2021 rugsėjo 26 d. sekmadienis, 18:55
Reklama  |  facebook

Atvirose paskaitose KTU – apie mąstančias plytas ir žemdirbystę be žemės

2014-12-08 11:14
Gruodžio 12 d. KTU „Santakos” slėnyje pristatyti ateities technologijų atvyksta pasaulinio lygio tyrėjai iš Masačusetso technologijos instituto (MIT). Maisto pramonės vizionierius Calebas Harperis supažindins su itin galinga maisto gamybos sistema, o „TED“ vyresnysis mokslo darbuotojas Skylaras Tibbitsas pasakos apie programuojamų medžiagų technologijas.
nuotrauka
Viena inovacijų – kuriamos medžiagos, prieštaraujančios nusistovėjusiems robotikos principams. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Nacionalinis inovacijų ir verslo centras,
Mokslininkai, žvelgiantys kitaip

C. Harperio paskaitoje bus galima sužinoti apie itin galingą maisto gamybos sistemą, kuri anot mokslininko, padės išmaitinti žmoniją jau 2030 metais. S. Tibbitsas supažindins auditoriją su programuojamų medžiagų technologijoms, kurios jau dabar keičia visuomenės požiūrį į robotiką.

Abu pranešėjai vadovauja prestižinio MIT tyrėjų grupėms, kurios savotiškai žiūri į tyrimų disciplinuotumą. Jie radikalius pokyčius gamybos technologijose numato jau netolimoje ateityje. Šie MIT mokslininkai kritikuoja mokslo sričių uždarumą ir dalinasi patirtimi, kaip jungti disciplinas, pristatydami jų pačių išrastas ir, jų nuomone, iš esmės gamybos procesus ateityje pakeisiančias technologijas.

C. Harperis ir S. Tibbitsas pratęs atvirų paskaitų ciklą „Zooetika: Tarprūšinė ekologija — daugiadisciplininės perspektyvos mene, moksle ir technologijoje”, kurį organizuoja Kauno technologijos universiteto Nacionalinis inovacijų ir verslo centras (KTU NIVC) ir tarpdisciplininių meninių tyrimų programa „Jutempus“.

Medžiagos, kurios šeimininkauja pačios

Pirmasis kalbėsiantis S. Tibbitsas – ne vieną apdovanojimą pelnęs mokslininkas ir dizaineris, užsiimantis eksperimentiniu medžiagų dizainu.

Šiuo metu jis – MIT Architektūros ir planavimo mokyklos laboratorijos „Self-Assembly Lab“ steigėjas ir direktorius. Jis su komanda kuria programuojamųjų medžiagų technologijų, gamybos ir statybos procesų inovacijas.

Viena tokių inovacijų – kuriamos medžiagos, prieštaraujančios nusistovėjusiems robotikos principams. Taip vadinamų „robotų be robotų” prototipai – mediena, plytos, plastikai, kurie tam tikro lygio sprendimus gali priimti patys.

Pasak S. Tibbitso, jau dabar galime programuoti bemaž viską: bitus, DNR, išmaniąsias medžiagas, įvairiausius produktus ir infrastruktūrą, tad nuolat didėja poreikis perkelti šiuos gebėjimus iš laboratorijų į didesnio masto projektus. Tokio perkėlimo perspektyvas pranešėjas pasiruošęs pristatyti Kaune.

2014 metais S. Tibbitsas pelnė inauguracinį žurnalo „WIRED“ apdovanojimą, 2013 metais – Architektūros lygos prizą, o taip pat Ateities idėjos prizą festivalyje „Ars Electronica“ ir Vizionieriškos inovacijos apdovanojimą.

Iki globalaus maisto trūkumo – tik viena karta

C. Harperis, turintis architekto išsilavinimą, anksčiau projektavęs duomenų centrus ir steriliuosius ligoninių kambarius, dabar vadovauja tarpdalykinei inžinierių, architektų, urbanistų, ekonomistų ir botanikų grupei, kuriančiai didelio našumo miesto žemės ūkio sistemas.

Jis – MIT Medijų laboratorijos (MIT Media Lab) tyrimų grupės „CityFARM“, kuri sprendžia su maisto trūkumu miestuose susijusias ateities problemas, įkūrėjas.

Šiuo metu mokslininko tyrimo laukas – 2030 metų pasaulis, kuriame bus jau 9 milijardai žmonių ir 6 iš 10 gyvens miestuose. „CityFARM“ – tai itin pajėgi maisto gamybos sistema, leisianti aprūpinti tokius miestus dideliu kokybiškų vaisių ir daržovių kiekiu. Į miesto aplinką integruotos novatoriškos aeroponinės auginimo technologijos leis išvengti agresyvių cheminių augalų apsaugos priemonių ir sutaupyti iki 98 % vandens, lyginant su tradicinėmis maisto auginimo technologijomis.

Tokia 120 kv. m. užimanti ateities ferma atstos pusę hektaro ariamos žemės, o siauras 20-ies aukštų šiltnamis galės išmaitinti apie 80 tūkstančių žmonių. „CityFARM“ įdiegtų sprendimų pagrindu iš esmės keisis maisto gamybos ir logistikos mieste būdai ir sampratos.

Šalia veiklos MIT, C. Harperis konsultuoja tarptautines vystymo agentūras tankaus bendruomenių su žemiausiomis pajamomis apgyvendinimo klausimais. Naujausia mokslininko iniciatyva – drauge su maisto pramonės įmonėmis, valdžios institucijomis ir universitetais įgyvendinamas kolektyvinis tyrimų projektas „OpenAG”, kuriuo siekiama sukurti pasaulio žemės ūkio paveldo atvirojo kodo duomenyną. 
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-21 07:22
UAB „INSTITA“ įgyvendino unikalų projektą Lietuvoje. Pirmą kartą vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti ežero dalyje. Šis projektas, įgyvendintas bendrovės „Dzūkijos vandenys“ užsakymu, Alytaus miestui yra itin svarbus gamtosauginiu požiūriu.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos