2021 gegužės 13 d. ketvirtadienis, 6:17
Reklama  |  facebook

BIM nauda ekonominiams skaičiavimams: privalumų daug ir jie akivaizdūs

2016-09-14 16:28
BIM (angl. Building Information Modeling) arba statinio informacinio modeliavimo sistemos naudojimas Lietuvoje turi didžiulį neišnaudotą potencialą ekonominiams skaičiavimas, pastebi įmonės „Statybų ekonominiai skaičiavimai“ vadovas Saulius Mikalauskas. Kodėl turėtume į tai atkreipti dėmesį ir ar Lietuvos statybų rinkoje greitu metu galime tikėtis proveržio?
nuotrauka
Kada BIM taps universaliai naudojamu dalyku Lietuvoje, specialistai nesiryžta prognozuoti. Bendrovės „Statybų ekonominiai skaičiavimai“ iliustr.


Minimos įmonės
Statybų ekonominiai skaičiavimai, UAB
Kodėl užstrigome laike?

S. Mikalauskas pastebi, kad šiandien Lietuvoje BIM teikiamos galimybės vis dar neišnaudotos. „Kelios įmonės „persilaužė“, įvertino visus pliusus, kuriuos suteikė toks projektavimo būdas. Jo teikiamomis galimybėmis jos pradėjo naudotis maždaug 2002 metais. Pradėję tada, galima sakyti, nuo pasaulinės pažangos šioje srityje atsilikome bent dešimtmečiu. Dabar atsilikimas, deja, yra dar didesnis“, – apie esamą situaciją kalba specialistas.

Bendrovės nuotraukoje – Saulius MIkalauskas

Pašnekovo teigimu, tikėtina, kad plėtojant skaitmeninę statybą nei Skandinavijos, nei Vakarų valstybių greitu metu pasivyti mums nepavyks. Tam yra ne viena kliūtis. „Visų pirma, daug ką stabdo įstatyminės bazės nebuvimas. Niekas neįpareigoja naudotis BIM. O įpareigoti negali, nes šalyje nėra įteisinta jokių oficialių kriterijų, reikalavimų ar standartų, susijusių su BIM naudojimu“, – vieną esminių problemų akcentuoja S. Mikalauskas.

Pasak jo, ir valstybinės įstaigos kol kas nėra deramai pasirengusios dirbti su pasaulyje sparčiai populiarėjančiomis sistemomis. „Statybos inspekcija nepriimtų BIM modelio, kadangi negalėtų jo nei pažiūrėti, nei įvertinti. Dabar yra XXI amžius, o pas mus daug institucijų dar dirba XIX amžiuje – jiems reikia popierių“, – pastebi S. Mikalauskas.

Dar viena ne mažiau svarbi priežastis – kvalifikuotų specialistų trūkumas. Su BIM galintys dirbti specialistai šalies aukštosiose mokyklose pradėti rengti visai neseniai. Suprantama, kad stringantis BIM įsiliejimas į šalies statybų sektorių apsunkina darbą visiems šios rinkos dalyviams.

Privalumų daug ir jie akivaizdūs

Dėl BIM naudos ekonominiams skaičiavimams, pasak S. Mikalausko, diskutuoti net neverta, nes privalumai neginčytini. Vienas jų – net 100 proc. galintis siekti kiekių tikslumas. „Ekonominio įvertinimo tikslumas didžiąja dalimi priklauso nuo to, ar sąmatininkas ir programa įvertina visas reikalingas pagrindines ir papildomas medžiagas. Jeigu modelyje yra kažkokia betoninė konstrukcija, iš BIM modelio jos tūrį galime gauti kubinio milimetro tikslumu“, – praktiniais pavyzdžiais iliustruoja pašnekovas.

Svarbu žinoti, kad BIM modelis gali būti skirtingo detalumo ir informatyvumo. Tai apibrėžia du rodikliai: LOD (detalumo lygmuo) ir LOI (informacijos lygmuo). Nuo jų priklauso kiekybinės ir kokybinės informacijos kiekis bei tikslumas modelyje. „Modelis gali atitikti visus užsakovo ir rangovo poreikius netgi būdamas pakankamai „grubus“, tačiau reikės susitaikyti su ekonominio įvertinimo paklaidomis. Sąmatos tikslumas priklauso nuo modelio detalumo lygmens. Detaliausias modelis gali suteikti visą sąmatai reikalingą informaciją kelių mygtukų paspaudimu“, – privalumus vardija bendrovės vadovas.

BIM naudojimas sąmatininkų darbe aktualus ir laiko sąnaudų atžvilgiu. S. Mikalausko aiškinimu, naudojantis BIM atkrenta daug skaičiavimo darbo – nereikia skaičiuoti tūrio, grindų, sienų, lubų ploto. Šiandien tai pats imliausias laikui procesas. „Naudodami BIM modelius galime atlaisvinti sąmatininką nuo „juodo“, nereikalingo darbo. Sutaupytą laiką galime skirti detalesniam ir gilesniam projekto ekonominiam įvertinimui – pasigilinti į technologiją, išsiaiškinti papildomas detales. Dabar dauguma sąmatininkų to tiesiog nespėja padaryti“, – dabartinę darbo specifiką analizuoja „Statybų ekonominių skaičiavimų“ vadovas.

Šiuolaikiniame pasaulyje projekto sąvoka kur kas platesnė. Tai procesas, apimantis viską – nuo pirminės idėjos iki pastato nugriovimo. „Turi būti įvertinti visi aspektai nuo statinio projektavimo pradžios iki jo eksploatavimo pabaigos. Kitaip ekonominio pastato naudingumo net neįmanoma paskaičiuoti. Jis susideda ne tik iš statybos, bet ir eksploatacijos“, – sako S. Mikalauskas.

Kada BIM taps universaliai naudojamu dalyku Lietuvoje, S. Mikalauskas prognozuoti nesiryžta. „Mes to laukiame nuo 2000-ųjų pradžios ir esame pasirengę dirbti su BIM modeliais bet kada, tačiau dauguma projektuotojų kol kas dirba senoviniu būdu“, – pokalbį baigia žinovas. 

Daugiau:

>>>4-ios skirtingos sąmatų kalbos, arba Kaip kelių centų skirtumai virsta milijonais?

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-05-12 14:00
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nutarė komitetuose apsvarstyti sprendimą statomo daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro veiklą vykdyti organizuojant operatoriaus atranką koncesijos būdu. Koncesijos (viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė) sutartis planuojama ne ilgesniam kaip 14 metų peri...
nuotrauka
2021-05-12 09:20
Vilniuje, Arsenalo gatvėje esantis Pilininko namas bus prikeltas viešam naudojimui. UAB „Aplan“ projektuotojai pateikė sprendinius, kurie padės išlaikyti pastato autentiškumą ir tuo pačiu pritaikyti jį muziejinei veiklai. Planuojama, kad pastate bus įkurta Lietuvos istorijos ekspozicija.
nuotrauka
2021-05-11 07:51
Kelis sykius nesėkmingai bandytas parduoti didelis – beveik 20 000 kv. m bendro ploto – „Nemuno“ sanatorijos kompleksas pagaliau turi šeimininkus. Žymiausią Druskininkų pastatą–vaiduoklį už 3,63 mln. Eur miesto savivaldybės skelbtame aukcione įsigijo „Citus“ įmonių grupė.
nuotrauka
2021-05-10 16:07
Tinkuojamos sienos – vienas populiariausių sienų šiltinimo sprendimų tiek gyvenamųjų bei viešosios paskirties pastatų statyboje, tiek ir renovuojant, modernizuojant pastatus.
nuotrauka
2021-05-10 08:01
Pirmasis Baltijos šalyse ir vienintelis Lietuvoje. Tai yra darbuotojų gerovės pastato sertifikatas „Fitwel“ su 3 žvaigždutėmis, kurios atitinka aukščiausią įvertinimą. Šie titulai priskirti Kaune įsikūrusiam biurų centrui BLC 2, kurį valdo SBA Grupės NT plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „Urba...
nuotrauka
2021-05-07 14:36
Virsmas iš buvusios karinės teritorijos į pramonės inovacijų zoną – tokia parko vizija gvildenama Aleksoto inovacijų pramonės parko (AIPP) urbanistinėje galimybių studijoje. Aleksoto rajono širdyje siekiama sukurti kompaktišką, žalią ir bendravimą skatinantį inovacijų slėnį, kuris atitiktų šiuolaiki...
nuotrauka
2021-05-07 10:47
Nuo konstrukcijų tvirtinimo ir statybinių plokščių montavimo iki grindlenčių ar veidrodžių tvirtinimo – klijavimas dažnai yra vienintelis būdas sujungti medžiagas. Šiuolaikiniai klijų gamintojai siekia ne tik užtikrinti kuo geresnį sukibimą, bet ir nuolat ieško sprendimų, gerinančių produktų atsparu...
nuotrauka
2021-05-06 10:43
Praėjusio amžiaus antroje pusėje aukšti, daugiau nei keliolikos aukštų gyvenamieji pastatai buvo užsitarnavę ne pačią geriausią reputaciją, tačiau išplėtojus naujas technologijas dangoraižio tipo daugiabučiai pastaruoju metu tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje išgyvena renesansą.
nuotrauka
2021-05-06 10:33
„Mitnijos“, vienos didžiausių Lietuvos statybos kompanijų, vadovas Julius Gendvilis baigia karjerą bendrovėje ir generalinio direktoriaus pareigas perduoda įmonės statybų direktoriui Valentinui Cilciui. Julius Gendvilis bendrovei vadovavo vienuolika metų.
nuotrauka
2021-05-05 15:38
Per keliasdešimt metų plynoje vietoje išaugusios Vilniaus dalies – Balsių – gyventojai tikisi greitu laiku čia turėti ir daugiafunkcį bendruomenės centrą, kuris leistų sumažinti poreikį keliauti į kitą miesto dalį dėl kasdienių ar specifiškesnių rūpesčių.
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-05-04 14:36
Ne paslaptis, kad statybos metu – net ir projektavimo stadijoje kelis kartus kuriant bei tvarkant tuos pačius duomenis – sunaudojama daug išteklių. Šiandien vis dar yra naudojamos skirtingos projektavimo programos, kurios tarpusavyje nesisieja – pastačius statinį gautų duomenų ir informacijos neįman...
nuotrauka
2021-05-04 09:25
Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras aukciono būdu parduoda Tyzenhauzų g. 17, Vilniuje esantį veikloje nenaudojamų 8 administracinių-gamybinių ir sandėliavimo pastatų kompleksą, įsikūrusį 0,75 ha ploto valstybiniame žemės sklype.
nuotrauka
2021-05-04 09:06
Bendrovės „Omberg“ vykdomoji direktorė Dalia Andrulionienė nuo gegužės 3 d. paskirta įmonių grupę valdančios UAB „Omberg group“ vadove ir UAB „Omberg“ direktore.
nuotrauka
2021-05-04 07:32
Netoli Sedos esanti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia ir jos pastatų kompleksas paskelbtas kultūros paminklu. Šių metų balandžio pabaigoje Kultūros paveldo departamento (KPD) sudaryta komisija priėmė varpinės tvarkybos darbus, atliktus 2018 m. pagal Sedos Švč. M. Marijos bažnyčios varpinė...
nuotrauka
2021-05-03 09:13
Švedijos investicijų bendrovė „Eastnine“ iš tarptautines nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Vastint“ („Interogo Holding“), įsigijo du objektus – verslo centrą „UNIQ“ Vilniuje ir „Zala 1“ biurų pastatą Rygoje. Sandorį, kurio suma siekia 35,5 mln. Eur, tikimasi uždaryti š. m. II ketvirtį.
nuotrauka
2021-05-03 07:25
Individualių namų statytojai žino – palengvinti ir paspartinti perdengimo darbus galima tik pasirinkus šiuolaikines perdangas. „Teriva“ sistema leidžia neįtikėtinai lengvai ir greitai sumontuoti perdangas esant bet kokiam, net ir įmantriam pastato išplanavimui ar nepatogioms montavimo sąlygoms – tie...
nuotrauka
2021-04-29 14:21
Šią savaitę Lietuvos oro uostai pasirašė rangos sutartį su Latvijos statybų kompanija „A.C.B.“, kuri planuoja jau šių metų rudenį rekonstruoti Palangos oro uosto kilimo ir tūpimo, taip pat riedėjimo taką bei kai kurias perono dalis.
nuotrauka
2021-04-27 09:21
Prekybos centro „Europa“ savininkas „Baltic Horizon Fund“ į „Europos“ rekonstrukciją investuoja 5 mln. eurų. Tai iki šiol didžiausia šiam prekybos centrui skirta investicija, leisianti įgyvendinti reikšmingiausią pokytį „Europos“ istorijoje.
nuotrauka
2021-04-26 16:18
Apleistas buvusios aviacijos gamyklos angaras, esantis Kaune, tarp Europos prospekto ir Lakūnų plento, pasikeis neatpažįstamai. Čia iškils pirmasis statinys naujai kuriamame inovacijų parke, kuris bus pritaikytas šiuolaikinio verslo ir mokslo poreikiams.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos