2021 birželio 14 d. pirmadienis, 21:42
Reklama  |  facebook

„Enefit” generalinis direktorius Janis Bethers: trys nežinomieji energijos rinkoje 2016-aisiais

2016-01-15 11:15
Lietuvos energetikos sektoriuje per ateinančius metus laukia įdomūs pokyčiai. Nuo to, kaip klostysis situacija trijose svarbiose srityse – elektros ir dujų rinkose, taip pat įgyvendinant ES reikalavimus dėl energijos efektyvumo, priklausys, kokią kainą už energijos išteklius mokės verslas ir gyventojai.
nuotrauka
Šiaurės šalių rinkoje praėjusių metų pabaigoje elektros kainos buvo apie 40 proc. mažesnės negu Lietuvoje. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Enefit, UAB

Per artimiausią pusmetį turėtų paaiškėti atsakymai į tris pagrindinius klausimus: kokių pokyčių elektros rinkoje nulems naujos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija? Kaip ilgai dujų rinką veiks taikoma retrospektyvinė nuolaida? Kokie reikalavimui verslui bus numatyti naujame Energijos efektyvumo įstatyme?

Naujų elektros jungčių įtaką pamatysime po pusmečio

Praėjusių metų pabaigoje nutiestos ir užbaigtos elektros jungtys „NordBalt“ su Švedija ir „LitPol Link“ su Lenkija tapo didesnės energetinės nepriklausomybės simboliu. Bet jų reikšmė bus ne vien simbolinė – praktinę naudą dėl mažesnių elektros kainų turėtų pajusti ir verslas, ir gyventojai.

Tiesa, apskaičiuoti, kokio dydžio naudos galima tikėtis dėl atpigusios elektros, kol kas pasakyti nėra paprasta. Šiaurės šalių rinkoje praėjusių metų pabaigoje jos buvo apie 40 proc. mažesnės negu Lietuvoje. Tačiau skirtumas tarp elektros kainų Lietuvoje ir kaimyninėje Lenkijoje nebuvo toks didelis ir sudarė apie 9 procentus. Baltijos šalių įsijungimas į Šiaurės šalių ir Lenkijos rinką turėtų sumažinti elektros kainų skirtumą tarp visų valstybių.

Rinkos dalyviai vieningai teigia, kad elektros kaina Lietuvoje mažės. Tik šis pokytis nebus toks didelis, kad elektros kaina Lietuvos rinkoje prilygtų dabartinei kainai Skandinavijos šalyse. Įsigyti pigesnės elektros bus suinteresuoti ne tik pirkėjai Lietuvoje, bet ir Lenkijos pusėje, todėl dalis per „NordBalt“ jungtį perduodamos elektros energijos gali nutekėti į kaimyninės valstybės rinką.

Bet kuriuo atveju šiandien matome, kad verslas jau jaučia elektros kainos sumažėjimą, prasidėjusį dar pernai. Vis dėlto tiksliau apie jungčių įtaką ir pokytį bus galima spręsti per artimiausią pusmetį. Elektros kainos sumažėjo ir buitiniams vartotojams, tačiau bus įdomu palaukti 2016 m. liepos, kuomet, įvertinusi elektros kainos pokyčius biržoje, galutinę elektros kainą buitiniams vartotojams greičiausia peržiūrės Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Dujų rinka nepriklausomiems tiekėjams kol kas nepatraukli

Daugiau nežinomybės kelia situacija dujų rinkoje. Prieš metus Klaipėdoje pradėjęs veikti suskystintų gamtinių dujų terminalas sukūrė apsirūpinimo dujomis alternatyvą, lėmė aktyvesnę prekybą dujų biržoje ir prisidėjo prie pastebimai sumenkusių dujų kainų vartotojams.

Nuo 2016 m. pradžios dujų birža „Get Baltic“ ėmė taikyti palankesnę kainodarą jos dalyviams. Tai teoriškai turėtų paskatinti aktyvesnę prekybą biržoje, tačiau realių pokyčių gali dar tekti palaukti, nes nepriklausomi dujų tiekėjai į ją kol kas nesiveržia.

Janis Bethers, „Enefit“ nuotr.

Pagrindinė priežastis – „Lietuvos dujų tiekimo“ taikoma sumažinta dujų kaina visiems vartotojams taip kompensuojant iš koncerno „Gazprom“ gautą retrospektyvinę nuolaidą. Nors prieš kelis metus tvirtinant kompensacijos tvarką buvo numatyta, kad sumažinta dujų pardavimo kaina bus taikoma iki 2016 m. vidurio, dėl menkstančio dujų vartojimo ir vartotojų pareikštų pretenzijų, šis data gali keistis. Rinkoje vyraujantis neaiškumas neskatina į dujų biržą ateiti naujų nepriklausomų dujų tiekėjų.

„Enefit“ patirtis dalyvaujant elektros rinkoje Baltijos šalyse ir dujų rinkoje Estijoje rodo, kad, siekiant kuo sklandžiau ir efektyviau funkcionuojančios rinkos, visi jos dalyviai turi turėti galimybę veikti pagal tas pačias taisykles ir vienodomis sąlygomis.

Į įstatymus perkelta Energijos efektyvumo direktyva numatys naujus reikalavimus


Prieš ketvertą metų Europos Parlamentas priėmė Energijos efektyvumo direktyvą, pagal kurią iki 2020 m. visos bendrijos narės turi reikšmingai padidinti energijos suvartojimo efektyvumą. ES šalys buvo įpareigotos šios direktyvos nuostatas į savo įstatymus perkelti iki 2014 m. vidurio, bet Lietuvoje šis procesas nevyko sklandžiai. Todėl praėjusių metų pabaigoje šalies Vyriausybė sulaukė Europos Komisijos įspėjimo dėl vėlavimo įgyvendinti šią direktyvą.

Tiesa, Energijos efektyvumo įstatymo projektas jau parengtas, tačiau Seimo nėra pasiekęs. Tikėtina, kad po Europos Komisijos paraginimo imtis skubesnių veiksmų šioje srityje įstatymo projektas Seimui bus pateiktas per artimiausią pusmetį. Jo nuostatos turės įtakos tam tikrose srityse veikiančioms ar tam tikro dydžio įmonėms.

Iš esmės jis palies didžiąsias šilumos tiekimo ir energetikos bendroves, kurios ateityje turės investuoti į energijos gamybos, perdavimo ir suvartojimo efektyvumą didinančius sprendimus. Bet į šį įstatymą dėmesį turėtų atkreipti ir verslas, nes didesnėms bendrovėms atsiras prievolė atlikti energijos suvartojimo auditus. Todėl įmonėms sudarinėjant 2017 m. veiklos planus ir numatant biudžetą energijos ištekliams gali tekti atsižvelgti į naujus reikalavimus.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.
nuotrauka
2021-06-08 08:13
Aplinkos ministerija ragina įmones pasirūpinti, kad iš jų teritorijos nesklistų nemalonūs kvapai. Tam jos privalo išsiimti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“, įpareigojančią įdiegti efektyvias kvapų valdymo priemones.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.