Geoterminiai ir oras–vanduo šilumos siurbliai: kada naudingiausia rinktis vieną, o kada – kitą
Rinkoje vis dažniau kalbama apie šilumos siurblius kaip tradicinio šildymo alternatyvą. Ką būtina įvertinti, kad pasirinkimas būtų efektyvus?
UAB „IGLU TECH“ produkto vadovas Danas Jakubauskas sako, kad svarstant, kokį šilumos siurblį rinktis – oras-vanduo ar gruntas-vanduo – reikia įvertinti pačių siurblių skirtumus bei išsiaiškinti pagrindinius faktorius, kurie lemia šilumos efektyvumą.
„Oras-vanduo šilumos siurbliai šilumą siurbia iš aplinkos oro, o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens. Grunte temperatūra visus metus išlieka pastovi, apie 8 laipsnius, o ore – nuolat kinta. Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – sako įmonės „IGLU TECH“ produkto vadovas Danas JAKUBAUSKAS.
„Pirmiausia turite žinoti, kad šilumos siurblys – bendrąja prasme – yra įrenginys, perduodantis pastatui šilumą, paimtą iš skirtingų atsinaujinančių energijos šaltinių. Pavyzdžiui, oras-vanduo šilumos siurbliai ją siurbia iš aplinkos oro, o gruntas-vanduo – iš žemės ar vandens. Grunte temperatūra visus metus išlieka pastovi, apie 8 laipsnius, o ore – nuolat kinta. Būtent tai lemia šių sistemų efektyvumo skirtumą – geoterminiai šilumos siurbliai, sunaudodami tokį pat elektros energijos kiekį, gali pagaminti apie 2 kartus daugiau šilumos nei oras-vanduo“, – esminius skirtumus vardina įmonės produkto vadovas Danas Jakubauskas.
Abiejų tipų šilumos siurbliai kainuoja apylygiai – kas skiriasi?
Oras-vanduo ir gruntas-vanduo šilumos siurblių kaina skiriasi neženkliai. Tam tikrais atvejais gruntas-vanduo šilumos siurbliai yra net pigesni nei oras-vanduo, tačiau svarbu paminėti, kad bendrą sistemos kainą padidina lauko kontūro (kolektoriaus) įrengimo sąnaudos. Dėl to pradinės investicijos, pasirinkus geoterminio šildymo sistemą tampa apie 30 % didesnės, lyginant su oras-vanduo. Dažnai būtent tai ir nulemia vartotojų pasirinkimą.
Kada kurį šilumos siurblį pasirinkti?
Vertinant žemesnę sistemos kainą, išryškėja ir kitas oras-vanduo privalumas – patogi ir greita instaliacija, kuri yra patraukli vartotojui. Pastato išorėje sumontuojamas išorinis blokas, o viduje – pagrindinis blokas (šilumos siurblys).
Geoterminio šildymo įrengimas užtrunka ilgiau, yra sudėtingesnis – reikia įvertinti dirvožemį, įrengti lauko kolektorių bei užregistruoti gręžinį Lietuvos geologijos tarnyboje.
Nenuginčijamas gruntas-vanduo pranašumas yra dvigubai didesnis efektyvumas, kuris ir lemia elektros sąnaudas. Kuo šis procentas didesnis, tuo mažesnėmis šildymo išlaidomis galima džiaugtis šaltuoju metų sezonu.
Taip pat svarbu paminėti, kad didesnės pradinės investicijos atsiperka daug greičiau, jei nusprendžiama vasaros metu naudoti pasyvų patalpų vėsinimą, kurį suteikia tik geoterminis šildymas. Tokiu atveju, iš lauko kontūro gaunama nemokama vėsa, o sąnaudos siekia vos kelis eurus per mėnesį. Tai ypač aktualu šiais laikais, kuomet vasaros vis karštesnės.
Ekspertas sako, kad, renkantis šildymo sistemą, reikia įvertinti ne tik galimas skirti lėšas, bet ir šildomų patalpų plotą. Pagal tai galima lengvai palyginti sąnaudas bei ekonomiją. Pavyzdžiui, jeigu tai yra 80–120 kv. m būstas, dažniausiai verta rinktis oras-vanduo siurblį. Nors šildymo sąnaudos skirsis dvigubai, bet tas skirtumas nebus drastiškas, pavyzdžiui, su oras-vanduo siurbliu mokėsite 100 Eur, o su geoterminiu – 50 Eur per mėnesį. Tačiau kai plotas bus 150 kv. m ir didesnis, šildymo sąnaudų skirtumas didės: su oras–vanduo kainuos 300 Eur, o su geoterminiu – 150 Eur.
Kiek ilgai ir kaip tarnaus?
Abu siurbliai yra ilgaamžiai, jų eksploatacijos laikas bus 15–20 metų. Geoterminis šildymas turi dar vieną pranašumą: vertikalus gręžinys arba horizontalus lauko kontūras įrengiamas visam laikui, tarnaus šimtmetį ar dar daugiau. Siurblio oras-vanduo įrengimas bus pigesnis ir greitesnis, bet lauke turėsite triukšmo šaltinį (lauko bloką): kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo triukšmas didesnis. Taip pat, dėl periodiškai vykstančių atitirpinimo ciklų ir susidarančio kondensato jam gali prireikti daugiau priežiūros. Geoterminė technologija yra estetiška – pastato išorėje nemontuojamas joks įrenginys, jai nereikia specialios patalpos – siurblys gali būti prieškambaryje, skalbykloje ar integruotas į baldus.
Nuotolinis servisas 24/7 ir išmanus valdymas programėle
Nepaisant anksčiau išvardytų sistemų skirtumų, abi UAB „IGLU TECH“ gaminamų šilumos siurblių serijos pasižymi vienodais – inovatyviais – valdymo sprendimais. Įrenginiai valdomi mobiliąja programėle. Ją klientai gali naudoti net ten, kur nėra interneto ryšio – tam gamintojas įdiegė vietinio valdymo funkciją, leidžiančią prisijungti prie įrenginio per šilumos siurblio skleidžiamą Wi-Fi tinklą.
„Mes atsisakėme valdymo pulto – jis yra telefone, kuris nuolat šalia: siurblys jungiasi prie serviso platformos – serverio – jo komunikacija su kiekvienu vartotoju vyksta telefonu, – IGLU šilumos siurblių ir valdymo pranašumus aiškina D.Jakubauskas. – Įvykus sistemos trikdžiui, nukrypus nuo normų, pranešimas siunčiamas atsakingiems darbuotojams, kurie trikdį paprastai pašalina net nevykdami į vietą. O jei ir tenka aplankyti objektą, iš anksto žinoma, kas nutiko ir ką reikia tvarkyti.“
Taigi, rinkdamiesi šilumos siurblį, įvertinkite:
• Šildomą plotą: jeigu tai 80–120 kv. m – optimaliausias pasirinkimas bus oras-vanduo sistema, pasižyminti pigesne instaliacijos kaina; jeigu plotas siekia 150 kv. m ir daugiau – rekomenduojamas geoterminis šildymas, kuris užtikrins minimalias sąnaudas, be to, turėsite ir nemokamą pasyvų namų vėsinimą.
• Energinį pastato naudingumą: jeigu jis B, A, A+, A++ klasės, tiks abu siurbliai. Tačiau kai pastatas senesnis, geriau rinktis geotermiją – turėsite aukštesnę ir lengviau gaunamą temperatūrą.
„IGLU TECH“ iliustr. ir nuotr.