2022 sausio 16 d. sekmadienis, 12:13
Reklama  |  facebook

Aplinkos ministerija: statinių projektavimo, statybos ir naudojimo kultūros pokyčiai – būtinybė

2018-06-01 10:48
Ar vertinti rekonstruojamų statinių tvarumą? Tai ir daugelis kitų klausimų buvo aptarta vakar (gegužės 31 d.) Aplinkos ministerijos ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje surengtoje konferencijoje „Pastatų tvarumo vertinimas. Iššūkiai ir ateities vizija viešojo sektoriaus pastatams“.
nuotrauka
Asociatyvi LŽPT nuotr.


Siekiama skatinti, kad būtų mažinamas statinių poveikis aplinkai ir žmogaus sveikatai per visą jų gyvavimo ciklą. Šis ciklas prasideda statybinių medžiagų gavyba ir gamyba, apima pastato ir užstatytos aplinkos priežiūrą ir baigiasi jo remonto ar griovimo atliekų utilizavimu ir perdirbimu. Nuo statinių poveikio priklauso ne tik dabartinė mūsų gyvenamoji aplinka, bet ir mūsų ateitis.

„Šiam poveikiui sumažinti, kaip rodo tarptautinė patirtis, yra tik vienas kelias – keisti požiūrį į statinius, jų projektavimą, statybą ir eksploatavimą“ׅ, – sakė konferenciją pradėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

ES, siekdama mažinti poveikį aplinkai ir paskatinti tvarų vystymąsi, plėtoja atsinaujinančios –žiedinės – ekonomikos sistemą, paremtą išteklių ir energijos suvartojimo mažinimu. Siekiant, kad pastatai naudotų kuo mažiau energijos ir medžiagų, būtini pokyčiai ir statybos sektoriuje, kuris dabar yra vienas iš daugiausiai išteklių naudojančių sektorių Europoje. Jame sunaudojama maždaug pusė visų išgaunamų medžiagų, pusė visos energijos ir trečdalis viso suvartojamo vandens. Pranešama, kad statybų sektorius sukuria ir trečdalį visų atliekų.

Europos Komisijos atstovai – Aplinkos generalinio direktorato Žiedinės ekonomikos ir žaliojo augimo direktorato B vadovas Kęstutis Sadauskas ir ekspertė Josefina Lindblom – konferencijos dalyvius supažindino su EK iniciatyva sukurta ES pastatų tvarumo rodiklių sistema Level(s). Ji skirta žiedinės ekonomikos principams taikyti kuriant ir vystant aplinką, o užstatytą atnaujinant. Tai pirmoji pasaulyje regioniniu mastu taikytina savanoriška pastatų tvarumo vertinimo ir viešinimo sistema, formuojanti bendrą ES požiūrį į pastatų poveikio aplinkai vertinimą. Statybų sektoriaus dalyviai, naudodamiesi šia sistema, galėtų geriau suvokti ir įvertinti pastatų poveikį aplinkai.

Konferencijos dalyviai pažymėjo, kad viena iš priemonių, sudarančių prielaidas teigiamiems pokyčiams, – teisės aktais nustatyti reikalavimą vertinti viešojo sektoriaus statomus naujus ar rekonstruojamus statinius įvairiais tvarumo aspektais. Buvo pristatyti konkrečių pastatų tvarumo vertinimo pavyzdžiai ir galimybės, valstybei priklausančių administracinės paskirties pastatų valdytojo – VĮ Turto banko – požiūris į pastatų tvarumo vertinimą.

Diskutuojant aptarta, kokius konkrečius statinių tvarumo reikalavimus galima nustatyti, kaip jų taikymą galėtų paskatinti žalieji viešieji pirkimai. Su kokiais iššūkiais susiduriama tokius pirkimus plėtojant Lietuvoje ir kokių jie teikia galimybių, aptarė Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento direktorius Marius Narmontas. Ministerija šiuo metu kaip tik ir atlieka pasiūlymų dėl pastatų tvarumo vertinimo kriterijų rinkinio, taikytino projektuojant, statant ir eksploatuojant pastatus ir vykdant su šiomis veiklomis susijusių paslaugų viešuosius pirkimus Lietuvoje, parengimo paslaugos viešąjį pirkimą. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-01-14 15:36
Įvairių vėjo energetikos specialistų skaičius išaugs penkis kartus, prognozuoja „Deutsche Welle“ (DW). Portalo duomenimis, dabar vėjo energetikos sektoriuje visame pasaulyje dirba beveik 1,3 mln. žmonių. Daugiausia – apie 600 000 dirba vėjo parkų planavimo sektoriuje. Dar beveik 450 000 žmonių – tur...
nuotrauka
2022-01-14 15:26
Kelių ir gatvių priežiūros, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, avarinių situacijų lokalizavimo, viešųjų miesto teritorijų, kiemų priežiūros ir remonto bei kitas paslaugas Vilniuje teikianti UAB „Grinda" turi naują vadovą – viešą Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo Andriu...
nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-12 09:13
Trys asmenys siunčiami į teisiamųjų suolą dėl galimai apgaule įgytų per 48 tūkst. eurų lėšų iš „Sodros“ administruojamo Garantinio fondo. Jiems pareikšti kaltinimai apgaule įgijus didelės vertės svetimą turtą. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėž...
nuotrauka
2022-01-11 10:25
Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai išnagrinėjo civilinę bylą,– Rokiškio rajono savivaldybės administracijai leista nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą be bendrasavininkų sutikimo.
nuotrauka
2022-01-11 09:57
Lietuvos darbo rinka stabilizavosi – tai rodo gruodžio mėnesio registruoto nedarbo lygis. Jis sausio 1 d. siekė 10,2 proc. ir, palyginti su lapkričio mėnesiu, didėjo 0,1 proc. Tokios tendencijos, kai žiemos sezono paveikta darbo rinka pasižymi lėtesniais įdarbinimo procesais ir mažėjančiu darbo viet...
nuotrauka
2022-01-10 14:44
Statant ir rekonstruojant naujus pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turės būti įrengta 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.
nuotrauka
2022-01-10 14:42
Vykdant teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys, praėjusių metų paskutinėmis dienomis buvo nugriauti Vilniuje valstybinės žemės sklype neteisėtai pastatyti statiniai.
nuotrauka
2022-01-10 14:22
Dar 2020 metais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodė, kad žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Baigiantis 2021 metams, remiantis VPT duomenimis, žaliųjų pirkimų vertė siekė beveik 15 proc. Nors skaičiai dar toli gražu nėra dideli, tačiau pokytis matomas. Prie jo t...
nuotrauka
2022-01-10 11:12
Šių metų pradžioje Registrų centras baigė svarbų Nekilnojamojo turto registro ir naujai pradėjusio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registro modernizavimo projektą. Šis technologinis pokytis gyventojams ir verslui sudarė daugiau galimybių savarankiškai nuotoliniu būdu susitvarkyti įkeitimo (hipot...
nuotrauka
2022-01-10 09:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), siekdama didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, mažinti įstaigos sukeliamą priežiūros ir administracinę naštą, tobulinti informacinėmis sistemomis teikiamų paslaugų kokybę, įsteigė Pata...
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-07 12:51
Už „Rail Baltica” projekto Lietuvoje vykdymą atsakinga „LTG Infra” paskelbė dar vieną rangos darbų konkursą. Pastarojo nugalėtojas įrengs beveik 18 km ilgio naujo geležinkelio sankasą dvikeliui bei pastatys inžinerinius statinius Jonavos rajone, konkrečiai – atkarpoje tarp Žeimių ir Šėtos.
nuotrauka
2022-01-07 10:18
Pandemija, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, didelės įtakos įmonių skaičiaus kitimui neturėjo. Ryškiau pasikeitė tik vienas sektorius.
nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.
nuotrauka
2022-01-06 13:52
Žaliojo koridoriaus iniciatyva paskatino stambius investuotojus plėstis regionuose. Ekonomikos ir inovacijų ministerijai su bendrovėmis „Teltonika EMS“ „ir „Vilmers“ pasirašius stambaus investicinio projekto sutartis, verslininkai planuoja sukurti 784 naujas darbo vietas Šiauliuose ir Molėtuose.
nuotrauka
2022-01-06 11:14
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paskelbus apie galimybę gauti kompensaciją už būsto šildymą, apgauti pasijuto tėvai, kurių vaikai yra studentai.
nuotrauka
2022-01-06 10:57
Statytojas UAB „Briko LT“ prie savo projektuojamo prekybos paskirties pastato (Pilaitės pr. 65) planuoja ir privačią 0,5 ha parko teritoriją, kuri bus atvira visiems vilniečiams. Bendrovė netrukus pristatys viešos erdvės projektinius pasiūlymus gyventojams viešame aptarime. Visuomenei svarstyti pate...
nuotrauka
2022-01-06 10:00
Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiemet pajūryje, netoli Gargždų statys didžiausią Lietuvoje saulės parką, kurio galingumas sieks 13 megavatų (MW). Bendrovė šio parko statybai jau turi preliminarius leidimus, pradeda projektavimo darbus ir planuoja investuoti apie 8 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos