2022 rugpjūčio 12 d. penktadienis, 14:54
Reklama  |  facebook

Gedimino kalno „žaizdos“ išmatuotos 3D skeneriu

2016-03-02 07:00
Nuslinkus Vilniaus širdyje esančio Gedimino pilies kalno šiaurinio šlaito fragmentams, susirūpinta kalvos ir aplink esančių istorinių pastatų saugumu – siekiant užfiksuoti šlaito būklę bei tikslią formą, Lietuvos geologijos tarnybos specialistai inicijavo kalno deformacijų skenavimą. Matavimas atliktas 3D skeneriu „Trimble TX8“, leidžiančiu per labai trumpą laiką gauti itin tikslius kalno duomenis.
nuotrauka
Tyrimo rezultatas – itin tikslus aktualaus kalvos fragmento paviršiaus „taškų debesis“. VGTU iliustracija.


Gautas rezultatas – itin tikslus aktualaus kalvos fragmento paviršiaus „taškų debesis“, kurį sudaro 19 milijonų taškų. Iš jo bus sukurtas skaitmeninis Gedimino pilies kalno modelis, tačiau jau dabar nustatytas nuošliaužos tūris, tai yra – 12 m3 grunto. Be to, nušliaužusiame grunte pastebėtas artefaktas – maždaug krepšinio kamuolio dydžio granitinis patrankos sviedinys.

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas, susumavus tyrimų rezultatus, jau galvojama, kokių veiksmų toliau imtis. „Dabar kaip tik įvyko pasitarimas Vilniaus pilių rezervato direkcijoje. Sutarėme rengti tvarkymo programą. Kas joje bus, dabar kaip tik ir yra svarstoma. Galvosime, kaip stabdyti procesą. Reikalingi tyrimai ir atitinkamos techninės priemonės, kurios būtinos šlaito stabilizavimui“, – teigė jis.

Matavimo darbus atliko UAB „GeoNovus“, kartu su Lietuvos geologijos tarnybos bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabriko“ atstovais. Lietuvos geologijos tarnybos Inžinerinių geologinių tyrimų poskyrio vedėjas Vidas Mikulėnas teigė, kad, atliekant tokius tyrimus, galima matyti kiekvieną kalne esantį kupstą ar įtrūkį bei identifikuoti lėtai pradedančias slinkti šlaito dalis.

„Įmanoma ankstyvoje stadijoje pastebėti tas šlaito paviršiaus vietas, kurios pradeda deformuotis. Tai leidžia reaguoti prevenciškai – pirmiausia imtis saugumo priemonių ir dėl kalno lankytojų, ir dėl statinių. O jau tuomet, identifikavus pavojingus kalno segmentus, reikia imtis inžinerinių geologinių geotechninių tyrimų (kiekybiškai įvertinti šlaitų pastovumą) ir stabilizavimo projektų sudarymo darbų“, – aiškina V. Mikulėnas.

Analogišką tyrimą planuojama pakartoti po kelių savaičių tam, kad būtų galima palyginti skenerio pagalba sukurtus du kalvos šlaito modelius ir nustatyti net menkiausius pokyčius žemės paviršiuje.

„Mūsų naudojamas 3D skeneris „Trimble TX8“ padeda gauti itin tikslius duomenis per labai trumpą laiką, nes per sekundę gali nuskenuoti net milijoną taškų. Prietaiso sandara suteikia galimybes skenuoti įvairiomis sąlygomis, kintant apšvietimui, pozicionavimo kampui ir pan.“, – aiškino VGTU „LinkMenų fabriko“ atstovas Mykolas Bistrickas.

Matavimo darbus inicijavusios UAB „GeoNovus“ atstovas Ignas Daugėla tvirtino, kad, laiku nesiėmus priemonių, galima pakenkti aplink esantiems istoriniams pastatams. Anot jo, nuogąstaujama, kad nestabdant grunto slinkimo, galėtų griūti akmeninė siena, esanti kalno viršuje, o atsiradus nuošliaužų kitose kalno šlaito pusėse, jos byrėtų ant papėdėje esančių pastatų stogų ir į Valdovų rūmų kiemą bei ant uždengtos archeologinių tyrinėjimų aikštelės.

Jam pritaria ir J. Satkūnas. Anot jo, per tyrimą gauta ir optimistiškai nuteikiančių ir grėsmę keliančių žinių. „Vienas dalykas yra tas slenkantis šlaitas. Jį reikia sutvarkyti. Tačiau būtina sutvirtinti visus šlaitus, kurie dar yra sveiki. Šiaip bijojome, kad žala yra gerokai didesnė nei yra. Taigi pasijautėme optimistiškiau. Tačiau labai svarbu tai, kad šalia pamatėme dar tris įtrūkimus. Juos reikėtų bandyti sulaikyti, nes to nepadarius kiltų grėsmė sulaukti rimtesnių padarinių“, – portalui sakė Lietuvos geologijos tarnybos vadovas. 


Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2022-08-12 06:30
Aplinkos ministerija vakar, rugpjūčio 11 d., susitiko su savivaldybių atstovais, architektais, universitetų kraštovaizdžio ir želdynų specialistais, kad aptartų viešojoje erdvėje diskusijas sukėlusią Viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarką.
nuotrauka
2022-08-04 11:16
Vasara – ne tik atostogų, bet ir remonto, savo aplinkos puoselėjimo ir tvarkymo metas. Aplinkos apsaugos institutas dalijasi patarimais, kaip efektyviai susitvarkyti sandėliukus, garažus, rūsius ir ką daryti su po remonto likusiais nebereikalingais daiktais.
nuotrauka
2022-08-04 09:32
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakulteto Vandens inžinerijos katedros profesorius dr. Petras Punys atkreipia dėmesį, kad, kaip ir visus statinius, užtvankas būtina prižiūrėti, nes gali nutikti ir blogiau nei Panevėžio „Ekrano“ marių šliuzo gedimas. Mokslini...
nuotrauka
2022-07-27 13:31
Nemaža dalis sodų bendrijų naudojasi neįteisintais gręžiniais. Juos įteisinti būtina ir tuo turi pasirūpinti sodų bendrijų pirmininkai. Registruoti reikia ir negilius, naudojamus sezoniškai ar tik daržų laistymui gręžinius.
nuotrauka
2022-07-27 08:29
Aplinkos ministerija dažnai sulaukia gyventojų klausimų, ar savo sklype jie gali pjauti medžius ir kokiais atvejais tam reikalingas leidimas. Primename, ką reikia žinoti privačioje žemėje kertant, intensyviai genint medžius ar krūmus ir kokia atsakomybė gresia tai darant savavališkai, nesilaikant įs...
nuotrauka
2022-07-26 11:04
Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos užsakymu buvo atliktas planinis patikrinimas bendrovės „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo jėgainėje. Vakarų Lietuvos aplinkos tyrimų skyriaus ekspertai 2022 birželio 22 d. pavojingų atliekų deginimo jėgainėje vykdė išmetamų teršalų matavimus.
nuotrauka
2022-07-25 14:42
Vietines buitinių nuotekų sistemas savo namų ūkiuose naudojantys kauniečiai per artimiausius kelerius metus galės prisijungti prie centralizuotų tinklų be jokių papildomų išlaidų. Miestas pasirengęs finansuoti vandentiekio bei nuotekų infrastruktūros įvedimą į gyventojų namus. Iš viso numatyta skirt...
nuotrauka
2022-07-22 13:30
Uosto direkcijoje kartu su uoste veikiančiomis įmonėmis aptartos diegiamos ir planuojamos aplinkosaugos priemonės, būtinos technologijos, kad uoste vykdoma veikla darytų kuo mažesnę poveikį aplinkai.
nuotrauka
2022-07-20 09:26
Nors sostinės atliekų tvarkymo taisyklės draudžia palikti bet kokias atliekas prie konteinerių, per 2021 m. atliekų konteinerių aikštelėse vilniečiai paliko net 1516 tonų atliekų. „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) sudarė pačių netvarkingiausių sostinės aikštelių dvidešimtuką pagal ...
nuotrauka
2022-07-19 16:55
Siekdamos informuoti plačiąją visuomenę apie teisę dalyvauti kuriant viešųjų erdvių želdynus, projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvės kartu su Aplinkos ministerija paruošė dvilapį, kuriame supaprastintai pateikė Želdyno įstatymo suteikiamas teises gyventojams. Taip skatinama piliečius pasinaudoti savo teis...
nuotrauka
2022-07-19 09:47
Paviršinio vandens telkiniai yra vienas svarbiausių Lietuvos gamtos išteklių – mūsų šalis gali džiaugtis gana tankiu upių ir upelių tinklu bei ežerų gausa. Įstojus į Europos sąjungą, Lietuva priėmė svarbiausią paviršinio ir gruntinio vandens kokybės valdymo dokumentą – ES Vandens Direktyvą (2000/60/...
nuotrauka
2022-07-14 15:34
Aplinkos apsaugos agentūroje įsteigtas naujas Aplinkos būklės analitikos centras – nepriklausomas Lietuvos aplinkos analitikos padalinys, kuris vertins šalyje taikomų ir planuojamų politikos priemonių poveikį aplinkai pagal išmetamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), oro ir vandens teršalų k...
nuotrauka
2022-07-13 13:57
Vilniuje darbus vykdančios statybos įmonės nuo šiol turės skirti gerokai didesnį dėmesį brandiems medžiams – sostinės savivaldybė patvirtino brandžių ir senų medžių tvarkymo rekomendacijas.
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-23 10:44
Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas.
nuotrauka
2022-06-06 11:53
Betono gaminių paviršiuje susidarantis kalcio karbonatas retai kurį klientą pradžiugina, nors ir yra visiškai natūralus gaminių procesas. Kaip, kodėl susidaro kalkių dėmės, ar įmanoma to išvengti, kalbamės su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kompozitinių medžiagų laboratorijos vyresniąja mok...
nuotrauka
2022-05-27 10:41
Gegužės 1 d. įsigaliojo Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas, kuris numato 3 metų laikotarpį, per kurį bus galima įteisinti Žemės gelmių registre neregistruotus arba registruotus, tik neturinčius aktualių duomenų apie savininką, gręžinius.
nuotrauka
2022-05-12 13:39
Ketvirtadienį, gegužės 12 d., Seimas priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus, kurie numato, kad atliekų tvarkymo objektai nebebus pripažįstami kaip valstybinės reikšmės. Pakeitimai priimti atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2020 m. vasario 18 d. nutarimą.
nuotrauka
2022-05-12 13:29
Šį pavasarį Vilnius pristato naujas vejų priežiūros taisykles, pagal kurias mieste vyraus natūralios pievos ir savaime želiantys augalai. Atsisakant šienavimo ten, kur jis nėra būtinas, daugelyje miesto vietų kursis natūralios gamtos oazės, padedančios gyventi jaukiau ir tvariau.
nuotrauka
2022-05-11 14:40
Gyventojai, kurie naudojasi gręžiniais, neįregistruotais Žemės gelmių registre ar šiame registre nėra atnaujinę duomenų apie gręžinio savininką, jau gali pradėti jų įteisinimo procedūras.

Statybunaujienos.lt » Aplinka