2021 spalio 17 d. sekmadienis, 23:01
Reklama  |  facebook

Architektė Gerda Antanaitytė: „Moderni Kuršių nerijos architektūra turėtų būti kaip kokybiški rėmai nuostabiai Neringos gamtai“

2015-06-01 14:15
Gamtos grožiu kerinčioje Neringoje prasidėjo unikalus projektas – „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“. Projekto tikslas – įtraukiant skirtingų sričių profesionalus ir formuojant visuomenės estetinį pojūtį, sukurti unikalias, Kuršių nerijos dvasią atspindinčias autobusų stoteles. Jau prasidėjusiose kūrybinėse dirbtuvėse siekiama išanalizuoti situaciją, parengti architektūros vadovą ir įgyvendinti pilotinį stotelės projektą. Dirbtuvėse dalyvauja architektai, urbanistai, dizaineriai ir taikomųjų menų atstovai. Apie šį projektą pakalbinome vieną iš projekto kuratorių, architektę Gerdą Antanaitytę.
nuotrauka
Neringoje prasidėjo unikalus projektas – „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“. Projekto tikslas – įtraukiant skirtingų sričių profesionalus ir formuojant visuomenės estetinį pojūtį, sukurti Kuršių nerijos dvasią atspindinčias autobusų stoteles. Andriaus Laurinaičio nuotr.


Ko siekiate projektu „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“?

Jei apimti visą projektą ir jo misiją – siekiame, kad būtų sukurtos unikalios, vietos dvasią atspindinčios stotelės Kuršių nerijoje, taip pat kad būtų kuo daugiau kalbama apie projektavimą šioje jautrioje teritorijoje.

Kada šis kūrybinių dirbtuvių projektas prasidėjo ir kiek jis šiemet truks?

Projektas prasidėjo balandžio mėnesį, o baigsis tradicinio A. Zavišos renginio metu rugsėjo pradžioje.

Kodėl šio projekto objektu pasirinkote mažosios architektūros kūrinius – autobusų stoteles?

Architektūriniai sustojimai – kūrybinis procesas, į kurį nuo pradžios stipriai įtraukiama tiek visuomenė, tiek valdžios atstovai, tiek tyrėjai ir skirtingų sričių specialistai. Lietuvoje nėra stiprios analogiškų kūrybinių dirbtuvių praktikos, todėl norėjom pradėti nuo mažo objekto. Autobusų stoteles pasirinkome dėl kelių priežasčių: visų pirma – tai visuomeninis objektas, kuriuo naudojasi didelė dalis tiek Neringos gyventojų, tiek turistų. Be to, laukimo funkciją minimaliomis priemonėmis galima nesunkiai papildyti, taip šiam viešam objektui suteikiant naują, netikėtą, kultūrinę funkciją. Galiausiai, unikalios stotelės pabrėžtų savitus gyvenviečių charakterius.

Sakykite, kas yra šio projekto dalyviai? Kas – organizatoriai?

Pagrindiniai projekto dalyviai yra penkios architektų grupės: „Aketuri architektai“, „Ambraso architektų biuras“, „DO architects“, Simona Kazakauskaitė su Aistė Aleksandroviene ir Vaiva Andriušytė. Architektams visose stadijose padės savivaldybės atstovai, mokslininkai, įvairių sričių specialistai, bendruomenė. Projekto organizatoriai – „A. Zavišos labdaros ir paramos fondo“ iniciatyvinė grupė: Jurgita Raišutienė, Aurimas Baužys, Gerda Antanaitytė, Andrius Laurinaitis bei fondo pirmininkė Ramunė Staševičiūtė, 

Kokie numatomi tokio projekto rezultatai? Kada visuomenė galės su jais susipažinti ar išvysti?

Visą projekto eigą stengiamės maksimaliai viešinti. Tai yra vienas iš projekto tikslų, kad su vystančiu procesu išsamiai galėtų susipažinti visi juo besidomintys, galbūt ateityje pasisemti patirties vykdant analogiškus projektus. Pirmajame projekto etape siekiame išanalizuoti stotelių maršrutą, gauti skirtingas jo koncepcijas ir išrinkus geriausią darbą įgyvendinti pirmąją stotelę. Taip pat tradicinio A. Zavišos renginio metu rugsėjo mėnesį vyks seminaras, skirtas architektūrinių sustojimų projekto aptarimui, dalyvių patirties, įžvalgų pasidalinimui. O pirmąjį stotelės projketą tikimės įgyvendinti 2016-ais metais, bendradarbiaujant su „Europos architektūros studentų asamblėjos“ (EASA) dalyviais.

Papasakokite plačiau apie architekto Algimanto Zavišos asmenybę ir darbus čia, Neringoje.

A. Zaviša buvo buriuotojas ir principingas architektas, kovojęs už modernią architektūrą, kuri paliktų šio laikmečio pėdsaką Kuršių nerijoje. Būdamas Neringos vyriausiu architektu, prisidėjo prie bendrojo plano kūrimo. A. Zavišos kartu su R. Krištapavičiumi projektuota naujoji Nidos bažnyčia – puikus modernios architektūros pavyzdys. 

Sakykite, kokie būdingiausi Neringos architektūros bruožai? Kuo ji išskirtinė, unikali? Kokia šio krašto architektūrinė raiška?

Mano galva, Neringos architektūra yra labai praktiška, asketiška. Išaugusi iš paprastų, utilitarių poreikių, turinti stiprų ryšį su gamta ir per laiką įsigėrusi į kultūrą. Vyraujantis užstatymas – žvejų kaimai su būdingais vienaaukščiais šlaitiniais nameliais, kurie dažnai būdavo nutepami smala, siekiant apsisaugoti nuo atšiaurių gamtinių sąlygų. Vėliau Neringą atradę dailininkai savo paveiksluose įvedė mėlyną spalvą, kuria šiuo metu ir puošiasi nemažai namelių.

Teigiate, kad vienas iš projekto uždavinių – dialogo tarp modernios ir tradicinės Neringos architektūros vystymas. Kaip jį matote ir kokį norėtumėte regėti?

Manau, ta asketiška dvasia, tvirtos medžiagos, paprastumo ir proporcijų grožis turėtų keliauti į modernią architektūrą, ieškant naujų formos interpretacijų, įdomių konstruktyvinių sprendimų, žaismo su medžiagomis ir detalių grožio. Moderni Kuršių nerijos architektūra turėtų būti kaip kokybiški rėmai nuostabiai Neringos gamtai.

Šią unikalią vietovę globoja įstatymai, prižiūri ne viena institucija. Kokią kūrybinę laisvę čia turi architektai projektuodami, statydami naujus objektus? 

Čia projektuodami architektai supranta, jog procesas nebus paprastas. Tai įdomus ir nelengvas uždavinys. Bet tikiu, jog diskutuojant, dirbant su pagarba aplinkai ir turint tikrai gerą idėją atsiranda ir tvirtų argumentų jai įgyvendinti.

Ir paskutinis klausimas – prašau išskirti svarbiausius Neringos architektūrinio paveldo objektus, kuriuos vertėtų aplankyti kiekvienam čia atvykusiam.

Jei išskirti Nidos senąją architektūrą, matyt, jos grožis yra kompleksiškume. Atvirajame žemėlapyje (OpenStreetMap) yra sužymėtos autentiškos žvejo sodybos („Žvejo namas“), kurias verta pamatyti. Jei išskiri pavienius objektus, – žinoma, elegantiškosios Juodkrantės vilos, Smiltynės kurhauzas, evangelikų bažnyčios. Taip pat kopgalio fortas, savo laiku sėkmingai konvertuotas į Jūrų muziejų. Šiuolaikinės architektūros pavyzdžiai – Nidos bažnyčia, Ešerinė, pastatų kompleksas „Jūra. Smėlis. Vėjas“ taikliai perteikiantis senųjų Juodkrantės vilų charakterį. Bet čia tik mano asmeninė nuomonė. Kiekvienas atranda savas istorijas.
Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2021-10-06 07:09
Baigėsi Lietuvos architektų sąungos vykdytas VšĮ Centro poliklinikos diagnostikos centro priestato Pylimo g. 3, Vilniuje, tarptautinės vertės atviras architektūrinis projekto konkursas.
nuotrauka
2021-09-28 06:06
VŠĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija būstinės S. Konarskio g. 49, Vilniuje, atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 5 projekto pasiūlymai, kurie bus eksponuojami LRT pagrindinio pastato foje (S. Konarskio g. 49, Vilnius).
nuotrauka
2021-09-27 15:31
Norint, kad Jūsų namai būtų šviesūs, jaukūs, kupini šilumos, labai svarbu sukurti gerą apšvietimą įvairiose namų erdvėse. Šviestuvai turėtų būti tinkamai apgalvoti, ne tik kaip interjero grožio detalė, kuri suteikia elegancijos ir subtilumo, bet ir būtų funkcionali Jūsų namų investicija.
nuotrauka
2021-09-24 10:39
Vykdydami sutartinius įsipareigojimus Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos techninio projekto rengėjai artimiausiu metu kreipsis dėl statybų leidimo išdavimo. Tai paskutinis projektavimo darbų etapas. Tačiau, kaip ir skelbta anksčiau, tolesni veiksmai projekte artimiausiu metu nebus vykd...
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-20 15:04
Susisiekimo ministras Marius Skuodis siūlo sparčiau atnaujinti ir plėtoti Vilniaus oro uosto terminalus, apsisprendžiant ir atsisakant beveik 70 metų senumo ir nemažų išlaikymo sąnaudų reikalaujančio oro uosto atvykimo terminalo senojo pastato. Okupacinę stalinizmo epochą menantį, pagal Rusijos oro ...
nuotrauka
2021-09-17 13:37
Klaipėdos centrinio pašto rūmų komplekse tikslingiausia yra įkurti daugiafunkcę kultūros erdvę – Klaipėdoje gimusio pasaulinio garso mokslininko astronomo F. W. Argelanderio vardo mokslo ir meno centrą su muziejinėmis, renginių, rezidencijų funkcijomis, įprasminant istorinį palikimą ir orientuojanti...
nuotrauka
2021-09-15 13:53
Sklandaus Vilniaus plėtra ir kūrimas prasideda nuo ABC – naujo patogaus įrankio vilnius.lt/vilnius-auga, kur kiekvienas planuojantis, statantis ar besidomintis miesto planavimo procesais ras informaciją, kas, kur ir kaip gali būti statoma ar želdinama, kokių architektūros standartų ir taisyklių laik...
nuotrauka
2021-09-09 10:47
Vilniaus miesto savivaldybė pritarė sostinės Lvovo gatvėje planuojamo statyti verslo centro „Hero“ projektiniams pasiūlymams. Juose projektą plėtojanti nekilnojamojo turto projektų vystymo bendrovė „Realco“ atsižvelgė į pirmo svarstymo metu pateiktas pastabas bei atnaujino verslo centro fasado spren...
nuotrauka
2021-09-09 09:56
Vandens, higienos ir prausimosi ritualai toli gražu ne visiems vaikams prigyja ir patinka vienodai. Dalis – vandenį vertina kaip pramogą, kiti – būtinus „reikalus“ susitvarko skubotai, o dar kitus užsukti į vonios kambarį kartais tenka ir varu varyti. Štai kodėl tokios erdvės turi būti įrengtos saug...
nuotrauka
2021-09-01 15:06
Nekilnojamojo turto projektų valdytoja ir plėtotoja, bendrovė „Baltic Asset Management“, Naujamiestyje, Smolensko g. 5 projekto architektūrinę idėją rinko architektūrinio konkurso būdu. Nugalėtoja tapo architektų studija „2 Bricks“.
nuotrauka
2021-08-20 15:20
Vonios kambaryje žmogus statistiškai praleidžia apie 20 minučių per dieną, tačiau galima daryti prielaidą, kad pastarieji karantininiai metai šį laiką dar prailgino. Štai kodėl vonios kambariams – jų įrengimui ar atnaujinimui – skiriama vis daugiau dėmesio.
nuotrauka
2021-08-19 15:05
Link pabaigos artėja teisminiai ginčai dėl naujų pastatų projektų Neries krantinėje, Žygimantų g. Beveik 2 metus trukusio mediacijos proceso metu rastas sprendimas. Taikos sutartimi šalys susitarė, kaip turi būti koreguojami sklypo Žygimantų g. 12 užstatymo sprendimai.
nuotrauka
2021-08-19 11:48
Kuo šviesesni namai – tuo maloniau. Todėl kuriant jaukius namus, svarbu pasirūpinti ne tik estetišku, tačiau funkcionaliu bei tinkamai suplanuotu apšvietimu.
nuotrauka
2021-08-19 10:44
Po ilgų derybų Vilniaus miesto savivaldybė išdavė leidimą statyti naują LIDL parduotuvę Nemenčinės pl. 15. Sutarus su projekto užsakovu ir architektais, palyginti su pirminiu planu, sumažėjo ir prekybos centro plotas, ir šalinamų medžių skaičius. Sutarta ir dėl gausesnio sklypo apželdinimo.
nuotrauka
2021-08-18 14:22
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ persikėlė į naują beveik 1500 kv. m ploto biurą savo valdomuose Paupio verslo namuose, tiesiai virš vilniečių jau pamėgto „Paupio turgaus“.
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-09 07:20
Paskelbti visi Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir viešojo transporto terminalo projekto konkursui pateikti darbai.
nuotrauka
2021-08-03 10:18
Vilniaus centre duris oficialiai atvėrė naujos kartos „Telia Global Services Lithuania“ biuras. Pandemijos metu kurta būstinė yra technologiškai ir funkciškai pritaikyta hibridiniam darbui bei atspindi pasikeitusius darbo modelius ir darbuotojų poreikius.
nuotrauka
2021-07-27 10:09
Didžiausias iššūkis kuriant mažas erdves – efektyviai išnaudoti turimą nedidelį plotą. Juk maža erdvė taip pat gali būti jauki, maloni ir estetiškai patraukli, jei viskas išdėstyta funkcionaliai ir apgalvota iki smulkiausių detalių.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras