2024 birželio 19 d. trečiadienis, 16:24
Reklama  |  facebook

Atgimusi vasaros estrada – to Palanga dar negirdėjo

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-12-12 09:40
Šiandien (gruodžio 12 d.) Palangoje atidaroma, kaip kalbama, viena kokybiškiausių koncertų salių Lietuvoje. Sudėtinga konstrukcija, modernus fasadas, elektroniniu būdu valdoma akustikos sistema, 2300 sėdimų vietų – štai kuo nuo šiol vilios Palanga, aršiai purtydamasi „močiučių Palangos“ įvaizdžio. Tiesa, kai kurie architektai vis dar apgailestauja, jog nebuvo mėginama išsaugoti senosios estrados – per 40-metį virtusios kurorto simboliu. Vis tik dabartinio pastato architektas Algirdas Stripinis pabrėžia, jog to padaryti nebuvo įmanoma – estrada buvo paprasčiausiai moraliai ir fiziškai pasenusi.
nuotrauka
Šiandien atidaroma bendrovės „Conresta“ pastatyta moderni Palangos koncertų salė. Palangos savivaldybės nuotr.


Minimos įmonės
Conres (iki 2023 m. Conresta), UAB
Galvosūkis architektui – susodinti dvigubai daugiau žmonių

Architektas Edmundas Benetis leidinyje „Vakarinė Palanga“ išreiškė kritiką naujajai salei, skaičiuodamas, jog čia viena vieta suplanuota 8-iems nuolatiniams miestelio gyventojams. Trumpiau tariant, tiek klausytojų sutelkti salėje vienu metu yra nerealu.

Taip pat jam užkliuvo modernus Palangos vasaros estrados fasadas, kai šalia stūkso mūriniai Sapiegų rūmai.

Tačiau naująją modernią koncertų salę projektavęs architektas Algirdas Stripinis paaiškina, jog senojo pastato šiuolaikiniams poreikiams nebuvo įmanoma pritaikyti. Netgi buvusios estrados statybos darbų vadovas Rimvydas Vaineikis portalui Statybunaujienos.lt yra prisipažinęs, jog paskutiniaisiais metais bijodavo sėdėti koncertų salės viduryje – niekam nesirūpinant konstrukcijoms kildavo reali grėsmė, jog nukris dalis stogo.

„Dirbdami nuolat analizuojame, ar pastatas pakankamai tvarkingas, turi gerą architektūrinę išraišką, žiūrime, ar įmanoma jo dalį ar jį visą išsaugoti. Tačiau senoji Palangos vasaros estrada turėjo apie 1000 vietų, o pagal naują užduotį reikėjo beveik 2 500 vietų. Turėjo atsirasti uždari holai, kad pastatas galėtų funkcionuoti ištisus metus“, – pasakoja architektas.

Jo teigimu, net ir „uždarius“ buvusią estradą iš šonų, nebūtų įmanoma joje sutalpinti daugiau nei 2000 žiūrovų. Kaip ir „lipdyti“ ką nors papildomo ant senosios estrados pagrindo.

Koncertas senojoje Palangos vasaros estradoje. Palangos kurorto muziejaus archyvų nuotr.

„Teko ją perprojektuoti iš naujo. Dar vienas dalykas: negalėjome didinti užstatymo ploto. Todėl iš esmės naujoji estrada vizualiai nėra išsiplėtusi į šonus daugiau, nei senoji. O kadangi reikėjo papildomos erdvės žiūrovams susodinti, teko „lįsti į žemę“. Pastatas įgilintas, taigi tai, ką matote – tik dalis jo“, – sakė A. Stripinis.

Pusė pastato – „po vandeniu“

Statybos darbus atlikusios bendrovės, generalinio rangovo „Conresta“ direktoriaus pavaduotojas gamybai Tomas Grėbliauskas pritarė, jog projektas buvo sudėtingas. Visų pirma, koją kišo Palangos gruntiniai vandenys.

„Problema buvo pamatai ir vanduo. Nes pamatai leidosi iki maždaug 9 metrų gylio, o vanduo, pasirodo, buvo pusantro metro gylyje! Vertinant gruntinio vandens lygį dalis pastato, galima sakyti, yra po vandeniu. Taigi reikėjo daug kruopštumo, atidumo ir kokybės įrengiant hidroizoliaciją“, – prisiminė T. Grėbliauskas.

„Visas rūsys – praktiškai žemiau gruntinio vandens, – jam pritarė ir architektas A. Stripinis. –  Naudojome specifinę technologiją: aplink visą perimetrą sugręžti poliai vienas šalia kito, kurie uždaro išorės sienas, apačioje išbetonuotos jėgos grindys su inkariniais poliais, kad visa ši konstrukcija atlaikytų vandens spaudimą“.

Naujojoje koncertų salėje taip pat pritaikytos sudėtingos technologijos, siekiant sukurti tokią akustiką, kokios neturi kitos Lietuvos koncertų salės.

„Akustinį projektą padarė suomių specialistai. Apgalvota ir garso izoliacija – jei salėje vyksta koks nors pop ar roko muzikos koncertas – neturi skambėti visa Palanga“, – teigė architektas.

Kas skamba estradoje, lieka estradoje

Sistemos gamintojai Palangos koncertų salėje ją išbandė ir derino, tačiau kad sistema puikiai veiktų visų pirma reikėjo statybininkų pastangų. Siekiant, kad tai, kas skamba šioje salėje, tik joje ir liktų, ant pastato ir iš vidaus, ir iš išorės buvo dėtos sunkinančios, garsą sulaikančios medžiagos.

„Statybinės konstrukcijos, kurios sugeria arba atspindi garsą, turi būti sumontuotos taip, kad nekenktų tai elektroakustikos sistemai. Taip pat svarbu, kokios izoliacinės medžiagos dedamos ant išorinės sienos. Tam skirta daug dėmesio ir tikrai nemažai lėšų“, – pasakojo T. Grėbliauskas pridūręs, jog šiame objekte netgi atlikta akustinė pastato ekspertizė.

Svarbu buvo ne tik kad garsas puikiai skambėtų salėje, tačiau kad koncerto garsai netrukdytų netoliese Basanavičiaus gatve žingsniuojantiems poilsiautojams.

„Viduje – trys sluoksniai kieto gipso, išorėje – dvi cementinės plokštės. Nes žemus dažnius izoliuoja tik tankios medžiagos. Pagal vidutinį Lietuvoje reglamentuotą triukšmo lygį būtume atitikę reikalavimus, tačiau, žvelgdami iš miesto perspektyvos, siekėme, kad nesigirdėtų žemų dažnių ir dėjome papildomą izoliaciją“, – pridūrė naujosios koncertų salės architektas.

20 skirtingų būdų nuskambėti

Tad ar jau galime užtikrintai tvirtinti, jog Palangoje turėsime geriausią, kokybiškiausiai „skambančią“ salę Lietuvoje? (Ji konkuruos nebent su Klaipėdos dramos teatru, kuriame įdiegta tokia pat elektroakustinė sistema).

„Arenos, pavyzdžiui Žalgirio arena Kaune, turi gerą akustiką, tačiau jos vis tiek yra skirtos, projektuotos sporto renginiams. Ir erdvė visai kita, todėl tokios kokybės garsą, vargu ar pavyktų išgauti. Palangoje iš karto orientuotasi, jog vyks ne sporto renginiai ar konferencijos, o būtent koncertai“, – paaiškino architektas A. Stripinis.

Minėta elektroakustinė sistema leidžia skirtingų stilių muzikai skambėti kitaip, „aidėti“ tam tikrą nustatytą laiką.

„Programų šioje sistemoje – apie 20. Ar simfoninis orkestras, ar pop koncertas – pagal tai keičiama salės akustika“, – paaiškino T. Grėbliauskas.

„Įdiegta elektroakustikos sistema leis keisti reverberacijos laiką, pritaikant salę operai, klasikinei muzikai ir panašiai. Reverberacijos laikas – tai laikas, per kurį garsas „numiršta“ salėje, atsimuša į sienas, aidi ir nutyla. Klasikinė muzika buvo kuriama bažnyčios aplinkai, kur aidas gali trukti, pavyzdžiui, 5 sekundes. Mums reikėjo paruošti pagrindą, kad būtų įmanoma su elektroninėmis priemonėmis modeliuoti ir keisti akustinę aplinką, reguliuoti, kiek laiko garsas skamba. Žinoma, negaliu garantuoti: gal ne profesionalai klausytojai šio skirtumo ir nepajus“, – svarstė architektas.

„Banguojantis“ fasadas

Kitas iššūkis buvo modernus koncertų salės fasadas: apvalios formos pastate ratu išdėstyti tarsi „įpjauti“ langai. Jie išdėstyti ne vienoje linijoje, skirtingo aukščio. Fasadą sudaro apie 200 laužytų templių, laikančių konsolę.

„Išorinė fasado siena, priešingai nei įprasta, ne kilo nuo pamatų, o buvo pakabinta nuo stogo į apačią“, – pasakojo bendrovės „Conresta“ pavaduotojas gamybai T. Grėbliauskas.

Pašnekovo teigimu, kadangi koncertų salės fasadas „banguoja“, teko pasukti galvą, kaip jį įrengti kokybiškai, kad jis tarnautų ilgus metus.

Taip pat sumontuotos 44 metrų ilgio medinės konstrukcijos, laikančios pastato stogą.

„Galbūt Lietuvoje kur nors yra tokių konstrukcijų, tačiau man neteko girdėti“, – teigė T. Grėbliauskas.

Kaip gausaus žmonių susibūrimo vietai, tokiems pastatams labai svarbi ir gaisrinė sauga. Todėl naujoje Palangos vasaros estrados salėje izoliuojant stogą, sienas bei grindis panaudota įvairių rūšių nedegi „PAROC“ akmens vata.

„PAROC“ akmens vata yra nedegi, todėl be apribojimų gali būti naudojama įvairios paskirties pastatuose, – sakė šios bendrovės rinkodaros vadovė Baltijos šalims Audronė Endriukaitytė. – Šios izoliacinės medžiagos panaudojimas kompozicinėse konstrukcijose taip pat yra ypač svarbus projektuojant garso akustinius sprendinius“.

Iš pradžių svarstyta apie transformuojamą salę – bendrovės „Conresta“ atstovas teigė, jog vėliau šis planas šiek tiek pakeistas, tačiau salės erdvę vis tiek bus galima lengvai pritaikyti ir didesniems, ir mažesnio masto renginiams, netgi bendrovių konferencijoms ar mokymams.

Architektas: jei būtų buvusi bent kokia galimybė ją išsaugoti – tuo keliu ir būtume ėję

Tačiau ką naujosios salės architektas A. Stripinis pasakytų aršiems šio projekto kritikams?

„Žinote, kai žmogus užaugęs su senąja estrada, bet koks naujas objektas jam kelia tam tikrą nepasitenkinimą. Aš asmeniškai sakau: jei būtų buvusi bent kokia nors galimybė šiandieniniams poreikiams pritaikyti tą buvusį pastatą – tokiu keliu ir būtume ėję“, – sakė pašnekovas.

Nacionalinio dramos teatro direktorius Gintautas Kėvišas portalui palangostiltas.lt yra prasitaręs, jog į tokią koncertų salę pagaliau bus galima drąsiai atvažiuoti gastrolių – ir demonstruoti ne „sumažintus“, „apipešiotus“ spektaklius, o tokius, kokie rodomi ir sostinėje.

Atidarius šią salę tikimasi išsivaduoti iš Palangos kurorto sezoniškumo, į miestelį pritraukti daugiau lankytojų ir rudenį bei pavasarį.

Tekste – Palangos savivaldybės nuotr. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:40
Šiuo metu statomame naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale – baigti saulės energijos modulių montavimo darbai. Saulės moduliai dengia 5 tūkst. kv. metrų plotą ant pastato stogo ir ateityje patenkins apie trečdalį viso naujojo išvykimo terminalo elektros poreikio.
nuotrauka
2024-06-17 10:34
Sostinės Naujamiestyje, buvusio „Lelijos“ siuvimo fabriko vietoje, oficialiai pradedamas didžiausio Europoje technologijų ir kūrybinių industrijų miestelio „Tech Zity Vilnius“ statybos. Pirmasis projekto etapas, apimantis 16,5 tūkst. kv. m ploto, duris atvers jau 2025 m. vasarą, o 75 proc. patalpų j...
nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas