Dar 100 gamyklų per penkerius metų – misija įmanoma?
2018-11-22 12:49
Šimtas užsienio gamybinių investicijų – lygiai tiek buvo paskelbta 2010-2017 m., teigiama naujausioje VšĮ „Investuok Lietuvoje“ gamybos sektoriaus apžvalgoje. Ar panašių rezultatų galima tikėtis ateityje, priklauso nuo kelių veiksnių, svarbiausias iš kurių yra talentų pasiūla ir parengimas.

Iliustracija iš VšĮ „Investuok Lietuvoje“ gamybos sektoriaus apžvalgos
Minimos įmonės
Investuok Lietuvoje, VŠĮ
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje gamybos sektorius yra atsakingas už 19 proc. šalies BVP, o užsienio gamintojų indėlis yra itin svarbus. Pabrėžtina, kad kartu su projektų skaičiumi auga ir planuojamos darbo vietos. Ypač ryškus augimas pastebimas pastariausiais metais, kai Lietuvą pasirinko tokie industrijos milžinai kaip „Hollister“, „Hella“ ir „Continental“. Anot apžvalgos, pernai vienam investiciniam gamybos projektui vidutiniškai teko 155.8 suplanuotos darbo vietos - beveik tris kartus daugiau nei prieš keletą metų.
„Vertinant gamybos sektoriaus transformaciją itin svarbu tai, kad Lietuva prisitraukė ne tik didelį skaičių darbo vietų sukurti planuojančių investuotojų, bet ir investicinių projektų, kurie šalyje sukurs sąlyginai nedidelį skaičių darbo vietų, tačiau ateities tendencijas atliepiančias gamyklas. Besiplečiančių investuotojų įgyvendinami automatizuotų gamyklų modeliai leis tiek specialistams, tiek industrijai aktyviau taikyti ketvirtosios pramonės revoliucijos gamybos principus“, - teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Vienas iš kertinių renginio aspektų buvo „Lietuvos gamybos sektoriaus apžvalgos“, kurią parengė „Investuok Lietuvoje“, pristatymas. Kaip teigia apžvalgos rengėjai, šis leidinys – kurį planuojama rengti kasmet – padeda geriau suprasti ne tik gamybos sektoriaus padėtį Lietuvoje, bet ir esamų investuotojų poreikius bei lūkesčius. Pristatyta apžvalga remiasi 2018 sausio-kovo mėnesiais vykdyta apklausa, kurioje buvo pakviesta dalyvauti virš 100 užsienio gamybos verslų, pradėjusių savo veiklą Lietuvoje 2010-2017 m.
Ateičiai pasirengusi įvairovė
Anot apžvalgos sudarytojų, Lietuvos gamybos sektorius yra pakankamai įvairialypis, tačiau jame jau galima įžvelgti kelias ryškias kryptis. Daugiau nei pusė užsienio investicinių projektų, paskelbtų 2010-2017 m. buvo sutelkta į pramoninės gamybos sritis – automobilių pramonę, metalo pramonę, elektroniką. Kitas išsiskiriantis sektorius yra gyvybės mokslai, kuriam priskiriamas kas dešimtas to paties laikotarpio projektas.
„Ryškiai matomą proveržį automobilių pramonės srityje, įvykusį pastariausiais metais, turėtume suvokti ne kaip izoliuotą sėkmės atvejį, bet kaip vieną iš požymių, kad gamyba Lietuvoje gali būti vystoma aukštos pridėtinės vertės produktams. Kalba eina ne tik apie elektroniką bei išmaniųjų įrenginių gamybą, bet ir apie tokias perspektyvias atšakas, kaip medicinos įrenginiai bei gyvybės mokslai. Šios atšakos galėtų būti sėkmingai vystomos Vilniuje ir Kaune – kur jau yra sukaupta daug mokslinio potencialo, vykdomi pasaulinio lygio tyrimai, rengiami ateities ekonomikos iššūkiams pasirengę specialistai“, – dėsto VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas.
Užsienio įmonių vertinami talentai
Didelė dalis apžvalgos skirta žmogiškiesiems ištekliams. Aukštas Lietuvos specialistų pasirengimo lygis yra esminė priežastis, kurią „Investuok Lietuvoje“ apklausos respondentai įvardijo, atsakydami į klausimą, kas lėmė lokacijos pasirinkimą. Taip pat pažymėtina, kad net 92 proc. respondentų itin vertina savo darbuotojus Lietuvoje už jų darbo etiką ir gebėjimą prisitaikyti prie darbo tarptautinėje bendrovėje. Verta pabrėžti ir tai, kad darbdavių yra vertinamos vietos specialistų kalbinės žinios - pusė apklaustų įmonių naudoja dvi, o trečdalis – tris užsienio kalbas.
Kaip teigia renginyje dalyvavęs „Oxford Strategic Consulting“ direktorius Scott Druck, Lietuva yra pasirengusi darbo rinkos pokyčiams.
„Viso pasaulio gamintojai varžosi, kas greičiau pasinaudos ketvirtosios pramonės revoliucijos teikiamais privalumais. Žinant, kad Lietuva yra antra šalis Europoje pagal duomenų mainus tarp tiekėjų, ir taip, kaip šalies valdžia remia skaitmenizavimo programas, Lietuva yra turi potencialo iškilti kaip gamybos lokacija,“ – mano Scott Druck.
Kitas svarbus aspektas, į kurį dėmesį atkreipė keletas renginyje dalyvavusių ekspertų yra būtinybė išnaudoti visą šalies darbo jėgos potencialą. Kaip teigia renginyje kalbėjusi „Dassault Systemes“ verslo plėtros departamento vadovė ir tarptautinės asociacijos „Women in Manufacturing“ Masačiusetso skyriaus pirmininkė Angela Regan, moterų įtraukimas į gamybos sektoriaus valdymą yra vienas iš kertinių sėkmės faktorių.
„Skaitmeninėms technologijoms keičiant gamybą, sektorius siūlo stabilią karjerą. Tuo pačiu metu yra prognozuojamas rimtas įgūdžių trūkumas, kurį galima užpildyti tik kovojant su neigiamu įsivaizdavimu apie gamybą, kokį turi jauni žmonės. Džiaugiuosi prisidėdama prie „Investuok Lietuvoje“ skatinant karjeras gamybos srityje, ypač moterų tarpe“, – teigia Angela Regan.
Į Lietuvą – ne tik gaminti, bet ir kurti
Anot „Investuok Lietuvoje“ pristatytos apžvalgos, užsienio investuotojai vis labiau į Lietuvą žvelgia ne vien kaip į patrauklią lokaciją gamykloms, bet taip pat kaip į tinkamą vietą vystyti tiriamajai veiklai. Net 40 proc. respondentų teigia vykdantys arba ketinantys vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) programas savo Lietuvos padaliniuose.
„Norėdama kilti gamybos vertės grandinėje Lietuva turi būti ne tik fabriku, bet ir technologijų kūrėju. Norint toliau vystyti automobilių komponentų, medicinos įrenginių ir gyvybės mokslų gamybos pramonę būtina turėti ir pakankamą inovacinį potencialią, nes svarbiausi šių industrijų investuotojai rinkdamiesi lokaciją gamybai vertina ir jos galimybes vykdyti tyrimų ir vystymo funkcijas“, – teigia V. Sinkevičius.
Regionų potencialui atskleisti reikia atlikti namų darbus
Renginio metu pakankamai dėmesio buvo skirta ne tik jau esamiems gamybos židiniams, bet ir šalies regionams, kur, anot „Investuok Lietuvoje“ vadovo Manto Katino, tvari plėtra įmanoma tik tuo atveju, jeigu bus atlikti visi reikalingi namų darbai.
„Gamybinėms įmonėms, visų pirma, reikalingi stiprūs universitetai bei kolegijos, ruošiantys joms reikalingus specialistus, nesvarbu ar tai būtų „white-collar“ ar „blue-collar“ darbuotojai. Paprasčiausiai netikslinga statyti gamyklą regione, kuriame nėra kolegijos ar profesinės mokyklos, galinčios rengti kvalifikuotus darbuotojus. Regionai reikalauja pokyčių visuose švietimo lygiuose, jeigu norima sukurti prielaidas ekonominiam augimu gamybos srityje“, – teigia Mantas Katinas.
Pagal „Investuok Lietuvoje“ pranešimą
Aktualijos
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
2023-09-22 08:26
Vilniuje vyko konferencija „Vandenilis Lietuvoje: energetika ir transportas“, kurioje aptartos vandenilio plėtros perspektyvos ir galimybės taikyti šalies energetikos ir transporto sektoriuose. Energetikos ministras Dainius Kreivys tarptautinėje konferencijoje pristatė vandenilio plėtros Lietuvoje v...
2023-09-21 13:03
Neigiamą įtaką darbo kokybei ir rezultatams daro ne tik vadovų profesionalumo stygius, blogi santykiai su kolegomis ar didelis darbo krūvis. Ekspertų nuomone, labai svarbu išvengti ir nuobodžiavimo darbe, dar kitaip vadinamo darboduliu. Nuobodulys ir dinamikos trūkumas gali lemti motyvacijos stoką, ...
2023-09-21 11:28
Skaičiuojama, kad per trejus metus Šiaulių ir aplinkiniuose regionuose trūks daugiau nei 4 tūkst. IT ir inžinerijos srities specialistų. Šios tendencijos kelia nerimą ne tik aukštojo mokslo įstaigoms, bet ir regione veikiančiam verslui, susirūpinusiam ateities darbo rinkos potencialu. Situaciją geri...
2023-09-21 11:13
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi.
2023-09-21 07:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtai Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) sprendinių įgyvendinimo programai iki 2030 m. Programoje numatyti konkretūs veiksmai ir nurodomos priemonės, kaip kiekvienas sprendinys bus įgyvendintas, būtini parengti teritorijų planavimo dok...
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
2023-09-20 12:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2023 metų liepą buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lyg...
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
2023-09-19 10:44
Nuo 2024 m. sausio 1 d. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) perims žemės naudojimo valstybinės kontrolės, teritorijų planavimo dokumentų – žemėtvarkos schemų ir kaimo plėtros žemėtvarkos projektų...
2023-09-19 07:51
KTU Statybos ir architektūros fakultetas (KTU SAF) mokslo metus pradeda su atnaujintomis bakalauro ir magistrantūros studijų programomis ir kviečia įvairių sričių inžinierius atnaujinti savo žinias bei kelti kvalifikaciją.
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.