2024 birželio 24 d. pirmadienis, 22:22
Reklama  |  facebook

Biodujos – reali alternatyva iškastiniam kurui

Jonas ŠIMĖNAS, konsultantas darniai plėtrai      2014-03-10 06:49
Prancūzijoje vykusios konferencijos ir parodos „BIOgaz Europe 2014“strateginis tikslas buvo parodyti metano panaudojimo praktines galimybes per biodujų gamybą iš įvairios biomasės.
nuotrauka
Maisto atliekos Anglijoje jau keliauja ne į sąvartyną, bet į biodujų gamyklą (Canningtot bioenergy, JK). Nuotraukoje – Jonas Šimėnas


Biodujos saugo vandenį ir orą, mažina atliekų susidarymą, sukuria žalią energiją

Biodujos, kurių sudėtyje biometano yra nuo 50 proc. iki 65 proc., gaminamos iš plataus spektro biomasės – pradedant nuo biodegraduojančių atliekų, susidarančių gyvulininkystės objektuose bei kituose sektoriuose, įskaitant šienavimo žolę, nukritusius lapus, netinkamus naudoti maisto produktus bei maisto atliekas, ir baigiant specialiai tam auginamus augalus bei žaliąją masę. Biodujos kasmet tampa vis svarbesniu ištekliu gaminant elektrą ir šilumą, ypač privačiame sektoriuje, kur nėra galimybių pasinaudoti centralizuotais tinklais.

Biodujų naudojimas tampa svarbiu faktoriumi stabilizuojant klimato kaitos procesus. Pvz., Vokietijoje biodujų gamyba ir naudojimas kasdien sudaro galimybę mažinti CO2 išmetimus daugiau nei 0,5 mln. gyventojų, taip pat transporte bei viešajame sektoriuje. Tai leidžia kasmet sutaupyti apie 15 mln. tonų CO2.

Biodujos (biometanas) tampa realia alternatyva iškastiniam kurui ir transporto sektoriuje. Čia ir vėl pirmauja Vokietija, kuri sukūrė ir nuolat plečia ne tik biodujų gamybos, bet ir pardavimo struktūras. Šiuo metu Vokietijoje registruota gerokai daugiau nei 100 tūkst. automobilių, važiuojančių biodujomis.

Biodujų tiekimas į gamtinių dujų vamzdyną sudaro galimybės biodujų gamybos vietą atsieti nuo jų naudojimo vietos.

Biodujų gamybos atliekos – dumblas po metanizacijos yra puikus pakaitalas mineralinėms trąšoms. Naujos technologijos leidžia pagaminti augalams reikalingą NPK (azoto, fosforo, kalio) biotrąšų balansą, kuris uždaro nitratų naudojimo ciklą bei šešis kartus sumažina CO2 išmetimus, lyginant su mineralinių trąšų naudojimu.

Biodujų, kurių sudėtyje vidutiniškai yra apie 55 proc. metano, išeiga iš vienos tonos žalios biomasės:

• karvių mėšlas – 80 kub. m,
• kiaulių srutos – 20 kub. m,
• žolė – 120 kub. m,
• šiaudai – 160 kub. m,
• kukurūzai – 200 kub. m,
• grūdų atliekos – 220 kub. m,
• buitinės atliekos – 100 kub. m,
• mėsos atliekos –650 kub. m ir t.t.

Biodujų gamyba svarbi socialiniu-ekonominiu požiūriu

Technologijų modernizavimas, įrangos (cisternų, elektronikos, vamzdynų ir kt. instaliacijos) gamyba, biodujų gamybos įrenginių statyba bei jų eksploatavimas, biomasės konsolidavimas, gamyba, tiekimas bei atidirbto substrato transportavimas sukuria daugybę darbo vietų bei socialinę naudą.

„BiogazEurope2014“ renginio pagrindinė tema – klausimų, susijusių su biodujų gamyba, nagrinėjimas bei viešinimas ir įrenginių bei technologijų demonstravimas, jų kūrimo strategija. Renginyje vykusiose paskaitose, pasitarimuose bei parodoje buvo pasirūpinta pristatyti geriausią patirtį, moksliškai pagrįstus techninius-ekonominius sprendimus. Norintys galėjo apsilankyti konkrečiuose biodujų gamybos objektuose.

Plačiau besidominčius biodujų gamybos ir naudojimo klausimais kviečiu paskaityti www.biogaz-europe.com. Žemiau pateikiu kai kurią informaciją, kuri man pasirodė svarbi.

Paskaitų cikle „Biomasės tiekimo užtikrinimas ir žaliavų diversifikavimas“ buvo daug kalbama apie galimybes panaudoti atliekinius biomasės resursus, kurie susidaro ne tik agrariniame sektoriuje, bet ir komunalinėje aplinkoje, pakelėse, drenažo sistemose ir kt. Pranešimuose daug dėmesio buvo skiriama energetiniams augalams, pasirengimui sezoniniam biomasės kaupimui ir dėl to atsirandantiems CH4 praradimams. Kadangi biodujų gamybai vienaip ar kitaip labai svarbu turėti agrarinio sektoriaus atliekų (mėšlo ar srutų), ypač daug dėmesio buvo skiriama šių žaliavų racionaliam panaudojimui.

Dalijosi patirtimi

Plačiai ir argumentuotai buvo pateiktas paskaitų ciklas „Danijos termofilinės technologijos“, kurį organizavo Danijos „Agro Business Park“ ir INBIOM – Danijos biomasės inovacijų klasteris. Pranešėjai pateikė informacijos apie biodujų termofilinės (aukštatemperatūrinės) technologijos pranašumus prieš vidutinės ir žemos temperatūros technologijas. Kaip svarbiausi pranašumai buvo įvardinti trečdaliu didesnio metano kiekio išsiskyrimas ir bakteriologinis saugumas.

Įspūdingas buvo verslininko Kent Skaanning pranešimas, kuriame jis papasakojo, kaip valdydamas apie 500 ha žemės per metus užaugina iki 30 000 paršų, o tręšimui savo ūkyje visiškai nenaudoja mineralinių trąšų. Visus atlikusius savo ir kaimynų šiaudus „perleidžia“ per bidujofikaciją, taip apsaugodamas savo pasėlius nuo ligų, kurios atsirasdavo, kai susmulkintus šiaudus užardavo. K.Skaanning pabrėžtinai teigiamai įvertino šiaudų reikšmę, naudojant juos kartu su kiaulių srutomis ir ypač gerą priedą – bulves, kurios skatina metanizacijos procesą.

Kalbėdami apie ekonominę biodujų svarbą danai pasidalino patirtimi apie antros kartos metanizaciją, pabrėždami, kad tai yra artimos ateities reikalas. Antros kartos metanizaciją reikėtų suprasti kaip biodujų gamybą iš plataus spektro atliekų, įskaitant ir biodegraduojančias iš komunalinių atliekų. Svarbiais elementais danai išskiria racionalią žaliavų kooperaciją ir logistiką, nes tai yra įmonių ekonominio gyvybingumo pagrindas.

Paskaitose apie inžinerinius sprendimus ir technologijas pagrindinis dėmesys buvo skiriamas optimizacijai – tiek kalbant apie gamybos apimtis, naudojamas medžiagas, tiek apie procesų valdymą.

Parodoje buvo pateikta beveik pusantro šimto ekspozicijų iš Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Italijos, Šveicarijos ir kt. šalių įmonių, susivienijimų ir viešųjų kompanijų. Studijuojant pateiktą informaciją, galima buvo rasti pasiūlymų nuo galimybių studijos parengimo iki projekto įgyvendinimo ir priežiūros; nuo bioprocesų valdymo iki laboratorinių tyrimų; nuo biomasės rūšių demonstravimo iki galutinių produktų charakteristikų. Tai, apie ką buvo kalbama konferencijoje, parodoje galima buvo matyti demonstruojamuose projektuose.

Autorius yra buvęs LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas
Infrastruktūra

nuotrauka
2024-06-20 12:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė beveik 12 tūkst. gyventojų paraiškų.
nuotrauka
2024-06-13 07:00
Atidarytas didžiausias savivaldybės iniciatyva įrengtas saulės elektrinių parkas Lietuvoje. 4,1 mln. eurų vertės parkas įrengtas 5 ha teritorijoje Ukmergėje, o jame sumontuota 5332 vnt. saulės fotomodulių. Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energeti...
nuotrauka
2024-06-12 15:49
Vyriausybė trečiadienį, birželio 12 d., patvirtino europinės vėžės projekto „Rail Baltica“ ruožo nuo Jiesios (Kauno) iki sienos su Lenkija infrastruktūros vystymo planą. Trečiadienį vykusiame posėdyje taip pat nutarta pradėti žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūras.
nuotrauka
2024-06-12 10:49
Pradėti Jonavos aplinkkelio statybos darbai. Įgyvendinus Jonavos aplinkkelio projektą, šalia vieno didžiausių Lietuvoje karinių poligonų bus užtikrintas reikalingas ir transporto infrastruktūros gynybinę strategiją atitinkantis Lietuvos ir NATO valstybių karinės technikos judėjimas, taip pat stipria...
nuotrauka
2024-06-12 10:35
Vadinamojo Kėdainių tilto statyba bus didžiausias pastarojo laikmečio projektas Kaune. Rangovai skaičiuoja, kad vien aukštos kokybės plieno statybų procese prireiks apie 100 geležinkelio vagonų.
nuotrauka
2024-06-11 08:50
Atsinaujinančiosios energijos bendrovė „Green Genius“, veikianti aštuoniose Europos rinkose, pasirašė du sandorius su Vokietijos finansų įstaigomis, kuriais bus finansuojamos didžiausio Latvijoje ir antro pagal dydį Baltijos šalyse vienoje teritorijoje esančio (angl. stand-alone) saulės elektrinių p...
nuotrauka
2024-06-11 08:12
Šiandien, birželio 11 d., 8 val. paskelbti net 4 nauji paramos kvietimai gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informacija, ką vertėtų žinoti norintiems su...
nuotrauka
2024-06-10 18:16
Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ privatiems klientams gaminantiems vartotojams, kurie yra įsirengę saulės elektrinę ant stogo ar įsigiję nutolusiame saulės parke, nuo birželio 10 d. atsiranda galimybė rinktis dar vieną elektros energijos apskaitos būdą – grynąjį atsiskaitymą (angl. ...
nuotrauka
2024-06-10 11:58
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" vysto pirmąjį jūrinio vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse, kuris vadinsis „Curonian Nord". Šis Lietuvos energetikai ypatingai svarbus projektas pavadintas kuršių genties garbei, kuri kadaise gyveno prie Baltijos jūros krantų. Pavadini...
nuotrauka
2024-06-07 11:04
Priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-06-07 10:24
Po maždaug pustrečio mėnesio trukusių darbų baigtas tvarkyti Žvėryno rajoną su centrine miesto dalimi jungiantis Žvėryno tiltas. Šalia Seimo esantis tiltas paskutinį kartą rekonstruotas prieš beveik du dešimtmečius – 2005 metais. Planinio remonto darbų metu atstatytas projektinis Žvėryno tilto vaizd...
nuotrauka
2024-06-06 13:00
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. 8 val. ryte skelbs naujus paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šį kartą šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informa...
nuotrauka
2024-06-06 09:20
„Pasirengimo lygis sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais yra beveik 100 proc. Dabar svarbiausia – užbaigti reikalingas derinimo procedūras su ENTSO-E (Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacija) ir susiderinus bendrus veiksmus kartu su Latvija ir Estija informuot...
nuotrauka
2024-06-03 09:40
Vienoje didžiausių Vilniaus miesto žaliųjų erdvių – Tauro kalno teritorijoje – intensyviai vyksta aplinkos tvarkymo darbai. Ši teritorija atnaujinama keliais etapais: statybos, infrastruktūros, želdinimo. Darbai apima 11,4 ha plotą, įskaitant Liuteronų sodą. Planuojama, kad didžioji darbų dalis bus ...
nuotrauka
2024-05-31 14:46
Palangoje, Taikos g. 2, atidarytas greito elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu gali įsikrauti net 20 elektromobilių. Papildomai dar 4 elektromobilių įkrovimo prieigos įrengtos Ronžės g. 5A. Elektromobilių įkrovimo parke veikia iš viso 16 įkrovimo prieigų, kurių galia 60 kW ir 4 įkrovim...
nuotrauka
2024-05-31 09:03
Jau šią vasarą prasidės darbai Slengiuose. Čia esantį karjerą apjuos pėsčiųjų takas su poilsio zonomis. Klaipėdos rajono savivaldybė jau rado rangovą, kuris atliks šiuos darbus. Šiuo projektu norima sukurti dar vieną erdvę Sendvario seniūnijoje, kurioje bus galima ne tik ilsėtis, bet ir aktyviai lei...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 09:51
Amaliuose šią savaitę atverta pusantro kilometro atkarpa su naujais viadukais ir žiedinėmis sankryžomis. Tai ženkli dalis pirmajame Pietrytinio aplinkkelio darbų etape. Įgyvendinus visą projektą, naujoji trasa taps patogia ir greita jungtimi tarp A1 ir „Via Baltica“ magistralių. Maža to, apvažiavima...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra