2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 13:59
Reklama  |  facebook

Bendri šalies statybos sektoriaus pajėgumai didesni už poreikius. Kodėl tuo nepasinaudojus?

Pranas KUISYS, VGTU Kokybės vadybos centro konsultantas      2017-09-18 07:50
Lietuvos statybos sektorius sparčiai progresuoja. Bene reikšmingiausi poslinkiai vyksta statybos skaitmeninimo srityje. Lietuvos statybininkų asociacijos (prezidentas Dalius Gedvilas) iniciatyva 2016 m. įkurta VšĮ „Skaitmeninė statyba“ apjungė visų rinkos dalyvių ir mokslininkų pastangas perimti pažangiausią šios srities pasaulio praktiką ir pradėjo įgyvendinti statybos sektoriaus skaitmeninimo programą.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Buvo malonu išgirsti, kad programai pritarė Aplinkos ministerija ir bus skiriamas finansavimas jos masiniam diegimui. Nors programa šalies mastu dar tik pradedama įgyvendinti, inovatyvios įmonės jau ir dabar savo veikloje naudoja statinių informacinio modeliavimo BIM įrankius.

Statybos sektoriaus pajėgumai

Lietuva nuo seno garsėja statybos industrijos pasiekimais. Net ir aštrios konkurencijos sąlygomis ši industrija ir toliau plėtojama. Aktyviai prie to prisideda ir užsienio investuotojai (naujausias pavyzdys – Danijos statybinių konstrukcijų kompanijos planas statyti didelį gamybos kompleksą Marijampolėje). Nemažai pavyzdžių, kaip Lietuvoje sukurtos statybinės medžiagos ir konstrukcijos naudojamos užsienio šalyse.

Nuotraukoje – teksto autorius Pranas Kuisys

Bendri šalies statybos sektoriaus pajėgumai gerokai didesni nei poreikiai. Tai lemia didžiulę konkurenciją, įmonių bankrotus (kasmet didžiausias bankrutuojančių įmonių skaičius pagal ekonomikos šakas –– statybos srityje) ir statybininkų emigraciją. Lietuvoje išmokytų ir patirtį įgijusių statybininkų ne dešimtys, o šimtai dirba visose Vakarų Europos šalyse. Kuo geriausi atsiliepimai apie jų profesionalumą ir darbštumą. Tačiau šie specialistai nebeprisideda prie šalies BVP kūrimo. Vietoj jų statybos įmonės kviečiasi statybininkus iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitų buvusių sovietinių respublikų.

Statistiniai duomenys rodo, kad statybos sektoriaus veiklos rezultatai turi didelės įtakos išsivysčiusių šalių visos ekonomikos raidai – sudaro daugiau kaip 10 proc. BVP (Lietuvoje 2016 m. – 6,6 proc.), sukuria daug darbo vietų. Didžiosios statybos kompanijos daugiau negu pusę savo paslaugų atlieka užsienio rinkose. Jų veiklos dėmesio centre – pasauliniai rangos konkursai. Šiek tiek keistoka, kad Latvijos ir Estijos statybos kompanijos aktyviai dalyvauja generalinės rangos konkursuose mūsų šalyje, o mes tuo pasigirti negalime. Paskutinis akibrokštas – Vilniaus oro uosto tako rekonstrukcija, kurią atliko Latvijos bendrovė „A.C.B“ ir pademonstravo ypatingai aukštus sudėtingų darbų vykdymo gebėjimus.

Ar Lietuva turi galimybių tapti pasaulinio lygio žaidėju globalioje statybos rinkoje?

Kažkodėl apie tokią viziją niekas net nekalba. Visuose statybininkų renginiuose tik paminima, kad šiek tiek paaugo (ar sumažėjo) statybos paslaugų eksportas. Statybos paslaugų eksportas Lietuvoje – tai tik kelių kompanijų iniciatyvių vadovų nuopelnas (negalima nepaminėti UAB „Staticus“ pasiekimų šioje srityje, vadovas V. Vankevičius).

Mūsų nuomone, statybos eksporto plėtra ir išėjimas į naujas rinkas turėtų būti vienu iš ilgalaikių valstybės tikslų. Tai padėtų spręsti daugelį dabartinių šalies problemų (emigraciją, emigrantų susigrąžinimą) ir ženkliai prisidėtų prie idėjos „Paversti Lietuvą gerovės valstybe“.

Ar šis tikslas turi realių galimybių? Neabejotinai taip. Mūsų šalies statybos potencialas visais laikais buvo aukščiausio lygio. Lietuvą garsina mūsų miestų architektūra, moksliniai pasiekimai, technologijos, šios srities žmogiškųjų išteklių kompetencija ir patirtis.

Atėjo laikas telkti valstybės ir kitų institucijų pastangas statybos eksporto plėtrai ir išėjimui į naujas rinkas. Nepalikti šio tikslo siekti vien tik pačioms statybos sektoriaus organizacijoms, nors jų pastangos šiame kelyje yra pačios svarbiausios.

Darbuotojų samda ir verslo liudijimai

Sprendžiant daug šios srities klausimų, norisi atkreipti dėmesį į vieną problemą, susijusią su darbuotojų samda. Šiuo metu Lietuvoje apie pusė statybos darbininkų dirba su verslo liudijimais ir, kai kurių institucijų nuomone, jie tarsi išbalansuoja visą statybos darbo rinką: nenori įsidarbinti statybos kompanijose, nemoka mokesčių, neatsako už savo darbo rezultatus ir t.t. Gal šios problemos sprendimui galėtume perimti Vakarų šalių patirtį? Šiose šalyse paplitusi ir individualios įmonės teisinė forma. Šiuo atveju savininkas (amatininkas) pats tvarko savo „įmonės“ verslą, vykdo visas reikalingas funkcijas ir už savo įsipareigojimus atsako turimu turtu. Jis sudaro sutartis su įvairiais užsakovais, tarp jų ir su rangovais, kaip subrangovas. 

Gal taip sutvarkius mūsų patentininkų teisinį statusą būtų patenkinti abiejų pusių interesai. Galbūt tai padėtų susigrąžinti daug emigravusių mūsų kolegų arba juos įdarbinti vykdant statybos eksporto paslaugas.

Konferencija statybos paslaugų eksporto situacijai aptarti

VGTU Kokybės vadybos centras jau daugiau kaip 20 metų organizuoja užsienio patirties statyboje studijų stažuotes. Aplankytos įvairios paskirties statinių statybvietės visuose pasaulio kontinentuose. Stažuotėse dalyvavo daugiau kaip 2000 įmonės vadovų ir specialistų.

Mes pradėjome analizuoti šalies statybos ir kelių tiesimo bendrovių veiklos patirtį užsienio rinkose ir parengsime rekomendacijas tiems, kurie dar tik planuoja ryžtis tokiems iššūkiams. Mūsų nuomone, būtų tikslinga suorganizuoti konferenciją statybos paslaugų eksporto situacijai aptarti.

Pabuvus Statybininkų dienos šventėje tarp daugybės kolegų, išklausius įdomių pasisakymus, kilo minčių, kad yra didelių galimybių kiekvienam statybos darbuotojui gerinti savo gyvenimą ir aktyviau prisidėti darant Lietuvą gerovės valstybe. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos