2021 birželio 25 d. penktadienis, 10:46
Reklama  |  facebook

Daugiausiai žalų statybose fiksuojama Vilniuje ir Kaune

2019-10-02 09:40
Lietuvos per metus pastatoma, remontuojama ir rekonstruojama pastatų už daugiau nei 1,6 mlrd. eurų. Tačiau kad ir kaip tobulėtų statybų technologijos, žmogiškosios klaidos faktoriaus čia vis dar nesugebama pažaboti, tvirtina draudikai. Pasibaigus šiltajam metų sezonui jie skaičiuoja, kad šalies statybų sektoriuje žmonės atsakingi už didžiausią dalį – net ketvirtadalį žalų.
nuotrauka
Dažniausiai kasinėjimų metu nukenčia elektros kabeliai, kartais prisikasama iki magistralinių dujotiekių. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Pastarųjų trejų metų situaciją išanalizavusi draudimo bendrovė BTA konstatuoja, jog 25,6 proc. visų statybose patirtų žalų yra netinkamo darbų organizavimo arba netinkamo darbų atlikimo pasekmė. Antroje vietoje – gamtinės jėgos, kurios sukelia 19 proc. žalų. Daugiausiai žalų statybose fiksuojama Vilniuje ir Kaune, kur nekilnojamojo turto rinka yra aktyviausia.

„Ieškant statybų darbų rangovų kiekvienu atveju patariame pasidomėti jų reputacija ir atliktų darbų kokybe, o jau pasirinkus – įsitikinti, kad jie yra apsidraudę. Nuo galimų nesusipratimų tai 100 proc. neapsaugos, tačiau sumažins tikimybę, kad bus dirbama nekokybiškai. Nuolat pasikartojančios tos pačios klaidos gali sukelti nepatogumų ne tik dėl užsitęsusių darbų, bet ir dėl nuolatinio poreikio akylai tikrinti jų darbus. Todėl budrumas bei išrankumas renkantis meistrus yra privalomi“, – pranešime cituojamas bendrovės turto draudimo rizikų vertintojas Gintaras Gurskis.

Prisikasama iki giliausių laidų ir vamzdžių

Bendrovės BTA duomenimis, svarbių centralizuotų inžinerinių sistemų pažeidimai statybose kartojasi metai po metų.

„Elektros ir dujų skirstomųjų tinklų operatorius periodiškai primena: nesuderinę nekaskite žemės giliau negu 30 centimetrų, nes yra tikimybė pažeisti dujų vamzdžius ar elektros kabelius. O ir suderinus darbus negalima prarasti budrumo, nes pasitaiko, jog kai kurie inžineriniai tinklai brėžiniuose nebūna pažymėti ar tiesiog neįvertinamas iki nutiesto vamzdžio ar kabelio likęs atstumas. Kiekvienais metais šimtai ir tūkstančiai gyventojų, dažniausiai didžiuosiuose miestuose, kuriam laikui lieka be dujų ar elektros, nes dėl statybos darbų mechaniškai pažeidžiamos inžinerinės sistemos“, – sako specialistas.

Bene dažniausiai kasinėjimų metu nukenčia elektros kabeliai, kartais prisikasama net iki magistralinių dujotiekių. Tokių klaidų pasitaikė ir šiemet, jų žala svyruoja nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų.

Vidinė infrastruktūra – irgi iššūkis

Remontuojant ar renovuojant būstą, vidiniai inžineriniai tinklai tampa dar vienu iššūkiu. Statybininkai ne tik jaučiasi pernelyg drąsiai, bet ir nepasitikrina, ar nepadarė klaidų.

„Pastaraisiais metais turėjome tokį nutikimą, kuomet remontuodami butą Vilniuje meistrai netyčia įlenkė centrinio šildymo vamzdį ir to nepastebėję paliko per naktį. Praradęs sandarumą vamzdis ėmė praleisti vandenį, buvo užpiltas apačioje esantis butas, kurio gyventojai tai pastebėjo tik po kurio laiko. Įsiminė ir kitas atvejis, kuomet keičiant šildymo stovus sostinėje meistrai persistengė ir pragręžė karšto bei šalto vandens vamzdynus, iš kurių vanduo pasipylė į kaimynų butą“, – pasakoja specialistas.

Iš karto sutvarkius pažeidimą net neprireiktų atsiprašinėti kaimynų. Be to, žalos dydį lemia ne tik tiesioginis pažeidimas, bet ir jo padariniai – kuo ilgiau nepastebima, laukiama, tuo brangiau galiausiai jie kainuoja.

Žiemą statybos nenutrūksta

Pernai remontuodami vieną butą Vilniuje statybininkai netyčia nukirpo veikiantį optinį kabelį, palikdami šeimininkus be interneto ryšio.

„Tokio tipo istorijos primena, kad net ir labai spaudžiant terminams skubėjimas nėra pati geriausia išeitis. Kiek laiko būtų sugaišta stabtelėjimui ir papildomam pasitikrinimui, ar tikrai viskas taip? Tikėtina, vos kelios minutės. Tuo tarpu klaidos taisymui gali prireikti dienų ar net savaičių ir dar neaišku, gebėtų meistrai tą padaryti savo jėgomis ar tektų kreiptis į pažeistą infrastruktūrą tiesusią įmonę“, – teigia G. Gurskis.

Jei vasarą pagrindiniai statybų darbai vyksta dideliuose objektuose, jie nenutrūksta ir šaltuoju metų laiku, kai dalis statybininkų atsilaisvina ir gali imtis mažesnių privačių užsakymų. Todėl draudikai skatina gyventojus neprarasti budrumo.

Jeigu statybų ar ankstesnių remontų metu gyventojai užfiksavo, kaip jų būste išvedžioti laidai, vamzdžiai – reikia parodyti tai statybininkams. Verta nuolat domėtis, kokiu tempu ir ar sklandžiai atliekami darbai, palaikyti ryšį su kaimynais, kad galimos klaidos, kurių anaiptol ne visada ir ne visiems pavyksta išvengti, būtų pastebėtos kuo anksčiau, rašoma pranešime. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-23 15:01
Sinoptikai prognozuoja, kad po ilgiau nei savaitę trukusių tropinių karščių Lietuvą šiomis dienomis turėtų nuplauti liūtys, lydimos gūsingo vėjo, perkūnijų ir audrų. Atokvėpio nuo kaitros laukiantys gyventojai raginami neatsipalaiduoti ir tinkamai pasiruošti galimai gamtos stichijai.
nuotrauka
2021-06-23 11:32
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) specialistai parengė ir NŽT direktorius savo įsakymu patvirtino Sutikimų perleisti nuomos teisę į valstybinės žemės sklypą, reikalingą perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti, išdavimo taisykles.
nuotrauka
2021-06-23 10:58
Buvusios pabėgių mirkymo gamyklos teritorija Kaune, A. Juozapavičiaus prospekte, jau kelis dešimtmečius išlieka Kauno piktžaizde. Skalūnų alyva bei kiti naftos produktai iki šiol plūsta į aplinką.
nuotrauka
2021-06-23 10:22
Per pastaruosius penkerius metus sergamumas profesinėmis ligomis šalyje mažėjo, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau pastebimi keli nauji pokyčiai.
nuotrauka
2021-06-23 06:42
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ paskelbė naujos 330 kV skirstyklos Darbėnuose projektavimo ir rangos darbų viešąjį pirkimą. Ši skirstykla – vienas svarbiausių sinchronizacijos projektų, kurio įgyvendinimas padidins elektros perdavimo sistemos patikimumą ir užtikrins naujos n...
nuotrauka
2021-06-23 06:36
Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis nuspęsta nuo 2022 m. sausio 1 d. apriboti galimybę darbo užmokestį ir dienpinigius išmokėti grynaisiais pinigais.
nuotrauka
2021-06-23 06:35
Seimas priėmė Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisas, kuriomis nutarta panaikinti Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA), o jos funkcijas perduoti Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Tokiu būdu mažinant administracinį reguliavimą siekiama spartint...
nuotrauka
2021-06-22 12:44
Gatvių remontas atliekamas ne dieną, o naktį. Keliai barstomi pagal orų prognozes, o ne pagal pranešimus apie avarijas. Aukščiausius tarptautinius standartus atitinkantys mėlynosios vėliavos paplūdimiai. Kasmet mokami dividendai ir dvigubai išaugęs našumas. Tai tik dalis proveržio, kurį pavyko pasie...
nuotrauka
2021-06-22 09:46
AB „Panevėžio keliai“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su ieškiniu Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl pastarosios neteisėtų veiksmų, kaip rašoma įmonės išplatintame pranešime, organizuojant sostinės Liepkalnio g. sankryžos rekonstrukcijos pirkimą ir siekia 2,7 mln. Eur žalos atlygi...
nuotrauka
2021-06-22 08:04
„Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje pateiktą informaciją apie tai, kad bunų statyboms UAB „Tilsta“ naudoja ne ilgaamžį akmenį dolomitą, o prastesnėmis savybėmis pasižyminčią klintį, valstybinė įmonė Vidaus vandens kelių direkcija nedelsiant ėmėsi veiksmų informacijai patikrinti“, – pranešė direkcija.
nuotrauka
2021-06-21 16:29
Susisiekimo ministerija informuoja, kad vienintelį šalies magistralinį kelią su betono danga – A14 Vilnius–Utena – siekiama visiškai rekonstruoti iki 2025 m. pabaigos. Šio kelio rekonstravimo planą ir numatomus darbų etapus susisiekimo ministras Marius Skuodis pristatė Utenoje vykusiame susitikime s...
nuotrauka
2021-06-21 14:38
Norintieji gauti subsidijas atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti jau gali teikti paraiškas kompensacijoms. Šiemet įmonių ir organizacijų skatinimui pereiti prie švarios energetikos, populiarinti technologines inovacijas ir taip siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų k...
nuotrauka
2021-06-21 14:24
Pirmadienį, birželio 21 d., Vyriausybė nutarė padidinti žaliųjų viešųjų pirkimų dalį, kad pirkimų vykdytojai įsigytų daugiau prekių, paslaugų ar darbų, darančių kuo mažesnį poveikį aplinkai, ir patvirtino nacionalinius šių pirkimų įgyvendinimo 2021-2023 m. tikslus.
nuotrauka
2021-06-18 18:01
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2021-06-18 08:00
Seimas priėmė Atliekų tvarkymo ir Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama lengviau pereiti prie žiedinės ekonomikos užtikrinant, kad atliekos virstų ištekliais ir maksimaliai sumažėtų jų kiekis.
nuotrauka
2021-06-18 07:50
Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo procese yra tobulintinų veiklų: elektrinės uždarymo darbai ne visada atliekami laikantis grafiko, o giluminio atliekyno įrengimui būtina užsitikrinti reikiamus finansinius išteklius, rodo Valstybės kontrolės audito „Ignalinos atominės elektrinės...
nuotrauka
2021-06-17 13:31
Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė konkursą viešųjų sporto aikštynų atnaujinimo darbams ir visai šiose objektuose reikalingai įrangai įsigyti. Iš viso antram gyvenimui planuojama prikelti 10 įvairių sporto erdvių Vilniaus seniūnijose.
nuotrauka
2021-06-17 06:51
2021 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvoje veikiantys bankai daugiau skolino gyventojams būstui įsigyti ir verslo įmonėms, tačiau paskolų srautas dar nepasiekė priešpandeminio lygio. Klientų indėliai bankuose toliau augo.
nuotrauka
2021-06-17 06:22
Aplinkos ministerijai atnaujinus apdoroto nuotekų dumblo reikalavimus, suvienodintos galimybės jį panaudoti tręšimui, pažeistoms teritorijoms rekultivuoti arba energijai gauti. Dabar vandentiekininkams nebereikės šitos žaliavos kaupti, kai nėra galimybių jos, pavyzdžiui, panaudoti kaip trąšą.
nuotrauka
2021-06-16 08:59
„EfTEN Real Estate Fund III“ sudarė 10 mln. eurų pardavimo sandorį ir įsigijo 2 pramoninius pastatus Panevėžyje.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos