2023 birželio 2 d. penktadienis, 7:59
Reklama  |  facebook

Atgimusi vasaros estrada – to Palanga dar negirdėjo

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-12-12 09:40
Šiandien (gruodžio 12 d.) Palangoje atidaroma, kaip kalbama, viena kokybiškiausių koncertų salių Lietuvoje. Sudėtinga konstrukcija, modernus fasadas, elektroniniu būdu valdoma akustikos sistema, 2300 sėdimų vietų – štai kuo nuo šiol vilios Palanga, aršiai purtydamasi „močiučių Palangos“ įvaizdžio. Tiesa, kai kurie architektai vis dar apgailestauja, jog nebuvo mėginama išsaugoti senosios estrados – per 40-metį virtusios kurorto simboliu. Vis tik dabartinio pastato architektas Algirdas Stripinis pabrėžia, jog to padaryti nebuvo įmanoma – estrada buvo paprasčiausiai moraliai ir fiziškai pasenusi.
nuotrauka
Šiandien atidaroma bendrovės „Conresta“ pastatyta moderni Palangos koncertų salė. Palangos savivaldybės nuotr.


Minimos įmonės
Conresta, UAB
Galvosūkis architektui – susodinti dvigubai daugiau žmonių

Architektas Edmundas Benetis leidinyje „Vakarinė Palanga“ išreiškė kritiką naujajai salei, skaičiuodamas, jog čia viena vieta suplanuota 8-iems nuolatiniams miestelio gyventojams. Trumpiau tariant, tiek klausytojų sutelkti salėje vienu metu yra nerealu.

Taip pat jam užkliuvo modernus Palangos vasaros estrados fasadas, kai šalia stūkso mūriniai Sapiegų rūmai.

Tačiau naująją modernią koncertų salę projektavęs architektas Algirdas Stripinis paaiškina, jog senojo pastato šiuolaikiniams poreikiams nebuvo įmanoma pritaikyti. Netgi buvusios estrados statybos darbų vadovas Rimvydas Vaineikis portalui Statybunaujienos.lt yra prisipažinęs, jog paskutiniaisiais metais bijodavo sėdėti koncertų salės viduryje – niekam nesirūpinant konstrukcijoms kildavo reali grėsmė, jog nukris dalis stogo.

„Dirbdami nuolat analizuojame, ar pastatas pakankamai tvarkingas, turi gerą architektūrinę išraišką, žiūrime, ar įmanoma jo dalį ar jį visą išsaugoti. Tačiau senoji Palangos vasaros estrada turėjo apie 1000 vietų, o pagal naują užduotį reikėjo beveik 2 500 vietų. Turėjo atsirasti uždari holai, kad pastatas galėtų funkcionuoti ištisus metus“, – pasakoja architektas.

Jo teigimu, net ir „uždarius“ buvusią estradą iš šonų, nebūtų įmanoma joje sutalpinti daugiau nei 2000 žiūrovų. Kaip ir „lipdyti“ ką nors papildomo ant senosios estrados pagrindo.

Koncertas senojoje Palangos vasaros estradoje. Palangos kurorto muziejaus archyvų nuotr.

„Teko ją perprojektuoti iš naujo. Dar vienas dalykas: negalėjome didinti užstatymo ploto. Todėl iš esmės naujoji estrada vizualiai nėra išsiplėtusi į šonus daugiau, nei senoji. O kadangi reikėjo papildomos erdvės žiūrovams susodinti, teko „lįsti į žemę“. Pastatas įgilintas, taigi tai, ką matote – tik dalis jo“, – sakė A. Stripinis.

Pusė pastato – „po vandeniu“

Statybos darbus atlikusios bendrovės, generalinio rangovo „Conresta“ direktoriaus pavaduotojas gamybai Tomas Grėbliauskas pritarė, jog projektas buvo sudėtingas. Visų pirma, koją kišo Palangos gruntiniai vandenys.

„Problema buvo pamatai ir vanduo. Nes pamatai leidosi iki maždaug 9 metrų gylio, o vanduo, pasirodo, buvo pusantro metro gylyje! Vertinant gruntinio vandens lygį dalis pastato, galima sakyti, yra po vandeniu. Taigi reikėjo daug kruopštumo, atidumo ir kokybės įrengiant hidroizoliaciją“, – prisiminė T. Grėbliauskas.

„Visas rūsys – praktiškai žemiau gruntinio vandens, – jam pritarė ir architektas A. Stripinis. –  Naudojome specifinę technologiją: aplink visą perimetrą sugręžti poliai vienas šalia kito, kurie uždaro išorės sienas, apačioje išbetonuotos jėgos grindys su inkariniais poliais, kad visa ši konstrukcija atlaikytų vandens spaudimą“.

Naujojoje koncertų salėje taip pat pritaikytos sudėtingos technologijos, siekiant sukurti tokią akustiką, kokios neturi kitos Lietuvos koncertų salės.

„Akustinį projektą padarė suomių specialistai. Apgalvota ir garso izoliacija – jei salėje vyksta koks nors pop ar roko muzikos koncertas – neturi skambėti visa Palanga“, – teigė architektas.

Kas skamba estradoje, lieka estradoje

Sistemos gamintojai Palangos koncertų salėje ją išbandė ir derino, tačiau kad sistema puikiai veiktų visų pirma reikėjo statybininkų pastangų. Siekiant, kad tai, kas skamba šioje salėje, tik joje ir liktų, ant pastato ir iš vidaus, ir iš išorės buvo dėtos sunkinančios, garsą sulaikančios medžiagos.

„Statybinės konstrukcijos, kurios sugeria arba atspindi garsą, turi būti sumontuotos taip, kad nekenktų tai elektroakustikos sistemai. Taip pat svarbu, kokios izoliacinės medžiagos dedamos ant išorinės sienos. Tam skirta daug dėmesio ir tikrai nemažai lėšų“, – pasakojo T. Grėbliauskas pridūręs, jog šiame objekte netgi atlikta akustinė pastato ekspertizė.

Svarbu buvo ne tik kad garsas puikiai skambėtų salėje, tačiau kad koncerto garsai netrukdytų netoliese Basanavičiaus gatve žingsniuojantiems poilsiautojams.

„Viduje – trys sluoksniai kieto gipso, išorėje – dvi cementinės plokštės. Nes žemus dažnius izoliuoja tik tankios medžiagos. Pagal vidutinį Lietuvoje reglamentuotą triukšmo lygį būtume atitikę reikalavimus, tačiau, žvelgdami iš miesto perspektyvos, siekėme, kad nesigirdėtų žemų dažnių ir dėjome papildomą izoliaciją“, – pridūrė naujosios koncertų salės architektas.

20 skirtingų būdų nuskambėti

Tad ar jau galime užtikrintai tvirtinti, jog Palangoje turėsime geriausią, kokybiškiausiai „skambančią“ salę Lietuvoje? (Ji konkuruos nebent su Klaipėdos dramos teatru, kuriame įdiegta tokia pat elektroakustinė sistema).

„Arenos, pavyzdžiui Žalgirio arena Kaune, turi gerą akustiką, tačiau jos vis tiek yra skirtos, projektuotos sporto renginiams. Ir erdvė visai kita, todėl tokios kokybės garsą, vargu ar pavyktų išgauti. Palangoje iš karto orientuotasi, jog vyks ne sporto renginiai ar konferencijos, o būtent koncertai“, – paaiškino architektas A. Stripinis.

Minėta elektroakustinė sistema leidžia skirtingų stilių muzikai skambėti kitaip, „aidėti“ tam tikrą nustatytą laiką.

„Programų šioje sistemoje – apie 20. Ar simfoninis orkestras, ar pop koncertas – pagal tai keičiama salės akustika“, – paaiškino T. Grėbliauskas.

„Įdiegta elektroakustikos sistema leis keisti reverberacijos laiką, pritaikant salę operai, klasikinei muzikai ir panašiai. Reverberacijos laikas – tai laikas, per kurį garsas „numiršta“ salėje, atsimuša į sienas, aidi ir nutyla. Klasikinė muzika buvo kuriama bažnyčios aplinkai, kur aidas gali trukti, pavyzdžiui, 5 sekundes. Mums reikėjo paruošti pagrindą, kad būtų įmanoma su elektroninėmis priemonėmis modeliuoti ir keisti akustinę aplinką, reguliuoti, kiek laiko garsas skamba. Žinoma, negaliu garantuoti: gal ne profesionalai klausytojai šio skirtumo ir nepajus“, – svarstė architektas.

„Banguojantis“ fasadas

Kitas iššūkis buvo modernus koncertų salės fasadas: apvalios formos pastate ratu išdėstyti tarsi „įpjauti“ langai. Jie išdėstyti ne vienoje linijoje, skirtingo aukščio. Fasadą sudaro apie 200 laužytų templių, laikančių konsolę.

„Išorinė fasado siena, priešingai nei įprasta, ne kilo nuo pamatų, o buvo pakabinta nuo stogo į apačią“, – pasakojo bendrovės „Conresta“ pavaduotojas gamybai T. Grėbliauskas.

Pašnekovo teigimu, kadangi koncertų salės fasadas „banguoja“, teko pasukti galvą, kaip jį įrengti kokybiškai, kad jis tarnautų ilgus metus.

Taip pat sumontuotos 44 metrų ilgio medinės konstrukcijos, laikančios pastato stogą.

„Galbūt Lietuvoje kur nors yra tokių konstrukcijų, tačiau man neteko girdėti“, – teigė T. Grėbliauskas.

Kaip gausaus žmonių susibūrimo vietai, tokiems pastatams labai svarbi ir gaisrinė sauga. Todėl naujoje Palangos vasaros estrados salėje izoliuojant stogą, sienas bei grindis panaudota įvairių rūšių nedegi „PAROC“ akmens vata.

„PAROC“ akmens vata yra nedegi, todėl be apribojimų gali būti naudojama įvairios paskirties pastatuose, – sakė šios bendrovės rinkodaros vadovė Baltijos šalims Audronė Endriukaitytė. – Šios izoliacinės medžiagos panaudojimas kompozicinėse konstrukcijose taip pat yra ypač svarbus projektuojant garso akustinius sprendinius“.

Iš pradžių svarstyta apie transformuojamą salę – bendrovės „Conresta“ atstovas teigė, jog vėliau šis planas šiek tiek pakeistas, tačiau salės erdvę vis tiek bus galima lengvai pritaikyti ir didesniems, ir mažesnio masto renginiams, netgi bendrovių konferencijoms ar mokymams.

Architektas: jei būtų buvusi bent kokia galimybė ją išsaugoti – tuo keliu ir būtume ėję

Tačiau ką naujosios salės architektas A. Stripinis pasakytų aršiems šio projekto kritikams?

„Žinote, kai žmogus užaugęs su senąja estrada, bet koks naujas objektas jam kelia tam tikrą nepasitenkinimą. Aš asmeniškai sakau: jei būtų buvusi bent kokia nors galimybė šiandieniniams poreikiams pritaikyti tą buvusį pastatą – tokiu keliu ir būtume ėję“, – sakė pašnekovas.

Nacionalinio dramos teatro direktorius Gintautas Kėvišas portalui palangostiltas.lt yra prasitaręs, jog į tokią koncertų salę pagaliau bus galima drąsiai atvažiuoti gastrolių – ir demonstruoti ne „sumažintus“, „apipešiotus“ spektaklius, o tokius, kokie rodomi ir sostinėje.

Atidarius šią salę tikimasi išsivaduoti iš Palangos kurorto sezoniškumo, į miestelį pritraukti daugiau lankytojų ir rudenį bei pavasarį.

Tekste – Palangos savivaldybės nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės prieži...
nuotrauka
2023-05-31 09:49
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 14:50
Nekilnojamo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo leidimą verslo centro „Business Stadium Central“ sostinės Rinktinės gatvėje statyboms. Darbus įmonė planuoja pradėti iš karto, investicijos sieks 60 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-22 09:53
Estijos kapitalo bankas „Bigbank“ suteikė 9,8 mln. eurų finansavimą NT vystymo grupei „Lithome“, įgyvendinančiai aukštos klasės gyvenamąjį kompleksą Vilniaus Naujamiestyje – „Algirdo promenada“. Bendros investicijos į 119 butų ir 10 komercinių patalpų kompleksą sieks 14,5 mln. eurų, o komplekso dydi...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 08:04
Statybos pramonė ieško būdų, kaip pagaminti tokius gaminius, kurie pastatams padėtų kuo taupiau naudoti energiją ir būtų tvarūs – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką ir būtų perdirbami. Vienas tokių gaminių – BIOPORAS, kuris naudojamas kaip efektyvi termoizoliacinė medžiaga.
nuotrauka
2023-05-18 06:46
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam A. Goštauto gatvės administracinio kvartalo konversijos pirmojo etapo investiciniam projektui. Šis projektas apima pastato, esančio A. Goštauto g. 11, kapitalinį remontą. Skaičiuojama darbų vertė siekia 16,185 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2025 m...
nuotrauka
2023-05-18 06:20
Fondas „East Capital Real Estate Fund IV“ susitarė dėl dviejų Vilniuje esančių 10 aukštų biurų pastatų – „Duetto A“ ir „Duetto B“, kurių bendras nuomai skirtas plotas sudaro 17 260 kv. m. Sandoris bus užbaigtas 2023 m. birželio pradžioje.
nuotrauka
2023-05-15 09:39
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas ...
nuotrauka
2023-05-15 09:36
Pilnai rekonstravęs vieną universiteto bendrabutį, Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja turimus gyvenamosios paskirties pastatus. Siekiant sukurti šiuolaikišką, studento poreikius atitinkančią gyvenamąją aplinką, šiuo metu ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos pro...
nuotrauka
2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
2023-05-09 07:49
Pavasaris, kaip rodo ilgametė specialistų patirtis, yra geriausias metas apšiltinti sienas ir stogą. Itin svarbu, kad statybų ekspertams siūloma vis daugiau patikimų sprendimų, kurių vienas populiariausių – greičiausio stingimo putų klijai rinkoje „FOME FLEX 60 Seconds Fast Fix“.
nuotrauka
2023-05-08 09:18
„SBA Urban“ naujos koncepcijos verslo miestelio „Urban HUB“ pirmojo etapo statyboms partneriu pasirinko įmonę „YIT Lietuva“. Pasirašytos generalinės rangos sutarties vertė – 30 mln. eurų. Pirmojo etapo darbus numatoma baigti jau 2024 m. pradžioje.
nuotrauka
2023-05-05 11:35
Vilniaus oro uoste prasidėjęs darbų įkarštis vyksta ne tik naujojo terminalo statybų aikštelėje. Intensyviai planuojamas naujas oro uosto išplanavimas, naujos erdvės ir kiti pokyčiai. Pastačius naująjį terminalą ir sujungus jį su esamu, Vilniaus oro uoste keleiviai skrydžių lauks šiuolaikiškoje erdv...
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-05-03 10:08
Dronai skverbiasi į daugelį sričių. Jie reikalingi pramonės, karybos, žemės ūkio, privataus gyvenimo sferose. Statybos sektorius – viena iš sričių, kur vis daugiau ir plačiau naudojami dronai bei jų sistemos.
nuotrauka
2023-05-02 11:32
Buvusiame Subačiaus priemiestyje, šalia Vilniaus gynybinės sienos bastėjos, įsikūrusi rokoko stiliaus Vilniaus Misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia, dar žinoma Misionierių vardu, pasitinka savo grakščiais bokštais ir proporcijomis. Užpernai prasidėjo šio išskirtinio komplekso...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas