2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 22:45
Reklama  |  facebook

Ekspertai pataria, kaip verslo įmonėms efektyviai naudoti gamtines dujas

2022-08-22 13:47
Besitęsiant įtemptai geopolitinei situacijai ir augant energetinių išteklių kainoms, labai aktualus išlieka verslo įmonių efektyvus gamtinių dujų vartojimas. „Ignitis“ ir „Mepco“ ragina ne tik galvoti apie energetinio efektyvumo sprendimus, bet juos ir diegti. Ekspertai teigia, kad didelių investicijų tam tikrai nereikia, o išlaidos už gamtines dujas gali realiai sumažėti.
nuotrauka
„Mepco“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
Ignitis grupė (buvusi Lietuvos energija), AB
Mepco, UAB
„Lietuvoje dar turime daug pavyzdžių, kai įmonės ne tik mažai skiria dėmesio energijos suvartojimo analizei, pvz., naudodamos energijos dienoraštį, bet neįvertina ir energetinio efektyvumo priemonių naudos, neturi jokių tikslų, susijusių su šia sritimi. Neidentifikavusios ir neatradusios energijos švaistymo taškų savo veiklos procese, įmonės ne tik didina savo išlaidas už gamtines dujas ir elektrą, bet ir kenkia aplinkai“, – „Ignitis grupės“ pranešime cituojama energetinio efektyvumo programos vadovė A. Vaitulevičė.

Pasak nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energetinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „Mepco“ energetinio efektyvumo skyriaus vadovo Gedimino Šilansko, dažnu atveju investicijų gali net neprireikti, jeigu pasitelkiamos gerosios vadybos praktikos. Pavyzdžiui, peržiūrint procesus, iš anksto pasiruošiant numatomam didžiausiam vartojimui, taip pat, jeigu yra galimybė – žeminant temperatūrinius režimus.

„Svarbiausia yra pradėti stebėti ir suprasti savo dujų suvartojimą – žinoti balansą, kiek energijos gavome ir kur ją nukreipėme, kokia dalis virto nuostoliais. Tokiu būdu galime atsirinkti didžiausią taupymo potencialą turinčias vietas ir planuoti, kaip jas efektyvinti“, – teigia G. Šilanskas.

Nuo ko pradėti norint nešvaistyti gamtinių dujų?


Gamtinės dujos naudojamos technologiniams procesams vykdyti arba patalpoms šildyti. Yra 3 dedamosios, kur galima ieškoti, kaip optimizuoti / efektyvinti dujų vartojimą:
  • Šilumą generuojantis įrenginys ir jo komponentai (katilas, degiklis, ekonomaizeris, deaeratorius ir t.t.);
  • Šilumos tiekimas (termofikacinio vandens perdavimo vamzdynais, garotiekiais);
  • Vartotojas (gamybinė linija, įrenginys ar pastatas).
„Pirmiausia patartina objektyviai įsivertinti kiekvieną iš šių sričių, nustatant įeinančių ir išeinančių energijos srautų balansą. Tuomet galima nustatyti šilumos ūkio efektyvumą ir atrasti probleminius, nuostolius sukeliančius, taškus. Visa tai įsivertinti galima atliekant energijos vartojimo auditą, todėl pradėti reiktų nuo jo“, – pataria G. Šilanskas.

Pasako jo, šiuo metu jaučiama tendencija, kad įmonės, jeigu tik įmanoma, atsisako gamtinių dujų ir ieško alternatyvų, tokių kaip šilumos siurblio ir fotovoltinės jėgainės tandemas. Ten, kur šis pasirinkimas technologiškai neįmanomas, įmonės modernizuoja katilus, gerina vamzdynų šiluminę izoliaciją, efektyvina šilumogrąžą ir investuoja į šilumos ūkio skaitmenizavimą. Jis leidžia analizuoti ir vertinti šilumos ūkio efektyvumą.

Didžiausios klaidos, kurias daro įmonės kalbant apie energetinį efektyvumą

„Dažnai tenka girdėti, kad efektyvumas – tai sudėtingos, brangios technologijos, kurios tik apsunkina jau ir dabar gerai veikiančią sistemą. Dažnai nėra įvertinama ilgo laikotarpio nauda, žiūrima trumparegiškai. Investicija į energetinį efektyvumą sumažina eksploatacinius kaštus, įmonė tampa mažiau priklausoma nuo energetinių resursų kainos pokyčių, tampa konkurencingesnė“, – teigia G. Šilanskas.

Jam pritaria ir A. Vaitulevičė teigdama, kad švaistydamos energiją ir negalvodamos apie efektyvų jos vartojimą, verslo įmonės didina savo išlaidas energijai, mažina savo produkto ar paslaugos konkurencingumą. Taip pat daro neigiamą įtaką klimatui.

„Geru pavyzdžiu galėtų būti įmonės, kurios gerokai anksčiau suprato, kad atsinaujinanti energetika yra ateitis ir į ją investavo. Atėjus dabartiniam kainų šuoliui, jų investicija jau atsipirko. Dar viena klaida yra galvoti, kad savo ūkį žinome geriausiai ir niekas iš šalies nepasakys nieko naujo. Vis dėlto, patirtis rodo, kad objektyvus vertinimas leidžia pamatyti daug daugiau ir skatina imtis pokyčių“, – sako G. Šilanskas. 
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-09-26 12:09
Šildymo sezono metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių gaisrų, kurie pridaro didelių nuostolių. Kaip pažymi pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas, dažniausia gais...
nuotrauka
2023-09-25 07:16
Dviejų Vilniaus mokyklų moksleiviai naujuosius mokslo metus pradeda sportuodami moderniai apšviestose sporto salėse. LEDVANCE apšvietimas įrengtas Taikos progimnazijos ir Fabijoniškių gimnazijos sporto salėse.
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-09-07 07:38
Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.
nuotrauka
2023-08-22 15:21
Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip svarbu namuose užtikrinti malonią šilumą – šiam tikslui dažniausiai pasitelkiami šildymo katilai. Nusprendus tokią įrangą naudoti savo namuose, reikės susipažinti su skirtingais katilų tipais. Kaip ir galima tikėtis, kiekvienas iš jų turi tiek trūkumų, tiek ir...
nuotrauka
2023-06-29 07:26
Išmaniųjų statybų ir tvarumo idėjos jau neatsiejamos nuo reikalavimų šiuolaikiniams ir ateities pastatams, todėl jos tvirtai įkėlė koją ir į vonios kambarį. Santechninės įrangos kompanija „LAUFEN“ šiemet pristatė naujas vonios kambario kolekcijas, kurios atspindi ne tik 130 veiklos metų patirtį, nep...
nuotrauka
2023-06-16 07:15
Belgijos kompanija „Ideal Standard“ rinkai pasiūlė dušo sistemų kolekciją ALU+, kuri atliepia karščiausias rinkos tendencijas – yra estetiška, taupi ir tvari. ALU+ kolekcija skirta šiuolaikiniam vonios kambariui: turi integruotą daiktų laikymo sistemą, modelius galima rinktis iš kelių modernių spalv...
nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos