2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 22:13
Reklama  |  facebook

Geoterminiai ir oras–vanduo šilumos siurbliai: kada naudingiausia rinktis vieną, o kada – kitą

2022-10-10 07:11
Lietuvos šilumos siurblių gamintojas UAB „IGLU TECH“ šį rudenį rinkai pristato naują oras-vanduo siurblių seriją „IGLU Inuit“. Iki šiol rinkai siūliusi tik inovatyvius geoterminius šilumos siurblius „IGLU Aleut“, šiandien įmonė džiaugiasi, kad pavyko prisitaikyti prie vartotojų poreikių ir pasiūlyti mažesnių būstų savininkų mėgstamą aeroterminių siurblių sprendimą.
nuotrauka
„IGLU TECH“ iliustr.


Minimos įmonės
IGLU TECH, UAB

Rinkoje vis dažniau kalbama apie šilumos siurblius kaip tradicinio šildymo alternatyvą. Ką būtina įvertinti, kad pasirinkimas būtų efektyvus?

UAB „IGLU TECH“ produkto vadovas Danas Jakubauskas sako, kad svarstant, kokį šilumos siurblį rinktis – oras-vanduo ar gruntas-vanduo – reikia įvertinti pačių siurblių skirtumus bei išsiaiškinti pagrindinius faktorius, kurie lemia šilumos efektyvumą.

iglu tech Danas Jakubauskas

 
„Oras-vanduo šilumos siurbliai
šilumą siurbia iš aplinkos oro,
o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens.
Grunte temperatūra visus metus
išlieka pastovi, apie 8 laipsnius,
o ore – nuolat kinta.
Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – sako įmonės
„IGLU TECH“ produkto vadovas
Danas JAKUBAUSKAS.

„Pirmiausia turite žinoti, kad šilumos siurblys – bendrąja prasme – yra įrenginys, perduodantis pastatui šilumą, paimtą iš skirtingų atsinaujinančių energijos šaltinių. Pavyzdžiui, oras-vanduo šilumos siurbliai ją siurbia iš aplinkos oro, o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens. Grunte temperatūra visus metus išlieka pastovi, apie 8 laipsnius, o ore – nuolat kinta. Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – esminius skirtumus vardina įmonės produkto vadovas Danas Jakubauskas.

Abiejų tipų šilumos siurbliai kainuoja apylygiai – kas skiriasi?

Oras-vanduo ir gruntas-vanduo šilumos siurblių kaina skiriasi neženkliai. Tam tikrais atvejais gruntas-vanduo šilumos siurbliai yra net pigesni nei oras-vanduo, tačiau svarbu paminėti, kad bendrą sistemos kainą padidina lauko kontūro (kolektoriaus) įrengimo sąnaudos. Dėl to pradinės investicijos, pasirinkus geoterminio šildymo sistemą tampa apie 30 % didesnės, lyginant su oras-vanduo. Dažnai būtent tai ir nulemia vartotojų pasirinkimą.

Kada kurį šilumos siurblį pasirinkti?

Vertinant žemesnę sistemos kainą, išryškėja ir kitas oras-vanduo privalumas – patogi ir greita instaliacija, kuri yra patraukli vartotojui. Pastato išorėje sumontuojamas išorinis blokas, o viduje – pagrindinis blokas (šilumos siurblys).

iglu tech

Geoterminio šildymo įrengimas užtrunka ilgiau, yra sudėtingesnis – reikia įvertinti dirvožemį, įrengti lauko kolektorių bei užregistruoti gręžinį Lietuvos geologijos tarnyboje.

Nenuginčijamas gruntas-vanduo pranašumas yra dvigubai didesnis efektyvumas, kuris ir lemia elektros sąnaudas. Kuo šis procentas didesnis, tuo mažesnėmis šildymo išlaidomis galima džiaugtis šaltuoju metų sezonu.

Taip pat svarbu paminėti, kad didesnės pradinės investicijos atsiperka daug greičiau, jei nusprendžiama vasaros metu naudoti pasyvų patalpų vėsinimą, kurį suteikia tik geoterminis šildymas. Tokiu atveju, iš lauko kontūro gaunama nemokama vėsa, o sąnaudos siekia vos kelis eurus per mėnesį. Tai ypač aktualu šiais laikais, kuomet vasaros vis karštesnės.

Ekspertas sako, kad, renkantis šildymo sistemą, reikia įvertinti ne tik galimas skirti lėšas, bet ir šildomų patalpų plotą. Pagal tai galima lengvai palyginti sąnaudas bei ekonomiją. Pavyzdžiui, jeigu tai yra 80–120 kv. m būstas, dažniausiai verta rinktis oras-vanduo siurblį. Nors šildymo sąnaudos skirsis dvigubai, bet tas skirtumas nebus drastiškas, pavyzdžiui, su oras-vanduo siurbliu mokėsite 100 Eur, o su geoterminiu – 50 Eur per mėnesį. Tačiau kai plotas bus 150 kv. m ir didesnis, šildymo sąnaudų skirtumas didės: su oras–vanduo kainuos 300 Eur, o su geoterminiu – 150 Eur.

Kiek ilgai ir kaip tarnaus?

Abu siurbliai yra ilgaamžiai, jų eksploatacijos laikas bus 15–20 metų. Geoterminis šildymas turi dar vieną pranašumą: vertikalus gręžinys arba horizontalus lauko kontūras įrengiamas visam laikui, tarnaus šimtmetį ar dar daugiau. Siurblio oras-vanduo įrengimas bus pigesnis ir greitesnis, bet lauke turėsite triukšmo šaltinį (lauko bloką): kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo triukšmas didesnis. Taip pat, dėl periodiškai vykstančių atitirpinimo ciklų ir susidarančio kondensato jam gali prireikti daugiau priežiūros. Geoterminė technologija yra estetiška – pastato išorėje nemontuojamas joks įrenginys, jai nereikia specialios patalpos – siurblys gali būti prieškambaryje, skalbykloje ar integruotas į baldus.

Nuotolinis servisas 24/7 ir išmanus valdymas programėle

Nepaisant anksčiau išvardytų sistemų skirtumų, abi UAB „IGLU TECH“ gaminamų šilumos siurblių serijos pasižymi vienodais – inovatyviais – valdymo sprendimais. Įrenginiai valdomi mobiliąja programėle. Ją klientai gali naudoti net ten, kur nėra interneto ryšio – tam gamintojas įdiegė vietinio valdymo funkciją, leidžiančią prisijungti prie įrenginio per šilumos siurblio skleidžiamą Wi-Fi tinklą.

IGLU TECH

„Mes atsisakėme valdymo pulto – jis yra telefone, kuris nuolat šalia: siurblys jungiasi prie serviso platformos – serverio – jo komunikacija su kiekvienu vartotoju vyksta telefonu, – IGLU šilumos siurblių ir valdymo pranašumus aiškina D.Jakubauskas. – Įvykus sistemos trikdžiui, nukrypus nuo normų, pranešimas siunčiamas atsakingiems darbuotojams, kurie trikdį paprastai pašalina net nevykdami į vietą. O jei ir tenka aplankyti objektą, iš anksto žinoma, kas nutiko ir ką reikia tvarkyti.“

Taigi, rinkdamiesi šilumos siurblį, įvertinkite:

• Šildomą plotą: jeigu tai 80–120 kv. m – optimaliausias pasirinkimas bus oras-vanduo sistema, pasižyminti pigesne instaliacijos kaina; jeigu plotas siekia 150 kv. m ir daugiau – rekomenduojamas geoterminis šildymas, kuris užtikrins minimalias sąnaudas, be to, turėsite ir nemokamą pasyvų namų vėsinimą.

• Energinį pastato naudingumą: jeigu jis B, A, A+, A++ klasės, tiks abu siurbliai. Tačiau kai pastatas senesnis, geriau rinktis geotermiją – turėsite aukštesnę ir lengviau gaunamą temperatūrą.
 

„IGLU TECH“ iliustr. ir nuotr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-09-26 12:09
Šildymo sezono metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių gaisrų, kurie pridaro didelių nuostolių. Kaip pažymi pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas, dažniausia gais...
nuotrauka
2023-09-25 07:16
Dviejų Vilniaus mokyklų moksleiviai naujuosius mokslo metus pradeda sportuodami moderniai apšviestose sporto salėse. LEDVANCE apšvietimas įrengtas Taikos progimnazijos ir Fabijoniškių gimnazijos sporto salėse.
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-09-07 07:38
Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.
nuotrauka
2023-08-22 15:21
Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip svarbu namuose užtikrinti malonią šilumą – šiam tikslui dažniausiai pasitelkiami šildymo katilai. Nusprendus tokią įrangą naudoti savo namuose, reikės susipažinti su skirtingais katilų tipais. Kaip ir galima tikėtis, kiekvienas iš jų turi tiek trūkumų, tiek ir...
nuotrauka
2023-06-29 07:26
Išmaniųjų statybų ir tvarumo idėjos jau neatsiejamos nuo reikalavimų šiuolaikiniams ir ateities pastatams, todėl jos tvirtai įkėlė koją ir į vonios kambarį. Santechninės įrangos kompanija „LAUFEN“ šiemet pristatė naujas vonios kambario kolekcijas, kurios atspindi ne tik 130 veiklos metų patirtį, nep...
nuotrauka
2023-06-16 07:15
Belgijos kompanija „Ideal Standard“ rinkai pasiūlė dušo sistemų kolekciją ALU+, kuri atliepia karščiausias rinkos tendencijas – yra estetiška, taupi ir tvari. ALU+ kolekcija skirta šiuolaikiniam vonios kambariui: turi integruotą daiktų laikymo sistemą, modelius galima rinktis iš kelių modernių spalv...
nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos