2024 gegužės 8 d. trečiadienis, 4:41
Reklama  |  facebook

Architektūrinės vizualizacijos: ateities pažadas ar gražus melas?

2016-03-07 06:30
Gyvename visuomenėje, kuriai be galo svarbus vaizdas. Mes mėgstame įspūdingus, įkvepiančius reginius. Dieviname spalvas ir šviesą. Nieko keisto, kad kai visuomenei pranešama apie kokį nors naują architektūros projektą, po viešąją erdvę išplinta įspūdingos ir šviesios jo vizualizacijos. Dažnai į jas žiūrėdamas net suabejoji: ar tikrai jie sugebės šią viziją paversti realybe? Iš tikrųjų, kas yra vizualizacijos? Iliuzija ar konkretus ateities planas? Į šiuos klausimus bando atsakyti architektai Janas Knikkeris ir Alexas Davidsonas savo straipsnyje archdaily.com.
nuotrauka
Pasaulyje jau yra pakankamai daug pavyzdžių, kaip tokios ambicingos koncepcijos virsta realybe. MVRDV vizualizacija.


Kiekvieną dieną mus supa tūkstančiai, milijonai reklaminių pranešimų. Reklamos mus perkelia į šiek tiek kitokį, gražesnį, pasaulį. Reklamose žmonės gali pasigirti lygia, porcelianine oda ir akinančiomis šypsenomis. Reklamose net ir „McDonald's“ mėsainiai atrodo kaip pats sveikiausias maistas visame pasaulyje. Tačiau mes puikiai žinome, kad tai netiesa. Visa tai – tik iliuzija.

Žmonės, kurie domisi architektūra ir jos naujovėmis, neabejotinai pastebėjo, kad panašiai veikia ir vystomų projektų vizualizacijos. Jos – žvilgančios, be menkiausių nešvarumų, tiesiog tobulos. Žiūrėdami į jas, atsiduriame kitame pasaulyje. Geresniame ir gražesniame. Tačiau tuo pat metu puikiai suprantame, kad vizualizacija ir galutinis produktus tikrai neatrodys taip pat. Realybė bus gerokai nykesnė, proziškesnė.

Taigi natūraliai kyla klausimas: ar esama kažkokio skirtumo tarp reklamos ir architektūrinės vizualizacijos? Ciniškiau nusiteikę žmonės neabejotinai atsakytų: ne. Vizualizacija – tai ta pati reklama, kurios tikslas – parduoti žmonėms iliuziją, geresnės tikrovės viltį.

Ir vis dėlto dėti lygybės ženklo tarp reklamos ir vizualizacijos iš principo negalima. Skeptikai pamiršta, kas iš tikrųjų yra architektūrinė vizualizacija. Vizualizacija – tai pakankamai abtraktaus brėžinio tąsa. Jos tikslas yra brėžiniui suteikti lengviau suprantamą formą, pristatyti pagrindines idėjas užsakovui, visuomenei bei žiniasklaidai.

\

„Kohn Pedersen Fox“ vizualizacija

Prieš kelis dešimtmečius tai buvo daroma gerokai paprastesniu būdu. Architektūros studijos žmonėms pristatydavo būsimų statinių maketus. Paprastus, kartoninius maketus. Tai buvo būdas su architektūra visai nesusijusiems žmonėms parodyti, kas netrukus atsiras jų kaimynystėje. Tačiau tie paprastučiai modeliai šiandien atrodytų mažų mažiausiai juokingai. Šiandienos filmuose juk kuriami ištisi itin realistiški pasauliai. Paprastas vaikiškas žaidimas mobiliajame telefone gali pasigirti geresne grafika už senojo tipo modelius. Tokioje aplinkoje vizualizacijos yra ne galimybė, o būtinybė. Tik vizualizacijomis įmanoma atkreipti dėmesį, patraukti žmonių akį (o kartais – ir piniginę) į savo pusę.

Nieko keisto, kad šiandien didžiausios architektūros firmos turi skyrius arba partnerius, kurie specializuojasi kurdami vizualizacijas. Tokių žmonių užduotis yra surasti pačius optimaliausius komunikacijos metodus. Kaip pademonstruoti, jog naujas pastatas organiškai įsilies į esamą aplinką? Kaip nuraminti žmones, bijančius, jog naujas projektas užkimš ir taip ankštą miesto dalį? Kaip atkreipti dėmesį į patraukliausias projekto detales? Vizualizacijų kūrėjai nuolatos bendradarbiauja su architektais, klausosi jų ir padeda brėžinius paversti šiuo tuo daugiau nei abstrakčiomis linijomis.

Beje ir patys Statybunaujienos.lt žurnalistai yra susidūrę su atveju, kai vienas iš Kuršių nerijoje rekonstruojamų objektų klientus į atvirų durų dienas kvietė vizualizacijomis. Pastarosios neišnyko ir tuomet, kai pastatai jau stovėjo visu gražumu. Mat vizualizacijoje galima piešti smėlėtas kopas. Jos iš tiesų yra, tik ne tokios ranka pasiekiamos, kaip pavaizduota. O kitoje daugiabučio pusėje – ne tokie mieli garažai, kuriuos iš nuotraukos skaitmeniniu trintuku dar gali kaip nors dar gali ištrinti, o iš realybės – ne.

Būtų klaidinga manyti, kad vizualizacijos naudojamos tik dar dalyvaujant konkursuose ir viliojant potencialius klientus. Tiesa tokia, kad daugiau kaip pusė vizualizacijų yra sukuriama jau laimėjus konkursus, t. y. jau pasirašius visas sutartis. Taigi jos veikia ne tiek kaip reklama, kiek kaip komunikacijos įrankis. Jis turi parodyti užsakovams ir visuomenei, ko galima tikėtis, o ne kurti iliuzijas. Įsitikinimas, jog vizualizacijos su būsima realybe turi labai mažai ką bendro – klaidingas. Jeigu iš tikrųjų vieną kartą sukursi iliuziją, tai kitą kartą tokios galimybės paprasčiausiai nebeturėsi. Žmonės tave tiesiog vertins kaip melagį, smėlio pilių statytoją.

Tačiau, net ir tai žinodami, kritikai nesiliauja vizualizacijų pliekti kritikos rimbais. Pastaraisiais metais jiems labiausiai kliūna viena ryški tendencija. Vis labiau populiarėja projektai, kurie trina mūsų supratimo, kas yra pastatas, ribas. Kalbama apie pastatus su žaliosiomis zonomis. Ir ne šiaip mažytėmis pievutėmis, bet tikrais parkais keliasdešimties metrų aukštyje. Kritikai burnoja, kad vizualizacijos, kuriose matome tokias zonas, iš principo negali tapti realybe. Neva pastate negali būti pakankamo dirvožemio sluoksnio. Neva tokiame aukštyje per stiprus vėjas. Ir smogas padarys savo. Tačiau tiesa tokia, kad architektai ir vizualizacijų kūrėjai nedalija pažadų į kairę ir dešinę tiesiog šiaip sau. Projektuose viskas apskaičiuota ir pamatuota. Taip, pažadai ambicingi ir sunkiai įgyvendinami, bet jie anaiptol nėra nerealūs.

Pasaulyje jau yra pakankamai daug pavyzdžių, kaip tokios ambicingos koncepcijos virsta realybe.

Žinoma, negalima paneigti, kad net ir pati realistiškiausia vizualizacija visgi tėra menininko interpretacija. Ji iš principo negali atitikti realybės. Ji gali tiesiog bandyti ją nuspėti.
Tačiau kas yra geriau? Pateikti galbūt šiek tiek per tobulai atrodančią vizualizaciją ar techninį brėžinį, kurio suprasti didžioji visuomenės dalis nesugebės? Kaip reaguotų miesto bendruomenė, jeigu pristatant kitą didelį projektą žiniasklaidoje pasirodytų brėžiniai, paimti tiesiai nuo architekto darbo stalo?

Galiausiai vizualizacijos turi ir idėjinį tikslą. Jos turi sukelti entuaziazmą, paskatinti su nekantrumu laukti naujo pastato. Gera vizualizacija gali taip sudominti visuomenę, kad ši norės aktyviai prisidėti prie projekto vystymo. Pavyzdžiui, neseniai Amsterdamo gyventojus taip pakerėjo būsimo Art Depot pastato su sodu ant stogu koncepcija, kad jie net pradėjo kampaniją, kurios metu rinktos lėšos jam kurti.

Paruošta pagal Archdaily informaciją

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
2024-05-03 10:44
Dar aštuoni moksliniai tyrimai atvers iki šiol nepažintus Vilniaus istorijos sluoksnius. 45 tūkst. eurų šiemet paskirstyti vienuolikai mokslininkų, kurie tirs sostinės istorinę, architektūrinę praeitį. Per visą stipendijų istoriją mokslininkų tyrimams paskirstyta didžiausia paramos suma. Šiemet moks...
nuotrauka
2024-04-29 17:04
Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas" skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.
nuotrauka
2024-04-29 16:05
Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
nuotrauka
2024-04-26 10:08
Įsitikinti, kaip įvairiai interjerą mato ir kokias emocijas juo gali perteikti skirtingi žmonės, galima užsukus į LITEXPO parodos „Baldai ir dizaino sprendimai" garsių nuomonės formuotojų erdvę. Joje dizaineris Robertas Kalinkinas, menininkė Monika Dirsytė ir tinklaraščio susitvarkyk.lt autorė Toma ...
nuotrauka
2024-04-25 07:53
Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti naujai įsteigto Nacionalinio architektūros instituto direktoriaus pareigas.
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-22 14:19
Nuo balandžio pabaigos vyksta medinių Šnipiškių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai. Šių matavimų prireikia siekiant išsaugoti šio rajono identitetą, restauruojant pastatus ir pretenduojant gauti paveldo apsaugos programų finansavimą. Šnipiškių senų pastatų savininkai k...
nuotrauka
2024-04-19 13:25
Kino filmų vakarai – tai ypatingas atokvėpis nuo varginančios rutinos. Nėra nieko geriau nei patogiame fotelyje įsitaisius žiūrėti mėgstamiausius filmus su šeima arba draugais. Ypač patogu, kai nereikia niekur eiti, o sparčiai gerėjant ir filmų žiūrėjimo namuose galimybėms, namuose žiūrėti filmus ga...
nuotrauka
2024-04-19 07:38
Nekilnojamojo turto pirkėjai šalyje – vis reiklesni, žinantys, ko nori, ir išsianalizavę rinką, pastebi ekspertai. Jie atidžiai renkasi patikimus vystytojus ir jų projektus. Daugėja ir tokių pirkėjų, kurie nori įsigyti pilnai įrengtą būstą gyvenimui čia ir dabar. Tačiau vis dar vyrauja įsitikinimas,...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...
nuotrauka
2024-04-09 16:37
Aplinkos ministras patvirtino Architektūros kokybės vertinimo metodiką, kuri leis sukurti aiškesnę ir skaidresnę architektūros kokybės vertinimo sistemą, iš anksto žinomą visiems, dalyvaujantiems statinių projektavimo ar teritorijų planavimo procesuose. Tai sudaro dar palankesnes sąlygas kokybiškai ...
nuotrauka
2024-04-04 07:39
Šviesos jungiklis nėra tik dar vienas elektros instaliacijos prietaisas ar nereikšminga interjero detalė. Kūrybingiems žmonėms jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius“ suteikia galimybę patiems dekoruoti jungiklius: parinkti jiems spalvą, norimą grafinį elementą ar nuotrauką ir taip...
nuotrauka
2024-04-02 14:39
Jau šį savaitgalį – balandžio 5-7 dienomis – visus svajojančius atsinaujinti ar statančius savo namus, norinčius pagyvinti namų interjerą, susikurti jaukias ir patogias lauko erdves ar ieškančius modernių ir stilingų interjero dekoro elementų, į Kauno „Žalgirio" areną apsilankyti pakvies net dvi par...
nuotrauka
2024-03-26 15:09
Mančesteryje vykusioje „Civic Trust Awards“ apdovanojimų ceremonijoje verslo ir laisvalaikio kompleksas „Bokšto skveras“ pripažintas nugalėtoju ir specialaus prizo laimėtoju, kuris įteikiamas išskirtiniams rekonstrukcijos projektams, įgyvendintiems saugomose teritorijose.
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras