2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 9:11
Reklama  |  facebook

Dar 100 gamyklų per penkerius metų – misija įmanoma?

2018-11-22 12:49
Šimtas užsienio gamybinių investicijų – lygiai tiek buvo paskelbta 2010-2017 m., teigiama naujausioje VšĮ „Investuok Lietuvoje“ gamybos sektoriaus apžvalgoje. Ar panašių rezultatų galima tikėtis ateityje, priklauso nuo kelių veiksnių, svarbiausias iš kurių yra talentų pasiūla ir parengimas.
nuotrauka
Iliustracija iš VšĮ „Investuok Lietuvoje“ gamybos sektoriaus apžvalgos


Minimos įmonės
Investuok Lietuvoje, VŠĮ
Siekdama atsakyti į klausimą, ką būtina padaryti, kad investicijų į gamybą daugėtų, lapkričio 22 d., „Investuok Lietuvoje“ sukvietė šios industrijos lyderius į pirmąkart Vilniuje rengiamą „Manufacturing Leaders’ Summit 2018“ konferenciją. Savo įžvalgomis apie gamybos sektoriaus perspektyvas Lietuvoje dalinosi LR ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, „Investuok Lietuvoje“ ekspertai, gamybos sektoriaus atstovai iš Lietuvos ir užsienio.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje gamybos sektorius yra atsakingas už 19 proc. šalies BVP, o užsienio gamintojų indėlis yra itin svarbus. Pabrėžtina, kad kartu su projektų skaičiumi auga ir planuojamos darbo vietos. Ypač ryškus augimas pastebimas pastariausiais metais, kai Lietuvą pasirinko tokie industrijos milžinai kaip „Hollister“, „Hella“ ir „Continental“. Anot apžvalgos, pernai vienam investiciniam gamybos projektui vidutiniškai teko 155.8 suplanuotos darbo vietos - beveik tris kartus daugiau nei prieš keletą metų.

„Vertinant gamybos sektoriaus transformaciją itin svarbu tai, kad Lietuva prisitraukė ne tik didelį skaičių darbo vietų sukurti planuojančių investuotojų, bet ir investicinių projektų, kurie šalyje sukurs sąlyginai nedidelį skaičių darbo vietų, tačiau ateities tendencijas atliepiančias gamyklas. Besiplečiančių investuotojų įgyvendinami automatizuotų gamyklų modeliai leis tiek specialistams, tiek industrijai aktyviau taikyti ketvirtosios pramonės revoliucijos gamybos principus“, - teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Vienas iš kertinių renginio aspektų buvo „Lietuvos gamybos sektoriaus apžvalgos“, kurią parengė „Investuok Lietuvoje“, pristatymas. Kaip teigia apžvalgos rengėjai, šis leidinys – kurį planuojama rengti kasmet – padeda geriau suprasti ne tik gamybos sektoriaus padėtį Lietuvoje, bet ir esamų investuotojų poreikius bei lūkesčius. Pristatyta apžvalga remiasi 2018 sausio-kovo mėnesiais vykdyta apklausa, kurioje buvo pakviesta dalyvauti virš 100 užsienio gamybos verslų, pradėjusių savo veiklą Lietuvoje 2010-2017 m.

Ateičiai pasirengusi įvairovė

Anot apžvalgos sudarytojų, Lietuvos gamybos sektorius yra pakankamai įvairialypis, tačiau jame jau galima įžvelgti kelias ryškias kryptis. Daugiau nei pusė užsienio investicinių projektų, paskelbtų 2010-2017 m. buvo sutelkta į pramoninės gamybos sritis – automobilių pramonę, metalo pramonę, elektroniką. Kitas išsiskiriantis sektorius yra gyvybės mokslai, kuriam priskiriamas kas dešimtas to paties laikotarpio projektas.

„Ryškiai matomą proveržį automobilių pramonės srityje, įvykusį pastariausiais metais, turėtume suvokti ne kaip izoliuotą sėkmės atvejį, bet kaip vieną iš požymių, kad gamyba Lietuvoje gali būti vystoma aukštos pridėtinės vertės produktams. Kalba eina ne tik apie elektroniką bei išmaniųjų įrenginių gamybą, bet ir apie tokias perspektyvias atšakas, kaip medicinos įrenginiai bei gyvybės mokslai. Šios atšakos galėtų būti sėkmingai vystomos Vilniuje ir Kaune – kur jau yra sukaupta daug mokslinio potencialo, vykdomi pasaulinio lygio tyrimai, rengiami ateities ekonomikos iššūkiams pasirengę specialistai“, – dėsto VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas.

Užsienio įmonių vertinami talentai

Didelė dalis apžvalgos skirta žmogiškiesiems ištekliams. Aukštas Lietuvos specialistų pasirengimo lygis yra esminė priežastis, kurią „Investuok Lietuvoje“ apklausos respondentai įvardijo, atsakydami į klausimą, kas lėmė lokacijos pasirinkimą. Taip pat pažymėtina, kad net 92 proc. respondentų itin vertina savo darbuotojus Lietuvoje už jų darbo etiką ir gebėjimą prisitaikyti prie darbo tarptautinėje bendrovėje. Verta pabrėžti ir tai, kad darbdavių yra vertinamos vietos specialistų kalbinės žinios - pusė apklaustų įmonių naudoja dvi, o trečdalis – tris užsienio kalbas.

Kaip teigia renginyje dalyvavęs „Oxford Strategic Consulting“ direktorius Scott Druck, Lietuva yra pasirengusi darbo rinkos pokyčiams.

„Viso pasaulio gamintojai varžosi, kas greičiau pasinaudos ketvirtosios pramonės revoliucijos teikiamais privalumais. Žinant, kad Lietuva yra antra šalis Europoje pagal duomenų mainus tarp tiekėjų, ir taip, kaip šalies valdžia remia skaitmenizavimo programas, Lietuva yra turi potencialo iškilti kaip gamybos lokacija,“ – mano Scott Druck.

Kitas svarbus aspektas, į kurį dėmesį atkreipė keletas renginyje dalyvavusių ekspertų yra būtinybė išnaudoti visą šalies darbo jėgos potencialą. Kaip teigia renginyje kalbėjusi „Dassault Systemes“ verslo plėtros departamento vadovė ir tarptautinės asociacijos „Women in Manufacturing“ Masačiusetso skyriaus pirmininkė Angela Regan, moterų įtraukimas į gamybos sektoriaus valdymą yra vienas iš kertinių sėkmės faktorių.

„Skaitmeninėms technologijoms keičiant gamybą, sektorius siūlo stabilią karjerą. Tuo pačiu metu yra prognozuojamas rimtas įgūdžių trūkumas, kurį galima užpildyti tik kovojant su neigiamu įsivaizdavimu apie gamybą, kokį turi jauni žmonės. Džiaugiuosi prisidėdama prie „Investuok Lietuvoje“ skatinant karjeras gamybos srityje, ypač moterų tarpe“, – teigia Angela Regan.

Į Lietuvą – ne tik gaminti, bet ir kurti


Anot „Investuok Lietuvoje“ pristatytos apžvalgos, užsienio investuotojai vis labiau į Lietuvą žvelgia ne vien kaip į patrauklią lokaciją gamykloms, bet taip pat kaip į tinkamą vietą vystyti tiriamajai veiklai. Net 40 proc. respondentų teigia vykdantys arba ketinantys vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) programas savo Lietuvos padaliniuose.

„Norėdama kilti gamybos vertės grandinėje Lietuva turi būti ne tik fabriku, bet ir technologijų kūrėju. Norint toliau vystyti automobilių komponentų, medicinos įrenginių ir gyvybės mokslų gamybos pramonę būtina turėti ir pakankamą inovacinį potencialią, nes svarbiausi šių industrijų investuotojai rinkdamiesi lokaciją gamybai vertina ir jos galimybes vykdyti tyrimų ir vystymo funkcijas“, – teigia V. Sinkevičius.

Regionų potencialui atskleisti reikia atlikti namų darbus


Renginio metu pakankamai dėmesio buvo skirta ne tik jau esamiems gamybos židiniams, bet ir šalies regionams, kur, anot „Investuok Lietuvoje“ vadovo Manto Katino, tvari plėtra įmanoma tik tuo atveju, jeigu bus atlikti visi reikalingi namų darbai.

„Gamybinėms įmonėms, visų pirma, reikalingi stiprūs universitetai bei kolegijos, ruošiantys joms reikalingus specialistus, nesvarbu ar tai būtų „white-collar“ ar „blue-collar“ darbuotojai. Paprasčiausiai netikslinga statyti gamyklą regione, kuriame nėra kolegijos ar profesinės mokyklos, galinčios rengti kvalifikuotus darbuotojus. Regionai reikalauja pokyčių visuose švietimo lygiuose, jeigu norima sukurti prielaidas ekonominiam augimu gamybos srityje“, – teigia Mantas Katinas.

Pagal „Investuok Lietuvoje“ pranešimą

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-04-19 13:00
Tankiai apgyvendintame Vilniaus Perkūnkiemio rajone bus statomas naujas darželis, kurį galės lankyti apie 290 vaikų. Vilniaus miesto savivaldybė uždegė žalią šviesą šio projekto įgyvendinimui – pritarė projektiniams pasiūlymams. Gavus statybų leidimus, statybos darbus tikimasi pradėti kitų metų prad...
nuotrauka
2024-04-19 12:45
Klaipėdos miesto savivaldybė jau baigė konkursines procedūras ir pasirašė sutartį su laimėjusia projektavimo bendrove, taigi, miesto poliklinikos kapitalinio remonto techninis projektas bus pradėtas rengti artimiausiu metu.
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-19 09:57
2024 m. balandžio 11 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu pakeistos Projekto konkurso organizavimo taisyklės. Pakeitimai įsigalios 2024 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2024-04-19 09:40
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) baigė Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimą dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį. Aviacinio kartografavimo paslaugas šiose savivaldybėse teikė SSVA skelbtą konkursą kiek anksčiau laimėjusi Ukrainos bendrovė Artificial Intelligence Ma...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-18 13:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių ir administracijos darbuotojų mokymų metu pristatė Lietuvos bendrojo plano sprendinius, gerąją savivaldybių ir miestų bendrųjų planų rengimo praktiką, diskutavo apie ekstensyvios miestų plėtros keliamus...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-18 10:17
Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti ilgą laiką nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Taip nusprendė pastatus įsigiję pirkėjai, kurie pažymi, kad Lietuvoje trūksta patalpų, kuriose būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos. Abu pirkėjai...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-18 08:42
Klaipėdoje pirmą kartą įvyko tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas „Statybininkas 2024“. Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre būsimieji statybininkai iš 7 mokyklų rungėsi mūrydami, apšiltindami ir tinkuodami sienas. Tačiau konkursas pateikė pamokų ir verslui, ir profesinio rengimo į...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos