš statybos sektoriaus reikalaujama kvalifikacijos, tai gal ir ministerijoje su statyba dirbantys žmonės turi turėti kompetenciją“, – pastebėjo Edita Meškauskienė, Mineralinės vatos gamintojų asociacijos (MVGA) prezidentė, kuri taip pat yra vadovavusi dabar jau nesančiam Statybos ir būsto departamentui.
Taip pat skaitykite:
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.