2022 sausio 17 d. pirmadienis, 2:45
Reklama  |  facebook

Dalius Gedvilas: „Pokyčiai vyksta greičiau, nei kuriami teisės aktai“

2017-09-19 11:00
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas sako, kad nedelsiant riekia imtis modernizuoti statybos sektorių, pradedant skaitmenine statyba, darbuotojų elektroninėmis kortelėmis, baigiant profesiniu mokymu ir paslaugų ištraukimu iš „šešėlio“. Kol politikai siekia rinkėjų meilės ir neskuba pritarti 21-ojo amžiaus technologijoms ir poreikiams, LSA imasi iniciatyvos įgyvendinti naujoves.
nuotrauka
LSA prezidentas Dalius Gedvilas. Dainiaus Labučio (LSA) nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ

Pokyčių nuojauta ir savireguliacija

Viena iš svarbiausių LSA veiklos krypčių yra statybų sektoriaus skaitmeninimas. Apsisprendusi šiam iššūkiui, asociacija pastūmėjo statybos sektorių link būtinų pokyčių, tačiau labiausiai skaitmeninimo iniciatorius liūdina vis dar neretai sutinkamas vienų ar kitų valstybės institucijų ar sprendimus priimančių žmonių abejingumas, vengimas priimti naujoves. Visgi D. Gedvilas išlieka optimistu. Jis į Lietuvą kviečia užsienio specialistus, valstybės bei savivaldybių vadovams pristatydamas 21-ojo amžiaus technologijas, kurios teikia begalę galimybių, eliminuojančių daugelį konfliktų, kuriančias efektyviai veikiančius miestus. Vienas iš tokių – virtualus Singapūras, sukurtas naudojant 3D modelius ir žemėlapius. Tokie virtualūs planai užtikrina efektyviausią pastatų ir žemės naudojimą, architektų ir projektuotojų darbo kokybę, pateikia patikimiausius duomenis, kurie tarnauja miestų plėtrai ir planavimui. Gerųjų pavyzdžių yra ir arčiau nei Singapūre – Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje. LSA prezidentas rodo atskirų Vilniaus teritorijų skaitmeninius modelius – reikia tik politinės valios juos plėtoti ir panaudoti jų teikiamas galimybes.

„Tokiu būdu atsirastų skaidrumas, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas, akcentuodamas, kad valstybė turi būti lydere taikant BIM. – Visuomenė keičiasi, ateina naujos kartos darbo jėga, ateina žmonės, kurie neturi visaliaudinės nuosavybės atsiminimų. Ateina kiti politikai, su kuriais galima šnekėtis, matai, kad žmogus supranta siūlomą idėją. Pokytis yra akivaizdus – kai žmonės kalba viena kalba, pokyčiai tampa realiais.“

Tačiau dažnai su politikais susitikinėjantis asociacijos vadovas pastebi, kad renkami žmonės pirmiausia galvoja apie tai, kaip pokyčius priims rinkėjai, ar tai nepakenks jo populiarumui. Viena iš galimybių priimti sprendimus „čia ir dabar“, nesivaikant „meilės ar nemeilės“ – daugiau savireguliacijos. LSA yra Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) nare, tad turi galimybių iš arti matyti, palyginti, kada asociacijų veikla tampa efektyvia.

„Brandesnėse Europos valstybėse daugelis klausimų atiduota savireguliacijai – sprendžia ir tariasi konfederacijos, asociacijos, – dalijasi D. Gedvilas. – Tai yra mus stebinantis pasitikėjimas, kai daugelis teisėkūros dalykų yra patikėta konfederacijoms. Imkim kad ir BIM: pas mus, norint įtraukti BIM rengiant viešuosius pirkimus, žiūrima, koks teisės aktas, ką atitinka, o suomiai susitarė ir BIM taikymą laiko norma. Kitas pavyzdys – seniai kalbame apie Lietuvoje sunkiai besisukančią pameistrystės programą, o kitose šalyse ji puikiai vyksta ir duoda gerų rezultatų, nes patikėta savireguliacijai.“

Pokyčiai prieš reglamentus 

Lietuvoje, pastebi D. Gedvilas, bandoma visa sureglamentuoti, bet technologijos vystosi greičiau, negu spėjama kurti teisės aktus. Politikai nespėja nei paskui skaitmeninę statybą, nei paskui iniciatyvą „Pramonė 4“ – technologijos naudojamos, o teisės aktų nėra. Todėl atotrūkis tarp realios situacijos ir teisės aktų tik didėja.

„Valstybė ir visuomenė gyvena nuolatiniuose pokyčiuose, tad svarbu suvokti, kaip kurti taisykles, kad nebūtų pažeisti visuomenės interesai, kad būtų ginamas viešasis interesas, kad nebūtų pamintos žmogaus teisės, – sako LSA vadovas D. Gedvilas, įvardindamas konteksto svarbą: būtinas visuotinis švietimas, informavimas. – Kol nesuvoksime, kad gyvename nuolatinių pokyčių visuomenėje, tol bandysime tik viską surašyti ir reglamentuoti, taip statydami didžiausią slenkstį, skiriantį mus nuo efektyvaus veikimo.“

Besikeičiančioje visuomenėje tampa svarbus lyderio vaidmuo, nes tik lyderiai ne tik kuria vizijas, bet ir nesibaimina imtis jas įgyvendinti, nes suvokia, kur link turi judėti visuomenė, ekonomika. D. Gedvilo nuomone, tai yra sąlygos, kurios leistų sparčiai transformuotis ir pasivyti išsivysčiusias valstybes, o ne skęsti dogmose ir šablonuose.

„Tad reikia kuo greičiau taikyti šiuolaikines technologijas tiek valstybės valdyme, tiek statyboje, šviesti ir pratinti visuomenę“, – sako D. Gedvilas.

Statybininkų dienos šventė Raudondvaryje

5 proc. PVM arba neapskaityti milijonai

LSA skiria didelį dėmesį ir įsišaknijusioms problemoms statybose. Vieša paslaptis, kad būstas su daline apdaila reiškia neapskaitytas pajamas arba darbą su verslo liudijimais.

„Lietuvoje pastatoma daugiau negu 1 mln. kv. metrų gyvenamo ploto, absoliuti dauguma kurio parduodama su daline apdaila. Būstai įrenginėjami arba žmonių, dirbančių su verslo liudijimais, arba įrenginėjami nelegaliai, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas. – Asociacija pasiūlė valstybei, kad, sudarant sutartį su fiziniu asmeniu dėl būsto statybos ar renovacijos, būtų taikomas 5 proc. PVM. Tai skatintų legalizuoti šitą rinką. Jeigu 1 kv. metro įrengimas vidutiniškai kainuoja 400 eurų, tai vien pernai šioje rinkoje sukosi daugiau negu 0,5 mlrd. eurų, bet, panašu, kad institucijos šią situaciją toleruoja.“

LSA siūlo susikurti skaidrias taisykles, kurios keistų situaciją viešuosiuose pirkimuose, efektyviai gintų viešąjį interesą, kurtų pridėtinę vertę. Kalbėdamas apie mažiausios kainos principą, LSA prezidentas pastebi, kad tai sudaro galimybes į konkursus ateiti vadinamiesiems feniksams arba tiesiog „blefuotojams“.

Teismuose lyderio pozicijos tenka statybinei tematikai – tai parodė Ūkio ministerijai pristatyta studija. Statybų sektoriuje ši studija prilygsta žmogaus medicininei diagnozei, pastebi D. Gedvilas: „Jeigu gydytojas žmogui diagnozuoja ligą, tai skiria arba terapiją, arba chirurginę operaciją, po kurios žmogus turi išgyti. Tačiau nustačius statybos sektoriaus „ligas“, gydymas neskiriamas, nors geriausias laikas imtis veiksmų yra dabar. Bandymas užsimerkti ir sakyti, kad viskas tvarkoje, nepriimtina. Mes siūlome ir patys siekiame kurti taisykles, kurios skaidrintų rinką, kurios leistų nuo kreivų teisės aktų pereiti prie aiškių ir teisingų.“

Statybininkų asociacija kone kas mėnesį teikia pasiūlymų dėl teisėkūros statybos srityje, tačiau požiūriai su valdžios atstovais gana dažnai nesutampa. Be laukto atgarsio liko pasiūlymai ištraukti „šešėlyje“ dirbančius asmenis, kurie, įvykus nelaimingiems atsitikimams, turi daug problemų: jiems Ligonių kasos turi mokėti pinigus, kurių tokie darbuotojai nesukaupia. 

„Manoma, kad statybų įmonės, priėmus mūsų pasiūlymus, pakenks smulkiajam verslui. Mums atrodo, kad politikai tiesiog siekia populiarumo, – sako D. Gedvilas. – Mūsų nuostata – Gariūnams suteiktas ypatingos įmonės statusas. O kadangi šiame sektoriuje dirba didelis būrys žmonių, kurių pajamas paveiktų įstatymo pokyčiai, tai būtų nepopuliarus sprendimas, kuris lemtų ir politikų reitingus.“

Tvarką darbo rinkoje, LSA vadovo nuomone, įvestų ir statybininkų kortelės. Mokesčių inspekcija, prieš išduodama verslo liudijimą bei įrašydama veiklos rūšies kodą, turėtų prisijungti prie bendros bazės ir pasitikrinti, ar žmogus, siekiantis teikti statybos paslaugas, tikrai yra statybininkas, o ne, pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojas. Pritarimo šiai idėjai taip pat nebuvo sulaukta. Jeigu būtų išgirstami LSA siūlymai, jeigu valstybė netoleruotų netinkamos praktikos, D. Gedvilo pastebėjimu, statybininkai, užuot bylinėjęsi teismuose, galėtų imtis vien savo tiesioginės veiklos, kurdami pridėtinę vertę ir valstybei, ir visuomenei, ir įmonėms.

Statybininkų dienos šventė Raudondvaryje

Savišvieta ir duomenų skaitmeninimas 

„Neįmanoma būti veiksniu, jeigu nebandai tobulėti. Asociacija tam taip pat skiria daug dėmesio. Gavome finansavimą edukacinei programai „Lietuvos statybų sektoriaus darbuotojų kvalifikacijos kėlimas“ – virš 890 statybų sektoriaus darbuotojų baigs 32 kvalifikacijos įgijimo ir kėlimo programas. Kitą iniciatyvą padiktavo per lėtas skaitmeninimas. Pradėjome nuo kito galo: mokome profesinio mokymo centrų dėstytojus, kad jie apmokytų studentus statybvietėje dirbti ne su popieriais, o su planšetiniais kompiuteriais. Rudenį startuos dar viena programa – dėstytojus mokysime darbo skaitmeninėje aplinkoje pagrindų ir supažindinsime su BIM“, – apie LSA edukacines programas pasakojo D. Gedvilas.

Prezidentas džiaugiasi, kad asociacijos iniciatyvos tampa realiais rezultatais – ne viena LSA įmonė jau praktiškai taiko BIM metodologiją savo veikloje ir naudoja elektroninius statybos žurnalus statybvietėse. Tai akivaizdus žingsnis į statybų sektoriaus tvarumą ir konkurencinį pajėgumą.

Be to, naudos, ypač žmonėms, sunkiau įsisavinantiems naujas technologijas, galėtų duoti laisvai pasirenkamos šeštadieninės pamokėlės. Šių pamokėlių metu būtų mokoma naudotis elektroniniais parašais ar kitais technologiniais įrankiais, kad greičiau judėtų dokumentai, efektyvesniu taptų darbas.

„Mes kuriame kiekvieno žmogaus, dirbančio statybos sektoriuje, elektroninį CV – statybininkų korteles, kuriose būtų informacija apie, pavyzdžiui, verslo liudijimą, kvalifikaciją ir panašiai, – pasakoja D. Gedvilas. – Mes siūlome fiksuoti darbo istoriją, prijungti Sodros, Darbo inspekcijos, Darbo biržos ir kitus duomenis, susijusius su darbuotoju. Ši priemonė leistų eliminuoti iš darbo rinkos ir nelegalius darbuotojus. Toks registras jau kuriamas: negavusi finansavimo ir neradusi iniciatorių valstybės sektoriuje asociacija tai kuria iš savo resursų. Tikėtina, kad po metų šalyje turėsime veikiantį skaitmeninį sektorinį darbo išteklių registrą.“

Dainiaus Labučio (LSA) nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-01-14 15:36
Įvairių vėjo energetikos specialistų skaičius išaugs penkis kartus, prognozuoja „Deutsche Welle“ (DW). Portalo duomenimis, dabar vėjo energetikos sektoriuje visame pasaulyje dirba beveik 1,3 mln. žmonių. Daugiausia – apie 600 000 dirba vėjo parkų planavimo sektoriuje. Dar beveik 450 000 žmonių – tur...
nuotrauka
2022-01-14 15:26
Kelių ir gatvių priežiūros, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, avarinių situacijų lokalizavimo, viešųjų miesto teritorijų, kiemų priežiūros ir remonto bei kitas paslaugas Vilniuje teikianti UAB „Grinda" turi naują vadovą – viešą Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo Andriu...
nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-12 09:13
Trys asmenys siunčiami į teisiamųjų suolą dėl galimai apgaule įgytų per 48 tūkst. eurų lėšų iš „Sodros“ administruojamo Garantinio fondo. Jiems pareikšti kaltinimai apgaule įgijus didelės vertės svetimą turtą. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėž...
nuotrauka
2022-01-11 10:25
Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai išnagrinėjo civilinę bylą,– Rokiškio rajono savivaldybės administracijai leista nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą be bendrasavininkų sutikimo.
nuotrauka
2022-01-11 09:57
Lietuvos darbo rinka stabilizavosi – tai rodo gruodžio mėnesio registruoto nedarbo lygis. Jis sausio 1 d. siekė 10,2 proc. ir, palyginti su lapkričio mėnesiu, didėjo 0,1 proc. Tokios tendencijos, kai žiemos sezono paveikta darbo rinka pasižymi lėtesniais įdarbinimo procesais ir mažėjančiu darbo viet...
nuotrauka
2022-01-10 14:44
Statant ir rekonstruojant naujus pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turės būti įrengta 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.
nuotrauka
2022-01-10 14:42
Vykdant teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys, praėjusių metų paskutinėmis dienomis buvo nugriauti Vilniuje valstybinės žemės sklype neteisėtai pastatyti statiniai.
nuotrauka
2022-01-10 14:22
Dar 2020 metais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodė, kad žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Baigiantis 2021 metams, remiantis VPT duomenimis, žaliųjų pirkimų vertė siekė beveik 15 proc. Nors skaičiai dar toli gražu nėra dideli, tačiau pokytis matomas. Prie jo t...
nuotrauka
2022-01-10 11:12
Šių metų pradžioje Registrų centras baigė svarbų Nekilnojamojo turto registro ir naujai pradėjusio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registro modernizavimo projektą. Šis technologinis pokytis gyventojams ir verslui sudarė daugiau galimybių savarankiškai nuotoliniu būdu susitvarkyti įkeitimo (hipot...
nuotrauka
2022-01-10 09:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), siekdama didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, mažinti įstaigos sukeliamą priežiūros ir administracinę naštą, tobulinti informacinėmis sistemomis teikiamų paslaugų kokybę, įsteigė Pata...
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-07 12:51
Už „Rail Baltica” projekto Lietuvoje vykdymą atsakinga „LTG Infra” paskelbė dar vieną rangos darbų konkursą. Pastarojo nugalėtojas įrengs beveik 18 km ilgio naujo geležinkelio sankasą dvikeliui bei pastatys inžinerinius statinius Jonavos rajone, konkrečiai – atkarpoje tarp Žeimių ir Šėtos.
nuotrauka
2022-01-07 10:18
Pandemija, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, didelės įtakos įmonių skaičiaus kitimui neturėjo. Ryškiau pasikeitė tik vienas sektorius.
nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.
nuotrauka
2022-01-06 13:52
Žaliojo koridoriaus iniciatyva paskatino stambius investuotojus plėstis regionuose. Ekonomikos ir inovacijų ministerijai su bendrovėmis „Teltonika EMS“ „ir „Vilmers“ pasirašius stambaus investicinio projekto sutartis, verslininkai planuoja sukurti 784 naujas darbo vietas Šiauliuose ir Molėtuose.
nuotrauka
2022-01-06 11:14
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paskelbus apie galimybę gauti kompensaciją už būsto šildymą, apgauti pasijuto tėvai, kurių vaikai yra studentai.
nuotrauka
2022-01-06 10:57
Statytojas UAB „Briko LT“ prie savo projektuojamo prekybos paskirties pastato (Pilaitės pr. 65) planuoja ir privačią 0,5 ha parko teritoriją, kuri bus atvira visiems vilniečiams. Bendrovė netrukus pristatys viešos erdvės projektinius pasiūlymus gyventojams viešame aptarime. Visuomenei svarstyti pate...
nuotrauka
2022-01-06 10:00
Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiemet pajūryje, netoli Gargždų statys didžiausią Lietuvoje saulės parką, kurio galingumas sieks 13 megavatų (MW). Bendrovė šio parko statybai jau turi preliminarius leidimus, pradeda projektavimo darbus ir planuoja investuoti apie 8 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos