2021 rugpjūčio 3 d. antradienis, 23:34
Reklama  |  facebook

Baltijos šalių būsto rinka: Vilniuje pasiektos lubos, Kaune ir Rygoje trūksta naujų butų

2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
SBA / FB iliustr.


Minimos įmonės
SBA Grupė (buvęs SBA koncernas), UAB

Nekilnojamojo turto (NT) analitikų teigimu, tokią situaciją lemia naujos statybos būsto deficitas Kaune, Klaipėdoje ir Rygoje, tačiau netrukus tendencija gali pasikeisti.

„Atlikta Baltijos šalių sostinių ir dviejų didžiųjų Lietuvos miestų gyvenamojo NT sandorių analizė parodė, kad būsto rinka regione bendrai yra labai aktyvi – gyventojai turi lėšų, kurias siekia optimaliai investuoti į gyvenamąjį būstą. Lietuvoje pirmauja Vilnius, gana aukštus būsto įsigijimų rodiklius demonstruoja Kaunas ir Klaipėda, tačiau naujos statybos būstų pardavimais sostinė juos gerokai lenkia. Palyginę trijų Baltijos šalių sostines matome, kad naujus butus itin aktyviai perka Vilniaus ir Talino gyventojai, o Rygoje jų pardavimai sudaro gana nedidelę visų sandorių dalį“, – pranešime cituojamas SBA grupės įmonės „Urban Inventors“ nekilnojamojo turto plėtros analizės vadovas Gintaras Toločka.

Butus perka visi, naujus – daugiausiai vilniečiai

Per metus 1 tūkst. vilniečių vidutiniškai tenka apie 20 butų pardavimų, analogiški skaičiai yra Taline. Rygoje 1 tūkst. gyventojų tenkantis parduotų butų kiekis šiek tiek mažesnis – 16 būstų. Panašūs skaičiai stebimi Kaune ir Klaipėdoje, kur 1 tūkst. gyventojų tenka atitinkamai 16 ir 17 parduotų butų, dalijasi SBA.

G. Toločkos teigimu, šie rodikliai yra labai geri, nedaug atsiliekama nuo vieno aktyviausių Europos būsto rinkos regionų – Skandinavijos šalių: Švedijos sostinėje Stokholme 1 tūkst. miesto gyventojų tenka apie 24 parduodami butai.

„Šie rodikliai Baltijos rinką leidžia vadinti labai aktyvia. Vis dėlto stiebtis dar yra kur, nes jei pasižiūrėsime į parduodamų naujų butų kiekį, tai pastebėsime ryškų atotrūkį tarp Vilniaus ir Kauno ar Klaipėdos. Sostinėje nauji butai perkami beveik triskart dažniau nei kituose miestuose“, – teigia pašnekovas.

Vilniuje naujos statybos būsto pardavimai 2020 metais sudarė 43 proc. visų gyvenamojo NT sandorių – 4 iš 10 perkamų butų buvo nauji. Eksperto teigimu, tai yra labai geras rodiklis, leidžiantis manyti, kad sostinėje „lubos“ beveik pasiektos. Tuo tarpu Kaune naujų butų dalis tesudarė vos 15 proc., Klaipėdoje – 14 proc.

Gyventojai neturi iš ko rinktis

Pagal parduotų naujų butų skaičių, tenkantį 1 tūkst. gyventojų, Vilnius yra ryškiai lyderiaujanti Baltijos šalių sostinė. Taline naujų butų dalis sudaro 30 proc. G. Toločka tikina, kad Taline NT vystytojai veikia aktyviai ir tai leidžia prognozuoti tolimesnį šio rodiklio augimą.

Rygoje situacija kiek prastesnė – naujos statybos būsto pardavimai siekia apie 20 proc. Nors šiame mieste pokyčiai gyvenamojo NT vystymo srityje vyksta lėčiausiai iš Baltijos sostinių, tačiau ekspertas sako, kad pastaruoju metu stebimi suaktyvėjimo ženklai.

„Ryga yra miestas su dideliu potencialu. Į jį vis dažniau krypsta vystytojų iš Lietuvos, Estijos ir Skandinavijos šalių akys, nes Vilniuje rinka jau prisotinta, ankštoka tampa ir Taline. Latvijos sostinėje aktyviai perkami sklypai, tad netolimoje ateityje bus pradėta įgyvendinti nemažai naujų gyvenamojo NT projektų“, – cituojamas ekspertas.

Jo teigimu, miestuose, kuriuose parduodamų naujų butų dalis yra maža, pavyzdžiui, Kaune, Klaipėdoje ar Rygoje, augimo stabdis yra būtent ribota naujos statybos būstų pasiūla. Panaši situacija neseniai buvo stebima ir biurų rinkoje, ypatingai Kaune ir Rygoje – investuotojai neturėjo galimybės keltis į modernius biurus tik todėl, kad NT vystytojai tokių projektų nestatė.

„Bendras sandorių kiekis rodo, kad paklausa yra, žmonės turi pinigų, ieško būstų ir investuoja, tačiau jų pasirinkimą apriboja naujos statybos butų deficitas. Nerasdami tokių, pirkėjai priversti atsigręžti į senos statybos būstus, neretai reikalaujančius didelių investicijų remontui. Plėtotojams šiuose miestuose pradėjus investuoti, didinti pasiūlą ir praplėtus gyventojų pasirinkimo ribas pardavimų rodikliai kiltų į viršų ir leistų priartėti prie lyderiaujančių miestų lygio“, – SBA pranešime cituojamas G. Toločka.
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-16 09:09
Kaip ant mielių kylančios būsto kainos lietuvių smarkiai negąsdina – pardavėjai džiaugiasi, kad graibstomi ir naujos, ir senos statybos butai, o apklausos rodo, kad būsto paklausa ir toliau gali didėti.
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai