2024 balandžio 25 d. ketvirtadienis, 12:01
Reklama  |  facebook

Ar ne per daug prekybinio ploto kuriasi sostinėje? Ką manote?

2016-03-14 11:48
nuotrauka
Martynas MAROZAS, urbanistas, įmonės „Martyno Marozo architektūra ir planavimas“ įkūrėjas


Aptikau tokią statistiką: skaičiuojant tik tuos prekybos centrus, kurie pirkėjams siūlo įvairias prekes ir paslaugas (ne mažiau kaip 10 skirtingų nuomininkų) bei yra didesnio ploto (ne mažiau kaip 4.000 m² naudingo ploto), bendras jų plotas Lietuvoje sudaro 1.308.000 m², Estijoje – 988.000 m², Latvijoje – 827.000 m². Tačiau skaičiuojant prekybinį plotą tenkantį 1.000-iui šalies gyventojų, matyti ženkliai didesnis skirtumas tarp Baltijos šalių valstybių: Estijoje 1000-iui gyventojų tenka 751 m2 prekybinio ploto, Lietuvoje – 444 m2 , o Latvijoje – 413 m2  („Ober-haus“ statistika).

 

Išvada: nors ir Estijoje mažiau gyventojų, jie turi 1/3 daugiau komercinio ploto vienam gyventojui nei lietuviai. Manau, galima teigti, kad prekybos centrų plėtra dar nesibaigė. 
 
Radau dar vieną įdomų LNTPA (Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos) dokumentą. Jame teigiama, kad visoje Lietuvoje per 2 metus (2015–2016) rinka paaugs apie 107 tūkst. kvadratinių metrų, iš jų Vilniuje – 75600 m2 neskaičiuojant „Lidl“.
Nežinau ar galima daryti išvadą, kad Vilnius (teoriškai) gali sugerti virš 37 tūkst. kvadratinių metrų prekybinio ploto per 1 metus.

Žiūrint iš rinkos pusės, naujų prekybos centrų statyba, „Lidl“ atsiradimas – visa tai yra pagrįsta ekonomiškai. Juk jei nebūtų pagrįsta ekonomiškai, greičiausiai ir nestatytų.

Tačiau man, kaip urbanistui, visuomet svarbu – o ką tos parduotuvės duoda vietos verslui? Kaip tos parduotuvės prisideda prie vietos bendruomenės gyvenimo? Įtarčiau, kad niekaip. Generuojame pelną, kuris tiesiog nusėda didelės įmonės sąskaitose.

O smulkūs vietos verslininkai lieka tokioje pat situacijoje. Manau, jog kokios nors mažos parduotuvėlės vietos ekonomikai būtų naudingesnės.

Prekybos centrai kuria naujas darbo vietas? Taip, tačiau ne tik „Lidl“, – jau ir „Maxima“ nebėra lietuviška kompanija.

Žiūrint iš kokybinės pusės – tai iš tiesų, savotiški blynai miesto struktūroje. Atėjęs bet kuris verslininkas, bet kuris gamybininkas žiūrės, už kiek laiko nuo investavimo jis gali pradėti gauti pelną. Tai reiškia, jog dažniausiai bus naudojami standartizuoti statybos būdai, paprastos medžiagos. Miestui tai estetinės vertės neprideda. Žiūrint į miesto urbanistinį audinį, jie tikrai „iškrenta“.

– Laimei, dar senamiestyje nepradėta „kepti“ prekybos centrų?

Senamiestis yra kultūros paveldo teritorija ir dar – nepaprastai brangi žemė. Taigi čia tarsi rinka susireguliuoja natūraliai. Vis tik senamiestyje vis tiek gyvena ir dirba žmonės, jiems reikia apsipirkti.

Tačiau visi klausimai dėl prekybos centrų – daugiau dėl kokybės, ne dėl pačios jų funkcijos. Ar turiu ką nors prieš prekybos centrus – ne! Ar turiu ką nors prieš, kad dažniausiai tai yra tiesiog „skardinė dėžutė“, su milžinišku asfalto dangos plotu? Taip. Nes manau, kad gali būti padaryta ir estetiškesnių sprendimų.
Prekybos centrų savininkai, vystytojai galėtų atkreipti daugiau dėmesio į savo aplinką, tos aplinkos kokybę. Galbūt tai yra dar vienas parduodantisdalykas, iš kurio taip pat galima vėliau uždirbti? Taigi prekybos centrai – nieko savaime blogo, klausimas tik kaip jie „įsipaišo“ į esamą struktūrą.

Kokių esu matęs gerų pavyzdžių? Olandijoje yra prekybos centras, kurio pavadinimas verstųsi „Žalias pasažas“.
Parduotuvės orientuotos į aukštesnes pajamas turinčius klientus. Šis tinklas pakankamai gerai susitvarko tiek su parkavimo vietomis, tiek su parduotuvės išvaizda, senų pastatų panaudojimu.

Tai yra vienas iš tinklų, kuriems rūpi ne tik pelnas. Na, jei jau ant savo logotipo užsidedi žalią lapą, matyt, jautiesi atsakingas tiek už produktus, kuriuos parduodi, tiek už miesto urbanistinę struktūrą.

Tiesa, svarbu paminėti ir parduotuvės orientaciją: viena vertus, ta paradinė prekybos centro pusė, kuri atrodo normaliai, tačiau dar yra ir ta galinė pusė, kuri dažniausiai labai stipriai apkartina gyvenimą tiems, kas atsiduria už jos.

Iš prekybos centro tikėtis, kad daugiau nei 10 proc. sienos ploto bus skiriama langams – nerealu. Nes prekybos centras, kaip toks, turbūt norėtų, kad būtų tik įėjimo durys ir nieko daugiau. Na, taip lengviau kontroliuoti vidaus temperatūrą, tačiau kartu yra ir kita funkcija: nematydamas langų prekybos centro lankytojas nejaučia, ar diena, ar naktis, kiek valandų. Panašu į kazino aplinką – nėra laikrodžių ir langų.

Lietuvoje, tiesą sakant, man patinka kaip tvarkosi „Ikiukai“. Įvertinus kvadratų skaičių tai nėra mažos parduotuvės – minimum 500 ar daugiau kvadratinių metrų.

Tačiau viskas išdėstyta pakankamai kompaktiškai ir neužkliūna už akių. Matyt, tai yra vienintelis tinklas, užėmęs tą mažų parduotuvių miestų centruose nišą.

Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-04-25 10:36
Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės, pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankini...
nuotrauka
2024-04-24 08:08
„Šildymo sezonas nutrauktas per anksti“, konstatuoja Algimantas, pro savo virtuvės langą žvelgdamas į šlapią sniegą, dengiantį daugiabučio kiemą. „Šalta“, priduria Algimantas, žvelgdamas į vidaus termometrą, kuris rodo 16 laipsnių Celsijaus.
nuotrauka
2024-04-22 14:23
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų kovo mėnesio reikšmė paaugo 0,2%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių...
nuotrauka
2024-04-19 12:39
Ar galima nustatyti išbandymo terminą darbuotojui, perkėlus jį į kitas pareigas? O sudarius susitarimą dėl papildomo darbo? Šie ir kiti klausimai apie išbandymo laikotarpį dažnai kyla daugeliui darbuotojų. Taigi ką reikia žinoti apie šį – išbandymo – terminą ir kokios darbuotojo teisės?
nuotrauka
2024-04-19 09:47
Šiais metais ne viena šventinė diena „išpuola" viduryje savaitės. Gegužės 1-ąją minima Tarptautinė darbo diena šiemet bus trečiadienį, ir tai prasčiausias variantas tiems, kurie stengiasi nepraleisti nė vienos progos susikurti ilgesnį atokvėpį. Galimybių pratęsti savaitgalius turi ir darbdavys, ir d...
nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...