2021 gegužės 14 d. penktadienis, 13:22
Reklama  |  facebook

Baltijos šalių būsto rinka: Vilniuje pasiektos lubos, Kaune ir Rygoje trūksta naujų butų

2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
SBA / FB iliustr.


Minimos įmonės
SBA Grupė (buvęs SBA koncernas), UAB

Nekilnojamojo turto (NT) analitikų teigimu, tokią situaciją lemia naujos statybos būsto deficitas Kaune, Klaipėdoje ir Rygoje, tačiau netrukus tendencija gali pasikeisti.

„Atlikta Baltijos šalių sostinių ir dviejų didžiųjų Lietuvos miestų gyvenamojo NT sandorių analizė parodė, kad būsto rinka regione bendrai yra labai aktyvi – gyventojai turi lėšų, kurias siekia optimaliai investuoti į gyvenamąjį būstą. Lietuvoje pirmauja Vilnius, gana aukštus būsto įsigijimų rodiklius demonstruoja Kaunas ir Klaipėda, tačiau naujos statybos būstų pardavimais sostinė juos gerokai lenkia. Palyginę trijų Baltijos šalių sostines matome, kad naujus butus itin aktyviai perka Vilniaus ir Talino gyventojai, o Rygoje jų pardavimai sudaro gana nedidelę visų sandorių dalį“, – pranešime cituojamas SBA grupės įmonės „Urban Inventors“ nekilnojamojo turto plėtros analizės vadovas Gintaras Toločka.

Butus perka visi, naujus – daugiausiai vilniečiai

Per metus 1 tūkst. vilniečių vidutiniškai tenka apie 20 butų pardavimų, analogiški skaičiai yra Taline. Rygoje 1 tūkst. gyventojų tenkantis parduotų butų kiekis šiek tiek mažesnis – 16 būstų. Panašūs skaičiai stebimi Kaune ir Klaipėdoje, kur 1 tūkst. gyventojų tenka atitinkamai 16 ir 17 parduotų butų, dalijasi SBA.

G. Toločkos teigimu, šie rodikliai yra labai geri, nedaug atsiliekama nuo vieno aktyviausių Europos būsto rinkos regionų – Skandinavijos šalių: Švedijos sostinėje Stokholme 1 tūkst. miesto gyventojų tenka apie 24 parduodami butai.

„Šie rodikliai Baltijos rinką leidžia vadinti labai aktyvia. Vis dėlto stiebtis dar yra kur, nes jei pasižiūrėsime į parduodamų naujų butų kiekį, tai pastebėsime ryškų atotrūkį tarp Vilniaus ir Kauno ar Klaipėdos. Sostinėje nauji butai perkami beveik triskart dažniau nei kituose miestuose“, – teigia pašnekovas.

Vilniuje naujos statybos būsto pardavimai 2020 metais sudarė 43 proc. visų gyvenamojo NT sandorių – 4 iš 10 perkamų butų buvo nauji. Eksperto teigimu, tai yra labai geras rodiklis, leidžiantis manyti, kad sostinėje „lubos“ beveik pasiektos. Tuo tarpu Kaune naujų butų dalis tesudarė vos 15 proc., Klaipėdoje – 14 proc.

Gyventojai neturi iš ko rinktis

Pagal parduotų naujų butų skaičių, tenkantį 1 tūkst. gyventojų, Vilnius yra ryškiai lyderiaujanti Baltijos šalių sostinė. Taline naujų butų dalis sudaro 30 proc. G. Toločka tikina, kad Taline NT vystytojai veikia aktyviai ir tai leidžia prognozuoti tolimesnį šio rodiklio augimą.

Rygoje situacija kiek prastesnė – naujos statybos būsto pardavimai siekia apie 20 proc. Nors šiame mieste pokyčiai gyvenamojo NT vystymo srityje vyksta lėčiausiai iš Baltijos sostinių, tačiau ekspertas sako, kad pastaruoju metu stebimi suaktyvėjimo ženklai.

„Ryga yra miestas su dideliu potencialu. Į jį vis dažniau krypsta vystytojų iš Lietuvos, Estijos ir Skandinavijos šalių akys, nes Vilniuje rinka jau prisotinta, ankštoka tampa ir Taline. Latvijos sostinėje aktyviai perkami sklypai, tad netolimoje ateityje bus pradėta įgyvendinti nemažai naujų gyvenamojo NT projektų“, – cituojamas ekspertas.

Jo teigimu, miestuose, kuriuose parduodamų naujų butų dalis yra maža, pavyzdžiui, Kaune, Klaipėdoje ar Rygoje, augimo stabdis yra būtent ribota naujos statybos būstų pasiūla. Panaši situacija neseniai buvo stebima ir biurų rinkoje, ypatingai Kaune ir Rygoje – investuotojai neturėjo galimybės keltis į modernius biurus tik todėl, kad NT vystytojai tokių projektų nestatė.

„Bendras sandorių kiekis rodo, kad paklausa yra, žmonės turi pinigų, ieško būstų ir investuoja, tačiau jų pasirinkimą apriboja naujos statybos butų deficitas. Nerasdami tokių, pirkėjai priversti atsigręžti į senos statybos būstus, neretai reikalaujančius didelių investicijų remontui. Plėtotojams šiuose miestuose pradėjus investuoti, didinti pasiūlą ir praplėtus gyventojų pasirinkimo ribas pardavimų rodikliai kiltų į viršų ir leistų priartėti prie lyderiaujančių miestų lygio“, – SBA pranešime cituojamas G. Toločka.
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-02-22 07:19
Užklupusi pandemija diktuoja naujas ne tik gyvenimo, bet ir darbo taisykles, o modernių sprendimų ieškantis verslas vis dažniau kuriasi moduliniuose statiniuose.
nuotrauka
2021-02-19 16:04
Per nepilną mėnesį nuo subsidijų skirstymo pradžios daugiausiai paramos gavo prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo bei apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonės – jos sudarė daugiau kaip pusę (55 proc.) visų paramos gavėjų, o šių sektorių įmonėms išmokėta 61 proc. visos paramos.
nuotrauka
2021-02-19 08:04
Iki vasario 18 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau patvirtinta 17,8 mln. eurų subsidijų, parama paskirstyta 8489 įmonėms. Taip pat 197 įmonėms jau suteikta 8,53 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-11 13:57
Iki vasario 10 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 14,6 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 7050 įmonių sąskaitas. Taip pat 121 įmonei jau suteikta 6,27 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-10 07:52
Iki vasario 8 d. nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 12 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 5 704 įmonių sąskaitas. Taip pat 89 įmonėms jau suteikta 4,4 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-03 09:29
Atsižvelgdama į besitęsiančius ūkinės veiklos ribojimus ir siekdama paremti dėl COVID-19 protrūkio nukentėjusią ekonomiką, Europos Komisija (EK) iki 2021 m. gruodžio 31 d. pratęsė valstybės pagalbos laikinąjį komunikatą ir padidino paramos priemonėms taikomas ribas.
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-27 10:50
Nuo šiandien, sausio 27 dienos, įsigalioja nauja pranešimų apie prastovas Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) teikimo tvarka. Darbdaviai, skelbiantys prastovas nuo šios dienos, turės pateikti detalesnę informaciją apie kiekvieną darbuotoją, kuriam skelbiama prastova bei galės rinktis vieną iš dviejų...
nuotrauka
2021-01-22 08:39
Kas yra savarankiška ir nesavarankiška verslo įmonė, kaip kiekvienos grupės subjektas turi pildyti paraiškas, siekiant gauti subsidiją nuo COVID-19 finansiškai nukentėjusioms įmonėms, kokius duomenis ir kaip pateikti, kaip paraiškos bus vertinamos, atliekamos pareiškėjų atitikimo Vyriausybės nustaty...
nuotrauka
2021-01-20 09:14
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien, sausio 20 d., savarankiškos įmonės gali teikti paraišką vienkartinei negrąžintinai subsidijai gauti.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

Stotelėse saugesnė judėjimo galimybė riboto judumo asmenims

Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotel...