2023 birželio 7 d. trečiadienis, 9:40
Reklama  |  facebook

BIM efektyvumas priklauso nuo mūsų gebėjimo komunikuoti

Povilas SABALIAUSKAS      2016-04-08 15:54
BIM technologija yra nebe statybų ateitis, o dabartis. Sakoma „nebestatomi tik mirę miestai“, lygiai taip ir dirbti su BIM reikės mokytis tol, kol ji bus naudojama. Penktadienį vykusioje konferencijoje „BIM Forum Vilnius 2016“ tokią mintį išsakė Newforma Inc. “ direktorius Rytų ir Vidurio Europai Andres Garcia Damjanov. Specialisto iš Vokietijos teigimu, šiandien mums jau reikia kalbėti ne apie paties projektavimo, pasitelkiant BIM, privalumus (jie visiems jau ir taip aiškūs), daug svarbesniu veiksniu tampa informacijos, sukurtos, pasitelkiant BIM, dalijimasis.
nuotrauka
Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) suvestinis inžinerinis planas. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys


BIM lygino su golfu

A. G. Damjanovas, kalbėdamas lietuvių auditorijai, pastebėjo, kad projektavimas su BIM kažkuo primena golfą.

„Golfą pradėjau žaisti prieš maždaug penkiolika metų. Šį žaidimą daugelis paprastai sieja su kamuoliuko smūgiavimu. Tai toks seksualus įvaizdis. Todėl, kai tik pradedi žaisti, daugiausiai laiko praleido tiesiog smarkiai smūgiuodamas kamuoliuką. Kiti žaidimo elementai tavęs tiesiog nedomina. Kas gi nori koncentruotis į nuobodžiąją dalį – kamuoliuko ridenimą iš nedidelių nuotolių?“ – kalbėjo jis.

Tiesa tokia, kad kol kas mes koncentruojamės į efektingiausius technologijos aspektus, nors dėmesys turėtų būti skiriamas efektyvumui.
„Vieną kartą atostogavau Dominikos respublikoje ir pasisamdžiau ten profesionalų golfo trenerį. Jis man paaiškino, kad golfe smūgiais žavisi tik naujokai. Rimtai žaidžiantys koncentruojasi į tą nuobodžiąją dalį, kuri iš tikrųjų nulemia 90 proc. sėkmės. Gerai smūgiuoti yra visai nesunku. Čia gerų rezultatų gali pasiekti visi. Tačiau tikslumas reikalauja sugebėjimų ir darbo“, – sakė A. G. Damjanovas (asm. archyvo nuotr. kairėje).

Reikia didesnio dėmesio komunikacijai

Akivaizdu, kad efektyvumo naudojant BIM mums dar labai trūksta. Tačiau vokietis skuba nuraminti – tai toli gražu nėra vien tik lietuvių problema. Su problemomis susiduria visų šalių projektuotojai.

„Norėčiau pasakyti štai ką. Nemanykite, kad Vokietijoje mes neva esame labai toli pažengę. BIM technologijos ten tikrai nėra taip gerai išvystytos. Man net sunku paaiškinti, kodėl visur vyrauja tokia nuomonė. Gal todėl, kad vokiečiai suvokiami kaip labai techniškai pažangūs žmonės. Mes juk gaminame labai geras mašinas, todėl ir BIM technologijose turėtumėme būti priekyje. Tiesa tokia, kad iš to ką mačiau, man susidarė įspūdis, kad Lietuva kaip tik yra toliau pažengusi“, –neslėpė pranešėjas.

Pasak A. G. Damjanovo, žmonės jau pradeda suprasti, kad didieji klausimai, susiję su BIM, – ne apie brėžinius ar 3D modelius. Jie – apie komunikaciją. Esmė yra ne ta, kaip atrodo dokumentai, o kaip patogu juos surasti visoms projektą vykdančioms šalims.

„Kitaip tariant, mums reikia užtikrinti galimybes efektyviai ir greitai keistis informacija. Kaip golfe 90 proc. sėkmės priklauso nuo nuobodžiosios dalies, taip BIM 90 proc. sėkmės priklauso nuo komunikacijos“, – teigė jis.

Kaip mes galime pagerinti šią situaciją? Atsakymas ir paprastas, ir sudėtingas tuo pačiu metu. Komunikacijai turi būti skiriamas didžioji dėmesio dalis. Šį principą suvokiančiųjų pamažu atsiranda vis daugiau.

„Labai geras pavyzdys yra Jeddah bokštas – pirmasis pastatas, kuris viršys kilometro aukštį ir šiuo metu yra statomas Saudo Arabijoje. Jis projektuojamas naudojant BIM. Vienas iš pagrindinių statytojų tikslų yra padaryti viską, kad keitimasis reikiama informacija būtų kuo paprastesnis“, – sakė A. G. Damjanovas.

Klaidos – dėl nesusikalbėjimo

Kaip sako specialistas, šiuo metu situacija tokia, kad projektavimo procese sukuriame vis daugiau duomenų. Jų kiekiai auga eksponentiškai. Visus tuos duomenis saugome kaip įvairaus formato failus. Tačiau tai tik viena proceso dalis. Visa ta duomenų gausa turi būti lengvai prieinama visiems projekto vystytojams, kurių, pradėjus statybas, paprastai būna ne vienas ir ne du.

„Dauguma klaidų atsiranda kaip tik dėl nesusikalbėjimo. Kai duomenų kiekiai tokie dideli, nesusikalbėti yra labai paprasta. Nieko keisto, kad didžioji dalis projekto vertės sukuriama būtent komunikacijos procese. Žinome, kad su BIM modeliais statyti lengviau, bet jeigu nesugebame greitai surasti reikiamos informacijos, mes neišnaudojame visų BIM galimybių. Duomenys yra labai gerai, bet jie vertę įgauna tik tuo atveju, jeigu mes gebame jais pasinaudoti“, – teigė jis.

Iš čia kyla ir pagrindinė užduotis, kurią turime įvykdyti. Projektavimo su BIM procesas tikrai efektyvus bus tik tada, jeigu visos prie statybos prisidedančios šalys išmoks komunikuoti tarpusavyje.

„Mums reikia geresnių sistemų, leidžiančių greitai ir paprastai rasti ir pasiimti informaciją. Šiandien šis procesas dar per daug komplikuotas. Šiuo metu reikia žmonių, kurie ieškotų ir pateiktų informaciją. Tačiau šį procesą galima automatizuoti. Tam yra visos galimybės. Jeigu to nepadarysime, taip ir neišnaudosime BIM galimybių. Pasikartosiu, pats modelių kūrimas – tai lyg golfo kamuoliuko smūgiavimas. Tačiau keitimasis informacija ir jos valdymas – tai kamuoliuko mušimas į duobutę“, – Lietuvos projektuotojams kalbėjo A. G. Damjanovas.

Statybunaujienos.ltAutomatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-03-23 10:09
Elektronikos inžinieriai – žmonės, gebantys kurti, gaminti, diegti, tirti, tobulinti ir aptarnauti modernias elektronines sistemas. Šiandien jie ypač pageidaujami darbo rinkoje, nes prisideda prie spartesnio technologijų vystymosi, naujų produktų kūrimo.
nuotrauka
2021-03-18 12:26
Lietuva pernai pademonstravo antrą geriausią ES ekonomikos rezultatą, o mūsų šalies pramonė ne tik paaugo, bet ir ryškiai pranoko Vokietijos ar Lenkijos rodiklius.
nuotrauka
2021-03-08 09:38
Pasauliui pamažu atsigaunant po šoko, kurį ekonomikos ir sveikatos sektoriams sukėlė pandemija, imama vis aiškiau įžvelgti ir kitus šios neeilinės situacijos aspektus, kurie gali katalizuoti ilgalaikius pokyčius. Vienas tokių – pasaulinės sveikatos krizės išryškintas robotizacijos potencialas. Tyrim...
nuotrauka
2021-02-23 13:43
Pandemija tapo verslo skaitmeninimosi akseleratoriumi, įsitikinę šalies ekspertai. Nors greitai pasikeitęs pasaulis parodė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą, Lietuvos pramonėje vis dar dominuoja žemos pridėtinės vertės gamyba. Siekdami paspartinti pokyčius pramonėje, technologijų kūrėjai ir ...
nuotrauka
2021-02-15 08:21
Skaitmeninių statybos technologijų įmonė UAB „AGA CAD“ prisijungė prie Europos statybos ir gamybos skaitmeninės transformacijos lyderės - Prancūzijos įmonių grupės „GROUPE MONNOYEUR“. 100 proc. „AGA CAD“ akcijų įsigijo antrinė šios grupės įmonė „ARKANCE“. Dėl to Vilniuje įsikūręs „AGA CAD“ specializ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija