2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 7:03
Reklama  |  facebook

Geoterminiai ir oras–vanduo šilumos siurbliai: kada naudingiausia rinktis vieną, o kada – kitą

2022-10-10 07:11
Lietuvos šilumos siurblių gamintojas UAB „IGLU TECH“ šį rudenį rinkai pristato naują oras-vanduo siurblių seriją „IGLU Inuit“. Iki šiol rinkai siūliusi tik inovatyvius geoterminius šilumos siurblius „IGLU Aleut“, šiandien įmonė džiaugiasi, kad pavyko prisitaikyti prie vartotojų poreikių ir pasiūlyti mažesnių būstų savininkų mėgstamą aeroterminių siurblių sprendimą.
nuotrauka
„IGLU TECH“ iliustr.


Minimos įmonės
IGLU TECH, UAB

Rinkoje vis dažniau kalbama apie šilumos siurblius kaip tradicinio šildymo alternatyvą. Ką būtina įvertinti, kad pasirinkimas būtų efektyvus?

UAB „IGLU TECH“ produkto vadovas Danas Jakubauskas sako, kad svarstant, kokį šilumos siurblį rinktis – oras-vanduo ar gruntas-vanduo – reikia įvertinti pačių siurblių skirtumus bei išsiaiškinti pagrindinius faktorius, kurie lemia šilumos efektyvumą.

iglu tech Danas Jakubauskas

 
„Oras-vanduo šilumos siurbliai
šilumą siurbia iš aplinkos oro,
o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens.
Grunte temperatūra visus metus
išlieka pastovi, apie 8 laipsnius,
o ore – nuolat kinta.
Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – sako įmonės
„IGLU TECH“ produkto vadovas
Danas JAKUBAUSKAS.

„Pirmiausia turite žinoti, kad šilumos siurblys – bendrąja prasme – yra įrenginys, perduodantis pastatui šilumą, paimtą iš skirtingų atsinaujinančių energijos šaltinių. Pavyzdžiui, oras-vanduo šilumos siurbliai ją siurbia iš aplinkos oro, o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens. Grunte temperatūra visus metus išlieka pastovi, apie 8 laipsnius, o ore – nuolat kinta. Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – esminius skirtumus vardina įmonės produkto vadovas Danas Jakubauskas.

Abiejų tipų šilumos siurbliai kainuoja apylygiai – kas skiriasi?

Oras-vanduo ir gruntas-vanduo šilumos siurblių kaina skiriasi neženkliai. Tam tikrais atvejais gruntas-vanduo šilumos siurbliai yra net pigesni nei oras-vanduo, tačiau svarbu paminėti, kad bendrą sistemos kainą padidina lauko kontūro (kolektoriaus) įrengimo sąnaudos. Dėl to pradinės investicijos, pasirinkus geoterminio šildymo sistemą tampa apie 30 % didesnės, lyginant su oras-vanduo. Dažnai būtent tai ir nulemia vartotojų pasirinkimą.

Kada kurį šilumos siurblį pasirinkti?

Vertinant žemesnę sistemos kainą, išryškėja ir kitas oras-vanduo privalumas – patogi ir greita instaliacija, kuri yra patraukli vartotojui. Pastato išorėje sumontuojamas išorinis blokas, o viduje – pagrindinis blokas (šilumos siurblys).

iglu tech

Geoterminio šildymo įrengimas užtrunka ilgiau, yra sudėtingesnis – reikia įvertinti dirvožemį, įrengti lauko kolektorių bei užregistruoti gręžinį Lietuvos geologijos tarnyboje.

Nenuginčijamas gruntas-vanduo pranašumas yra dvigubai didesnis efektyvumas, kuris ir lemia elektros sąnaudas. Kuo šis procentas didesnis, tuo mažesnėmis šildymo išlaidomis galima džiaugtis šaltuoju metų sezonu.

Taip pat svarbu paminėti, kad didesnės pradinės investicijos atsiperka daug greičiau, jei nusprendžiama vasaros metu naudoti pasyvų patalpų vėsinimą, kurį suteikia tik geoterminis šildymas. Tokiu atveju, iš lauko kontūro gaunama nemokama vėsa, o sąnaudos siekia vos kelis eurus per mėnesį. Tai ypač aktualu šiais laikais, kuomet vasaros vis karštesnės.

Ekspertas sako, kad, renkantis šildymo sistemą, reikia įvertinti ne tik galimas skirti lėšas, bet ir šildomų patalpų plotą. Pagal tai galima lengvai palyginti sąnaudas bei ekonomiją. Pavyzdžiui, jeigu tai yra 80–120 kv. m būstas, dažniausiai verta rinktis oras-vanduo siurblį. Nors šildymo sąnaudos skirsis dvigubai, bet tas skirtumas nebus drastiškas, pavyzdžiui, su oras-vanduo siurbliu mokėsite 100 Eur, o su geoterminiu – 50 Eur per mėnesį. Tačiau kai plotas bus 150 kv. m ir didesnis, šildymo sąnaudų skirtumas didės: su oras–vanduo kainuos 300 Eur, o su geoterminiu – 150 Eur.

Kiek ilgai ir kaip tarnaus?

Abu siurbliai yra ilgaamžiai, jų eksploatacijos laikas bus 15–20 metų. Geoterminis šildymas turi dar vieną pranašumą: vertikalus gręžinys arba horizontalus lauko kontūras įrengiamas visam laikui, tarnaus šimtmetį ar dar daugiau. Siurblio oras-vanduo įrengimas bus pigesnis ir greitesnis, bet lauke turėsite triukšmo šaltinį (lauko bloką): kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo triukšmas didesnis. Taip pat, dėl periodiškai vykstančių atitirpinimo ciklų ir susidarančio kondensato jam gali prireikti daugiau priežiūros. Geoterminė technologija yra estetiška – pastato išorėje nemontuojamas joks įrenginys, jai nereikia specialios patalpos – siurblys gali būti prieškambaryje, skalbykloje ar integruotas į baldus.

Nuotolinis servisas 24/7 ir išmanus valdymas programėle

Nepaisant anksčiau išvardytų sistemų skirtumų, abi UAB „IGLU TECH“ gaminamų šilumos siurblių serijos pasižymi vienodais – inovatyviais – valdymo sprendimais. Įrenginiai valdomi mobiliąja programėle. Ją klientai gali naudoti net ten, kur nėra interneto ryšio – tam gamintojas įdiegė vietinio valdymo funkciją, leidžiančią prisijungti prie įrenginio per šilumos siurblio skleidžiamą Wi-Fi tinklą.

IGLU TECH

„Mes atsisakėme valdymo pulto – jis yra telefone, kuris nuolat šalia: siurblys jungiasi prie serviso platformos – serverio – jo komunikacija su kiekvienu vartotoju vyksta telefonu, – IGLU šilumos siurblių ir valdymo pranašumus aiškina D.Jakubauskas. – Įvykus sistemos trikdžiui, nukrypus nuo normų, pranešimas siunčiamas atsakingiems darbuotojams, kurie trikdį paprastai pašalina net nevykdami į vietą. O jei ir tenka aplankyti objektą, iš anksto žinoma, kas nutiko ir ką reikia tvarkyti.“

Taigi, rinkdamiesi šilumos siurblį, įvertinkite:

• Šildomą plotą: jeigu tai 80–120 kv. m – optimaliausias pasirinkimas bus oras-vanduo sistema, pasižyminti pigesne instaliacijos kaina; jeigu plotas siekia 150 kv. m ir daugiau – rekomenduojamas geoterminis šildymas, kuris užtikrins minimalias sąnaudas, be to, turėsite ir nemokamą pasyvų namų vėsinimą.

• Energinį pastato naudingumą: jeigu jis B, A, A+, A++ klasės, tiks abu siurbliai. Tačiau kai pastatas senesnis, geriau rinktis geotermiją – turėsite aukštesnę ir lengviau gaunamą temperatūrą.
 

„IGLU TECH“ iliustr. ir nuotr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos