2023 rugsėjo 24 d. sekmadienis, 6:28
Reklama  |  facebook

Biodujos – reali alternatyva iškastiniam kurui

Jonas ŠIMĖNAS, konsultantas darniai plėtrai      2014-03-10 06:49
Prancūzijoje vykusios konferencijos ir parodos „BIOgaz Europe 2014“strateginis tikslas buvo parodyti metano panaudojimo praktines galimybes per biodujų gamybą iš įvairios biomasės.
nuotrauka
Maisto atliekos Anglijoje jau keliauja ne į sąvartyną, bet į biodujų gamyklą (Canningtot bioenergy, JK). Nuotraukoje – Jonas Šimėnas


Biodujos saugo vandenį ir orą, mažina atliekų susidarymą, sukuria žalią energiją

Biodujos, kurių sudėtyje biometano yra nuo 50 proc. iki 65 proc., gaminamos iš plataus spektro biomasės – pradedant nuo biodegraduojančių atliekų, susidarančių gyvulininkystės objektuose bei kituose sektoriuose, įskaitant šienavimo žolę, nukritusius lapus, netinkamus naudoti maisto produktus bei maisto atliekas, ir baigiant specialiai tam auginamus augalus bei žaliąją masę. Biodujos kasmet tampa vis svarbesniu ištekliu gaminant elektrą ir šilumą, ypač privačiame sektoriuje, kur nėra galimybių pasinaudoti centralizuotais tinklais.

Biodujų naudojimas tampa svarbiu faktoriumi stabilizuojant klimato kaitos procesus. Pvz., Vokietijoje biodujų gamyba ir naudojimas kasdien sudaro galimybę mažinti CO2 išmetimus daugiau nei 0,5 mln. gyventojų, taip pat transporte bei viešajame sektoriuje. Tai leidžia kasmet sutaupyti apie 15 mln. tonų CO2.

Biodujos (biometanas) tampa realia alternatyva iškastiniam kurui ir transporto sektoriuje. Čia ir vėl pirmauja Vokietija, kuri sukūrė ir nuolat plečia ne tik biodujų gamybos, bet ir pardavimo struktūras. Šiuo metu Vokietijoje registruota gerokai daugiau nei 100 tūkst. automobilių, važiuojančių biodujomis.

Biodujų tiekimas į gamtinių dujų vamzdyną sudaro galimybės biodujų gamybos vietą atsieti nuo jų naudojimo vietos.

Biodujų gamybos atliekos – dumblas po metanizacijos yra puikus pakaitalas mineralinėms trąšoms. Naujos technologijos leidžia pagaminti augalams reikalingą NPK (azoto, fosforo, kalio) biotrąšų balansą, kuris uždaro nitratų naudojimo ciklą bei šešis kartus sumažina CO2 išmetimus, lyginant su mineralinių trąšų naudojimu.

Biodujų, kurių sudėtyje vidutiniškai yra apie 55 proc. metano, išeiga iš vienos tonos žalios biomasės:

• karvių mėšlas – 80 kub. m,
• kiaulių srutos – 20 kub. m,
• žolė – 120 kub. m,
• šiaudai – 160 kub. m,
• kukurūzai – 200 kub. m,
• grūdų atliekos – 220 kub. m,
• buitinės atliekos – 100 kub. m,
• mėsos atliekos –650 kub. m ir t.t.

Biodujų gamyba svarbi socialiniu-ekonominiu požiūriu

Technologijų modernizavimas, įrangos (cisternų, elektronikos, vamzdynų ir kt. instaliacijos) gamyba, biodujų gamybos įrenginių statyba bei jų eksploatavimas, biomasės konsolidavimas, gamyba, tiekimas bei atidirbto substrato transportavimas sukuria daugybę darbo vietų bei socialinę naudą.

„BiogazEurope2014“ renginio pagrindinė tema – klausimų, susijusių su biodujų gamyba, nagrinėjimas bei viešinimas ir įrenginių bei technologijų demonstravimas, jų kūrimo strategija. Renginyje vykusiose paskaitose, pasitarimuose bei parodoje buvo pasirūpinta pristatyti geriausią patirtį, moksliškai pagrįstus techninius-ekonominius sprendimus. Norintys galėjo apsilankyti konkrečiuose biodujų gamybos objektuose.

Plačiau besidominčius biodujų gamybos ir naudojimo klausimais kviečiu paskaityti www.biogaz-europe.com. Žemiau pateikiu kai kurią informaciją, kuri man pasirodė svarbi.

Paskaitų cikle „Biomasės tiekimo užtikrinimas ir žaliavų diversifikavimas“ buvo daug kalbama apie galimybes panaudoti atliekinius biomasės resursus, kurie susidaro ne tik agrariniame sektoriuje, bet ir komunalinėje aplinkoje, pakelėse, drenažo sistemose ir kt. Pranešimuose daug dėmesio buvo skiriama energetiniams augalams, pasirengimui sezoniniam biomasės kaupimui ir dėl to atsirandantiems CH4 praradimams. Kadangi biodujų gamybai vienaip ar kitaip labai svarbu turėti agrarinio sektoriaus atliekų (mėšlo ar srutų), ypač daug dėmesio buvo skiriama šių žaliavų racionaliam panaudojimui.

Dalijosi patirtimi

Plačiai ir argumentuotai buvo pateiktas paskaitų ciklas „Danijos termofilinės technologijos“, kurį organizavo Danijos „Agro Business Park“ ir INBIOM – Danijos biomasės inovacijų klasteris. Pranešėjai pateikė informacijos apie biodujų termofilinės (aukštatemperatūrinės) technologijos pranašumus prieš vidutinės ir žemos temperatūros technologijas. Kaip svarbiausi pranašumai buvo įvardinti trečdaliu didesnio metano kiekio išsiskyrimas ir bakteriologinis saugumas.

Įspūdingas buvo verslininko Kent Skaanning pranešimas, kuriame jis papasakojo, kaip valdydamas apie 500 ha žemės per metus užaugina iki 30 000 paršų, o tręšimui savo ūkyje visiškai nenaudoja mineralinių trąšų. Visus atlikusius savo ir kaimynų šiaudus „perleidžia“ per bidujofikaciją, taip apsaugodamas savo pasėlius nuo ligų, kurios atsirasdavo, kai susmulkintus šiaudus užardavo. K.Skaanning pabrėžtinai teigiamai įvertino šiaudų reikšmę, naudojant juos kartu su kiaulių srutomis ir ypač gerą priedą – bulves, kurios skatina metanizacijos procesą.

Kalbėdami apie ekonominę biodujų svarbą danai pasidalino patirtimi apie antros kartos metanizaciją, pabrėždami, kad tai yra artimos ateities reikalas. Antros kartos metanizaciją reikėtų suprasti kaip biodujų gamybą iš plataus spektro atliekų, įskaitant ir biodegraduojančias iš komunalinių atliekų. Svarbiais elementais danai išskiria racionalią žaliavų kooperaciją ir logistiką, nes tai yra įmonių ekonominio gyvybingumo pagrindas.

Paskaitose apie inžinerinius sprendimus ir technologijas pagrindinis dėmesys buvo skiriamas optimizacijai – tiek kalbant apie gamybos apimtis, naudojamas medžiagas, tiek apie procesų valdymą.

Parodoje buvo pateikta beveik pusantro šimto ekspozicijų iš Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Italijos, Šveicarijos ir kt. šalių įmonių, susivienijimų ir viešųjų kompanijų. Studijuojant pateiktą informaciją, galima buvo rasti pasiūlymų nuo galimybių studijos parengimo iki projekto įgyvendinimo ir priežiūros; nuo bioprocesų valdymo iki laboratorinių tyrimų; nuo biomasės rūšių demonstravimo iki galutinių produktų charakteristikų. Tai, apie ką buvo kalbama konferencijoje, parodoje galima buvo matyti demonstruojamuose projektuose.

Autorius yra buvęs LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas




Infrastruktūra

nuotrauka
2023-09-21 07:47
Klaipėdoje vieši 20-ies Nyderlandų įmonių delegacija, suinteresuota Lietuvos jūrinių jėgainių parko statyba. Vizito tikslas - susipažinti su vietos verslais, pasiūlyti savo ekspertizę, bendradarbiavimą būsimiems jūrinio vėjo parko vystytojams ir susijusioms įmonėms.
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 12:41
Šią savaitę Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė sutartį dėl magistralinio kelio Vilnius–Utena ruožo, esančio Utenos mieste, rekonstravimo darbų. Darbus kelio atkarpoje planuojama pradėti artimiausiu metu, baigti – kitų metų liepą.
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-15 15:08
Rugpjūčio pabaigoje pabaigtas trejų metų trukmės projektas - modernizuotas laivybos kelias Nemunu. Šios upės 200 km ilgio ruožas nuo Kauno iki Kuršių marių tapo tinkamas keleivinei, krovininei ir pramoginei laivybai visu laivybos sezonu.
nuotrauka
2023-09-13 16:03
Šiais metais Vilniaus miesto gatvės vėl bus skenuojamos siekiant įvertinti asfalto dangos nusidėvėjimą. Remiantis gautais duomenimis bus sudėlioti gatvių remonto prioritetai – tai leidžia ir kasmet sutaupyti apie 5 proc. gatvių remontui skiriamų lėšų.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-07 09:54
Avaringumu garsėjantis Vakarų Lietuvoje esantis krašto kelias Plungė-Vėžaičiai netrukus bus sutvarkytas. Tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda atkarpos remonto darbus, taip užtikrindama kelio saugumą ir kokybę. Per penkis mėnesius planuojamo įgyvendinti projekto ver...
nuotrauka
2023-09-06 09:43
Nuo Čekijos širdies Prahos iki Suomijos sostinės Helsinkio – Europos šalis sujungsiantis transeuropinio tinklo kelias E67 ypač reikšmingas Lietuvai. Čia, nuo Marijampolės iki Lietuvos ir Lenkijos sienos, įgyvendinamas vienas didžiausių pastaraisiais dešimtmečiais projektų – magistralinio kelio „Via ...
nuotrauka
2023-09-05 14:22
Baigėsi kvietimas investicinei paramai biometano dujų gamybai bei biodujų valymo įrenginiams įrengti. Gautas rekordinis skaičius paraiškų – net 22 paraiškos už 67,75 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-30 14:12
Dar iki liepos pradžioje sostinėje vykusio NATO viršūnių susitikimo atnaujinus dalį Vilniaus gatvių, tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ imasi antrojo šio projekto etapo. Jo metu bus sutvarkytos Vilniaus vakarinės dalies gatvių, kiemų, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos. Pe...
nuotrauka
2023-08-30 06:05
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ Tauragės rajone pradėjo saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo elektrinių parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoiti valdomą infra...
nuotrauka
2023-08-30 05:57
Po istorinės krovinio kelionės įvertinta Klaipėdos miesto gatvių būklė. Iš Klaipėdos uosto į bendrovės „Orlen Lietuva“ gamyklą Mažeikiuose vežtas krovinys Klaipėdos gatvėmis judėjo rugpjūčio 6-osios ir 7-osios naktimis.
nuotrauka
2023-08-25 08:10
Šiemet AB Lietuvos automobilių kelių direkcija planuoja skirti 13,5 mln. eurų inžinerinių saugaus eismo priemonių įrengimui, o tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. 2022 m. inžinerinių saugaus eismo priemonių plėtrai panaudota kiek daugiau nei 6 mln.
nuotrauka
2023-08-14 07:02
Lietuvai rengiantis Baltijos jūroje statyti pirmąjį vėjo jėgainių parką, Klaipėdos jūrų uostas aktyviai ruošiasi būti pagrindine platforma vėjo jėgainių gamybos pramonei bei jų priežiūros baze. Klaipėdos uosto pietinėje dalyje, buvusioje Tarptautinėje jūrų perkėloje, jau vyksta paruošiamieji darbai.
nuotrauka
2023-08-10 14:42
Skaitmenizacija palietė visas verslo sritis – prie daiktų interneto prijungta milijonai įrenginių, kurie generuoja didžiulius kiekius įvairių duomenų, tačiau daugelis sistemų vis dar veikia be „smegenų“, tai yra – ją apdorojančios programinės įrangos, nes trūksta ne tik duomenų analitikos specialist...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra