2021 birželio 25 d. penktadienis, 15:08
Reklama  |  facebook

Dviguba kredito istorija: emigravęs nuo skolų nepabėgsi

2016-03-07 12:22
Išvykti iš Lietuvos susiruošiusiam žmogui ir taip kyla nemažai rūpesčių. Tačiau neaiškumų atsiranda daugiau, kai svetimoje šalyje prireikia finansinių paslaugų, pavyzdžiui, būsto paskolos. Tuomet atvykėliai gali susidurti su retam žinomu terminu – „dviguba kredito istorija“. Kas tai ir kokie yra esminiai jos skirtumai Lietuvoje ir šalyje, į kurią traukia daugiausia mūsų tautiečių – Jungtinėje Karalystėje? Šioje šalyje kredito istorija yra vienas iš esminių veiksnių, lemiančių kasdienį finansinį gyvenimą: skolinimosi galimybes, palūkanų maržą ir kitas kredito sąlygas, savo pranešime perspėja bendrovės „Creditinfo“ekspertai.
nuotrauka
Pinigai. Svetainės Pixabay.com asociatyvi nuotr.


Kredito istorija – be sienų

Daug lietuvių gyvena Jungtinėje Karalystėje, ten dirba ir moka mokesčius, nors emigracijos mastai statistiškai ir mažėja. Europos migracijos tinklo duomenimis, Jungtinėje Karalystėje šiuo metu gyvena 124 tūkst. lietuvių.

„Asmuo, prieš tai ilgą laiką gyvenęs Lietuvoje, o vėliau persikraustęs į Jungtinę Karalystę, gali turėti dvi skirtingas kredito istorijas.  Abejose valstybėse veikia kreditingumo informacijos įmonės – kreditų biurai, kurios kaupia informaciją iš tos šalies biuro dalyvių. Jungtinės Karalystės kredito biurai neturi sutarčių su Lietuvos įmonėmis ir – atvirkščiai, todėl emigrantai gali turėti skirtingas kredito istorijas abejose šalyse“, – paaiškina „Callcredit Information Group“ klientų aptarnavimo grupės vadovas Povilas Domarkas (asm. archyvo nuotr. kairėje).

Lietuvoje veikiančio kreditų biuro „Creditinfo“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius teigia, kad asmens finansiniai įgūdžiai ir atsakomybės jausmas retai pasikeičia persikėlus gyventi į kitą šalį. Tą žinodamos užsienio finansų įstaigos naujai atvykusių kartais prašo pristatyti kredito istorijos ataskaitas ir iš gimtosios šalies. Tai naujakuriui netgi naudinga, jei gimtojoje šalyje jis turėjo gerą kredito istoriją. Tai yra, jei įsipareigojimai buvo pamatuoti bei laiku ir tinkamai vykdomi.

Reitingas - dar vienas nežinomasis

A. Bogdanovičius teigia, kad persikėlus į kitą valstybę ir prireikus ten kredito, derėtų pasidomėti ir savo kredito reitingu toje šalyje. Reitingas Lietuvoje ir reitingas Jungtinėje Karalystėje tikriausiai skirsis, tačiau leis susidaryti pirminį vaizdą, kaip atrodysite kreipęsi į tos šalies finansų įstaigą. Įdomus faktas, kad ir toje pačioje valstybėje asmuo paprastai turi ne vieną reitingą, o kiekvienoje finansų įstaigoje yra vertinamas iš naujo.

Gali būti ir taip, kad vienose finansų įstaigose kredito siekiantis klientas reitinguojamas skaičių skalėje (pavyzdžiui, nuo 1 iki 10), o kitose – raidėmis (pavyzdžiui, Lietuvoje „Mano Creditinfo“ vertina asmenis skalėje nuo A iki E).

Išvykus nėra lengva pradėti gyvenimą iš naujo, o siekiant užsienyje gauti būsto ar pragyvenimo paskolą gali tekti ilgai laukti.

„Lietuvoje žmogus, turintis ilgesnę kredito istoriją finansinių paslaugų tiekėjams yra labiau prognozuojamas negu žmogus, neturintis jokios kredito istorijos, – situaciją paaiškina Povilas Domarkas. – Kad ir kaip bebūtų, nei Lietuvoje, nei Jungtinėje Karalystėje kredito istorijos negalima nei ištrinti, nei pagražinti“.

Ką lietuvis Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje turi žinoti apie kredito istoriją?

1. Kredito istorija – santrauka apie finansinius įsipareigojimus ir jų vykdymą. Ji vertinama skolinantis iš finansų ir kitų institucijų .

2. Pagrindinės kredito istorijos sudedamosios dalys: finansiniai įsipareigojimai (vadinamoji pozityvi informacija) ir pradelsti mokėjimai (neigiama informacija).

3. Jungtinėje Karalystėje saugoma 7 metų kredito istorija, Lietuvoje – iki 10 metų.

4. Kur galima peržiūrėti savo ataskaitą? Lietuvoje – www.manocreditinfo.lt, Jungtinėje Karalystėje – https://www.noddle.co.uk/.

5.  Ir Lietuvoje, ir Jungtinėje Karalystėje egzistuoja galimybė gauti nemokamą savo kredito istorijos ataskaitą.

6. Kiek būsto kredito palūkanų gali sutaupyti asmenys, turintys nepriekaištingą kredito istoriją? Ekspertų teigimu, keliolikos iki keliasdešimties tūkstančių eurų (priklausomai nuo paskolos sumos).

„Creditinfo“ yra sukūrusi ir administruoja kreditų biurą Lietuvoje. Tai informacinė sistema, kurioje klientų kreditingumą vertina bankai, kredito unijos, lizingo, telekomunikacijų ir kitos įmonės. Kreditų biuras užima svarbią vietą finansų sistemoje, nes finansų įstaigoms padeda priimti pagrįstus kreditavimo sprendimus, o patikimam verslui ir gyventojams sudaro sąlygas gauti palankesnes kreditavimosi sąlygas.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Kreditas, Skolos
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-23 15:01
Sinoptikai prognozuoja, kad po ilgiau nei savaitę trukusių tropinių karščių Lietuvą šiomis dienomis turėtų nuplauti liūtys, lydimos gūsingo vėjo, perkūnijų ir audrų. Atokvėpio nuo kaitros laukiantys gyventojai raginami neatsipalaiduoti ir tinkamai pasiruošti galimai gamtos stichijai.
nuotrauka
2021-06-23 11:32
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) specialistai parengė ir NŽT direktorius savo įsakymu patvirtino Sutikimų perleisti nuomos teisę į valstybinės žemės sklypą, reikalingą perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti, išdavimo taisykles.
nuotrauka
2021-06-23 10:58
Buvusios pabėgių mirkymo gamyklos teritorija Kaune, A. Juozapavičiaus prospekte, jau kelis dešimtmečius išlieka Kauno piktžaizde. Skalūnų alyva bei kiti naftos produktai iki šiol plūsta į aplinką.
nuotrauka
2021-06-23 10:22
Per pastaruosius penkerius metus sergamumas profesinėmis ligomis šalyje mažėjo, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau pastebimi keli nauji pokyčiai.
nuotrauka
2021-06-23 06:42
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ paskelbė naujos 330 kV skirstyklos Darbėnuose projektavimo ir rangos darbų viešąjį pirkimą. Ši skirstykla – vienas svarbiausių sinchronizacijos projektų, kurio įgyvendinimas padidins elektros perdavimo sistemos patikimumą ir užtikrins naujos n...
nuotrauka
2021-06-23 06:36
Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis nuspęsta nuo 2022 m. sausio 1 d. apriboti galimybę darbo užmokestį ir dienpinigius išmokėti grynaisiais pinigais.
nuotrauka
2021-06-23 06:35
Seimas priėmė Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisas, kuriomis nutarta panaikinti Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA), o jos funkcijas perduoti Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Tokiu būdu mažinant administracinį reguliavimą siekiama spartint...
nuotrauka
2021-06-22 12:44
Gatvių remontas atliekamas ne dieną, o naktį. Keliai barstomi pagal orų prognozes, o ne pagal pranešimus apie avarijas. Aukščiausius tarptautinius standartus atitinkantys mėlynosios vėliavos paplūdimiai. Kasmet mokami dividendai ir dvigubai išaugęs našumas. Tai tik dalis proveržio, kurį pavyko pasie...
nuotrauka
2021-06-22 09:46
AB „Panevėžio keliai“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su ieškiniu Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl pastarosios neteisėtų veiksmų, kaip rašoma įmonės išplatintame pranešime, organizuojant sostinės Liepkalnio g. sankryžos rekonstrukcijos pirkimą ir siekia 2,7 mln. Eur žalos atlygi...
nuotrauka
2021-06-22 08:04
„Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje pateiktą informaciją apie tai, kad bunų statyboms UAB „Tilsta“ naudoja ne ilgaamžį akmenį dolomitą, o prastesnėmis savybėmis pasižyminčią klintį, valstybinė įmonė Vidaus vandens kelių direkcija nedelsiant ėmėsi veiksmų informacijai patikrinti“, – pranešė direkcija.
nuotrauka
2021-06-21 16:29
Susisiekimo ministerija informuoja, kad vienintelį šalies magistralinį kelią su betono danga – A14 Vilnius–Utena – siekiama visiškai rekonstruoti iki 2025 m. pabaigos. Šio kelio rekonstravimo planą ir numatomus darbų etapus susisiekimo ministras Marius Skuodis pristatė Utenoje vykusiame susitikime s...
nuotrauka
2021-06-21 14:38
Norintieji gauti subsidijas atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti jau gali teikti paraiškas kompensacijoms. Šiemet įmonių ir organizacijų skatinimui pereiti prie švarios energetikos, populiarinti technologines inovacijas ir taip siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų k...
nuotrauka
2021-06-21 14:24
Pirmadienį, birželio 21 d., Vyriausybė nutarė padidinti žaliųjų viešųjų pirkimų dalį, kad pirkimų vykdytojai įsigytų daugiau prekių, paslaugų ar darbų, darančių kuo mažesnį poveikį aplinkai, ir patvirtino nacionalinius šių pirkimų įgyvendinimo 2021-2023 m. tikslus.
nuotrauka
2021-06-18 18:01
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2021-06-18 08:00
Seimas priėmė Atliekų tvarkymo ir Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama lengviau pereiti prie žiedinės ekonomikos užtikrinant, kad atliekos virstų ištekliais ir maksimaliai sumažėtų jų kiekis.
nuotrauka
2021-06-18 07:50
Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo procese yra tobulintinų veiklų: elektrinės uždarymo darbai ne visada atliekami laikantis grafiko, o giluminio atliekyno įrengimui būtina užsitikrinti reikiamus finansinius išteklius, rodo Valstybės kontrolės audito „Ignalinos atominės elektrinės...
nuotrauka
2021-06-17 13:31
Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė konkursą viešųjų sporto aikštynų atnaujinimo darbams ir visai šiose objektuose reikalingai įrangai įsigyti. Iš viso antram gyvenimui planuojama prikelti 10 įvairių sporto erdvių Vilniaus seniūnijose.
nuotrauka
2021-06-17 06:51
2021 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvoje veikiantys bankai daugiau skolino gyventojams būstui įsigyti ir verslo įmonėms, tačiau paskolų srautas dar nepasiekė priešpandeminio lygio. Klientų indėliai bankuose toliau augo.
nuotrauka
2021-06-17 06:22
Aplinkos ministerijai atnaujinus apdoroto nuotekų dumblo reikalavimus, suvienodintos galimybės jį panaudoti tręšimui, pažeistoms teritorijoms rekultivuoti arba energijai gauti. Dabar vandentiekininkams nebereikės šitos žaliavos kaupti, kai nėra galimybių jos, pavyzdžiui, panaudoti kaip trąšą.
nuotrauka
2021-06-16 08:59
„EfTEN Real Estate Fund III“ sudarė 10 mln. eurų pardavimo sandorį ir įsigijo 2 pramoninius pastatus Panevėžyje.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos