2024 gegužės 24 d. penktadienis, 23:00
Reklama  |  facebook

Birmingemo universiteto profesorius apie „Brexit“: „Didžiausias praradimas yra prestižas – Didžioji Britanija nebebus didi“

2019-12-10 12:24
Daugiau kaip prieš du metais įvykusio referendumo dėl Jungtinės Karalystės (JK) likimo Europos Sąjungoje (ES) nustebino ne vieną – vos 4 proc. persvara britai nubalsavo už išstojimą iš ES. Britai tikėjosi, kad Helovino terminas išspręs visas problemas, tačiau laikas peržiūrėti kalendorius – išstojimas numatytas 2020 m. sausio 31 d. Vis dėlto, „Brexit“ ir toliau kels nemenkus iššūkius ne tik Didžiosios Britanijos ekonomikai, bet ir viso pasaulio stabilumui.
nuotrauka
Birminghamo universiteto (Anglija, JK) profesorius Pervez N. Ghauri. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Šiuo metu ES priklauso 28 šalys narės. Remiantis Eurostat pateikiamais duomenimis, pagal prekių eksportą į kitas ES šalis, 2018 metais JK užėmė antrąją vietą. Šaliai iš Bendrijos pasitraukus be jokio susitarimo, importo bei eksporto sąlygos taptų sunkesnės. Jungtinių Tautų Prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) tyrimas parodė, kad ES prarastų apie 34,5 milijonus dolerių. Paskaičiuota, kad JK rinka sudaro 3,5 proc. pasaulinės prekybos.

„Iš visų JK parduodamų produktų užsienyje, 40 proc. yra eksportuojami į Europą. Žvelgiant iš ES pusės, tik 10 procentų kitų Europos šalių eksportuoja į JK. Taigi aišku, kas daugiausiai praras. Žinoma, nesakau, kad Europai bus gerai – ji taip pat nukentės,“ – sako Birminghamo universiteto (Anglija, JK) profesorius Pervez N. Ghauri.

Pranešimą apie „Brexit“ keliamus iššūkius P. Ghauri skaitė Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje vykusioje Tarptautinio verslo akademijos Centrinės ir Rytų Europos skyriaus konferencijoje apie iššūkius ir galimybes, su kuriais šiandien susiduria tarptautinis verslas.

Laukia ilgi derybų metai

Išstojimas be susitarimo pakeistų prekybos sąlygas tarp JK ir ES – šios sąlygos nebeatitiktų Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) tarptautinių prekybos taisyklių. Šiuo metu PPO narės yra 164 valstybės, kurios yra įsipareigojusios laikytis laisvosios prekybos taisyklių.

Profesorius aiškina, kad išstojus be susitarimo šalis turėtų derėtis dėl beveik kiekvieno sektoriaus, pavyzdžiui, žemės ūkio produktų, technologijų, automobilių pramonės, medicinos ir kitų.

„JK ir ES turės susitarti dėl visų į JK importuojamų produktų įkainių – tiek dėl žemės ūkio produktų tarifų, tiek dėl įkainių, taikomų automobiliams. Tokios derybos užima daug laiko, pavyzdžiui, naujausio susitarimo tarp ES ir Kanados derinimas užtruko daugiau nei 12 metų, – sako P. Ghauri. – Dėl kiekvieno punkto reikia nuspręsti ir tik tada pereiti prie kito. Kiekvienos derybos trunka 2 metus“, – sako jis.

Aviena ir vaistai – tik dalis problemos

Jungtinė Karalystė yra trečia pagal dydį avienos gamintoja visame pasaulyje, dauguma šios mėsos produktų į Europą atkeliauja būtent iš ten. Anot profesoriaus, JK jau diskutuojama apie tai, jog apie 20 tūkst. avių ir ėriukų gali tapti tiesiog nuostoliu, nes nebus galimybės prekiauti jų mėsa. 

„Jei ES nepirks arba aviena negalės pakliūti į rinką dėl to, kad dar nėra susitarimo, tada taps per brangu auginti avis“, – sako P. Ghauri.

Neseniai „Sunday Times“ paskelbė sąrašą produktų, kurių dėl „Brexit“, tikėtina, gali trūkti labiausiai, nurodydami, kad vaistų pramonė kels daugiausiai rūpesčių.

„Žinoma, galima importuoti ir tada parduoti, tačiau vaistų gamintojai gali nustatyti bet kokius įkainius, nes dar nėra jokio susitarimo, – sako profesorius. – Pavyzdžiui, prekė gali pabrangti 30 proc. ir mes dėl to nieko negalėsime padaryti. Jei reikės – turėsime pirkti.“

P. Ghauri paaiškina, kad tarifų apmokestinimas bus atidėtas. Pasienyje dar nėra įvestas mechanizmas, kuris galėtų patikrinti importuojamas prekes, o tai reiškia, kad kiekvienas sunkvežimis bus stabdomas ir tikrinimas.

„Apskaičiuota, kad vaistų gavimas gali užtrukti mažiausiai 3-4 mėnesius. Įsivaizduokite, ką tai reiškia, pavyzdžiui, diabetu sergantiems žmonėms. Insulinas yra gaunamas iš ES, įsivaizduokite, jei jie negalės jo gauti “, – sako profesorius.

P. Ghauri pateikia dar vieną pavyzdį – „Airbus“ konsorciumas. Kiekvienas „Airbus“ lėktuvo sparnas yra pagamintas JK, tačiau kompanija dabar galvoja, ar toliau pirkti produktus iš JK. Tai yra didžiulė pramonė, todėl daug darbuotojų prarastų darbo vietą.

Norvegijos modelis Jungtinei Karalystei netinka

Paskelbus referendumo rezultatus, JK vyriausybė paprašė ES pradėti oficialų pasitraukimo iš bendrijos procesą. 

Pagal įstojimo sutartį, veiksmus, kurių reikia imtis valstybei narei, kad pasitrauktų iš ES nusako 50 straipsnis. Derybos turi būti užbaigtos per dvejus metus. 2017 m. Lankasterio rūmų kalboje buvusi ministrė pirmininkė Theresa May išskyrė 12 pagrindinių tikslų derantis dėl išstojimo.

P. Ghauri ir jo kolegė neseniai paskelbtame dokumente išanalizavo įvairius modelius, kurie galėtų padėti JK pasiekti daugelį iš 12 tikslų. Profesorius aiškina, kad Kanados ir Ukrainos modeliai yra artimiausi – abi valstybės priėmusios laisvosios prekybos susitarimą su ES. Be to, tarp Ukrainos ir JK beveik 98 procentai prekių importuojamos bei eksportuojamos be jokių tarifų. Taip pat, tarp Ukrainos ir daugumos ES valstybių narių yra bevizis režimas, tačiau laisvo judėjimo teisės nėra – tai riboja migraciją.

„Žiniasklaida ir vyriausybė kalba apie Norvegijos modelį. Tačiau Norvegijos modelis, remiantis mūsų darbu ir analize, visiškai netinka Jungtinei Karalystei“, – sako P. Ghauri.

Pirma, pasak profesoriaus, Norvegija moka narystės mokestį, bet nieko negauna – jie nedalyvauja priimant sprendimus. Antrasis dalykas, dėl kurio ir buvo inicijuotas referendumas, yra imigracijos klausimas. JK nenori, kad žmonės iš visos Europos atvyktų gyventi ir dirbtų, tačiau Norvegija tai leidžia.

Didžioji Britanija nebebus didinga

Dar viena problema – Škotija. Žiniasklaidoje gausu pranešimų, kuriuose Škotijos Ministrė Pirmininkė viešai pasisako apie antrąjį referendumą dėl Škotijos išstojimo iš Jungtinės Karalystės.

„Manau, kad jie laimės tą referendumą ir tada taps Europos Sąjungos dalimi. Škotija nepriklausomybės norėjo dar anksčiau“, – sako P. Ghauri.

Profesorius aiškina, kad Škotija iki šiol turėjo savo biudžetą, savo parlamentą ir yra gana autonomiška. 96 proc. Jungtinės Karalystės žaliavinės naftos ir gamtinių dujų kondensato produkcijos gaunama iš naftos ir dujų telkinių Škotijoje.

„Visa JK turima nafta yra iš Škotijos ir iki šiol stipriai prisidėjo prie šalies ekonomikos. Škotijos išstojimas labai paveiktų JK. Tačiau britai negalvoja, kad didžiausi nuostoliai yra ekonominiai. Didžiausias praradimas yra prestižas – Didžioji Britanija nebebus didinga“, – sako P. Ghauri.
  Parengta pagal KTU inf.
Statybunaujienos.lt
Žymės  BrexitAktualijos

nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 15:16
Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA), paskelbė dizaino konkursą dėl bendro Baltijos (Latvijos ir Lietuvos) paviljono statybos tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“, kuri vyks nuo 2025 m. balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje, Kansai reg...
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:26
Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdymo galimybes teritorijose, kuriose taikomos specialiosios že...
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:31
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-05-17 08:39
Ketvirtadienį, gegužės 16 d., Seime pritarta Krašto apsaugos ministerijos inicijuotam Gynybos ir saugumo pramonės įstatymo projektui, sudarančiam palankesnes sąlygas šios srities pramonės augimui, kartu stiprinant šalies saugumą, gynybos technologijų pažangą ir Lietuvos pramonės tarptautinį konkuren...
nuotrauka
2024-05-17 07:58
Turto bankas sostinėje, J. Kairiūkščio g. 10, įgyvendins atnaujinimo projektą, kurio metu bus pastatyti keli modernūs pastatai. Planuojama, kad bendras pastatų plotas sudarys apie 6 200 kv. m, o jų statyba kainuos apie 16,7 mln. Eur. Atnaujinimo projektui gegužės pradžioje pritarė LR Vyriausybė, sta...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-17 06:30
Vilniaus miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimus dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamaisiais įsakymais, skyrė baudas dėl korupcijos teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros srityse. Kaltais dėl kyšininkavimo pripažinti 2 asmenys, ji...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-16 10:43
Vyriausybė nutarė papildyti nutarimą, kuris reglamentuoja Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatus. Šis sprendimas atitinka praėjusių metų pabaigoje priimtas Teritorijų planavimo įstatymo pataisas ir aiškiau detalizuoja teritorijų plan...
nuotrauka
2024-05-16 10:35
Trečiadienį Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai UAB „Geovika" priklausančiame sklype nustatė, kad po žeme yra įrengtas pastatas, surašė faktinių duomenų patvirtinimo aktą, užfiksavo inžinerines kondicionavimo sistemas bei šviežiai žole uždengtas dangas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos