2021 rugsėjo 24 d. penktadienis, 20:53
Reklama  |  facebook

Apsaugoti būstą nuo triukšmo galima, tik reikia žinoti, kaip tai padaryti Fotogalerija

Marijus VEČERSKIS      2015-06-08 17:38
Dėl žalingo triukšmo poveikio Europoje kasmet prarandama ne mažiau kaip milijonas sveiko gyvenimo metų, tvirtina Europos aplinkos agentūra. Triukšmas lemia daugybę sveikatos sutrikimų, ligų, negalių ar netgi ankstyvų mirčių, o mes vis rūpinamės tik energiniu efektyvumu. „Knauf“ specialistai pastebi, kad Lietuvoje netrukus turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas pastatuose.
nuotrauka
Pasak „Knauf“ specialistų, triukšmą suvaldyti galima, bet reikia parinkti tinkamus sprendimus ir tinkamas medžiagas. „Knauf" nuotr.


Minimos įmonės
Knauf, UAB
Labiausiai sveikatai kenkia naktinis triukšmas

Triukšmą, veikiantį žmogaus sveikatą, sukelia daugelis žmonių veiklos rūšių, pramonės įmonės ir statybinių organizacijų miesto aplinkoje vykdoma veikla. Poveikį žmogaus savijautai daro darbo bei gyvenamojoje aplinkoje tiek iš išorės, tiek iš vidaus sklindantys garsai. Taip pat sveikatai kenkia kelių, geležinkelio ir oro eismo triukšmas. Šių veiklų sukeliamas didelis triukšmas yra vis dar sunkiai sprendžiama problema.

Kaip portalui www.statybunaujienos.lt minėjo Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Uscila, žalingiausias yra ilgalaikis nuolatinis triukšmas bei trukdantis užmigti ar pažadinantis triukšmas nakties metu. Taigi nuolatinis transporto, pramonės kaimynų ar pramoginės žmonių veiklos keliamas triukšmas nakties metu neigiamai veikia žmogaus miegą, o tai iššaukia ir daugelį kitų sveikatos sutrikimų

Nuo neigiamo poveikio darbingumui iki mirties

Be triukšmo sukelto dirginimo ir miego sutrikimo žmogaus sveikatai gali pasireikšti ir kitokie negalavimai. Pasak V. Uscilos, neigiamas poveikis daromas vaikų mokymuisi, darbuotojų darbingumui ir net gyvybei.

„Kalbant apie psichologinius sveikatos sutrikimus, yra pakankamai įrodymų, jog triukšmas aplinkoje siejamas su raminamųjų ir migdomųjų vaistų vartojimo padidėjimu. Yra įrodymų, kad jis gali būti siejamas su depresija. Triukšmas daro neigiamą įtaką vaikų pažintinėms funkcijoms, atminčiai bei siejamas su padidėjusia hipertenzijos, išeminės širdies ligos ar insulto rizika“, – sakė specialistas.

Triukšmo poveikis siejamas ne tik su paminėtais susirgimais, bet ir su mirtingumu. Todėl jis laikomas grėsme visuomenės sveikatai. Pagal Europos aplinkos agentūros vertinimus, aplinkos triukšmas Europos valstybėse sietinas su 43 tūkstančiais hospitalizavimo atvejų per metus, 900 tūkstančių hipertenzijos atvejų per metus ir iki 10 tūkstančių priešlaikinių mirčių per tą patį laikotarpį.

Triukšmo problemas spręsti reikia dar projektuojant pastatą

Triukšmo suvaldymo pastatuose problema ilgus metus yra viena dažniausių statybos srityje. Kaip izoliuoti pastatą, sumažinti jame triukšmo lygį ir tokiu būdu apsaugoti savo sveikatą, portalui patarė UAB „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Kalbėdamas apie pastato izoliavimą nuo triukšmo, įmonės atstovas akcentavo, jog garso suvaldymo sprendimus reikia padaryti dar prieš statant pastatą. Jeigu tai senos statybos namas – jį reikia renovuoti ir pritaikyti esamas statybines medžiagas ar produktus, skirtus izoliavimui.

„Išorinio triukšmo izoliavimas turėtų būti sprendžiamas išskirtinai projektinėje stadijoje – dar projektuojant pastatą. Senos statybos pastatą izoliuoti įmanoma, tačiau tai susiję su pilnaverte viso pastato fasadinių sienų renovacija. Gyvenant daugiabutyje sudėtinga šią problemą išspręsti tik viename bute, nes tai kompleksinė viso pastato problema. Aišku, būna tokių atveju, kai sename pastate nesudėtingomis priemonėmis galima stipriai pagerinti izoliacinį efektą, pvz., užtikrinant sandarumą pakeitus senus langus ar duris sandariais“, – sakė K. Vaseris.

Pasak specialisto, projektuojant naują pastatą galima pasirinkti karkasinio tipo išorines sienas, kurias iš išorės sudaro masyvi apkala iš cementinių plokščių „Knauf Aquapanel Outdoor“, o iš vidaus – masyvios, puikiai garsą slopinančios gipskartonio plokštės, pvz., „Knauf Silentboard“ ar „Knauf Blue“. Karkasas užpildomas mineraline vata. Tokios karkasinės konstrukcijos yra efektyvios ir šilumos izoliacijos požiūriu, ir pasiekiama gera garso izoliacija.

Triukšmui skiriama per mažai dėmesio

Kaip minėjo UAB „Knauf“ atstovas, jeigu kita, be abejonės, aktualiausia problema – išorinių atitvarų nepakankama šilumos izoliacija – yra masiškai sprendžiama, vykdant visuotinę renovaciją, tai dažnai apie triukšmo izoliaciją yra pamirštama. Todėl gyventojai, susidūrę su ja, turi spręsti patys.

„Jeigu šilumos izoliacija yra išskirtinai senos statybos problema, tai garso arba triukšmo nepakankama izoliacija dažnai sutinkama ir naujoje statyboje, ypač biudžetinėje. Susidūrę su tokia triukšmo problema, žmonės dažnai nežino, kur kreiptis ir kokį sprendimą priimti. Dažnai manoma, kad gali padėti kažkokia stebuklinga priemonė. Deja, norint efektyviai izoliuoti triukšmą, tenka susitaikyti, kad būtina susidurti su pilnaverčiu remontu – įrengti daugiasluoksnes konstrukcijas – įgyvendinti kompleksinius sprendimus“, – teigė specialistas.

Orinis triukšmas bei smūginis garsas slopinami skirtingomis priemonėmis

K. Vaseris pabrėžia, kad labai svarbu suprasti, su kokio tipo triukšmu yra kovojama. Yra skiriami du triukšmo tipai: orinis, kuris sklinda oru, – žmonių kalba, muzika, namų kinas, buities prietaisai ir pan., ir smūginis, kuris sklinda statybinėmis konstrukcijomis, paprastai perdangomis. Šį triukšmą skleidžia stumdomi baldai, bėgiojimas, trepsėjimas ir pan.

„Jeigu gipskartonio plokščių konstrukcijos leidžia efektyviai kovoti su oriniu triukšmu, tai smūginį garsą efektyviausia izoliuoti toje patalpoje, iš kurios sklinda triukšmas. Tą padaryti leidžia taip vadinama „plaukiojančių“ grindų konstrukcija bei minkštos grindų dangos, pvz., kilimai. Tokios grindų konstrukcijos įrengiamos naudojant specialias grindų plokštes: gipskartonio plokštes „Knauf Brown“ arba gipso plaušo plokštes „Knauf Brio“, kurios klojamos ant mineralinės vatos, tinkančios sausų grindų konstrukcijai, sluoksnio arba ant biraus posluoksnio, pvz., tinkamos frakcijos keramzito granulių, kuriomis galima išlyginti nelygius pagrindus.

Svarbiausia – statybinių medžiagų masyvumas

Garso izoliacijai užtikrinti gali būti pasirenkami keli atitvarų variantai. „Klasikinis atvejis, tinkantis naujai statybai, – masyvios sienos, kurios gana neblogai izoliuoja garsą, bet su sąlyga, kad jos bus tikrai masyvios. Tačiau optimizuojant naujos statybos produktų gamybą vis dažniau blokeliai (plytos) gaminami iš lengvų medžiagų (akytojo betono, keramzitbetonio ir pan.) arba palengvinto tipo, t. y. su tuštumomis (keramika, silikatiniai blokai). Tokie statybos produktai patogūs, palyginti nebrangūs, užtikrina nesudėtingą darbų technologiją bei transportavimą, tačiau neturi svarbiausios savybės – masyvumo“, – minėjo K. Vaseris.

Todėl, pasak UAB „Knauf“ techniko, efektyviau įrengti daugiasluoksnes karkasines konstrukcijas, kurios ne tik nenusileidžia vienalytėms masyvioms, bet ir kai kuriais atvejais stipriai jas lenkia. Be to, dažnai tai vienintelė galimybė kovoti su triukšmu jau eksploatuojamose patalpose. Tokioms konstrukcijoms įrengti paprastai naudojamos gipso plokščių karkasinės konstrukcijos, t. y. metalinių profilių karkasas, specialios, masyvesnės gipso plokštės, mineralinė vata karkasui užpildyti.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad garso izoliacinėse konstrukcijose naudojamos specifinės gipso plokštės. Naudojant standartines, baltas gipskartonio plokštes, kurių svoris siekia apie 9 kg/kv. m, negalima tikėtis efektyvaus rezultato, nes, pvz., „Knauf Blue“ plokštės svoris – apie 13 kg/kv. m, o „Knauf Silentboard“ masė siekia net iki 18 kg/kv. m. Todėl dažniausiai tokiose konstrukcijose naudojama šių plokščių kelių sluoksnių apkala.

„Be to, labai svarbūs tam tikri produktai, kurie lyg ir nėra pagrindiniai, bet turi didelės įtakos izoliuojant triukšmą. Tai specialios pakabos – tvirtinimo elementai su garso izoliacinėmis tarpinėmis, naudojamos lubų arba esamų sienų aptaisymo konstrukcijose arba specialus hermetikas „Knauf Trennwandkitt“, sulaikantis garso sklidimą aplinkkeliais“, – pridūrė specialistas.

Rekomenduoja naudoti specifines medžiagas

Garso izoliuojančiose gipskartonio plokščių konstrukcijose naudojamos specialios plokštės, kurios skiriasi nuo įprastų, standartinių žymiai didesne mase. „Tvirtinant tokias plokštes reikia naudoti ir tos sistemos karkaso profilius. Kitu atveju, profilių skarda gali būti plonesnė nei reikia ir, tvirtinant plokštę, profiliai bus per silpni, savisriegis kokybiškai nepritrauks ir ištrūks iš skardinio profilio. Be to, būtina naudoti specialius savisriegius, tinkamus masyvioms ir kietoms gipso plokštėms. Garsą izoliuojančioms plokštėms montuoti įprasti savisriegiai netinka“, – patarė specialistas.

Pati plokščių montavimo technologija nesiskiria nuo standartinių plokščių montavimo. Tačiau nereikia pamiršti, kad, be plokščių montavimo, yra ir kitų labai svarbių konstrukcijos įrengimo niuansų, kurie daro didelę įtaką patikimam eksploatavimui. Aktualu pačią garsą izoliuojančią konstrukciją atskirti nuo aplinkinių elementų (grindų, lubų, besiribojančių sienų). Tam rekomenduojama naudoti medžiagas, kurios sugeba slopinti garso bangą, nepraleisti ir neleisti garsui plisti aplinkkeliais. „Knauf“ siūlo naudoti perimetro izoliavimui specialų hermetiką „Knauf Trennwandkitt“. Įprastos lipnios sandarinimo juostos, kurios klijuojamos po profiliais, šiems darbams nerekomenduojamos.

Pataria atidžiai projektuoti instaliacijos išdėstymą

Be to, kai ypač svarbu gerai izoliuoti garsą, vertėtų planuoti instaliacijos įrengimo darbus, nes kištukiniai lizdai, kištukai, jungikliai ir kiti elementai sumenkina konstrukcijos garso izoliacijos gebą.

UAB „Knauf“ atstovas primena, kad verta pagalvoti apie paviršinį instaliacijos montavimą. Jei tai neįmanoma, bent išdėstyti instaliacijos taškus taip, kad nesutaptų su kitoje pusėje esančia instaliacija. Ir instaliacinius elementus montuoti įrengtose dėžutėse, kurios suformuojamos iš gipso plokščių, atitinkančių apkalą, t. y. reikalingas toks pat storis. Tokiu būdu galima maksimaliai sumažinti neigiamą instaliacijos taškų įtaką.

Triukšmo lygis priklauso ir nuo žmogus jautrumo


Pasak K. Vaserio, visus darbus atlikus teisingai, neabejotinai situacija su patiriamu triukšmu pasikeičia – triukšmas stipriai sumažėja. Triukšmo sumažėjimo lygis, nors ir priklauso nuo pasirinkto sprendimo būdo bei darbų atlikimo kokybės, tačiau nemažą įtaką turi ir žmogaus asmeninis jautrumas triukšmui.

„Atskiri žmonės pakankamai skirtingai reaguoja į triukšmą, tai priklauso nuo atskiro individo jutiminių savybių. Taigi vienas žmogus gali teigti, kad problema išspręsta 100 procentų, o gali atsirasti asmenų, kurie teigs, kad pagerėjimas yra, bet ne šimtaprocentinis“, – pastebėjo specialistas.

Akustikai pagerinti – perforuotos plokštės

Montuojant garso izoliacijos konstrukcijas, reikėtų nepamiršti ir akustikos, ypač specifinėse patalpose, pvz., koridoriai, salės, auditorijos, gyvenamų būstų patalpos, kuriose bus klausomasi muzikos ar montuojama namų kino sistema ir pan.

„Akustikai pagerinti reikėtų rinktis paviršius, kurie galėtų absorbuoti garsą, paprastai kalbant, sumažinti aidėjimą. Tam gali būti papildomai naudojamos perforuotos gipso plokštės, speciali mineralinė vata ir pan. medžiagos, kurios neturi lygių ir glotnių paviršių, gerai atspindinčių garsą“, – sakė K. Vaseris.

Pasak jo, akustikos savybėms pagerinti „Knauf“ siūlo perforuoto gipso plokščių sistemas „Knauf Cleaneo“ ir „Knauf Danoline“. Jų pagrindas – gipso plokštės, beje šios gipso medžiagos yra ne tik efektyvios, geros akustinės aplinkos patalpose užtikrinimui, bet ir stabilios, ilgaamžės bei ekologiškos. Skirtingos plokščių perforacijos (perforacijų skirtumai turi įtakos ir skirtingoms plokščių akustinėms savybėms, kitaip tariant, tai nėra tik skirtingos išvaizdos ir dizaino plokštės, jos skiriasi ir funkcionaliu naudojimu) suteikia galimybių pasirinkti labiausiai tinkantį variantą. Šie sprendimai gal labiau populiarūs visuomeniniuose pastatuose (mokyklose, darželiuose, koridoriuose, įvairiose salėse, kino teatro patalpose ir pan.), tačiau jie naudotini ir specifinėse patalpose, pvz., skirtose kokybiškam muzikos klausymui ar filmų žiūrėjimui.

Tikisi progreso ir Lietuvoje

Beje, pasak specialisto, įdomu tai, kad Vakarų Europoje šiuo metu yra masiškai atliekama pakartotina tam tikrų pastatų renovacija akustikos požiūriu (pirmoji renovacijos, kuri atliekama ir pas mus – išorinių atitvarų šilumos izoliacijos užtikrinimas). Šie pastatai – vaikų darželiai, mokyklos, universitetai ir pan. paskirties pastatai – ten, kur kasdien susiduriama su prasta akustika, o tai vargina tiek lektorius (mokytojus, auklėtojus), tiek ir klausytojus (vaikus, mokinius, studentus).

„Galima prognozuoti, kad anksčiau ar vėliau ir mes Lietuvoje turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas tipinės paskirties pastatuose“, – vylėsi K. Vaseris.

Fotogalerijoje – „Knauf“ nuotr. 
Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

SPRENDIMAI

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-20 15:33
Stogas yra svarbiausias namo elementas, kuris saugo namus ir jo šeimininkus nuo nelauktų kritulių ir šalto bei karšto oro. Jei stogas nebus tinkamai parinktas, patirsite didelių ekonominių nuostolių. Stogą reikia rinktis atsakingai, nes visi norime, kad jis tarnautų ilgai ir puoštų kiemą savo gražia...
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-13 05:56
Balta stogo danga dengtas žaliausias Lietuvoje logistikos centras WESTHUB visą eksploatacijai reikalingą energiją planuoja gauti iš saulės elektrinės, sumontuotos ant stogo. Dėl specialios stogo dangos „RENOLIT ALKORPLAN Bright“ šio pastato energinis naudingumas yra kur kas aukštesnis – tokie stogai...
nuotrauka
2021-09-08 07:30,      papildyta 2021-09-14 21:10, Papildyta nuotraukomis
Naujos kartos ADAX NEO H/L ir CLEA H/L elektriniai radiatoriai su WiFi valdymu – modernaus ir elegantiško dizaino radiatoriai, tinkantys įvairioms aplinkoms ir pritaikyti įvairios paskirties patalpoms: gyvenamosioms, komercinėms ir pan.
nuotrauka
2021-08-12 10:50
Tinkuojamos sienos – vienas populiariausių sienų šiltinimo sprendimų tiek gyvenamųjų bei viešosios paskirties pastatų statyboje, tiek ir renovacijoje. Šilumos izoliacija yra ypatingai svarbi tokios sienos dalis, nes būtent ji padeda taupyti šildymo sąnaudas. Nedegi, ilgaamžė, laidi vandens garams, s...
nuotrauka
2021-08-06 08:02
Didėjant individualių namų pardavimams auga ir tvorų paklausa. Būsimieji gyventojai namus juosiančia tvora dažnai pradeda rūpintis dar prieš namų vidaus įrengimo darbus. Tvora šiandien yra tapusi ne tik namų saugumo ir privatumo garantu, bet ir estetiniu elementu. Taip pat svarbu žinoti, kad norint ...
nuotrauka
2021-07-30 07:31
Visai netrukus – nuo 2023 m. – visi viešieji pirkimai Lietuvoje turėtų tapti žali ir inovatyvūs. Pasiekti to vien tik tradicinėmis statybinėmis medžiagomis ir sprendimais nėra paprasta, tad modernioji Europos statybos pramonė apsiginkluoja hibridiniais sprendimais, suteikiančiais naudojamoms medžiag...
nuotrauka
2021-07-28 07:30
Siekiant užtikrinti statinių ilgaamžiškumą ir energinį efektyvumą, itin svarbus kokybiškas išorinių fasadų sienų jungčių sandarinimas. Fasado elementų jungtys ne tik padeda sukurti vientisą, estetišką vaizdą, bet ir apsaugo pastatą nuo drėgmės, temperatūrų pokyčių bei kitokio aplinkos poveikio, gali...
nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-07 07:58
Net energiškai efektyviuose namuose gyventojai kartais priversti klausytis iš kaimyninių butų sklindančių garsų ar gatvės triukšmo. Vienas iš būdų padidinti akustinį komfortą – garsą izoliuojantys langai.
nuotrauka
2021-06-28 07:14
Vienas iš pagrindinių pastato elementų yra išorinė atitvara arba siena. Todėl suprantamas specialistų dėmesys, ieškant efektyviausių sprendinių. Šios paieškos tapo dar aktualesnės nuo metų pradžios įsigaliojus reikalavimui statyti tik A++ energinio naudingumo pastatus.
nuotrauka
2021-06-17 07:15
Nuo senų laikų didesnių dvarų, rūmų stogai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima apsižvalgius ne tik po naujai statomų, modernių namų kvartalus, bet ir Li...
nuotrauka
2021-06-15 08:05
Vienas greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Miesto transporto, buitinių prietaisų, garso ir vaizdo aparatūros sukuriamo triukšmo lygis per pastaruosius 15–20 metų padidėjo net 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip du kartus didesnį triukšmą.
nuotrauka
2021-06-14 07:18
Statybų įmonės dažnai giriasi A++ energinės klasės pastatais. Tačiau nemaža dalis pastatų realiai neatitinka deklaruojamų savybių. Sumažinti pažeidimų skaičių galėtų griežtesnė sertifikavimo kontrolė ir pirkėjų reiklumas, siekiant įsitikinti, ar gauna tai, už ką sumokėjo.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-09 13:14
Triukšmas – viena opiausių mūsų laikų aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos problemų. Triukšmas neleidžia susikaupti, vargina, neigiamai veikia leidžiant laiką viešosiose, visuomeninėse erdvėse bei biuruose, todėl būdų, kaip efektyviai slopinti triukšmą, reikia ieškoti jau ankstyvuosiuose pastatų pr...
nuotrauka
2021-06-08 08:37
Šilumos izoliacija naudojama visur, kur siekiama išvengti patalpų mikroklimato kaitos dėl vidaus ir išorės temperatūrų skirtumo, kai šiluma prarandama dėl mainų per atitvaras, besiribojančias su išore.
nuotrauka
2021-06-01 06:47
Netinkamos pastatų konstrukcijos, nesandarumai veikia kaip kanalai, kuriais oru sklindantis garsas gali laisvai keliauti iš vienos patalpos į kitą. Dėl to gerokai sumažėja garso izoliacijos efektyvumas. O ką daryti, kai tokių garso kelių pastate yra ne vienas?

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI